Invalide hengelaars waren op de „Potvis" in hun element I zoom Gans Raadslid Bomans in Heemstede (Noodraad) kreeg dreigbrief €1 Moeilijk te doorgronden orgel in Beverwijk door Duitse gast bespeeld VEL0 425.-1 Polaroid zonnebrillen reeds v.a.f 14,75 m Seegers naar Stormvogels Met oude Fordjes de Zwitserse bergen in kom en vragen bij kijken gjOptiek mr. opticien j. grit Prinselijk paar naar mosselfeest in Ierseke V eilingnoteringen in Beverwijk Voor do DONDERDAG 22 JUNI 1967 7 tóp A Naar Scandinavië Voltreffer 21 juni: „Dag van gehandicapten' aaaeiaiaeeeaae. Bij ons kunt u de gehele collectie zien. contactlensspecialist hoortoe stel practicus KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN - TELEFOON 15072 „Je weet nooit met dat soort mensen Vis met luchtje Auto dansen Huilende baby F. Schregardus ook v VELO DE VRIND DIE DE WAS DOET Jeugdbasketbaltoernooi van Akrides in Driehuis lsflBpg*l .if sï De heren H. Düster en R. A. de Wit uit Amsterdam, waarvan laatstge noemde zelf ook zwaar is gehandicapt, hebben onlangs het initiatief ge nomen tot oprichting van de Nederlandse Organisatie van Gehandicapte Hengelaars (N.O.G.H.). De bedoeligen hiervan worden ongetwijfeld door de naam reeds duidelijk tot uitdrukking gebracht, namelijk de veie ge handicapten, die als gevolg van ziekte of invaliditeit soms in jaren hun woning niet hebben verlaten, toch af en toe in de gelegenheid te stellen hun geliefde sport in de vrije natuur te beoefenen. De initiatiefnemers hebben daarbij van het bedrijfsleven en een aantal particulieren al zoveel medewerking mogen ondervinden, dat zij er zelf enigszins beduusd van zijn. De hengelaars worden door helpers van het Roode Kruis ingescheept. Seegers, de 22-jarige voorhoedespeler, die bij Telstar in het tweede speelde, heeft om zijn amateurstatus gevraagd. Seegers was op de transferlijst geplaatst, maar hij wil gaan spelen voor Storm vogels. Op initiatief van het Nationale Zwit serse Verkeersbureau in Amsterdam gaan van 4 tot 14 juli zes Nederlandse oude auto's de Zwitserse Alpen in. Een der deelnemers, de heer T. Molenaar uit Al melo, heeft de tocht in zijn eentje al in de zomer van 1966 gemaakt. Met zijn A- Ford uit 1929 beklom hij achtereenvol gens de Grimsel-, Furka- en Sustenpas. In 1961 had hij in een weiland bij Apel doorn het oude Fordje aangetroffen. De wielen ontbraken en het deed dienst als kippenhok. Hij betaalde er f 400 voor, sleepte het wrak naar huis en in ontel bare vrije uren wist hij de wagen weer rijklaar te maken. Aan de Alpentocht nemen deel de heer en mevrouw T. Molenaar uit Almelo met een A-Ford uit 1929, de heer en mevrouw J. Hesselman uit Rijssen met een Ford 1932, de heren S. Verbiest en N. van Nunen uit Bergen (N.-H.) met een A- Ford uit 1928, de heer en mevrouw G. Egthuysen uit Amsterdam met een A- Ford uit 1931, de heren J. Wolthuis en T. Wening uit Aadorp met een A-Ford uit 1931 en de heer en mevrouw W. Boogaard uit Amsterdam met een Ford V-8 uit 1932. Op 4 juli vertrekt deze niet-alledaagse karavaan uit Arnhem. Gemiddeld zullen dè wagens 300 kilometer per dag afleg gen. De Fordjes maken onder meer de driepassentocht Oberalp-Lukmanier- Gotthard en de vierpassentocht Brünig Grimsel-Furka-Susten. Op 14 juli hoopt men in Arnhem terug te zijn. Zo werd hun door een scheepvaartmaat- ichappij voor volgend jaar een passa giersschip toegezegd, waarop driehonderd invaliden een onbezorgde hengelaarsva kantie in Scandanavië mogen doorbren gen, terwijl door een luchtvaartmaat schappij een vliegreis naar Ierland in het vooruitzicht is gesteld. Voor de goede orde voegen wij hier dan tevens het gironum mer van de N.O.G.H. even aan toe. waar gaarne bijdragen voor dit mooie doel op worden ingewacht: D 10686, gemeente-gi ro Amsterdam, onder vermelding van „Ten gunste van de N.O.G.H." Het eerste uitstapje dat woensdag door deze organisatie werd verzorgd, is al di rect een voltreffer geweest. Dank zij het royale en belangeloze aanbod van de heer J. Lourens uit IJmuiden, die als eigenaar van hotel „De Bruinvis" een van zijn mo- torloggers de IJM 33 „Potvis" waarmee geregeld de bij toeristen popu laire vistochten op zee worden gehouden, spontaan een dag voor de N.O.G.H. be schikbaar heeft gesteld. Compleet met de volledige verzorging aan boord en een vis- maaltijd in zijn restaurant na afloop. Des morgens werden hiervoor per au tobus ruim dertig gehandicapte hengelaars uit Amsterdam aangevoerd, die nadat hun in „De Bruinvis" het eerste kopje koffie was aangeboden, met assistentie van eni ge leden van het Roode Kruis vlot aan boord van de feestelijk gepavoiseerde „Potvis" werden gebracht. Met schipper J. W. van der End op de brug kon kort daarop met de eigenlijke vistocht een aan vang worden gemaakt. ADVERTENTIE Alleen heeft men geen gevolg kunnen geven aan het voornemen in volle zee te gaan vissen, omdat de voor deze tijd van het jaar vrij stevige bries het schip voor deze passagiers teveel beweging zou heb ben gegeven. Daarom werd besloten de hengels in de bergingshaven te laten uit werpen, waar het verblijf onder de vrien delijke zon beduidend aangenamer is ge weest. Hier werd door de gehandicapte henge laars met enthousiasme en volledige con centratie gevist, mede omdat het hun wat het „natje en droogje" betreft waarlijk aan niets heeft ontbroken. Vandaar dat de „Potvis" tegen het einde van de mid dag slechts met, tevreden en erkentelijke passagiers naar de aanlegsteiger in IJmui den is teruggekeerd, waarbij door een der deelnemers aan de tocht werd opgemerkt: Voor mij elke week zo'n dag!" In „De Bruinvis" werd de deelnemers tenslotte de in het vooruitzicht gestelde vismaaltijd geserveerd, waarbij men de tafel alle eer bewees. De heer H. Düster maakte van deze gelegenheid gebruik be kendheid te geven aan zijn voornemen een Dag van gehandicapten" in te voeren, evenals er een vader- en een moederdag bestaat. De aangewezen datum hiervoor leek hem de langste dag van het jaar. Uiteraard wilde spreker daarbij niet ver zuimen namens alle gehandicapte henge laars zijn grote erkentelijkheid te betui gen aan allen, die deze onvergetelijke dag mogelijk hebben gemaakt. In dit geval speciaal de heer en mevrouw Lourens, wier belangeloos en sympathiek aanbod boven alle lof verheven was. „Geld heb ben wij nog niet", aldus de heer Düster, ,maar wij willen u toch in geen geval met lege handen achterlaten". Daarbij Dichtbij en veraf, alles kan er op. Scherp en goed belicht. Uw zoomcamera staat voor niets. Hij regelt de belichting. Hij trekt die verre zeilboot dichterbij, maakt de kleine kamer ruim. Dat is modern, dynamisch fil men. Een moderne dynamische filmcamera ia da Yashica Super 8-30. Yashinon zoomlens 1,7/10- 30 mm, met af- 8tandsinstelllng. Automatische belichtingsrege ling (CdS) met lichtmeting door da lens. Tegenlicht compensatie. Electrische filmaandrijving. Filmin- leggenvolgens nieuwe Super 8 sys teem. Dus cas sette erin, dek sel dicht, klaarl Incl. handgreep en oogschelp X en i Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 ADVERTENTIE n.v. fovea centralis "POLAROID" Is het handelsmerk van Polaroid Corp., Cambridge, Mass. U.S.A. (Van een onzer verslaggevers) Het Heemsteedse gemeenteraads lid voor de Noodraad, de heer J. A. Bomans, heeft enkele dagen geleden een dreigbrief gekregen waarvan de inhoud als volgt luidt: „Nu je nog steeds onrechtmatig de plaats van de Boerenpartij in de gemeenteraad be zet houdt, geeft een belangrijke groep in Noord-Holland je tijd tot 22 juni je terug te trekken. Je hebt nu vol doende tijd gehad om in te zien dat je onjuist handelt. In je eigen belang moet je dit zien als een allerlaatste waarschuwing. Met verraders hebben wij geen pardon". Deze brief is onder tekend met „M". De heer Bomans ziet de zaak vrij laco- koniek onder de ogen. „We zullen wel zien wat er gaat ge beuren, als er tenminste wat gaat ge beuren, wat ik eigenlijk niet geloof," zegt de heer Bomans. Toch is hij niet helemaal gerust. „Ja, je weet nooit met dat soort mensen. Ze sturen je wel een laffe anonieme brief, en als ze tot zo'n schurkenstreek in staat zijn, zie ik ze er De trossen los, een heerlijke visdag tegemoet. overhandigde hij mevrouw Lourens een fraai bloemstukje in een vaas, terwijl de heer Lourens een reisklokje werd aange boden. De inscriptie daarvan: „B.P.", moest volgens de heer Düster worden uit gelegd als voor een „Buitengewone Pres tatie". ADVERTENTIE KADO: Fraaie SLEUTELHANGER bij benz. 48.9, super 50.9 Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven SERVICE STATION IJMUIDEN HET orgel van de Grote Kerk te Be verwijk werd woensdagavond bespeeld door de Duitse organist Gottfried Piper, afkomstig uit de plaats Gifhorn bij Hann over. Het kernachtige koraalvoorspel Komm, Gott Schöpfer, Heiliger Geist" van Johann Sebastian Bach was het eer ste werk dat de organist ten gehore bracht. De uitvoering maakte een voor dit con cert veelbelovende indruk. De registratie met barok-timbres getuigde van stijlbe grip en de gaafheid van het spel bewees, dat de organist beschikt over een behoor lijk technische vaardigheid. Waarschijnlijk was het de eerste keer, dat Gottfried Piper kennis maakte met het karakter van het Beverwijkse orgel. Te kort was dit contact om de geheimen van het orgel en van de orgelklankver- werking door de kerkruimte te kunnen doorgronden. Indien dit wel mogelijk was geweest, had Piper zich nog wel even bedacht alvorens het tweede werk „Pré lude, Fugue et Variation" van César Franck op zijn progamma te plaatsen. Voor deze muziek lijkt het orgel met zijn geprononceerde, vaak dominerende tong werken, die moeilijk bevredigend gecom bineerd kunnen worden met de labiaal-re- gisters, niet bijzonder geschikt. Pipers re gistratie leek een experiment met de or- gelklank-mogelijkheden, dat matig kon bevredigen. Een Toccata en Fuga van Wolfgang Fortner (geb. 1907), dat daarna gespeeld werd, bleek een hybridisch geaarde com positie te zijn, zwak van structuur en met opzettelijke, overigens onlogische ontwik - kelingen. Dit viel althans af te leiden uit de vertolking. De componist heeft zich met deze muziek wel zeer nadrukkelijk als een epigonistische zoeker doen kennen. Gottfried Piper moet na dat werk van Fortner ongetwijfeld iets anders gespeeld hebben dan het aangekondigde Preludium en Fuga in D van Carl Philipp Emauel Bach. Er kwam namelijk een driedelig werk m rococo-stijl. Het zou van de ge noemde Bach hebben kunnen zijn, maar dan van een Bach die als muzikale appel zeer ver van de stam gevallen was. Het stuk leek wel een desavouering van Jo hann Sebastian, de illustere vader van de componist. Het was een bevallig werk met speeldoos- en clavecimbeleffecten en het werd in overeenstemming met zijn ka rakter gracieus en zwierig gespeeld, waar bij echter overheersende „kwinterige" vulstemmen de harmonische ontwikke lingen problematisch maakten. De indruk van deze muziek werd snel weggevaagd door een storm achtige, vaak ook jachtige, te snelle en op het virtuoze element afgestemde uit voering van het monumentale Preludium en Fuga in e kleine terts („de grote e moll") van Johann Sebastian Bach De klank was door massaliteit wel impone rend maar vertroebelde met overstelpen de overvloed de polyfone structuur en de themas en motieven konden geen in to nen geprofileerde mededelingen worden. Als algemene conclusie na dit concert zou ik willen schrijven: het orgel van de Grote Kerk is bijzonder mooi, maar men moet het voor bespeling door en door ken nen. P. Zwaanswijk De Haarlemse politierechter heeft woensdag een 27-jarige inkoper-visknecht uit IJmuiden veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, een 32-jarige vishande laar uit Velsen tot twee weken gevange nis en een 26-jarige visknecht uit Velsen conform de eis tot 200 boete. De officier van Justitie had tegen de eerste twee elk twee maanden gevange nisstraf geëist. Het drietal moest terecht staan, omdat het op 14 april betrokken was bij diefstal van zes kisten tong, die een waarde ver tegenwoordigden van 600. De inkoper had de kistèn bij het bedrijf waar hij in dienst was, verduisterd. Aan de visknecht had hij gevraagd aan wie hij de kisten zou kunnen verkopen. Deze had hem de vishandelaar aangeraden. De handelaar werd veroordeeld wegens schuldheling, de knecht wegens uitlokking daarvan. De politierechter vond de zaak vrij ern stig juist omdat er in IJmuiden, zo zei hij, erg veel vis wordt gestolen. De officier merkte op dat de handelaar met zijn klompen had kunnen aanvoelen dat er iets met de aangeboden partij niet in orde was. De raadsman van de handelaar bepleit te uiterste clementie. Hij voerde aan dat zijn cliënt al erg zwaar was gestraft, om dat hem wegens de heling de toegang tot de vishallen in IJmuiden was ontzegd. „Zijn handel ligt plat", merkte de raads man op. Ook aan een andere aangeboden kleine partij van acht kabeljauwtjes bleek een vreemd luchtje te hebben gezeten. Voor het feit dat een 21-jarige visknecht uit Velsen op 21 maart deze partij had ge kocht, moest hij nu terecht staan. De vis was namelijk door een zeeman gestolen en deze had de partij aan de knecht 's nachts te koop aangeboden. De zeeman verklaarde tegenover de politierechter dat de knecht het niet had kunnen weten. Deze moest volgens hem in de veronder stelling zijn geweest dat de vis tot een „zootje" behoorde. Dat wil zeggen dat de zeeman de vis van een schipper cadeau had gekegen. Het tijdstip waarop de ver koop had plaatsgehad, vond hij niet zo vreemd. „Elk uur van de dag en nacht lopen er schepen binnen", zo zei hij, „en wordt er wel een „zootje" aangeboden." De politierechter dacht er anders over en meende dat de visknecht beter had moeten opletten. Hij veroordeelde hem tot 100 boete. De officier had tegen de verdachte 200 boete en twee weken voorwaardelijk geëist. Een IJmuidense visknecht van twintig jaar was op 26 maart zo verschrikkelijk uitgelaten dat hij van plezier boven op een geparkeerde auto dansjes in de rondte maakte. ,Ik wist helemaal niet wat ik deed", zo zei hij tegen de politierechter, er de na druk op leggend, dat hij helemaal lave loos zou zijn geweest. Ook een groepje anderen deelden in de blijdschap van de danser en waren om de wagen heen gaan staan. Dit was overigens helemaal niet zo ple zierig voor de eigenaar van de wagen, die moest constateren dat er deuken in de motorkap en het dak van zijn §mto waren gekomen. „Men probeerde de auto om te gooien", getuigde hij. De eigenaar had de wagen zelf opge knapt hetgeen f 188 kostte. „Als ik het bij een garage had laten doen", zo zei hij, was het op 400 gekomen. Conform de eis veroordeelde de politierechter hem tot 300 boete, waarvan 200 voorwaarde lijk met toewijzing van de civiele vorde ring van 188. Een 20-jarige fabrieksarbeider uit Be verwijk was zo kwaad geworden dat de baby van zijn buren huilde, dat hij een venster van het huis van zijn buurman insloeg. Conform de eis veroordeelde de politierechter hem hiervoor tot 150 boe te, waarvan 50 voorwaardelijk. Het rondvliegende glas was ook neergeklet terd in de wieg van de baby. „U mag blij zijn dat het gelukkig goed is afgelopen", aldus de officier. Dat het kind huilde, vond de verdachte desalniet temin de schuld van zijn buurman. Uit de bocht Tot vier weken gevangenisstraf veroor deelde de politierechter conform de eis een 31-jarige woninginrichter uit Alk maar. Op 22 april was de man met zijn wagen bij de Havenkade in Velsen uit de bocht gevlogen. De man zou vier glazen cognac en drie pils hebben gedronken Zijn broer werd bij het ongeluk gewond en moest een week in het ziekenhuis lig gen. Hijzelf liep een hoofdwond op. Prinses Beatrix en prins Claus zullen op vrijdag 7 juli aanwezig zijn bij de Zeeuwse visserijmanifestatie, georgani seerd ter gelegenheid van de opening van het mosselseizoen door het comité „Zee land Presenteert" in Ierseke. De prinses en de prins zullen met hun schip „De Groene Draeck" aan de vlootschouw deelnemen en nadien de nieuwe vissers haven en de recreatiehaven een nieuwe naam geven. ook wel voor aan dat ze verder gaan. Ik heb een vrij stellig vermoeden wie de schrijver van de brief is, ik denk dat ik hem ken. Ik zal hem binnenkort eens persoonlijk benaderen", zegt het Heem- steedse raadslid strijdvaardig. Bomans vindt het heel logisch dat hij nu de Noodraad in de gemeente verte genwoordigt. De Boerenpartij ziet hij als een verziekte instelling. Hij was liever gemeenteraadslid-af geweest, maar hij gunt de dan vacante zetel niet aan de Boerenpartij. Daarom zit hij er- nog. Och," zegt hij, „als ik gedurende de affaire-Adams in de Boerenpartij was gebleven, stapte ik er nu zeker uit door haar meer dan schandelijk gedrag in de Kamer". De heer Bomans ziet trouwens de affaire Adams als kenmerkend voor de nu ontstane situatie en eveneens voor het hele gedragspatroon van de Boeren partij. De Haarlemse fractievoorzitter van de Noodraad, de heer F. Schregardus Sr., ziet het voor de heer Bomans niet zo somber in. „Een tijd geleden kreeg ik ook allemaal van dat soort anonieme brie ven,-waarin ook sprake was van een be langrijke groep in Noord-Holland, om van telefoontjes nog maar te zwijgen. Die brieven liggen allemaal op het politiebu reau, en wee de schrijvers, als ze ge pakt worden!". Deze krachtige taal laat de heer Schregardus vergezeld gaan van een aantal verwensingen en beschuldi gingen aan het adres van de Boeren. „Het is een hele groep fascisten" aldus de fractievoorzitter, „Adams was niel de enige; degenen die ik ken, hebben alle maal een negatief oorlogsverleden. Dat kun je vandaag de dag wel merken aan bijvoorbeeld hun houding ten opzichte van de joden. Ik denk zeker dat Koe koek ook niet brandschoon was geduren de de oorlogsjaren. Het is een stelletje dat nergens voor terugdeinst. Toch moet Bomans zich niet al te druk maken, dat heb ik ook niet gedaan en „mijn" zaak ging vanzelf in de doofpot", zegt de heer Schregardus. ADVERTENTIE f WASMACHINES KO*LK ASTEN ELËCTW ARTIKELEN TROMPSTRAAT 66-68 IJMCIDEN-O. - TEL. 15198 De noteringen aan de groentenveiling „Kennemerland" in Beverwijk waren woensdag: Aardbeien 310-510 p. slof, aardbeien 32- 47 p. doosje, andijvie 11-35, bloemkool 45- 111, spinazie 35-75, sla 5-15, bospeen 45- 91, waspeen 85-115, postelein 60-80, toma ten 67-104, komkommer 21-37, spercibonen 220-290, snijbonen 200-220, peulen 320-410, rabarber 18-34, spitskool 28-43 en tuinbo nen 65-85. Zaterdag 24 juni organiseert de Velser basketbalvereniging „Akrides" een natio naal jeugdbasketbaltoernooi. Aan dit toernooi nemen, behalve de organiseren de vereniging de volgende clubs deel: Slotermeer (Amsterdam), KVH en Zee macht (Den Helder), TOP (Amstelveen) en Tevea (Aalsmeer). Het toernooi wordt gehouden op het terrein van het Gymna sium Paulinum te Driehuis. Aanvang 14.00 uur.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7