Militaire Russische missie onder maarschalk voor besprekingen in Cairo V anmiddag overleg begonnen tussen Podgorny en Nasser Amerikaans olieplan voor West-Europa HET WEER ZOALS DE OUDEN ZONGEN... Uit uurloonactie ook hulp aan Arabische vluchtelingen Zware tol i I Ontslag voor directeur van Concert gebouworkest morris V erkeerstunnels voor schapen Tweede kern centrale wellicht in Zeeland Mussen in muur ingemetseld Stichting van de Arbeid: MhA Ongelukken met dodelijke afloop in Haarlem en Zandvoort Nederland geeft Indonesië steun voor 15 miljoen Werkspoor begint met bouw van 26 spoorwagens Okker lootte tegen Wooldridge Noten Eetkamers 52e JAARGANG NUMMER 195 WOENSDAG 21 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: Koning WAAtttN QBGKNOAiËN HE IWMNBMÉ» GGU«A*Ï SN HST DAGBLAD VOOÜ IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Meer subsidie voor scheepsbouw pagina 2 Iets warmer Aan het strand W apenleveranties m §g I-S* IS Het woord is aan Sovjet-Unie doet niet mee aan t.v.-programma W imbledon v.a. 225.—; AUTOMOBILISTEN OPfïELET! Zie pae. 8 SUEDE - NAPPA JASJES KADO: Fraaie SLEUTELHANGER IJmuider Courant Op Goeree Overflakkee worden on der een tweetal autowegen tunnels aangelegd voor schapen. Het betreft hier de weg naar de Grevelingendani en de weg naar de Haringvlietbrug. Beide wegen kruisen dijken waarop schapen grazen. Het bleek een schier onmogelijk karwei om de dieren van de ene dijk naar de andere te krijgen. Er worden nu tunnels gemaakt van beton-elementen van 1,50 bij 2 bij 1 meter. Een proef heeft bewezen dat nadat een schaap in de zo gemaakte tunnel was gebracht, de andere scha pen volgden, in overeenstemming met het bekende spreekwoord van het schaap over de dam. De tunnel bij de Haringvlietbrug wordt 48 meter lang, die bij de Gre- velingendam 44 meter. CAIRO (AFP, Reuter en AP). Maarschalk Zacharov, chef van de generale staf van het Russische leger, is in de Egyptische hoofdstad Cairo aangekomen. Hij staat aan het hoofd van een militaire delegatie „op het hoogste niveau", aldus meldde van daag het Egyptische dagblad „Al Achram". President Podgorny van de Sovjet-Unie, die vanmiddag om twee uur uit Joegoslavië in Cairo werd verwacht, zou onmiddellijk na zijn aankomst besprekingen beginnen met president Nasser. Zacharov zal bij dit gesprek aanwezig zijn. WASHINGTON (AP). De Ame rikaanse commissie voor de olievoor ziening van het buitenland heeft gis teren een plan opgesteld voor nood situaties, die tot gevolg zouden kun nen hebben dat de olievoorziening van de Europese landen in gevaar komt. Door de blokkade van het Suezkanaal en de sluiting van een tweetal pijpleidingen, waardoor per dag vijf miljoen vaten olie kwamen dreigt West-Europa te worden afge sneden van de helft van zijn olie- invoer. Het plan machtigt de Amerikaanse olie concerns onder meer een schatting te maken van de behoeften en de voorraden, produktie in andere landen te bevorderen en voorstellen te doen over voorraden die moeten worden aangehouden door en in bevriende landen. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels 7 Ferdinand 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Examens 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 8, 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.M.N.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wolkenvelden, maar ook zonnige perioden en droog weer. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na het passeren van een storings- tront eerst zwaar en daarna licht be wolkt, maar droog met een matige zuidwestelijke wind. Temperatuur 17 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Een oceaanstroming met regenfronten zal het strandweer niet belangrijk verstoren. De oliekwestie is gisteren ook aange sneden in het Europees Parlement in Straatsburg. De vice-president van de EEG-commissie de heer Marjolin zei dat als gevolg van de situatie in het Midden Oosten de toestand ernstig was maar niet kritiek. Het vraagstuk is in studie bij de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO). De EEG heeft echter tijd om over haar pro blemen na te denken, want er zijn vol doende voorraden, aldus de heer Marjo lin. Wel is het zo, dat als er een gemeen schappelijk energiebeleid zou zijn, de landen van de EEG met meer vertrou wen de toekomst tegemoet konden zien. Inmiddels heeft Libye gisteren besloten de produktie en uitvoer van olie, die twee weken geleden werd gestaakt, te hervat ten. Landen die Israel militair hebben ge steund krijgen echter geen olie. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het Sloe een steeds belangrijker wordend industriegebied in Zeeland wordt genoemd als mogelijke vestigingsplaats voor een tweede elektri citeitscentrale met kernenergie. De eerste Nederlandse kernenergiecentrale in Do- dewaard, die het volgend jaar gereed komt, heeft een capaciteit van 50 mega watt. De toekomstige centrale behalve het Sloe zijn er ook nog tal van andere plaatsen die voor vestiging in aanmer king komen moet een vermogen krij gen van 300 megawatt. De kosten voor de bouw van een tweede kernenergiecentra le worden geraamd op 250 miljoen. Plan nen zijn bij de samenwerkende elektrici teitsbedrijven in studie. President Podgorny, die gisteren on aangekondigd uit Moskou was vertrok ken, maakte een tussenlanding in Belgra do, waar hij besprekingen heeft gevoerd met president Tito van Joegoslavië. Pas later, aldus meldt onze correspondent in Moskou, kwamen uit Joegoslavië berich ten dat Podgorny werd vergezeld door onderminister Jakob Malik en de onder voorzitter van het presidium van de Op perste Sovjet, Sjevtjenko. Begrijpelijk ziet Moskou de reis van Podgorny als een ruggesteun voor de door de Arabische landen gevoerde politiek. Het is in de Russische hoofdstad in middels niet duidelijk in welke mate Rusland Egypte en de andere Arabische landen blijft steunen met militaire goe deren. Deze week deden berichten de ronde dat de Sovjet-Unie Egypte honderd tot tweehonderd Migs heeft geleverd. Bij de Amerikaanse inlichtingendien sten ontvangen inlichtingen wijzen er echter op dat sinds de oorlog in het Na bije Oosten Oosteuropese landen onge veer vijftig Mig-straaljagers aan Egypte hebben uitgeleend. Ook zouden er enige tanks naar Egypte zijn gestuurd. De zegs lieden bestrijden de beweringen uit Is raëlische militaire bron dat de Sovjet- Unie en andere communistische landen op grote schaal bezig zijn de geweldige verliezen van Egypte in de korte Sinaï- campagne te vervangen. Er zou slechts een aantal Oosteuropese Migs naar Egyp te zijn gestuurd om het land enige bevei liging in de lucht te geven, nu de Egyp tische luchtmacht vrijwel geheel is ver nield in de oorlog tegen Israel. Volgens Amerikaanse schatting hebben maar hon derd Egyptische Migs de Israëlische luchtaanvallen overleefd. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Met een breekijzer heeft de inspecteur van de dierenbescherming in Nijmegen een gat gemaakt in een muur van een nieuwbouwflat in Nijmegen, waarin met opzet mussen levend waren ingemetseld. In de reeds bewoonde flat waren destijds gaten in een muur open gelaten, die eind vorige week werden ge sloten. Een der bewoonsters waarschuwde toen de metselaar, dat er mussen in de muur waren genesteld. De man antwoordde: Wat zou dat? Die zijn er toch genoeg?" De bewoonster hoorde de gehele dag het piepen van de opgesloten mussen. Des avonds laat probeerde ze zelf het cement weg te halen. De volgende ochtend kwam de metselaar terug en maakte de opening, die te klein bleek om de mussen door te laten, weer dicht. 's Middags waarschuwde de bewoonster, die het gekrijs van de vogels niet meer kon aanhoren, de inspecteur van de die renbescherming. Ettelijke vogels konden door zijn ingrijpen uit de muur ontsnap pen, maar een tiental bleek al dood te zijn. Tijdens de repetities voor de NATO- taptoe in Arnhem konden de kin deren het niet laten, de marcheren de militairen (precies in de maat) te volgen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid deelt mee dat de uurloonactie voor Israel zich ook zal richten op de eco nomische en sociale noden van Arabische vluchtelingen. Het bestuur zegt, dat de snelle ontwikkeling van het conflict in het Nabije Oosten de noodzaak van eco nomische en sociale hulp niet heeft doen verminderen, maar een verbreding van de doelstelling van de actie noodzakelijk gemaakt, daar grote groepen Arabische vluchtelingen de economische problema tiek voor Israel hebben vergroot. Het hoofdpunt van de uurloonactie is dat iedere steun volledig naar Israel zal worden geleid. Maar de actie is nu mede gericht op sociale en economische hulp aan Arabische vluchtelingen die thans on der de zorgen van de regering van Israel vallen. Israel heeft nu de verantwoorde lijkheid voor grote groepen vluchtelingen gekregen, die moeten worden gevoed en ook anderszins moeten worden geholpen. Het bestuur wijst op het vrijwillige karakter van de inzamelingsactie en vraagt aan ondernemers die, op welke grond dan ook, niet aan deze actie kun nen en willen deelnemen, niettemin be hulpzaam te willen zijn bij de inzameling van gelden die op initiatief van de werk nemers in de ondernemingen worden bijeengebracht. Het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Nederlands Katholiek Vakverbond zijn het eens met het standpunt, dat nu Een lange kolonne brancardiers, na een aanval van de Vietcong in ..Oorlogszone D" in Zuid-Vietnam. Bij de aanval, die 70 kilometer noordelijk van Saigon plaatsvond, werden 31 Amerikaanse militairen gedood en 113 gewond. U •5 door de Stichting van de Arbeid wordt ingenomen. Het CNV heeft verzocht de mogelijkheid open te houden, dat gelden gestort kunnen worden die uit sluitend voor Israel zijn bestemd. De 16-jarige bromfietser J. J. A. Evers uit Haarlem is gistermiddag in de Ma- riastichting overleden korte tijd nadat hij in Schalkwijk tegen een auto was gebotst. De jongen sloeg vanaf de Robert Koch- laan rechtsaf de Professor Eijkmanlaan in zonder voldoende snelheid te verminde ren. Hij kwam op de voor hem linker weghelft van de Professor Eijkmanlaan, toen daar juist een auto uit tegenoverge stelde richting naderde. De bestuurder van deze auto, een 19- jarige dragline-machinist uit Ouderkerk aan de Amstel, kon de bromfietser niet meer ontwijken. De Haarlemse jongen sloeg met zijn hoofd door de voorruit van de auto. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt getuigen van het ongeluk zich te melden. Gisteravond om half twaalf had op de Zandvoortselaan ter hoogte van Het Heem in Zandvoort een frontale botsing plaats tussen 2 personenauto's. De be stuurster van een der auto's, de 45-jarige J. M. Kamping uit Leiden, kreeg dodelijk letsel. Zij is samen met de vier inzitten den van de andere auto, waarvan twee personen zwaar en twee licht werden gewond, naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. DEN HAAG Nederland heeft Indo nesië tijdens de vandaag geëindigde con ferentie van „donorlanden" in het Sche- veningse Kurhaus nieuwe financiële hulp ter grootte van 15 miljoen dollar in het vooruitzicht gesteld. West-Duitsland zal 25, Japan 60, Amerika 57 en Engeland 1,4 miljoen dollar leveren. Jean de Boisson: Het is moeilijk iemand, die een andere mening heeft, toch voor een verstandig mens te houden. Nieuw overleg over het conflict tussen de directeur van het Concertgebouwor kest in Amsterdam en de door het be stuur gesteunde leden van het orkest, heeft geleid tot het treffen van een rege ling. Hierbij is bepaald dat de directeur, de heer P. C. Heuwekemeijer, per 1 p- tember van dit jaar zijn functie neerlegt. Volgens de voorzitter van het bestuur van het Concertgebouworkest, mr. G. Greup, is niet bekend wie hem zal opvolgen. De heer Heuwekemeijer kwam in 1935 als violist in dienst van het Concertge bouworkest. In 1951 speelde hij een be langrijke rol bij een conflict dat ontstond, toen een aantal leden van het orkest in staking ging. De directeur kwam later in conflict met het orkest door belangrijke structu rele wijzigingen die hij voorstaat. Het orkest meent dat alleen de dirigent het gezicht van een orkest dient te bepalen en dat de zakelijke aangelegenheden in handen moeten zijn van een administra teur die geen directionele bevoegdheden heeft. (Van onze correspondent) UTRECHT - Werkspoor Utrecht kan niet langer wachten op een definitieve order van de Nederlandse Spoorwegen en ia daarom maar vast begonnen met de voor bereiding voor de bouw van 26 rijtuigen. Werkspoor verwacht dat de officiële order binnen enkele maanden zal komen. Met dit besluit blijft de werkgelegenheid voor het personeel van de afdeling rollend ma terieel voorlopig gehandhaafd. De direc tie van Werkspoor heeft vanochtend de ondernemingsraad van een en ander op de hoogte gesteld. In principe komt de aanpak van Werk spoor Utrecht erop neer dat op de afde ling rollend materieel (totale personeels bezetting circa 1200 man) voor vele hon derden werknemers de werkgelegenheid voor een aansluitende periode van onge veer een half jaar is verzekerd. Hoe het daarna met de afdeling rollend materieel van Werkspoor Utrecht zal gaan hangt volledig af van de resultaten van een onderzoek dat Werkspoor in samenwer king met de overheid zal instellen naar de toekomstmogelijkheden van de wagon industrie in Nederland. LONDEN (AP) De Sovjet-Unie heeft zich teruggetrokken van het eerste rechtstreekse de gehele wereld bestrij kende televisieprogramma „Onze wereld", dat aanstaande zondag uitgezonden zal worden. Dit maakte radio-Moskou van daag bekend. Vier Oosteuropese landen Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije Hon garije en Polen hadden verleden week al uitstel van het programma gevraagd „wegens de huidige internationale toe stand". Vanochtend is de loting voor Wimble- lon gehouden. De Nederlander Jan Hajer lootte in de eerste ronde tegen de Austra liër Bob Howe en Tom Okker start tegen de Brit Keith Wooldridge. ADVERTENTIES Stoelen in noten gestoffeerd met velours d'Utrecht. Een rijk bezit door de prachtige combinatie tussen de zijde glans van de velours en de matglans van het noten. Strak noten stoelen v.a. 98.- met velours. Queen Anne stoelen met houten rug v.a. 98. gestoffeerd met moquette. Langwerpige tuimeltafels m. Queen Anne poten, in het rond f 220. Dezelfde tafels met strakke poten v.a. ƒ170. Kom eens kijken bij eubelen ïau BOOT rat. 1204V /ahirstrootX VM-S4-MJ HAARLBM 's Maandags gesloten. BartoljoWaatfaot Haarlem Tel. 1l!!t Uidaeatraat (bij Konlngtplein) Telefoon (820) 22 K M - Amaterdaaa bij benz. 48.9, super 50.9 Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven SERVICE STATION 4

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1