Israel voelt niets voor concessies Premier Kosygin vraagt V.N. veroordeling van Israëliërs li/a Koning Hoessein van Jordanië zwakt beschuldigingen af Nabije Oosten en Chinese bom troeven voor Wilson Ttïtarom is iglo sinaastqipelsap uniek? hranka eubelen t m Van dag tot dag Wedren om Johnson: Vrede gekoppeld aan vertrek troepen Thant verdedigt terugtrekken van VN-troepen Londen wil Aden na onafhankelijkheid blijven beschermen Onlusten na rede van Carmichael in Atlanta Frans-Brits gesprek over EEG Belgisch protest bij Kongo telegrammen DINSDAG 20 JUNI 1967 3 „Hammarskjöld en Nasser maakten privé-afspraak" Kosygin wel, Eban niet LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Centraal partijcomité van Sovjet-Unie bijeen Vrijwilligers naar Israel •O Het bevat géén conserveringsmiddel Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje „Ons probleem" De Russische premier Kosygin heeft bij de argumentatie van zijn harde resolutie in de VN tegen Israel een vergelijking gemaakt met de bezetting door Duitsland van zijn naburen in de Tweede Wereld oorlog. Wanneer de Sovjetrussische pre mier echter goede vergelijkingen wil ma ken, past de volgende wellicht beter op de situatie: De Sovjet-Unie ondervond in 1942 de dodelijke bedreiging door nazi-Duitsland. Er bestond geen twijfel over dat de krankzinnige wereldhervormer Hitier de totale ondergang van Rusland had ge zworen. Bij een Duitse overwinning zou den de Sovjetrussische gebieden ontvolkt zijn geworden en opnieuw gekoloniseerd door Duitsers, terwijl de Russische bur gerbevolking zou zijn geconcentreerd in Siberische kampen, of vergast. Die dodelijke bedreiging is door de Rus sen met behulp van de Westelijke ge allieerden afgeslagen. Omwille van zijn eigen veiligheid heeft Rusland daarop heel Oost-Europa en het oostelijk deel van Duitsland bezet. Dat is nu 22 jaar geleden. Die bezetting duurt nog steeds voort, omdat Moskou nog steeds een her leving van het nazisme vreest en een herhaling van de bedreiging, zoals die zich in 1942 demonstreerde. Israel heeft de eveneens dodelijke be dreiging van zijn bestaan weten af te slaan zonder enige hulp van buiten, ter wijl zijn gezworen vijanden propvol wa ren gestopt met oorlogsmateriaal uit de Sovjet-Unie. Israel heeft de omliggende streken bezet, van waaruit de aanval op zijn grondgebied werd voorbereid. Dat is nu twee weken geleden. Kosygin eist onmiddellijke terugtrek king van de Israëlische legers uit die bezette streken en veroordeling van Is rael wegens „agressie". De moraal van deze vergelijking moet volgens de nuch tere feiten blijkbaar luiden: wat de gro ten mogen doen, is de kleinen verboden. Het internationale recht, in eigen handen genomen omdat er geen andere mogelijkheid was, is volgens Russische maatstaven blijkbaar af te meten naar grootte en macht, niet naar nationaal ver langen tot voortbestaan. Wanneer de Is raëlische legers nü zouden terugtrekken, zou de bedreiging in nog grotere mate dan voordien zich om zijn grenzen con centreren. „Totale vernietiging van Israel" was de letterlijke doelstelling van Nasser pm-soonlifk""tt]3èns eorT "ïnfêFvïëw™ door de BBC. „Wij zijn klaar om Israel bin- "THRi te trekken en het" tof de laatste man en vrouw uit te roeien", aldus de even eens letterlijke verklaring van Ahmet Sekoury, leider van het Palestijnse „be vrijdingsleger". Zó letterlijk en zó open lijk heeft Hitier het in 1942 zelfs niet gezegd, toen hij zich voorbereidde op zijn aanval op de Sovjet-Unie. Vergelijkingen maken kan verhelderend werken, maar men moet toch altijd pro beren dié vergelijkingen te kiezen, die op alle belangrijke punten kloppen. De merkwaardige eerlijkheid waarmee koning Hoessein van Jordanië zich dis tantieert van de beschuldigingen aan het adres van Engeland en Amerika, dat deze mogendheden Israel met luchtstrijd krachten zouden hebben gesteund, wijst erop dat niet alle Arabische landen van plan zijn zich zonder meer te onderwer pen aan nieuwe hetze-voorschriften uit Egypte. Vooral belangwekkend is de me ning van de koning dat zekerheid over de vraag of Israel het allemaal op eigen houtje heeft klaargespeeld, de verhoudin gen in de Arabische wereld zou beïnvloe den. Bedoelt hij daarmee dat de ontzag wekkende kracht van Israel op het slag veld een reden voor hem zou zijn zich onder bepaalde voorwaarden bij het voortbestaan van de staat Israel neer te leggen? Of doelt hij op de noodzaak dat de Arabische landen zich in evenredig heid zouden moeten herbewapenen en op krachtiger wijze zouden moeten aantre den voor de tweede ronde? De verscherpte dictatuur van de „socia list" Nasser boezemt wellicht zijn bond genoten meer vrees dan ontzag in, zodat een eventuele verpulvering van de ge- improviseerde Arabische eenheid, in „het uur der wrake" met Franse slag aaneen- getimmerd, zich in versneld tempo vol trekt. In dat geval zou een onwrikbare houding van Israel tegenover eventuele resoluties van de VN die zijn positie zouden verzwakken, kunnen worden be loond met een directe overeenkomst tus sen Israel en zijn naaste buren Jordanië en de Libanon, wat de situatie met één slag zou veranderen ten gunste van de joodse staat. Heksen. In een dorp bij Bandoeng zijn een aantal mensen gearresteerd, die er van worden verdacht twee vrouwen le vend te hebben begraven. De dorpelin gen waren ervan overtuigd met heksen te doen te hebben. De vrouwen werd de geheimzinnige dood van verscheide ne mensen verweten. Eén van de „heksen" kon tijdig worden bevrijd. (Van onze correspondent) WASHINGTON Aan de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties heeft premier Kosygin gis teren in een ferme rede voorgesteld om Israel te veroordelen wegens agressie, onmiddellijke onvoorwaar delijke terugtrekking van de Israëli sche troepen te bevelen en te eisen dat de Israëliërs schadevergoeding betalen aan Egypte, Syrië en Jorda nië. Daarmee gaf de Russische pre mier als het ware een negatief ant woord aan president Johnson. Een uur voordat de Assemblee bijeen kwam, sprak deze in Washington voor radio en televisie. Hij stelde voor de af tocht van Israels troepen uit de buursta ten te koppelen aan een vredesregeling, waarbij Israels recht op bestaan zou wor den erkend, een rechtvaardige regeling voor de Palestijnse vluchtelingen wordt getroffen, vrije scheepvaart door inter nationale waterwegen wordt gewaarborgd en aan de bewapeningswedloop paal en perk wordt gesteld. Daarvoor zou de politieke onafhankelijkheid en territoria le integriteit van alle betrokken staten ais basis moeten worden genomen. Briljant Israels minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban antwoordde op zijn beurt in de Assemblee weer Kosigin met een lange en vaak briljante rede, waarin Rus- lands eenzijdige pro-Arabische politiek van de afgelopen jaren aan de kaak werd gesteld, aan de Arabieren hun agressieve uitlatingen voor werden gehouden en een beroep op de Verenigde Naties werd ge daan Israels onafhankelijk zoeken naar vrede en veiligheid (lees: via directe con tacten met de Arabische staten) te res pecteren. Het was duidelijk dat de rede van de Russische premier evenals de resolutie die hij aan de Assemblee voorlegde meer erop gericht was de sympathie bij de Arabieren te herwinnen dan een stap NEW YORK (Reuter en AFP) Secre taris-generaal Thant van de VN heeft de waarde betwist van een memorandum, waarin de terugtrekking van de VN- vredesmacht uit de Sinaï-woestijn afhan kelijk wordt gemaakt van goedkeuring van de Algemene Vergadering der VN. Het memorandum, dat in 1956 zou zijn opgesteld tussen president Nasser en de vroegere secretaris-generaal, wijlen Dag Hammarskjöld, werd zondag aan de open baarheid prijsgegeven door Ernest Gross, voormalig plaatsvervangend hoofdverte genwoordiger vah de Verenigde Staten bij de VN. Volgens Oe Thant was het hem bekende memorandum geen officieel document, maar slechts een privé-afspraak tussen Nasser en Hammarskjöld over de legering van de VN-macht in de Sinaï, gemaakt in november 1956. Zo deze afspraak ooit gel dend was, dan werd zij in februari 1957 vervangen door de taakomschrijving voor de vredesmacht die door de Algemene Vergadering werd opgesteld, aldus Thant, die voorts verklaarde dat de Egyptische regering niet aan de inhoud van het docu ment gebonden was. Volgens Oe Thant heeft Egypte het vol ste recht zijn troepen op elke mogelijke plaats op zijn grondgebied te legeren. Toen dit op 17 mei geschiedde, „kon de vredesmacht niet langer een nuttige rol vervullen in het handhaven van de rust en de aanwezigheid van het contingent op het grondgebied van de Verenigde Ara bische Republiek verloor elke betekenis", aldus Thant. ndar een vredesregeling te doen. Kosy- gins speech, hoewel gematigd in formu leringen, was dan ook doorspekt met scherpe veroordelingen van Israels poli tiek die agressief en expansionistisch werd genoemd. Weliswaar gaf de Russische premier toe hetgeen onprettig moet hebben geklonken in de oren van zijn Arabische vrienden dat de Sovjet-Unie in 1947 meewerkte aan het ontstaan van de staat Israel, maar daarnaast stelde hij zo na drukkelijk dat de eerste vereiste voor enige regeling de terugtrekking van de troepen was en dat de Verenigde Naties agressie moesten veroordelen in het belang van vele andere staten, die slacht offer van een aanval zouden kunnen worden, dat de Israëliërs daaraan weinig voldoening konden ontlenen. Lelijke dingen Kosygin zei zoals gebruikelijk ook een aantal lelijke dingen over Israels „mede plichtigen" bij de agressie en zette een zogenaamd op wraak belust West-Duits- land op een rijtje met andere kwesties die hij het Westen verwijt: Amerika's houding tegenover Cuba, de interventies in de Dominicaanse Republiek en Kongo enzovoorts. Over Vietnam sprak hij scherpe woor den aan Amerika's adres maar het viel velen op, dat hij „onmiddellijke en on voorwaardelijke stopzetting der bombar dementen op Noord-Vietnam" een eerste vereiste noemde voor onderhandelingen en het omstreden woord „definitief" in dit verband wegliet. DE REDE VAN president Johnson be vatte weinig meer dan een precisering van het bekende Amerikaanse standpunt dat feitelijk neerkomt op steun aan Is raels streven zijn militaire successen om Russische televisiekijkers hebben gis teren in een rechtstreekse uitzending uit New York het optreden van pre mier Kosygin in de Algemene Verga dering geheel kunnen volgen. Toen de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Eban, het woord had gekregen, eindigde de uitzending waarvoor de V.S. hun verbindingssateliet ..Early Bird" beschikbaar gesteld. te zetten in een definitieve vredesregeling in het Nabij Oosten. Op sommige punten evenwel liet Amerika's president blijken er niets voor te voelen extreme Israëli sche eisen te steunen. Kennelijk bestemd voor de oren in Je ruzalem zei hij dan ook, dat geen natie in overeenstemming met het handvest van de VN en uit eigen belang zou han delen als zij zich door militair succes zou laten verblinden voor het feit dat haar buren rechten en belangen hebben. Uit de rede van Abba Eban bleek niet dat Israel aan concessies denkt of zich veel zal aantrekken van wat de VN zullen zeggen. Eban herhaalde dat Israel zich tegen de spoedbijeenkomst van de Assem blee had uitgesproken, een houding waar in het alleen maar gesteund werd door de Verenigde Staten en Botswana. Ook Nederland dat vanaf morgen ook door minister Luns vertegenwoordigd zal zijn, lijkt bezwaren tegen de spoedbijeen komst te delen, maar de Nederlandse de legatie bleef het antwoord schuldig op het telegram van secretaris-generaal Oe Thant over de spoedvergadering, zodat deze bezwaren niet officieel tot uiting zijn gekomen. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft een plan bekendgemaakt om de Zuidarabische Federatie op 9 januari vol gend jaar onafhankelijkheid te verlenen en de nieuwe staat te beschermen tegen ondermijnende activiteit en een mogelij ke aanval van buitenaf. De minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, verklaarde in het Lager huis dat Groot-Brittannië een sterke zee macht, waaronder een vliegdekschip, en een hoeveelheid bommenwerpers in de omgeving van het betrokken gebied zal handhaven. De vlooteenheden zullen ge durende een half jaar gestationeerd blij ven in de wateren van de Zuidarabische Federatie, terwijl de bommenwerpers voor onbepaalde tijd op het eiland Ma- sirah, in de Arabische Zee voor de kust van Muskate en Oman, zullen blijven. ADVERTENTIE fa ATLANTA (Reuter) In Atlanta heb ben negers gisteravond stenen gegooid en schoten gelost na afloop van een bijeen komst waarop Stokeley Carmichael, voor stander van „zwarte macht" het woord had gevoerd. De politie maakte een ein de aan de onlusten door waarschuwings schoten te lossen. AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft op een persconferen tie in Amman gezegd „geen enkel land te beschuldigen van het sturen van vliegtui gen om Israel te helpen bij de oorlog in het Nabije Oosten. „We beschuldigen geen enkel land. We willen uitzoeken wat er gebeurd is. Wie tegen ons was. Of Israel alleen stond of hulp kreeg." Op vragen over Arabische berichten volgens welke Amerikaanse en Britse vliegtuigen luchtsteun hadden gegeven, antwoordde de koning: „Onze radar gaf gezien het grote aantal vijandelijke vlieg tuigen, de indruk dat we voor een lucht macht stonden die sterker was dan die van Israel. Wij hebben bekendgemaakt Aandachtig luisteren de afgevaar digden in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties naar de Russische premier Kosygin, die een ontwerp-resolutie indiende waarin om veroordeling van Israel werd verzocht. MOSKOU (Reuter). Het Centrale Co mité van de Russische Communistische Partij is vandaag bijeengekomen om te spreken over het Nabije Oosten en over de binnenlandse kwesties. Dit is gister avond van welingelichte zijde in Moskou vernomen. Men verwacht dat het 192 leden tellende bestuursorgaan zijn steun aan de Arabie ren zal betuigen. Vandaag zijn elf Nederlanders vrijwil ligers van Schiphol naar Israel vertrok ken. Zij zullen allen behulpzaam zijn bij het ruimen van puin in de kibboets Ga- dot in de Galil, welke tijdens de jongste gevechtshandelingen met Syrië verwoest is. Het zijn jongemannen in de leeftijd van 19 tot 29 jaar. Een aantal van hen is al eerder in Israel geweest. (Van onze correspondent) PARIJS. Bij de besprekingen in Veirsailles tussen het Franse staats hoofd president De Gaulle en de Britse premier Harold Wilson zijn in het bijzonder de jongste internatio nale problemen en gebeurtenissen, als de oorlog in het Nabije Oosten en de explosie van de eerste Chmese water stofbom ter sprake gekomen. En het is wel zeker dat de Britse premier die beide evenementen heeft aangegrepen als supplementair argument om de noodzaak van een uitbreiding en ver sterking van het Europese blok te be pleiten. ADVERTENTIE Alleen wanneer alle landen van West- Europa met inbegrip van Groot-Brittannië aldus Wilson de rijen hebben gesloten zal er een economische en politieke macht zijn geschapen die ook op het internatio nale vlak gewicht in de balans kan wer pen. De Brit somde ook verschillende fei ten op die in zijn ogen illustreerden dat speciaal Frankrijk en Engeland in de praktijk al één lijn hadden getrokken en in dit verband wees hij op de gemeen schappelijke neutralistische houding jegens de beide belligeranten in het Na bije Oosten en op de toenaderingspolitiek tegenover Moskou. De Gaulle heeft van zijn kant zijn gast ook verslag gedaan van het jongste be zoek dat premier Kosygin hem vrijdag in Parijs had gebracht en dat hem geen direct perspectief op een topconferentie van de grote vier leek te openen. De ex plosie van de Chinese h-bom zouden de beide staatslieden hebben beschouwd als een uitermate alarmerend symptoom waardoor de Arabische en andere onder ontwikkelde volken nog sterker in de richting van Peking zullen worden ge dreven. Die Chinese zuigkracht dreigt de rela ties tussen Moskou en de achtergebleven landen daarom nog zwaarder op de proef te stellen en het is, zo meenden zij. dan ook zeker geen toeval geweest dat de Chi nezen hun bom juist aan de vooravond van Kosygins reis naar New Kork lieten ontploffen. Wilson moet gisteren een Europees klap stoeltje hebben geweigerd, maar niettemin gelooft men dat hij wel van zijn gast heer gedaan heeft gekregen dat officiële besprekingen over de Britse kandidatuur met de zes EEG-landen in ieder geval, of schoon zeker nog niet op korte termijn, geopend zullen mogen worden. Waarschuwing. De Poolse partijleider Gomoelka heeft bij de opening van het zesde congres van het Verbond van Poolse Vakverenigingen gezegd dat „sommige Poolse joden de Israëlische oorlog tegen de Arabieren hebben toe gejuicht en deze zelfs hebben gevierd met drinkgelagen. Wij wensen geen oprichting van een vijfde kolonne in ons land", zo waarschuwde de Poolse partijleider. wat we hebben gezien en wat we gelo ven. Het is aan anderen om gevolgtrek kingen te maken." „Onze waarnemingen zijn met onze delegatie naar de Verenigde Naties ge zonden zodat ze ter beschikking kunnen gesteld van een internationale instelling", aldus de koning, die eraan toevoegde dat de Jordaanse radar de Middellandse Zee aftastte en dat vijandelijke toestellen op zeeniveau waren binnengevlogen. „Het zouden Israëlische toestellen kunnen zijn geweest die van bases op het land of op zee opstegen." Hij wil van het Arabisch-Israelische conflict geen conflict tussen het Oosten en het Westen maken. „De Arabische na tie moet zijn eigen politiek voeren, en we alle steun verwelkomen van buitenaf voor deze politiek. De koning wilde geen antwoord geven op een vraag waarom Jordanië de be trekkingen met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië niet verbrak na de be schuldigingen dat deze landen Israel had den geholpen. Onze speciale verslaggever meldt nog, dat de koning-soldaat, rechtstreekse af stammeling van de profeet Mohammed, gekleed was in een olijfkleurige battle- dress. Hij rookte constant. Aan zijn heup bengelde zoals gewoonlijk een 38 milli meter revolver. Vlak voor het einde van de persconfe rentie werd hem een telexbericht over handigd. De vorst las het hardop voor. „David Ben Goerion heeft gezegd dat Israel behoefte heeft aan zware tanks en zware artillerie." Even zweeg hij. „Dat is het probleem waar wij tegenover staan." BRUSSEL (ANP). De Belgische re gering heeft bij Kongo geprotesteerd te gen de arrestatie en mishandeling van een Belg, die zaterdag in Katanga werd aangehouden op beschuldiging van sabo tage aan een brug. De Belgische minister van Buitenland se Zaken Harmei, die in verband met het incident zijn vertrek naar de VN verga dering in New York had uitgesteld, heeft de Kongolese ambassadeur in Brussel een protestnota overhandigd. 1 Katermoed. Loeloe, een roodachtige kater in Zuid-Afrika heeft een onderscheiding gekregen wegens betoonde moed omdat hij de levens van twee jonge kinderen redde door een cobra aan te vallen, die op het punt stond de kinderen te bij ten. Zuivering. Het Joegoslavische blad „Bor- ba" maakt melding van een zuivering op grote schaal in het Egyptische leger. Volgens de correspondent van dit blad in Cairo zijn al tweehonderd officieren verwijderd. Ziek. Kardinaal Heenan, die van 11 tot 13 juli in Noordwijkerhout het sympo sium van Europese bisschoppen zou bij wonen, is ter observatie in het St. Tho mas ziekenhuis in Londen opgenomen. Betoging. In Seoel hebben demonstranten de politie met stenen, flessen en stoelen bekogeld, nadat geen toestemming voor een demonstratieve vergadering werd gegeven, die was belegd uit protest te gen verkiezingsonregelmatigheden Zweefbed. Twee patiënten zijn in Londen met succes behandeld op een „Hover"- bed een nieuw soort bed voor de be handeling van ernstige brandwonden, waarbij de patiënt „drijft" op een kus sen van warme lucht. Het succes van de experimenten wordt beschreven in de jongste aflevering van het medische blad „The Lancet". In beide gevallen droogden de natte delen van de brandwonden zeer snel en de patiën ten konden gemakkelijk worden ver pleegd. Sektenstrijd. Bij gevechten tussen twee godsdienstige sekten op het Philippijnse eiland Leyte zijn zeven mensen ge dood. Overvallen. Het aantal overvallen van communistische guarrilla-strijders op afgelegen dorpen in Thailand om zich voedsel en andere levensbehoeften te verschaffen neemt toe, zo heeft de pre mier van Thailand, veldmaarschalk Thanom Kittikatsjorn bekend gemaakt. Uitgewezen. Alle Britse en Amerikaanse argeologen die in Egypte werkten zijn uitgewezen. Hun uitrusting is in beslag genomen. Aanvullend. Bij het Israëlische parlement is een aanvullende begroting ingediend tot een bedrag van 420 miljoen gulden wegens de kosten van de recente oorlog tegen de Arabische landen. Men wil dit bedrag o.a. bijeenbrengen door ver hoging van belastingen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3