Orfeo's dirigent Bruno Maderna: Ze moeten zelf ontdekken hoe mooi Monteverdi is" Franse televisie bezuinigt op dramatische produkties Japan eert het kleine steeds meer Orfeo te kostbaar voor de televisie Laurence Olivier lijdt aan kanker Amsterdam krijgt een antiekmarkt Chappaqua *J§B t WIJ ONTVINGEN: WOENSDAG 21 JUNI 196 7 9 DIRIGENT Bruno Maderna, een kleine, zeer dikke man, hapt enthou siast in een vers glas bier en intussen bespreekt hij met enige musici rond om hem nog wat kleine details uit Monteverdi's opera Orfeo, die zater dag in het Holland Festival zijn pre mière beleefde. „Het is met muziek als met een vrouw. Je kunt iemand niet uitleggen wat houden van is je bent er toe in staat of niet. Zo is het ook met een orkest. Je kunt men sen moeizaam gaan uitleggen wat de schoonheid van Monteverdi is, maal ais ze het er niet in horen, dan kun je van nog zo goeden huize komen, dan leg je het toch niet correct uit en kun je je geestdrift niet overdragen. Ze moeten het gewoon zelf ontdek ken. De moeilijkheid in Nederland is natuurlijk, dat hier geen enkele Monteverdi-traditie is. Je hoort hier zelden of nooit iets van de man en bij mijn weten was de Orfeo zelf nog nooit gespeeld in Nederland. De enige kennis die je er hier van kunt hebben is die via grammofoonplaten". Venetiaan Modern „HET TWEEDE FOTOBOEK" herdrukt en bijgewerkt H. C. WÉ Traditie Peil arlff at i,i maar JiaL-sf eer wr'inhiltussen Koningin Fabiola in ,,De Efteling" De radio geeft donderdag T elevisieprogramma's MADERNA werd. wij schatten onge veer vijftig jaar geleden hij wil zijn juiste leeftijd niet zeggen in Venetië geboren. Tot na de oorlog heeft hij in Noord-Italië in verschillende steden ge woond. Daarna is hij naar Duitsland ge gaan. waar hij trouwde Hij heeft drie kinderen. Op het ogenblik woont hij in Darmstadt. Deze dirigent heeft geen vast orkest. Waarom eigenlijk niet? „Ik houd ervan ambulant te zijn. Als het je ergens niet bevalt of de mensen vinden jou niet zo geweldig, hoef je niet moeizaam je tijd uit te zitten, maar kun je als het ware van de ene dag op de andere vertrekken". Maderna wordt vaak de grootste thans levende kenner van de oude muziek ge noemd. Zelf zegt hij daarvan: „Dat is natuurlijk onzin. Maar in het land van de blinden is een-oog nu eenmaal koning. Ik ben altijd erg geïnteresseerd geweest in oude muziek en ik vind bovendien, dat je geen moderne muziek kunt spelen en schrijven, als je kent. „Ik ben een bijzonder groot bewonde raar van Monteverdi. Daarom heb ik het ook aangedurfd om de Orfeo. waar geen enkele partituur van bestaat die overeen kwam met de uitvoering die ik wilde geven, zelf helemaal opnieuw te orkestre ren op de manier die mij het meest ver- De theater-reportage van de opera „Orfeo", die de NTS zou verzorgen, gaat niet door. Nadat men was gestuit op re gie-technische moeilijkheden hebben zich onverwacht ook financiële problemen voorgedaan. Deze laatste omstandigheid werd voor de NTS èn het Holland Fes tival aanleiding de onderhandelingen in onderlinge overeenstemming te staken. Sir Laurence Olivier heeft kanker, maar er is een goede kans op genezing. Dit heeft zijn echtgenote Lady Olivier de actrice Joan Plowright meegedeeld op een persconferentie. Deze was bijeen geroepen om een beroep op het publiek te doen, bestelde plaatsen voor het Na tional Theatre niet af te zgggen tijdens de afwezigheid van de regisseur en voor naamste acteur. De zestigjarige Olivier ligt in het St. Thomas-ziekenhuis en mag op dokters bevel de eerste drie weken niet optre den. Hij was al enige tijd onder obser vatie. Hij ondergaat bestralingen, die volgens de behandelende artsen 85 pro cent kans op genezing bieden. Joan Plowright zei op de persconferen tie, dat Olivier als hij wist dat de men sen toch naar het theater zouden komen tenminste in bed zou blijven. Bij de N.V. Focus in Haarlem verscheen dezer dagen een nieuwe, geheel bijge werkte druk van Het Tweede Fotoboek door Dick Boer, dat sinds enige jaren niet meer leverbaar was. Een reprise, waar naar door velen reikhalzend zal zijn uit gezien vooral in de steeds bredere kring van aankomende amateurs met creatieve ambities voor wie dit boek in de eerste plaats bedoeld is. Het Tweede Fotoboek is nl. niet alleen een nagenoeg universele vraagbaak voor fototechnische problemen, het stimuleert ook tot zelf standig denken en „zien"; het leren zien „met eigen ogen", dat hoofdvoorwaarde is voor de zondagsknipser die zich hoopt te ontwikkelen tot een serieus beoefenaar van de lichtbeeldkunst. De tweede druk kreeg voorts een nieuwe serie foto's mee, waarvan er slechts één een reproduk- tie van een kleurenfoto een evidente misdruk is. Maar dat is dan ook de enige kritiek die wij op deze overigens voor beeldige herdruk hebben. Bruno Maderna antwoord leek. Ik heb het wel gedaan volgens de oude tradities, met hier en daar wat van die typische versieringen, maar ik heb geen gebruik gemaakt van oude instrumenten. In de eerste plaats kon ik geen mensen vinden, die die oude .ten zouden kunnen hesnfijpn. .in. de tweede plaats is het geloof ilc ook niet helemaal noodzakelijk m dje te gebrui ken. In de tijd van fiaèh'V/aren de dwars fluiten ook lang niet zo geperfectioneerd als ze op het ogenblik zijn. Maar zouden wij daarom Bach zo heilig moeten verkla ren, dat wij, om het idee van zijn tijd te benaderen, weer valse en niet zuiver geboorde fluiten zouden moeten gebrui ken? Vergeet niet, we zijn inmiddels vierhonderd, jaar verder en het is heel goed mogelijk om met moderne instru menten te geven wat Monteverdi in het hoofd heeft gehad. Ik heb wel een paar oudere instrumenten gebruikt, zoals bij voorbeeld de oboe d'amore en de viola d'amore. Ik heb in de Orfeo maar twee zeer kleine en onbelangrijke passages ge schrapt. Dat is weinig. De uitvoeringen die ik ervan ken laten grote delen ge woon weg. Met de uitvoerenden, zeker met de vocale solisten, heb ik het heel goed getroffen. Kent Bruno Maderna de verschillende opnamen die er van de Orfeo bestaan? „Ik weet dat ze bestaan, ik heb ze ver moedelijk ook vroeger wel gehoord, maar ik ben er niet speciaal voor gaan zitten om de ideeën die hierin zijn neergelegd in mij op te nemen. In de eerste plaats houd ik niet van kopiëren, in de tweede plaats vind ik wat bijvoorbeeld Archiv gedaan heeft te statisch, te musicologisch. Dat is een stijl waar ik persoonlijk hele maal niet van houd. Ik heb hier een slanke, mooie, maar toch wel traditionele Orfeo proberen op te voeren. Soms denk ik wel eens: wat is toch mijn speciale binding met de muziek van Monteverdi. Ik geloof dat het dit is: Monteverdi heeft zijn beste tijd in Venetië gehad en ik, die daar geboren en getogen ben, voel een bepaalde verwantschap met die man, als of het een familie-aangelegenheid is". Wat het muzikale niveau van Neder land betreft: Bruno Maderna is daar erg enthousiast over. Voor een goede dirigent is hier volop gelegenheid om iets goeds te maken. De krachten waarover Neder land op muzikaal terrein beschikt noemt hij zeer goed, verbijsterend goed als je bedenkt hoe klein Nederland is. Maderna, die zelf ook muziek schrijft, waarover hij merkwaardig genoeg nauwelijks wil pra ten omdat hij het van zeer weinig belang vindt, vindt makkelijk aansluiting bij de nieuwe generatie muziekschrijvers. Men sen als Peter Schat dragen hem op han den en het is waarschijnlijk aan deze groep te danken, dat sommigen Bruno Maderna graag zouden zien als vaste di rigent van het Concertgebouworkest. „Het (Van onze correspondent) AMSTERDAM.. De hoofdstad krijgt een antiekmarkt. Deze komt bij het Wa- terlooplein, waar vanouds de Amster damse vlooienmarkt is gevestigd. De antiekmarkt wordt, half juli te beginnen, voorlopig alleen op zaterdagmiddagen ge houden. Men begint met twintig kraamp jes. is allemaal wel lief en aardig, maar dat is gewoon voor mij niet mogelijk. Het Concertgebouworkest is een uitstekend mensen en rrrij is zo groot, dat ik mij er waarschijnlijk niet helemaal thi^gou voelen, "fiet is verrukkelijk 'om daar af en toe gastdirigent te zijn, maar voor altijd? Nee, daarvoor ben ik in de eerste plaats te turbulent, in de tweede plaats te onsolide en in de derde plaats te veel bohémien". Nederland 1. Julka doet weer eens goed werk op de farm van haar oom, de paardenfokker uit Lipiza. Er komt een stroper op bezoek, die het gemunt heeft op alle soorten dieren. Julka zet hem de voet dwars. Als dat gebeurd is gaan we opnieuw naar de boerderij in het internationaal agrarisch nieuws. Voordat de klok acht uur slaat is er nog tijd voor een Socutera fimpje over het Leger des Heils. De PSP krijgt tien minuten zendtijd voor de politieke par tijen. Direct daarop volgt de hoofdfilm, het is er een voor alle leeftijden. Spen cer Tracy speelt de rol van de uitvinder Thomas Alva Edison. Edison werd ge boren in 1847. Zijn wetenschappelijke carrière begon hij op z ijn veertigste jaar, toen de Western Union enkele klei nere uitvindingen van hem kocht en hij een eigen laboratorium kon beginnen. De Western Union kocht op voorhand al zijn uitvindingen op en aan geld heeft het hem niet ontbroken. Toen hij in 1931 overleed, had hij meer dan 1400 pa tenten op z'n naam staan. Zijn bekend ste uitvindingen zijn de gloeilamp, de batterij-telefoon, de microfoon, de fono graaf, de treintelegraaf en de cinemato- graaf. Naast de vorige week overleden Spencer Tracy zien we in deze bijna dertig jaar oude film o.m. Charles Co- burn, Gene Lochhart en Rita Johnson. Tot slot van de avond verzorgt Jan Ve- nema voor de derde maal zijn Holland Festival Magazine met beschouwingen over en fragmenten uit de belangrijks te manifestaties. Nederland 2. De KRO begint het twee de net programma met een Bavaria-pro- duktie. In de reeks muzikale portretten van steden is München aan de beurt. In dit programma zien we tal van grote ster ren optreden, zoals Ingeborg Hallstein, Evelyn Lear, Hertha Topper, Carl Orff, Karl Richter en David Thaw. Ze zingen en spelen met het Symfonie-or kest van Radio-Beieren, met de Studio der Frühen Musik, het orkest van de Beierse Staatsopera en de Münchener Petersturm Musik. Dirigenten zijn Wer ner Egk, Kurt Eichhorn, Ference Fric- say, Joseph Keilberth, Rafael Kubelik, Fritz Rieger en Richard Strauss. Een programma van anderhalf uur. De rest van de avond is gereserveerd voor de uit zending van het op 9 juni in verband met de crisis in het Midden Oosten uitge- Evelyn Lear treedt op in het muzi kale portret van München. stelde programma Eten in Overvloed? Hans Bik is verantwoordelijk voor deze documentaire over de produktie van „syn thetische voeding". PARIJS. De algemene bezuinigings rage, gevolg van de vrees dat het econo mische herstel of tenminste de expansie nog veel langer op zich zal laten wach ten, heeft nu ook de Franse televisie be reikt. Vooral de afdeling dramatische produkties, die een ruim deel van het budget pleegt op te eisen, is het kind van de rekening geworden. Verscheidene bekende tv-regisseurs, die zich niet nauwgezet aan hun begrotingen Ivirldnn gabouden, zijn door de1" directie1 voorlopig op non-actief gezet. Een nieuw stMk o,WK bpt, leven van de legendarisch# actrice Sarah Bernhard van de hand van Frangois-Regis Pastide, van wie het Ne derlandse publiek dit seizoen het tv-spel „Het derde concert" heeft kunnen zien, is een van de werken waarvan de op voering is utgesteld. De Franse televisie begon ruim een jaar geleden beroemde filmregisseurs als Rossellini en Orson Welles voor televisie spelen aan te trekken, maar dat experi ment zal ook moeten worden stopgezet. Voor dergelijke produkties werden soms bedragen van 1.75 miljoen gulden per stuk uitgetrokken. Intussen hoeven de liefhebbers onder het Franse televisiepubliek het niet zonder toneel te stellen. Voor het lopende jaar kan de directie nog beschikken over een kleine Vijftig ingeblikte drama's en bo vendien is men dit seizoen begonnen met directe uitzendingen, speciaal uit de Pa- rijse boulevard-theaters, van toneelstuk ken. Vanwege de veel geringere kosten zullen die uitzendingen zeker worden voortgezet. De Japanse elektronische industrie is de „mini"-koers ingeslagen. Links: een draagbare beeldband recorder en rechts een vestzak televisietoestel, dat niet veel groter is dan een fototoestel. Het beeld scherm is slechts enkele centimeters breed. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken Bij de WERELDBIBLIOTHEEK in Am sterdam zijn de derde druk verschenen van „Adolphe" (vertaling Cd. Busken Huet) en de tweede druk van „Cécile" (vertaling dr. C. Serrurier) van Henri Benjamin Constant de Rebecque 1767- 1830) in één uitgave. „Het leerzaam huisraad" door Jan Lui ken (1649-1712) is opnieuw uitgegeven door A. W. SIJTHOFF in Leiden. Het be vat „vijftig konstige figuren met godde lijke spreuken en stichtelijke verzen" met vele gravures. Het is gedrukt op de wijze van de eerste uitgave in 1711. Sijthoffs geeft ook een serie „Leer ze mij kennen", uit; daarin zijn verschenen „De Rotter dammers'- van W. A. Wagenaar, „Öe Stichtenaren" van W. van Beusekom, „De Friezen", van ds. J. J. Kalma en „De Ha genaars" van J. M. Galjaard. Behalve be schrijvingen van de bewoners bevatten de boeken vele foto's van de stad of het ge west. Van het (groot nieuw volledig) „Indisch kookboek", uitgegeven door Van Goor Zonen in Den Haag en samenge steld door mevrouw J. M. J. Catenius- Van der Meijden, is de zesde druk ver schenen. Het bevat 1381 recepten voor de volledige Indische rijsttafel. „Mens, ding en drijfveer" (over de ver bogen betekenissen van dingen en de invloed die zij hebben op kiezen en ko pen) van dr. Ernest Dichter is in de ver taling van A. Westervaarder bij G. J. A. RUYS in Amsterdam verschenen. Het boek is bedoeld voor degenen die in hun beroep te maken hebben met de inter menselijke communicatie. Het richt zich tot de deskundigen op het gebied van re clame, verkoop, marketing en public rela tions, tot politici en tot allen die zich bezighouden met enige vorm van onder wijs. Als Zwarte Beertje is bij Bruna ver schenen „Kinderen over de vloer" (een gids voor praktisch ouderschap) van Mary Richard Gordon, uit het Engels vertaald door Annie den Hertog-Pothoff. De toneelspelen van William Shake speare „Veel leven om niets", „Naar het u lijkt", „Driekoningenavond", „De vro lijke vrouwtjes van Windsor" en „Eind goed, al goed" in de vertaling van dr. L. A. J. Burgersdijk en bewerkt door C. Buddingh zijn in een dubbel „Zwart Beer tje" bij Bruna verschenen. De bespreking van de film „Chappa qua", die in de Haarlemse Studiobioscoop' draait, op de kunstpagina van gisteren, is bij vergissing onder de kopregel T V. Vandaag terechtgekomen. Verder waren de namen van onze criti ci weggevallen onder hun verslagen van manifestaties in het Holland Festival. Si mon Koster besprak Emperor Jones" en P. Zwaanswijk het recital van Capecchi. (Van onze correspondent) Den Bosch Koningin Fabiola van België heeft gisteren incognito een bezoek gebracht aan het ontspanningspark „De Efteling" in Kaatsheuvel. De vorstin, die per vliegtuig op de militaire basis Gilze- Rijen arriveerde, legde grote belangstel ling aan de dag voor het sprookjesbos in „De Efteling". Eén van de sprookjes welke daar worden uitgebeeld, is door haar geschreven. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Lezing. 7.15 Lichte gram.- muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Vakantie- tips. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Klassiek decor. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Praatje. 1.245 Ge noeg hebben. 13.00 Klassieke gram.muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Moderne liede ren. 14.45 Van 1685 tot vandaag. 15.15 Voor de vrouw 15.45 Musiciana. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Moderne muziek. 17.00 Lich te gram.muziek. 17.30 Lichte gram.muziek. 18.10 Sport. 18.30 Halte. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke liederen. 20.00 Licht instrumentaal ensemble. 20.30 Avond permissie. 22.15 Avondsluiting. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Klassieke en moderne muziek. 23.15 Moderne muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gram.muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke muziek. 9.30 Toppers van toen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.55 Beurs. 12.00 Dansorkest. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Lichte gram.muziek. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Koorzang en kerkmuziek. 14.30 250 jaar Vrijmetselarij. 14.45 Moderne muziek. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nws. 16.02 Canta America. 16.30 Lichte orkestmuziek. 16.47 Le petit Due, operette. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van het G.P.V. 18.30 Lichte or kestmuziek. 18.55 De gesproken brief. 19.00 Moderne muziek 19.30 Avondgebed. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. 20.00 Nws. 20.05 Kunst. 20.30 Osterfestspiele Salzburg 1967: Die Walküre, opera van Wagner. 22.10 Zo mer journalistiek vroeger en nu (klankbeeld) 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Nwe gram.platen. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze. 11.00 Nws. 11.02 Muziek bij de koffie. 12.00 Nws. 12.02 Transistor. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig. 14.30 Lagelanders. 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nws. 16.02 Actua liteiten. 16.05 lORRRRrrrrr 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Verzoekplaten. BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 15.00 Nws. 15.03 Kamermuziek. 15.55 Con cert. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Dans muziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Koorwedstrijd. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Keurig Frans. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.45 Lichte vocale muziek. 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.15 Kamermuziek. 21.56 Clave- cimbel. 22.00 Nws. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.45 De Minimo- len. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Va kantie in Lipizza (TV-film). 19.25 Internatio naal agrarisch nieuws. 19.51 Stichting Socu tera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Re clame. 20.20 Uitzending van de PSP. 20.30 Edison (speelfilm). 22.15 Holland Festival 22.40-Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 München (filmreportage) 21.35 Eten in overvloed. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.50 Cathy (TV- spel). 22.10 Zangvoordracht. 22.50 Journaal. 23.00 Teleac - Automatisering. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Geen be ter leven dan buitenleven (TV-film). 20.30 Groeten uit Denemarken. 21.25 Filmimpres sie van de badplaats Saint Tropez. 21.45 Van Nul uur één tot middernacht (detective- TV-film) 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Dichterbij.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9