Vluchtelingen overstroomden Jordaanse hoofdstad Amman Peking eist excuses en vergoeding van New Delhi VREUGDE OM DE H-BOM Chinese waterstofbom pas met raketten effectief Aaaaaardbeien volop smullen!! VAN DAG TOT DAG Voor buitenlanders is het op straat nauwelijks veilig Syrië schond het bestand fci* nieuwe man De „image" van een Dominee King gaat gevangenis in Eeuwig trouw Acht Chinese diplomaten zijn gewond Rel bij Chinese ambassade in Nezv Delhi Frankrijk volgt wellicht in 1968 President Nasser nu ook premier Russen uit Israel vertrokken amm MAANDAG 19 JUNI L9 67 3 Volgens Israëliërs Napalm Nooit vergeten M onsterwapen Nu prof. mr. I. Samkalden officieus, dat wil zeggen geruisloos officieel, voor de post van Amsterdams burgemeester is uitverkoren, lijkt hij op een acteur die tussen de coulissen wacht op het sein voor zijn optreden, terwijl de zaal in uiterste spanning naar zijn optreden uit ziet. De toeschouwers verwachten een da verende „one man show" en maken zich klaar voor diverse open-doek-applausjes na aangename verrassingen. Een situatie voor de professor om uiterst nerveus te worden! Een situatie bovendien, die geschikt is om op teleur stellingen uit te lopen. De grote moei lijkheid is natuurlijk, dat in de snel ver vagende herinnering van het publiek de vorige „one man show" in alle opzichten een mislukking leek te zijn. De ambts termijn die mr. Van Hall was toegestaan, kenmerkte zich inderdaad door misluk kingen, maar nu er een nieuwe man op komst is verwacht men van hem dat hij óók snel verandering zal brengen in toe standen waaraan het falen van mr. Van Hall part noch deel had. Men zal uit het oogpunt van recht vaardigheid tegenover beide burgemees ters, Van Hall en Samkalden, moeten be seffen dat aan de geduldige kapstok van mr. Van Hall èlle dingen zijn opgehan gen die niet deugden. Er deugen in Am sterdam een massa dingen niet waaraan ook prof. Samkalden niets zal kunnen doen. Hij zal in bepaalde situaties even min verbetering kunnen brengen als zijn voorganger, omdat die situaties zijn ont staan door heel andere factoren dan een falend burgemeestersbeleid. Het heeft weinig zin die dingen met naam te gaan noemen, maar nuttiger lijkt het de enkele objecten waarbij mr. Van Hall het er lelijk bij heeft laten zitten, voorlopig af te zonderen van de rest der Amsterdamse problematiek en alleen op dié punten verbetering te ver wachten. Dat is dan in de eerste plaats het politiebeleid, de verhouding tussen burgemeester en korpsleiding, de verhou ding tussen politie (inclusief burgemees ter) en burgerij. In de tweede plaats lijkt voor Amsterdam het stadsverkeer een vraagstuk dat kordate ingrepen eist. En ten derde vragen de noodtoestanden op het gebied van de recreatie der stads jeugd volle aandacht. Deze drie onderwerpen zijn zozeer ver vuld van netelige en gecompliceerde pro blemen, dat de tien jaren die prof. Sam kalden voor de boeg heeft er een korte termijn voor lijken. Daarnaast liggen tientallen vraagstukken op een oplossing te wachten waaraan mr. Van Hall zijn volledige aandacht heeft gewijd zonder tot bevrijdende oplossingen te komen, Meer dan volle aandacht zal prof. Sam kalden ook niet kunnen opbrengen en aangezien hij geen tovenaar is, zal hij daarbij hetzelfde moeten aanvaarden als mr. Van Hall, namelijk dat de oplossin gen buiten zijn macht liggen. Alle grote en middelgrote steden van Nederland sukkelen met problemen die in het slop zijn geraakt. Dikwijls is geld gebrek daarbij de voornaamste factor. Soms gebeurt het dat het voorradige geld verkeerd wordt besteed. Dat is dan een foutief beleid maar voor dat beleid is niet alleen een burgemeester, doch ook de raad verantwoordelijk. En vaak zelfs moet de burgemeester het hoofd voor die raad buigen. De Amsterdamse raad is niet gewijzigd. Bij alle verwijten aan mr. Van Hall is die raad buiten schot geble ven. Voor een stad als Amsterdam zijn op bestuurlijk gebied veel vernuft en in zicht nodig, maar die mag men niet al leen van de burgemeester eisen. Het ligt voor de hand dat prof. Sam kalden wel iets meer medewerking zal krijgen, ook van rijkswege, dan mr. Van Hall, omdat men overal wakker is ge schud door de Amsterdamse gebeurtenis sen. Wat dat betreft is zijn optreden wat gemakkelijker en als hij inderdaad het „schaap met 24 poten" is, zal hij allicht één poot vinden om op te staan, zodat hij er nog 23 overhoudt om zich snel vooruit te bewegen door de Amsterdam se brij. WWWWIlWIIWyWWWMWWWWIlWIWIWIIWWWWWWWWWWWWW Het stuntteam van de Nederlandse Luchtmacht „Whisky Four" zal waar schijnlijk nooit meer vliegen, en zeker voorlopig niet. Een welkome bezuiniging in defensiekosten, maar een nog welko- mer bezuiniging op mensenlevens. Het heet dat de „image" van onze strijd krachten deze stunterij eigenlijk node kan missen, maar wat is de betekenis van een „image" eigenlijk? Het woord zelf, irritant-populair als mode-woorden altijd zijn, betekent zoveel als „aanzien" of „prestige". Maar het houdt ook nog een gevoelswaarde in die deze twee synonie men missen, namelijk: het protserige, dikdoenerige zich-zelf-op-de-borst-slaan, het „kijk-eens-wat-ik-kan", dat misschien voor wasmiddelen en koelkasten een uit stekende verkoopkracht bezit, maar voor een leger te enenmale potsierlijk werkt. Wij behoeven onze defensie niet te verkopen, te propageren in het buiten land, en zeker niet door circusachtige vertoningen die niets met de eigenlijke waarde van dat leger te maken hebben. Integendeel, alles wat lijkt op het be roeren van gevoelige massa-snaren om „Das Militar" een hoekje in het senti mentele menselijke hart te bezorgen, valt buiten de reële betekenis die een defen sie heeft: de rauwe, maar noodzakelijke taak om als geweldsinstrument op te treden tegen buitenlandse gevel dsinstru- menten. Prachtig uitgedoste garderegimenten, opzwepende marsmuziek, NAVO-taptoes, gevederde helmen boven vergulde uni formen op fiere paarden, operettes in uniform het kan alleen maar dienen om die rauwe werkelijkheid te verber gen en de gemoederen te voorzien van een laagje verguldsel. Maar laten we in plaats van de stunts en het geschitter die rauwe werkelijkheid van vandaag maar eens bekijken in de Israëlische en Arabische hospitalen, in de Negev-woes- tijn, op alle plaatsen, waar de „image" van de werkelijke oorlog zich grijnzend en wreed vertoont. Laten we onze krijgs macht beschouwen in de nuchtere ge stalte van een helaas onmisbare maar toch afschrikwekkende kolos van staal en explosieven, die noch in het circus noch op het operettetoneel thuishoort. (Van onze speciale verslaggever) AMMAN Amman wordt op het ogenblik behalve door Hoessein ook geregeerd door angst, spanning en ge ladenheid. Angst voor Israëlische wraak, al schijnt deze nogal hypothetisch. Uit een zeer goed ingelichte, niet-Ara- bische en neutrale bron in Amman vernam ik namelijk dat zich in de stad vier Israëlische piloten moeten bevinden, dood of levend. Israel ver langt hun uitlevering of wil hen rui len tegen een groot aantal Jordaanse krijgsgevangenen. Volgens de Jor daanse regering zijn de piloten niet meer in leven. Maar er schijnt nog iets anders aan de hand te zijn. Op fluisterende toon vertelde mijn bron in Amman dat de vier piloten waar schijnlijk zijn doodgemarteld een flagrante schending van de conven ties van Genève. Jordaniërs die hiervan op de hoogte zijn vrezen dat de Israëliërs ondanks het TEL AVIV (Reuter) Israel heeft Syrië beschuldigd van schending van het een week oude bestand. Volgens een leger- woordvoerder In Tel Aviv waren drie Sy rische pantserwagens ten noorden van de Syrische stad Koeneitra naar de bestands lijn gereden waarna ze het vuur hadden ge opend op de Israëliërs. De Israëlische troepen hadden de Syriërs, verdreven, zo meldde de woordvoerder. Koeneitra, gelegen op ongeveer vijftien kilometer van de Syrisch-Israelische grens, was door de Israëliërs op de laatste dag van de zesdaagse oorlog ingenomen. Langs de bestandslijn bevinden zich VN-waar- nemers. staakt-het-vuren een wraakaanval zullen ondernemen. Naar tastbare bewijzen, hoe de piloten om het leven zijn gekomen, wordt momenteel gezocht door leden van het internationale Rode Kruis. Het anders zo vriendelijke Amman is op het ogenblik absoluut onveilig voor alle buitenlanders. De bevolking die al tijd voor een groot deel uit vluchtelingen heeft bestaan, maakt geen onderscheid tussen Amerikanen, Britten of enige an dere nationaliteit. Een beatnik-achtige Nederlandse dichter, die bij het uitbre ken van de oorlog in de historische in de rotsen uitgehouwen stad Petra ver bleef, werd bijna gelyncht door de bevol king. Hij zat daarna een tijd in de ge vangenis en verblijft nu al dagen in het huis van de Arabische Nederlandse con sul in Amman, zonder ook maar zijn neus buiten de deur te steken. Ook ik was niet in staat mijn Jordaan se relaties in Amman te bezoeken. Er is maar een kleinigheid nodig om de volks woede te doen ontbranden. Met veel ex cuses verklaarden deze kennissen door de telefoon dat zij ook niet naar het ho tel „Intercontinental", waar de journalis ten de enige gasten zijn, kunnen komen, omdat de Jordaanse geheime politie rlle namen noteert van de Jordaniërs die in contract reden met buitenlanders. Met een aantal andere journalisten be zocht ik in Amman een militair hospi taal, waar zich de napalmslachtoffers be vonden. Aangezien het voor een leek moeilijk is napalmwonden van normale brandwonden te onderscheiden, moet men afgaan op de verklaringen van een Jor daanse dokter tegenover de gedelegeerde van het internationale Rode Kruis in Amman. Dze afgevaardigde uit Genève vertelde dat de Jordaanse doktoren hem, als de meest neutrale organisatie, hadden verklaard, dat het hier wel degelijk na palm betrof. De verschrikkelijke uitwer king van deze bommen is bekend en kon men met eigen ogen zien. De zwart ver brande en geblakerde lichamen van de Jordaanse militairen staken scherp af te gen de witte lakens. De patiënten lagen roerloos, als levenloze bewijsstukken op de tafel van een rechter. Het precieze aantal vluchtelingen is nog lang niet bekend. Nog steeds komen er nieuwe aan. De Rode-Kruis-organisaties van de Arabische landen en ook Iran wer ken samen. Met de Jordaanse regering is men nu begonnen met de bouw van een NEW YORK (AFP). De Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King heeft meegedeeld dat hij zich binnenkort naar Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama, zal begeven om er vijf dagen gevangenisstraf uit te zitten. De predikant was in 1963 met acht anderen tot deze straf veroordeeld wegens overtreding van een betogingsverbod. Hij tekende beroep aan bij het hooggerechtshof, maar dit heeft geweigerd het vonnis te vernietigen. King heeft dit „een betreurenswaardig en zelfs tragisch besluit" genoemd. MOSKOU (DPA) Het Russische echt paar Balakisji en Amina Oroedjev in Azer- beidsjan is honderd jaar getrouwd. Hun leeftijden werden door het persbureau Tass niet genoemd. De gouden bruiloft in 1917 en de diamanten in 1942 vielen in oorlogs tijd. „In al deze honderd jaar hebben wij geen kwaad woord tegen elkaar gezegd", lei Balakisji. TOKIO (Reuter en AP) China heeft vandaag geëist dat India formeel veront schuldigingen aanbiedt en „volledige ver goeding" betaalt voor de schade als ge volg van de ongeregeldheden bij de Chi nese ambassade in New Delhi. Het was het tweede protest dat Peking in twee dagen naar New Delhi over het incident heeft gezonden. Duizenden Chinezen, die leuzen riepen en borden meedroegen hebben in het weekeind voor de Indische ambassade in Peking gedmonstreerd. De demonstran ten protesteerden tegen een aanval op de Chinese ambassade in India door enkele duizenden Indiërs. Er liepen veel rode gardisten mee die met het „rode boekje" van Mao zwaaiden. De Chinese ambassade in New Delhi werd aangevallen nadat twee Indische diplomaten door China waren uitgewezen en waren gemolesteerd door rode gardis ten. Bij de strijd om de ambassade in de Indische hoofdstad werden zeven Chinese diplomaten zodanig gewond, dat zij in 'n ziekenhuis moesten worden opgenomen. In de Chinese nota staat dat acht di plomaten mishandeld en gewond waren en dat sommigen zelfs het bewustzijn hadden verloren. Voorts wordt beweerd dat de Indische regering de aanval op de ambassade had beraamd, dat de uitvoe ring ervan geschiedde met medewerking van de politie en dat medische verzor ging voor het ambassadepersoneel werd opgehouden. Zondag eiste de Indische regering van Peking dat het beleg van de Indische ambassade binnen 24 uur zou worden beëindigd. „Anders zouden tegenmaatre gelen worden getroffen". De nota was volgens een Indische woordvoerder door de Chinese zaakgelastigde geweigerd. De Chinese regering heeft besloten on verwijld een speciaal vliegtuig naar New Delhi te sturen om de gewonde Chinese ambassadefunctionarissen op te halen. China vraagt van India de nodige mede werking. nieuw vluchtelingenkamp voor ongeveer 20.000 personen op enige afstand van Amman. Al deze vluchtelingen uit Jeruzalem be weerden dat zij werden gedwongen hun huizen te verlaten en bij aarzeling met het geweer in de rug werden opgedreven. Ook de Rode-Kruis-gedelegeerden wa ren van mening dat Israel de Arabieren bewust verdrijft uit hun woongebieden. Vooral uit het oude deel van Jeruzalem, waarna joden hun plaatsen innemen. Daar om verwacht ook het Rode Kruis nog meer vluchtelingen. Ook zou van de vluch telingen het geld, horloges en sieraden worden afgenomen. Volgens de vluchte lingen zou er op de westbank van de Jor- daan na vier uur in de middag direct worden geschoten op iedereen die zich buitenshuis waagt. Over het algemeen geloven de vluchte lingen niet dat ze binnenkort weer zullen terugkeren naar hun dorpen en steden, maar, „niemand zal in staat zijn", zo zeg gen zij, „ons Palestina te doen vergeten. Eens zullen wij terugkeren". De tijd, de zekerheid van een verre toekomst, dat is de enige hoop die de vluchtelingen en vele andere Arabieren op het ogenblik be zitten. De ambassade van communistisch Chi na in New Delhi was het doelwit van een gewelddadige betoging door jonge Indiërs die protesteerden tegen het feit dat Indiase diplomaten in communistisch China wa ren gemolesteerd. Een beeld van de ge vechten in de tuin van de ambassade Volgens het officiële Chinese pers bureau „Nieuw China" heerst er in Peking een soort kermissfeer, nadat bekend werd dat China een water stofbom tot ontploffing heeft ge bracht. (Van een speciale medewerker) LEIDEN. China heeft zaterdag in de provincie Sinkiang nabij de Rus sische grens zijn eerste waterstofbom tot ontploffing gebracht en is daar mee de vierde grote mogendheid die over dit krachtigste wapen beschikt na de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie en Groot-Brittannië, die respec tievelijk in 1952, 1953 en 1957 hun eerste H-bom lieten exploderen. Ver wacht wordt dat Frankrijk in juni van het komende jaar het vijftal zal volmaken. China heeft al vijf atoombomexplosies op zijn naam staan. Dat wil zeggen bom men, waarin de kernen van uraniumato men splitsen. Deze explosies vonden plaats in oktober 1964, mei 1965 en drie in het vorige jaar, waarvan de laatste op 29 december. De waterstofbom of H-bom berust op de samensmelting van water stofkernen het omgekeerde proces van de uranium-bom. De explosieve kracht van een waterstofbom is vele duizenden malen groter dan die van een conventio nele uraniumbom. China is door het bezit van de water stofbom overigens nog niet onmiddellijk een ernstiger dreiging voor andere mo gendheden geworden. Het monsterwapen is namelijk pas effectief wanneer het ook bij de vijand kan worden afgeworpen. De VS en de Sovjet-Unie hebben er enige jaren over gedaan om het wapen zo ver te perfectioneren totdat het licht genoeg was voor vervoer per zware bommen werper en ook operationeel simpel ge noeg werkte om het in vijandelijk gebied te kunnen laten exploderen. Wellicht doorloopt China deze fase iets sneller, maar de eisen die tegenwoordig aan een effectieve waterstofbom worden gesteld zijn alweer veel hoger. Voor of fensieve doeleinden heeft men tegenwoor dig althans een aantal bommen nodig die met raketten in een overrompelende eer ste slag bij de vijand afgeworpen kun nen worden. Tot dusver beschikt China slechts over raketten voor de korte en middelbare af stand. Rusland zal zich dus het eerste zorgen moeten maken over een mogelijke Chinese dreiging met waterstofbommen. Maar over enige jaren zullen de VS on herroepelijk deze zorgen delen. Minister-president P. S. de Jong ver klaarde gisteren het eerste Chinese expe riment met een waterstofbom te betreu ren. Hij gelooft dat de Chinese water stofbom op langere termijn stellig van invloed zal zijn op de ontwikkeling van de wereldpolitieke situatie. In een Engelstalige uitzending van ra dio-Peking werd gezegd dat het nieuw» van de waterstofbom een grote aanmoe diging zal vormen „voor de bevolking van Vietnam die tegen de Verenigde Staten vecht en voor de Arabische "'ol- ken die weerstand bieden aan de agressie van Israel. CAIRO (Reuter) President Nasser zal de leiding op zich nemen van een nieuw Egyptisch kabinet, dat vandaag bekend zal worden, zo meldt het Egypti sche dagblad „Al Achram". Nasser zal premier Sedky Soliman als regeringslei der opvolgen. Nasser zal zich ook persoonlijk belas ten met de leiding van de Arabische So cialistische Unie de enige politieke or ganisatie in het land. Secretaris-generaal van de Unie is vi ce-president Ali Sabry. Het nieuwe kabi net zal morgen formeel worden beëdigd. Nassers beslissing om zelf het premier schap op zich te nemen maakt deel uit van „een algemeene operatie ter mobi lisatie van de gehele staat en plaatsing van deze in een positie, vanwaar hij de verantwoordelijkheden van de huidige om standigheden onder ogen kan zien". MOSKOU (AFP) De Israëlische di plomaten en hun gezinnen die Moskou moeten verlaten nu de Sovjet-Unie de betrekkingen met Israel heeft verbroken, zijn gisteren in het vliegtuig gestapt Dezelfde dag vertrok ook het Russische diplomatieke personeel uit Tel Aviv. De Nederlandse ambassade heeft ermee ingestemd de Israëlische belangen te be hartigen. Sinds Nederland deze verant woordelijkheid op zich heeft genomen, is er extra-politiebewaking voor het ambas sadegebouw in Moskou geplaatst. ADVERTENTIE Overstromingen. Stortregens hebben in de afgelopen week op verscheidene plaatsen op Cuba zware overstromin gen veroorzaakt. In de omgeving van Pinar del Rio aan de westkust moes ten ongeveer 1300 mensen vluchten. Kosmos-167. De Sovjet-Unie heeft de 167ste aardsatelliet in de Kosmos-serie gelanceerd. Het was de vierde lancering van een Kosmos in tien dagen en de zevende van deze maand. Omgekomen. Een Engelse circusartiest, de 40-jarige John Marsh, is om het leven gekomen toen hij in de omgeving van Birmingham probeerde van een hoogte van 15 meter in een watertank van twee meter te duiken. Volgens een toeschou wer sloeg Marsh met zijn hoofd tegen de rand van het kleine bassin. Belastingontduiking. Als gevolg van be lastingontduiking is de Italiaanse staat in 1966 voor ongeveer 220 miljoen gul den benadeeld. Dit is ongeveer zes per cent van het totale bedrag waarop de staat recht zou hebben. Oliebrand. Bij een brand in een motor- oliefabriek te Port St. Louis, ten wes ten van Marseille, is voor miljoenen guldens schade aangericht. Het bedrijf behoorde aan de Esso. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ongeluk op motorboot. Doordat hij met zijn trui vastraakte aan een draaiende schroefas van zijn motorboot is de 33- jarige Albert de Rijbel uit De Clinge in België om het leven gekomen. Hij was met drie vrienden op de Wester - schelde gaan varen. Hij werd met zijn hoofd tegen de stalen bodem van de boot geslagen en was vrijwel op slag dood. Verlies. Het 117 jaar oude Britse zon dagsblad „Sunday Citizen" is voor net laatst verschenen. Het sterk linksge oriënteerde blad was al lang in finan ciële moeilijkheden en verloor de laat ste tijd bij een oplaag van 220.000 exemplaren ongeveer 30.000 gulden per week. Modelkolonie. Een kleine groep Britse Quakers wil het afgelegen eiland Pabay bij Skye ten westen van Schotland, kopen om door een model-kolonie te stichten. Euro-bus. Een nieuwe „Europabus"-ver- binding Milaan-Parijs is in Milaan of ficieel geopend. De nieuwe bus zal tot en met 12 september tweemaal per week lopen. Banditisme. Bandieten op Sardinië heb ben in een vuurgevecht in de omge ving van Orgosolo twee politieagenten gedood. De agenten namen met carabi nieri deel aan een grootscheepse op sporingsactie.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3