Sovjet-Unie geeft Arabische landen gratis nieuwe wapens Cairo ontvangt president Podgorny zeer uitbundig Ons vrachtvervoer in West-Duitsland gediscriminee r d HET WEER D'66 tegen steun aan scheepsbouw GEVECHT IN DE MOESSON m - „Een volk is bezig aan zijn bevrijding" onder te gaan' Chinese bom is operationeel morris Nieuw drink plezier <üi im mint/ WILMSFLOET wmm Vragen over de opvolging van Von Kielmansegg „Met België samen waren Canadese straaljagers goedkoper geweest" Ludmila Kosygin prefereert kunst i LOEMPIA'S 85 cent 52e JAARGANG NUMMER 196 DONDERDAG 22 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend yan 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate SJiiV. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WftiAlftW OBG®ifO»iEN D£ tk&mmmm COURANT ISN HET DAGBLAD VOOR IdMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Ook Oosteuropese landen doen niet mee aan programma „Onze Wereld" Evenwicht Volgende ronde Morgen meer zon Aan het strand Grof P! Crematie zonder codicil pagina 2 HERVORMDE SYNODE DOET BEROEP OP AMERIKA VOOR VIETNAM Het woord is aan Minister Den Toom: Volgens Washington Post REGENKLEDING MAX KOELEMIJ jKENNEMERLAANes »»"H ZWIER SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk IJmuider Courant MOSKOU (Reuter en AP). De Sovjet-Unie heeft de Arabische lan den gratis steun toegezegd om hun bewapening weer op het peil van voor Je recente oorlog niet Israel te brengen. Volgens welingelichte krin gen in Moskou zullen mogelijk al zeer binnenkort de eerste nieuwe voor raden Russische en Oosteuropese wa pens in Egypte aankomen. Het pro gramma om de Egyptische strijd krachten weer op het peil te brengen van voor de nederlaag tegen Israel zou inhouden dat de Sovjet-Unie 357 vliegtuigen en zeshonderd tanks, die volgens Israel verloren zijn ge gaan, zou moeten leveren. De chefstaf van de Russische strijdkrachten maar schalk Zacharov voert in Cairo be sprekingen over de heropbouw van het Egyptische militaire apparaat. President Podgorny van de Sovjet-Unie is gisteren grootscheeps ontvangen in Cairo. Bij zijn rit met Nasser door de stad werd hij door de menigte toegejuicht. Men hoorde kreten als: „Weg met John son. Weg met de smerige agressie". De LONDEN (Reuter) Ook de vier an dere Oosteuropese landen die aan het televisieprogramma „Onze Wereld" zou den meewerken Oost-Duitsland, Tsjechoslowakijke, Hongarije en Polen hebben zich teruggetrokken. „Er is in totaal een gat van vijfentwintig minuten in het programma gevallen, maar dat kan best worden opgevuld", aldus de or ganisatoren. voornaamste straten van Cairo waren versierd met de vlaggen van Egypte en de Sovjet-Unie. Over de omvang van de Russische wa penlevering aan de Arabische landen al dus meldt onze correspondent in Moskou wordt druk gespeculeerd. Maar er is hier over nog altijd geen officiële mededeling gedaan. Dat de Sovjet-Unie haar hulp voortzet, is duidelijk: Er zijn altijd wa penleveranties geweest en stopzetting daarvan zou de belangrijke politieke posi tie van Moskou in het Nabije Oosten ver loren doen gaan. Een aanwijzing dat de Sovjet-Unie in derdaad op forse schaal zal gaan helpen, kan men zien in de Russische reactie in de Verenigde Naties nadat de Amerikaan se afgevaardigde Arthur Goldberg daar had gepleit voor het stopzetten van de wapenleveranties aan alle landen in het Nabije Oosten. Van Russische zijde is be toogd dat dit een succes voor Israel zou zijn, dat immers een geweldige militaire buit heeft binnengehaald en bijzonder sterk zou staan tegenover de door de oor log gedeeltelijk ontwapende Arabische landen. Wapenleveranties aan de Arabie ren zouden, aldus de Russische redene ring, dus alleen al nodig zijn om het evenwicht te herstellen. Volgens de „New York Times" van van daag echter zou de Sovjet-Unie niet van plan zijn de Arabieren op zo grote schaal te bewapenen dat hervatting van de oor log tegen Israel waarschijnlijk zou wor den. Dit zou Podgorny hebben verteld aan de Joegoslavische president Tito, met wie hij tijdens zijn reis naar Egypte een ontmoeting heeft gehad. De militaire hulp zou minder veelomvattend zijn dan de Egyptenaren wensen. Onze correspondent in Jeruzalem tekent hierbij aan: Algemeen is men hier van mening dat Podgorny's reis Het Westduitse kabinet heeft een aantal maatregelen goedgekeurd die gericht zijn tegen het Nederlandse en Belgische internationale beroepsgoe- derenvervoer. Vrachtwagens mogen voortaan niet meer dan vijftig liter Nederlandse olie met zich voeren. 'H-'v* - W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en om geving 4, 3, 7, 9 Ferdinand 8 Weg en Wiel 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Kunst 13 Radio en tv 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Aanvankelijk vrij veel bewolking, maar morgen ook zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Afnemende zuidwestelijke wind en iets warmer. Overdag ongeveer 18 gra den. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Langzame tempera tuurstijging, meer opklaringen en geen regen van betekenis. Gaat er meer mee dan moet daarover hoge Duitse accijns worden betaald. Verder zal de Duitse regering voortaan voor elke buitenlandse vrachtwagen een afzonderlijke vergunning afgeven in plaats van een blanco zoals tot nu toe ge bruikelijk was. De Duitse minister van Verkeer Leber zei gisteren op een persconferentie in West-Berlijn, dat de Nederlanders de maatregelen moeten zien als een middel om bij te dragen tot het harmoniseren van het Europese vervoer. Hij legde er de nadruk op dat de maatregelen in de eerste plaats zijn gericht tegen vrachtau to's die diesel verstoken. Ook zei hij nog dat hij met de Nederlandse regering kon- takt had opgenomen om de teruggave van de heffing ten bate van het wegenfonds af te schaffen. „Grove discriminatie en geheel in strijd met de geest en letter van het EEG ver drag" zo was het eerste commentaar van de organisatie NOB-wegtransport. NOB-wegtransport maakt zich zorgen over de mogelijkheid dat de nieuwe li centies een rem kunnen gaan betekenen. een demonstratie van Russische bereid heid is tot het uiterste te gaan in de steun aan de Arabische staten, door hun militaire kracht te herstellen en hen zo te assisteren bij de voorbereidingen voor de volgende ronde tegen Israel. De Egyptenaren, die wegens vroegere militaire leveranties nog altijd voor en kele miljarden guldens bij Moskou in het krijt staan, zullen door nieuwe wapen leveranties nog inniger aan Oost-Europa worden gebonden. Algemeen is men het er in Jeruzalem over eens dat, overeenkomstig de ver langens van Mosje Day an, voet bij stuk moet worden gehouden. Premier Esj kol maakte in het parlement zelfs duidelijk dat over een vredesplan de eerste maand niet moet worden gesproken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Met een grote meerder heid is vanmorgen in de Tweede Kamer het regeringsvoorstel voor subsidie aan de scheepsbouw aangenomen. Alleen de frac tie van Democraten '66 stemde tegen. Haar woordvoerder, mr. Imkamp, zei dat hij twijfelde aan de toekomstvisie van het kabinet. Wij hebben er geen vertrouwen in, aldus de heer Imkamp. Zijn bezwaren richtte zich o.a. tegen het ontbreken van duidelijke fusie-plannen bij de grote scheepsbouwers en bij tekort aan bevoegd heden van het college voor de scheep vaart, dat betrokken zal zijn bij de uit kering van de subsidie. Terwijl de Russische premier, Kosy gin, zich met de Egyptische politiek bezighoudt, wordt zijn dochter Lud mila meer geboeid door de Egyp tische kunst. In het New Yorkse Metropolitan museum bekeek zij sfynxen en tempelschatten uit de tijd van de farao's. 99 De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft met veertig stem men voor en vier stemmen tegen een open brief aan de Nationale raad van kerken in Amerika vastgesteld, waarin uiting wordt gegeven aan de ernstige verontrusting van de Hervormde synode over de ontwikkeling van de oorlog in Vietnam en haar grote bezorgdheid over de noodlottige gevolgen, die deze ontwik keling kan hebben en in zeker opzicht ook al heeft voor de gehele volkenge meenschap." De synode besloot hiertoe na diepgaan de beraadslagingen, waarbij mede in aanmerking werd genomen dat van vele zijden met grote klem op de Hervormde Kerk is aangedrongen een uitspraak over de kwestie Vietnam te doen. De synode besloot de vorm te kiezen van een open brief aan de raad van kerken in Amerika en deze raad te vragen de verontrusting van de Nederlands Hervormde kerk ken baar te maken bij overheid en volk van Noord-Amerika. De synode vraagt onder meer aan de Amerikaanse kerken om alles in het werk te blijven stellen wat in het ver mogen van deze kerken is om het Ameri kaanse volk en haar regering er alsnog toe te bewegen de heilloze oorlog in Viet nam ten spoedigste te beëindigen, ook al zal dit schijnbaar een verlies van invloed en prestige voor de Verenigde Staten ten gevolge hebben. De gevechtshandelingen in Vietnam zijn thans zo zeer in inten siteit toegenomen, dat het doel, dat de regering van de Verenigde Staten zich met deze oorlog zegt te hebben gesteld het paal en perk stellen aan de commu nistische invloed in Zuidoost-Azië en Terwijl de moessonregens alles door drenken, voeren Amerikaanse troe pen een grote aanval uit ten noor den van Saigon. Een gewone in fanterist (label aan de koppelriem) wacht op de helikopter, die hem naar het hospitaal zal brengen. Voor hem is de oorlog voorlopig voorbij. vestiging van een democratisch bewind in Vietnam steeds onbereikbaarder schijnt te worden. De meest bedenkelijke kant van deze oorlog is echter, dat het volk ten bate waarvan deze oorlog zal worden gestreden, langzaam maar zeker aan deze oorlog ten gronde gaat door het raffinement en de vernietigende kracht van de chemische en conventione le wapenen die worden gebruikt er. door de algehele sociale, culturele en geeste lijke ontwrichting, waaronder het gebukt gaat. Een volk is bezig aan zijn bevrij ding" ten onder te gaan, aldus de brief. Als de Verenigde Staten het welzijn van het volk van Vietnam op het oog heeft, rijst de vraag of de voortzetting van deze oorlog nog wel enige zin beeft. Bovendien wordt het gevaar steeds gro ter dat hij verder om zich heengrijpt. Thailand en Laos zijn ook al in de strijd betrokken en als de steeds krach tiger wordende bombardementen op Noord-Vietnam niet ten spoedigste or den gestaakt, is een escalatie van wereld formaat niet denkbeeldig. Het Tweede Kamerlid de heer Wieben- ga (PSP) heeft de minister van Defensie gevraagd of de berichten juist zijn dat de Duitse minister van Defensie voorne mens is luitenant-generaal Albert Schnez voor te dragen als opvolger van generaal Von Kielmansegg als opperbevelhebber van het Afcent-Navo commando centraal Europa. Het Tweede Kamerlid de heer Wieringa (P.v.d.A.) heeft de minister van Buiten landse Zaken gevraagd of de NAVO-raad al een beslissing heeft genomen oer de opvolger van de tegenwoordige opperbe velhebber van 't Afcent-Navo-commando De heer Wieringa vraagt de minister, als de benoeming van een Duitse officier op deze post te verwachten is, in over leg te treden met de Duitse regering ten einde de benoeming te verkrijgen van een opperbevelhebber, wiens verleden op geen enkele wijze het bondgenootschap van de NAVO in opsrpaak kan brengen. Upton Sinclair: Het is moeilijk iemand iets te doen be grijpen, als zijn salaris afhangt van het niet begrijpen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De aan te kopen straaljagers voor de luchtmacht zou den belangrijk goedkoper zijn geweest indien België tegelijk met Nederland besteld had. De eenmalige kosten van produktie en de terugkerende bedra gen per serie hadden dan over 221 stuks kunnen worden uitge smeerd, terwijl Nederland er nu in de onderhandelingen met de Ameri kaanse fabriek Northrop alleen voor stond. Deze meerkosten kunnen echter groten deels worden vermeden indien ons land inhaakt op de produktielijn van Canadair te Montreal, waar hetzelfde type jager in licentie voor de Canadese luchtmacht wordt gefabriceerd. Aldus heeft de minis ter van defensie, W. den Toom, meege deeld in een Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Nader vernemen wij dat de defensie commissie uit de Tweede Kamer vandaag spreekt over een vooral in de Partij van de Arbeid levende wens om een beslis sing over de aankoop uit te stellen tot na het zomerreces. Men hoopt dat er dan meer tekening zal zijn in de omvang van de totale defensielasten in de komende vier jaar. WASHINGTON (Reuter) De „Wash ington Post" van vandaag meldt uit krin gen van de geheime dienst vernomen te hebben, dat China waarschijnlijk zijn eerste waterstofbom uit een vliegtuig heeft laten ontploffen. Dit zou betekenen dat de Chinezen nu beschikken over een waterstofbom die klein genoeg is om door een bommen werper te worden vervoerd, schrijft het blad. Vermoed wordt dat China een Russi sche bommenwerper heeft gebruikt. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. TSS32 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3596 - Amsterdam ÜÉiiMiinb <mHlfljb:US-a»Mimmi de groene tingeling frisdrank ONZE SPECIALITEIT Diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINPLEIN 6 IJmuiden-O. - Telefoon 14.000 Hedenavond - Concertgebouw - N.Ph.O. GastdirigentHANS VONK Solist: HERMAN UHLHORN met het le Pianoconcert van Tschaikowsky. Entree 2.Aanvang 8.15 uur. briljant Solitair-ring in geel of wit goud. Afhankelijk van de grootte van de briljant van f115,- tot f5.000,-, en hoger. JUWELIERS HAARLEM Grote Houtstraat 63 AMSTERDAM Kalverstraat 123 DEN HAAG Lange Poten 11 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1