„Ik was geen nazi, men houdt mij voor een ander morris wegens succes HET WEER Voorschot van 3 op hogere AOW Chaotische Asser Nacht Gesprek Johnson-Kosygin geprolongeerd TV-reclame wordt per 1 januari duurder In juli wijziging van netnummer Haarlem in 023 GENERAAL SCHNEZ: De „pil" versnelt het verouderingsproces Noodtoestand in Hongkong Leven goedkoper CHRISTIAANSE P R I N Z 15 JULI: OPENING BONTMODEHUIS DICK BARTELS Fa. Gebr. JAK N.V. CARROSSERIEFABRIEK Leidse hoogleraar: SU EDE - NAPPAJASJES 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES ZWIER Wisselvallig weer Aan het strand Het woord is aan Opening Knipoog VANDAAG in ERBIJ: IJselmeer, kerkhof van vliegtuigen Vakantieganger laat het geld rollen Reclametelevisie nog in de kinderschoenen Vrede 52e JAARGANG NUMMER 198 ZATERDAG 24 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mij» (Van onze correspondet) DEN HAAG De televisiereclame wordt met ingang van 1 januari gemid deld 10 percent duurder. Reclame op het tweede net zal vanwege de geringere kijkdichtheid iets goedkoper zijn dan op het eerste. Ook wordt het aanprijzen van alcoholhoudende dranken, zij het met en kele restricties, toegestaan. De Stichting Etherreclame (STER) krijgt tien minuten meer zendtijd per week op het eerste net. De opbrengst van de T.V.-reclame zal in 1968 door deze maatregelen ongeveer 75 miljoen be dragen. Voor dit jaar rekent men op ruim 50 miljoen. Het verbod voor T.V.-mede- werkers mee te werken aan reclame uitzendingen, is verzacht. Alleen vaste medewerkers mogen niet meedoen. Haarlem krijgt in juli voor een aantal telefoondistricten een ander netnummer, 02500 wordt gewijzigd in 023. Voor het district Haarlem (technische districten Haarlem en Alkmaar) zelf gaat de wij ziging in op 7 juli om tien uur 's avonds. Al eerder moeten abonnees van het dis trict Groningen 023 draaien om Haarlem te bereiken, voor deze abonnees gaat de wijziging op 3 juli om negen uur 's avonds in. Voor de districten Hengelo en Leeu warden wordt de datum van wijziging 5 juli om negen uur 's avonds. De abonnees van genoemde districten, die na de vermelde tijdstippen nog het oude netnummer kiezen, worden tijdelijk doormiddel van een berichten-automaat ingelicht over de wijziging. (Van onze correspondent) DEN HAAG Volgens de 55-jarige Westduitse luitenant-generaal Albert Schnez. voorgedragen om zijn landge noot Von Kielmansegg op te volgen als bevelhebber van de NAVO-landstrijd- krachten in Midden-Europa berust de be schuldiging dat hij een uiterst fanatieke nazi is geweest, op een persoonsverwisse ling. Niet hij zou zich hebben beijverd om de nationaal-socialistische leer, zelfs ten koste van collega-officieren, te verde digen, zoals het Westduitse blad „Der Spiegel" heeft geschreven, maar een vooralsnog onbekende Oostenrijkse luite nant. De beschrijving van Freiherr von Hammerstein-Equord in diens boek „Spah- trupp", „Een nationaal-socialist voor 150 pet" wijst hij van de hand. Luitenant-ge neraal Schnez zegt: „Ik ben nooit lid ge weest van de nazi-partij, noch van een der daarmee verbonden organisaties". Volgens „Der Spiegel" zou Schnez in Poltawa in de Oekraïne in 1941 als kapi tein de toenmalige kolonel Hoeffner heb ben gedreigd melding te maken van diens tegen het nazi-regime gerichte uitlatingen. Voorts zou hij in Italië, in 1944 diezelfde Hoeffner door twee officieren laten aanklagen bij de Gestapo, omdat hij de daders van de aanslag op Hitler had ver dedigd. Schnez heeft in Kiel, waar hij de zeil- week bijwoont gezegd: „Deze uitlatingen van Hoeffner kunnen niet kloppen. In „Der Spiegel" stond dat ik gedreigd heb hem te zullen aangeven, maar dat is nooit gebeurd, wij stonden op de beste voet met elkaar. Ik heb wel eens tegen hem gezegd dat hij een beetje voorzichtig moest zijn met wat hij zei, als hij niet wist wie de mensen waren tegen wie hij sprak. Maar dat was in alle vriendelijkheid. Achteraf heeft Hoeffner mij blijkbaar verwisseld met een andere officier, die ook bij de generale staf diende en die zeer met de partij verbonden was. Hoeffner heeft mij in 1951 geschreven dat ik steeds zijn „liebste" medewerker ben geweest". Generaal Schnez houdt vol dat er van een persoonsverwisseling sprake is wat de beschuldigingen tegen hem betreft. Hij heeft geen idee waar die Oostenrijkse luitenant, die van zijn leeftijd moet zijn, zich nu bevindt. De auteur van het boek „Spahtrupp", Freiherr von Hammerstein, die in zijn boek beschuldigingen tegen generaal Schnez uitte, heeft verklaard dat er bij hem geen enkele twijfel over bestaat, dat generaal Schnez de man is die hij be doelt. Hij heeft deze conclusie gebaseerd op een reeks van betrouwbare getuigen verklaringen, zegt hij. (zie ook pagina 2 en 3) ADVERTENTIE WAGENWEG 126 rood - HAARLEM TEL. 14360; na 6 uur: 16557 ADVERTENTIE TOYOTA DEALER Santpoort - Tel. 8345 ADVERTENTIE Lange Herenstr. 36- 38 - Haarlem Telefoon 14371 voor alle auto- en caravanschaden Een aanrijding in de binnenstad van Assen is na het middernachtelijk uur aan leiding geworden tot een reeks van inci denten in de befaamde Asser Nacht voor de TT, die vandaag wordt gehouden. Op dringende toeschouwers voldeden na da aanrijding niet aan het verzoek van de politie achteruit te gaan. Daarbij wierp een der omstanders een bierblikje uit voorzorg mochten vrijdagavond geen bier en frisdranken in flessen worden ver kocht naar het hoofd van een politie man, Spoedig daarop was de chaos com pleet. Passerende auto's moesten het ont gelden. Het verkeer werd omgeleid en voetgangers werden ook zo veel mogelijk uit het centrum geweerd. Bereden politie voerde charges uit, in samenwerking met de brandweer. Uit angst voor vernielin gen sloten verschillende caféhouders hun zaken reeds kort na vier uur, al is er geen sluitingstijd in de Asser nacht. Op grond van alle recente onderzoe kingen lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat gebruik van „de pil" bij vrouwen op de lange duur leidt tot versnelling van het verouderingsproces. Dit is de mening van prof. dr. J. G. Defares uit Leiden, weergegeven in een artikel in het jong ste nummer van het Nederlands Tijd- schrijft voor Geneeskunde. Indien men volgens prof. Defares zijn oordeel uitslui tend op medisch-biologische overwegin gen baseert, mag men, in het licht van de tegenwoordige kennis, de pil ten hoog ste gedurende een periode van twee maanden per jaar toedienen. De pil, al dus prof. Defares, bevat een stof die de jonge vrouw in een toestand van de post- menopauze brengt. In de meeste gevallen verloopt deze inwerking sluipend, subkli- nisch, maar daarom niet minder ingrij pend. Men moet zich met de meeste ernst afvragen, aldus prof. Defares, of een stof zonder dwingende gronden mag worden toegediend, die bij chronisch gebruik na genoeg alle levensfuncties van soma en psyche ondermijnt en leidt tot degenera- tieve veranderingen in alle weefsels, vooral in het vaat- en beenderenstelsel, die in de meest concrete zin het ouder - domsproces versnelt, de natuurlijke be schermingsmechanismen tegen infecties verstoort en de vrouw aantast in haar vrouw-zijn. ADVERTENTIE Barteljorissttaat Haarlem - TeL 15532 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 - Amsterdam d e a I a r GARAGE KOSTER WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 Een hartelijke handdruk tussen Ko- sygin en Johnson met de afspraak „tot morgen", na de eerste bijeen komst tussen de Russische premier en de Amerikaanse president. In het midden Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. deur in Amerika Dobrynin met zijn han den als toeter aan zijn mond de boodschap over te brengen. Maar de kern van de zaak werd begrepen door de juichende menigte in Glassboro. „We want Kosy", „We want Kosy", brulden duizenden mon den uit alle macht toen de Russiche leider in zijn zwarte diplomatenauto wegreed. HONGKONG (Reuter) De autoritei ten van de Britse kroonkolonie Hongkong hebben de noodtoestand en alle daarmee gepaard gaande maatregelen afgekondigd om het hoofd te bieden aan een oproep tot algemene staking. Vrijdag kwam het in de industriewijk Kowloon tot ongere geldheden, waarbij een persoon de dood vond en 22 werden gewond. De politie verrichtte 74 arrestaties. Pekinggezinde Chinezen hebben een nieu we campagne tegen het koloniale be wind ontketend. Voor een vakbondsge bouw had zich een menigte verzameld, die op een gegeven ogenblik twee recher cheurs aanviel. De politie greep in en schoot een Chinees dood. Daarna moest de politie van traangas gebruik maken om zich een weg te banen naar het vak bondskantoor. Daar vond ze een grote hoe veelheid ijzeren staven en messen. Twee leden van de Britse politie, gewapend met gevlochten schilden en met gasmaskers op helpen een politie-officier die tijdens de rel letjes in Hongkong werd gewond. (Telefoto). Verwachting van het geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk veranderlijk, later uit zui delijke richtingen. Koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wisselend bewolkt met kans op buien. Middagtemperatuur 17 tot 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Onstabiel weer. Friedrich Nietzsche: Liever niets weten dan veel half weten. Per 1 juli zullen de welvaartsvaste so ciale verzekeringsuitkeringen met onge veer drie percent worden verhoogd. In verband hiermee zal in de loop van juli een voorschot worden gegeven op de AOW en de AWW. Voor ongehuwde AOW' ers komt dit neer op een verhoging van ongeveer ƒ8,— waardoor het maandbedrag uitkomt op 270,—. Gehuwden krijgen 11,50 meer of wel 384. Voor trek kers van de AWW gelden gelijke verho gingen. De nieuwe uitkeringen kinderbij slag en interimwet invaliditeitstrekkeri zijn nog niet vastgesteld. Het landelijke prijsindexcijfer van het levensonderhoud is van half april tot half mei met een punt gedaald tot 133 (basis 1959-1960 100). Vooral het cijfer voor fruit en groenten gaf een daling t» zien. GLASSBORO, New Jersey. De topconferentie tussen president John son en de Russische premier Kosygin is een groter succes geworden dan iemand ook maar verwacht had. „Onze bijeenkomst was zeer goed en nut tig", zei president Johnson na afloop van vijfeneenhalf uur confereren, tenminste anderhalf uur langer dan voorzien was. En nog hebben beide heren niet genoeg van elkaar, want morgenmiddag hopen zij elkaar weer te ontmoeten in het stadje Glassboro voor verdere besprekingen. Johnson en Kosygin zagen elkaar gisteren drie uur alleen, afgezien van twee tolken dan, die de communicatie mogelijk maakten. Zij bleken het erover eens te zijn dat haast gemaakt moest worden met het verdrag tegen uitbreiding van het aantal kemmogendheden en zij wisselden constructieve gedachten uit over de Amerikaans-Russische handel, zo was na afloop te horen. Wat het Nabije Oosten betreft, schijnt Kosygin zijn Amerikaanse partner te hebben gezegd dat Moskou pas kan in stemmen met een overeenkomst tot be perking van de wapenleveranties aan landen in dat gebied, als Israel zijn troe pen heeft teruggetrokken. Maar wel wa ren de grote twee het over een principe eens: dat Israel recht heeft van be staan. Over Vietnam werd ook gesproken maar of de twee regeringsleiders dich ter tot elkaar kwamen, is nog onder werp voor speculatie. Uit Kosygins ont spannen vriendelijkheid na afloop van de lange besprekingen duidelijk verschil lend van zijn zakelijkheid bij aankomst in Glassboro 's ochtends zou men bij na opmaken dat er licht aan het einde van de Vietnamtunnel daagt. Tenslotte weten de Russen maar al te goed dat Oost-West-ontspanning zonder oplossing voor Vietnam onmogelijk is en voor hun eigen positie ondoenlijk. En dat Kosygin gisteren aan ont spanning deed en dat rustig de he'e we reld liet blijken besefte iedereen die in het broeiwarme Glassboro meemaakte hoe na afloop van de conferentie hij glimlachte, handen drukte en in een toe spraakje zei dat hij president Johnson dankbaar was voor het arrangeren van een ontmoeting, dat hij geen woord had toe te voegen aan Johnsons beschriiving van hun gesprekken en dat er zoveel za ken te bespreken waren dat hij zondag naar Glassboro wilde terugkomen. Dit was des te opmerkelijker omdat Kosygin al plannen had vandaag uit Amerika te vertrekken. Het was bepaald verbazingwekkend in het licht van het primaire doel van Ko sygins reis naar Amerika en de Verenig de Naties: sympathie heroveren bij de Arabieren, die zich in de steek gelaten voelen door de Russen omdat deze hen niet te hulp kwamen toen zij de oorlog verloren tegen wat zij noemen: „Israël en diens Britse en Amerikaanse imperia listische helpers". Dat Kosygin zo openlijk zou laten blij ken dat zijn verstandhouding met de Ame rikaanse „imperialisten" zo goed kan zijn (wat de Chinezen hem gisteren in een fel commentaar al verweten) hadden weini gen verwacht. Dat de ontmoeting in een warm Glassboro, die opgefrist werd door het drinken van ijswater, niet alleen een opleving van de „Geest van Camp Da vid" was waar president Eisenhower in 1959 met Kroesjtsjev een verzoenende ont moeting had), maar blijkbaar wegen opende naar concrete resultaten, bleek tenslotte ook nog uit president Johnsons aankondiging dat de ministers van Bui tenlandse Zaken Rusk en Gromyko met elkaar volgende week in New York ver der zullen confereren. Johnson heeft later in een toespraak voor zijn politieke vrien den in Los Angeles wel gemeend te moe ten waarschuwen tegen een al te groot optimisme. Na afloop van korte verklaringen voor pers, radio en televisie waarmee Johnson en Kosygin hun samenkomst 'afsloten, reed de Russiche premier het eerst weg van het negentiende-eeuwse huis, waar de topconferentie was gehouden. Predident Johnson wuifde zijn gasten vanaf de stoep tot ziens en gaf Kosygin nog een knikje van verstandhouding en een knipoog mee op zijn weg naar New York. Zonder meer vertrok de Rus echter niet. Vijftig meter van waar Johnson nog op de stoep stond liet hij zijn chaffeur stop pen en liep hij naar een trapje boven de straat die gevuld was met duizenden inwoners van Glassboro. Toeristen en col legestudenten. Een oorverdovend gejuich ging op en de Russiche premier, die op Amerika's platteland nog maar kort gele den meestal als een regelrechte handlan ger van de duivel werd gezien, kreeg nu een ovatie in deze typische doorsnee lan delijke Amerikaanse plaats. Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van dag tot Dag 3 Achtergrond 3 In de Vishal en op zee4 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving ...4,5, 6 Feuilleton 6 Beeldverhalen6 Examens 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Erbij 13-21 Luidsprekers 10 „Groeten van het Russiche volk" riep Kosygin de opgewonden menigte toe en verder „Ik verzeker u ervan dat wij maar een ding willen: in vrede leven met Ame rika". Niemand kon het goed verstaan, ook al probeerde de Russiche ambassa-

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1