Monteverdi's „Orfeo": Knappe reconstructie door Maderna Thyestes van Claus is aangrijpende aanklacht tegen menselijke haat Polen konden Auschwitz niet suggereren Jonge muzikanten in de kille Haarlemse Tuinzaal Weelderige voorstelling in Amsterdams Carré Beatle McCartney nam LSD in Franse prijs voor „Sky over Holland «tUUj riH\- FtS NEGEN MUZEN MAANDAG 19 JUNI 1967 Landschaptekeningen in de Haagse Pulchri Studio Sikkensprijs voor twee Londense kunstenaars Willem Pijperprijzen voor H. Vree en L. de Boer De radio geeft dinsdag Televisieprogramma's Sir Lawrence Olivier moet van Othello afzien DE OPVOERING van Monteverdi's opera „Orfeo" te Amsterdam in Theater Carré zaterdagavond is een spectaculaire, maar tevens estheti sche gebeurtenis geworden van aan grijpende grandeur. De Nederlandse Opera Stichting heeft er een merk waardig en koste lijk aandeel in het Holland Festival mee geleverd. Zij was begonnen met aan de dirigent componist Bruno Maderna opdracht te geven ter ge legenheid van het vierde eeuwfeest van Claudio Monteverdi's geboorte een nieuwe bewerking van diens ope- ra „Orfeo te maken. Het is wel niet een in het experimentele ver doorge voerde adaptie geworden, zoals men allicht van deze avantgardist kon ver wachten, maar toch onder de reeds be staande reconstructies van de in 170!) gedrukte partituur, voor wat de in strumentatie betreft, zo goed als zeker de vrijmoedigste. Daar staat echter tegenover, dat het werk er overigens nagenoeg ongerept bij bleef. Want de muzikale kern werd niet aangetast, integendeel met respect voor structuur en harmonische samenklank ontzien. Het is duidelijk, dat het idee niet voor gezeten heeft een zuiver historische re constructie tot stand te brengen, doch te trachten met nieuwere klankmiddelen en door middel van akoestische ruimtewer king iets te bereiken dat de gemiddelde toehoorder vertrouwd zou voorkomen. Het resultaat is nu zo, dat het orchestrate effect wel eens vanuit het renaissance- karakter, over de barokkleur heen naar een romantische sfeer drijft. Wie echter niet bezwaard is met muziekhistorische aspecten zulks betreffende zal er geen hinder van ondervinden en argeloos kun nen genieten van deze klankkleuren, die trouwens tussenbij vaak de originele timbres suggereren. Bovendien overwoe- ket de orchestratie nergens de ongerept gehouden heerlijke vocale melodieën, karakteristieke recitatieven, ensemble ■tukken en koorgedeelten. VOOR DE regisseur Raymond Rouleau bood het gegeven rijke kansen om een treffend renaissancistisch geval van thea ter kunst te verwerkelijken, gebruikma kend zowel van de piste van het circusge bouw als van de gewone podiumruimte waar de decorontwerpers Jean-Marie Si mon en Rotislav Doboujinsky een archi tectonisch rocaille-bouwsel voorzien van verscheidene plans en etages, hadden ge construeerd, waarvan het aspect het tijds eigen van Monteverdi zeer sterk oproept en dat praktisch ruimte schept voor actie en verscheidenheid van klankwerking. Wij weten het niet, maar bij de première te Mantua in 1607 kan de toneelbouw ongeveer ook zo geweest zijn; denken wij slechts aan de mogelijke medewerking van Rubens, die in dit jaar aldaar nog in hertogelijke dienst was en aan wie dergelijke projecten lang niet vreemd wa ren. Alle lof verdient ook de kostume ring, die de figuren uit de mythische denkwereld in fantastisch klerenspel re liëf geeft. Het probelem der verhouding van ak- terend toneelbeeld tot de instrumentale ritornellen en uitgebreide zangscènes los te Raymond Rouleau, samen met de choreografe Ani Rodosevic, spectaculair, maar tevens zinvol op, in bonte illustra tieve figuratie. Doch tijdens hoogtepunten van dramatische ontwikkeling, zoals de aangrijpende scène van de onheilsbode (superieure prestatie van de alt Oralia Domiguez) of bij de klaagscène van Ofeao In IV (zeldzaam mooi en virtuoos ge zongen door Barry Mac Daniel) werd die beeldende vulling stilgelegd, waaruit bleek dat de regisseur hoofd- en bijzaken met respect wist te onderscheiden. Als dramatische actie vonden wij de omkijkscène van Orfeo en Euridice min der gelukkig opgelost; overigens slaagde Nederland 1. Het avondprogramma be gint met een uitzending van een half uur van het Humanistisch Verbond. Fred Flint- stone en zijn makkers vermaken de kijkers tot acht uur. Van Amerika na het journaal naar Duitsland en wel naar de serie Alle meine Tiere. De vakantie is de ondertitel van deze aflevering. De rest van de avond komt uit onze eigen studio's, Eerst hebben Ada Nuis en Hans Keiler een gesprek met de bekende negerschrijver James Baldwin. Hij maakte deel uit van het „tribunaal' van Bertrand Russel dat onder voorzitter schap van Jean-Paul Sartre in Stockholm de Vietnampolitiek van de V.S. veroor deelde. Het slot van de avond ademt een aanzienlijk luchtiger sfeer. Frans Halsema, vroeger lid van het Lurelei Cabaret, drukt zijn stempel op dit half uur. Behalve hij zelf werken eraan mee Sylvia de Leur Anke Cordess, Maria Lindes en Kees Ver- brugert. De epiloog sluit de avond af. Nederland 2. De VPRO eerst met een re portage van de uitreiking van de Neder landse „Oscars": de jaarlijkse toneelprijzen voor de beste acteurs en actrices vgn het seizoen 1966-1967. De hoofdschotel van de avond wordt gevormd door de speelfilm Der blaue Engel, gebaseerd op de roman Professor Unrat van Heinrich Mann. In deze film debuteerde Marlène Dietrich. Haar Lola en Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt uit deze film zijn nog altijd bekende schlagers. Na het journaal volgt nog de vijftiende les uit de Teleac- cursus over de automatisering. Paul McCartney, een van de Beatles, heeft gisterenavond aan journalisten ver teld, dat hij het afgelopen jaar vier maal LSD heeft ingenomen en dat hij vindt, dat hij daardoor „een beter, eerlijker, ver draagzamer lid van de gemeenschap is geworden en dat hij dichter bij God i» komen te staan". De Nederlandse film „Sky over Holland" van John Fernhout zal op woensdag 28 juni bekroond worden met de „Grand prix technique" der hoge technische com missie van de Franse bioscoopbond. In Pulchri studio in Den Haag zijn tot •n met 6 juli landschaptekeningen te zien van Hollandse kunstenaars uit de 19de en 20ste eeuw. Bij de keuze is vooral gelet op een grote verscheidenheid van bena deringen en verwerkingen van het land schap. Van de volgende kunstenaars zijn tekeningen aanwezig: B. C. Koekkoek, W. Roelofs, J. B. Jongkind, J. Weissenbruch, H. J. Weissenbruch, P. J. C. Gabriel, W. Maris, Anton Mauve, J. Thorn Prikker, Piet Mondriaan, L. Gestel, H. Kruyder, J. Altink, G. Veenhuizen, Constant Nieu- wenhuys, J. van de Heyden en C. N. Vis ser. De tekeningen zijn afkomstig uit de collectie van. het Haagse Gemeentemu seum. Beeld uit Orfeo. alles speeltechnisch op voorbeeldige wij ze. Wat geen eenvoudige oplossing bete kende van de problemen, die een uiter mate ingewikkeld regieplan opriepen. Het geheel maakte dan ook de indruk te ver lopen als een mechanisch precisiewerk. Van de vocale interpreten noemden wij reeds met bijzondere lof Oraglia Domin- guez (de bode) en Barry Mac Daniel (Orfeo). Naast deze twee kan een vol waardig team genoemd worden: Halina Lukomska (Euridice), Sophia van Santé (Proserpina), Wilma Driessen (nimf), Bert Bijnen (Pluto), Pieter van den Berg (Charon) en Aronne Ceroni, die als Apollo een bijzonder markante indruk maakte. Hoog te prijzen was het aandeel van het Nederlands Operakoor van Cor Olthuis, het Nationale Ballet en het Utrechts Symfonie Orkest. Bruno Maderna heeft zijn slag biljant thuis gehaald, primo als bewerker en uit eindelijk als dirigent van de ongewone bezetting. Ook in de meest gevaarlijke momenten van diversiteit en klanksprei ding van het materiaal wist hij te berei ken, dat alles sloot als een bus. Dit bewijst ook op toegewijde voorbereiding van alle medewerkenden vóór en achter de schermen. Wij zijn overtuigd, dat „Orfeo" het succes van een aantal weken gaat wor den. Ieder zal deze luxueuze vertoning willen zien en horen. Jos de Klerk De Nederlandse Sikkensprijs voor het jaar 1967 is toegekend aan de Londense kunstenaars Peter Jones en Maurice Agis. De commissie voor de toekenning van de prijs bestond uit professor ir. J. H. van den Broek, architect en oud-hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft, drs. A. M. Mees, president-commis saris van de Sikkens groep N.V. te Sas- senheim, dr. W. J. Sandberg, lid van de Advisory Board van het Israel Museum te Jeruzalem en oud-directeur van de stedelijke musea te Amsterdam en drs. H. L. Swart, directeur van de Nederlandse Kunststichting te Zeist. De prijs zal op 22 september uitgereikt worden in het Stedelijk Museum te Am sterdam, waar ook een tentoonstelling door de prijswinnaars wordt gehouden. Professor dr. J. Kok, grootmeester van de orde der Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden, heeft de Willem Pijperprijzen uitgereikt aan de beeldhouwer H. Vree en de toneelschrij ver Lodewijk de Boer, beiden uit Am sterdam. De heer Vree kreeg een prijs van duizend gulden voor een penning die hij vervaardigde ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van een vrij metselaarsloge in Bergen op Zoom. Lode wijk de Boer ontving een aanmoedigings prijs van tweeduizend gulden omdat hij de toneelschrijfkunst in ons land. op crea tieve wijze nieuw leven ingeblazen heeft met zijn werken „De kaalkop luistert" (1963), „Get gat" (1964), „De verhuizing" (1964) en „Darts" (1967). HET Brusselse gezelschap „Toneel Vandaag" heeft de reeks toneelvoor stellingen in het Holland Festival 1967 geopend met het nieuwste stuk van Hugo Claus, „Thyestes". Zo is het dus toch nog gelukt, een oorspronke lijk Nederlandstalig werk in het ka der van het festival van dit jaar te voegen en wij hoeven het niet te betreuren dat de schrijver een Vla ming is en het gezelschap uit Brussel komt, want de hoofdzaak is, dat hier Nederlandstalig toneel van hoog ni veau wordt geboden, dat het alleszins waard is als festivalopvoering te wor den gepresenteerd. Tot troost van Noordnederlandse chauvinisten kan daarbij nog worden vermeld, dat de hoofdrol een machtige creatie is van de Hollander Ton Lutz. Pas kort geleden is, naar aanleiding van de opvoeringen in het Parijse Ihéatre des Nations, in dit blad uitvoerig over Thyestes" geschreven. Ik hoef de gru weliike details van de dramatische han deling dus niet nog maals te vermelden. Maar wel zou ik er nadrukkelijk op wil len wijzen, dat „Thy estes" géén gruwel drama is in de ge bruikelijke zin van het woord, geen „grand guignol", dat de bedoeling heeft het publiek eens lekker te laten griezelen. De „Thyestes" van Se neca dat wil zeggen het stuk dat deze Romein aan een verloren gegane tragedie van Euripides moet hebben ontleend zal vermoedélijk wèl grotendeels bedoeld zijn geweest als zenuwprikkeling voor keizer Nero en diens entourage. Maar het is duidelijk dat Hugo Claus, ook al is hij van Seneca's tekst uitgegaan, heel andere oogmerken heeft gehad. Hij heeft dit „hooglied van de haat" geschre ven als een aanklacht tegen de hatende mens, die altijd weer bevangen wordt door de lust tot broedermoord en dan op veel grotere schaal dan Atreus het deed. De theorie van Antonin Artaud, dat j HET POOLSE Theaterlaborato- rium, onder leiding van Jerzy Gro towski, dat tijdens het Holland Festi val 1966 een kleine groep Nederlandse belangstellenden verbaasd en ge ïmponeerd heeft met zijn bewerking van Calderons „De standvastige prins", is in ons land teruggekomen om ook aan het huidige festival een bijdrage te leveren. Dit jaar zal het ensemble zeven voorstellingen geven van „Akropolis", verdeeld over Am sterdam, Utrecht, Den Haag en Rot terdam. De eerste had gisteren, zon dag, plaats in Felix Meritis te Amster dam. Evenals bij „De standvastige prins" is Grotowski bij de conceptie van „Akro polis" uitgegaan van een bestaand, zelfs een oud stuk, in dit geval een uit 1904 stammend drama van de Poolse schrijver Stanislaw Wyspians- ki. Maar deze keer heeft hij van de oor spronkelijke hande ling zo mogelijk nóg minder overgelaten. Hoewel de titel „Akropolis", een verwij zing naar de hooggelegen Poolse konings burcht te Krakau, is gehandhaafd, speelt het werk zich nu af in het vernietigings kamp van Auschwitz. De scènes uit Ho merus en de bijbel, die bij Wyspianski werden gespeeld door figuren die zich uit de gobelins van het kasteel hadden los gemaakt, worden nu door gevangenen in het concentratiekamp uitgebeeld „in de rustpauzes tussen het werk", zoals het programma ons vertelt. Men moet nog enige illusies over de toestanden in Auschwitz hebben bewaard om zich te kunnen voorstellen dat de gevangenen in die „rustpauzen" gelegen heid kregen om homerische en bijbelse helden en heldinnen te vertolken. Wel licht vindt Grotowski dit een te natura listische gedachte, maar hij zou zijn dich- terlijke vrijheid dan toch dramatisch waar moeten kunnen maken om de toe schouwer ermee te verzoenen. En daarin is hij naar mijn mening niet geslaagd. Als toneelruimte gebruikt hij deze keer het middengedeelte van een zaal in Felix Meritis, waarin despelers ziqh slechts moeiiaam kunnen bewegen voor, langs, tussen en achter de toeschouwers. Daar mée heeft hij getracht, de scheiding tus sen acteurs en publiek volledig op te hef fen, hetgeen altijd een enigszins gênant effect heeft, omdat een hedendaags pu bliek in een toneelfiguur nu eenmaal on herroepelijk de „verklede" acteur blijft zien. En precies zo zien wij in de verza meling oud roest (een badkuip, twee ijzeren kruiwagens, een stapel kapotte kachelpijpen) waarmee de gevangenen moeten sjorren, niet zo zeer verwijzin gen naar kampwerktuigen als wel toneel requisieten, vooral als er vlak langs of vlak boven onze hoofden mee gemanipu leerd wordt. Grotowski heeft zich tot taak gesteld, het de acteurs zo moeilijk mogelijk te maken; maar het kan niet zijn bedoeling zijn, zijn „beroep op het morele onderbewustzijn van de toeschou wer" met zulke futiele hindernissen te verstoren. Dit alles zal waarschijnlijk minder zwaar wegen bij opvoeringen in eigen land, dus voor een publiek dat de Poolse tekst volledig kan volgen. Maar wie geen Pools verstaat en dus is aangewezen op de universeel-begrijpelijke aspecten van een toneelvoorstelling, zal in deze situatie de beoogde dramatische werking moeilijk kunnen ondergaan. Daarmee wil ik geens zins ontkennen dat het ook nu weer een fascinerende, adembenemende ervaring is. Grotowski's zeer gedisciplineerde spelers in actie te zien, hun uiterst expressieve plastiek en mimiek te volgen, hun in drukwekkende recitatieven aan te horen, Maar een aanvaardbaar beeld van Ausch witz wordt daarmee niet opgeroepen. En vermoedelijk is dat met de middelen van het toneel wel volslagen onmogelijk om dat de fantasie van de toneelkunstenaars en onze eigen fantasie daarvoor te kort schieten. HILVERSUM I. 7.00 nws. 7.10 Lezing. 7.15 Lichte gram. muziek. 7.35 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. muziek. 8.30 NWS. 8.32 Vakan- tietips. 8.45 Voor de huisvrouw. 10.00 Klas sieke en moderne gram. muziek. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Musette-orkest. 12.18 Markt- ber. voor schippers. 12.20 voor de landbou wers. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Licht ensemble. 13.30 Musiësta. 14.20 School radio. 14.50 Koperensemble. 15.00 Pizzicato. 17.00 Overheidsvoorlichting. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Licht pianospel. 18.20 Uitzending van de V.V.D. 18.30 Musicerende dilettanten. 18.50 Ondernemend 19.00 Nws. 19.10 Actua liteiten. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 klassie ke gram. muziek. 19.45 Geestelijke liederen. 20.00 Moderne muziek. 20.40 Klassieke mu ziek. 21.20 Boekbespreking. 21.35 Moderne kamermuziek. 22.00 Kunst: cultureel program ma. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Als een Phoenix (hoorspel). 23.45 Semi-klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gram- muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klankjuwe len. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen. 11.55 Beurs. 12.00 Licht instrumen taal ensemble. 12.27 Meded. t.b.v, land- en tuinbouw. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Klassieke muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Mo derne muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York Calling. 17.20 Lichte gram. mu ziek. 18.00 NWS. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Amusementsmuziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek Mozaiek. 20.00 Nws. 20.05 Lied jes. 20.35 Op de zomertoer. 21.50 Jazz Spec trum. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Mo derne orkestmuziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.07 Platen maar. 10.00 Nws. 10.02 Kwink. 12.00 Nws. 12.02 Expres. 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplaten. 15.00 Nws. 15.02 Mix. 17.00 Nws. 17.02 5555en en 6666en. BRUSSEL 324m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 15.03 Kamermuziek. 15.52 Klassieke muziek. 16.00 Nws. 16.09 Dansmuziek. 16.30 Voor oudere luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 Gramm.platen. 17.45 Huismuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Keurig Frans. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18 52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Weense muziek. 19.50 Middenstandsru briek. 20.00 Hand in hand met Nederland. 20.30 Hoorspel. 21.26 Amusementsmuziek. 22.00 Nws. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Gezamenlijke taak, gesprek. 19.30 De Flinstones. 19.56 Reclame. 20.00 Jour naal. 20.16 Reclame. 20.20 Lekkere diertjes! (TV-film). 21.05 Filmportret van de Ameri kaanse negerschrijver James Baldwin. 21.50 Programma rond Frans Halsema. 22.25 Epi loog. 22.30 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws .20.01 Reclame. 20.05 Uitreiking van Louis d'Or en Theo d'Or. 20.30 Der Blaue Engel. 22.13 Reclame. 22.17 Journaal. 22.30 Teleac: Automatisering. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Ballet. 19.25 Paulus van Tar sus (TV-film). 19.56 Reclame. 20.00 Journaal 20.16 Reclame. 20.20 Attentie. 20.45 De droom van Bontsje Schweig (T.V.-spel). 21.05 In ternationaal rendez-vous. 22.15 Koorzang 22 25 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 The Vir ginian (T.V.-film) .21.15 Concours Musical International Reine Elizabeth de Belgiaue, 21.56 Reclame. 22.00 Journaal. Akropolisscenario van Jerzy Grotowski naar het gelijknamige to neelstuk van Stanislaw Wyspianski, opgevoerd door het Pools Theaterlabo ratorium uit Wroclaw in Felix Meritis te Amsterdam. Regie: Jerzy Grotows ki. Hoofdrollen: Ryszard Cieslak, Re- na Mirecka, Zygmunt Molik. Het Pools Theaterlaboratorium doet tenslotte laboratoriumwerk en daarmee verricht het een hoogst belangrijke en baanbrekende taak. Voor hen die direct of indirect bij de ontwikkeling van de toneelkunst zijn betrokken, is het zeer de moeite waard, de resultaten van dat werk te zien. Maar dat wil nog niet zeggen dat het ook aan een festivalpubliek moet wor den voorgezet. Simon Koster „Thyestes", tragedie door Hugo Claus (naar Seneca), opgevoerd door de Brusselse toneelgroep Toneel Van daag op 17 juni in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Regie: Hugo Claus Medewerkenden: Ton Lutz, Rudi van Vlaenderen, Hugo van den Berghe, Alex van Royen, Hetty Verhoogt, Jerome Reehuis, Herman Niels, Coen Pronk, Franklin Lafour. het toneel de geheime dromen van wreed heid van de mensen zichtbaar moet ma ken om hen weer ontvankelijk te doen worden voor het bovenzinnelijke, is zel den met zoveel zuiver dramatisch effect gebruikt als in dit stuk door Claus. Voor de slechte verstaander heeft hij bovendien een commentator ingevoegd (een moder ne versie van het antieke koor) die in heldere bewoordingen de parallel trekt tussen hetgeen Atreus zijn broer Thyes tes aandoet en wat de mensen van nu elkaar nog altijd aandoen in de vórm van rassenhaat, oorlog en massaverdelging. „Thyestes" is dus in wezen een pacifis tisch stuk; het predikt de liefde, door ons op verpletterende wijze de afgrijselijke gevolgen van de haat te laten zien. Het roept op tot menselijk verantwoordelijk heidsbesef door een genadeloze onthul ling van de onverantwoordelijkheid. Bovendien doet Claus dit alles in een heel eigen toneelstijl, met een meesterlij ke taalbeheersing en een sterke emotio nele concentratie. Het stuk staat daar door geheel apart en vormt misschien een nieuw uitgangspunt in zijn drama tisch oeuvre. Ook als regisseur heeft Claus met dez# opvoering zeer indrukwekkende resulta ten bereikt. Dat was nog niet te vermoe den tijdens de proloog, waarin Alex van Royen als de geest van Tantalus en Hetty Verhoogt als een helse furie hun tekst onbarmhartig kapotschreeuwden. Maar vanaf het eerste verschijnen van Ton Lutz als Atreus, gekromd rondlopend als een op zijn prooi azende panter, keeg de voorstelling een geweldige intensiteit, die tot het slot voortduurde. Lutz gaf een onvergetelijke uitbeelding van de door demonische haat verteerde koning en Ru di van Vlaenderen was een aangrijpende Thyestes. Uitstekend was ook Hugo van den Berghe, die op zeer indringende wijze het commentaar sprak. Het gruwelijke relaas van de moordpartij in de tempel werd goed gebracht door Jerome Ree huis. Volgens een mededeling van Rudi van Vlaenderen in het tijdschrift Windroos zal „Thyestes" de laatste opvoering van Toneel Vandaag zijn, omdat de groep, na negen speel jaren, wegens geldgebrek moet worden ontbonden. Dat zou buiten gewoon jammer zijn. Maar als het ge beurt, heeft het gezelschap met deze laat ste produktie in elk geval toneelgeschie denis gemaakt. Simon Koster Het Bloemendaalse tamboerkorps ..Sursum" onder leiding van de heer W. A. van Roosmalen Sr. heeft dit weekeinde op het Nationaal Drumbandconcours in Zaandijk in de afdeling Uitmuntendheid de eerste prijs gewonnen met 130% punt. IN de bar ongezellige tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw moesten gis teravond vier jonge mensen trachten een concert te geven. Door een onbarmhartig fel licht beschenen op een podium dat veel weg heeft van een lege zolder, valt het niet mee om je stand als kunstenaar op te houden vooral als de zaal maar zeer matig bezet is en de lieve, maar domme Damiaatjes er ook nog dwars door heen tingelen. De jonge zangeres Erica Grefe begon dapper met de ode „An die Musik" van Schubert, waar de muziek niet veel mee opschoot. Het vol gende lied eindigde met de volzin: „Nur wer die Sehnsucht kennt, weiss, was ich leide" toepasselijker kon het niet. Wij le den met haar mee. Maar via het land Wo die Zitronen blühn" en de visvangst (Die Forelle), belandden wij „am Sonn- tag" bij Brahms en toen voelden wij ons dankzij Erica Grefe eindelijk thuis en waren wij de kale, kille sfeer van de „tuinzaal" volkomen vergeten. Zij leek 'n tovenares en toen zij ons toezong „Gu- ten Abend, mein Schatz, Guten Abend mein Kind", ging er een schok van vreugde door de zaal, die antwoordde met een klaterend applaus, Die bijval was echter ook bedoeld voor de pianist Jaap Boeysma, die evenzeer betoverende klan ken aan de piano wist te ontlokken. Zijn bijzondere volgzaamheid en grote vaar digheid maken hem tot een ideale bege leider. Dit bleek ook in de liederen van Gabriël Faur), waar zijn pianospel prach tig aansloot bij de zangstem en waar no dig als een stuwende kracht naar voren kwam. De minutieus uitgewerkte pianopartijen van de aristocraat der Franse liedkunst vormen een stemmingsvolle achtergrond voor de eigen melodische lijn van de zangstem. De muzikale ontroering, die Erica Grefe en Jaap Boeysma met deze Franse liederen teweeg brachten, behoor de tot de beste momenten van de avond. De composities van Zagwijn en Manuel de Falla, die na de pauze volgden, bleken minder op de inspiratie van dit veelbe lovende duo te werken. De sonate voor piano en viool in Bes van Mozart bleek een te grote opgave voor de violist Jenö Nemeth. De pianopartij in handen van Nico de Rooy werd goed ge speeld, maar de tempi werden over het algemeen te snel genomen. Het is jam mer, dat jonge optredende kunstenaars vaak denken dat goed spelen gelijk staat aan vlug spelen. Daarbij komt, dat deze jonge mensen te weinig rekening hadden gehouden met de ware aard der composi tie, waarbij aan de piano de belangrijkste partij is toebedeeld en de viool een be geleidende taak heeft. Oorspronkelijk im mers werden deze sonates uitgegeven met de benaming: „Sonates voor piano, die gespeeld kunnen worden met begeleiding van de viool". Daarom was het niet juist om de viool-lessenaar zover naar voren te plaatsen. Een betere klankverhouding wordt bereikt wanneer de violist eenvou dig naast de pianist gaat staan. De sonatine voor viool en piano van Antonin Dvorak bleek meer in overeen stemming te zijn met de muzikale ei genschappen van de jonge violist. Hoe wel hij nog enigszins te kort schoot in vaardigheid, bleken de motieven van de Tsjechische componist hem beter te lig gen. De muzikale verdienste van deze componist bleken meer op het virtuoze vlak te liggen, want aan het slot van de avond trakteerde hij ons op een paar mu zikale hoogstandjes van Fritz Kreisler en Henri Wieniawski. Wij werden naar huis gestuurd met een Tango van Isa ac Albeniz, een salonstukje dat het uit stekend doet in een radioprogramma, gewijd aan de vrije tijdsbesteding. De jongelui werden aan het eind van de avond door het bestuur van Jeugd en Muziek danig in de bloemetjes gezet. Een hulde waarmee alle aanwezigen het van harte eens bleken te zijn. J. H. Moolenijzer. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse acteur Sir Law rence Olivier moet de komende weken als lopend patiënt een operatie onder gaan. Sir Olivier is zestig jaar en artistiek leider van het Nationale theater. Hij zal zijn drukke werkzaamheden enigszins be perken. De plannen zijn dat hij in okto ber met het Nationale Theater op tournee naar Canada gaat. De dokters hebben hem geadviseerd „Othello", waarin hij de vermoeiende hoofdrol speelt, uit het reis programma te schrappen. Chagall. Ter gelegenheid van de tachtig ste verjaardag van de schilder Mare Chagall wordt in galerie Krikhaar in Amsterdam volgende maand een expo sitie van een gedeelte van zijn grafisch werk gehouden. De tentoonstelling wordt geopend op 7 juli, de dag van zijn ver jaardag. De collectie bestaat uit door de kunstenaar met de hand gekleurde etsen voor de bijbel, ontstaan tussen 1930 en 1939, alsmede zwart-wit etsen uit de suite „Les fables de la Fon taine", vervaardigd tussen 1927 en 1930. De expositie zal ongeveer een maand duren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6