Amerikaans voorstel aan V.N. bevalt Arabische landen niet Russen pessimistisch over kansen op een topgesprek Aaaaaardbeien volop smullen!! Voedseltekort in India Muiterij in Aden: 20 doden President Johnsons éénmansoorlog (I) VONNIS CLAY: VIJF JAAR Van dag tot dag Landelijke meter Waterstofbom van China was „vuil Auto-mobiel In Atlanta oude man doodgeschoten Wilson kreeg noch „ja" noch „neen" van De Gaulle telegrammen WOENSDAG 21 JUNI 1967 Weinig happig Bezetting van Antwerpse fabriek is opgeheven Treinen geplunderd Volgens Japanse geleerde Protest tegen schorsing van Arabische kolonels Botsing met Ho Yankee-patroon P Op 28 juni aanstaande worden in Zwolle gemeenteraadsverkiezingen gehouden, om dat de hoofdstad van Overijssel een groot deel van Zwollerkerspel annexeert. Deze tussentijdse meting van de volkswil is van bijzonder belang, niet alleen voor Zwolle maar voor heel Nederland, omdat er op het front van de politieke partijen in ons land na de laatste verkiezingen en het optreden van het kabinet De Jong heel wat gebeurd is dat de politieke opinie heeft beïnvloed. De verhoudingen in de bestaande Zwol se gemeenteraad liggen niet precies gelijk met de nationale politieke verhoudingen, maar toch zal de uitslag van de raads verkiezingen een goede graadmeter zijn voor die nationale verhoudingen. Die ver gelijkingsmogelijkheid zal namelijk wor den bereikt door de sociologische doorlich ting van een deel der Zwolse stembu reaus, dat zodanig is gekozen dat de ver schuivingen in deze sector (gezien de vori ge verkiezingsuitslag) parallel lopen met de verschuivingen, die te constateren zou den zijn indien thans Kamerverkiezingen zouden worden gehouden. Zes Zwolse stembureaus, 5600 kiezers omvattend, zullen door twee sociologen zo grondig worden geanaliseerd dat niet al leen de totaaluitslag bijwijze van prognose kan worden gegeven op een tijdstip vlak na de sluiting der bureaus, maar dat ook de verschuivingen binnen de rangen der politieke partijen zullen kunnen worden vastgesteld. Dit laatste is van grote beteke nis voor de landelijke situatie, die ook na de laatste landelijke verkiezingen sterk ge wijzigd is. Met grote belangstelling wordt onder meer uitgezien naar de „gedragingen" van D'66, de politieke partij die weliswaar bij de Kamerverkiezingen verrassend sterk kwam opzetten, maar die naar ver ondersteld wordt, bij die gelegenheid door vele „de kat-uit-de-boom-kijkers" net op het nippertje werd gemeden, omdat die twijfelaars bang waren dat hun stem verloren zou gaan. Er is dus een grote groep kiezers in den lande, die men met betrekking tot de Democraten 66 „spijtop tanten" zou kunnen noemen: zij hadden sympathie voor de club van Van Mierlo, maar zij wisten niet wat het worden zou. Deze groep is nu niet langer in het onzekere. Bovendien zijn ook anderen in middels tot de overtuiging gekomen dat D'66 een veelbelovende partij is, die een grote toekomst in zich bergt. Al met al kan voor D'66 Zwolle een victorie bete kenen, al moet men rekening houden met de stremmende invloeden ter plaatse. Het Handelsblad veronderstelde laatst dat Van Mierlo in Zwolle hinder zal ondervinden van het feit, dat hij een voormalig katho liek isDe sterk protestants gerichte bevolking van Zwolle en omstreken is echter misschien zo wijs te bedenken, dat ook Luther een voormalig katholiek was. Intussen zal niet alleen D'66 door de Zwolse verkiezingen in de aandacht ko men. De Partij van de Arbeid heeft in de korte periode na het optreden van het nieuwe kabinet met twee verschijnselen te kampen, die een ongunstige invloed op de kiezer zouden kunnen hebben: intern geharrewar tussen rechts en links, waar bij links gevormd wordt door de rebellen van Han Lammers „Tien over Rood" en rechts verdedigd wordt door prominenten als burgemeester Thomassen van Rotter dam. Voorts heeft de P.v.d.A. in de par lementaire oppositie nog geen grootse kansen gehad of benut om „de behouden de tendens" in de regeringscoalitie aan te tonen. De K.V.P. lijkt daarentegen tot dusver haar prestige aardig op te houden, maar de eerder genoemde „twijfelaars" bevinden zich voornamelijk in haar ran gen en daarom zal het des te interessanter zijn, de vraag beantwoord te zien in hoe verre D'66 zijn greep op de jongeren ver' stevigd heeft. De Zwolse verkiezingen, waarvan de sociologische doorlichting in ons blad uitvoerig zal worden gepubli ceerd, kunnen verhelderend en misschien zelfs verrassend werken. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Definitieve vredesregeling in het Nabije Oosten en niet alleen maar terugtrekking van de Israëlische troepen, zoals de Sovjet-Unie heeft voorgesteld, is nodig, aldus sprak gisteren de Ameri kaanse ambassadeur Arthur Goldberg in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Hij legde aan de 122 leden een resolu tie voor, waarin de volgende punten voor kwamen: Wederzijdse erkenning van de poli tieke onafhankelijkheid en de territo riale integriteit van alle staten in het gebied. Vrije doorvaart voor vreedzame scheepvaart, Een rechtvaardige oplossing voor het vluchtelingenprobleem, Registratie en beperking van wapen transporten naar het gebied, Erkenning van het recht van alle soevereine naties om in vrede en veiligheid te bestaan. Goldberg noemde het Amerikaanse voorstei geïnspireerd door de doctrine uit het Handvest van de Verenigde Na ties waarin alle naties, volken, culturen en godsdiensten beloven tolerant te zijn Er lijkt een toenemend begrip te ont staan tussen Engeland en Frankrijk over de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG. Merkwaardig genoeg komt het pessimisme over de Franse houding voornamelijk uit andere landen dan Groot-Brittannië, waarbij nu en dan weer een kreet geslaakt wordt dat het force ren van dat Britse deelgenootschap dan maar desnoods zonder Frankrijks me dewerking moet worden gedaan. In Engeland heeft men echter, blijkens uitlatingen van Wilson na diens recente bezoek aan Parijs, beter begrepen dat een temporisering van Engelands toetre ding zowel de EEG als Engeland zelf kan bewaren voor schokkende verande ringen ten kwade. Wilson schrijft De Gaulle niet een soort kinderachtige hals starrigheid toe, maar onderschrijft ten dele diens bezwaren tegen overijld samen' plakken van EEG en EVA-landen. Wel wil hij haast gemaakt zien met het be ginnen van de onderhandelingen, die naar ieders overtuiging een zeer lange tijds periode in beslag zullen nemen. en samen te leven in vrede als goede buren. Dat de Arabieren wat Israel betreft weinig zin hebben deze doctrine in prak tijk te brengen, bleek evenwel meteen na Goldbergs rede, toen de Syrische pre sident Al Atassi, sprekend in het Ara bisch, Israel de bewaker noemde van Amerikaanse, Britse en Westduitse olie monopolies en zei dat Israëliërs probeer den de Arabieren uit te roeien op grotere schaal dan wat de nazi's deden. De Sa- oedi-Arabische ambassadeur Jamil Baroo- dy gooide er nog een schepje op en haal de zijn koning Feisal aan: „De Arabie ren zullen pas vrede sluiten met de Is raëliërs als de staat Israel heeft opge houden te bestaan". Terwijl de gedelegeerden praatten gons den de geruchten over een op handen zijn de ontmoeting tussen de Russische pre mier Kosygin en president Johnson nog steeds hardnekkig door de wandelgangen. Uit zeer betrouwbare bron was gister avond evenwel te horen dat de Russen, die aanvankelijk op een ontmoeting rekenden, zeer pessimistisch zijn over de kansen op een topgesprek. President Johnsons rede van eergisteren, waarin hij nauwelijks iets over Vietnam zei, niets nieuws over het Nabije Oosten bracht en sprak over Amerikaanse suc cessen in Azië en andere delen van de wereld, heeft de Russen de indruk gege- ADVERTENT1E ven dat Johnson in een zelfverzekerde stemming is. Dit is ook op te maken uit het bericht dat juist nu de bombardementen op Noord- Vietnam heviger zijn dan in vele rpaan- den is voorgekomen en premier Kosygin zou naar de opinie neigen dat de kans op een ontmoeting gering is, temeer om dat onder de huidige omstandigheden Ko sygin er niet over denkt naar Washing ton te reizen en Johnson weinig happig lijkt om naar New York te komen. BRUSSEL (ANP De zeshonderd arbeiders die sedert een week de alu- miniumfabriek van de „Laminoirs de l'Escaut" bij Antwerpen bezet hielden, hebben gistermiddag een akkoord goed gekeurd voor hervatting van het werk. De arbeiders hadden vorige week woensdag de fabriek bezet toen bekend werd, dat de directie had besloten het bedrijf in september te sluiten en het personeel te ontslaan. CALCUTTA (AFP) In West-Benga len (India) is in verband met de voedsel schaarste, mede veroorzaakt door de slui ting van het Suez-kanaal, het weekrant- soen rijst per volwassene verminderd tot 1750 gram. Gisteren hebben gewapende betogers vier treinen tot stoppen gedwon gen en verscheidene wagons met levens middelen voor Calcutta geplunderd. Bij Krisjnagar, 160 kilometer ten noor den van Calcutta, werden maandag 25 levensmiddelenmagazijnen geplunderd. TOKIO (Reuter) De eerste Chinese waterstofbom, die zaterdag tot ontplof fing is gebracht, is een „vuile bom", zo meent de Japanse geleerde, prof. Mana- boe Hattori van de St. Paulus-universiteit in Yokosoeka bij Tokio. De geleerde zei tegen verslaggevers dat uit een onderzoek van regen is gebleken dat het inderdaad een „volwassen" waterstofbom is ge weest. Een bliksemschicht is er de oorzaak van geweest dat een netjes op een par keerplaats geplaatste auto naar de schroothoop kan verhuizen. De bliksem sloeg in de antenne van de auto en maakte contact waardoor de auto, die in de eerste versnelling stond, startte en zich als een spookvoertuig in be weging zette om tegen een muur in deerlijk gehavende toestand tot stil stand te komen. De eigenaar weet nog niet precies op wie hij de schade moet verhalen. ATLANTA (Reuter) In de negerwijk van de Amerikaanse stad Atlanta is het gisteravond opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Daarbij werd een oude man doodgeschoten. Een jongen van 9 jaar werd gewond. Volgens de politie hadden de twee agen ten, die patrouilledienst in de wijk had den, geen gebruik gemaakt van hun vuur wapens. Naar de wijk zijn inmiddels versterkin gen overgebracht. ADEN (Reuter) Bij een poging om een muiterij van Zuidarabische militai ren en politie in Aden te onderdrukken zijn gisteren twintig mensen gedood en 25 gewond geraakt. De slachtoffers zijn voor het grootste deel Britten. Van de Britse militairen die sneuvel den, werden er zeven neergemaaid door een Arabische militair die op de Britten schoot van het dak van een gebouw in een van de twee kampen in de buiten wijken van Aden waar de muiterij uit brak. Ook zou er geschoten zijn vanuit een politiekazerne in de wijk Crater. In de moskeeën werd de bevolking via luid sprekers opgeroepen de wapens op te ne men tegen het Britse bewind en de re gering van de Zuidarabische Federatie. Voor de hele kolonie is een algemene staking uitgeroepen. De Zuidarabische troepen die het se cretariaat van de regering in de federale hoofdstad Al Ittihad op zestien kilometer ten westen van Aden bewaken, zouden de zijde van de muiters hebben gekozen. Zij zouden het secretariaatsgebouw met stenen hebben bekogeld en stellingen hebben betrokken aan de rand van de stad. Een Britse wooerdvoerder zei dat de muiterij was uitgebroken uit protest te gen de schorsing van vier Arabische kolonels. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Amerika's president, Lyndon Baines Johnson, stamt uit Texas en daarmee is meer gezegd dan alleen maar uit welke geografische hoek van de Verenigde Staten de man in het Witte Huis komt. Texas is namelijk een soort super-Amerika, een staat waar het oude pioniersgeloof dat Amerika een grootser, rijker, rechtschapener en vrijer land was dan enig ander land ter wereld overtrokken is tot een extreem chauvinisme, dat inhoudt dat Texas de mooiste, rijkste, edelste, meest grootscheepse en beste plek op aarde is. President Johnson verloochtent deze Texaanse achtergrond niet. Ook hij verafgoodt zijn land van herkomst, waar hij als arme jongen werd gebo ren en waar hij nu een imperium van onroerend goed, radio- en televisiesta tions en bankbelangen bezit. Ook hij beschouwt zijn staat als de heerlijkste plek op aarde en als hij maar even kan brengt hij zijn week einden door op zijn boerderij aan de rivier de Pedernalis. En typisch Texaanse karaktertrekken, zoals chau vinisme, de neiging alles zwart-wit en in immense proporties te zien, een provinciaalse sentimentaliteit, naïevi- teit ten aanzien van alles wat niet naar Texaanse regels luistert en een landelijke leepheid bij het doen van zaken (politieke of andere) vindt men levensgroot bij hem terug. Deze trekken spelen zelfs een rol in het Amerikaanse Vietnam-beleid, want dat beleid wordt veel meer gevormd door de handen van president Johnson zelf dan velen zich realiseren. Natuur lijk spelen ook honderden politici, ambtenaren, generaals en diplomaten een rol bij de formulering van de Vietnam-politiek, alsook de publieke opinie, maar voor zover een militair conflict in onze eeuw een éénmans oorlog kan zijn, is Vietnam het. Johnson zit met zijn neus op alle details. Hij zoekt zelf de doelen uit, die gebombardeerd moeten worden. Hjj worstelt met de pacificatie. II(j bestudeert de statistieken en probeert daaraan hoopvolle conclusies te ontle nen voor zjjn volgende persconferentie. Hij telefoneert links en rechts om advies te vragen over allerlei nuan ces in zijn tactiek. Hij stippelt uit hoe de oppositie tegen zijn beleid van re pliek moet worden gediend. Hij spreekt het laatste woord over de di plomatieke souplesse (of het gebrek daaraan) die getoond mag worden. En in stijl met zijn staat van her komst, waar het individu vaak groter dan levensgroot gezien en gevoeld wordt, spreekt hij over het conflict als over een botsing tussen de heer Ho Tsji Minh in Noord-Vietnam en hemzelf en zegt hij zonder blikken of blozen dingen als: „Ik heb Hanoi van nacht gebombardeerd". Johnsons Texaanse benadering van het Vietnam-conflict is in vele aspec ten van het beleid terug te vinden. Ten eerste in het extreme chauvinis me, dat het hele denken over de zaak beheerst, in de overtuiging dat Ameri ka het beste voor heeft met de Viet- namezen en dat daarom elke tegen stand tegen de Amerikaanse opzet in gegeven moet zijn door de communis tische duivel. Deze duivel heeft zijn hoofdkwartier in Peking en bewijst zijn doortrapt heid door te ageren tegen Amerika's militaire aanwezigheid in Zuid-Korea, Japan, Thailand, Vietnam, enzovoorts, aldus dit chauvinisme, dat zonder blik ken of blozen een kernoorlog zou ris keren (Cuba bewees Tiet) als de com- Amerikaanse president verloochent zijn Texaanse achtergrond niet. munistische macht te dicht het Noord- amerikaanse continent zou naderen. Tussen pikzwart en krijtwit fluc tueert het denken in Johnson City, Texas, en niet veel anders gaat het dezer dagen toe in het Witte Huis, waar over Hanoi gepraat wordt als over de zich misdragende booswicht, aan wie mores geleerd moet worden en waar geen wolkje het presidentië le geweten lijkt te verduisteren over het feit dat praktisch alle experts (tot Johnsons succes-ambassadeur in Japan Reischauer, toe) het erover eens zijn dat de Amerikanen in het Vietnamees moeras weg zijn gezonken door op zettelijke sabotage van de Geneefse overeenkomst van 1954 en constante steun aan de niet-nationalistische, niet vooruitstrevende oligarchieën in Zuid- Vietnam. Door deze super-Amerikaanse bena dering van een gecompliceerd conflict heeft Johnson de Vietnam-kwestie moeten opblazen tot een strijd van im mense proporties. In plaats van in te zien dat het Amerikaanse beleid van steun aan de rechtse Diem-dictatuur na 1954 een opleving van de nationa listische (al sinds twintig jaar com munistisch geleide) rebellie uitlokte, die ook met alle steun van Noord- Vietnam toch een beperkte Vietname se aangelegenheid was, kon Johnson het probleem alleen maar de baas worden door het uit te bouwen tot wereldafmetingen. Chinese expansiedrang was opeens het gevaar, waartegen moest worden opgetreden en de hele Amerikaanse positie in Azië, de vrijheid van dat werelddeel en de veiligheid van Ame rika zelf stonden plotseling op het spel. Na een dergelijke opblaasprestatie was het uiteraard onmogelijk nog een oplossing voor het geschil te vinden, waarbij beide partijen hun gezicht zouden redden en Washington de con sequentie trok van de fout zich te mengen in de na-ontvoogdingsproble men van een Aziatische staat. Een oplossing in Texas-stijl werd nodig, militair gezien met een half miljoen manschappen, 800.000 ton bommen per jaar en uitgaven van 1.1 miljoen gulden per gedode tegenstan der en wat de politiek betreft met beloften en toezeggingen voor één miljard dollar economische hulp voor Indo-China na het sluiten van 'en vrede, voor elektriciteitswerken in de Mekong-rivier naar Amerikaans mo del en een grootse samenleving voor heel Azië naar Yankee-patroon. De gewezen wereldkampioen zwaarge wicht boksen, Mohammed Ali, alias Cas- sius Clay, is in Houston tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens dienst weigering. Een geheel uit blanken bestaande ju ry van zes mannen en zes vrouwen had hem schuldig bevonden. Een verzoek van de verdediging om vrijspraak, omdat Clay geestelijke zou zijn, werd afgewezen. De officier van ju stitie voerde hiertegen aan dat Clay op 28 april op een medisch formulier als be roep „wereldkampioen zwaargewicht bok sen" had opgegeven. (Van onze correspondent) LONDEN. Op korte termijn is er weinig hoop op succes voor Engelands poging tot aansluiting bij de EEG. Dit is de slotsom van het vrijwel negatieve resultaat van Wilsons nieuwe pleidooi bij president De Gaulle. Dit betekent echter niet dat de zaak volslagen hopeloos is. Het is echter duidelijk, dat de Franse regering alles zal doen om het begin van de onderhandelingen zoveel mogelijk op de lange baan te schuiven. In de eerste plaats door een tijdrovend voor-onder zoek door de Zes naar de consequenties van een massale uitbreiding van de EEG met Groot-Brittannië Ierland en een aantal landen van de Europese Vrijhan delsassociatie te verlangen. De korte gedachtenwisseling gisteravond in het Britse Lagerhuis over het resultaat van Wilsons gesprekken met president De Gaulle droeg een nogal vrolijk karakter, omdat de Britse premier die een half uur lang vragen beantwoordde, nauwelijks iets had te rapporteren. Over hoe De Gaulle er nu precies over denkt bezit zelfs de schrandere Wilson na dit nieuwe bezoek geen helder beeld. Het Lagerhuis was geamuseerd, een weerslag van Wilsons eigen opgewektheid over dit nietszeggende parlementaire steekspelletje. De liberale leider Jeremy Thorph vroeg: „Heeft president De Gaulle „oui" „non" of „peut-être" gezegd?" Men barstte in daverend gelach uit toen Wilson antwoordde: „Er zijn nog andere mogelijkheden". 1 Vonnis. Een Spaanse arbeider die gepakt werd toen hij propagandamateriaal bij zich had voor de „de arbeiderscomité's" een Spaanse ondergrondse vakbewe ging, is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Rechtvaardig. President Habib Bourgui- ba van Tunesië heeft ter gelegenheid van de verjaardag van de profeet ver klaard dat de Arabieren tegenstanders van de rassenstrijd zijn en in het geheel niet de uitroeiing van de joden wensen, maar inzake Palestina voor een recht vaardige zaak strijden. Plunderingen. Een Israëlische krijgsraad heeft maandag in Jeruzalem twee Isra ëlische burgers tot respectievelijk twee en drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij zich aan plundering in het voormalige Jordaanse deel van de stad zouden hebben schuldig ge maakt. Kosten. De uitgaven ten behoeve van het Europees parlement worden voor het jaar 1968 op ongeveer 27 miljoen gul den geraamd. Gecorrigeerd. De koers van de Ameri kaanse Mariner-5, die op weg is naar Venus, is gecorrigeerd door het ontste ken van een boordraket. Het ruimte vaartuig was op het moment van de correctie 1,6 miljoen kilometer van de aarde verwijderd. Matiging. Roemenië zet zijn pleidooi voor matiging in het Nabije Oosten voort. Het Roemeense persagentschap, Ager- pers, deelde mee, dat partijleider Nico- lae Ceasosescoe voor een vergadering van partijmannen in Brasov verklaarde „dat vrede in het Nabije Oosten alleen verkregen kan worden door het vinden van oplossingen voor vreedzame coëxis tentie tussen de Arabieren en Israel". Ontgoocheld. Goochelaar Phil Tomas in Baltimore is ontgoocheld. Zijn hele col lectie gedresseerde vlooien die hij in luci fersdoosjes bewaarde is gestolen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3