Lulu, hield priesteres der zinnen de zaal in haar ban „Ubu Roi" als poppenspel tot eigen leven gebracht Amsterdams avondconcert door Collegium Musicum Hachelijke trapezewerk van Newyorkse blazers 5 n m k\- VANAVOND Gemengd program van Nederlands Danstheater ffSllüM- 1 ffST |HV S r 1V MAANDAG 26 JUNI 1967 Klankstriemen Begenadigd Stroef David Koning P. Zwaanswijk De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma' s Simon Koster Dr. G. W. Oberman overleden „EEN OPERA is een onzinnige vorm van kunst, die men bepaald niet moet aanmoedigenDeze uit spraak van de muziekgeleerde en operakenner Oskar Bie wordt door vele mensen onderschreven. Het merkwaardige is echter, dat Oskar. Bie vervolgens vele hoofdstukken vol schrijft om de lezer op de hoogte te stellen van de grote liefde in zijn leven: de opera! In zekere zin maakt Alban Berg zich aan dezelfde tegenstrijdigheid schuldig. Hij heeft met zijn opera Lulu de zedelijke misstanden in de maatschappij willen hekelen. Daarbij stelde hij het verderfelijke en harte loze karakter van de hoofdrolspeel ster in het middelpunt. Hij laat ons zjen en onderstreept het met zijn muziek hoe deze koele en ver achtelijke vrouw, die een groot be hagen schept in haar eigen aantrekke lijkheid, de mannen om haar heen als wormen vertrapt. Hij vergelijkt Lulu in de proloog met een slang, die zijn prooi in een dodelijke omhelzing ge vangen houdt en die het levenloze lichaam achter zich laat om het vol gende slachtoffer te omstrengelen. Maar toch voelen wij dat Alban Berg als het ware zelf in aanbidding neer knielt voor deze koningin van het on gedierte en hoe hij haar tenslotte tot een priesteres der zinnen verheft. HET zou zeker heel gemakkelijk zijn om aan te tonen, dat de opera inderdaad een onmogelijke vorm van kunst is, maar toch weet ik bijna zeker, dat geen mens in deze overtuiging de schouwburg ver liet. Alban Berg geselde ons met strie mende klanken, die sporen als van zweep slagen in onze ziel achterlieten om te be wijzen dat wij leven in een poel des ver- derfs. Na de laatste klanken stonden wij ontredderd op om de vrouw te huldigen, die eigenlijk onze verachting verdiende. Wij gaven daarmee de vrije loop aan het gevoel, dat ons de gehele avond gevan gen hield. De vreemde kronkel in de men sengeest, die het mogelijk maakt, dat wij Iets monsterachtigs bewonderen, open baarde zich voor ons op het toneel, maar werd tegelijkertijd op ons overgebracht. HET was niet alleen de componist Al ban Berg, die ons de gehele voorstelling in zijn ban hield, het was ook en mis schien wel in de eerste plaats, hét Spel en de stem van de zangeres Anja Silja. Deze begenadigde kunstenares beschikt over alle eigenschappen die nodig zijn voor deze bijzonder moeilijke hoofdrol. Zij heeft een prachtige stem en een feil loze techniek. Zij acteert als een geboren actrice en zij is mooi. Zij is lang en slank (een uitzondering onder de opera-sopra nen) met een verleidelijke allure, die haar in deze rol goed van pas komt. Zij spéélde niet Lulu zij was het. Zij leverde het bewijs van de mogelijkheid om een „onmogelijke" kunst lichaam en ziel te schenken. Zij deed ons geloven in alles wat op het eerste gezicht ongeloofwaardig scheen. Dat er na ruim dertig jaar een zange res voor het voetlicht treedt, die de hals brekende moeilijkheden van deze sopraan partij spelenderwijs oplost, is een wonder op zichzelf. Hierin ligt besloten, dat deze opera, geschreven met het hartebloed van een geniaal mens, zich zal weten te handhaven. Anja Silja heeft met een bo venmenselijk kunnen voldaan aan de ex orbitante eisen die haar gesteld werden. Er waren in deze voorstelling meer bij zonder goede prestaties. In de eerste plaats Sonja Cervena, die in de rol van Grafin Geschwitz een zeer overtuigende creatie gaf van een lesbienne, die vergaat in de haar verterende liefde voor Lulu. Van de mannelijke vertolkers noem ik in de eerste plaats Willy Ferenz die als Schigolch excelleerde in de rol van land loper en afperser. Het was weliswaar Anja Silja en Ramon Vinay in Lulu van Alban Berg. HET NEDERLANDS DANSTHEATER neemt ten aanzien van het Holland Festi val een eigenaardige houding aan. Men maar een bijrol, maar hij was de meest Utelt drie verschillende programma's boeiende persoonlijkheid onder de ac-1 samen, met dien verstande echter dat elk teurs. Ramon Vinay als dr. Schön, Ru- dolf Kat als de schilder en Kurt Rüsche als de zoon van dr. Schön zongen hun zeer moeilijke partijen op lofwaardige wijze. Het Concertgebouworkest o.l.v. André Vandernoot deed zijn reputatie alle eer aan. daarvan gewoonlijk slechts één première bevat. Voor de vaste bezoekers is er dus betrekkelijk weinig nieuws te beleven en om dat te zien moe ten zij het dubbele van de normale toegangsprijs betalen v,»v, wpn Blijkbaar heeft men een overdreven ver- neo xe&en I van de toeloop van Duiten- Het enige bezwaar dat ik waehtine van deze voorstelling betreft de nogal stroeve ™adars regie, die te weinig vrijheid liet aan de Qm nader toegelichte redenen heef bewegingen van de zangeres. Voor de hgt tweede programma (zaterdag kostuums van Rudolf Küfner niets dan lof avond in het circustheater te Scheve- zijn dekor echter was naar mijn smaak voqi. het grootste gedeelte aan een misgreep. De dwaze trapjes met Bartök gewijd, zodat men om te be- rood fluwelen koorden en de al te scha- een der meestgeslaagde choreo- mele bouwsels en vitrages ademden met =rafische werken van Hans van Manen op de sfeer, die men nodig heeft om zich s Divertimento v00r strijkers kon aan een elegant boudoir of een zaal in Duitse dgn DH Q Twaalf kreeg een goede Renaissance-stijl voor te stellen. Een ex- itvoering. Achteraf bleek deze keuze tra woord van lof voor de belichting van tQch n-et zQ geiukkig, omdat de jongste Wim v.d. Berg is hier zeker op zijn rreatie van laatstgenoemde een minder plaats. sterke indruk wist te maken. Het Holland Festival heeft met deze T zekere hoogte kan van een ver Lulu een voorstelling gecreeerd op inter- wantschap in methodiek worden gespro- nationaal niveau. ken. In Opus Twaalf overheerst een ro- J. H. Moolenijzer |mantisCh thema: de levensstroom, waar door men wordt meegesleept en waar tegen men zich niet verzetten kan. De dramatische uitwerking van wat de choreograaf zelf een noodlotsgedachte noemt is voortreffelijk geabstraheerd. Bij het weerzien meende ik zeer persoonlijk verwerkte invloeden van Leonide Mas- sine te herkennen. Maar hoe dan ook, in Dualis, zoals de noviteit is getiteld, krijgt men eveneens te doen het klinkt enigs zins paradoxaal met uitdrukkelijk ver borgen motieven in veel concretere beel den. Men zou het een kryptogrammatiscn ballet kunnen noemen. Het raadselachtige daarvan zou niet zo hinderlijk zijn, als er niet zo doorlopend pretentieus te verstaan werd gegeven dat het om diepere bedoelingen gaat en als de dansformules maar wat interessanter gevarieerd waren geweest. Herhaaldelijk komen er vooral in de duetten eigenlijk alleen nog maar psychologisch te duiden bewegingsexperimenten voor, die uit eindelijk niet meer dan versierde vraag tekens opleveren. Een verticale draai schijf blijft ons bij dit alles de symboli sche opzet voor ogen houden (beschilderd door Jan van der Wal, die ook de voor mannen en vrouwen gelijke kostuums heeft ontworpen). De plastische evoluties bleven qua raffinement ver ten achter bij Bartöks benaderen van de twaalftoons techniek in diens uit 1936 daterende Mu ziek voor snaarinstrumenten, celesta en slagwerk. Béjarts Sonate a trois (naar Huis Clos van Sartre) met Géza Frid en Luctor Ponse als pianosolisten en het door Ben jamin Harkarvy in elkaar gezette duet op muziek van Adolphe Adam voor Le Dia bie Quatre completeerden dit program ma, waaraan het Nederlands Begelei dingsorkest onder leiding van Peter Eros nbpaald" voortreffelijke bijdragen leverde, De publieke belangstelling was gering „Ubu Roi" van Alfred Jarry. Zweed se vertaling door Sture Pyk. Opvoe ring door het Stockholmse Theater van de Fantasie „Marionetteatern" op 25 juni in de Koninklijke Schouwburg, Den Haag. Bewerking en regie: Michael Meschke. Hoofdrollen: Mi chael Meschke en Ing Mari Tirén. Poppen en decors: Franciszka Themer- son. Muziek: Krzysztof Penderecki. zomerconcert, zondag avond in de En gelse kerk te Am sterdam gegeven, heeft het Colle gium Amsteloda- mense evenals in voorgaande jaren in actieve zin deelgenomen aan het Holland Festival. MET het HET koor begon dit concert met de klankschone uitvoering van twee compo sities „Christum Duceum" en een Ave Maria van Josquin des Prés, een van de meesters der derde Nederlandse School (tweede helft van de 15de tot het begin van de 16de eeuw). Ook met de vertol king van de Psalmen 134 en 150 van Jan Pieterszoon Sweelinck, stralend-schone polyfonie van rijk melodisch gehalte, bracht de dirigent Toon Vranken het koor tot voortreffelijke prestaties, een repre sentatief festivalconcert waardig. Als op zovele koorconcerten in dit herdenkings jaar van Claudio Monteverdis geboorte, nu vierhonderd jaar geleden, heeft ook het Collegium Musicum de grote compo nist geëerd met de uitvoering van vier delen: het Kyrie, Gloria, Sanctus-Bene- dictus en het Angnus Dei van de „Missa 4-vocum inaequalium", die in 1651, acht jaar na Monteverdi's dood werd uitgege ven. Waarom de organist Johan Wee- genhuise hierbij de opdracht had het koor unisono met elk der zangstemmen te be geleiden, is voor mij een raadsel geble ven. Ik kan mij niet voorstellen, dat dit accompagnement werkelijk in overeen stemming met de bedoeling van de com ponist is verricht. Monteverdi heeft in elk geval niet gerekend op de stemming van het orgel volgens de gelijkzwevende temperatuur, mocht hij inderdaad een orgel hebben voorgeschreven. Het contact van begelei ding en koorzang werd door de grote afstand tussen koor en orgel niet ideaal. Waarom toch deze prachtige muziek niet a-capella gezongen? De zangeressen en zangers van het koor hadden er de capa- citieten voor. En hoe kon men het verant woorden, dat als intermezzo, tussen het Gloria en het Sanctus, ter vervanging blijkbaar van het niet gezongen Credo een orgeltoccata van Hanz Xaver Mursch- hauser, een stuk in een pré-barokstijl werd gespeeld? Dit was een onaanvaard bare misgreep. Het orgel had eerder nog dienst gedaan voor Johan Weegenhuises uitvoering van de kleine Orgeltoccata van J. P. Swee linck. Indien de toegepaste registratie op het orgel voor deze muziek de enig moge lijke geweest is, dan leent dit instrument zich niet voor het spelen van composities in de stijl van deze toccata. Om eenzelfde reden, maar dan met betrekking tot een andere muziekstijl, kon het orgel geen voldoening schenken bij de begeleiding van het „Te Deum" in C van Benjamin Britten, een werk, dat fraaie episoden bevat, maar dat wat onsamenhangend van bouw is. Het koor heeft bij de uit voering weer bijzonder klankrijk gezon gen. Het koorlid, dat in het „Te Deum de solopartij vertolkte, bleek te beschik ken over een glansrijke stem met een voortreffelijk geplaatste resonans. Kin der lij ke vroomheid klonk uit het volgen de werk „Ut omnes unum sint" van Ma- rius Monnikendam en daarna kwam als slot een vertolkingshoogtepunt met de uitvoering van Psalm 100 van Hendrik Andriessen, waarbij de orgelpartij, met kennis van zaken geschreven, doeltref fend met de zang verenigd werd. Nederland 1. Kenmerk opent het maan dagavondprogramma na het nieuws, de reclame en de minimolen. Daarna volgt tot acht uur de Lucy-show. Na het jour naal gaat de VARA verder met Achter het Nieuws en het spelletje Tik tak tor, waarin Tom Keiling de knoppen bedient. Wat luchtig zomers vermaak vervolgens in Ha-li-ha-lo, een non-stop muziekpro gramma, waaraan meewerken de Belgi sche zangeres Tonia, de jazzvocaliste Hen- ny Vonk, de Nederlandse zanger Eddy Jones, Ronnie Klipstein, de danseresjes de Bel Air Sisters, de beatgroep de Tore ro's en het orkest van Frans de Kok. Ter afwisseling een documentaire uit de BBB-serie Look. In het natuurreservaat Ravenglass aan de Engelse kust bestu deerden natuurkundigen sporen van ver schillende diersoorten. Tot slot van de avond Henk Elsink. Hij ontvangt als gast Boccara Fride, die een aantal chansons zingt. Nederland 2. De NCRV begint met de Al Hirt-show. Als gasten ontvangt hij de cowboy-zanger Addy Arnoldi, Perry Como en Andy Williams. Na dit EEN DER TEKENEN des tijds is, be treffende het genre kamermuziek, de op gang van de muziek voor koperen blaas instrumenten. De heerschappij van het strijkersensemble bij voorkeur het strijkkwartet zal er weliswaar niet door onttroond worden, evenmin als door het houtblazers-ensemhle; maar het ziet er naar uit, dat het koper-team in de toekomst een aan vaarde gelijkwaar dige positie zal in nemen. Want wat eens als nuttige vrij etij dsbesteding gold van ijverige korpsleden is, mede door de enorme groei van de blazerstechniek, een gespecialiseerd vakwerk van virtuoos kunnen geworden, waarvoor een nieuwe generatie van componisten, tuk op inno vaties en gewaagde experimenten volop oezig is repertoire te verschaffen. OMSTREEKS 1889 schreef de toen zestienjarige scholier Alfred Jarry in Rennes, met medewerking van enige vriendjes, zijn poppenspel „Ubu Roi" en zij vertoonden dat in een eigen gemaakt marionettentheatertje. Jaren later is het stuk in Parijs en daarna ook in het buiten land (drie jaar ge- |ajs een poppenspel zij het dan ge leden nog door de deeltelijk met mensen-als-poppen Arnhemse toneel- ten tonele te brengen. In het kader groep Theater) als het Holland Festival heeft een volwaardig toneelstuk door leven- Meschke gisteravond in de Haagse de acteurs gespeeld en daarmee werd Koninklijke Schouwburg zijn opvoe- het in feite onrecht aangedaan. Het ring voor het eerst aan een Neder- Stockhoimse „theater van de fanta-1 iands publiek getoond. sie" Marionetteatern, dat geleid wordt J tT/t- u i~i\TQohto boeft Hp hii<5tp MEDE door de sensatie en het schan- door Michael Meschke, heelt de ju s_ da£d dat >ubu Roi» in de jaren rond verhoudingen hersteld door het weer de eeuwwisseling verwekte, heeft het spel bij latere generaties geleidelijk een nogal overtrokken aureool gekregen. Ook nu nog wordt het herhaaldelijk „het eerste absurdistische toneelwerk" ge noemd, hoewel het met datgene wat men terecht „absurdistisch toneel" noemt even weinig te maken heeft als de teks ten van een ouderwets Jan Klaassen- spel. Jarry en zijn vrienden hebben hun sarcastische grol over hebzucht, vraat zucht en machtswellust dezelfde grotes ke vorm gegeven, die men ook in de Antwerpse poesjenellenkelder kan vin den. Als men probeert die stijl met le vende acteurs uit te beelden, verwijdert men de onwerkelijke spelfiguren eerder van het publiek dan dat men ze er dich terbij brengt. Het is de verdienste van Michael Meschke een vorm te hebben gevonden, waarmee hij die figuren ont doet van alle „overdadige" menselijk heid en ze daardoor meer tot hun eigen soort van leven brengt en voor de toe schouwer meer aanvaardbaar maakt. MESCHKE bereikt dit door in zijn op voering een heel assortiment van onge bruikelijke hulpmiddelen te betrekken. Het echtpaar Ubu en kapitein Bordure worden gespeeld door mensen in grotes ke poppenkostuums, andere personages worden voorgesteld door levensgrote of meer dan levensgrote twee-dimensionele halve uurtje een programma over Japan. De Amerikaan Donald Richie heeft uit tientallen Japanse speelfilms karakteris tieke scènes geknipt, die hij samenvoegde tot documentaires. In de eerste daarvan belicht hij het Gezin. Na een korte medi tatie van ds. J. E. L. van de Geest tot slot van de avond een aflevering van de komische Amerikaanse serie de Held. HILVERSUM I 7 00 Nws. 7.10 Lezing. 7.15 Lichte gramm. muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Tou- ringclub. 8.45 Voor de huisvrouw. 10.00 Klas sieke en moderne muziek. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Musette-orkest. 12.18 Marktberich ten voor schippers. 12.20 Voor de landbou wers 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Licht en semble met solisten. 13.30 Musiësta. 14.20 Schoolradio. 14.40 Licht instrumentaal en semble. 15.00 Pizzicato. 17.00 Overheidsvoor lichting. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Lichte pianomuziek. 18.20 Uitzending van de ARP. 18.30 De Springplank. 18.55 Verslag Wimble don. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Kerkorgelconcert.19.45 Geestelijke liederen. 20.00 Moderne en klas sieke muziek. (20.30-2045 Boekbespreking). 21.50 Klassieke pianomuziek. 22.00 Kunst, 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Klank beeld over Finland. 23.15 Metropole orkest. 23.45 Licht instrumentaal trio. HILVERSUM n. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gramm.muziek. 8.50 Mor genwijding. 9.00 Klankjuwelen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.55 Beurs. 12.00 Dansorkest. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Licht orgelspel. 13.00 Nws. 13.10 Actualitei ten. 13.30 Klassieke muziek. 14.40 Schoolra dio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Kinderkoor. 16.00 Nws. 16.02 Moderne muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Voor de tieners. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Licht orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek Mozaiek. 20.00 Nws. 20.05 Zin gen geblazen. 20.35 Op de zomertoer. 21.50 Jazz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.07 Platen maar. 10.00 Nws. 10.02 Kwink. 12.00 Nws. 12.02 Ekspres. 14.00 Nws. 14.02 Verzoekpla ten. 15.00 Nws. 15.02 Mix1700 Nws. 17.02 5555en en 6666en. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 15.00 Nws. 15.03 Concertante muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Dansmuziek. 16.30 Voor ouder luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 Jazz. 17.45 Fragmenten uit: The Bird Fan- cyer's Delight. 18.00 Nws. 18.03 Voor de sol daten. 18.28 Paardesport. 18.30 Keurig frans. 18.32 Liederen. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 ZAng. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Lezing. 20.00 Hand in hand met Ne derland. 20.30 Hoorspel. 21.50 Klassieke mu ziek. 22.00 Nws. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Kenmerk. 19.30 De Lucy Show. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nws. 20.45 Tik Tak Tor. 21.15 Non-stop muziekprogramma. 21.40 Sporen lezen: dieren. 22.05 Vrij entree (cabaret). 22.30 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 The Al Hirt show. 20.35 Japan. 21.20 Gesprek. 21.30 De held (film). 21.56 Reclame. 22.00 Jour naal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Vergeten aarde, Spaanse filmimpressie. 19.10 Batman. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Zware geneeskundige risico's: Documentaire. 21.05 De Wrekers: Super Intellect. 21.55 Vanavond in Nieuwpoort. 22.25 Epiloog. 22.30 Jour naai. NEDERLAND n 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Premire over films. 20.35 Holland Festival Magazine '67. 21.00 Beslissende jaren (Speelfilm). 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. DERGELIJKE overwegingen lieten mij niet los, toen ik zaterdagavond in de Kleine Zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een kamermuziekprogramma beluisterde van het ..New York Brass Quintet", wat mij in herinnering bracht het optreden in het jongste Hartewens- festival van een gelijksoortig en al even opzienbarend ensemble, namelijk „The London Brass Soloists". Het is inderdaad verbazingwekkend wat men van deze executanten te horen krijgt; qua techni sche vaardigheid, klankverscheidenheid, nuance, muzikale expressie en samen spel. Vooral dit laatste wekt frappante sensaties, die ertoe leiden dat niet de mu ziek, maar het hachelijk trapezewerk van haar realisatie de aandacht absorbeert. De vertolking van een driedelig stuk van Gunther Schuller (Music for Brass Quintet) bleek op dit punt bijzonder ken merkend. Bijna hetzelfde gold voor een "ZS&iïXPSl de ST-1 «»T (prachtig is die van Tsaar mische complexiteit van dit werk en de Alexander) en nog weer andere zijn ge verbazend hoge eisen die het steld aan reduceerd tot kleine figuurtjes die, samenspel, kan men er een gron- soms groepsgewijs met een primitieve dige polyfone bedrevenheid in horen pre- marionettentechniek worden bespeeld. Op valeren. In een Sonatine van de Frans- deze wijze ontstond een voorstelling die man Eugène Bozza (prix de Rome in -34) heel duidelijk maakt ?aAJaUy ervaart men de klassiek gevormde com- doeld. geen drama of klucht van men- ponist te midden der uitdagende virtuo- selijke hartstochten, maar een harlekina- siteit waarmee de executanten het vuur de waarin met ongebreideld, zij het soms aan de schenen gelegd wordt; vitale, di- I kinderlijk, sarcasme met die hartstoch- rect aansprekende muziek, die ons aan ten de draak wordt gestoken, sprankelende composities van Marcel IN HET PROGRAMMA beschrijft Mi- Poot doet denken. Van Robert Nagel, de chael Meschke zijn werkideaal als „een eerste trompettist en leider van het „New theater van de fantasie en de stilering, York Brass Quintet" hoorden wij een met een veelheid van middelen, met een Suite, waarin met pianobegeleiding vier gelijke inbreng van acteurs, poppen, mas- van het vijftal solistisch aan hun trekken kers, requisieten en al het andere dat kunnen komen, terwijl de vijde de kan inspireren tot leven en verbeelding, componist zelf de klavierpartij ver- een theater op zoek naar onbeperkte mo- zorgt; uiteraard ook muziek berekend op I gelijkheden." Een aantal van die moge uitersten van technische mogelijkheden, lijkheden laat hij in zijn opvoering van maar overigens van behoorlijke muzika- I „Ubu Roi zien. Dat daarmee het arse- le diepgang naal niet is uitgeput spreekt vanzelf, HET spreekt vanzelf dat deze in het evenzeer als het feit dat de in deze op- genre kamermuziek laat tot ontwikkeling voering gebruikte middelen voor de mees- gekomen compeer ook wel eens moet te- te. an^®re stukken niet brui kbaar zullen ruggrijpen en het dan met bewerkingen 21 j 9- Maar bij „Ubu Roi heeft hij naar moet stellen. Maar dat kan meevallen, ™jn smaak de spijker op de kop ge- zoals bleek uit een arrangement dat de I troffen door precies die middelen te kie- aanvoerder Nagel maakte naar gegevens zen> dle Jarry s fantasiefiguren nodig heb- van de Duitse klassiek-romanticus Lud- I ben °m op de juiste plaats tussen werke- wig Maurer. Maar het genre stelt zich op muziekhistorische grondslag, wanneer het met een „Fanfare Royale" van Josquin des Prés (uiteraard ook bewerkt) de no blesse van de koperklank manifesteert. En volkomen verantwoord klonk uitein delijk nog als bisnummer een fragment uit Bach's „Die Kunst der Fuge", inter pretatie van een bezonken muzikaliteit, waartegen de geniale muziekschepper I q. W. Oberman is eind vorige week op lijkheid en onwerkelijkheid en in de juiste dimensie tegenover het publiek - te komen staan. De hervormde emeritus-predikant dr. geen bepaalde instrumentale bestemming heeft gegeven. 77-jarige leeftijd in Taizé overleden. Na dat hij in Tübingen de inauguratie van Met dat al gaf het „New York Brass zjjn Zoon prof. dr. H. A. Oberman had 1 1 i mrnrtni KoiuilTOn uan H P> I 11_ 1.: A. J„Li Quintet" overtuigende bewijzen van de artistieke waardigheid van het koperen semble als partner in het genre kamer muziek. meegemaakt, vertrok hij met zijn echt genote voor een vakantie naar Taizé, waar een protestantse kloostergemeenschap is gevestigd, die zich vooral toelegt op oecu- Jos de Klerk I menische en liturgische experimenten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5