Verenigde Naties in mineur na de rede van premier Kosygin Brand op tanker Zondag hele wereld in de huiskamers n i j m a i i morris HET WEER Resolutie van Russen heeft weinig kans Kosygin wil Johnson niet ontmoeten Invoer van gebruikte auto's sterk gestegen Statenleden akkoord met agglomeratie Groot-Amsterdam Tom Okker niet geplaatst voor Wimbledon Vader voerde zoon aan ketting door het dorp KLM vliegt weer naar Cairo Mao in montere stemming Benzine en olie 1 cent duurder Bij de 52.000 in 1966 waren ook wrakken... Generaal Schnez zal Kielmansegg opvolgen in NAVO Queen Mary wordt volgende week verkocht Vier kunstmanen verzorgen t.v.-programma Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, f 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Vannacht regen Aan het strand Onhebbelijk Veel Russische technici verlieten Indonesië T egenstellingen Constructief Het woord is aan Woordvoerder van Bonn, Von Hase, verdwijnt Vroeger felle nazi ptós Hl iiiiiiliPt ümë 'SiÉl NEONINSTALLATIES CAMEL - TWEEDJASSEN 52e JAARGANG NUMMER 194 DINSDAG 20 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewqks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KRNNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR DMUIOEN NEW YORK (Reuter en AP) Is rael heeft met voldoening kennis ge nomen van president Johnsons ver klaring over het Nabije Oosten, maar men is in Tel Aviv bitter teleurge steld over het standpunt van premier Kosygin van de Sovjet-Unie. In Ara bische kringen werd Kosygins rede „bijzonder goed en constructief ge noemd", hoewel een vertegenwoordi ger van de Palestijnse vluchtelingen zei teleurgesteld te zijn dat de Sov jet-Unie het bestaansrecht van Israel erkent. Een Russische ontwerp-reso- lutie, waarin de Algemene Vergade ring onder meer verzocht wordt Is rael als agressor te veroordelen, deed V.N.-waarnemers betwijfelen of de Sovjet-Unie voor deze revolutie een twee-derde meerderheid in de V.N.- assemblee kan winnen. De leden van het college van provin ciale staten hebben maandag een uren lange bespreking gewijd aan de bestuurs- problematiek in Nrd.-Holland. Aanleiding daartoe was het voorontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van „Groot-Amsterdam". Tot een afgeronde visie kwam men niet. De commissaris van de koningin noemde de bestuurlijke indeling van de provincie een „voortdurende procedure", waarbij men zich steeds opnieuw zal moeten aanpas sen bij de snelle ontwikkelingen, met name in het Noordzeekanaalgebied. Gedeputeerde dr. C. G. M. Miermans waarschuwde voor te grote bestuursagglo- meraties. De verwevenheid van de ge meenschappelijke belangen zou niet de enige toetssteen moeten zijn. Naast de centralisatie zou ook de decentralisatie een bestuurlijke herverkaveling grote aandacht verdienen. Het merendeel der statenleden was van mening, dat de gemeenten Haarlemmer meer en Aalsmeer niet moeten worden ge dwongen om deel uit te maken van de agglomeratie „Groot-Amsterdam". Alleen op een vrijwillige basis zou de bestuur lijke samenwerking zin hebben. Wel gaven verschillende statenleden als hun mening, dat de gemeenten Haarlem mermeer en Aalsmeer zichzelf „buiten spel" zetten. Voor een verslag van de statenzitting zie men pagina zes. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving ....4,3, 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen8 Examens 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs -9 Sport 11 Ferdinand 12 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11,15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, in hoofdzaak gedurende de nacht. Morgen overdag nu en dan opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgenochtend, passeert een oceaan- frontje, dat echter door opklaringen wordt gevolgd. Tijdelijk zal er een vrij krachtige zuidwestelijke wind waaien. Temperatuur overdag 17 tot 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Iets wisselvalliger door oceaanfronten boven de Noord zee. Onze correspondent in Washington meldt hierover: „De verwachtingen voor het verloop van de spoedbij eenkomst van de Assemblee zijn na gisteren in mineur. Een resolutie die, in tegenstelling' tot de Russische, wel kans zou maken in de Assemblee (waarvoor een tweederde meerderheid nodig zou zijn, volgens het principe dat er belangrijke kwesties in de Algemene Vergadering niet met enkel voudige meerderheid aanvaard kunnen worden) zou veel gematigder moeten zijn, zo kan men horen, en zou wel eens uit neutrale hoek op tafel kunnen worden gelegd. Een vreedzame competitie vinden de Russen officieel fijn, maar toen gister morgen president Johnson, precies één uur voordat premier Kosygin de Assem blee van de Verenigde Naties toesprak, op de televisie verscheen met een rede over de buitenlandse politiek, gesproken vanuit Washington, vonden zij het maar onhebbelijk en kinderachtig. Kosygin was bij aankomst in New York ook al niet verwelkomd door hoge Ame rikaanse ambtenaren en de stemming in de Russische delegatie begon gisteren be paald geïrriteerd te worden. Die knorrig heid bleek ook, toen Kosygin vrij spoe dig na het begin van de rede van Abba Eban opstond en demonstratief de zaal verliet. In zijn kielzog volgde minister Grominko van Buitenlandse Zaken. Desondanks bleven gisteren velen in VN-kringen hopen en speculeren dat Kosygin en Johnson elkaar zouden ont moeten en gerotuineerde kijkers in het politieke koffiedik produceerden allerlei Tom Okker, die afgelopen week het ten niskampioenschap van West-Engeland in Bristol veroverde door in de finale Cliff Drysdale te verslaan, is niet geplaatst voor het enkelspel van het toernooi van Wimble don. De plaatsingen voor het herenenkelspel zijn: 1. Santana (Sp.), 2. Emerson (Austr.), 3. Newcombe (Austr.), 4. Roche (Austr.), 5. Drysdale (Z.-Afr.), 6. Fletcher (Austr.), 7. Leschly (Den.), 8. Bowrey (Austr.). Opvallend bij deze rangschikking is dat ook de Australiër Bill Bowrey boven Okker is verkozen. De Nederlandse kampioen heeft deze speler namelijk maandag versla gen bij de wedstrijden op Queens Club in Londen. De uitslag was 6-3, 3-6, 6-3. Bij de dames is Billie J. King—Moffitt als eerste geplaatst. (Van onze correspondent) BERGHAREN. In Bergharen heeft een verbolgen vader zijn 12-jarige zoon aan een ketting door het dorp gevoerd. De jongen was kort daarvoor door de rijkspolitie ontmaskerd als de dader van een groot aantal kruimeldiefstallen, sa men met drie vriendjes, die reeds eer der waren aangehouden. De vader van de 12-jarige jongen trok zich dit zo aan, dat hij zijn zoon eerst zondagmorgen aan een ijzeren ketting achter het huis vastmaakte. Zondagmid dag trok hij met de jongen aan de ket ting door het dorp. In het dorp keurt men deze handel wijze af. Om de jongen dergelijke prak tijken verder te besparen heeft men nu de kinderbescherming ingeschakeld. De KLM en de Griekse luchtvaartmaat schappij Olympic Airways hebben van daag de lijndiensten van en naar Cairo hervat. Het eerste KLM-vliegtuig dat op het vliegveld van Cairo landde, was het toestel dat vanmiddag om één uur van Schiphol vertrok via Wenen en Istan- boel naar Cairo. DJAKARTA (AP). De Sovjet-Unie heeft vrijwel al haar technici uit Indone sië teruggeroepen, zo heeft Ismail Thajeb de directeur-generaal voor buitenlandse economische betrekkingen, vandaag be vestigd. Het bericht was eerder op de Russische ambassade tegengesproken. Het werk is onder andere stil gelegd aan het geweldige project voor een staalfa briek te Tjiligon. punten van overeenstemming in de rede voeringen van beide regeringsleiders om aan die hoop een basis te geven. Inderdaad is het onloochenbaar dat bij beiden de principiële erkenning van het bestaansrecht van Israel te vinden is, evenals de wens dat de Palestijnse vluch telingen gerechtigheid krijgen. Bovendien laat zowel Moskou als Washington de mogelijkheid open voor directe contacten over het Nabije Oosten tussen de grote mogendheden. Maar daarnaast staan diepe tegenstel lingen zoals de Russische eis dat de Is raëliërs onmiddellijk terugtrekken ener zijds, en Amerika's wens dat eerst een vredesregeling wordt getroffen aan de andere kant. Bovendien lijken de Rus sen de hele spoedbijeenkomst van de Al gemene Vergadering duidelijk over de propagandaboeg te willen gooien, zodat hoop op een topoverleg met resultaat on gegrond lijkt. Ook over Vietnam lijken de hoge he ren elkaar op dit moment weinig te zeg gen te hebben. Enige kleine landen in de Verenigde Naties willen proberen de grote twee te stimuleren elkaar op dit punt te omarmen of in elk geval te raad plegen, maar de berichten zijn niet be moedigend. De Verenigde Staten willen in Vietnam precies zo vanuit een militaire krachts positie praten als de Israëliërs in het Nabije Oosten, vindt Kosygin, en dat is een verfoeilijke benadering. Zoals Mos kou wil dat Israel zich eerst terugtrekt voordat er gepraat kan worden, zo lijkt het ook te vinden dat de VS in Vietnam eerst de bombardementen moeten stop zetten en militaire acties beëindigen, voordat het vuur voor overleg is geslagen. „Iedereen praat over vrede en verzoe ning maar niemand wil er nog echt iets voor doen", zei een gedelegeerde gisteren tegen mij en dat leek de situatie wel juist samen te vatten. Aan de andere kant is het waar dat er in ieder geval een constructief vredes plan voor het Nabije Oosten bestaat, na melijk dat van president Johnson. Op dit moment is zijn plan wellicht nog uto pisch, maar het wijst de richting waarin vele diplomaten, die het hoofd in alle hitte van de laatste tijd koel hebben we ten te houden, geloven dat de uiteindelij ke oplossing liggen moet. (Zie verder pagina 3.) (Van onze correspondent) NEW YORK De Russische premier Kosygin heeft president Johnson laten meedelen, dat hij geep uitnodiging kan aanvaarden voor een ontmoeting met de Amerikaanse leider. Het bezoek van Ko sygin is uitsluitend bedoeld om de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties bij te wonen, zo hebben de Russen aan Washington te verstaan gegven. Officieel Washington betreurt deze be slissing zeer, maar blijft de deur open houden voor een latere ontmoeting tussen Amerika's president en de Russische pre mier. Dit is de Zweedse tanker „Emma Fernstroem" (30.000 ton), die op 1.300 kilometer ten zuidoosten van Bermuda in brand is gevlogen. Der tig bemanningsleden hebben het schip kunnen verlaten. De gezag voerder en vijf helpers bleven aan boord, om te trachten het vuur te bedwingen. Mao Tse Toeng, zelfverzekerder dan ooit, nu China de waterstofbom be zit, op een bijeenkomst van schrij vers in Peking. De bijeenkomst gold het feit, dat Mao 25 jaar ge leden zijn „Aantekeningen bij het Yenan-forum over litteratuur en kunst" publiceerde. De secretaris generaal van het Afro-Aziati- sche schrijverscomité complimen teert Mao. Geheel links op de foto: Tsjoe En Lai en achter Mao's rug: Lin Piao. Met ingang heden zijn de netto ver koopprijzen van de volgende aardoliepro- dukten met één cent per liter verhoogd: autobenzines (super en gewoon) alsmede tweetaktbrandstof, gasolie, huisbrandolie 1 en 2-dunne stookolie, petroleum voor verlichtings- en verwarmingsdoeleinden- tractorpetroleum. Stookolie (alle viscosi- teiten is 5.per 1000 liter, respectieve lijk kg, duurder geworden. Geen prijsverhoging werd toegestaan voor autogasolie, gebruikt door het weg verkeer. Kierkegaard: De enig werkelijke zonde van de mens is de weigering, geheel en al zichzelf te zijn. BONN. De woordvoerder van de West- duitse regering, Karl-Günther von Hase neemt afscheid van Bonn. Hij wordt di recteur van het radiostation „Deutsche Welle", dat vergelijkbaar is met de Ne derlandse Wereldomroep, aldus meldt vandaag het Algemeen Dagblad. DEN HAAG Vorig jaar is de verkoop van gebruikte auto's in ons land belang- rijktoegenomen, namelijk tot 572.000, te gen 481.000 in 1965. De invoer van ge bruikte auto's en wrakken steeg van 43.000 in 1965 tot 52.000 in 1966. De ver koop van nieuwe auto's daalde aanmer kelijk, namelijk van 307.000 in 1965 tot 113.400 in 1966. In 1964 werden 225.000 nieuwe auto's verkocht. Volgens het jaarverslag van de ANWB moet de achteruitgang voor een deel wor den toegeschreven aan de verhoogde om zetbelasting op personenauto's, aangekon digd in het laatste kwartaal van 1965. De ANWB kreeg er in 1966 140.000 leden bij; eind okt. telde de bond 888.334 leden. Het aantal Wegenwachtleden steeg van 562.800 tot 686.300. (Van onze correspondent) BONN (CN). Als opvolger van de in april volgend jaar aftredende NAVO- opperbevelhebber voor Midden-Europa graaf von Kielmansegg,zou door minis ter van Defensie Schroder de Westduitse generaal Schnez voorgedragen worden. Aldus meldde deze week het weekblad „Der Spiegel". En het blad voegt er een levensbeschrijving van de NAVO-kandi- daat aan toe, die voor Schnez nog aan zienlijk meer moeilijkheden voorspelt, dan Von Kielmansegg bij de Westelijke bond genoten rond zijn benoeming als NAVO- opperbevelhebber ontmoette. De nu 55-jarige generaal Albert Schnez wordt in een oorlogsdocumentatie van de schrijver Kunrat Freiherr von Hammer- stein-Equord afgeschilderd als een „150 percent nazi". Dit boek „Spahtrupp" geheten is overigens in alle bundes- wehrbibliotheken te krijgen. Het ver scheen in 1963. De auteur is de zoon van één van Hitiers toenmalige chefs van de legerleiding. Londen (AP) Op 26 juni zal de 81.237 ton metende Queen Mary van de Cunard Steamship Company definitief worden verkocht. Op die dag zal Cunard de aanbiedingen bestuderen, die zijn ontvangen op dit pas sagiersschip, eens de trots van de Britse Atlantische vloot. Vertegenwoordigers van twee Japanse organisaties, welker namen niet genoemd zijn, zullen het schip deze week in South ampton bezichtigen. Vijf Amerikaanse or ganisaties en verschillende uit andere de len van de wereld hebben het schip ge ïnspecteerd om een bod te kunnen doen. Zeshonderd scheepsmakelaars en poten tiële kopers hebben een brief van Cunard ontvangen waarin staat dat alle biedingen twee dagen voor de dag waarop een be sluit wordt genomen moeten zijn binnen gekomen. Enkele belanghebbenden willen de Queen Mary alleen om zijn schrootwaar de. Anderen willen er een drijvend hotel of een showroom voor exportprodukten van maken. De Cunard wil niet dat het schip door een andere rederij wordt gebruikt om met de Cunard te concurreren. Vier kunstmanen zullen aanstaande zon dag worden ingeschakeld om van acht tot tien uur (Nederlandse tijd) een televisie programma te verzorgen dat in alle huis kamers van de gehele wereld te zien zal zijn. Naar schatting zeshonderd miljoen kij kers zullen dan beelden kunnen zien uit achttien landen. De vier communicatie - satellieten zijn: de „Early Bird", die bo ven de Atlantische Oceaan staat, de Lani Bird en de ATS-1, boven de Grote Oce- aan en de Molnia boven het Aziatische deel van de Sovjet-Unie. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de televisie dat een dergelijk kolos saal experiment zal worden ondernomen. Voor het eerst hoorde de mensheid een V-* stem uit de ruimte toen in december 1958 van Kaap Kennedy een Atlas raket was gelanceerd met aan boord een bandopna me waarop een kerstboodschap stond van de toenmalige Amerikaanse president Ei senhower. Nadat de raket in een baan om de aarde was gekomen werd deze kerstboodschap vele malen afgedraaid. Pas in 1963, toen de eerste „stationaire" satelliet, de Syncom-1 de ruimte inging, was het mogelijk om een net van kunst manen op te bouwen, die voor de commu nicatie konden zorgen. De nieuwste fase begon op 6 april 1965 toen de eerste commerciële verbindings- satelliet, Early Bird, werd gelanceerd. De Russische „Molnia" ging op 23 april 1965 de ruimte in. Het experiment van zondag zal nog maar een bescheiden be gin zijn van wat de toekomst in petto zal hebben. ADVERTENTIE I SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Bartel jorisstraat - Haarlem Tel. 15532 Leldsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 94 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1