Proefschrift over persreacties op de Russische revolutie SLEUVENGRAVER TE WATER CELATEN ZWEEDS VERKEER DIT JAAR VAN LINKS NAAR RECHTS ZWEEDSE POSTAUTO MET VLOERGREEP VAN D.A.F. Automatische versnelling voor de oorlog beproefd BOMANS AAN DE TOTEMPAAL Mr. Kranenburg kapittelt de Zaanstreek Gouden insigne voor L. Vink Na langste dag iets warmer Velsense jongen aangehouden DONDERDAG 22 JUNI 1967 9 Talrijke voorbereidingen Op zondag 3 september om vijf uur 's mor gens zal Zweden van links op rechts verkeer overgaan. Na vier jaar voorbereiding is dan een besluit van de Zweedse „Rijksdag" werke lijkheid geioorden en kan men nauwkeurig gaan becijferen hoeveel geld deze overgang de Zweedse staat heeft gekost. Volgens de begro ting beloopt dit zo'n zeshonderd miljoen Zweed se kronenmaar het is tijdens de voorberei dingsjaren duidelijk geworden dat er wel geld bij zal moeten. Voor een deel wordt dit opge vangen door een tijdelijke extra-heffing op mo torvoertuigen. Operatie Interesse Experiment van Chevrolet „Besluiteloosheid brengt samenvoeging in gevaar' Zweden is een zeer gemotoriseerd land en H-day (H staat voor „hoger", wat „rechts" betekent) heeft heel wat voorbereiding gekost. Bussen en trams in verschillende Zweedse steden zal het tramverkeer met ingang van H-day worden beëindigd moesten worden omgebouwd. De in- en uitgang van deze openbare vervoermiddelen werden aan de andere zijde van het voertuig geplaatst, en de bestuurderszetels moesten eveneens naar de andere kant verhuizen. Bij de bouw van nieuwe bussen heeft men rekening gehouden met het toekomstige rechts rijden. Bij deze laatste behoeven slechts de tijdelijke in- en uitgan gen te worden dichtgemaakt. De wegen werden uitgerust met verkeerstekens ter rechterzijde en omdat het verkeer niet mocht worden geblokkeerd gebeurden deze werkzaamheden vaak 's nachts Om chaos te vermijden werden de nieuwe verkeerstekens zodra zij gereed waren afgedekt. In de nacht van 2 op 3 september zullen militairen en vrijwilligers in geheel Zweden de kap van deze geleiders en verkeersborden halen en de oude tekens aan de linkerzijde bedekken. De definitieve overgang van links naar rechts wordt als alles naar wens verloopt uitgevoerd met de precisie van een militaire operatie. Voor het overgangstijdstip zal het verkeer enige uren worden stilgeleggd. In deze tijd worden de nieuwe verkeerstekens „onthuld". Even voor vijf uur zullen de links geparkeerde auto's naar de over zijde van de straat moeten worden gereden; klokslag vijf kan men zijn gang gaan, ditmaal rechts rijdend en met enige tijdelijke snelheidsbeperkingen. De laatste weken voor H-day zal de voorlichting over de aanstaande wisseling van rijbaan langzaam naar een hoogtepunt worden gevoerd. Via de kranten, de televisie en de radio zal men vrijwel dagelijks over de nieuwe maatregelen worden geïnformeerd. Als de Zweedse operatie is voltooid, is er op het vaste land van Europa geen enkel land meer waar het verkeer zich nog links voortbeweegt. Tsjechoslowakije, Portugal, Oostenrijk en Hongarije hebben al enige tijd geleden rechts verkeer ingevoerd. Behalve in Groot-Brittannië, rijdt men binnen Europa nog links op Cyprus, Malta, Ierland en IJsland. Dit laatste land wacht met belangstelling het Zweedse experiment af. Ook daar overweegt men rechts te gaan rijden. In Zweden heeft het besluit overigens wel enige voeten in de aarde gehad. Maar het groeiend aantal ongelukken van buitenlanders in Zweden en van Zweden in het buitenland dwong tenslotte tot een beslissing; ook al omdat Zweden zich wat het verkeer betrof wilde aansluiten bij de rest van de Europese landen. Op 10 mei 1963 nam de Zweedse Rijksdag het besluit van links op rechts verkeer over te gaan en spoedig daar na werd 3 september 1967 gekozen als de datum van ingang. Dit is onder meer gebeurd op psychologische gronden. Men overwoog dat de Zweden na de vakantie de nieuwe maatregelen beter in zich konden opnemen, dan ervoor. Chevrolet heeft een experimentele auto ontworpen, die de naam Astro heeft gekregen. De auto die nau welijks een meter hoog is, wordt aangedreven door een achterin geplaatste zescilinder boxermotor met bovenliggende nokkenas. Het vermogen is 240 SAE- pk bij 7200 t.p.m. De auto is zodanig geprofileerd, dat bij hoge snel heden het omhoog komen van de neus wordt verhin derd. Slechts de inlaten voor de koellucht van de schijfremmen en van de ventilatie in het passagiers ruimte breken de gestileerde vormgeving. De carrosserie is van glasvezel: ze heeft geen por tieren. Inplaats daarvan kan het dak via een eenvou dige druk op de knop geopend worden, waarbij tegelijkertijd de twee zetels naar boven en naar voren komen. De bestuurder en de passagier nemen hierin plaats en zakken tegelijk met het dak terug in de wagen. De auto heeft een periscoop op het dak, die als achteruitkijkspiegel dienst doet. Inplaats van het gebruikelijke stuurwiel, heeft de wagen twee hand grepen. De automatische versnellingsbak wordt reeds lang niet meer gezien als een technisch nieuw snufje. Dat kan ook moeilijk als men weet, dat de ontwikkeling van een automatische transmissie sommige fabrieken reeds voor de oorlog bezig hield. Als voorbeeld Aus tin: in 1934 introduceerde dit merk de zogenaamde Hayes automatische schakeling op zijn 16 en 18 hp- modellen. Deze transmissie bestond uit een normale platenkoppeling met pedaal en een compact gebouwd huis, waarin komvormige schijven door frictiewielen waren verbonden, om zo een variabele overbrenging te krijgen. Het schakelen gebeurde automatisch, maar was door middel van een handel aan het stuur te be- invloeden. Kort gezegd: koppeling en gaspedaal werden op de normale wijze bediend, maar de juiste overbrengver- houding werd automatisch gekozen in relatie met het toerental van de motor. Austin rustte sommige wagens met dit systeem uit en beproefde deze transmissie met goed gevolg over een afstand van 130.000 kilometer. Het systeem werd echter niet verder ontwikkeld voor de produktie. De automatische transmissie waarmee dit merk nu zijn wagens uitrust van de Austin Seven tot aan de Vandenplas Princess is onder meer het resultaat van de ervaringen die men voor de oorlog met deze Hayes apparatuur opdeed. Het is overigens opmerkelijk dat de ontwikkeling van de automatische bak, die zich reeds lang geleden aankondigde, nu pas goed op gang is gekomen. Niet alleen grote personenwagens, maar ook de auto's in de kleine klasse kunnen uitgerust worden met een automatische transmissie, die in sommige gevallen nog naar believen met de hand kan worden ge schakeld. De Zweedse posterijen gaan op grote schaal ge bruik maken van een bestelwagen die de vloergroep van de DAF personenwagen bezit. Na uitgebreide proefnemingen zijn de eerste duizend van deze post wagens in aanbouw. Ze bezitten de motor en de variomatic van de DAF 750. Bij .het ontwerp van de Zweedse firma Kalmar Verkstadaktiebolag is de ruimte voor de chauffeur zo groot mogelijk gehou den. Het wagentje heeft een gewicht van 850 kg. Het laadvermogen is ongeveer 400 kg. Doorsnede van de Hayes automatische trans missie zoals toegepast op de Austin 16 en 18 modellen van 1934. Vanaf de prise-as (1), die het motorvermogen van de koppeling in ontvangst neemt, wordt dit via de hoofd as (2) overgebracht op de voorste en achter ste schotelvormige schijven (3 en 4). De ver stelbare rollen (5) worden tussen de schotel paren (4-7 en 3-7) geklemd en wel zodanig dat zij de aandrijving in de gewenste ver houding via de dubbele schotel (7) en de bus (8) op de uitgaande as overbrengt. Het principe van de Hayes transmissie berust op een traploze overbrenging door middel van wrijving. Tandwielen worden alleen voor de achteruit toegepast. Op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij is gistermid dag de sleuvengraver bouwnummer „BAR 279" te water gelaten. Dit vaartuig zal worden gebruikt om pijpleidingen van boorplatforms naar de wal, in de zeebodem in te graven. Het 91 meter lange schip wordt bemand door zestig koppen. De commissaris der koningin in Noord- Holland mr. F. J. Kranenburg, heeft de Zaanse gemeentebesturen gezegd dat de bewijslast inzake het vraagstuk van sa menvoeging van de Zaangemeenten is omgekeerd. Nu het rapport, dat het In stituut voor Bestuurswetenschappen op verzoek van de Zaangemeenten heeft uit gebracht, adviseert tot samenvoeging, moeten, aldus de commissaris, de tegen standers bewijzen dat een dergelijke sa menvoeging niet nodig is. Mr. Kranenburg noemde het rapport- Belinfante een wetenschappelijke pres tatie. Deze kan niet beantwoord worden met twijfel aan de deskundigheid en de objectiviteit van de samenstellers. Dat de burgemeester van Koog aan de Zaan onder zijn ingezetenen over de samen voeging een referendum wil houden noemde de commissaris ,,een spelletje spelen met de bewoners". Deze bevolking heeft namelijk al haar stem uitgebracht bij de raadsverkiezing. Onder invloed van de Coentunnel en andere verkeersverbeteringen is de Zaan streek de laatste jaren veel meer open komen liggen, verklaarde mr. Kranen burg, maar de Zaanstreek heeft de men taliteit nog niet om de mogelijkheden die een nauwer contact met andere gebieden geeft aan te grijpen. Mr. Kranenburg zei bang te zijn dat de Zaanstreek op dit punt faalt ten gevolge van besluite loosheid. Hij deelde mee dat de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink, de opvatting van Gedeputeerde Staten over het rapport-Belinfante heeft gevraagd en dat Gedeputeerde Staten vóór half oktober de mening van de Zaanse ge meenteraden willen weten. In verband met zijn 25-jarig lidmaat schap van één der bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten bon den, is aan de heer L. Vink, Gilden laan 273 in Velsen-Noord het gouden CNV-insigne uitgereikt. Dit geschiedde tijdens een intieme bijeenkomst van de Christel. Metaalbedrijfsbond CMB, waar van de heer Vink lid is. Godfried Bomans, gekneveld en ge bonden aan de totempaal van het indianendorp in de Linnaeushof, na dat hij, zoals wij gisteren vermeld den, dit dorp voor geopend had ver klaard. Met pijnlijk vertrokken ge zicht, maar met van plezier glinste rende ogen, onderging de auteur zijn „straf', die hem door de jeugdige indiaantjes was opgelegd. Nadat Bo mans was bevrijd, rookte hij de vredespijp mét de Apachen en Nava- ho's, ondertussen genietend van en kele (rymbolis^he Indiatyendansen, die bij het kampvuur werden opge voerd. Honderden belangstellenden genoten met hem van het kleurige schouwspel, dat een veelbelovend begin betekende van een experi ment, dat uniek is in Europa. (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen om 3.23 uur bereikte de zon het hoogste punt, zodat officiéél dit jaar de langste dag op 22 juni valt. Met de warmte wil het nog niet. Slechts enkele dagen is het kwik boven de 20 graden gekomen, maar aan de kust niet één dag boven de 18 graden. Maar vol gens Engelse meteorologen zullen wij binnenkort over de temperatuur geen klachten meer horen en zal de parapluie er slechts zelden aan te pas komen. In een prognose van de Engelse weerdienst worden namelijk tot half juli voor West- Europa de komende weken dominerende activiteiten van hogedrukgebieden ver wacht met weinig neerslag en in juli perioden van warmer zomerweer. (Van onze correspondent) UTRECHT De kennis, die de Neder landse pers had van de Russische toe standen ten tijde van de revolutie, liet over het algemeen te wensen over. Het oordeel over deze omwenteling, zoals in de Nederlandse kranten uit die jaren naar voren kwam, werd wezenlijk bepaald door ideologische veronderstellingen en voor ingenomenheden. Bovendien werden de reacties in onze pers belangrijk beïnvloed door het sterke verlangen naar wereld vrede. Dat zijn enkele opvallende conclusies van dr. Th. J. Stoelinga uit Utrecht, die tot doctor in de letteren is gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Russische revolutie en vredesverwachtingen in de Nederlandse pers maart 1917- maart 1918". In deze dissertatie worden de re acties in de Nederlandse pers op het dra matische revolutionaire gebeuren in Rus land tijdens de jaren 1917-1918 grondig onderzocht en geanalyseerd. Het eerste deel van het proefschrift be vat een onderzoek naar de houding van de Nederlandse pers tegenover beide oor logvoerende partijen. Dr. Stoelinga kwam daarbij tot de stelling: „De opvatting dat de stemming in Nederland tijdens de eerste wereldoorlog overwegend anti- Duits was, is onjuist". Hij weet dit over tuigend aan te tonen aan de hand van vele hoofdartikelen waaruit blijkt dat men toen vond dat, na enkele jaren oorlog, Duitsland en Oostenrijk de vrede wilden. Die zou, aldus vele kranten, echter tegen gehouden worden door de wil van de „Entente"-landen Duitsland en Oostenrijk absoluut te verslaan door te vechten tot het einde. Alleen De Telegraaf stond in die jaren aan de zijde van de Entente (Frankrijk, Engeland en Rusland) en was tegen Duitsland en Oostenrijk. Dr. Stoelinga wijst er in zijn voorwoord op, dat de eigentijdse pers de voornaam ste bron van informatie is voor wie zich een beeld wil vormen van de reacties o p bepaalde belangwekkende gebeurte nissen. Hij heeft daarmee evenwel nog niet gezegd, dat kranten ook kunnen die nen als bronnenmateriaal voor het feite lijk gebeuren zelf. Zijn critiek op de be richtgeving van Nederlandse kranten over de Russische revolutie wijst er zelfs op, dat hij in de pers geen al te betrouwbare weergave van de feiten vond. Van dr. Stoelinga's proefschrift zal bij uitgeverij Fibula van Dishoeck te zijner tijd een handelseditie verschijnen. Een zeventienjarige jongen uit Velsen is woensdag in Beverwijk gearresteerd wegens schennis der openbare eerbaar heid. Hij is aan de Velsense politie overgegeven, waar hij nog bekende in zeven gevallen ontucht met kinderen te hebben gepleegd, meestal in de omge ving van de Sterrenwijk in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9