Israel zal pasveroverde gebieden niet prijsgeven Minister Roolvink: „Loonruimte voor volgend jaar niet groot" morris KOSYGIN AAN DE WANDEL Welvaart vergroten door betere winstdeling en pensioenen HET WEER Stenotypiste van Wilson stal voor Zuid-Afrika geheimen China bezit waterstofbom Jongen uit IJmuiden doodgereden Eerste Kamerlid nam deserteur in huis Arabische landen verdeeld over olie-embargo Benzineconcerns in Engeland willen ook prijsverhoging Werkloosheid in bonw daalt snel Kosygin eerste spreker in VN kwamen „op de koffie" Tegenstander van een spaarloon Machinist gewond bij beschieting van trein met buks Slachtoffer van brand in Haarlem overleden 52e JAARGANG NUMMER 193 MAANDAG 19 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umwadsn. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 ta. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 105|9. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredaetewc E. Koning m HST DAGBLAD VOCMt JbIMUlDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Het woord is aan IN DEZE KRANT Veranderlijke bewolking Aan het strand Belastingverhoging Eendracht Wall Street In Maastricht „Bekeurden" Op viaduct Vogelenzang REGENKLEDING IJmuider Courant S a p hi r Slechts drie soorten mensen slapen 's nachts ongestoord: kinderen, doden en nachtwakers. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Kool- vink, acht de ruimte voor loonsver hogingen in 1968 niet groot. Volgens hem zal er meer moeten worden ge spaard, gezien de grote behoefte aan kapitaal voor belangrijke investerin gen. Hij voelt niets voor gedwongen sparen en ook van een spaarloon, zo als de vakbeweging heeft voorgesteld, is hij geen voorstander. De bewinds man zegt dit in een vraaggesprek met de officiële uitgave van het Neder lands Katholiek Vakverbond, „Ruim Zicht". Hij ziet voor de welvaartsverbetering van de werknemers mogelijkheden liggen in een verbetering van de pensioenen en winstdeling. Wat dit laatste betreft is hij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijksrecherche heeft de PSP-senator O. M. Boetes verhoord, omdat hij een gedeserteerde militair zou hebben verborgen. De militair, een 23-ja- rige jongeman uit Almelo, werd ruim een maand geleden ondervoed en overstuur in het gezin van de heer Boetes opgenomen. De militair, die zijn onderdeel had ver laten, had geruime tijd door het land ge- iworven. De heer Boetes heeft stappen onderno men om de militair via herkeuring of door de dienstweigeringsprocedure uit de dienst te krijgen. Terwijl de procedure op gang kwam bleef de militair in het gezin Boetes. Een paar weken geleden is de jonge man, na o.m. door een psychiater te zijn onderzocht, op de trein naar zijn onder deel gezet. Hij is er evenwel niet naar toe gegaan. Met de huishoudportemon nee van het gezin Boetes (inhoud 135) en de kampeertent van een zoon van de senator wilde hij naar het buitenland vluchten. De heer Boetes, die de jongeman le gaal uit de dienst wilde helpen, heeft de politie gewaarschuwd toen hij dat hoor de. De militair werd gearresteerd en opgesloten in het Huis van Bewaring in Aalkmaar. Aan deze arrestatie kwam het Eerste Kamerlid ook in moeilijkheden, omdat hij de militair onderdak had ver leend. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 !n de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Kunst 6 Radio en tv 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Topsy 16 Ferdinand 16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke matige westelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Iets aangenamer door het verdwijnen van de kille noordenwind. Wolken velden, maar ook af en toe zon. Over dag 18 graden. Zeewater 15 graden. Fooruitzichten: Na morgen weer wat onstabieler weer. van mening, dat de grootte van het winst-» aandeel moet worden gekoppeld aan de hoogte van de bedrijfswinst. De heer Roolvink vindt het van grote betekenis wanneer een spreiding van de eigendom men mede als gevolg van de bezitsvor ming bij de werknemers, kan worden be werkstelligd. De minister is van mening, dat een vrije loonpolitiek in ons land bijzonder moeilijk te voeren is. Het liefst zou hij een loonpolitiek zien onder leiding van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, terwijl hij niet afkerig is van differentiatie in de lonen. De moge lijkheden zijn volgens hem echter zeer beperkt, maar misschien kan er juist op het terrein van de pensioenverbetering en winstdelingsregelingen per afzonderlijke bedrijfstak of onderneming wat differen tiatie tot stand komen. De heer Roolvink heeft vertrouwen in het beleid van de huidige regering. Hij meent, dat het sociaal beleid van de kabi netten zonder socialisten in de laatste jaren zeker niet minder is geweest dan met socialisten niet minder is geweest dan tijen", aldus de heer Roolvink „hebben in dit kabinet een sterke positie en drukken er hun stempel op, zoals dat ook gebeurt in andere politieke samenwerking, waar van ik overigens niet afkerig zou zijn". Het materiële vindt de bewindsman de laatste tijd nogal overgewaardeerd. Het wordt tijd, dat weer aandacht wordt be steedt aan immateriële zaken, zoals me dezeggenschap, scholing en vorming. De heer Roolvink meent voorts dat het ge meenschappelijke nut van openbare voor- CAIRO (AP) De conferentie van de Arabische ministers van Buitenlandse Za ken in Koeweit zal in New York worden voortgezet. De ministers vlogen vandaag met een speciaal vliegtuig naar de spoed zitting van de Algemene Vergadering. Turkse straaljagers dwongen het vlieg tuig met de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken te landen op 't vlieg veld Esenboga bij Ankara. De Turkse autoriteiten waren er tevoren niet van op de hoogte gesteld, dat het speciale vlieg tuig over Turks grondgebied zou vliegen. Aan het slot van de vergadering van vannacht werd een kort en vaag commu niqué uitgegeven, omdat er nog grote on derlinge meningsverschillen bestaan over het totale olie-embargo tegen het Westen dat de meer revolutionaire Arabische sta ten eisen. Saoedi-Arabië, Koeweit en Li bië hebben duidelijk gemaakt dat zij zich geen totaal olie-embargo voor het Westen kunnen veroorloven. Londen (AP) De Britse olieconcerns hebben vandaag de regering gevraagd de benzineprijzen te verbogen. De con cerns staan voor gestegen kosten in ver band met de situatie in het Midden Oosten. Ook de benzineconcerns in ons land hebben om een verhoging gevraagd. De minister van economische zaken zou hier over deze week een beslissing nemen. Algemeen wordt verwacht dat de minister toestemming zal geven voor een verho ging van de benzineprijs met een cent per liter. zieningen wordt onderschat. In dit ver band is hij van mening, dat men niet mag terugschrikken voor belastingverho gingen. (Van onze correspondent) DEN HAAG De werkloosheid in de bouw neemt thans snel af: telden de Ge westelijke Arbeidsbureaus eind vorige maand nog ruim 17.000 werkloze bouwvak arbeiders, ruim een week later op 9 juni kwamen bijna 12.000 bouwvakkers voor een werkloosheidsuitkering in aanmerking. De daling in de bouwwerkloosheid kan niet uitsluitend het gevolg zijn van seizoen invloeden. De daling van 5000 in zó korte tijd is ongeveer gelijk aan de daling in de gehele maand mei. Toen bleef, ondanks het goede weer, de daling ver beneden de ver wachting. Het ziet er daarom naar uit dat in de bouw de kentering is begonnen. Ook al door de stijgende vraag naar bouwvakarbeiders: in mei liep de vraag op met duizend man tot 4300. Voor de sector weg- en waterbouw was er in mei echter nog een dalende vraag. TEL AVIV (Reuter, AP en AFP)- Israel zal weigeren gevolg te geven aan elke resolutie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties die een terugkeer eist naar de vooroor logse grenzen in het Nabije Oosten". Dit verklaarde de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken Abba Eban in een vraaggesprek. Het Israë lische kabinet heeft gisteren een marathonvergadering van zevenen eenhalf uur gewijd aan de te volgen strategie op de speciale zitting van de Algemene Vergadering. Het kabinet kwam ook vandaag weer bijeen. Om half vier vanmiddag is in New York het debat over het Nabije Oosten in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties begonnen. Met spanning werd door tientallen premiers en minis ters van Buitenlandse Zaken de rede van de Russische premier Kosygin, die als eerste zou spreken afgewacht. Vrij wel tegelijkertijd hield president John son een rede over het Amerikaanse bui tenlandse beleid. Het Britse standpunt, bekend gemaakt door minister van Buitenlandse Zaken Brown luidt, dat de grondslag voor een regeling moet zijn, dat oorlog niet tot vergroting van grondgebied mag leiden. De Amerikaanse VN-afgevaardigde Goldberg stond zijn plaats als eerste spre ker in het debat over het Nabije Oosten in de Algemene Vergadering af aan de Russische premier Alexei Kosygin. Gold bergs besluit was volgens zegslieden een kwestie van hoffelijkheid", maar aangenomen wordt dat het uitstel ook verband houdt met de redevoering van president Johnson. Onze correspondent in Jeruzalem meldt: De ongebruikelijke samenstelling van de delegatie naar de bijzondere zit ting van de VN-Assemblée (er maken zelfs leden van de oppositiepartijen deel van uit) onderstreept Israels vastbeslo tenheid om de resultaten van het mili taire succes niet te verspelen. (Van onze correspondent) LONDEN Helen Keennan, een 20- jarige knappe steno-typiste, die voor de Britse premier Wilson in Downingstreet werkte, is zaterdag officieel beschuldigd van landverraad. Zij zou voor 175 gulden doorslagen van documenten inzake de Brits-Rhodesische politiek aan de 29-jarige landmeter Nor man Blackburn, die ook in staat van be schuldiging werd gesteld, hebben over handigd. Hij werkte voor de Zuidafri- kaanse spionagedienst. Eén van de docu menten droeg een geheim karakter en de onthulling van de inhoud zou ernstige schade berokkend hebben aan de belan gen van de Britse staat. Beiden zullen voor het centrale straf gerecht van de Old Bailey terechtstaan. De verdediger voerde aan dat het tweetal nooit de bedoeling heeft gehad om de veiligheid van de staat in gevaar te bren gen. Hun vrijlating op borgtocht werd geweigerd. Helen Keenan had Blackburn, een man met sterke Rhodesische sympathieën, in een club voor overzeese bezoekers in Lon den ontmoet. Blackburn is in Engeland geboren maar hij woonde een aantal ja ren in Rhodesië. Hij gaf toe een agent te zijn voor de Zuidafrikaanse spionage dienst. Het hoofd van deze dienst, gene- raal-majoor M. J. van den Bergh heeft zaterdag in Pretoria verklaard nooit van Norman Blackburn te hebben gehoord. Blackburn had miss Keenan ertoe ge bracht inlichtingen door te geven die haar in het bureau van het kabinet onder ogen zouden komen en gezegd dat hij ze nodig had voor zijn vader die een zaak drijft in Rhodesië. De Israëliërs zijn ervan overtuigd dat een vreedzame coëxistentie met de Ara bische landen alleen tot stand kan ko men door directe onderhandelingen tus sen de betrokken partijen: tussen Israel en elke Arabische staat afzonderlijk met zo weinig mogelijk inmenging van de kant der grote mogendheden. Dit laatste houdt verband met het Israëlische ver langen om buiten de Oost-West tegenstel lingen te blijven. In dit verband is zelfs in uiterste link se Israëlische kringen, ook in communis tische, de Sovjet-Unie scherp veroor deeld. Moskou zou namelijk door de gro te politieke activiteit die het nu ont plooit de Arabische staten verhinderen om zelf hun standpunt te bepalen ten op zichte van het komende politieke con tact met Israel. In politieke kringen te Jeruzalem is verklaard dat de Verenigde Naties mo reel niet het recht hebben om Israel te veroordelen, aangezien zij praktisch niets hebben gedaan om de oorlog te voorko men en er in feite mede schuld aan heb- men toen een lid van de Volkerenorga nisatie voortdurend met vernietiging werd bedreigd. Premier Aleksei Kosygin bracht als toerist zijn vrije zondag in New York door. In het hart van de winkelwijk op de hoek van Fifth Avenue en de 38- ste straat -stapte hij uit voor een wandeling. Er waren weinig mensen op straat en degenen die er waren, werden op vijftig meter afstand gehouden. Ko sygin bezocht ook Wall Street. (Van onze orrespondent) MAASTRICHT Duizenden automobi listen zijn het afgelopen weekeinde in Maastricht even geschrokken toen ze op hun geparkeerde wagens onder de rui- tewisser een geel formulier zagen ste ken. Het leken echte bekeuringsformu lieren, maar het waren bij nader inzien reclamepamfletjes van een koffiehuis. „Politie te Markt 5" stond erboven. De indeling leek verder precies op een „bon". De achterkant vermeldde ook de 23 voor naamste verkeersovertredingen. De in houd hield echter een „bevel" in tot ver schijning in het koffiehuis. Na dat gelezen te hebben, was het voor Nederlanders niet moeilijk te begrijpen, dat het een recla meactie was. Maar de duizenden buitenlanders, die zaterdag Maastricht bezochten, begrepen dat niet. Zoals op echte bekeuringsformu lieren stond links van de tekst een een regelige sommatie in het Frans, Duits en Engels om tussen 9 en 19 uur te ver schijnen op het adres Markt 5 (het koffie huis). Veel buitenlanders hebben daaraan gehoor gegeven en kwamen toen pas tot de ontdekking dat zij erin gelopen waren. Ook surveillerende politiemannen zijn misleid door de actie van de 22-jarige caféhouJer, die, geholpen door studenten van de Maastrichtse hotelvakschool, de actie op touw had gezet. Verkeerd gepar keerde auto's werden door de politie on gemoeid gelaten omdat er al een „bekeu ring" onder de ruitewisser stak. Op het politiebureau heeft dat nogal verwarring gesticht. De politiechef is er niet blij mee geweest. Het is nog geen uitgemaakte zaak of er iets tegen te doen is. Er wordt uitgezocht of de caféhouder een strafbaar feit heeft begaan. Direct na de aankomst van de om- Tussen Vogelenzang en Bennebroek is zondagochtend een trein met een buks beschoten. Een kogeltje versplinterde de zijruit van de machinistencabine. De machinist, de heer D. Bos, kreeg een glas splintertje in een van zijn oogleden, maar was wel in staat de trein verder te be sturen. De trein was onderweg van Rotterdam naar Amsterdam. Omstreeks kwart voor negen reed hij over het viaduct over de Leidsevaart, toen de machinist werd op geschrikt door het schot. De uit Rotter dam afkomstige machinist bracht de trein tot stilstand en trachtte de scherp schutter tevergeefs te achterhalen. Na tien minuten vertraging reed de trein verder naar Haarlem, waar de politie en de spoorwegrecherche werden gewaar schuwd. WASHINGTON (AFP) De zaterdag ontplofte Chinese waterstofbom had een kracht van verscheidene megaton, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kern energie bekend gemaakt. Er is geen reden te twijfelen aan de verklaring van Peking dat een waterstofbom tot explosie is ge bracht. Het Chinese persbureau „Nieuw China" meldt, dat er dit weekeinde in de Chinese hoofdstad een soort kermissfeer heerste na de bekendmaking, dat China een wa terstofbom tot ontploffing heeft gebracht. „Het geluid van trommels en gongs is oorverdovend en er wordt veel vuurwerk en Bengaals vuur ontstoken. De mensen dansen van vreugde in de straten" aldus „Nieuw China". (Vervolg op pagina 3) ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam vangnjke V.N.-delegatie in New York, verschenen er hier en daar groepen betogers op straat, die zich met pro-lsraelische leuzen tot Sovjet-pi-emier Kosygin wilden richten. Maar Kosygin veinsde niets te weten. Door een kleine truc op het gebied van ruimtelijke foto-orde ning, hebben wij hem echter hetgeen er gezegd moest worden, tóch onder ogen gebracht Zaterdagavond om half acht is de ne genjarige Leonard Johan Gouda uit de IJmuiderstraatweg in IJmuiden ten ge volge van een aanrijding om het leven gekomen. De jongen stak namelijk ter hoogte van de gashouder zo plotseling de rijbaan van de Kanaaldijk over, dat hij vrijwel onmiddellijk werd aangereden door een personenauto,waarvan de 38-ja- rige bestuurder uit Medemblik hem niet meer kon ontwijken. De jongen werd op slag gedood. In de nacht van zondag op maandag is in het Marinehospitaal in Overveen de heer J. Bieselaar overleden, die zater dagmorgen werd gewond bij een felle brand in zijn woning aan de Zijlweg in Haarlem. De heer Bieselaar, 72 jaar en moeilijk ter been, liep brandwonden op in het gezicht. Hij is overleden ten gevolge van de emoties. De man werd door buren uit het bran dend huis gehaald en door een passeren de automobilist overgebracht naar het ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1