Speculaties over topgesprek Johnson-Kosygin houden aan DE KAPITEIN WIJKT NIET Geen goede dag voor Israel in de Verenigde Naties Critiek in Franse pers op rede van De Gaulle Bonn heeft geen bezwaar tegen benoeming Schnez Zware strijd in Aden heb ik van sparen willen weten, maar nu... Er was eens Cairo verheugd over „neutraliteit" PREMIE SPAARPLAN Jordaniërs zullen voor samenwerking gestraft worden Generaal Höffner heeft spijt van zijn brief VAN "DAG TOT DAG amm 2 DONDERDAG 22 JUNI 1967 3 T el eur stelling Met mes en revolver Nieuwe resolutie Johnson grootvader Basis voor persoonlijk bezit Oorlog in Vietnam Van tafel vegen commentaar op Sc tut-Ie zaken Er blijkt iets grondig mis te zijn met opvattingen van provinciale en gemeen telijke autoriteiten ten aanzien van de electriciteitstarieven voor industrieel ver bruik, althans als men verneemt wat daarover namens een belangrijk deel dier grootverbruikers ten beste wordt gegeven. Ir. J. Hellemans, directeur van „Kracht werktuigen" heeft op de algemene leden vergadering van de afdeling Energiever bruikers vorige maand een boekje open gedaan over de volgens zijn opvattingen volkomen verkeerde praktijken bij de electriciteitslevering, met 'name bij de tariefstelling, doordat gemeenten steeds meer uit zijn op winstneming uit de ze levering. In sommige gemeenten is electriciteit voor grootverbruikers 30 a 40 percent duurder dan de op kost prijsbasis gestelde tarieven van de pro vincie. De heer Hellemans noemde als voorbeelden de steden Amsterdam en Haarlem, waar de tarieven belangrijk hoger zijn dan elders in Noord-Holland. De centrale overheid is er echter bij het verlenen van concessies van uitge gaan, dat electriciteit voor de industrie tegen een zo laag mogelijke prijs, dus de kostprijs, dient te worden geleverd. Voor de industrie, die electriciteit als grondstof nodig heeft, is winstneming onaanvaardbaar. De heer Hellemans voorzag in de plannen van Groningen en Drente tot concentratie der energievoor ziening in deze provincies, dat daar ster ke verhoging van de tarieven ten bate van de deelnemende gemeenten moge lijk zal blijken. Met het oog op de noodtoestand der bedrijven in deze provincies vond hij dat terecht een beleid, waarvoor slechts af keuring op haar plaats is. Hij meende te moeten stellen dat de concessiegever, dat is de centrale overheid, op dit mis bruik de vinger zal dienen te leggen en er misschien zelfs toe zal moeten over gaan de essentiële bevoegdheden op het gebied van de electriciteitsvoorziening weer geheel en al naar zichzelf terug te trekken. De gemeente Haarlem (waar ir. Helle mans gisteren over dit onderwerp een in leiding hield) heeft onlangs voor 2 miljoen het recht van stroomlevering gekocht van het P.E.N. voor de stadswijk Schalkwijk. Die twee miljoen kunnen in de kas van het provinciaal bestuur terecht komen, waardoor de afnemers van het P.E.N. er geen enkel voordeel van zullen hebben. Wat de tarieven betreft hebben de ge meenten de vrije hand, omdat zij niet ge bonden zijn aan concessie-statuten. De winstgevende handel die zij met electrici teit kunnen drijven, ondergraaft echter de bedoelingen van de centrale overheid en verhindert in de toekomst een efficiënter meer geconcentreerde energievoorzie ning in den lande, evenals die bij aard gas en straks atoomenergie toch noodza kelijk zal zijn. Het lijkt nuttig deze opmerkingen van in dustriële zijde eens ernstig onder de aan dacht van betrokkenen te brengen, nu de economie des lands in steeds nijpender situatie komt te verkeren en de dure grondstrof electriciteit een rol gaat spelen in de vraag, of de ondernemingen nog kunnen floreren. Er was eens een paard dat door zijn meester tot de dood toe mishandeld werd. Het liep weg en zocht een tehuis in een andere wei, tussen Arabische hengsten die bereid waren de vluchteling te accep teren. Maar de eigenaar van de Arabische hengsten dacht er anders over. Hij greep een slagersmes en wilde het vreemde paard doodsteken. In doodsnood draaide het dier zich om, trapte de man het mes uit de hand en joeg hem op de vlucht. De Sovjet-Unie was vreselijk boos op het paard, schold het uit voor agressor en gaf de eigenaar van de wei een nieuw mes. En de Arabische hengsten, die niets te vertellen hadden, werden met de zweep opgejaagd om de vluchteling in een hoek te drijven, zodat hij zou kunnen worden afgeslacht. Zover zijn we nu in het Midden-Oosten gevorderd. Als het belaagde paard op nieuw trapt, komt uit Moskou een heel regiment slagers met de nieuwste, scherp ite messen de eigenaar van de wei helpen. Want die eigenaar is een bijzonder goe de zakenrelatie van Moskou. En de men sen in de buurt, die medelijden met het opgejaagde paard hebben, houden zich op de vlakte. Want ook zij hebben bijzonder goede zakelijke relaties met de eigenaar van de Arabische hengsten. Het eenzame paard is echter, alhoewel geen Arabische, toch een volbloed. En het is niet van plan zich te laten slachten, •1 weet het dat het zal moeten bloeden, (Van onze correspondent) NEW YORK. Zullen president Johnson en de Russische premier Ko- sygin elkaar toch ontmoeten? Dat was gisteren de vraag van de dag in New York en gisteravond laat leken er steeds meer aanwijzingen te komen dat de beide heren morgen of zater dag oog in oog zullen staan. Waar dit gebeuren zal is nog onderwerp van de wildste speculaties. Het meest waarschijnlijk achten velen het land goed van de familie Harriman, vijftig ilometer van New York verwijderd. Officiële woordvoerders hielden ech ter hun kiezen over de hele kwestie stijf op elkaar. In het New Yorkse hotel Waldorf-As toria kreeg de pers alleen te horen dat de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, met zijn Russische collega Andrei Gromyko gisteravond in zakelijke sfeer drie uur lang had gedi neerd. Russische diplomaten beweerden na afloop evenwel dat de beslissing over een gesprek op het allerhoogste niveau nu genomen is en dat een aankondiging door het Witte Huis en de Russische missie bij de Verenigde Naties op komst Dat een ontmoeting op het hoogste ni veau inderdaad, zoals de Russen gisteren nog dachten, nauwelijks produktief kan zijn, staat nog te bezien. In New York kan men nu horen dat Moskou over het Nabije Oosten toch realistischer denkt en dichter in de buurt van de Amerikaanse opvattingen komt dan uit de rede en sommige uitlatingen van premier Kosy- gin op te maken was. De Russen zouden volgens geruchten al heel blij zijn als de Assemblee van de Verenigde Naties een resolutie aanvaard de waarin terugtrekking van de Israëlische troepen gevraagd zou worden (met weg lating van een veroordeling van Israel wegens agressie dus) en zij zouden in zien dat een werkelijke aftocht van de Israëliërs uit de veroverde gebieden al leen te krijgen zou zijn in ruil voor Arabische concessies wat betreft de vrije scheepvaart in de Golf van Akaba en het bestaansrecht van de staat Israel. Intussen hadden de Israëliërs gisteren geen goede dag. Niet alleen president De Gaulle's critische verklaring kwam hard aan, maar een stroom sprekers in de Ver enigde Naties stortte verder critiek en veroordelingen over de joodse staat uit. Van Egypte, Tanzanië, de Soedan en Joe goslavië, dat keurig in de groef de com munistische propagandaplaat afdraaide, hadden de Israëliërs misschien niet an ders verwacht. Maar dat India de Israë lische positie zo scherp aanviel en met documenten aantoonde dat doorvaart door de Golf van Akaba steeds een juridisch omstreden zaak is geweest, die zeker niet met geweld beslist had mogen worden, kwam bepaald als een teleurstelling. Minister Brown van Groot-Brittannië Een man, gewapend met een revol ver en een jachtmes, heeft gisteren geprobeerd binnen te dringen in het gebouw waar de Russische missie in New York is gevestigd. Premier Ko- sygin bevond zich daar op dat ogen blik. De politie rekende de man in. eiste onder meer dat de Israëliërs de Arabische bevolking in de bezette ge bieden niet zouden verdrijven en vluchte lingen zouden laten terugkomen, alsook dat generaal Bull van de wapenstilstandscon trolecommissie van de Verenigde Naties nu eindelijk weer wordt toegelaten tot zijn hoofdkwartier in Jeruzalem. Dit laat ste is een pijnlijk punt, want de Veilig heidsraad eiste dit al meer dan een week geleden van Israel, maar de regering in Tel Aviv heeft zich daar kennelijk nog niet aan gestoord. Voor de Israëliërs schijnt toelating van generaal Buil tot het V.N.-hoofdkwartier niet acceptabel te zijn, omdat daaruit een erkenning van de internationale status van Jeruzalem zou kunnen worden ge concludeerd. Gisteren sprak ook de Deense premier Krag'. Zijn rede trok de aandacht, omdat bekend is dat Denemarken met Cyprus, Joegoslavië en nog enige kleinere lan den werkt aan een compromisresolutie, die de impasse in het Nabije Oosten zou kunnen doorbreken. In Krags rede stonden onder andere de volgende punten: Militaire actie mag niet leiden tot gebiedsuitbreiding; het vreedzame bestaan van elke staat moet worden erkend; het aanwijzen van een agressor is niet mogelijk; een oplossing van het vluchtelingen probleem is van primair belang; vrije scheepvaart in internationale waterwegen moet worden gegaran deerd. De kapitein blijft op de brug van het schip, wat er ook gebeurt. Mevrouw Devlin, die een pleziertochtje maak te op het Michigan-meer, bleek dan ook uit het goede hout gesneden, toen haar scheepje onder de golven verdween. Zij hield het roer, totdat het water haar tot de lippen was gestegen. Daarna werd zij gered. AUSTIN (Reuter). Luci Baines John sonNugent, de jongste dochter van pre sident Johnson, heeft gisteren in Austin (Texas) het leven geschonken aan een zoon, het eerste kleinkind van de Ameri kaanse president. De ouders hebben besloten hun zoon de voornamen Patrick Lyndon te geven, naar de vader en grootvader. De toestand van moeder en kind is goed. PARIJS (Reuter) In de Franse pers is vandaag algemeen critiek geleverd op de verklaring van De Gaulle, dat hij Israel als agressor beschouwt in de oor log in het Nabije Oosten. De gaullistisch-gezinde „Paris-Jour" zei dat de beschuldiging niet serieus kan worden genomen, omdat „niet degene die het eerste schot loste de oorlog begon nen is". Het onafhankelijke linkse blad „Com bat" noemde de uitspraak van De Gaulle ADVERTENTIE tö Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. verrassend en volledig in tegenspraak met de verkondigde Franse neutraliteit in het conflict. In de Egyptische hoofdstad Cairo ver heugde men zich over de „steeds vriend- schappelijker neutraliteit van Frankrijk". President De Gaulle nam, zoals wij gis teren al in enkele edities meldden, op een bijeenkomst van de Franse ministerraad krachtig stelling tegen de militaire poli tiek van Israel. Hij laakte dit land omdat het „de vijandelijkheden begonnen was". De Franse regering zou „geen enkele territoriale wijziging" in het Nabije Oos ten erkennen, die door de militaire actie verkregen was. Frankrijk, aldus De Gaulle, ziet op het ogenblik geen mogelijkheid voor een vreedzame regeling van het conflict in het Nabije Oosten. Een regeling viel pas te verwachten als er zich „een nieuw element" in de wereldpolitiek had voor gedaan. En dit nieuwe element kon en moest het einde van de oorlog in Viet nam zijn, nauwkeurig gezegd: het einde van de buitenlandse interventie. Volgens De Gaulle zijn de crisistoe stand in het Nabije Oosten en de snelle ontwikkeling van de Chinese waterstof bom gevolgen van de oorlog in Vietnam. De „door de Amerikaanse interventie in Vietnam uitgelokte oorlog" had het psy chologische en politieke proces op gang gebracht dat in het Nabije Oosten geleid had tot oorlog. Maar ook de „haast waarmee China zich bewapende" hield rechtstreeks ver band met de strijd in Vietnam. Frankrijk zou nu geen pogin gdoen om in het conflict in het Nabije Oosten te bemiddelen, maar mocht zich in de toekomst een gelegen heid voordoen om de vrede te kunnen herstellen dan zou Frankrijk de aange boden kans niet laten voorbijgaan. Wat Israel betreft zei De Gaulle dat dit land natuurlijk het recht heeft om te leven. Daarom keurde hij de dreigemen ten van de Arabische landen, gericht op de vernietiging van Israel, af en stond Frankrijk zeer gereserveerd tegenover het standpunt van de Arabische landen met betrekking tot de scheepvaart in de Golf van Akaba. Maar Israel had geen mili taire actie moeten beginnen. AMMAN (Reuter) De Jordaanse re gering heeft gewaarschuwd, dat elke Jor- daniër die met de Israëlische bezetters samenwerkt schuldig zal zijn aan verraad en streng gestraft zal worden. De Jordaanse regering zegt, dat zij met ernstige bezorgdheid pogingen van de Is raëlische autoriteiten vdlgt om de we reldopinie te doen geloven, dat groepen Jordaniërs aan de westelijke oever van de rivier de Jordaan met de Israëliërs samenwerken. BONN (DPA) De Westduitse minis ter van Defensie, Schroder zijn tot nog toe geen redenen bekend die een belet sel zouden vormen om de 55-jarige luite nant-generaal Alfred Schnez te belasten met een Duitse of geïntegreerde NAVO- post. Dit zei een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Bonn gisteren in verband met de critiek die is geuit tegen de voorgenomen benoeming van luitenant-generaal Schnez tot opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa (Afcent) in Brunssum als opvolger van luitenant-generaal Johann Adolf graaf von Kielmansegg in april van het volgend jaar. De beschuldigingen tegen de eventuele NAVO-opperofficier aldus meldt onze cor respondent in Bonn spelen in de jaren 1941 en 1943. De boerenzoon uit het Zwa- benland was volgens „Der Spiegel" in 1939 als jong luitenant bij een infanterie- regiment ingelijfd. Hij maakte in 1941 deel uit van het transportsysteem van de Wehrmacht in Italië. In deze periode had hij de toenmalige luitenant Hans Höffner ermee gedreigd, diens openlijke uitlatin gen tegen het naziregime langs de dienst- weg te zullen melden. Toen Schnez zelf deze dienstgraad had bereikt, liet hij toe dat twee jongere of ficieren bij zijn afdeling dezelfde, intus sen gepromoveerde, Höffner openlijk er van beschuldigden, dat hij de officieren, die op de 20ste juli 1944 tegen Hitler in opstand gekomen waren, verdedigd had. Höffner redde alleen het leven doordat hij een uur voor zijn arrestatie door de Amerikanen gevangen genomen werd. De nazi-enthousiast Schnez werd tien dagen voor de ineenstorting van het rijk nog tot kolonel bevorderd. In 1952 vroeg de tot koopman in helmen en wollen stof- ADEN (Reuter) Britse militairen hebben gisteren bij een nieuwe uitbar sting van geweld in de Britse kolonie Aden vier Arabieren gedood. De dicht bevolkte Arabische wijk Crater schijnt volledig in handen van de Zuidarahische federatie waarvan Aden een onderdeel vormt. Er werd gisteren zeven uur lang slag geleverd om de voornaamste toegangs weg tot de wijk, die beheerst wordt door gewapende Arabieren die zich verschanst hebben achter oude Turkse wallen. In de rest van Aden werd slechts sporadisch geschoten. De opstandige Arabieren hebben vol gens de politie het parlementsgebouw van Aden, een vroegere protestantse kerk op een heuvel in Crater gelegen, platge brand. Ook een Britse bank was in brand gestoken. Hevige vuurgevechten speelden zich af tussen de Aabieren ach ter de wallen en Britse troepen, die de wijk omsingelden. Een groep militairen probeerde andere wallen tegenover die van de Arabieren te beklimmen, maar moest voor fel vijandelijk vuur wijken In Aden zelf waren alle winkels, kan toren en banken gesloten. Er reed slechts een handvol taxi's en bussen. De Britse burgers mochten de straat niet op De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Thomson verklaarde gis teren in het Lagerhuis, dat de incidenten in Aden de regering niet afbrengen van haar plan, de Zuidarabische federatie op 9 januari volgend jaar onafhankelijkheid te verlenen. fen afgezakte nazi-held de generaal van de „Bundesgrenzschutz" Höffner om een brief, waarin deze de „geruchten om zijn persoon voor altijd en eeuwig uit de we reld moest helpen". Nauwelijks had de eens door Schnez bedreigde Höffner deze brief geschreven, of de koopman probeer de een nieuwe carrière bij de Bundes- wehr. Hij werd brigade-generaal en in november 1957 leider van de afdeling lo gistiek. Alle ministers van Verdediging waren over zijn grote begaafdheden opgetogen. Minister van Defensie Schroder zou al les volgens „Der Spiegel" naar aan leiding van zijn NAVO-plannen met Schnez en het verleden van de gene raal, hebben gezegd: „Deze nazigeruch ten vegen we gemakkelijk van de tafel. Dat speelt nu toch allemaal geen rol meer". Een teleurstelling voor de Nederlandse anti-Kielmansegg-clan, wier protesten blijkbaar niet tot Bonn zijn doorgedron gen. En daar ging het nog maar om een man, „die in 1941 alleen maar een boek over zijn ervaringen' in de veldtocht te gen Polen geschreven had en daarin de sterkte van de nazi-Wehrmacht had ge roemd", aldus „Der Spiegel". De gepen sioneerde generaal Höffner zegt nu spij tig: „In 1952 kon ik nog niet voorzien, dat mijn brief de heer Schnez de deuren tot de hoogste post in de Bundeswehr zou openen". Censuur Op de Canarische eilanden heb ben de Spaanse autoriteiten het dins dagnummer van de „Diario de Las Pal- mas" in beslag genomen, omdat het blad een protest had gepubliceerd te gen een uitspraak van een krijgsraad. Hulp. Twaalf landen hebben tezamen hulp aangeboden voor de Palestijnse vluchte lingen voor een waarde van ruim 10 miljoen gulden, gevolg gevend aan een desbetreffende oproep van de VN. Deelnemer. In Madrid is woensdagavond een geschorste hoogleraar in klassieke talen, Agustin Garcia Calvo, tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan een illegale stu dentenbijeenkomst vorig jaar. De open bare aanklager had vier jaar geëist. Wijziging. De verkiezingsraad van IJs land heeft een wijziging aangebracht in de uitslag van de algemene verkie zingen van vorige maand, waardoor de regeringsmeerderheid van zes tot vier zetels is gereduceerd. Neergeschoten. Volgens radio-Hanoi zijn drie Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam neergeschoten. Twee er van, verkenningsvliegtuigen werden neergehaald boven Hanoi. Verbrand. Vijf landarbeiders zijn levend verbrand in een schuur met stro bij Courcmuronnes in het Franse departe ment Seine et Marne. Een vijftigtal seizoenarbeiders, naar deze streek ge komen voor de erwtenoogst, sliep bij het uitbreken van de brand veroorzaakt door een sigaréttenaansteker in de schuur. Alitalia. Evenals de KLM en Olympic Airways heeft de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia gisteren de lijn diensten op Caïro hervat. Alitalia on derhoudt vijf vluchten per week van en naar Cairo. Bezorgd. De Indische minister van Defen sie, Swaran Singh, heeft in het Indi sche Hogerhuis gezegd dat zijn rege ring ernstig bezorgd is over de ontplof fing van een Chinese waterstofbom. Maar hij verwierp voorstellen dat In dia zijn huidige politiek, bestaande uit beperking van het gebruik van kern energie tot vreedzame doeleinden, moest wijzigen. Bestookt. Een Kongolees dorp aan de grens met Angola is op 7 en 8 juni door Portugese vliegtuigen bestookt. Twee dorpelingen werden gedood en twee ge wond. Moorden. Vorig jaar zijn in Frankrijk 497 moorden gepleegd, 43 meer dan in 1965.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3