B7 1 VS en China spannen samen POLLE, PELLI EN PINGO TC Zware gevechten in Bolivia RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD KRAMMETJE FOK e wi nd kan n t lezen igestipt Ons vervolgverhaal te i m iggr - Paus creëert 27 nieuwe kardinalen PANDA EN DE BOZE M Grotonderzoekers in Engeland omgekomen Griekse regering dreigt studenten Trein ontspoord in West-Duitsland w I MAANDAG 26 JUNI 1967 15 j 1 t i Een romantisch verhaal door Richard Mason IP ito fltilllÊti- 1 fit! II Volgens „Rode Ster' X, mm Kees Stip MWWWWWWWWWW WWWWMWWWWW ADVERTENTIE ES 77) Britse krijgsgevangenen in Japan zouden zeker uitstekend worden be handeld Had de keizer niet zelf gedecreteerd, dat zodra de vijand de wapenen neerlegde, de Japanse sol daten hun nobele geest zouden tonen door genadig te zijn? Men beweerde, dat een Japans ge vangene drie stadia doormaakte. De eerste vierentwintig uur was hij ver bijsterd door de strijd en het onver wachte lot, dat hem was overkomen. Hij had hier zijn eigen woord voor, muchu, dat wil zeggen: midden in een droom. Daarna ging hij overeind zitten om alles om zich heen te be kijken en zich te realiseren, dat hij nog leefde en dat deze toestand naar alle waarschijnlijkheid een blijvende zou zijn. Er waren geen striemen van de zweep op zijn huid en ook geen brandende houtjes onder zijn vingernagels, maar er stond een kom rijst naast zijn bed en een dokter verzorgde zijn wonden. En dat ont roerde hem zeer want er is geen sentimenteler mens ter wereld dan een Japanner. Hij schreef een paar gedichten op de verpleegster, waarin hij in uitgebreide bewoordingen ver telde, dat hij had verwacht gemar teld te zullen worden, maar dat zijn enige marteling bestond uit haar ogen vriendelijke ogen, die hem deden denken aan zijn meisje in Fuknoka, dat hij nu op zo onmanne lijke wijze schande had aangedaan. En als hij lang genoeg in staat van sentimentele dankbaarheid had ver keerd, trad het derde stadium in: hij verachtte de mannen die hem ge vangen hadden genomen, omdat ze zo zwak waren hem op zo'n feeste lijke manier te onthalen. En zo hij al niet nors werd, dan werd hij ze ker koppig en arrogant. Er waren natuurlijk vele verschil lende typen. De officieren waren het moeilijkste te hanteren, omdat ze een groter verantwoordelijkheidsge voel bezaten, en de boerenjongens waren het gemakkelijkst de ina- kamonos, die meer van de grond af wisten dan van oorlogvoering en po litiek. Dan waren er nog kleine win keliers en chauffeurs en kantoorbe dienden. Ik sprak met een man van de laatste categorie en zijn ogen achter de dikke brilleglazen knipper den zenuwachtig en deden aan die van een uil denken. We hadden hem die bril zelf gegeven, omdat hij de zijne had gebroken vóór hij krijgsge vangene werd. Ik praatte lang met hem, omdat ik hem beter begreep dan de mees te anderen en omdat hij er zo be droefd en verloren uitzag, als een slachtoffer van de oorlog van ande ren. De moeilijkheid was niet mezelf te weerhouden wreed te zijn jegens deze mensen, die eens de verpersoon lijking waren geweest van de mee dogenloosheid van de vijand, maar om zo weinig mogelijk blijk te ge ven van sympathie. De Engelse be wakers wisten dat ook; ze waren door Burma gekomen, dichter bij de Jappen dan ik, en ze wisten wel wat ze gedaan zouden hebben, als hun de vrije hand was gelaten. Ze wonden er ook hier geen doekjes om, maar ze hielden toch hun laarzen en hun ba jonetten op hun plaats. Het was een hoogst interessante plaats, een kleine wereld op zich zelf, binnen dat omrasterde erf en die bruine muren van het fort. We verlieten het fort maar zelden, 's Avonds kuierden Peter en ik langs de kantelen van het fort of we gingen zitten praten ik een van de pavil joens bovenop de reusachtige poort. We keken neer op de eindeloze vlak ten van de Ganges en zagen de brui ne dorpen met hun dicht opeenstaan- de huizen, en de boeren en de ossen dat alles behoorde tot wéér een andere wereld, een wereld waar ik nooit iets van zou weten. „Wat denk je, dat er met ons zal gebeuren?" vroeg Peter. „Weer de wildernis in, dat is al les". „Denk je dat we gedood zullen worden?" „Waarom zouden we? We zijn im mers met het korps. Of op z'n ergst met 'n divisie. We hebben met de echte oorlog niets meer te maken". „Je gaat stellig naar huis", zei ik. „Op een goede dag ontdek je opeens dat je in Holborn achter een bureau zit en dan lijkt dit allemaal maar een droom. Maar 't zal ook iets zijn, waar je de rest van je leven over kunt praten". „Het zal ook iets zijn om over te schrijven. Je vergeet dat ik een groot auteur ben". „Ja, dat vergat ik. Nou, dan word je in geen gevafl gedood. Er zullen verscheidene bommen onder je jeep ontploffen, maar door een ongelofe lijke buitenkans kom je er alleen maar met een schram af". „En wat zal er met jou gebeuren?" „Ik weeet het niet. Ik kan me evenmin voorstellen, dat ik nog eens naar huis ga". „Hoe moet 't dan met je butler en 't zilveren theeservies en de mid dagthee op 't grasveld?" „Dat is eeuwen geleden", zei ik. „Maar 't komt weer". „Ik betwijfel 't", zei ik. „Hoewel ik af en toe geloof, dat ik het heer lijk zou vinden om thee te drinken op het grasveld en te luisteren naar de roeken en op te kijken in een Engelse lucht.Als ik mocht ster ven, bedenk dan alleen dat ik dit ge zegd heb. „Mijn God, je hebt teveel van Ru pert Brooks gelezen. Sabby zou je wel genezen hebben van al die poes pas". „Ze heeft me van heel veel gene zen, maar niet daarvan". „Zo, en hoe denk je dat ze eruit zou zien, in de omgeving, die jij zo aandienlijk beschrijft". „En ook bij de winkelende boeren in Tewesbury?" „Tewkesbury is zo landelijk niet. En in ieder geval is ze al eens eer der in Engeland geweest. Kun je je haar niet voorstellen, tussen de bloesem van de fruitbomen in Glou cestershire?" „En hoe staat het met de kleine Sabby-Michaels?" „We zouden geen kinderen hebben tenminste niet van onszelf. Mis schien zouden we een klein meisje adopteren". „Je hebt al een heel plan opge maakt, niet?" f Wordt vervolgd.) ''iWm een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. MOSKOU (Reuter) In „Rode Ster", het' blad van het Russische leger, staat, dat de geregelde bijeenkomsten tussen de ambassadeurs van de Verenigde Sta ten en China in Warschau worden gebruikt voor het beramen van tegen de Sovjet-Unie gerichte demonstraties. Voorts wordt daar de weg naar uitbrei ding van de oorlog in Vietnam geplaveid. Iedere ke:r als een ontmoeting in War schau heeft plaats gevonden ontstaat in China een anti-Russische hysterie, schrijft het blad. „In Warschau peilen de Amerikanen de reacties van Peking op de Amerikaan se uitbreiding van de oorlog in Vietnam", aldus „Rode Ster". „Beide partijen zijn daar ook overeengekomen dat China in die oorlog niet tussenbeide zal komen, mits de VS China niet aanvallen". In het Chinese „Volksdagblad" van vandaag wordt de „aan de macht zijnde kliek in de Sovjet-Unie medeplichtige nummer één van het Amerikaanse im perialisme" genoemd. Het blad beschul digt Kosygin ervan de echo van Johnson te zijn. LA PAZ (AFP). In de Boliviaanse districten Hoeanoeni, Catavi en Siglo Veinte zouden zaterdag bij gevechten tus- VATICAANSTAD (Reuter). Paus Paulus heeft vandaag op een geheim con sistorie in het Vaticaan officieel zeven entwintig nieuwe kardinalen benoemd, waarmee het totale aantal kardinalen is gekomen op 118, het hoogste in de ge schiedenis. Het consistorie werd bijgewoond door 35 van de 91 al bestaande kardinalen, die olgens traditie hun unanieme goed keuring gaven aan de door de paus voor gestelde kandidaten. COP. MARIEN TOONOER 1. Wie ooit iets heeft gestolen, kan terecht in het Halve-Maan-Slop. Daar woont de handelaar in ongere gelde goederen, Kleine Klaasje. Deze koopt alles wat op oneerlijke wijze is verkregen en is een graag geziene figuur in de onderwereld. Toen de twee heren Aal de Glibber en Henkie dan ook een partij juwelen hadden buit gemaakt, besloten ze naar de bekende heler toe te gaan. „Goeie!" sprak Aal, binnentredend. „We heb ben iets voor je! Lekkere schittertjes! Het was niet gemakkelijk om ze te pakken te krijgen, en we rekenen er op, dat ze een aardig prijsje zullen opbrengen!" „Laat maar zien wat je hebt!" zei Kleine Klaasje onverschillig. „Pas dan kan ik praten over de prijs!" De ander stortte een zak leeg en al spoedig raakte de toonbank bedekt onder een grote hoeveelheid juwe len. „Is dat alles?" vroeg de heler minachtend. „Ik geef er geen cent voor! Er zitten geen zaken meer in ju welen! Neem die rommel maar weer mee!" IK HEB 6EEN ZIN MEER OM MET M'W MOW TE FLUITEN, IK 6A EEN FLUIT MAKEN DAT KLINKT BIJNA EEN 8ECTJÊ TE V NATUURGETROUW,' JA, NET EEN V066L! 60ED, POLLE I HEEU NATUUR GETROUW 23818 sen politie en mijnwerkers 21 mensen zijn gedood en 70 gewond. Een grote hoe veelheid propagandamateriaal van Cubaan se oorsprong zou in beslag genomen zijn. Tegen verscheidene leiders van de links nationale revolutionaire partit zijn g^estaüebevelep uitgevaardigd. LONDEN (AFP) Vijf Britse ama teur-grotonderzoekers hebben gistermid dag de dood gevonden in een grot in Yorkshire in de buurt van Grassington. Zij werden verrast door opkomend water, als gevolg van hevige regenval op zater dag en zondag. „De koffie is bruin" stond er op een boom bij het boerderijtje. Ik zette mij aan een tafeltje op het erf, waar een knaapje vlijtig met mijn bestelling wegdraafde. Mijn voorganger had het ochtendblad achtergelaten. „Kind deed gif in oma's koffie" riepen de krantenkoppen mij toe. „Zoon doodt moeder met bijl". „Man zendt vrouw in ziekenhuis ver giftige sinaasappels" De vrouw die mij de koffie bracht zag er nog gezond uit. Maar de koffie leek eepder groen dan bruin. Voordat ik de kans kreeg ze te proeven, kwam het knaapje weer naar buiten en haal de het kopje voor mijn neus weg. „Dat is opa's koffie" riep hij. „Die heeft oma zelf voor opa klaargemaakt' Terwijl hij ermee naar binnen liep kwam opa om de hoek van de hooi berg gedraafd, achtervolgd door de knecht die met een bijl zwaaide. Daar opa was opgezadeld met een draag baar toestel voor landbouwspuitings- doeleinden, dat loodzwaar woog en waarvan de borstriemen hem boven dien de ademhaling bemoeilijkten, ver loor hij snel terrein. Maar hij maakte van de ademnood een deugd door zich plotseling om te draaien en de tuit van de slang op zijn achtervolger te richten. „Sta of ik spuit", riep hij. De knecht bleef beteuterd staan. „Mannen, mannen", riep de vrouw, die naar buiten kwam, „moet dat nou hier? Denk toch aan de klanten!" De mannen dropen grommend af. De vrouw hield een injectiespuit, die ze in de hand had, omhoog, liet er een klein straaltje uit wegspringen en stak de naald vervolgens in een aan tal gereedliggende sinaasappels. Ze droogde ze aan haar schort af en deed ze toen in een bruinpapieren zak. „Bartje", riep ze, „breng dit naar het Ziekenhuis, voor vader, maar zeq niet van wie het komt". Het kereltje liep met de sinaasappels naar de schuur, maar verscheen weer spoedig in de deuropening. „Ik kan de fiets er niet uitkrijgen", riep hij. Oma ligt ervoor!" Ik heb maar geen nieuwe koffie be steld. ATHENE (Reuter). De Griekse re gering heeft gedreigd met drastische maatregelen tegen Griekse studenten in het buitenland, „die hun land belasteren in plaats van zich aan hun studie te wij den". De regering was ter ore gekomen dat verscheidene studenten in het buiten land het werktuig waren van „onruststo kers en buitenlandse agenten" en vijan den van hun vaderland waren geworden. MASSEN (DPA) Gistermiddag is in de Westduitse plaats Massen bij Unna een sneltrein ontspoord. Zeker 35 men sen werden gewond, van wie enigen ern stig. Volgens de politie liepen de vier laat ste wagons van de sneltrein Aken-Bruns- wijk uit de rails, vermoedelijk doordat de rails door de grote zonnehitte waren ontzet. 12. „Ik heb niet eens gemerkt dat me neer Lau ruzie had met een zwerver", zegt Seah. „Als ik werk heb ik geen aan dacht voor het publiek. Ik kan me niet laten afleiden". „Ik begrijp het", zegt Tsjiao Tai sussend. De arme toneelspeler is hem wel sympathiek. Hij heeft een open, eerlijk gezicht, en je kunt merken dat hij zijn beroep hoog opvat, al wordt er door genoeg mensen op neergezien. Hij wendt zich weer tot de rijsthandelaar en zegt: „Ik laat de acteurs nu maar aan Uw hoede over, meneer Lau. U kunt ze beter troosten dan ik. Breng ze gerust naar hun logement als ze dat willen, ik heb ze niets meer te vragen. Vanavond verwachten we Rechter Tie terug, en hij zal meteen een onderzoek instellen. Daar om moeten ze zich morgenochtend wel melden in het gerechtsgebouw, voor de gewone formaliteiten. Ze kunnen dan ook het lijk van hun zoontje meekrijgen, voor de begrafenis." „U vindt het misschien vreemd", zegt Lau, „maar als U het goed vindt, kom ik morgen graag met ze mee naar het gerechtsgebouw. Ik wil al les doen om ze in deze dagen bij te staan" „Natuurlijk, meneer Lau", zegt Tsjiao Tai. „Dat is heel loffelijk. Trouwens, U moet morgenochtend zelfs meekomen. U bent een van de belangrijkste getuigen". 865. Spinnijdig sprong het dorpshoofd op Brammetje af met de bedoeling die brutale zeeman eens flink op zijn plaats te zetten. Helaas lette het dorpshoofd daarbij niet op een steen, die op zijn weg lag. Een kreet een luchtsprong en daar danste het dorpshoofd in het rond, terwijl hij met twee handen zijn pijnlijke grote teen omklemde. „Pas op", riep Bram nog, maar het was te laat. Nu stootte het dorpshoofd ook allergemeenst de grote teen van zijn andere voeten daar lag hij lang uit in de modder. „Een ezel stoot zich in het gemeen niet tweemaal aan dezelfde steen", zei Bram zachtjes, maar hardop telde hij: „Eén, twee, drie, vier builen. Tjonge, tjonge, ik wou dat ik zo'n geluksolifantje had geweldig." Het dorpshoofd was verslagen. „Neem mee", stootte hij moeilijk uit. „Neem alsjeblieft dat dier mee en laat ik het nooit meer zien I Dat beest brengt alleen maar ongelukI"

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15