Motta dicteerde verloop van tweede etappe in Zwitserland Onze Gezellen leidende op wist aanval positie te van DSS pareren ADO-V OORZITTER DE DOELDER „Een voetbalwedstrijd is in Amerika een kermisge beuren fris in de mond Frans Brands zegevierde in Luxemburg Baars tweede in eerste etappe van de wieleravondzesdaagse Haast in zware bergrit beste Nederlander Rudi Altig niet naar de Tour Grote Juniprijs en selectiedraverij in Hilversum Pinguins zitten op rozen Ray Moore klopte Manuel Santana Duindam tweede in Rheinland Pfalz Ecuador schakelde VS uit in Davis Cup-toernooi Goals Wim Loos krijgt kans bij Ferrari 11 insectendoder. Eén spuitbus voor alle kamers van uw huis. Bang voor wagen ziekte? PRIMATOUR DINSDAG 20 JUNI 1967 1 Oostenrijkse amateurs Europees kampioen Elke dag voor het instappen: Primatour en u hebt een fijne reis. De tweede dag van de Ronde van Zwitserland bracht een zware bergrit. De 81 overgebleven renners de Nederlander Jan Fransen, die in de eerste etappe ten val was gekomen, had de strijd moeten staken passeerden bij zomerse tempera turen en een licht bewolkte hemel de Luziensteig en de Julierpas. Na 52 km., toen de karavaan de eerste col, tellend voor het bergklassement besteeg, viel de groep uiteen. Motta ging als eerste over de top, voor Diaz, Hagmann en Maurer. Kort daarop volgde een hergroepering. Een regenbui verraste de renners bij de klim naar de Julierpas. Hagmann, Motta, Maurer en Diaz maakten zich los uit het peloton. Het kwartet bleef bijeen tot de laatste haarspeldbochten. Toen moesten Maurer en Diaz lossen. Op het hoogste punt volgde Hagmann in het spoor van Motta. Maurer had op dat moment een achterstand van 50 seconden en Diaz van 1 min. 30 sec. Na een snelle afdaling gaf Motta zijn Zwitserse rivaal op de stijgende weg naar de finish geen kans. Etappeuitslag Vaduz-Silvaplana, 110 km: 1. Motta (It.) 3 u. 44 min 54 sec. 2, Hagmann (Zwits.) 3.44.58. 3. Maurer (Zwits.) 3.46.01. 4. Santamarina (Sp.) 3.46.15. 5. Van Schil (Belg.) 3.47.08. 6. Diaz (Sp) 3.47.15. 7. Anni (It) 3.48.58. 8. Fezzardi (It.) zelfde tijd. 18. Haast (Ned.) 3.51.20. 21. Post (Ned.) 3.51.35. 29. Huub Harings (Ned.) 3.53.32. 35. Tummers (Ned.) 3.58.48; 41 Ottenbros (Ned.) 3.58.05; 44. Jan Harings (Ned.) 4.00.04. 46. Karstens (Ned.) zelfde tijd. 58. Zilverberg (Ned.) 4.05.35. 59. De Roo (Ned.) 4.05.45. 60. Kloos terman (Ned.) z.t. Maar liefst 20 renners kwamen na de sluiting van de finishcontrole aan. Dege nen die meer dan 27 minuten te laat waren zijn uitgeschakeld. Van die groep van 16 renners maakte de Nederlander Nico Lute deel uit. Henk Nijdam was de enige renner die maandag opgaf. Algemeen klassement: 1. Motta 8.39.16. 2. Hagmann 8.39.20. 3. Maurer 8.40.23. 4. Santamarina 8.41.20. 5. Van Schil 8.41.30. 6. Diaz 8.42.17. 7. Wilde (W. Did.) 8.43.20. 8. Fezzardi z.t. 9 Favaro (It.) z.t. 10. Junkermann (W. Did.) z.t. 19. Post 8.45.57. 20. Haast 8.46.22. 28. Huub Harings 8.47.54. 31. Tummers 8.49.10. 38. Ottenbros 8.52.27. 40. Jan Harings 8.54.26. 45. Karstens 8.56.41. 53. Zilverberg 9.00.37. 54 .Kloos terman 9.00.47. 59. De Roo 9.04.20. De Belg Frans Brands, die vrijdag door een ritzege in de eerste etappe de leiderstrui opeiste, is winnaar geworden van de Ronde van Luxemburg. De Belg maakte deel uit van de groep van 15 renners, die in de eindsprint streden om de overwinning in de vierde en laatste etappe. De Luxemburger Johnny ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. Wereldkampioen Rudi Altig zal niet aan de Ronde van Frankrijk deelnemen, die op 29 juni in Angers van start gaat. Enkele uren voordat de Duitse coureur zijn besluit aan de Duitse wielrenunie meedeelde had hij zich aan een grondig medisch onderzoek onderworpen, omdat hij tijdens wedstrijden in Parijs (afgelo pen zondag) last had gekregen van een oude rugblessure. (Van onze paardesportmedewerker) Dinsdagavond in Hilversum twee belangrijke draverijen. De Grote Juni-prijs over 2900 meter #n de tweede selectie-draverij voor het Euro pees kampioenschap der 5-jarigen, waarvoor nu de snelsten van deze generatie aan de start komen. De tips: HILVERSUM, dinsdag 20 juni 1. Diomedea S.-prijs: 1. Friscoline Mac; 2 Future R.; 3. Floris Kan; outsider: Edmund van Peterhof. 2. Duchesse Mac-prijs: 1. Generaal Padua B 2 Golden Wish; 3. Gruno van Amstel; out- •ider: Grace Buitenzorg 3. Diogen-prijs: 1. Felix; 2. Bermuda; 3. Bos fazant S.; outsider: Eros Hollandia. 4. Diana R.-prijs: 1. Claudy Williams; 2. Dorus van Rood en Noot; 3. Barbarossa W.; out sider: Bea. 5. Grote Juni-prijs: 1. Alchimist; 2. Canard S.; I. Zilver Kid; outsider: C. Alkestis van E. 6. Selectie Kampioenschap der 5-jarigen: 1. Diana R.; 2. Dominica; 3. Duchesse Mac; out sider: Darlin' Jill. 7. Dominica-prijs: 1. Eduard H.; 2. Evaliene; I. Dora Williams; outsider: Brero Harvester, 8. Diogen-prijs (2e afd.): 1. Emir Harvester; 1. El Mac; 3. Fabiana H.; outsider: Camania. Op de renbaan Duindigt treedt woensdag middag een veld van klassedravers aan in een sprintnummer over 1600 meter. De kans is groot, dat hieruit enkele dravers met zulke snelle tijden tevoorschijn komen dat zij op de Europese Elite-lijst geplaatst worden. De tips: DUINDIGT, woensdag 21 juni DRAVER IJ EN 1. Midas G.-prijs: 1. Flying Six; 2. Fuschia; I. Etoile de Quinio; outsider: Fridtjof. 2. Roquépine-prijs: 1. Furie van Liktor; 2. Enny Six; 3. Favera; outsider: Eddy Signal. 3. O. Marijke-prijs: 1. C. van Rood en Noot; I. Daniella Prelesjnik; 3. Dougalls Stern S.; out sider: Fernandel. 5. Jariolain-prijs: 1. Keuze J. Wagenaar (Cy rano Silk, Zephyr Scotch); 2. Maestro Rodney; 3 Brilliant Heny; outsider: Zelos van Vre- denhof. 6. Mac Kinley-prijs: 1. Dochter van Our Bonni; I. Elite Mac; 3. Dumas; outsider: Esmeraud 7. Gelinotte-prijs: 1. Cereal Spencer; 2. Doro thea; 3. Dox van Rood en Noot; outsider: Cisca Scotch. 9. Jamin-prijs: 1. Beachcomber; 2. Diana Sun shine; 3. Zeearend S.; outsider: Corinna Hol landia. 10. Rijkeboer-prijs: 1. Ellen Axkit; 2. Cyrus; 3. Docter Spencer; outsider: Come Back of Sandra. RENNEN 4. Carlisle-prijs1. Stal R.P.S. (Shepherds Purse, River Wye); 2. Honeysuckle Rose; 3 Cheralgo; outsider: Happy Time. 9. Carlisle-prijs (2e afd.): 1. Bebe-Boo; 2. An nie Rose; 3. Solpa; outsider: Spirit. Oostenrijk heeft in Palma het toernooi om het Europese kampioenschap voor amateurlandenteams gewonnen. De Oos tenrijkers versloegen in de finale Schot land met 2-1. In de strijd om de derde en vierde plaats versloeg Spanje Tur kij# met 2-0. Schleck toonde zich de rapste. Het lei dende peloton had voor de 190 km van Diekirch naar Esch zur Alzette 5 uur 9 min 13 sec. nodig. De uitslag luidt: 1. Schleck (Lux.) 5 u 9 m 13 s. 2. Bolke (W. Did.) 3. Van Clooster (B.). 4. Schutz (Lux.). 5. Delberghe (Fr.) 6. De- pauw (BI.). 7. Jacquemin (B.) 8. No- vak (Fr.). 9. Zimmermann (Fr.). 10. Delisle (Fr.) 11. Brands (B.) z.t. als Schleck. 16. Van Vianen (Ned.) 5.13.22. 17. Schuuring (Ned.) z.t. 18. Schepers (Ned.) 5.17.59. 21. Steevens (Ned.) 5.18.20. 25. Van der Horst (Ned.) 5.18.40. 36. Janssen (Ned.) z.t. Eindklassement: 1. Brands 21.57.23. 2. Vandekerckhove (B.) 21.57.54. 3. Delisle 21.58.10. 4. Schutz 21.58.11. 5. Novak 21.58.13 6.. Depauw 21.58.77; 7. Zimmermann 21.58.22. 8. Denson (Engeland) 21.58.26. 9. Schleck 21.58.30. 10. Jacquemin 21.58.32. 15 Van Vianen 22.05.38. 16. Janssen 22.07.48. 23 Schepers 22.17.14. 29. Stee vens 22.20.32. 35. Schuuring 22.33.46. 36. Van der Horst 22.35.32. De Nederlandse wielrenner Maarten Breure is maandag in het Belgische plaatsje Erembodegem in de eindspurt verslagen door de Belg Remi van Vreck- om in een prof wegwedstrijd over 150 km. De Belg liet een tijd van 3 uur 45 minuten voor zich noteren. Zijn landge noot Dannie eindigde met enkele fiets- lengten achterstand als derde. De plaat singen van de overige Nederlanders: 15. Snepvangers. 21. Zoet. 23. Peters. 26. Kees Lute en 31. Van Dongen. Motta (Van onze softbalmedewerker) In de hoofdklasse softbal heeft koplo per Onze Gezellen de aanval van con currente DSS afgeslagen en een duide lijke voorsprong op de landskampioenen van 1966 genomen. Direct in het spoor van Onze Gezellen volgen HHC en het verrassend goed spelend Bloemendaal. HHC bleef de baas over een teleurstellend HCK, terwijl Bloemendaal tegen EDO oppermachtig was. Terrasvogels tenslot te verwijderde zich van de fatale laatste plaats door een kleine 1-0 zege op Storks. De positie van de Pinguins in de eerste klas werd bijna onaantastbaar. Door de nederlaag van TYBB is de Heemsteedse voorsprong tot zes punten uitgegroeid. DSS heeft in de wedloop met Onze Gezellen voorlopig moeten afhaken. Aan vallend was Onze Gezellen de betere ploeg, terwijl goed veldspel gepaard ging aan het nodige geluk. Leverde een drie- honkslag van Ludy Handgraaf in de eer ste slagbeurt nog geen runs op, een inning later was eenzelfde tik van Joke van der Putten gevolgd door een infield-hit van Erna van Ewijk voldoende voor de ope ningsrun. DSS dat drie honken bezet kreeg in de tweede slagbeurt, zag echter geen kans naast Onze Gezellen te komen. Beslist werd de wedstrijd in de derde inning. Hits van Ludy Handgraaf, Marian Eerd- mans, Joke van der Putten, Wil Hogen- vorst en Ineke Sloot dwongen coach Ver- zeylberg bij een 4-0 achterstand werpster Inke van der Veldt te vervangen door Annemiek Herbold. Vanaf dat ogenblik was Onze Gezellen echter kansloos. Fraai hield de linkshandige Annemiek Herbold de slagploeg van Onze Gezellen in be dwang. DSS daarentegen kreeg nu de nodige scoringskansen. Te weinig zelfbeheersing aan slag alsmede twee fraaie dubbelspel len tussen Ria Duin, Nel Huneker en Ludy Handgraaf hielden runs toch nog van de thuisplaat. Pas in de laatste DSS- slagbeurt vlamde de hoop nog even op. Hits van Annemiek Herbold en Betsy Nederstigt en een tweetal veldfouten brachten DSS op 4-2. Toen echter ver dween tot grote opluchting van alles wat Onze Gezellen was de line-drive van Toos van Galen als derde nul in de handschoen van Joke van der Putten. Concurrentie blijft Onze Gezellen voor lopig ondergaan van Bloemendaal en HHC. EDO was te zwak om Bloemendaal tot grote daden te inspireren. Bloemen daal dat zonder één honkslag te geven in de eerste inning een 2-0 voorsprong nam, zag in de tweede inning deze weer teniet gaan na een honkslag van Suze van Breukelen en een fout op een tik van Sicca Fuykschot. Pas goed op dreef kwa men de Whites in de vierde slagbeurt. Hits van Jean Gaartman, Olga Burga, Jetta van 't Land werden gevolgd door drie vrije lopen. De tik van Corrie de Jong, goed voor drie honken, besloot de lawine van zeven runs. Toen een inning later Inge Termaat en Dolly van der Aardweg, driehonkslag, nogmaals goed uithaalden, was de strijd gestreden. Met 13-3 verloor EDO, dat in de zesde inning Suze van Breukelen op schitterende wij ze zag uitgevangen door Inge Termaat. HCK tegen HHC werd een teleurstel lende ontmoeting. Naast weinig sfeer speelde HCK bovendien zeer ongecon centreerd. Niet minder dan dertien veld fouten waren van dit spel het gevolg. HHC, dat via een honkslag van Els ter Meulen reeds in de eerste, slagbeuol een 1-0 voorsprong had genomen, liep in de tweede inning verder weg. Drie veldfou ten en een honkslag van Janke Nijdam waren verantwoordelijk voor drie runs. HCK, dat door slagwerk van Karin Dank- meyer en Pien Immer na drie innings bij een 5-2 achterstand nog uitzicht had op een beter resultaat, ging in de zesde inning definitief door de knieën. Els Ter Meulen opende met een driehonkslag en werd gevolgd door tikken van Paula van der Hark, Tineke Bruseker en Loes Buen- ting. Slordig veldspel van de Kinheim- ploeg deed HHC als werpster in de laat ste innings verving, nog een driehonk slag sloeg, had weinig invloed meer op de uiteindelijke verdiende 10-4 zege voor HHC. In de wedstrijd Terras vogelsStorks, belangrijk voor de bezetting van de on derste plaats, waren de runs duur. In dez esnelle en goede wedstrijd, er werden slechts drie veldfouten gemaakt, kreeg Storks in de eerste vijf innings slechts het minimale aantal mensen aan slag. De enige en beslissende run scoorde Terras vogels in de eerste slagbeurt. Joke Kaan opende met een honkslag en kon scoren op een tik goed voor twee honken van tweede honkvrouw Ange Mulder. Met deze twee honkslagen bleek ook de Sant- poortse ploeg haar kruit verschoten te hebben. Bijna scoorde de Haagse ploeg in de laatste inning nog de gelijkmaker. S. de Groot door een infield-hit op de hon ken gekomen, meende op een slag van M. Cayaux zowel het derde honk als de ".huisplaat te kunnen nemen. Een fraaie De 20-jarige Zuidafrikaan Ray Moore heeft maandag in het toernooi om de tenniskampioenschappen van Londen op de banen van de Queen's club voor een daverende verrassing gezorgd. In de tweede ronde van het heren enkelspel zegevierde hij met 6-4 6-2 over de Spaan se Wimbledonkampioen Manuel Santana. Tom Okker schakelde de Australiër Bill Bowrey in drie sets uit: 6-3 3-6 6-3. Ada Bakker heeft het afgelopen week einde in Liverpool de damesenkelspel- titel van het internationale Merseyside tennistoernooi gewonnen. In de finale versloeg zij de Amerikaanse Alice Tym in twee sets: 6-3. 6-3. In het gemengd dubbel had Astrid Suurbeek succes: met de Joegoslaaf Spear versloeg zij in de finale het Nederlandse dubbel Ada Bakker-Nick Fleury met 6-3, 1-6, 6-4. Ada Bakker en Astrid Suur beek bereikten samen de finale van het damesdubbel, waarin zij echter hun meerdere moesten erkennen in Jean Wil son en Alice Tym. Nick Fleury tenslotte verloor met de Australiër Biizard in een „marathon-finale" van het herendubbel met 17-15, 6-4 van Poletz en Bill Tym. ADVERTENTIE 0MYL aangooi van Reina Feenstra uit het verre veld deed één meter voor de thuisplaat S. de Groot sneuvelen. Voor Storks wordt de thuiswedstrijd tegen EDO nu zeer belangrijk. Vrijwel zeker zal in deze wedstrijd de degradant aangew.wen wtrden. OG I Blbemendaaf HHC DSS 7 7 12 10 10 8 HCK Terrasvogels Storks EDO In de westelijke eerste klasse verspeel de TYBB opnieuw tegen De Geuzen de punten. Met niet minder dan 10-2 bleven de Amsterdamse meisjes, de geelzwarte ploeg die opnieuw veel veldfouten maak te, duidelijk de baas. Grote winnaar van deze week werd dus koploper de Pinguins. De dubbel tegen TIW leverde namelijk twee keer de volle winst op. Vooral in de eerste wedstrijd had de Heemsteedse ploeg het zonder werpster Mary Boekhout moeilijker dan de 15-6 zege doet vermoeden. In de return in Amsterdam was de nationale werpster evenwel weer van de partij. De betere slagprestaties van de Heemsteedse ploeg met als uitblinker Thea Hölsken deden de winst met 9-4 opnieuw naar Haarlem gaan. Met SC Haarlem wil het de laatste tijd niet vlotten. Vakanties deden de ploeg tegen het Amsterdamse VVGA incompleet aan de start komen. Door deze nederlaag bleef Haarlem nog in de gevaarlijke zone De Pinguins 8 16 VVGA 7 6 De Geuzen 8 10 TIW 7 4 TYBB 8 10 SC Haarlem 8 OVVO 8 10 Watergr.m. 8 (Van een medewerker) Heeft de voetbalsport enige kans om ook in de Verenigde Staten populair te worden? Nico de Doelder, voorzit ter van ADO gelooft er (nog) niet in. Teruggekeerd na vier weken San Francisco, Houston, Cleveland en New York is hij tot een belangrijke con clusie gekomen: „Er bestaat in de Ver enigde Staten absoluut geen oprechte interesse voor het voetbal. Hier in Nederland is die als het ware aange boren, in Amerika ziet men een voet balwedstrijd louter en alleen ais een kermisgebeuren dat zoveel mogelijk geld moet opbrengen". Een gevolg daarvan is dat het spektakel tijdens een wedstrijd belangrijker is dan die wedstrijd zelf. De door Amerika toe rende ADO'ers hebben dat in de, tot nu toe zes, gestreden duels in het toernooi van de United Soccer Asso ciation, de bond die door de FIFA als „echt" beschouwd wordt, duidelijk on dervonden. Nico de Doelder zegt: „De sfeer die voor en tijdens een wedstrijd wordt gekweekt door de man die via de ge luidsinstallatie toelichting geeft is zo danig dat principiële punten van het voetbal min of meer worden aange tast. In de eerste plaats is het de be- Leo Duindam is maandag ais tweede geëindigd in de eerste etappe van de Ronde van Rheinland-Pfaiz, die tot en met zaterdag aanstaande duurt. Hij finish te met een achterstand van 30 seconden op de 24-jarige Duitser Burghard Ebert, die de 130 km van Marienberg naar Rengsdorf in 3 uur 18 minuten 10 secon den aflegde. Derde werd diens landge noot Jürgen Tschan in 3.19.10. De Nederlanders Piet Tesselaar uit Kalversdijk en Wim Dubois uit Zuidzande kwamen op de eerste dag respectievelijk als vijfde en tiende over de eindstreep in dezelfde tijd als Jürgen Tschan: 3.19.10. De Turek Rifat Caliskan heeft maandag de vijfde etappe van de Ronde van de zee van Marmora, van Edremit naar Balikesir (99 km) gewonnen in 3.05.02. De Bulgaar Kotev behield de leiding in de algemene rangschikking met 15.49.30. Daan Holst staat met 16.05.19 als elfde geklasseerd. ADVERTENTIE tabletten tegen reisziekte werken snel èn langdurig (Van onze wielermedewerker) De plaatselijke favoriet Karei Hame link heeft in de eerste ronde van de in ternationale wieleravondzesdaagse, die over de boulevard en langs de visafslag in Scheveningen werd verreden, voor een verrassende overwinning gezorgd. De 35- jarige timmerman, die na vijf jaar non activiteit van het voorjaar weer is gaan fietsen, bleef de Haarlemmer Cor Baars en Wil Liebrechts door zijn grotere routi ne in de eindsprint de baas. Aanvanke lijk was ook Leo v.d. Berg mee in de beslissende ontsnapping, waarvoor zijn ploegmakker Baars de grondslag had ge legd, maar twee ronden voor het einde verdween de Noordwijker met een zware inzinking van het voorplan. Hij was eer der in de strijd te kwistig met zijn krach ten omgesprongen en dat had hem alleen maar premies opgeleverd. Er werd ondanks het vaste „verzet" meteen na de start al een hoog tempo ontwikkeld en daardoor werden alle ont snappingen in de kiem gesmoord. Vooral Leo v.d. Berg was heel actief en steeds weer zat hij in de slag. Er bleek echter geen ontkomen aan. Twintig ronden voor het einde het parcours moest tachtig keer „genomen" worden probeerde Baars zijn slag te slaan en hij kreeg een paar honderd meter voorsprong. Zijn ploegmakkers Van Leeuwen, Van de Berg en Zeldenthuis deden hun uiterste best om het peloton af te remmen, maar dat bleek onbegonnen werk. Baars werd weer tot de orde geroepen. Negen ronden voor het einde ging de Haarlemmer er opnieuw vandoor en die aanval konden alleen Hamelink. Liebrechts en Van de Berg pareren. Helaas had de laatste al te veel van zijn krachten gevergd en moest afhaken. Er lagen toen nog maar twee rondjes in het verschiet. De actieve Baars deed op het laatste klimmetje naar de boulevard nog een poging om zijn twee vluchtmakkers van zich af te schudden, maar daarmee had hij geen succes. In de sprint trok Hamelink aan het langste eind. De uitslag was: 1. K. Hamelink, Sche veningen, de 85 km in 2.09.35; 2. C. Baars, Haarlem; 3. W. Liebrechts, Vlaardingen; 4. C. Kipping, Den Haag; 5. H. Riem, Amsterdam. De Haarlemmer Henk van Leeuwen werd 16de en Ton Zeldenthuis uit Sassenheim 20ste. Het team van „De Bollenstreek—Van der Mey" kwam daar mee in de ploegenrangschikking op de tweede plaats. Er zit dus nog volop per spectief in. Rudi Liebrechts en Jan Ser- penti werden in de massale eindsprint van het peloton over het hoofd gezien. Ecuador heeft de Verenigde Staten uit geschakeld in de finale van de Ameri kaanse zóne van het toernooi om de Da- vis Cup. Francisco Guzman won in het enkelspel van Arthur Ashe met 0-6, 6-4, 6-3, 0-6 6-3. Hiermee kwam de stand na drie enkelspelen en het dubbelspel op 3-1, een voorsprong voor Ecuador die niet meer weg te werken is voor de Verenig de Staten. In het laatste enkelspel komt Cliff Richey uit tegen Miguel Olvera. Ecuador zal uitkomen tegen de winnaar van de Europese zone. Hier moeten Span je en Rusland nog tegen elkaar spelen. doeling dat de thuisclub wint. Dat hebben wij in onze uit- en thuiswed strijden steeds gemerkt. In Houston bij voorbeeld was het een compleet gekkenhuis. De ontmoeting met de Braziliaanse kampioen Bangu had vaak treffende overeenkomsten met een circusvoorstelling. De speaker gaf niet alleen toelichting op de spelre gels, maar schreeuwde het publiek voortdurend toe dat het thuisclub Bangu moest aanmoedigen. Een en an der ging gepaard met elektronisch vuurwerk op een gigantisch scorebord dat gedurende de hele wedstrijd in bedrijf was. Als de Brazilianen in de aanval waren, werden de woorden „go-go" geprojecteerd en de 12.000 toe schouwers in het Astrodome brulden er dan vrolijk op los. Beging een van onze spelers een overtreding, dan ver scheen het woord „out" op het bord en was iedereen van mening dat de betrokkene het veld moest verlaten. Dat zijn toch taferelen die tijdens een voetbalwedstrijd niet acceptabel zijn. Begrijpelijk vind ik het dan ook dat, mede door de zeer slechte leiding van de absoluut niet capabele Amerikaan se scheids- en grensrechters, de zaak volledig uit de hand loopt. Zeker als er zulke licht ontvlambare voetballers als Zuidamerikanen bij betrokken zijn". Ook in voetbalwedstrijden moet dus in Amerika het showelement over heersen, waarbij het maken van doel punten vanzelfsprekend hoogtepunt is. Dat hebben de organisatoren van het toernooi, dat naar schatting zo'n slordige tien miljoen dollar kost, goed begrepen. De premies zijn daar ook helemaal op afgestemd. Als beide elf tallen niet verder dan 0-0 komen, is er van een premie geen sprake. Vol gens Amerikaanse opvattingen heeft de wedstrijd dan geen rendement op geleverd. De velden waarop de naar de Ver enigde Staten gelokte Europese semi- pr of clubs een extra-centje verdienen, vormen een hoofdstuk apart. Voetbal terreinen met accommodatie zijn er nog niet. Men beschikt alleen over baseballvelden en daar wordt op ge speeld. „Vaak ligt er midden op het veld een strook gravel en dat moet je dan maar voor lief nemen", glimlacm de heer De Doelder. De Golden Gate Gales, de vereni ging uit San Francisco die ADO op het ogenblik vertegenwoordigt, maakt serieuze plannen om als de Hagenaars weer vertrokken zijn op de gekozen weg verder te gaan. Vorige week heeft men de vermaarde ex-Hongaar Ferenc Puskas aangetrokken als trainer-spe ler. Hij zal moeten bewijzen dat het mogelijk is om een Amerikaan goed te laten voetballen. Of dat inderdaad mogelijk is, zal volgens Nico de Doel der over een paar jaar blijken. Dan ook pas valt te bezien of de Ameri kaan zijn aandacht ook aan andere sportieve zaken wil schenken. Voor lopig ziet dat er niet naar uit. Het aantal toeschouwers bij de wedstrijden van de erkende en de „wilde" bond is zeer gering en be staat bovendien voor het grootste deel uit immigranten. Over de NPSL maakt men zich in Amerika overigens veel minder druk dan in Europa. De meeste Amerikanen weten niet eens dat er een „wilde" bond is. Voor hen bestaat er amper een verschil tussen de Pitts burgh Phantoms en de Golden Gate Gales. En als binnen afzienbare tijd de te verwachten fusie tuisen de United Soccer Association en de Na tional Professional Soccer League een feit is (de besprekingen daarover zijn reeds in een vergevorderd stadium), zal dat heel weinig verbazing wekken. (Van onze sportredactie) Wim Loos heeft van Ferrari de uitno diging ontvangen om aan het eind van het lopende raceseizoen een proef af te leggen op de circuits van Monza en van Modena. De 21-jarige Loos, assistent van Rob Slotemakers op diens slipschool in Zandvoort, heeft de uitnodiging voorname lijk te danken aan zijn rijden tijdens de voorwedstrijden voor de Grand Prix, toen Ferrari-teammanager Franco Lini hem zag.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11