De wind kan niet lezen Raadsverkiezingen in Zwolle hebben landelijke betekenis niMii 4 PSP s.G.p cgc LUST 3 yy Ml»®" Sociologisch onderzoek van uitslag voor ons blad PANDA EN DE DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO «gestipt RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD KAMMETJE FOK M IgflWjS r C Cf Axioma's van Anne Frank Stichting Amsterdam weer in feesttooi 8 Ons vervolgverhaal a I.H B.v'ïM jy ^§Ét «Jte «mu ZATERDAG 17 JUNI 196 7 Een romantisch verhaal door Richard Mason üw fflnil -mi nm mi mi hij heerlijk! Kees Stip tJMWMUMMMNMMMMWV 70) „Wat heb je hem over ons ver teld?" „Lieveling, ik heb hem niets ver teld, behalve dat je zo aardig bent. Maar ik ben niet goed in huichelen en ik geloof dat het mij niets kan schelen als hij iets weet." „Dan hoop ik, dat hij zorgt dat je met me trouwt, zodat je een eerlijke vrouw kunt worden." „Lieveling, is Sabby niet eerrijke vrouw?" „Niet zolang je niet met me trouwt". „O hemel, wat moet ik doen?" „Dat is heel gemakkelijk. Je hoeft maar één woord te zeggen." „Eén woord zou jou misschien on gelukkig maken." „Nee, het zou me gek van geluk maken en al dit verstoppertjespelen zou niet meer nodig zijn." „Nee lieveling, het zou je onge lukkig maken, en je moeder en va der, die in.O, ik wou dat ik kon onthouden waar je woont." „Tewkesbury." „Ja, die in Tewkesbury wonen. zij zouden zo kwaas zijn omdat je dwaas Japans meisje met raar klein gezicht had getrouwd." „Ze zouden heel veel van je rare kleine gezicht houden," zei ik. „Ze zouden mij nooit vergeven dat ik Japanse ben." „Wil je daarom niet met me trou wen?" „Ja, dat is één reden." „En zijn er nog andere?" „Er zijn niet echt andere. Het is alleen wat ik je zei. Ik ben dwaas en koppig, maar ik wil graag dat je doorgaat met nog heel klein beetje van me te houden." „Je maakt het. niet gemakkelijker voor ons." „Het is eerste keer dat je zoiets ge zegd hebt." ,.Ik meende het niet", zei ik. ,,'t Was een soort chantage. Ik zal evenveel van je blijven houden als altijd." Ik zag Lord Durweston al voor de volgende avond. Eerst wist ik niet zeker dat hij het was, maar ik meen de hem te herkennen uit Sabby'e be schrijving en hij was precies zoals ik me hem had voorgesteld: groot en grijzend, met een lang, aristocratisch gezicht en een aristocratische zeker heid in zijn optreden. Hij was met Scaife. Ik ging de bar van het Taj in, waar ze aan een van de tafeltjes zaten. Scaife was aan het woord en Lord Durweston knikte ernstig en ik wist onmiddellijk, dat ze het over mij had den. Ik knikte in het voorbijgaan te gen Scaife. Hij knikte niet terug, maar door zijn dikke brilleglazen keek hij me scherp aan en volgde me met zijn blikken. Omdat hij zijn vertoog staakte, keek Lord Durweston even over zijn schouder, en toen liep ik naar het andere eind van het ver trek, waar ik uit het gezicht van een tafeltje ging zitten. Ik dronk iets in mijn eentje en probeerde te beden ken, waarom iemand toch niet zijn eigen leven kon leven zonder dat an deren er zich mee bemoeiden, de Scaifes en de Fenwicks en toch kon het me niet veel schelen. Ze kon den Sabby nu niet meer van me af nemen, helemaal niet, omdat ik haar lang genoeg kende en van haar hield om haar te beschouwen als een deel van mezelf. Ik zou Sabby niet ver liezen. Lord Durweston had het mis schien in zijn macht gehad, haar van me weg te nemen, maar wat Scaife ook mocht hebben gezegd, hij deed daar niet de minste moeite voor. Toen we hem de volgende avond aan het diner ontmoetten, presideerde hij onze tafel met beminnelijke gratie. Ik kon duidelijk zien, hoeveel hii van Sabby hield. Hij was niet te oud om haar als vrouw te appreciëren, maar zijn houding drukte alleen vaderlijke genegenheid uit. En toch, al plaagde hij haar als een kind, hij behandelde haar als een vrouw, en hoewel zij het prettig vond, vrolijk en luchtig en niet ernstig te zijn, wist ik, dat hij door dit alles heen de zachtste wijs heid zag, die een onverbrekelijk deel van haar was. Ik mocht hem dade lijk en hij behandelde mij met hoffe lijkheid en wekte met aangeboren handigheid mijn gevoel van eigen waarde op. Hij was een diplomaat met grote charme en zijn intelligentie trad evenzeer naar voren als zijn menselijkheid. Na de koffie gingen we samen naar de kleedkamer. In een dergelijk hei ligdom gebeurt het meermalen, dat een heel nieuwe vriendschap tussen mannen ontbloeit, nadat ze de dames een ogenblik alleen hebben gelaten. En hier keerde hij zich ook naar mij om, en alsof het de natuurlijkste zaak van de wereld was, zei hij: U houdt natuurlijk van haar?" „Ja", zei ik.' „Dat is goed. U maakt haar ge lukkig". „Gelooft u dat?" „Er bestaat geen twijfel over. En dat weet u natuurlijk. Ik zou graag willen, dat u morgen met me di neerde". Toen ik dit later aan Sabby vertel de, was ze erg blij, dat we samen zo goed opschoten. Maar ze snoof en krinkelde haar neus op en deed alsof ze jaloers was. „Jullie mannen gaan weg en hebben plezier en laten Sabby alleen", zei ze. „We zullen aldoor over je praten", beloofde ik. „En dan geen lelijke dingen zeg gen?" „We zijn allebei bewonderaars van je. 't Is juist een speciale gelegen heid om aardige dingen van je te zeggen". Inderdaad, we zeiden heel veel aardige dingen. We praatten over haar, terwijl we zaten te drinken op het balkon met het uitzicht op de ha ven, waar Sabby en ik onze eerste ontmoeting hadden gehad; en daarna aten we bijna aan dezelfde tafel. Het was ons eigendom, omdat we aan dat tafeltje voor het eerst onze liefde voor elkander hadden ontdekt. Het kan soms aantrekkelijk zijn, met je tweeën tegen de hele wereld te moeten vechten en er zit iets ster- kends in uitdaging, maar na een poosje begint dat genoegen te min deren en is het goed als je weet dat je vrienden hebt. Pas toen we achter de likeur zaten, spraken we over de toekomst. „Ik heb nog niet gezegd, dat ik met Hanako wil trouwen", zei ik. (Wordt vervolgd.) mm (Van onze correspondent) ZWOLLE Zes Zwolse stembu reaus, waar op 28 juni 5600 kiezers hun stem uitbrengen voor de gemeen teraadsverkiezingen (nodig doordat de Overijsselse hoofdstad een groot deel van de op te heffen gemeente Zwol lerkerspel erbij krijgt) worden straks door de twee sociologen drs. A. J. van t Veer en drs. M. P. A. van Dam grondig doorgelicht. In enkele uren van helikopter, vliegtuig en de groot tijd zal dit gebeuren met inschakeling ste computer welke Nederland heeft. Kort na het sluiten van de stembureaus zal niet slechts de uitslag van de ver kiezing bekend zijn doch ook, en daar gaat het in dit geval vooral om, inzicht zijn verkregen in de politieke verschuivingen die verwacht mogen worden. Men kan ge zien vorige verkiezingsuitslagen bij boven genoemde stembureaus aannemen dat de komende verschuivingen parallel lopen aan de veranderingen in de politieke keuze van het Nederlandse volk. Daardoor krijgt het onderzoek grote landelijke betekenis Ons blad zal, tezamen met negen andere grote provinciale dagbladen, sa menwerkend in de G.P.D. op de dag na de verkiezingen exclusief de uitslag van dit unieke onderzoek publiceren. Een korte toelichting op de uitslag zal de heer Van Dam ook 's avond via de televisie geven Het is voor de tweede maal in ons land, dat op deze manier de achtergronden van een verkiezingsuitslag wetenschappelijk worden belicht. Bij de Tweede Kamerver kiezingen op 15 februari gaven drs. Van Dam en enkele medewerkers in Utrecht vierduizend kiezers van vier stembureas een „extra" stembiljet. Daarin werd ant woord verzocht op vragen betreffende on- COP. MARTEN TOONDER 75, Jollipop ontstak in grote woede toen hij ontdekte met wie hij te doen had. „Verdwijn, Goedbloed!" sprak hij met ingetoomde drift. „Wij ontvangen geen schur ken! Daar is de uitgang!" „Het is tegenwoordig treu rig gesteld met het bedienend personeel!" begon de aangesprokene onder zijn verflaag, doch op hetzelfde moment kwam Panda binnen. „Ach baaske!" vervolg de de bezoeker op jammerende toon. „Hoezeer heb ik verlangd naar uw steun! Hier sta ik een ongelukkige, getroffen door de spelingen van het noodlot! Voor het leven ben ik getekend. Onder deze laag witsel bevindt zich een onzichtbaar iemand mijn gestalte is voor altijd aan het oog onttrokken!" „Het is je eigen schuld, Joris!" zei Panda streng. „Dan had je maar niet die verdwijndrank moeten stelen en opdrinken!" „Ge hebt gelijk, makkertje!" riep Joris schreiend. „Ik ben geen medelijden waard. Altijd heb ik mij misdragen. Ik ver dien het om door niemand gezien of aangesproken te worden. Nooit meer een vriendelijk woord altijd al leen!" „Ja Nou mompelde Panda aarzelend. „Dat is wel naar hè? M-maar ik kan echt niets voor je doen IK BAK PANNEKOEKEN POULE - DAT VINDT ==y HE8 IK JE AANT SCHRIKKEN 65 MAAKT? IK UVAS ?0 VERRAST -\OVER Jg PANNÊK0EK.2EER0B B017EN6EW00N MOOIE PANN6- dermeer godsdienst en leeftijd van de kie zer en keuze van de partij op die datum en bij vorige verkiezingen. Het experiment, in opdracht van de N.T.S., slaagde boven veler verwachting, hoewel dertien percent van de onder vraagden geen medewerking verleende. De door drs. Van Dam nog diezelfde avond voor de N.T.S. gegeven prognoses klopten opvallend goed. Voor twee par tijen was het zelfs exact juist de groot ste afwijking werd geconstateerd bij de prognosses ten aanzien van de P.S.P. en de V.V.D., doch zelfs hier was de afwij king slechts een half percent. Het onderzoek, zoals het nu in Zwolle wordt verricht, geschiedt in opdracht van de gemeente en met medewerking van de gemeentelijke sociografische dienst. Men heeft zes stembureaus uitgezocht die re presentatief kunnen worden geacht voor de gemiddelde Zwollenaar, waarbij is ge let op godsdienst, maatschappelijke status van de kiezer, leeftijd, en dergelijke. Ook politiek gezien blijken de kiezers die in deze stembureaus hun stem uitbrengen een afspiegeling te zijn van de gemiddel de Zwollenaar. In de zes stembureaus zullen extra stemhokjes worden geplaatst. De opko mende kiezers zal worden gevraagd (te voren krijgen ze daartoe ook een circu laire van de burgemeester thuis) nog maals een biljet in te vullen ten behoe ve van het onderzoek en de daarop ver melde vragen te beantwoorden. Ook de ze niet-officiële stembiljetten worden in een stembus gedeponeerd. De daarop ge- gegeven antwoorden worden op ponskaar ten overgebracht. Twee afdelingen van de gemeente zorgen dat dit „verponsen" zo snel gebeurt dat dit werk om half acht is beëindigd. Op dat tijdstip wacht een legerhelikop- ter in de Wezenlanden om de gegevens in een kwartier naar het vliegveld Teuge te brengen, waarna een vliegtuig van de N.T.S. ze naar Ypenburg vliegt. In het gebouw van de I.B.M. in Rijs wijk werden de ponskaarten op de tape gezet. Na nog twee minuten computer rekenwerk en vijf minuten leesbaar af drukken op papier zijn om negen uur die avond dus twee uren na het sluiten van de stembureaus de gegevens klaar. Ten behoeve van de N.T.S. en onze bla- de worden in het halfuur daarna in het perscentrum Nieuwspoort te Den Haag de illustrerende tekeningen gemaakt. Om tien uur zullen de eerste resultaten bekend zijn. Deze resultaten publiceren wij op 29 juni later volgen nog enkele diepergaande sociologische beschouwingen. Namens de Anne Frank-stichting heeft haar voorzitter, drs. H. van Praag, aan verschillende kerkelijke organisaties in Nederland en in het buitenland ver zocht zich openlijk uit te spreken over een tweetal punten, die als axioma's moeten gelden voor de toekomst van het Nabije Osten. 1. Ieder lid van de Verenigde Na ties is verplicht de existentie en het le vensrecht van andere lidstaten te erken nen. 2. Geen volk heeft het recht een an der volk met vernietiging en totale uit roeiing te bedreigen. Deze bedreiging is op zichzelf reeds een daad van agres sie. Bloed is, zoals ik het door een klein meisje heb horen beschrijven, prikli- monade waarbij eerst de prik komt en dan de limonade. Deze definitie is heel verkwikkend vergeleken bij de duis tere opvattingen die nog altijd met bloed zijn verbonden en die hun be- zinking vinden in ons tweede volks lied: „Wien Neêrlands bloed door d'aderen stroomt, van vreemde smet ten vrij". Dit ontsmette bloed maakt de hersens steriel, waardoor de eige naar van die hersens zijn bloed voor een bijzonder edel vocht gaat houden. Met zulk bloed naar de bloedtransfu siedienst lopen, geldt als een daad van ongehoorde zelfopoffering, waaraan de schenker het recht ontleent te bestem men wie waardig is erdoor gered te worden, en wie maar beter dood kan gaan. U hebt hieruit al begrepen dat ik een van die mensen ben die zijn bloed onvoorwaardelijk heeft laten aftappen ten behoeve van ieder die het maar no dig zou hebben. Bij mij is het Neer- lands bloed echter voorzien van een flinke scheut Fries bloed, en volgens he Friese volkslied heeft dit de eigen schap bij de minste opwinding te gaan bruisen en zieden en door de ade ren rond te bonzen. Doordat ik mij erg had opgewonden was het resultaat een flesje karnemelk. Aan de verkoelende uitwerking daar van is het te danken dat het Rode Kruis een vrij lauwe advertentie in de kranten heeft gezet, waarin het er op wees dat het, als internationale in stelling, onmogelijk kon ingaan op de wens van de begunstigers om hun hoog waardige bloed rechtstreeks over te gie ten in de held hunner keuze. De tekst was zelfs nog iets vriendelijker dan ik hem weergeef, want wie goed bloed zoekt moet geen kwaad bloed zetten. Gelukkig maar dat de Israëliërs het voorbeeld hebben gegeven door zelf de helpende hand te bieden aan de Ara bische slachtoffers. Misschien is ons Neêrlands brein daardoor zo verruimd, dat ieder, die met zijn bloed alleen zijn vrienden heeft willen helpen, blij is dat zij er zijn vijanden mee hebben geholpen. Dat hoop ik tenminste, want mocht ik als geholpene vernemen dat mijn bloedgever daar anders over dacht, dan zou ik het Rode Kruis verzoeken naast Florence Nightingale, „the lady with the lamp", ook een „lady with a vamp" in dienst te stellen, een dame met een vampier, die mij deskundig van het bloed van mijn donor ontdeed. Want ik zou me schamen dat er zulke rom mel in me rondklotste. In Amsterdam branden langs tal van mooie punten aan de grachten weer licht jes of zijn gevels in spotlights gezet. Het is langzamerhand een vaste traditie dat Amsterdam zomers voor verlichtingen in de binnenstad zorgt ten gerieve van de toeristen en dagjesmensen, maar ook '-an de Amsterdammers zelf, die graag op een zomerse avond „een grachtje om gaan". Op de Dam is eveneens feestverlichting aangebracht en zijn dit jaar banken ge plaatst. Men kan er overdag dus rustig zittend de duiven voeren en 's avonds naar de lichtjes kijken. .ram «hsBïeMWJ- 5. Terwijl de spanning onder de toe schouwers stijgt, heeft Seah een soort krijgsdans uitgevoerd rondom zijn zoontje die onbewogen blijft staan, hoe gevaarlijk dicht het scherpe staal ook in zijn buurt komt. Plotseling geeft Seah een rauwe kreet en stoot bliksemsnel toe. Het zwaard dringt diep in de borst van de jongen, en als Seah het zwaard weer te rugtrekt, gutst het bloed uit de wond naar buiten. De kleine jongen wankelt en valt zonder een kik te geven op de grond. Het publiek slaakt een kreet van afgrijzen. „Ik heb die truc vaker gezien," zegt Tsjiao Tai tot de hoofdman. „Maar de hemel mag weten hoe ze het doen. Het lijkt net echt." Hij wil een slok wijn ne men als er een wanhopige gil uitklinkt boven het stemmenrumoer. Snel buigt Tsjiao Tai zich weer uit het venster. De jongen ligt nog steeds stil op de grond, het bloed stroomt nog steeds uit de wond en zijn moeder is wanhopig snikkend bij hem neergeknield. Seah en de dochter staan verwezen en onbegrijpelijk toe te kij ken. „Nou overdrijven ze toch een beet je", zegt de hoofdman. „Je zou menen dat het echt was! „Het is echt!" roept Tsjiao Tai plotseling uit. „Dit is geen truc! Kom mee naar beneden, hoofdman, snel!" 858. Het zou waarschijnlijk heel lelijk met Bram zijn afgelopen, als niet net op dat moment met lome slag en lodderi ge blik een zwaan was voorbij gekomen die op weg was naar zuidelijker streken. Het was een kans van één op de duizend. maar Bram greep die met beide handen aan. Hij sloeg zijn armen om de hals van de zwaan, die er wel van opkeek, en voorkwam op die manier een pijnlijke val „Oefzei Bram. „Ach, ach", zeiden Karo en Tutu, die al leen het begin van Brams luchtreis had den gezien. Machteloos zaten zij aan de bosrand Iemand, die op die manier was weggeschoten, had net zo weinig kans er goed af te komen als in het circus de man uit het kanon zonder vangnet. „Jarenlang heeft Bram veel geluk gehad" zei Karo verdrietig. „Maar nu wordt hij door pech achtervolgd. Nooit zullen we hem vrolijk horen zeggen: hallo jongens". „Hallo jongens", zei een stem in de struiken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8