Tricht en Chaam zwaar getroffen F" fi &^tSsSê^\^sss iwrarfx Tornado treft Oostmalle en Noordfranse dorpen HIER SCHEIDEN ONZE WEGEN" K morris m Koningin in Tricht Al prijzenslag om kleuren-tv's Vliegveld van Cairo dicht HET WEER Noodweer eiste tien levens Heinz Stuy naar Ajax Bij Textielunie 85 man op straat Hervormde lector aan katholieke universiteit Zeven doden in Pommereuil Kosygin: „Vrede in Vietnam is noodzakelijk" Mogelijk opnieuw gesprek Kosygin en De Gaulle fel I**» 1 HI -i ^*WÊ 52e JAARGANG NUMMER 199 MAANDAG 26 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidsn. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewftk» Adj. Hoofdredacteurs E. Koning WAARIN QPCfflttfOMEN BE RENNEMUR COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije HP Miljoenenschade in Chaam Zie verder pagina 2 Het woord is aan Borba: Militaire luchtbrug Egypte-Moskou In West-Duitsland Wisselend bewolkt Aan het strand Trein strandde in het puin Regeringshulp voor Tricht Foto's van de stormramp pagina 6 W^L. WJ Topgesprek in Glassboro Straaljagers REGENKLEDING IJmuider Courant Wervelstorm trok een spoor van verwoesting door twee dorpen Een luchtopname van het door de windhoos van gistermiddag getrof fen dorpje Tricht. Een groot ge deelte van een nieuwe woonwijk werd in een puinhoop herschapen. een deel van de getroffenen op korte ter mijn aan een huis te helpen. Er zijn in het dorp 22 woningin aanbouw, die bijna klaar zijn en nauwelijks stormschade heb ben opgelopen. Ook in de omgeving van Tricht hield de windhoos huis. Op de rotonde bij Deil in de rijksweg Utrecht-Den Bosch raakten enkele tientallen auto's van de weg, waarbij 16 personen werden gewond Drie sneeuwschuivers van rijkswaterstaat, die op een terrein bij het verkeersplein ston den, werden in een weiland geslingerd. Overal in de vernielde wijken staan au to's, die als conservenblikjes in elkaar gedrukt zijn. Er zijn auto's bij die hon derden meters ver door de windhoos moe ten zijn meegenomen en ergens tussen het puin zijn neergesmakt. In de Betuwe en de Bommelerwaard werd voorts enor me schade aangericht aan fruitboomgaar den en tuinbouwkassen. In Chaam in Noord-Brabant zijn twee personen om het leven gekomen. Zij be vonden zich op het kampeerterrein langs de weg van Chaam naar Alphen. Tiental len tenten en caravans, die daar stonden, waren na het voorbijtrekken van de wind hoos van het terrein weggevaagd. Een groot aantal boerderijen in de om geving werd vernield. Het café Klein Amerika werd met de grond gelijk ge maakt. Op een parkeerplaats werden drie auto's met caravans en al door de wind hoos opgenomen en vele meters wegge slingerd Hierbij werden tien personen ernstig gewond. Ook werd een nieuw res taurant verwoest, dat woensdag geopend zou worden. De totale schade in het ge bied in Chaam moet in de miljoenen lo pen. De koningin heeft vanmiddag een be zoek aan het rampgebied in Tricht ge bracht om zich persoonlijk van de toe stand op de hoogte te stellen in dit door de cycloon zwaar getroffen dorp. Marcel de Germiny: Ongestoord geluk slaapt op den duur in In West-Duitsland is de prijzenslag om kleuren-tv-ontvangers reeds begonnen. Was tot nu toe bekend dat de prijs van een ontvanger ongeveer 2600 mark zou bedragen, het Duitse verzendhuis Neckermann heeft nu met een inteken prijs van 1840 DM voor een ontvanger een bres geslagen in alle „stille" afspraken BEIROET, (ANP, AFP en Reuter) -1 t.a.v. de consumentenprijs voor dit soort Het vliegveld van Cairo is vanmorgen tot nader order gesloten. Ook mag niet over Egyptisch gebied worden gevlogen. Over de redenen voor de maatregel, waarvan radio-Cairo vanochtend overigens geen melding maakte, is niets bekend. Het bericht, dat dit miljoenenbedrijf van 1 juli tot 27 augustus kleuren-tv's met volle garanties tegen een prijs zal leveren, die in ongeveer duizend mark beneden de doorsneeprijs ligt, heeft grote beroering De KLM-persdienst deelde vanochtend I gewekt. Uit commentaren van de grote ,,,„.1,,.. vn_ „n naar Cairo fabrikanten kan worden gedestilleerd, dat vüégvsld vL8(^=h(e»d vroeg - VolgensUUheT gezaghebbende Joegosla- kan- Daarvoor zijn de investeringen te u£to%«WE«ypferbeVmliE Sde?en™e'lérïchtS uTmSm oog loren materieel. Er is een „onafgebroken zeer druk" verkeer van militaire trans porttoestellen op de lijn Rusland-Egypte, zo meldt de correspondent van het blad in Cairo. Russische technici zorgen voor de mon tage van de aangevoerde militaire uitrus ting. ,.Het is een publiek geheim dat de Russische militaire hulp ook gericht is op opheffing van het tekort aan kader bij de Egyptische strijdkrachten, met name bij de luchtmacht", aldus het Joegoslavische blad. Correspondenten van Israëlische kran ten hebben uit Al Qantara gemeld dat de Egyptische troepen op de westelijke oever van het Suez-kanaal zijn begonnen met het graven van nieuwe stellingen. Ds. dr. W. Aalders uit Den Haag is benoemd tot lector in de faculteit der godgeleerdheid van de rooms-katholie- ke universiteit te Nijmegen, voor het geven van onderwijs in het wereldpro- testantisme. Ds. Aalders studeerde theologie in Utrecht. Sinds 1946 is ds. Aalders her vormd predikant in Den Haag. Hij is twee jaar voorzitter geweest van de commissie van de synode voor opstel ling van een rapport over het humanis me, lid van de commissie hervormd re monstrants gesprek, van de commissie van de synode voor de eredienst en do cent aan de Haagse oecumenische soci ale academie. W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws 3 Van dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 13, 14 Kunst 5 Radio en tv 5 Economisch nieuivs 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 9-13 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Ferdinand lb Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Overigens ma tige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen vrij zonnig met af en toe be wolking, maar geen regen. Matige zuidwestelijke wind. Middagtempera- turen 17 d 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk iets sta bieler en warmer weer. De wervelstorm die zondagmiddag van het zuiden uit over ons land trok, heeft twaalf slachtoffers geëist en enorme materiële schade aangericht. De cycloon maakte de nieuwbouwwijk van het Betuwse dorp Tricht vrijwel met de grond gelijk. In het Noord-Brabantse dorp Chaam werden talrijke luizen en boerderijen verwoest. Op een kampeerterrein werden tenten en caravans weggevaagd. In vele plaatsen werd het trein- en wegverkeer ge stagneerd door omgewaaide bomen. De minister van Wederopbouw, ir. Schut, is gisteravond naar het zwaargetroffen Tricht gegaan en heeft later met minister-president De Jong de mogelijkheid van regeringshulp aan dit rampgebied besproken. In Tricht, waar in twee minuten tijd een gehele wijk werd verwoest, vielen vier doden. Zestien mensen werden ge wond van wie er twee in levensgevaar verkeren. In het 1500 inwoners tellende dorpje werden 50 huizen onherstelbaar verwoest en 150 beschadigd. De slachtof fers zijn de 41-jarige weduwe E.C. Wie riks, haar vijftienjarige dochter, de 59- jarige constructieschilder en gemeente raadslid II. van den Berg en het 6-jarig jongetje M. F. Verstegen. De ravage in Tricht is enorm. Van sommige huizen staat zelfs geen stukje muur meer overeind. Van een blok is de gehele voorgevel verdwenen. Andere hui zen hebben geen dak meer of missen mu ren. De straten liggen vol puin, hout, ka pot meubilair en vernielde auto's Een meubelfabriek en een pluimveehouderij werden volkomen vernield. De windhoos heeft een scherp afgebakend spoor ge volgd met een breedte van twee- tot drie honderd meter. Sommige huizen zijn on beschadigd, maar de woningen er pal naast veranderden in een puinhoop. Tijdens de ramp passeerde juist de sneltrein Maastricht-Zandvoort het dorp Enkele ruiten sneuvelden door rondvlie gende brokken steen en hout en de trein strandde in het puin van een vernielde boerderij, dat door de windhoos op de spoorbaan gesmeten was. Twee reizigers werden gewond. Tot omstreeks half negen gisteravond was het treinverkeer op deze lijn Utrecht-Den Bosch gestremd. Het reddingswerk kwam bijzonder snel op gang. Twintig minuten nadat de wind hoos zijn vernietigend spoor had getrok ken, waren de brandweren van Tricht en Geldermalsen, de BB uit Tiel, de Rode Kruiskolonne Geldermalsen en twee groe pen van de bedrijfsbescherming van de Nederlandse Spoorwegen uit Tilburg en Amersfoort reeds bezig met de hulpverle ning. Ook militairen die in de plaatsen rond Tricht met weekendverlof waren, werden naar de plaats van de ramp ge dirigeerd. Dit grote aantal redders pro beerde gisteravond bij het licht van schijnwerpers enige orde in de chaos te scheppen. Later op de avond werd het gebied echter ontruimd en afgezet. Twin tig politiemannen van de rijkspolitie heb ben er de gehele nacht de wacht gehou den. De honderden Trichtenaren die zo plotseling dakloos werden, vonden voor de nacht onderdak bij familie of kennis sen in het dorp of in de omgeving. De minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W Schut, kwam na de ramp naar Tricht. Hij sprak daar met het college van B. en W. en met de commissaris der koningin in Gelder land, mr. H. W. Bloemers. Bij zijn ver trek verklaarde de minister dat hij re geringsbijstand nodig acht, o.m. een fi nanciële regeling voor herstel van de zeer zware schade. Burgemeester Sanders acht ook een re geling voor de vernielde woningen tn in boedels voor particulieren nodig. De wo ningwetwoningen, eigendom van de ge meente, zijn tegen stormschade verze kerd, de particuliere woningen over het algemeen niet. De burgemeester vroeg zich overigens wel af of een dergelijke windhoos door de verzekeringsmaatschap pijen onder stormschade gerekend zal worden. Er bestaat een mogelijkheid om BRUSSEL (ANP) Het Belgische plaatsje Oostmalle, 26 kilometer ten oos ten van Antwerpen, is gistermiddag om half vijf getroffen door een windhoos die enorme schade heeft aangericht. Er is een dode. Zeker honderd mensen werden gewond, van wie 43 ernstig. In Brugge kwam een fietser om het leven. Even na vier uur, aldus meldt onze correspondent in Brussel, werd het dorp Oostmalle door de wervelwinden getrof fen. Het dak van de kerk stortte in en in een straal van een halve kilometer werd de kern van de gemeente vernield. Gevels vielen om, daken werden afge rukt, bomen knapten als luciferhoutjes af, stilstaande auto's werden omverge worpen. Een bij de kerk staande frituur- kraam werd twintig meter weggeblazen aan dgnken dat er voorheen veel ontmoe door de wind. De eigenaar werd getrof- tjngen zijn geweest en die hebben niet al fen door de hete olie. Hij is later aan onze moeilijkheden opgelost, maar ik her zijn brandwonden bezweken. haal: het helpt veel een man recht in de De kerk was juist verlaten door een ogen te zitten kijken en te trachten ver groot gezelschap dat de doop van de standelijk met hem te praten. In het bij- zevende zoon van een familie vierde. Men zonder als hij tracht dat met u te doen", was op weg naar het stadhuis voor een feestelijke ontvangst waar zij echter wer- Op een vraag of de besprekingen met den getroffen door glassscherven van de president Johnson vooruitzicht van een uit de gevels gerukte ruiten. De verpleeg- spoedig einde van de Vietnamese oorlog ster die het kind droeg werd gewond, bieden, antwoordde Kosygin tijdens een de baby bleef ongedeerd. persconferentie, die anderhalf uur duur- De ramp voltrok zich binnen enkele de: „Dat zou ik niet zeggen. Verbetering minuten. Zeker 200 huizen zijn voorlopig van de Amerikaans-Russische betrekkin gen zou het best kunnen worden gediend door beëindiging van de Amerikaanse agressie. Het is in de allereerste plaats nodig dat die oorlog eindigt". De ontmoeting tussen de twee mach tigste politieke leiders ter wereld is geëindigd. President Johnson en premier Kosygin gaan huns weegs, na het topgesprek in Glassboro. welijks te voorspellen". Na 27 augustus zal Neckermann, die alle radio- en tv-apparatuur van de firma Korting betrekt, de prijs van 1840 DM verhogen met slechts 100 tot 200 DM. WASHINGTON (Reuter en AFP) I Premier Kosygin van de Sovjet-Unie en president Johnson van de Verenigde Sta ten hebben hun besprekingen die zij vrij dag en zondag gedurende tien uur en twee minuten in Glassboro in New Jersey hebben gevoerd „nuttig" genoemd. Natuurlijk maken", aldus Johnson na afloop van het gesprek .ontmoetingen zoals deze de vrede niet. We moeten er- of definitief onbewoonbaar. Drie kleinere dorpen, Dikkebus, Boe- zinge en Brielen, in West-Vlaanderen, niet ver van de Frans-Belgische grens werden eveneens getroffen. Kosygin zal via enkele andere landen naar Moskou terugkeren. Volgens geruch ten zou de Russische premier in Havanna met premier Castro spreken. Ik dacht", zo vertelde de burgemees-1 PARIJS (AFP). De kans is groot ter aan onze Parijse correspondent, „dat da^ de Russische premier Kosygin op Gisteren zijn ook delen van Noord- Frankrijk door dezelfde storm getroffen. Ditmaal vielen er geen slachtoffers, in tegenstelling tot zaterdagavond: zeven doden, veertig gewonden en 700 daklozen. Vooral het dorp Pommereuil werd toen zwaar getroffen. het einde van de wereld gekomen was. Rustig zat ik met mijn gezin aan tafel toen ik aan alle kanten een onheilspel lend gekraak hoorde. Op straat zag ik hagelstenen vallen zo groot als tennisbal len. De bliksemstralen waren niet van de lucht. Zo iets had ik nog nooit in mijn leven gezien Ik schreeuwde de kamer in: „Berg je, want ik heb het gevoel dat er iets ver schrikkelijks gaat gebeuren". Ik had dat nog niet gezegd of de tornado was er al. Het gedaver van straaljagers boven onze hoofden kon niet erger zijn. Daarna be gon het te stortregenen. Alles duurde niet langer dan twee of drie minuten Zware regens hebben in een groot deel van Zuid-Engeland de wegen overstroomd Het grootste deel van de banen van Wimbledon, waar vandaag de kampioen schappen beginnen, zag er uit als een meer. (Van onze sportredactie) Ajax en Telstar hebben vanmorgen I overeenstemming bereikt over de transfer van Heinz Stuy naar de Amsterdamse club. Over de transfersom willen Telstar en Ajax niets bekendmaken. De som was in ieder geval hoger dan 125.000. Trai ner De Visser van Telstar zei hierover: „We hadden Stuy graag willen houden. Daarom hebben we ook een flink bedrag gevraagd, maar hoger konden we niet gaan, want dan had hij bij ons zo veel moeten gaan verdienen, dat de verhou- dingen waren scheef getrokken. Hij kan daar veel meer verdienen dan bij ons". zijn terugweg uit de Verenigde Staten Parijs aandoet om opnieuw een gesprek te hebben met president De Gaulle. Dit hebben welingelichte kringen in de Fran se hoofdstad vandaag gezegd. Mogelijk zal dit onderhoud morgen plaatshebben. Kosygin had tien dagen geleden al een ontmoeting met De Gaul le, voordat hij naar New York reisde. Bij drie bedrijven, behorende tot de Ne- I derlandse Textielunie zullen in totaal 85 man worden ontslagen, te weten bij de N.V. Oldenzaalse Stoomweverij voorheen J. H. Molkenboer 25 man, bij Jordaan ter Weeme in Haaksbergen 35 man en bij J. Wellink in Oldenzaal ook 25 man. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 2255 90 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1