NK V-voorzitter Mertens in Utrecht: „Geen teruggang dit jaar in de welvaart van de werkers" Prijsstijgingen bleven binnen de ramingen Hier stond mijn bedje... Rampenfonds zal geteisterd Tricht gaan helpen KOSYGIN BEZOCHT CUBA HET WEER B n ij m a n morris Drs. D. Roemers burgemeester van Vlissingen? Anti-Chinese rel in Birma James Meredith zet mars voort Nieuwe ontslagen in Twentse textiel Ook land- en tuinbouw hebben zeer veel schade geleden Giro 9575 voor slachtoffers windhoos Dr. King erft van Dorothy Parker Ontwikkeling schap voor de Zaanstreek Dr. J. P. L. Hulst overleden n 0 52e JAARGANG NUMMER 200 DINSDAG 27 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk* Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAiMHF ÜPGttNOMEN DE IMiMilt OOWRANT BET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Noodverband ff Het woord is aan Wisselvallig Aan het strand Vijf jaar speuren naar SD-ers pagina 3 Windhozen steeds schadelijker pagina 7 Godsdienstvrijheid-wet in Spanje aangenomen Assistent van Garrison neemt ontslag Eerste gerechtelijke geneeskundige ZANDBERGEN Uw slager I E DT ESTE 'T KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 NEON INSTALLATIES CAMEL - TWEEDJASSEN Jmuider Courant „Het ziet er niet naar uit, dat voor 1967 een teruggang in de reële welvaarts positie van de werknemers behoeft te worden gevreesd". Dit verklaarde de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, vanmorgen in Utrecht bij de opening van de verbondsraadsvergadering van het NKV. Afgezien van de werkgelegenheidspro- blematiek laat de reële welvaartspositie van de werknemers dit jaar volgens hem geen al te onbevredigende ontwikkelingen zien. Tot op dit moment blijft de prijs stijging binnen de raming, hetgeen, naar het oordeel van de heer Mertens, met de gunstiger verdeling van de premielast van de sociale verzekeringen per 1 juli een re delijke uitkomst in het vooruitzicht stelt. Over de mogelijkheden met de lonen voor 't komende jaar zei hij, dat de werknemers er goed aan doen hun verwachtingen in het algemeen niet te hoog te stellen. De heer Mertens merkte op, dat het loonpolitieke systeem op het ogenblik wordt gekenmerkt door een te sterke binding. Het wordt tijd, aldus de heer Mertens, dat én de partners in de Stichting van de Arbeid én de overheid zich met meer be grip opstellen tegenover de door de vak centrales gepropageerde vrijheid. Hij voegde eraan toe, dat de gedachte van een vrijer loonsysteem niet primair is in gegeven door de verwachting, dat de ver betering van de arbeidsvoorwaarden daar door in het algemeen aanzienlijker kan zijn. Kortzichtige successen op dit vlak streven wij niet na, zo zei de heer Mer tens, maar aan de andere kant kunnen wij de thans geldende discriminatie van de Nederlandse werknemers wat de pro cedure van de totstandkoming van hun inkomens betreft, niet blijvend accepteren. Over de werkgelegenheid zei de heer Mertens, dat de arbeidsmarkt- politieke vraagstukken nog teveel worden opgelost met noodverbanden: „Het voorkomt inder daad dat de patiënt direkt overlijdt, maar het genezingsproces is nog steeds niet in gang gezet". Gegeven onze sterke afhankelijkheid in conjunctureel opzicht van het buiten land, is het verleidelijk om te wachten op een opleving van de economie aldaar. Maar, zo zei de heer Mertens, als alle landen zo redeneren, zullen we snel een volledige economische recessie in huis hebben. Nederland zal volgens hem gerich te stimulerende maatregelen moeten ne men om een doorschieten van de werk loosheid naar een niveau boven de 100.000 te voorkomen. De heer Mertens herhaalde, dat de vak- (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Naar men in Vlissin gen meent te weten wenst de leiding van de Partij van de Arbeid, ex-NVV-voor- zitter drs. D. Roemers kandidaat voor de Vlissingse burgemeestersfunctie te stel len. Alle fracties in de gemeenteraad en alle wethouders van Vlissingen hadden erop willen aandringen dat oud-staatsse cretaris drs. Th. Westerhout, lid van de P.v.d.A. kandidaat voor de burgemees tersvacature zou worden. Drs. Wester hout, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Vlissingse gemeenteraad, heeft echter verklaard dat hij geen burgemeester van Vlissingen wil worden. In Vlissingen be treurt men dat, omdat drs. Westerhout als Zeeuw en als oud-gedeputeerde van Zeeland uitstekend op de hoogte is van alle problemen in het industrialiserende Vlissingen. RANGOON (Reuter) In de Bir maanse hoofdstad Rangoon heeft een me nigte gisteravond auto's en winkels van Chinezen in brand gestoken en het wa penschild van de Chinese ambassade af gerukt. De aanleiding vormde een vecht partij op een Chinese school tussen Bir- manen en met Mao Tse-Toeng-insignes uitgeruste Chinezen. De autoriteiten heb ben het dragen van andere dan de offi ciële en schoolinsignes verboden. De politie wist de betogers tenslotte te verspreiden. Er zijn zeker zeventien men sen gewond. .Dertien auto's en drie hui zen gingen in vlammen op. De autoriteiten hebben vanmorgen be kendgemaakt dat zeven Chinese scholen onmiddellijk dicht zullen gaan. Vier scho len waren al gesloten. beweging aan volledige werkgelegenheid prioriteit verleent boven een te snel her stel van het betalingsbalansevenwicht. Hij pleitte met name voor een stimulering in de bouwnijverheid. Volgens hem zijn de ruimtelijke ordening en de sanering van oude woonruimten factoren, die het verantwoord maken, een planning op lan ge termijn op te stellen die de continuïteit in produktie en vakopleiding verzekert. HERNANDO, (Reuter) De Ameri kaan James Meredith, die zich in 1962 als eerste neger liet inschrijven aan de universiteit van Mississippi, heeft zijn mars voor gelijke burgerrechten vanaf de plaats waar hij een jaar geleden vanuit een hinderlaag werd neergeschoten, voort gezet. Hij verwacht de 320 km lange tocht van Hernando naar Jackson, de hoofdstad van Mississippi, in ongeveer tien dagen te voltooien. Meredith werd bij de aanslag van 6 juni vorig jaar licht gewond. De da der, Aubrey Norvell, een blanke uit Mem phis, zit twee jaar gevangenisstraf uit. In de Twentse textiel zijn ook vandaag weer ontslagen gevallen. Bij J. Wellink in Oldenzaal moeten 25 man afvloeien als gevolg van de marktsituatie. Met de bon den en de ondernemingsraad is overleg gaande over een regeling voor de werkers Pol Berthot: Wie schittert, blijkt zelden van goud. De voorzitter van het Nationaal Ram penfonds, prof. Beel, die gisteren met de koningin het door de windhoos geteisterde Tricht bezocht, heeft aan burgemeester Sanders steun uit het fonds toegezegd. Ook de regering heeft een plan voor hulp aan het getroffen gebied gereed, dat door Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van dag tot Dag 3 In de Vishal en op Zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Weg en Wiel7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 1 Ferdinand 10 Kunst 11 Radio en tv H Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen vrij veel bewolking en een kleine buienkans. Zwakke wind uit zee. Temperatuur overdag 18 gra den. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een storing die van Zuid-Engeland naar de Noordzee trekt houdt het weer onstabiel. minister Schut aan de Tweede Kamer zal worden voorgelegd. De bouwkundige schade in Tricht wordt bij benadering geraamd op 2 miljoen gulden. De schade aan de gemeentelijke woningwetwoningen bedraagt 900.000 gul den. Deskundigen hebben vastgesteld dat 55 woningen geheel als verloren moeten worden beschouvM en dat 93 hersteld kun nen worden. De voltooiing van een 33-tal woningen zal worden bespoedigd. De eer ste tien zullen eind deze week gereed ko men. Hier zal woningruimte verschaft worden aan de zwaar getroffen Trichtse gezinnen. Uit de bouwsector heeft de ge meente zeer veel medewerking. Een aan nemersbedrijf heeft aan een werkploeg van 50 bouwvakarbeiders voorgesteld tij dens de bouwvakvakantie door te werken Met het ministerie zal hierover overleg worden gepleegd. In het rampgebied rond Tricht en Deil is ook zeer ernstige schade toegebracht aan de land- en tuinbouw. Het getroffen gebied beslaat een oppervlakte van enkele honderden hectaren. Er zijn 40 hectaren fruitbomen ontworteld. Aan honderden hectaren is ernstige schade aan het fruit door hagel ontstaan. Bovendien zijn de glasopstanden van twee moderne tuin bouwbedrijven bij Tuil-Waardenburg totaal vernield en zijn enkele pas enige jaren geleden gebouwde veehouderijbe drijven door de windhoos volledig ver woest. Het bestuur van de Gelderse Maatschappij voor Landbouw heeft zich gewend tot het ministerie van Landbouw met het verzoek maatregelen te nemen voor een schaderegeling voor herstel van de schade aan de gebouwen en in het bij zonder voor de fruit- en glasopstanden, WW%fVWWW%A»WWWWVWWW*/WVWWU»ifWWVIA/Vm< NEW YORK, (Reuter en AFP) Pre mier Kosygin van de Sovjet-Unie is gis teravond uit New York in de hoofdstad van Cuba, Havanna aangekomen. Voor zijn vertrek zei Kosygin, dat hij tijdens zijn verblijf in de VS sleehts één doel had gehad: verlichting van de internatio nale spanning. Volgende maand wordt in de Cubaanse hoofdstad een Latijns-Amerikaanse soli- dariteitsconferentie gehouden waarop naar verwacht wordt scherpe critiek zal worden geoefend op de Russische politiek. Waar nemers in Latijns-Amerika menen dat premier Kosygin naar Cuba gaat om te trachten deze critiek te voorkomen. Kosygin zou voorts Castro van besliste steun willen verzekeren, ondanks de ideo logische verschillen, nu Havanna in La tijns-Amerika scherp wordt aangevallen. De ideologische geschillen tussen de Sovjet-Unie en Cuba werden steeds dui delijker na het bezoek van de Russische minister van Buitenlandse Zaken in ok tober 1965. De Russische premier, Kosygin, bracht op de terugreis van New York naar Moskou, een bezoek aan Cuba. Op het vliegveld van Ha vana werd de staatsman hartelijk begroet door de Cubaanse premier, Fidel Castro. Het Nationaal Rampenfonds heeft zijn gironummer 9575 in Den Haag opengesteld voor bijdragen ten behoe ve van hulp aan degenen, die getrof fen zijn door de windhozen van zondag. iwvwvwwwuwwwwwvwvwwvwwvwvwwvwm MADRID, (DPA) Het Spaanse par lement, heeft het omstreden wetsontwerp inzake godsdienstvrijheid aangenomen met 500 tegen negen stemmen. Al jaren lang heeft de Spaanse minister van Bui telandse zaken, Castiella, voor het aan nemen van dit „protestantenstatuut" ge ijverd, waarbij hij in het voor 99,9 per cent rooms-katholieke Spanje, waar 30.000 protestanten, 6.000 joden en 2.000 moham medanen wonen, op hevig verzet is ge stuit. Het oorspronkelijke wetsontwerp is in tussen zozeer veranderd dat de protes tanten hun teleurstelling niet onder stoe len of banken steken. NEW ORLEANS (AFP) William Gur- bich, leider van de groep die op last van officier Garrison van New Orleans een onderzoek instelt naar de moord op pre sident Kennedy heeft zijn ontslag bekend gemaakt. Gurbich zei „in hoge mate te twijfe len" aan het onderzoek en dat de tegen Clay Shaw geuite beschuldigingen zouden moeten worden ingetrokken volgens welke hij heeft samengespannen om Kennedy te vermoorden. Shaw werd in maart gear resteerd en in staat van beschuldiging ge steld. Garrison zei later in een verklaring dat Gurbich al zes weken geen contact met zijn staf heeft gehad en met vertegen woordigers van de NBC had gesproken, welke omroep vorige week een televisie documentaire had uitgezonden waarin cri tiek was geuit op Garrisons handelwijze. NEW YORK (AP) De satirische schrijfster Dorothy Parker heeft het grootste deel van haar vermogen nage laten aan dr. Martin Luther King jr. en de N.A.A.C.P. (de Nationale Bond voor de Bevordering van de belangen van Ge- kleurden) In haar testament zal King de contan ten, de verhandelbare effecten en de in komsten krijgen van haar boeken. King krijgt de inkomsten in halfjaarlijkse be taling gedurende de duur van zijn le ven. Bij zijn dood zullen deze inkomsten overgaan op de N.A.A.C.P. In Zaandam is de cprichtingsvergade ring gehouden van het Ontwikkeling schap voor de Zaanstreek. In dit schap werken Zaandam, Wormerveer, Westzaan en Assendelft samen op het gebied van planologie en industrievestiging. Een van de belangrijkste taken van het schap zal zijn bij te dragen aan de industriële ont wikkeling van het Noordzeekanaalgebied Daartoe behoort onder andere het aan kopen van grond. De burgemeester van Zaandam, de heer I. Baart, is voorzitter. Het dagelijks be stuur zal proberen de andere Zaange meenten alsnog tot toetreding te bewegen Met een vernielde beer in haar handjes, kijkt dit kleine meisje uit Tricht naar de plaats waar eens haar slaapkamer was. (Van onze correspondent) SOESTDIJK. Op 92-jarige leeftijd is in de verpleeginrichting Nieuw Marien- burg bij Soestdijk overleden dokter Jean Pierre Louis Hulst, destijds de eerste ge rechtelijk geneeskundige in ons land. De naam van dokter Hulst is een begrip geworden in de geschiedenis van de Ne- derlandsecriminologie. „Sectie wees uit dat. was een zinsnede in ontelbare rapporten over verdachte sterfgevallen. Telkens lag achter die zin een uitge strekt gebied van wetenschappelijk on derzoek, minutieze research en taai door zettingsvermogen verborgen, een gebied dat door dokter Hulst was opgebouwd. Tot op 82-jarige leeftijd heeft hij zijn werkzaamheden als medisch dienaar van de gerechtigheid uitgeoefend. Hij was een indrukwekkende figuur met een lange witte baard. J. P. L. Hulst werd op 27 februari 1875 in Alkmaar geboren. Na zijn hbs- tijd in Zutphen ging hij in Leiden medi cijnen studeren, waar hij in 1898 het arts examen aflegde. In dit tijd was promotie voor iemand met hbs-opleiding nog niet mogelijk. Later, toen dat wel kon, kwam dokter Hulst niet meer tot de samenstel ling van een dissertatie, hoewel hij de grondlegger werd van een geheel nieuwe wetenschapstak. Zijn wetenschappelijke conclusies in rechtszaken werden steeds ten volle aanvaard. Als gerechtelijk geneeskundige heeft hij overigens nooit een vast dienst verband aanvaard. Steeds heeft hij dit werk als particulier beoefend, waardoor hij tevens een strikte onafhankelijkheid kon handhaven. Dokter Hulst was in 1919 al in Leiden werkzaam als lector aan het Tropisch Instituut. Bovendien doceerde hij in Rot terdam de gerechtelijke geneeskunde en criminalistiek. In 1928 werd hij privaat docent bij de juridische faculteit van de Leidse universiteit, voor die tijd een uni cum daar nog nooit tevoren een medicus benoemd was in de faculteit der rechtswetenschappen. De crematie heeft gisteren in stilte plaatsgehad. ADVERTENTIE Woensdag gehaktdag 500 gram 1.78 500 gram saucijzen1.78 100 gram boterhamworst 39 ct. ADVERTENTIE SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1