Zwitserland in IJmuiden Verenigingsnieuws uit de IJmond Velsense bejaarden naar de Hoge Veluwe Haring wordt doorgedraaid Uitbreiding ziekenhuis Heemskerk vordert Betaling abonnementsgeld per giro tÊÊÊÊBm Neem nü een kwartaalabonnement! C Scholier (17 jaar) sloeg met auto over de kop Om kampvuur op IJmuider strand Snelle reddingboot Clyde" blust brand op Zweedse tanker Geen voorrang Doe mee met De Spil Scotland Yard zoekt valse munters in Rotterdam Margo Klees weer in nationale ploeg Brandweerwed strijden in Haarlem Winkeldiefstallen in Beverwijk .v! mi Korte berichten Hand en pols verbrijzeld in draaibank IJmond-geiten zijn goedgekeurd Twee chauffeurs uit de IJmond in de Tour de France Eerste boek over „Torrey Canyon" verschenen tal Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli gratis DONDERDAG 22 JUNI 1967 PSP* yi Velsen-lJ muiden Beverwijk In Scheveningen al voor f 400.000 rlr.M ifU:. In Beverwijk iü A\H M ~Uf - L- SÉÉtSMsSédb Het imponerend mooie berglandschap van Zwitserland heeft, ondanks de grote toeristische trek naar het Iberisch Schier eiland en Italië, nog maar weinig van zijn populariteit 'ingeboet. Dit bleek deze week wel zeer duidelijk op de drie filmavonden, georganiseerd door het Nationaal ZwitSers Verkeersbu reau uit Amsterdam, ter gelegenheid van de Zwitserse Week van het winkelcentrum De Kennemerlaan. Ondanks het fraaie zomerweer waren de eerste twee avonden, maandag- en woensdagavond totaal uitverkocht, terwijl ook voor vrijdagavond geen kaarten meer beschikbaar zijn. Wie deze filmavonden bezocht heeft, zal zich realiseren dat een vakantie naar het land van het Vierwoudstedenmeer, de Mont Blanc en de Jungfrau voor de wa re natuurliefhebber zeker niet te versma den is. In een vijftal fraaie kleurenfilms wer den de toeristische aantrekkelijkheden, die Zwitserland in ruime overvloed te bieden heeft, nog eens op originele wij ze onder de loep genomen. Het gebodene was boeiend en gevarieerd; behalve dat humoristische vakantiegeneugten de re vue passeerden, kon men ook genieten van een schitterende zuivere natuurfilm, waarbij de muziek van Rossini goed pas te. Na de pauze volgde een boeiende re portage over Zürich. Tot grote spijt van de organisatoren is in IJmuiden op korte termijn geen ver dere filmruimte beschikbaar, zodat voor lopig met deze drie avonden zal moeten worden volstaan. De bakkers van de Zwitserse plaats St. Gallen, die met elkaar een zangkoor vor men, zijn nog niet zo lang geleden in ons land opgetreden, waaraan zij blijkbaar nog dierbare herinneringen bewaren. Zij gaan voor een door de organisatoren van de Zwitserse Week aan te wijzen liefdadig doel driehonderd originele Zwitserse Bi- DONDERDAG 22 JUNI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19-21.15 uur. VRIJDAG 23 JUNI Zwitserse week, Kennemerlaan: 14 uur: voedselvoorlichting met demonstraties in Hotel Royal; 20 u.: filmavond in Royal. Kantine Stadhuis, 19.30 u.: Afscheidsre ceptie turnleider A. Kraak. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30- 17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 22 JUNI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Verenigingsgebouw, Dommelsingel, 20 u.: Ledenavond met lezing voor Aquariumver. „Kennemerland". Sportiondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen gesloten. VRIJDAG 23 JUNI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Koperwerk o.l.v. Annie Bruggert, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30- 17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 en 19-21 u-, jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heemskerk Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat 1», jeugd: 15.30-17.30 uur. berkoeken bakken, die geheel kosteloos door de bakkers worden geschonken en per vliegtuig zullen worden aangevoerd. Deze Biberkoeken, waarvan er inmid dels drie zijn ontvangen, welke in een eta lage op de Kennemerlaan liggen uitge stald, zullen aanstaande zaterdagmiddag door meisjes in Zwitsers kostuum aan de zieken van het Antoniusziekenhuis in IJ muiden worden aangeboden, waarbij de drumband „Voorwaarts" zorg zal dragen voor de muzikale omlijsting van het ge heel. Daarna zal deze drumband op de Kennemerlaan tot slot van de Zwitserse week nog een show geven. Woensdagavond is op de Duin en Kruid- bergerweg in Santpoort een personenau to, wegens een te hoge snelheid uit de bocht gevlogen en enige malen over de kop geslagen. De bestuurder, een zeven tienjarige scholier uit Haarlem kwam met de schrik rij. Hij was niet in het be zit van een rijbewijs en het bleek, dat hij de wagen zonder voorkennis van zijn ouders had meegenomen. De auto werd totaal vernield. De jeugdige bestuurder werd door de politie meegenomen naar het hoofdbureau in Velsen, waar hij la ter door zijn ouders is afgehaald. Bij een kampvuur op het strand van IJmuiden zullen vrijdagavond de zang groep The Flinns. met volksliedjes, en gitaristen van de Baptisten Jeugdgroep zorgen voor een pittige omlijsting van een bijeenkomst van het Interkerkelijk Jeugdteam IJmuiden. Rond acht uur komt men bij elkaar. Deze bijeenkomst zal de eerste van een reeks ontmoetingen in deze zomer zijn. Kapitein J. J. Bosma, de nieuwe com mandant van het Leger des Heils in IJmuiden, zal morgenavond de sluiting verzorgen. Klokslag negenprecies op de vast gestelde tijd, zijn hedenmorgen twee grote autobussen' met ongeveer negentig bejaarde bewoners van het Velsense W. F. Visserhuis vertrok ken voor hun jaarlijks uitstapje. Zij zijn in gezelschap van wethouder J. van Leeuwen. Het reisdoel is ditmaal de Hoge Veluwe, waar in restaurant „De Koperen Kop" koffie zal wopden gedronken. Het eerste kopje koffie is dan reeds in de om geving van Loosdrecht aangeboden. Nadat het gezelschap op de Hoge Veluwe ruimschoots de gelegenheid zal zijn geboden de mooie omgeving te verkennen, wordt de terugreis naar IJmuiden weer aanvaard, waarna het uitstapje in het W. F. Visserhuis zal worden besloten met een extra verzorgd diner. De Koninklijke Noord- en Zuid-Holland se Reddingmaatschappij wil in de ko mende jaren een proef nemen met een zeer snelle motorreddingboot, welke een snelheid van ongeveer 30 knopen kan be reiken. Deze snelle boot zal bestemd zijn voor diensten die bij redelijk weer moe ten worden uitgevoerd en waarbij snelheid een eerste vereiste is, bijvoorbeeld bij vliegtuigongelukken. Het is de bedoeling met een prototype ervaring op te doen voordat tot definitieve aanschaffing ral worden besloten. De zeesleper „Clyde" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is op het ogenblik 850 mijl ten zuidoosten van de Bermuda's bezig met het blussen van een brand aan boord van de bijna 20.000 brt. metende Zweedse tanker „Emma Fern- ström". De „Clyde" was met het Duitse m.s. „Tanzen" op weg naar Nederland, maar spoedde zich met haar sleep naar de Zweedse tanker. Toen de „Clyde" het schip bereikte, was de bemanning al van boord gegaan. De „Clyde" zal het blus- singswerk voortzetten en later de „Emma Fernström" naar een Europese haven sle pen. De „Tasmanzee" van L. Smit is op weg naar de „Emma Fernström" om de „Tanzen" van de Clyde over te nemen en naar Harlingen te slepen. Doordat een zestienjarige bromfietser uit Santpoort woensdagmiddag omstreeks vijf uur op de splitsing Duinweg-Vinke- baan in Santpoort verzuimde voorrang te verlenen aan een naderende personenau to, werd hij door deze wagen aangere den. De ongevallendienst bracht hem over naar het Antoniusziekenhuis in IJ muiden, waar een gecompliceerde rech ter beenbreuk werd geconstateerd. Hij is ter verpleging opgenomen. Nu het verenigingsjaar 1966-'67 weer ten einde loopt, heeft de jeugdcentrale „De Spil" aan de Meeuwenlaan in IJmui den deze week een jaar vol activiteiten besloten met de jaarlijkse terugkerende „Doe mee aktie". Aan deze aktie, op vier achtereenvolgende avonden kan worden deelgenomen door leden van „De Spil", maar ook niet-leden, mits zeven jaar of ouder zijn van harte welkom. De „Doe mee aktie" 1967 is maandag begonnen met een grote wandeltocht door IJmuiden over twee routes, van vier en acht kilometer. Dinsdagavond werd een fietsenrally ver reden over een afstand van vijftien kilo meter. Deze puzzelrit op de fiets werd voortdurend afgewisseld met nieuwe uit te voeren opdrachten en controle-posten langs de weg. Gisteravond stond een speurtocht in IJmuiden op het programma. Bij deze tocht moesten de deelnemertjes door mid del van diverse opdrachten een bepaald traject te voet afleggen. De af te leggen afstand was niet groot, maar er waren vele punten in het parcours opgenomen, waar de kinderen gebruik moesten maken van hun speurzin. In totaal waren zeven controle-posten in het traject opgenomen. Donderdagavond zal de „Doe mee actie" worden besloten met een puzzel- tocht. Bij deze tocht zal door middel van puzzels en andere opdrachten steeds een bepaald punt moeten worden bereikt. Te vens zal op deze avond het door de kin deren zo felbegeerde diploma of de me daille worden overhandigd. Het is name lijk gebruikelijk, dat degenen, die een tocht tot een goed einde hebben weten te brengen, hiervoor een diploma ont vangen. Zij die voor de derde achtereen volgende keer meedoen, krijgen een bron zen medaille. Er zijn kinderen bij, die al zes jaar achtereen aan deze „Doe mee actie" hebben deelgenomen. Hun trouw zal worden beloond met een zilveren medaille. In totaal hebben dit jaar honderachten twintig deelnemers zich laten inschrijven om hun avonduren op een gezellige wijze nu veel huiswerk is vervallen, van wege de naderende vakantie met elkaar door te brengen. Twee rechercheurs van Scotland Yard zoeken in Rotterdam naar het spoor van valse munters, die de afgelopen jaren enorme hoeveelheden valse 100-dollarbil- jetten op het Europese vasteland in omloop hebben gebracht. Vorige week werden in Rotterdam twee Engelse kooplieden aange houden van wie er een in het bezit bleek te zijn van een grote hoeveelheid valse 100- dollar biljetten. Hij bleef aanvankelijk ontkennen te heb ben geweten dat de biljetten vals waren. Omdat echter de namaak zo duidelijk was kon de Engelsman dat niet lang blijven volhouden. Hij legde later een bekentenis af en verklaarde de valse biljetten in Lon den via een door hem met name genoem de Engelsman te hebben ontvangen. De andere Engelsman op wie geen val se biljetten waren gevonden, werd op een vliegtuig naar Londen gezet. Daar werd hij bij het verlaten van het vliegveld gear resteerd. Scotland Yard zoekt nu naar de mogelijke contactpersonen in Rotterdam. De Nederlandse dames turnploeg, die op 1 juli in Gihlava tegen de Tsjechoslo- waakse dames uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Margo Klees (Beverwijk), Jannie Vierstra (Leeuwarden), Ans Heer schop (Hilversum), Grietje van Essen (Leeuwarden), Atie van Veen (Leeuwar den), Femie Klunder (Eindhoven) en Carla van 't Hul (Wapenveld). Ria Riet veld kon niet worden gekozen omdat zij nog steeds is geblesseerd. De ploeg die op 30 juni van Schiphol vertrekt, staat onder leiding van de heer J. de Jong. Zaterdag 24 juni worden in Haarlem de gewestelijke brandweerwedstrijden gehouden. Waar en wat zal worden ge blust is nog geheim. Er zullen 16 korpsen uit Noord- en Zuidholland en Utrecht aan de wedstrijden deelnemen. Deze wedstrijden een onderdeel van een landelijke competitie worden dit jaar voor het eerst sinds de oorlog in H'lem gehouden. Voor de winnende korp sen zijn bekers en medailles beschikbaar gesteld. Deelgenomen wordt door gemeente- en bedrijfsbrandweren. De wedstrijden wor de gehouden van 's morgens vroeg tot in de namiddag. (Van onze correspondent) DEN HAAG In de periode tussen de eerste dag van verkoop (27 mei) en gis teren is alleen al in Scheveningen voor een waarde van ruim 400.000 aan zoute haring doorgedraaid. Bovendien zjjn enke le partijen die de minimumprijs op de af slag niet haalden in koelhuizen opgesla gen. De gemeentepolitie van Beverwijk heeft maandag tegen een huisvrouw pro- ces-verbaal opgemaakt, omdat zij zonder betaling goederen ter waarde van ruim zes gulden bij Simon de Wit wilde weg nemen. Tijdens het verhoor bekende zij tevens bij De Gruyter iets weggenomen te hebben. Voorts werd proces-verbaal opgemaakt tegen een dame, die goederen stal bij De Spar. 1VwV A- mÈSÈm De binnenlandse „trek-in-haring" daalt, mede naar aanleiding van berichten over de gevreesde haringworm. De export is nog niet op gang gekomen en wordt afge remd door bijvoorbeeld in Duitsland ge publiceerde advertenties met teksten als: „in Nederlandse haring zitten larven, koop liever Duitse aanvoer De handel klaagt steen en been. Na de eerste melding van ziektegevallen, die mo gelijk of waarschijnlijk aan het eten van „groene" haring te wijten zouden zijn, kreeg de handel een flinke klap. Men heeft de indruk dat de laatste dagen de omzet aan de stalletjes weer wat groter is, maar dat neemt niet weg dat er haringhandela ren zijn, die hun verkoop met 60 tot 80 pet. zagen dalen. Na ondertrouw in arrest. Direct nadat een 28-jarige magazijnbeheerder uit Almelo in het gemeentehuis in Borne in onder trouw was gegaan, werd hij gearres teerd. omdat hij in een jaar tijd ten nadele van zijn werkgever, de N.V. Hazemeier, 1700 kilo koper had gestolen. De man bekende. Hij had aan het koper 4700,- „verdiend". Anderhalve ton schade. Een schade van 150.000 is in Deurne veroorzaakt bij een brand in een mobiele garagewagen, welke was ingericht voor onderhoud en herstel van vrachtwagens van een olie- pijpleidingmaatschappij. De wagen met kostbare gereedschappen en apparatuur brandde totaal uit. Nieuwe griffier. Mr. P. Zegwaard is ge kozen als griffier van de Provinciale Staten van Zuid-Holland als opvolger van mr. F. A. Helmstrijd, die met pen sioen gaat. Mr. Zegwaard was sedert 1949 chef van de afdeling gemeente- financiën ter Provinciale Griffie. Uit ravijn gered. De 33-jarige H. Vogel sang uit Amsterdam is in het zieken huis van Wörgl in Oostenrijk opgeno men, nadat hij door de politie gered was uit een ravijn. Zondag was hij in het 100 meter diepe ravijn gevallen. Drie bomen braken zijn val na een tiental meters. Na twee dagen vond de politie hem. In de metaalgieterij „De Nijverheid" in Beverwijk, heeft zich woensdagmorgen omstreeks half tien een bedrijfsongeval voorgedaan. Een 48-jarige metaaldraaier werd daarvan het slachtoffer. Met een verbrijzelde hand en pols werd de gewon de metaaldraaier naar het Rode Krula Ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk ge beurde, toen de man bezig was een bron zen buis uit te draaien op de draaibank. Omdat de buis moest worden bijgesteld bracht hij de draaibank tot stilstand, zon der evenwel de stroom uit te schakelen. De draaibank kwam korte tijd late' ech ter weer in werking, doordat het slacht offer met zijn been de stroomschakelaar raakte. Zijn rechtermouw werd toen door de draaiende klauw gegrepen, waarna ook zijn hand en pols het moesten ontgelden. De afdeling Beverwijk en omstreken van de Nederlandse Bond van Geitenfok kers heeft haar jaarlijkse keuring gehou den. Was de kwantiteit niet groot, de kwa liteit daarentegen mocht er dubbel en dwars zijn. Zo werd een geit van de heer De Vries uit Heemskerk ingeschreven in het keurstamboek met een melkopbrengst van 775 kg en 4,85 percent vet in 288 dagen. Het gehalte van de geiten uit de IJmond is zodanig, dat enkele dieren op 20 juli naar de provinciale tentoonstelling in Purmerend gaan. Hier heeft ook de selectie plaats voor de kampioenstentoon stelling, welke in september in 's Herto genbosch wordt gehouden, Heeft Beverwijk reeds een chauffeur geleverd voor de Tour de France, in de persoon van Ab Geldermans, die Wout Wagtmans van 30 juni tot 23 juli zal ver gezellen: nu gaat er ook een Heemsker ker als chauffeur mee in de Tour de France. Het is de heer A. de Vries die de repor tagewagen van radio-verslaggever Theo Koomen zal besturen. Het is niet de eerste maal dat de heer De Vries met Theo Koomen op pad gaat, de eerste kennismaking dateert van de Amstel-Gold ronde toen beiden ook samen op pad waren. Zondagmorgen om 4 uur vertrekt de Heemskerker reeds naar de Franse hoofd stad. Te Parijs is vorige week het eerste boek over de ramp met de mammoet tanker „Torrey Canyon" bij Landsend verschenen. Het heet „La Marée noire du Torrey Canyon" en is geschreven door Jean Mabire. Het boek is een uitgave van de Uitgeverij Albin Michel te Parijs. „La marée noire du Torrey Canyon* beschrijft de gehele bergingsoperatie en de grote strijd tegen de olie, die op Fran se stranden aanspoelde. Schrijver Jean Matire heeft het boek opgedragen aan Kapitein H. B. Stal, de assistent bedrijfschef van N.V. Bureau Wijsmuller, die bij de bergingspoging op 21 maart om het leven kwam. „Hij was het enige echte slachtoffer van het zwarte tij van de „Torrey Canyon", aldus Jean Mabire in het voorwoord. Naar wij vernemen staan ook in Enge land en de Verenigde Staten boeken over de ramp met de „Torrey Canyon" op stapel. U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129281 ten name van de IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 12.35, postabonnees f 13.85. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit gevel dient men wel voor voldoinde saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Op het terrein van het St. Jozef Ziekenhuis in Heemskerk heerst momenteel een grote bouwactiviteit. Met man en macht wordt er gewerkt aan de uitbreiding van het zuster huis met 20 tot 70 bedden. Deze vergroting moet in september ge reed zijn, aangezien dan een nieuwe groep leerlingverpleegsters in dienst komt. Voorts wordt er haast ge maakt met de realisering van een gynaecologische en verloskundige afdeling, die in de voormalige binnentuin zal verrijzen. Deze vleu gel zal plaats bieden aan 30 bedden en een groot aantal babyboxen. Ver wacht wordt, dat de gynaecologische en verloskundige afdeling eind dit jaar in gebruik wordt genomen. Evenals het gehele ziekenhuiscom plex worden ook de huidige uitbrei dingen in semi-permanente vorm uitgevoerd. De kosten van het ge heel bedragen omstreeks anderhalf miljoen gulden. FOTO: Vanaf de Bachstraat, bij de ingang naar de polikliniek, zijn de bouwactiviteiten duidelijk te zien. De ondergetekende naam straat plaats wenst met Ingang van 1 Juli a.s. een abonnement ep IJmuider Courant Handtekening U kunt deze aanmelding per poet opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wjjk.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5