Amsterdam is nieuwsgierig of „de professor" het klaarspeelt EXAMENS Prof. I. Samkalden was tweemaal minister - Dr. Samkalden heeft tien jaar voor vijftig jaar zwaar werk Acht miljoen voor India „Whisky Four" voorlopig uit de lucht KWJ: niet alleen hulp aan Israel ZATERDAG 17 JUNI 1967 7 Kast vol plannen Te weinig geld SUN WAV Een produkt Constructief veel beter, maar niet duurder Textiel en Woningtextiel Uitdaging HAARLEM - ZANDVOORT HEEMSTEDE - IJMUIDEN Auto: Moordenaar Nieuwe moraal „Help-Israel'-actie Mensenleven 1200 waard Hartziekten Paspoorten Fluor en drinkwater Restaureer de kerken! Schandalig (Van onze correspondent) AMSTERDAM Nu Amsterdam in prof. mr. I. Samkalden een „schaap met 24 poten" heeft gevonden de omschrijving is van een van de hoofd stedelijke wethouders wacht de van nature niet van critiek gespeende Amsterdammer belangstellend af wat er in zijn stad zal veranderen. Men kan verwachten, dat de nieuwe burgemeester eerst wel even de kat uit de boom zal kijken eer hij het mes zet in de Amsterdamse pro blemen. En het is nog de vraag of hij dat zelfs ooit zal kunnen doen. Anders dan zijn voorgangers is de nieuwe burgemeester geen Amster dammer. Een van de eerste dingen, die mr. Van Hall destijds ondernam was een gezondere status bewerkstelligen van de universiteit, maar hij was als ingezetene van de stad reeds een ingewijde in de moeilijkheden die zich daar voordeden. Burgemeester Van Hall heeft Amster dam een lastige stad genoemd. Dat lastige sloeg niet uitsluitend op het progressieve deel van de burgerij dat van tijd tot tijd uit de pas dreigt te lopen. Amsterdam is vooral lastig door de problemen die de veelzijdigheid van de stad met zich mee brengt. Amsterdam is een havenstad. Het is ook een internationaal financieel cen trum, het is de vierde toeristenstad van Europa en een belangrijk vervoerscen- trum. Amsterdam heeft een handel met vele facetten en is niet alleen de grootste industriestad van Nederland, maar ook de veelzijdigste industriestad van Europa. Er zijn meer dan vijftienduizend bedrij ven gevestigd. Amsterdam is een weten schappelijk centrum met twee universi teiten, waar twintigduizend studenten zijn ingeschreven, en met een grotere ver scheidenheid aan opleidingsinstituten dan enige andere Europese stad. Amsterdam is de stad van de diamantindustrie, het nationale centrum van mode en confectie, de stad met de meeste uitgeverijen en reclamebureaus, een stad die ook op cul tureel gebied de hoofdstad van het land wil zijn. Een zo kleurrijke gemeenschap vraagt een omvangrijk bestuursapparaat. Am sterdam telt niet minder dan 27.731 amb tenaren. Aan de top van die enorme py- ramide van gemeentelijke dienaren zal nu „de professor" zijn plaats innemen. En hij zal inderdaad een schaap met 24 poten moeten zijn om in een snel evoluerende tijd als deze ieder facet van de stedelijke bedrijvigheid de aandacht te geven die het meent te moeten krijgen. In de tien jaren dat mr. A. J d'Ailly burgemeester was van Amsterdam, dat zijn oorlogswonden likte, zijn er zoveel plannen gemaakt dat aan het eind van zijn bestuursperiode werd gesproken van „Amsterdam-plannenstad". Mr. Van Hall heeft tien jaren gehad o/m een deel van die plannen te realiseren. Maar er zijn in die tien jaren nieuwe plannen bijge komen en de onvangrijkste en kostbaar ste plannen uit de tijd van zijn voorgan ger iggen nog steeds in de kast. Prof. Samkalden, die thans 55 jaar is, heeft tien jaar de tijd om te zien wat hij met die plannen, waarvan er vele zeer dringend zijn, kan doen. Hij zal het er stellig moeilijker mee hebben dan zijn voorganger. De universiteit van Amsterdam mag onder mr. Van Hall dan wel financieel onder de hoede van het rijk zijn geko men, er moet thans met voortvarendheid worden begonnen aan het verwezenlijken van een enorm universitair centrum, waar straks vijftienduizend studenten van de A-faculteiten kunnen werken. Daar naast moet in de Bijlmermeer een zeer groot academisch ziekenhuiscomplex wor den gerealiseerd. De bebouwing van het woongebied in de Bijlmermeer is op papier weliswaar keurig voorbereid en het kan een ware modelstad' worden, maar er moeten tal van moeilijkheden worden overwonnen om het wonen in deze stad voor de ar beidersbevolking financieel mogelijk te maken. En dit zijn nog maar enkele grepen uit een kast vol urgente plannen. ADVERTENTIE Voor distinct! leer en |p kwaliteit JU WjggggR -.-X >XS>-.<V;V v. |s van Europa's grootste jaloezieenfabriek S .ws»»r! - I —w De regering heeft de komst van de nieuwe burgemeester vergezeld doen gaan van de belofte, de hoofdstad finan cieel meer te steunen (waarmee een ja renlange strijd van mr. Van Hall einde lijk enig succes heeft opgeleverd). Men mag er niet teveel van verwachten. Waarschijnlijk zal er niet meer geld ko men dan een gedeeltelijke compensatie van het begrotingstekort, dat dit jaar tussen de tachtig en honderd miljoen gulden bedraagt. Van dat extra-geld zal trouwens in de eerste plaats het politie korps moeten worden gereorganiseerd. Zelfs als de regering het gehele begro tingstekort zu aanvullen, dan nog kan Amsterdam de vele urgente projecten die voor uitvoering staan te dringen niet aan pakken. Eén van die projecten is de stadsspoor weg, die ondanks het beperkte lijnennet op basis van het kostenpeil van vorig jaar is begroot op een bedrag van 1.25 miljard gulden. Die metro is slechts een onderdeel van de verkeersplanning. Daar naast zal het net van rondwegen in en buiten de stad, waarvan de kosten gro tendeels door het rijk zullen worden ge dragen, binnen afzienbare tijd moeten worden voltooid. In het havengebied wacht de bouw van een groot complex waar de expeditiebedrijven kunnen wor den geconcentreerd. Amsterdam dankt zeven percent van zijn stedelijk inkomen aan het vreemde lingenverkeer. Van de burgemeester wordt verwacht dat hij alle zeielen zal bijzetten om rijk en spoorwegen te be wegen in korte tijd de spoorverbinding met Schiphol tot strand te brengen. Hij zal ook de motor moeten zijn van de hoteluitbreiding: de komende drie jaar zal Amsterdam behoefte hebben aan tweeduizend nieuwe hotelbedden en in de periode 1970-'75 zullen er nog eens 3500 hotelbedden aan moeten worden toegevoegd om de groei van het toeristen verkeer te kunnen opvangen. Er wacht nog veel meer voor burge meester Samkalden. De haven zal zijn steun vragen in het streven naar nieuwe verbeteringen die de rijksoverheid enke le honderden miljoenen guldens zullen kosten. Want ondanks de vreugde over de nieuwe havenmond is er dringend be hoefte aan een tweede grote sluis in IJmuiden, moet de Hembrug zo spoedig mogelijk door een spoortunnel worden vervangen en moeten belangrijke delen van het Amsterdam-Rijnkanaal nog wor den verbeterd om een goede verbinding met het achterland te krijgen. Als de nieuwe burgemeester de laden van zijn bureau in zijn nieuwe werkka mer opentrekt ligt daar het boekje over de stadhuisprijsvraag. Amsterdam wacht al meer dan dertig jaar op de bouw van een nieuw stadhuis. De ruimte is er, ge wacht wordt op een goed ontwerp en geld. Een ander ontwerp ligt al bestekklaar, namelijk dat van het operagebouw. Ziet de burgemeester kans ergens de gelden los te krijgen voor een spoedige realisa tie? Maar dan zal eerst het als sporthal in gebruik zijnde oude RAI-gebouw moe ten worden afgebroken, hetgeen alleen maar zonder jammerklachten kan gebeu ren als er tegelijkertijd elders nieuwe sporthallen worden gebouwd. Misschien kan dan ook aandacht wor den besteed aan de plannen voor de bouw van de overdekte zwembaden in noord en in de westelijke en zuidelijke tuin steden, aan de sanering van de Haar lemmerstraat, aan de wensen voor meer theaterruimte en aan de plannen voor de de bouw van parkeergarages aan de rdnd van de binnenstad. En wil de burgemeester dan ook zijn gedachten eens laten gaan over de plaats waar een nieuwe satellietstad moet ko men als de Bijlmermeer over tien jaar is volgebouwd? En wil hij eens met voor stellen komen over een agglomeratiebe- stuur? Hij heeft wel begrepen dat er wel een paar problemen liggen in Amsterdam, de nieuwe burgemeester. Hij heeft niet voor niets zo lang geaarzeld eer hij de uitda ging aannam. Hij heeft nog tien jaar tijd voor zijn pensioen. Maar er wacht vijftig jaar werk. Amsterdam is benieuwd hoe „de professor" dat gaat aanpakken. Mulo-examens, Haarlem. Geslaagd voor het diploma A, de dames: D. A. C. Nieuw- aorp (Heemstede), J. Tempelman (Benne- broek), M. C. Verschoor, J. C. Scholten, R. Koning (Hillegom), J. T. A. Maarsen, S. v. d. Meer (Aalsmeer), S. W. M. Zemel, M. L. Rotteveel, W. M. Schatenberg, L. J. Stupers, T. C. de Vogel, M. Voorneveld, M. Deen, H. H. van Gelder, E .Hogenterp, C. E. van Eijk, E .A. Tfaksel*, S. v. Velzen*, K. W. E. Reimerink*, J. G. de Haan*, C. Hartendorp* P. J. Vrolijk* (Haarlem). De heren: J. J. Visser (Velsen), J. Ver- meij (Haarlemmermeer), T. W. v. d. Wolf (Bennebroek), J. K. Hartman, T. H. Sijts- ma (Hillegom), K. Waijenberg, H. C. A. v. Heerde (Aalsmeer), J. v. Markus, E. A. Baak A. J. C Veltkamp*, R. Wplters*, R. de Zwart*. K. P. Verhagen*, F. Wegman*, R. W. Zwier* (Haarlem). Dr. Samkalden, de nieuwe burgemees ter van Amsterdam, was tweemaal mi nister van Justitie, voor het eerst in het laatste kabinet-Drees (1956-1958). Nog in het jongste verleden had hij zitting in het kabinet-Cals, dat vorig jaar oktober ten val werd gebracht. Ivo Samkalden werd op 10 augustus 1912 in Rotterdam geboren. Hij doorliep daar de HBS en werd toen student in de indologie aan de rijksuniversiteit van Leiden. Hij promoveerde op 11 maart 1938 op een dissertatie getiteld „Het col lege van gedelegeerden uit den volken- raad". Van september 1938 tot zijn interne ring was de heer Samkalden aspirant- controleur bij het binnenlands bestuur in het voormalige Nederlands-Indië. Van januari 1946 af was hij werkzaam op de afdeling juridische zaken van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen. Daarna was hij secretaris bij de com missie-generaal voor Nederlands-Indië, assistent voor het Nederlands staatsrecht aan de Leidse universiteit en hoofd van de afdeling wetgeving en juridische za ken bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In 1952 werd hij hoogleraar in de rechts- en staatswetenschappen aan de De inkomsten van de actie „Eten voor India" hebben de acht miljoen gulden overschreden. Het stichtingsbestuur heeft, gezien deze gunstige financiële ontwik keling besloten nog één miljoen gulden aan voedsel te besteden. landbouwhogeschool te Wageningen. Na het uittreden van de socialistische minis ters uit het kabinet-Drees buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de rijksuniversiteit van Leiden voor de vervulling van de nieuw ingestelde buitengewone leerstoel voor het recht der internationale organsaites. Dr. Samkalden is commandeur in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het iuchtmacht-stuntteam „whisky Four" vliegt voorlopig niet meer. ..Whisky Four" vliegt voorlopig niet meer. Zeker niet zolang het onderzoek naar het ongeluk van een van de machines vorige week bij de vliegbasis Eindhoven nog voortduurt. Men verwacht dat dit onderzoek, waarbij de nadruk ligt op de vraag of de gebruik te Thünderstreakstraaljagers wel geschikt waren of zijn voor stuntvliegen, nog ge ruime tijd kan duren. Daarna zal de staats secretaris voor luchtmachtzaken, de heer A. E. M. Duynstee, zich opnieuw op de situatie beraden. Het is zeer wel mogelijk, dat dan de „Whisky Four" niet meer terugkeren. Mochten de Thunderstreaks ongeschikt blijken, dan zou men weer terug moe ten naar de eerder gebruikte Lockheed T-33 toestellen ook wel „T-Birds" ge noemd maar die zijn niet meer voorhan den. En de eveneens door de luchtmacht gebruikte Starfighters en Hunters zijn voor dit doel ongeschikt. De dames: J. P. Groot, M. Z. M. Steysel (Heemstede), W. Bakker (Haarlem), C. C. G. Keur (Zandvoort). De heren: R. N. v. Donselaar* (Haarlem mermeer), P. S. P. Meivogel*, J. Bol* (Aals meer), J. Kemeling* (Heemskerk), J. v. d. Leur* (Haarlem), R. Vis* (Bennebroek), G. J. Eigenhuis* (Aalsmeer), T. Mulder* (Uit hoorn), H. B. Bouwmeester, J. W. v. Esch H. Hekelaar, N. J. v. Holland (Haarlem), B. R. Bazuin (Bloemendaal), H. v. Brero, F. F. Kappelhof, P. Lubberink (Zandvoort), F. B. ten Broeke (Velsen). De dames: W. Koper (Zandvoort), en T. Wildschut (Haarlem). De heren L. Kooren, R. Molenaar (Haar lemmermeer), C. Paap (Zandvoort), J. Zijl stra (Haarlem), F. W. Weber (Velsen), R. Stadt (Koog a. d. Zaan), J. J. de Jong (Lis- se), D. v. d. Wetering (Haarlemmermeer), J. Visser (Heemstede). De met aangegeven kandidaten behaal den tevens het middenstandsdiploma. LEIDEN. De heer H. G. Ave Lalleman is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Structural and petrofabric analysis of an „alpine-type peridotite: the lherzolite of the French Pyrenees". Promotor was prof. dr. E. den Tex. De heer N. H. Biegman promoveerde tot doctor in de faculteit der letteren op een proefschrift, getiteld „The Turco Ragusan relationship". Promotor was prof. dr. K. Jahn. UTRECHT. De heer Th. H. J. Stoelinga uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift getiteld: „Russische revolutie en vredesverwach- tingen in de Nederlandse pers maart 1917- maart 1918". EINDHOVEN. Tot doctor in de techni sche wetenschap is met lof gepromoveerd drs. Else Kooi Jz. De titel van het proef schrift luidt: „The surface properteis of oxidized silicon". Promotor was prof. ir. L. J. Tummers. AMSTERDAM (VU) De heer H. J. S. Straatman uit Wassenaar is gepromoveerd tot doctor in de genesekunde op een proef schrift getiteld „Pneumoencefaiografisch en electroencefalografisch onderzoek bij defectschizofrene patiënten". Promotor was prof. dr. F. C. Stam. Tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen promoveerde de heer A. Hummel uit Delft op een proefschrift ge titeld „ionization of liquids bij high- energy radiation". De katholieke werkende jongeren heb ben in een open brief aan de Stichting van de Arbeid gevraagd de oproep van de stichting aan het bedrijfsleven in Ne derland betreffende sociaal-economische hulpverlening aan Israel te herzien en er een plan voor hulpverlening aan alle landen in het Nabije Oosten voor in de plaats te stellen. 1 V -j v.r.x'-1 V. -V -.y ;U';vy ys-;:,- y y-y' ;v?r- i 1 ,'v .-• 'v -ViV.' .....A 1 V' -» 1- Spelend, langs de weg omgekomen. Weer stierf een klein kind langs de weg een wicht dat amper lopen kon; verpletterd, vormloos ligt het daar waar het even nog zo dartel speeld' en sprong. Het duivels monster van 't gehaast verkeer, die massamoordenaar, heeft weer een hulploos kind vermoord en nu staan alle woorden hulploos daar. Die mannen en die vrouwen die vaders en die moeders die hooggeleerde rechters (behalve één in Rotterdam) politie en gemeenteraad, tot zelfs ministers van de staat en ook de praatgrage Senaat zij allen weten zich geen raad en niemand stelt een daad. Wie is de man in Nederland of de vrouw, waar mannen soms versagen, die 't monster bij de horens grijpt, de nek omdraait; wie durft het wagen? Er schreien duizend ouders, wezen: ach, wie zal het weer morgen zijn! Dat moordt maar verder zonder iets te vrezen, vraagt daarbij niet naar groot of klein, 't Is ieder jaar een hele school van kinderen die hun leven laten; verplet, verbrijzeld en verminkt langs Nederlandse plein' en straten. Op, burgers dan van Nederland, wees nu eens hierin eensgezind en vecht met hand en tand voor 't eigen hulploos kleine kind. Op, vaders dan van Nederland, en moeders, ook niet te vergeten, weg met de auto uit de stad voorgoed die beul eruit gesmeten!! Bij voorbeeld: Wat te doen? Wegpiraten weg! Kleine kinderen steeds onder geleide in de stad en langs de wegen en niet los laten lopen, maar aan de hand of tuigje. Voor kinderen en voor ouden en gebrek- kigen verplicht onder geleide over te ste ken. Iedereen langs de weg verplicht de hulpzame hand te bieden; we zijn im mers een samenleving. Betere beveiliging bij oversteekplaatsen. Kinderen reeds heel jong verkeersregels bijbrengen. Iede re automobilist verplicht voor hij gaat rijden zich ervan te overtuigen of er geen kind voor of onder zijn wagen ligt. Het tempo in de bebouwde kom moet zo zijn, dat men binnen een meter kan stoppen zonder door te glijden. Gehaast verkeer niet door de stad, want mensenlevens moeten voorgaan en zijn belangrijker dan tempo. Hierop moéten allen bestaan, anders zal 't nooit beter gaan. Wegpiraten van de weg voor 't leven J. NEUTEBOOM, Haarlem. Bij een gelukkig klein deel van ons volk heeft zich een nieuwe moraal ontwikkeld, waarschijnlijk afkomstig uit de leidende kringen van een andere natie. Een vredelievend, werkzaam man ziet zich plotseling omringd door vijf zwaar gewapende personen, die hem met de dood bedreigen. Hij heeft reeds lang dat gebeuren voorzien en zich ook een wapen aangeschaft. Hij is niet zó vredelievend dat hij zich dood laat slaan en gebruikt zijn wapens om zijn belagers, die beter kunnen schreeuwen dan vechten, op de loop te jagen. Ik meen, dat volgens de huidige moraal de vijf de aanvallers zijn en de ene persoon zich terecht verdedig de. Volgens de nieuwe moraal echter is de ene man de aanvaller en die andere vijf de arme slachtoffers. Wie dit vatten kan, vatte het! Noch mijn gevoel, noch mijn verstand echter kunnen één enkele grond voor de nieuwe moraal ontdekken! A. HOFSTRA, Zandvoort. Juist teruggekeerd van >een reis door het Nabije Oosten, valt het mij op hoe het sentiment van het Nederlandse volk is afgesteld op het oneerlijke zwart-wit thema. Dat men het toejuicht dat de staat Israel zich weet te handhaven is begrij pelijk, maar waarom moet de hulpactie zo gevaarlijk eenzijdig gericht zijn.... Een door oorlogsgeweld getroffen Israë lische burger verschilt in geen enkel op zicht van een Arabische; het is in beide gevallen een getroffen mens! Het systeem om een volk te laten boe ten voor de veronderstelde fouten van zijn leider(s) is, dunkt mij. ver ouderd en heeft nooit wereldvrede ge bracht, integendeel. Ieder die de kans heeft gehad beide landen te bezoeken, weet dat de Arabier (met name de Jordaniër) in gastvrijheid, menselijkheid en ondernemingslust geens zins de mindere is van de Israëliër, ook al ontbreken hem voor het laatste vaak de middelen en is zijn propaganda min der doeltreffend op het Westen gericht. Na een strijd tussen twee volken dient het leed van beide te worden gelenigd, ongeacht de schuldvraag. Wij, die ons zo graag beschaafd noemen, komen er niet mee uit door één partij zonder meer als „barbaren" te bestempelen. Bovendien ge loof ik niet dat wij Israel een dienst bewijzen door via eenzijdige hulp de te genstelling nog weer groter te maken. Ik wil mij niet opwerpen als promotor voor een „Help-Arabië-Actie", maar als mijn reactie mocht bijdragen tot een iets eerlijker gedachtengang, zou dit mijns inziens wel nuttig zijn. En misschien kan er dan daadwerkelijk iets worden gedaan. P. A. VELDHEER, IJmuiden. In dez« rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publlkatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te *ün en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. ir De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de radactie het eena la met daarin vervatte meningen of argumenten. In de krant van 2 juni stond: jongetje gedood door tank-autochauffeur die door rood licht rijdt. Eis drie maanden. En de krant van drie juni: Belgische hielp bij bankoverval, waarbij de buit 42.000 bedroeg. De eis is hier negen jaar. Een kleine becijfering leert dat een mensen leven in Nederland nog geen 1200 waard is. En daarbij was de Belgische nog niet eens daderes. Waar gaan wij heen? M. G. KLINKERT, Haarlem In uw blad van 10 juni j.l. staat iets over onderminister Kruizinga. Hij zei on der andere dat er te weinig geld is voor de bestrijding van hartziekten. Hoe kan dat nu; minister Luns kan toch wat af staan, of de minister van sociale zaken. De hartpatiënten gaan toch vóór; het zijn toch onze eigen mensen of moeten we dat zien als een uitdunnen an een teveel aan mensen, zo als de tuinman doet met z'n slabedden? Ik kan zoiets niet geloven van een „welvaartsstaat". E. Ch. M. ie COMTE, HAARLEM. Minister Luns heeft beweerd dat de prijs van de paspoorten wel moest wor den verhoogd (en niet kan worden ver laagd) omdat de kosten zo zouden zijn gestegen. Welke kosten dan? Die van het papier en de inkt? Alles wordt immers van ons belastinggeld betaald? G. LIMPER, Amsterdam Steeds meer gemeenten in ons land (Den Haag, Hilversum, Bussum, etc.) gaan ertoe over om de fluor in het w'ater niet toe te laten. Gelukkig maar dat dit gebeurt want het is velen van u niet be kend dat fluor een afvalprodukt van de aluminiumfabrieken is en wat nu een grote waarde gaat opbrengen. Ten tweede staat er in onze grondwet duidelijk dat er aan drinkwater geen stoffen toege voegd mogen worden; ten derde kan ieder individu die er behoefte aan heeft, zich zelf en de kinderen het snoepen verbie den en bij de apotheek tabletjes fluor kopen; ten vierde wordt slechts een tien de van het water voor drinkwater ge bruikt, dus is het weggooien van belas tinggeld, wat beter besteed zou kunnen worden voor hulp in het Midden-Oosten. Ten vijfde zijn de planten en de dieren er misschien niet zo gelukkig mee; ten zesde wordt het in Amerika al weer afge schaft omdat het gebit na enkele jaren gaat brokkelen en zeer waarschijnlijk heeft het op de geest van de mens zelf de invloed van „gedwee" worden, geen felle reactie meer hebben. Al deze dingen bij elkaar lijkt het mij toch zeer duidelijk dat er eerst eens gron dig moet worden nagedacht voordat wij dit verder ons leven moeten gaan slikken. De maatregelen op de toenemende luchtverontreiniging zijn heel wat nut tiger en zullen in de toekomst goede resultaten afwerpen. PUCK VAN WA VEREN, Heemstede. In heel Nederland is bekend hoe slecht de toestand is van de door u en mij zo geliefde St. Bavo. Hier in Groningen is het precies hetzelfde. Ook Groningen zit met een prachtige voorraad oude orgels en ker ken die dreigen tenonder te gaan door ge brek aan geld. Ik noem alleen Krewerd en Noordbroek. Ik vraag me wel af: hoe lang duurt het nog? Zouden dergelijke werken niet onder de aanvullende werken kunnen vallen? Het zou de kosten drukken en de vele goede werkloze vaklieden zouden op basis van vrijwilligheid zeker voldoening in dit mooie werk vinden. Vaak ga ik kijken naar de restauratie van de Martini-kerk, hier in Groningen en het is steeds een ge noegen te zien met hoeveel liefde door de arbeiders soms haast niet meer te her stellen stukken in de oorspronkelijke staat worden gebracht. G. W. DITTRICK DE VRIES, Groningen Op 7 juni verklaarde een Rode-Kruis- arts in een radiointerview dat aan ver zoeken van bloeddonors hun bloed uitslui tend voor Israel te bestemmen, geen ge volg kon worden gegven, wegens de neu trale status van het Rode Kruis. Een nogal vreemde verklaring, aangezien de gehele bloedinzameling in het kader van de hulp aan Israel stond. Op 10 juni ver telde een functionaris van het neutrale Ro de Kruis dat voor Israel drie duizend en voor de Arabische landen twee flessen bloed beschikbaar waren. Op 9 juni wordt de inschrijving voor de bloedcampagne voor Israel gestaakt. Hoewel iedereen wist dat de verliezen aan Arabische zijde veel groter dan die aan Isralesiche zijde waren, stopte het Rode Kruis er mee. Israel had immers voldoende. Nu worden donors voor de Arabische landen ge vraagd. Dat er lieden zijn die uit politieke gods dienstige of racistische overwegingen uit sluitend voor Israel bloed willen afstaan is hun zaak. Een organisatie echter die neutraal wil heten voert op het hoogte punt van de strijd geen eenzijdige „bloed voor Israel" actie, maar stelt zich ten doel bloed te verzamelen voor alle slacht offers in het Nabije Oosten. En dient der halve alle voorwaarden die donors aan de bestemming van hun bloed stellen, af te wijzen. Het Rode Kruis heeft sinds het uitbreken van de vijandelijkheden een schandalig beleid gevoerd. Een verklaring dat het in de afglopen dagen ingezameld bloed naar behoefte over het Nabije Oos ten zal worden verdeeld, kan misschien nog iets redden van de gehavende status van het Rode Kruis. A. VELDHOF, RIJSWIJK. Naschrift: De directeur-generaal van het Rode Kruis de heer A. van Emden, heeft pertinent ontkend dat het Neder- landsche Roode Kruis zijn strikte beginsel van neutraliteit heeft geschonden. De lei ding van het Rode Kruis was het wel on eens met de grote advertenties in de kranten met de oproep om geld en bloed te geven voor Israel. Het is overigens internationaal gebruike lijk dat het Rode Kruis rekening houdt met de wens van de donor voor de bestem ming van zijn bloed. Bovendien, aldus de heer van Emden, niemand dacht in de allereerste fase dat ook de Arabieren onze hulp nodig zouden hebbem. De heer Van Emden maakte deze op merkingen tegenover een correspondent van een blad dat zich kritisch had uitge laten over het optreden van het Rode Kruis tijdens het conflict in het Nabije Oosten. De directeur-generaal van het Ro de Kruis sprak in dit verband van „een ongerechtvaardigde suggestie van partij digheid".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7