Provinciale Staten in grote lijnen akkoord met Groot Amsterdam Na urenlange discussie geen besluitvorming Wat? De NMB alleen voor een man achter z'n bureau? Kotter KW 215 strandde door schuld van schipper De bank waar ook u zich thuisvoelt! Tanker „Diane" in reparatiedok Buis naar ZFC Hulpactie Israel en personeel Hoogovens IJmuiden Twee gewonden bij de Velsertunnel Auto tolde enkele malen over de kop Zorgeloos en gebrek aan zeemanschap DINSDAG 20 JUNI 1967 6 Een moderne bank als de NMB kan u 52 weken per jaar van dienst zijn. Ook in die weken wanneer u uw bureau verwisseld hebt voor een bungalow aan zee. Met reis- cheques bijvoorbeeld of met peseta's, dinars, roebels of nieuwe Franse franken... De NMB geeft u 't gehele jaar door volledige service. Veel plezier. NEDERLANDSCHE middenstandsbank Hli.WwmM' Heroriëntatie De Amsterdamse wethouder R. J. de Wit (PvdA) ging nader in op tal van de tails, onder meer met betrekking tot de verkiezingsprocedure. Deze woordvoerder achtte een heroriëntatie ten opzichte van een geïntegreerde belangenbehartiging noodzakelijk en vond daartoe in het wetsontwerp voldoende aanknopingspun ten, vooral omdat dit mogelijkheden opent voor een zelfstandig uitvoeren van bestuurstaken door het agglomeratiebe- stuur, in tegenstelling tot de Rijnmond- Gedeputeerde dr. Miermans zei van mening te zijn dat gemeentelijke herverkaveling wenselijk is. W: 'v- B. Wethouder Van Stam van Haar lemmermeer stelde nog eens duide lijk dat zijn gemeente niet wil wor den opgenomen in de agglomeratie Groot-Amsterdam. In een extra vergadering, die van 's morgens tien uur tot 's avonds zeven uur duurde, hebben de leden van het college van provinciale staten van Noord-Holland maandag de gelegenheid gekregen hun visie te geven op het voorontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van Groot-Amsterdam, in eerste instantie omvattende de gemeenten Amsterdam, Aalsmeer, Haarlemmermeer, Amstelveen, Diemen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Landsmeer, Oostzaan, Ouder-Amstel en Uithoorn. De meeste statenleden kwamen met een tas vol papie ren de statenzaal binnen, want er zijn over deze materie al ettelijke nota's rappor ten en adviezen geschreven. Het gaat al lang niet meer om de vraag öf er een nieuw bestuursorgaan moet worden ingesteld. Aan de orde zijn nu het territoir, de be voegdheden, de financiering, de benoeming of verkiezing van een voorzitter, de wijze van verkiezing van het agglomeratiebestuur, de grootte van het ambtelijk apparaat, de verhouding tot de provincie en tot de andere agglomeraties in het Noordzeegebied, enz. Al deze onderwerpen en nog veel meer leveren stuk voor stuk vraagstukken op met vele facetten en velerlei consequen ties. Een groot aantal statenleden heeft maandag interessante beschouwingen ge wijd aan al die onderwerpen, maar tot een afgerond, eensluidend en duidelijk oordeel kwam men niet. Men stelde vele vragen, deed talrijke suggesties, belicht te velerlei achtergronden en men ging nader in op tal van details, maar be sluiten werden er niet genomen en eens werd men het met betrekking tot veler lei punten ook niet. De minister van Binnenlandse Zaken zal nu van het voorontwerp van wet een wetsontwerp moeten maken. Alles wat er maandag tijdens de statenzitting gezegd werd genotuleerd en de notuleh van deze marathonvergadering worden met de nota's van gedeputeerde staten naar Den Haag gezonden, waar men bij het opstellen van een wetsontwerp naar believen al of met rekening zal kunnen houden met alle gemaakte opmerkingen. Over het wetsontwerp dat dan tot stand komt zullen de staten zich opnieuw kun nen beraden. Maandag kenmerkten de besprekingen zich nog door vaagheden, onzekerheden, twijfel, aarzeling. jJesonüanks waren de statenleden het er vrijwel unaniem over eens, dat men positiei moet staan tegen over het voorontwerp van wet, ondanks alle onvolkomendheoen, omdat de ont wikkelingen in het betrokken gebied noodzaken tot de spoedige vorming van een agglomeratiebestuur, wil in bestuur lijk opzicht de ontwikkeling niet achter raken bij de ruimtelijke ontwikkeling Er valt een groeiende bereidheid tot sa menwerking te constateren, die vorm moet krijgen in een nieuwe bestuurlijke conceptie op wettelijke basis. De gemeenten Haarlemmermeer en Aalsmeer wensen geen deel uit te nik ken van de agglomeratie „Groot-Amster dam". De gemeente Haarlemmermeer heeft haar standpunt toegelicht in een uitvoerige nota. Geen dwang Mr. A. Wensing (prot. chr.) wenste geen dwang op deze gemeenten uit te oefenen, zo lang er geen nader onder zoek is ingesteld naar de wenselijkheid van toetreding, die overtuigender zou moeten worden aangetoond dan gedepu teerde staten in hun nota hebben ge daan. Mr. Wensing wilde het territoir van Groot-Amsterdam in z'n geheel nog eens bezien. Mogelijk zouden andere ge meenten dan Aalsmeer en Haarlemmer meer voor toetreding in aanmerking ko men, bijvoorbeeld de gemeenten ten noor den en ten oosten van Amsterdam. De heer P. Hoogerwerf (PSP) vond het te vroeg om nu al uit te spreken of Haarlemmermeer en Aalsmeer wel toe moeten treden en bijvoorbeeld Purmer- end niet. Ook dit statenlid wilde geen dwang toepassen. Het voorlopige oordeel van de heer J Harmsen (PvdA) was, dat Weesp, Mui den en de Waterlandse gemeenten di rect bij de aggiomreatievorming moeten worden betrokken, dat Aalsmeer ook di rect bij de agglomeratievorming moeten worden opgenomen, maar dat het onjuist zou zijn de gehele gemeente Haarlemmer meer in de agglomeratie Groot-Amster dam op te nemen. De heer D. Rijnders (prot. chr.) stel de zich op het standpunt, dat er in de gemeenten in de eerste plaats de be reidheid moet zijn om samen te werken in agglomeratieverband. Het bevreemd de het statenlid, dat Aalsmeer en Haar lemmermeer zichzelf buitenspel willen zetten, waar het er juist om gaat, hun specifieke belangen in agglomeratiever band veilig te stellen. raad, die alleen een coördinatieorgaan zou zijn geworden. Mr. D. H. M. Meuwissen (KVP) zag in het agglomeratiebestuur voor Groot-Am sterdam een begin voor een verdere be- bestuurlijke heroriëntatie in het gehele Noordzeekanaalgebied. Hij achtte het in het belang van Haarlemmermeer en Aalsmeer zelf, dat zij meedoen, maar van dwang zou geen sprake mogen zijn. De heer W. van der Knoop (PvdA) hield een uitvoerige beschouwing over de wenselijkheid van rechtstreekse ver- keizingen, die samen zouden moeten val len met de verkiezingen van de gemeen teraden. De heer G. de Vries (CPN) gaf als zijn mening, dat het voorontwerp van wet een geforceerd karakter heeft. Voor de gemeenten zouden slechts de niet-po- pulaire taken overblijven, zoals politie toezicht en belasting innen. Wat Aalsmeer en Haarlemmermeer betreft zou de wil van de bevolking de doorslag moeten geven. Liever dan deze gemeenten tot deelneming te dwingen zou men in agglo meratieverband het oog moeten richten op het noorden en oosten van Amster dam. Mr. J. K. O. Heijligers (VVD) noem de het voorontwerp van wet een voor treffelijk werkstuk, dat een gemeenschap pelijke behandeling van de problemen mogelijk maakt met behoud van de zelfstandigheid der gemeenten. Naar zijn mening zou het funktioneren van de ag glomeratie niet staan of vallen met het al of niet deelnemen van Aalsmeer en Haarlemmermeer. „Laat men naar het noorden en oosten van Amsterdam kij ken. Mogelijk dienen de gemeenten die nu niet mee willen werken zich straks zelf aan, als dat toch nodig blijkt." Dit statenlid ging in op tal van proce durekwesties. Mr. Heijligers achtte niet alleen centralisatie belangrijk, doch ook decentralisatie, door het vormen van nieuwe gemeenten of door een gemeen telijke herindeling. De heer A. Nuijens van de Boeren partij had geen behoefte aan een nieuw bestuursorgaan. Hij wilde geen „wirwar van dure instanties". Mr. J. E. Goudsmit (VVD) maakte enkele juridische kanttekeningen en drs. W. F. G. Wieser (PvdA) vroeg aan dacht voor de problematiek in het noor den van de provincie, die niet los is te zien van de ontwikkelingen in de agglo meratie in het Noordzeekanaalgebied. De heer C. van Stam (prot. chr.) ver klaarde nog eens duidelijk de houding van Haarlemmermeer en daarna kon ein delijk het college van gedeputeerde sta ten bij monde van gedeputeerde dr. C. G. M. Miermans aan het woord komen voor een repliek. De tijd drong toen ech ter al dermate, dat deze slechts op enke le punten nader inging. Dr. Mierman waarschuwde voor al te grote bestuursagglomeraties. Een „her verkaveling" van de gemeenten zal aan de orde worden gesteld. Een opmerkelijk aspect vond dr. Mierman, dat zich reeds zestien gemeenten in Noord-Holland vrij willig voor samenvoeging hadden aange diend. De gedeputeerde verwacht bin nen drie weken een ministeriële uit spraak over de samenvoeging der IJmond- gemeenten. Op provinciaal niveau wordt er gewerkt aan een nota inzake de vorming van bestuurskernen. „Annexatie kunnen we nauwelijks nog in overweging nemen, maar dat houdt niet in dat er geen gemeentelijke her verkaveling nodig zou zijn", aldus dr. Miermans. Buitenspel De woordvoerder van het college van gedeputeerde staten vond de houding van Aalsmeer en Haarlemmermeer zeer negatief. Hij wees op het gevaar, dat de ze gemeenten zichzelf buitenspel zetten, terwijl juist deze gebieden bedreigd worden. Aansluiting bij Zuid-Kennemer- land zou geen zin hebben, omdat deze agglomeratie al in de eindfase is. Moge lijk zou men aansluiting kunnen vinden bij groengebieden in een aangrenzende provincie, maar dat zou door de ver deeldheid over twee provincies bestuur lijk toch grote bezwaren opleveren. In een Noord-Hollands agglomeratieverband zou men de ongewenste ontwikkelingen af kunnen leiden naar elders. Het college van gedeputeerde staten sprak zich uit voor een benoemde voor zitter van de agglomeratieraad in plaats van een gekozen voorzitter. Bij de be noeming zou men gebruik moeten maken van de gunstige ervaringen bij de benoe ming van een Amsterdamse burgemees ter met inschakeling van het senioren convent. Gedeputeerde Th. Laan (KVP) stelde dat de financiering van het agglomera tieverband een zaak is, die op nationaal niveau moet worden geregeld. De commissaris van de koningin, mr. F. J. Kranenburg, rondde de besprekinë gen tenslotte af met de opmerking, dat de discussie kan worden voortgezet, zo dra de minister een wetsvoorstel op ta fel legt en de resultaten van verschil lende wetenschappelijke onderzoekingen die thans worden ingesteld bekend zijn. Piet Buis, die van Alkmaar een vrije transfer had gekregen zal volgend sei zoen voor ZFC uit komen. Zaanstreek contracteerde Gerard Parree van JOS. De nieuwe eredivisieclub NEC zal op korte termijn waarschijnlijk tot overeenstem ning komen met PSV over de transfer van achterspeler Donners. De trainer van De Graafschap, Theunissen, koos Heeren veen als nieuwe vereniging. Hij wordt bij zijn oude club opgevolgd door Zonder land, die van amateurclub JOS afkomstig is. De besturen van de tweede divisieclub Zwolsche Boys en de stichting DOS be taald voetbal hebben besloten in de naas te toekomst op velerlei terreinen nauw te gaan samenwerken. Als eerste uitvloeisel hiervan is de overgang van de DOS-spe Iers Cor Lammerts en Adrie Vogel naar Zwolsche Boys een feit geworden. Koor-commissie. Het provinciaal be stuur van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen heeft mevrouw de Bree Visser, lid van de Beverwijkse afdeling, benoemd tot lid van de Koor-commissie. ADVERTENTIE De raad van bestuur, de ondernemings- I raad en de raden van overleg van Hoog ovens hebben zich per circulaire tot de ca. 18.000 personeelsleden van het bedrij vencomplex gewend inzake de hulpactie voor Israel. De ondernemingsraad en de raden van overleg ondersteunen de lan delijke vraag om drie maal een uur loon ter beschikking te stellen. Uiteraard is ieder personeelslid vrij om I niet mee te doen, dan wel een kleiner of groter aantal uren loon ter beschikking te stellen. Het is de bedoeling, dat de bij dragen ingehouden worden bij de salaris-1 betaling van eind september a.s. De raad van bestuur van Hoogovens I heeft verklaard met waardering kennis te hebben genomen van deze actie van de personeelsvertegenwoordiging. Er zal door het bedrijf een bedrag gelijk aan de bijdrage van het personeel ter beschik- king worden gesteld. Omdat de onderneming zich in minde-1 re mate dan personen kan laten leiden door op zich begrijpelijke voorkeuren, zal de bedrijfsbijdrage worden bestemd voor de leniging van de nood van al diegenen, die door de oorlogshandelingen zijn ge-1 troffen. Deze bijdrage zal daarom wor den overgemaakt aan het Internationale Roode Kruis. -. vi mum IJmuiden: Plein 1945 no. 46. De kaart toont het „voorlopig tien tal", dat onder de naam „Groot- Amsterdam" wellicht geschiedenis zal gaan maken. Verklaring der cijfers: 1. Amsterdam; 2. Haar lemmerliede en Spaarnwoude; 3. Oostzaan; 4. Landsmeer5. Haar lemmermeer; 6. Aalsmeer; 7. Uit hoorn; 8. Nieuwer Amstel; 9. Ouder Amstel; 10. Diemen. Een uit de richting Haarlem komende automobilist heeft vanmorgen de Am sterdamse weg overgestoken zonder daar bij voorrang te verlenen aan een in de richting Amsterdam rijdende personen auto. Bij de daaropvolgende botsing werd de laatstgenoemde personenauto, met een dame achter het stuur, wegeslingerd. Zij liep verscheidene snijwonden op. De uit de richting Haarlem komende autobe stuurder, een rijksambtenaar uit Den Haag, eindigde zijn reis tegen een bord van de ANWB. Hij liep een gebroken bo venbeen, alsmede een hersenschudding op. Beide gewonden zijn naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Een gecompliceerde autobotsing op het kruispunt Orionweg-Pleiadenplantsoen in IJmuiden, waarbij drie auto's waren be trokken, liep maandagavond om half acht nog vrij goed af. Een twintigjarige kantoorbediende uit Beverwijk, die over de Orionweg reed, verleende geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 49-jarige beroepsmili tair uit Haarlem. De kantoorbediende raakte met de voorzijde van zijn wagen de achterzijde van de Haarlemse auto, die met vijf inzittenden enige malen over de kop sloeg. De auto van de Beverwijker gleed door en botste tegen een juist naderende be stelauto aan, bestuurd door een zestigjari ge groentehandelaar uit IJmuiden-Oost. De beroepsmilitair klaagde over pijn in schouder en nek. Een 78-jarige vrouw, die bij hem in de wagen zat brak enkele ribben. De zestienjarige dochter van de bestuurder had hoofdklachten en de an dere twee inzittenden van deze wagen, die totaal werd vernield, klaagden over nekpijn. De Ongevallendienst vervoerde alle gewonden naar een Haarlems zieken huis. «f /X WJ- 5- - Op de Verolme-werf te Rozenburg wordt hard gewerkt om de tanker ..Diane", die in april in aanvaring kwam met een Duitse kustvaarder bij het lichtschip Goeree, binnen de gestelde termijn van vijf maanden gerepareerd te krijgen. Op de foto is duidelijk het geweldige gat te zien, dat het schip bij botsing opliep. De motorkotter Anna Hendrika KW 215 is op 6 mei van het vorig jaar aan de grond gelopen door schuld van de schip per. De Raad voor de scheepvaart heeft de schipper gestraft door hem de bevoegd heid te ontnemen om als schipper op zeevissersvaartuigen te varen voor de tijd van twee weken. De Anna Hendrika is in de haven van Holyhead tijdens het verhalen van de Old Har bour naar de New Harbour op de Outer Platters aan de grond gelopen. De schipper was ter plaatse onbekend met de situatie. Hij moest op last van de havenmeester van de oude naar de nieuwe haven verstomen. De schipper heeft daar bij verzuimd om de kaart te raadplegen en zich door de Zeemansgids op de hoogte te stellen omtrent de te volgen route. De raad acht dit een laakbare nalatig heid. De schipper voerde aan, dat aan de KW173, welk schip in dezelfde omstandig heden verkeerde, door de havenmeester was medegedeeld, dat geen loods nodig was bij het verstomen en dat overal vol doende water stond. Hij had hierop ver trouwd. De raad is van oordeel, dat het vertrouwen niet zo ver had mogen gaan, dat een kritische toetsing aan beschik bare gegevens achterwege is gelaten. D» havenmeester heeft in zijn mededeling aan het andere schip wellicht bedoeld, dat in de vaargeul overal voldoende wa ter stond. Door blindelings af te gaan op een hem overgebrachte mededeling door der den heeft de schipper zorgeloos gehan deld. Hij heeft bovendien nog een gebrek aan goede zeemanschap getoond door zich geen rekenschap te geven van de moge lijke betekenis van de tonnen die hij passeerde. Ter plaatse worden riffen na melijk aangeduid door een rood-wit hori zontaal gestreepte bolton aan de oostzijde een rode stompe lichtboei aan de noord zijde en een andere ton aan de westzijde. Dit vermeldt de Zeemansgids voor de kleine vaart en de visserij, maar deze gids was door de schipper, zoals eerder gemeld, niet geraadpleegd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6