Vogelhuis voor ziekenhuis in IJmuiden overgedragen VELO Kunstmarkt, taptoe en vuurwerk in feestelijk Velsen Verenigingsnieuws uit de IJmond Hengel wedstrijd voor jeugd Neem nu een kwartaalabonnement! Aanrijdingen in IJmuiden Kunstzwemmen in het Velserbad Ruiten vernield Directiekeet afgebrand Auto over de kop geslagen Prins Bernhard HBS had beste team in softbalstrijd Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli gratis MAANDAG 19 JUNI 1967 5 VELO DE VRIND DIE DE WAS DOET Velsen-IJ muiden Beverwijk BUfe AV De eerste kunstmarkt in Veisen. werkstukken betreft, maar ook ten op zichte van de materialen en de technie ken. Prachtig grafisch werk, gouaches en aquarellen lagen hier naast pottenbak- kersprodukten en specimina van email leerkunst, houtsnijwerk en klein beeld houwwerk. De rommeligheid van zo'n markt heeft een eigen bekoring, die een veel grotere groep mensen aanspreekt dan die welke de musea pleegt te bezoe ken. Het zonnige weer droeg 's morgens en in de vroege middaguren veel bij tot het welslagen van deze kunstmarkt. Later werd het kouder en 's avonds was het eigenlijk te koud voor een gezellig „slen teren" over de markt. De kou bleek voor duizenden Velsena- ren echter geen belemmering, zich 's avonds naar de omgeving van het Sluis- plein te begeven, waar muziekkorpsen en drumbands uit verschillende richtingen het plein opmarcheerden voor een taptoe in het licht van grote schijnwerpers. Toen de muziek ophield produceerden de luidsprekers het geluid van een hevige storm als inleiding op een gedeeltelijke herhaling van het stemmenspel, dat door Max Dendermonde werd geschreven ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis in Velsen. Thans werden de gedeelten uitgezonden die betrekking hebben op de aanleg van het Noordzeeka naal en de groei van IJmuiden. Hierna weerklonken de eerste knallen van het vuurwerk dat ter afsluiting van de feestelijkheden werd afgeschoten. Een permanente oranje-gloed werd bijgele verd door Hoogovens op de achtergrond. Een voorbijvarende boot accentueerde de nabijheid van de zee, zoals ook de zwarte silhouetten van de Wijsmuller- sleepboten zich tegen de vuurgloed afte kenden ter accentuering van het feit, dat hier een havenfeest werd gevierd. In deze omgeving werd het vuurwerk een indruk wekkend gebeuren, dat de harten van de echte IJmuidenaren zal hebben ver warmd. Nog deze week vertelde zo'n oudere IJmuidcnaar ons, dat men in de oorlog zö vaak tegen elkaar had gezegd: „Als eerst de lichtjes in de haven en van de Hoogovens maar weer branden", zoals de Amsterdammers in die duistere tijd zon gen. „Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan". De lichtjes branden al lang. Het vuur werk luidde weer een nieuwe tijd, die zo als het slotstuk van het vuurwerk aan duidde: „Ruim baan'voor reuzen" maakt Onder grote belangstelling van ge nodigden, lopende patiënten en ver plegend personeel dankt de genees heer-directeur van het Antonius Ziekenhuis, de heer Lange, de Vel- sense vogelvereniging. Nadat een vast ploegje van de vogel vereniging „Fauna Felisena" in Velsen gedurende een periode van zes weken met volle overgave in zijn vrije tijd een grote volière in de tuin van het Antoni us Ziekenhuis in IJmuiden had gecon strueerd, was het zaterdag zover dat het vogelhuis kon worden overgedragen aan de directie van het ziekenhuis. Bij deze gebeurtenis waren aanwezig het voltallig bestuur van „Fauna Felisema" de voorzitter, de heer W. Vunderink, was er speciaal voor uit Limburg over gekomen, waar hij zijn vakantie door brengt de districtcommissaris van de Nederlandse bond van vogelliefhebbers, de heer A. J. F. Lammerse, en de ge neesheer-directeur, alsmede de econoom van het Antonius Ziekenhuis, respectieve lijk de heren C. F. J. Lampe en J. A. M. Maes. De heer J. van Os van den Abee- len vertegenwoordigde de Velser Gemeen schap. Bovendien waren de ouders van de achtjarige Paultje Bakker uit Santpoort, die reeds geruime tijd in het ziekenhuis wordt verpleegd, aanwezig. Paultje Bak ker heeft namelijk, naar de mening van de vogelvrienden van „Fauna Felisena" die een wedstrijd onder de patiëntjes had uitgeschreven om een J naam voor de volière te bedenken, de origineelste naam ingezonden: „Fauna vreugde". Het vogelonderkomen, dat een lengte heeft van negen meter, een breedte van vijf meter en twee meter hoog is, is ge situeerd op het gazon tussen de vleugels van de kinderafdeling en het Fransiscus- paviljoen en wordt begrensd door de Velserduinweg. Thans zijn er veertig vo gels van diverse pluimage; in de nabije toekomst zullen ongeveer zestig exem plaren hier worden ondergebracht. Nadat prijswinnaar Paultje Bakker een bordje met de naam van de volière had onthuld en kwartels er lustig op los kwinkeleerden, bedankte de geneesheer directeur van het ziekenhuis, de heer Lampe, uit naam van alle patiënten, voor wie de volière in de eerste plaats is bedoeld, de leden van „Fauna Felise na". Voorts bleef spreker nog even stil staan bij de totstandkoming van het vo gelonderkomen. Het plan tot het vervaar digen van een dergelijke volière voor het Antonius Ziekenhuis is voortgeko men, toen één van de bestuursleden van „Fauna Felisena" in het ziekenhuis werd verpleegd. Ten slotte overhandigde de heer Lampe de voorzitter Vunderink een geldbedrag, waarmee het ziekenhuis zich als donateur aan de Velsense vo gelvereniging bond. De voorzitter van de Velser Gemeen schap, de heer van Os van den Abee- len, meende dat deze daad van „Fauna Felisena" weer eens duidelijk onder streept wat er precies wordt bedoeld met het gemeenschapsgevoel dat de Velser Gemeenschap voor ogen heeft. Ook de districtscommissaris van de Nederlandse bond van vogelliefhebbers liet zich in lovende woorden uit over de Velsense vogelvereniging. Overigens is dit niet de eerste kooi, die de vereniging schenkt. Ook in het voormalig „Vinkennest" in Waterland en in het „W. F. Visserhuis" heeft de vo gelvereniging dergelijke onderkomens voor gevederde zangers staan. Binnen kort zal ook het nieuwe complex gebou wen van het „Vinkennest" aan de Duin en Kruidbergerweg in Driehuis met een dergelijke volière worden verrast. Het toezicht en het onderhoud van de volière in het Antonius Ziekenhuis zijn overgelaten aan de heer J. Raven, tuin man van het ziekenhuis en tevens lid van „Fauna Felisena". Op verzoek van de Velser Sportstich ting heeft de Velser zwemvereniging een kunstzwemshow georganiseerd, welke werd uitgevoerd door de zwemvereniging „Admiraal de Ruyter", uit Amsterdam. Het kunstzwemmen, dat in het Velserbad in IJmuiden werd gehouden, behoorde tot één van de vele feestelijkheden die zaterdag plaatsvonden in IJmuiden ter gelegenheid van de officiële ingebruikne ming van de nieuwe IJmuidense haven mond. Op de goed bezette tribunes sloegen onder anderen de burgemeester van Vel sen, mr. J. C. Bührmann, diens echtgeno te, mevrouw M. A. A. Bührmann-Klopper, alsmede de wethouders C. Ockeloen en J. G. Kolkman de verrichtingen van de zwemsters gade. In het feestelijk met vlaggen versierde zwembad vertoonden de kunstzwemsters hun kunnen. Onder de zwemsters bevonden zich meisjes die reeds verscheidene malen een Nederlands of Europees kampioenschap kunstzwem men hadden behaald. Het avondprogram ma bevatte onder ander een waterballet op de Donau-melodie van Johann Strauss. Maar ook dansen uit de „West Side Story" en „Goldfinger" hadden de jongelui ge- inspireerd. In de pauze gaven de jongsten onder zwemsters een demonstratie van elementaire oefeningen, die noodzakelijk zijn om later tot prestaties te komen zoals zaterdagavond werden getoond. Het stijl volle optreden van de kunstzwemsters werd geaccentueerd door de smaakvolle kostuumpjes die de meisjes droegen. De uitvoering was een groot succes en werd herhaaldelijk met warm applaus beloond. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd van het kantoor van het gas- en waterbe drijf in IJmuiden een der ruiten met een straatklinker ingegooid. Men heeft het ge bouw wel betreden en doorzocht hoewel er, voor zover kon worden nagegaan niets werd vermist. Zondagmiddag werd van het postkan toor aan de Houtmanstraat eveneens een ruit ingegooid, waarna het draairaam kon worden geopend. Hier schijnt men het ge bouw echter niet te hebben betreden. Zondagmiddag omstreeks één uur stond plotseling een houten directiekeet aan de Strandweg in IJmuiden in lichterlaaie, waarbij het gebouwtje tot de grond is afgebrand. Het was een leegstaande keet, die geen ramen meer bevatte, omdat het gebouwtje op de nominatie stond binnen kort te worden afgebroken. Het is ver moedelijk de jeugd geweest, welke de slopers dit werk thans heeft bespaard. Zaterdagavond om half twaalf is op de Lange Nieuwstraat, ter hoogte van het zebrapad bij de Velserduinweg een perso nenauto over de kop geslagen, ten gevolge waarvan de bestuurder, een 19-jarige tim merman uit IJmuiden met een zware her senschudding en een jukbeenfraktuur naar het Antoniusziekenhuis moest worden overgebracht. De bestuurder had bij het zebrapad voor enige overstekende voetgangers moeten af remmen, waarbij hij plotseling het stuur geheel naar links moest omgooien om een tweede personenauto te ontwijken, die de Lange Nieuwstraat wilde inrijden. Ten ge volge van deze manoeuvre sloeg de auto over de kop, met het reeds vermelde gevolg. Dank zij de medewerking van de ver eniging Terrasvogels was het mogelijk de Schoolsoftbalwedstrijden in de gemeen te Velsen voor jongens op het officiële softbalveld De Elta in Santpoort te spe len. De wedstrijden zijn een succes ge worden. De Prins Bernhard H.B.S. toon de zich de sterkste, hoewel zij grote te genstand ondervonden van de Hugo de Groot Ulo. Het winnende team zal de ge meente Velsen vertegenwoordigen op de landelijke wedstrijden der kampioenen op zaterdag 24 juni in Utrecht. Uitslagen: Prins Bernhard hbs-Hugo de Groot ulo 11-8, Gymnasium Felisenum- Vissering h.b.s. 14-7, Prins Bernhard h.b.s.-Vissering h.b.s. 16-7, Hugo de Groot ulo-Gymnasium Felisenum 11-4, Gymnasium Felisenum-Prins Bernhard h.b.s. 4-10, Hugo de Groot ulo-Vissering h.b.s. 3-3, Eindstand: 1. Prins Bernhard H.B.S., 2. Hugo de Groot ULO, 3. Gymnasium Fe lisenum, 4. Prof. mr. S. Vissering H.B.S. ADVERTENTIE WASMACHINES KOELKASTEN ELECTR ARTIKELEN TROMPSTRAAT 66-68 IJMÜIDEN-O. - TEL. 15198 Ook een 21-jarige bromfietser uit IJ- muiden-Oost moest in het Antoniuszie kenhuis aan een hoofdwond worden be handeld, omdat hij bij de Groeneweg in IJmuiden had verzuimd voorrang te ver lenen aan een personenauto, bestuurd door een 48-jarige administratrice uit IJmui den. Vrijdagavond moest nog een 6-jarig jongetje uit IJmuiden in het Antoniuszie kenhuis worden opgenomen, omdat hij op de Dokweg door een auto was gegrepen, waarbij hij een linker bovenbeenbreuk had opgelopen. Hij was aangereden door 'n personenauto, doordat hij op z'n fiets te onverwacht linksaf de Industriestraat had willen inrijden. DINSDAG 20 JUNI De ondergetekende naam straat plaats - wenst met ingang van 1 juli a.s. een abonnement op IJmuider Courant Handtekening- U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. Zaterdag in de namiddag verzuimde een 29-jarige smelter uit Beverwijk als be stuurder van een personenauto op de Biezenweg voorrang te verlenen aan een tweede auto, die werd bestuurd door een 54-jarige werktuigbouwkundige uit Drie huis. Een aanrijding volgde, waardoor de inzittenden licht gewond werden. Van daar dat de bestuurder van de tweede au to en zijn zoon in het Antoniusziekenhuis op rugklachten werden onderzocht, ter wijl de smelter en zijn zoontjes van vijf en zeven jaar aan ontvellingen moes ten worden behandeld. Daarna konden al len naar hun woning terug. Was de nieuwe havenmond van IJmuiden donderdag al officieel geopend, letterlijk en figuurlijk met veel vlagvertoon, plaatselijk heeft IJmuiden het feest van de nieuwe pieren zaterdag gevierd. De festiviteiten begonnen 's morgens met de opening van de voor de eerste maal In IJmuiden gehouden kunstmarkt op het Plein 1945. In de middaguren richtte de aandacht zich op de sportdemonstraties en -wedstrijden en op de opening van de Zwitserse week in de Kennemerlaan, die min of meer toevallig aansloot op de opening van de nieuwe havenmond, 's Avonds marcheerden vanuit alle delen van de gemeente Velsen drumbands en muziekkorpsen op naar het Sluisplein bij de haven voor een taptoe en het vuurwerk, dat daarna werd afgeschoten vanaf het sluis- eiland trok duizenden naar de havenkant, waar de verbondenheid van IJmuiden met de zee nog eens werd onderstreept door het via luidsprekers uitgezonden ge deelte van het stemmenspel „De weg naar de zee". De zin van al deze feestelijkheden werd tenslotte samengevat in de vuurwerk- letters „Ruim baan voor reuzen", die op het sluiseiland opgloeiden midden in het water van het Noordzeekanaal als leverancier van heel het gewest, aan het begin van de verbrede havenmond, die nieuwe dimensie zal geven aan de ontwikkelingen in het Noordzeekanaalgebied, dat voor de economische positie van ons land van zo uitermate grote betekenis is en waarvan IJmuiden de toegangspoort vormt. MAANDAG 19 JUNI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30-20.45 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur; filiaal Sant poort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheken) 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 19 tot 21 uur; filiaal Banjaertstraat 13: 19 tot 21 u.; uitleenpost parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1, IJmuiden: 19 tot 21 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, Is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden: spreekuur IJmuiden en omgeving: van 9 tot 10 u. in het Cultureel Centrum, telef. 02550-15010; Velsen-Noord: 11-12 uur in gem. vergaderzaal, Smidt van Gelderstraat 5, tel. 02510-25550; Santpoort: 15-16 uur in gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- llchting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. Onmiskenbaar is toch, dat hier aan de monding van het kanaal op een hecht economisch fundament een moderne stad voor een zelfbewuste en intens levende jonge gemeenschap is gegroeid. Deze jonge gemeenschap bouwt zeker niet al leen aan zijn materiële, maar ook aan zijn geestelijke en culturele ontplooiing. Het zijn immers deze laatste waarden, die het leven eerst ten volle levenswaard maken. Deze woorden sprak burgemeester mr. J. C. Bührmann 's morgens bij de opening van de eerste openlucht-kunstmarkt. De burgemeester zei voorts onder meer: „In de voortschrijdende technificatie van onze dagen kan en moet de kunst een geestelijk tegenwicht bieden en bijdragen tot een harmonische ontplooiing van de mens. Het is verheugend, dat uit de bur gerij van Velsen de krachten naar voren zijn gekomen, die de wegen hebben aan gegeven, waarlangs in onze gemeente een stuk eigen cult, leven tot ontwikkeling kon komen. De betekenis van het werk dat Felison, de vereniging tot bevordering van beeldende kunst is de gemeente Vel sen, op dit terrein verricht, moet hoog worden aangeslagen. Nadat burgemeester Bührmann de markt officieel had geopend deed hij voor de gemeente Velsen acht aankopen. Voor het werk van de circa vijftig kun stenaars, die hier hun werk in de markt kramen tentoonstelden, bestond geduren de de gehele dag een aanzienlijke belang stelling. Vele kijkers zullen geen kopers geworden zijn, maar het langs de kramen lopen was op zichzelf een uitstekende gelegenheid om een indruk te krijgen van eigentijdse kunstuitingen in een grote veelzijdigheid van expressiemogelijkhe den, niet alleen wat de geaardheid van de MAANDAG 19 JUNI Huize „Scheybeeck", Velserweg 2, 19 u.: Naaien door de St. v. Huish.- en ge zinsvoorlichting." Statenhuis, Velserweg 12, 20 u.: Schil deren en tekenen o.l.v. J. C. Heeck, voor „De Gieteling". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Tekenen, o.l.v. de heer Barendse, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 18.30-19.45 en 20.45-22 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk. Hendrik Burgerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19- 21 u„ jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arends- weg*61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u„ jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Oosterwijk, Amstel- straat 44, volw.: 15-17.30 u„ jeugd: 19-21 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 19- 21 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 15-17.30 en 19-21 u.; Ruysdaelstraat la: jeugd: 19-21 uur. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 uur: Naaien door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. Huize Westerhout, Westerhoutplein 5, 10 u.: Bejaardengymnastiek o.l.v. mevr. W. R. Flierengade Voogt, door Recreatie Be jaarden. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Beeldhouwen en boetseren o.l.v. Jan Campfens, door Kennemerstaten. Gem. Huishoudschool, Moensstraat, 19 u.: Koken door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw. 15-17.30 u„ jeugd: 15.30- 17.30 u., Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u, jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Oos terwijk, Amstelstraat 44, jeugd: 15-17.30 en 19-21 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, jeugd 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaan straat 4a: gesloten; Heemskerk, Kerkweg *5: gesloten; Ruysdaelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. Als onderdeel van de Velser Sport week heeft zaterdagmiddag de Velser hengelsportclub een hengelwedstrijd voor de jeugd gehouden, waaraan door kinde ren in de leeftijd van vijf tot en met vijftien jaar kon worden deelgenomen. De strijd om binnen twee uren de meeste vis aan de haak te slaan vond plaats op de strekdam en de landtong ter hoogte van de Noordersluis. De op komst van de jeugd overtrof een ieders verwachting. Om klokslag drie uur wierpen hon derdzestig enthousiaste hengelaars hun snoer in het water van het Noordzee kanaal, om tot vijf uur met gespannen verwachtingen naar de dobbers te sta ren. Er was door de wedstrijdleiding bepaald, dat er alleen met vaste hen gels mocht worden gevist, zodat een en keling, die gewapend met een werphen gel aan de strijd wilde deelnemen, „ach ter het net viste'. Tijdens de wedstrijd werd elke deel nemer onthaald op een versnapering. Meteen om vijf uur „boter bij de EIJc plekje op de strekdam werd door de hengelaars in spe benut. vis" toen de wedstrijd tot het verle den behoorde, vond de prijsuitreiking plaats bij het havengebouw. De eerste prijs werd gewonnen door Piet Bakker, die evenals de tweede prijs winnaar Henk van Zuylen, zeven vissen uit het water wist te lichten. De derde prijs was voor Ton Post, die zes vissen aan de haak sloeg, In totaal werden hon- derdzesenveertig vissen, voornamelijk witvis, paling en baars, gevangen. Dit hoge aantal gevangen vissen houdt nauw verband met het hoge zuurstofgehalte in het Noordzeekanaal. -■

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5