Vijf voormalige SD-officieren in West-Duitsland opgepakt Grootscheepse onderzoeking nam vijf jaren in beslag UNO-debat... altijd in huis m VISCONSERVEN m JUVENA Tientallen gewonden na „vleesoproer" in Redon OMYL Kleinzoon van de president Werk voor gehandicapten Jouwe en Kasieppo zouden opstand in West-Irian hebben geïnspireerd Vliegtuig van VS neergeschoten door Chinezen JUK Franse boeren tegen EEG-afspraak Panama en de VS sluiten nieuwe kanaal-verdragen Carmichael roept op tot strijd Nederlander over viel Franse taxichauffeur Koning Hoessein verwijt Israel barbaars optreden Sabotage in Aden VAN DAG TOT DAG Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? telegrammen DINSDAG 27 JUNI 1967 3 V J|IggHB Lege handen Schrijftafelmoordenaars JUVEtjg! Waar u dit teken ziet, vindt u de deskundige raad van een adviseuse met grote ervaring op kosmetisch gebied, en de eersteklas Juvena-produkten voor een natuurlijke schoon heidsverzorging. Gooien met kippen Er zijn vele middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaan er insectendoders, die u in de kamer ophangt, maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL: zuinig, frisse geur. directe en langdurige werking. Al vanaf f 3.65. Eén spuitbus voor alle kamers. Vliegtuigongeluk eist in Saoedi-Arabië zeventien mensenlevens CDtnmtn taar op actuele zaken Er is een mogelijkheid dat nu einde lijk een einde komt aan de tragische discriminatie, waaronder sinds jaar en dag in Nederland de gehandicapten heb ben geleden. De overheidsbemoeiing tot verschaffen van werk aan gehandicapte hand- en hoofdarbeiders, die pas in 1950 enigszins op gang kwam, zal door het aanhangig gemaakte wetsontwerp Socia le Werkvoorziening wanneer het tot wet zal worden verheven de zorg van de regering eindelijk in een aanvaardba re en rechtvaardige vorm gestalte geven. Nederland heeft ongeveer 200 sociale werkplaatsen met een kleine 28000 werk nemers, die tengevolge van een lichame lijke of geestelijke handicap niet in het gewone bedrijfsleven terecht kunnen. Daarbij komen dan nog 2000 gehandicap te hoofdarbeiders, voor wie tot dusver een afzonderlijke beschikking gold. Door de nieuwe wet worden oude beschikkin gen samengebundeld en zal de financiële bijstand van het rijk opnieuw en beter worden geregeld. De gehele aangelegenheid van werk verschaffing aan gehandicapten is eigen lijk een principe-kwestie. Tot voor kort had de hulp aan deze mensen altijd de bijsmaak van liefdadigheid en bedeling. Het recht van gehandicapten op volwaar dige arbeid en op een waardige plaats in het arbeidsproces is nooit volledig er kend, al mag niet worden vergeten dat op dit gebied uitstekende en begripsvol le medewerking is verleend in inciden tele gevallen. Het hing echter af van de vraag wie in een bepaalde gemeente het initiatief nam tot een organisatie van de tewerkstelling dézer mensen in een sfeer, die niet het karakter van „de aalmoes" droeg doch de tewerkgestelden de overtuiging gaf dat zij nuttige en vol waardige medewerkers in het arbeids proces waren. Een nieuw sociaal beleid in algemene zin, zoals dat na de oorlog langzaam is voortgeschreden, heeft ook op dit gebied nieuwe inzichten gebracht. Het nieuwe wetsontwerp schept de mogelijkheid dat in de kwestie van beroepskeuze, arbeids voorwaarden en werkloosheidsbescher ming de gehandicapten niet langer een gediscrimineerde groep vormen, doch volledige gelijkstelling verkrijgen met al le andere werknemers in het bedrijfsle ven. Een groot gevaar schuilt in het ver schijnsel dat werkopdrachten aan sociale werkplaatsen door het bedrijfsleven wor den ingetrokken zodra van enige economi sche teruggang sprake is. De overheid dient vooral op dit punt waakzaam te zijn en aanvullende werkmogelijkheden te scheppen, zodat de gehandicapten niet, zoals gebruikelijk was, de eerste slacht offers worden van een verminderde acti viteit in het produktieproces. Dat de gemeenten in dit opzicht een belangrijke taak kunnen vervullen en bin nen het kader van hun mogelijkheden de belangen der gehandicapten scherp in het oog moeten houden, spreekt wel vanzelf. Daarbij dient men zich te realiseren dat werk voor deze mensen in de eerste plaats een factor van psychologische waar de is. (Van onze correspondent) BONN. In verband met de ko mende processen in West-Duitsland rond het vroegere „Sicherheitshaupt- amt", werden gisteren vijf leden van Hitlers Sicherheitsdienst (SD) in de Bondsrepubliek gearresteerd. De vijf mannen zijn allen officier geweest in de SS. Ze hadden deel aan de joden- transporten naar de vernietigings- Er schuilen geheimzinnige, niet geheel en al verklaarbare elementen in de recen te verhouding tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, waardoor de bedoelin gen en verdiensten van beider beleid in belangrijke internationale kwesties duis terder worden dan tot dusver het geval leek te zijn. In ieder geval mag uit de resultaten van Kosygins bezoek aan Johnson in Glass- boro worden afgeleid, dat de politiek van de twee grote machten nog minder dan voordien rekening zal houden met de opi nie en wensen der wederzijdse bondge noten. Wat de Sovjet-Unie betreft, haar bond genoten hadden al betrekkelijk weinig in de melk te brokken, maar de Verenigde Staten hebben toch altijd soms welis waar meer voor het oog dan in feite hun geallieerden in westelijk verband geraadpleegd en laten meespreken. De toestand is nu zo, dat Europa in de hele kwestie van Kosygins gesprekken met Johnson geen enkele rol heeft kun nen spelen en slechts gissen kan wat de twee groten hebben bekokstoofd. Het was al vreemd, dat Kosygin zo vriendschappe lijk en bereidwillig met president John son overlegde, nadat hij als een soort wrekende godheid uit Moskou was weg gegaan. Nog vreemder was het, dat hij gezellig glimlachend Amerika van agres sie bleef beschuldigen en dat Johnson dat even gezellig glimlachend accepteerde Met een milde afscheidsgroet vertrok Ko sygin daarna naar Cuba, de kleine com munistische vijand onder de Amerikaan se kust, en de Amerikanen wuifden hem vol verwachting na. Wat moet die verwachting zijn? Een betere verstandhouding tussen twee gro ten, maar een grotere onzekerheid voor alle kleinen die maar moeten zien in welk opzicht hun belangen tussen de twee grote molenstenen nog ongedeerd kun nen blijven. ADVERTENTIE Welk een zekerheid voor mijn volk, te weten dat hier de opinie der wereld zich vormt! f en dat ik u allen kan laten zien wat er in het Nabije Oosten gebeurt. zodat wij gezamenlijk de kunnen veroordelen. agressor waarvoor de medewerking en de inbreng van de gehele wereld nood zakelijk zijn! kampen. Het gaat om Fritz Wóhrn, die deel uitmaakte van het bureau van Adolf Eichmann, de leden van het Pools bureau van de SD, Bern- hard Baatz, Harro Tomsen en dr. Joachim Deumling en de 75-jarige dr. Emil Berndorff. Ze zijn allen naar West-Berlijn overge bracht en daar opgesloten. De vervolging van de misdaden die in naam van het Reichs Sicherheitshauptamt „RSHA" wer den bedreven, valt onder de jurisdictie van de Westberlijnse „Generalstaatsan- walt", Gunther. In 1963 werd besloten de gang van zaken bij het RSHA aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Tijdens het onderzoek dat vijf jaar duur de, werden 150.000 mappen met acten en 1800 justitiële stukken doorgewerkt. Ook werden 2700 getuigen gehoord. De werk groep van Generaalstaatsanwalt Gunther bevat elf officieren van justitie en 23 politieambtenaren. NADAT men het onderzoek met lege handen begonnen was, ontstonden steeds indrukwekkender carthoteken, na bestu dering van oude archieven. Na anderhalf jaar waren de namen van 7.000 vroegere medewerkers van het RSHA opgespoord. Tenslotte wist men zelfs van iedere RSHA- man vanaf de rang van „Untersturm- führer" tot boven aan toe ook de geboor tedatum en plaats. Het was in de meeste gevallen echter aanzienlijk moeilijker om vast te stellen hoeveel van deze zevenduizend mensen met succes konden worden vervolgd, om nog maar van het probleem te zwijgen dat zich voordeed toen de vraag moest wor den beantwoord of zij nog wel in leven waren. De oudste beschuldigde moest nu als hij nog leeft 94 jaar oud zijn. De meesten zijn tussen de zestig en ze ventig jaar oud. Onder valse namen leven velen waarschijnlijk nog in Duitsland. Het RSHA werd in 1939 opgericht, was een overkoepelend orgaan van de Gestapo, en zodoende „Kriminalpolizei", alsmede de S.D. Haar eerste chef werd de in juni 1942 aan de gevolgen van een moordaan slag in Praag gestorven Reinhard Hey- drich. Zijn opvolger werd Ernst Kalten- brunner, die in 1945 in Neurenberg werd opgehangen. Het komende proces zal in drie delen uiteen vallen: de „Eindoplos sing van het jodenprobleem", de rol van het RSHA bij het optreden van de zoge Qnfin, je moet maar zó denken: twee weten meer dan één! ADVERTENTIE naamde „Einsatzcommando's" in de Sov jet-Unie en haar aandeel bij de massa executies van krijgsgevangenen. IN VERBAND met het eerste complex werd inmiddels een onderzoek naar de antecedenten van 150 beschuldigden in gesteld, die aan de dood van miljoenen joden schuldig zouden zijn. In het tweede complex gaat het voorlopig om 178 ver dachten, die als lid van Einsatzgruppen, deel hadden aan de massa-executies in Kroatië. Ook in Polen huisde het RSHA in het bijzonder onder intelligentia. Wat het derde complex aangaat, hier gaat het onder meer over het doden door middel van nekschoten van joden, Russi sche politieke commissarissen en „andere Bolsjewieken" in de Duitse gevangenkam pen. Het gaat hier waarschijnlijk om meer dan honderdduizend slachtoffers. Alleen het kamp Oranienburg staat al be kend om 10.800 gevangenen, die met een nekschot werden gedood. Een geheel ander complex omvat nog de rol van het RSHA bij de euthanasie en de medische proeven op gevangenen. Een groot deel van de verdachten be hoort tot de zogenaamde schrijftafelmoor denaars. Drie leden van het RSHA, die tot nu toe konden worden veroordeeld, waaronder de SS-gruppenführer Huppen- kothen, vielen buiten het nu geopende en nog niet te overziene complex, waarmee het openbaar ministerie in West-Berlijn in de openbaarheid getreden is. DJAKARTA (A.N.P.) De militaire commandant van West-Irian brigade-ge neraal Bintoro, heeft de Indonesische waarnemende president, generaal Soe- harto meegedeeld dat de opstand van fe bruari j.l. in het Westiriaanse gebied Ma- nokwari geïnspireerd is geweest door twee leiders van de anti-Indonesische Papoea beweging, Nicolaas Jouwe en Marcus Ka sieppo. Hij heeft voorts gerapporteerd, dat de veiligheidssituatie in het gebied normaal wordt terwijl de economische situatie is verbeterd. „De winkels zijn niet meer leeg", aldus Bintoro. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft be kend gemaakt, dat Chinese vliegtuigen gis teren een Amerikaans jacht-vliegtuig bo ven de Zuidchinese Zee hebben neerge schoten. De twee Amerikaanse piloten werden ge red. Het Amerikaanse straaltoestel was blijkbaar afgedwaald en in het Chinese luchtruim terecht gekomen wegens een de fect aan de navigatie- en communicatie uitrusting, aldus de mededeling van het ministerie van Defensie. Het stortte ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van het eiland Hainan neer. De eenheid van de Chinese marinelucht vaartdienst die de Amerikaanse „Phan tom" neerschoot, is volgens het persbu reau „Nieuw China" onderscheiden. Actijijij: Wwisim# JlWK&iS JÜVENA JUVENA depositaires in Haarlem en omstreken zijn Beauty Shop Hollywood, Gen. Cronjéstraat 150, Haarlem Kaps. E. Fibbe, Grote Houtstraat 149, Haarlem Parf. de Luifel, Kruisstraat 26, Haarlem Parf. Hildering, Kerkstraat 23, Zandvoort (Van onze correspondent) PARIJS. In Redon in het Franse departement van de Ille-et-Vilaine heb ben gisteren hevige botsingen plaats ge had tussen boeren en de politie, waar bij aan weerskanten tientallen gewonden zijn gevallen. Een aantal ernstig gewon den wordt in een ziekenhuis verpleegd. In het Bretonse stadje waren acht duizend manifestanten op de been uit ne gen verschillende departementen van West-Frankrijk. In al deze departemen ten leven de boeren hoofdzakelijk van het fokken van koeien en varkens. Hun protesten waren gericht tegen afspraken van de Kennedy-ronde en de EEG in Brussel. Tijdens de Kennedy-ronde in Genève is namelijk besloten, dat geduren de vijf maanden van het jaar (van 15 april tot 15 september) bevroren vlees uit Argentinië mag worden ingevoerd, waarvan de prijs 50 percent beneden die van de Franse fokkers ligt. Terwijl de betoging op het plein mid den in het stadje aan de gang was, trok ken een paar honderd boeren naar de spoorlijn en versperden de rails, zodat treinen niet konden passeren. Zeven trei nen met passagiers en goederen werd ver scheidene uren het doorrijden onmogelijk gemaakt. Toen de gendarmerie uitrukte om de WASHINGTON (AFP) De VS en Panama hebben een akkoord bereikt over de inhoud van drie nieuwe verdragen in zake het Panama-kanaal en de aanleg van een eventueel nieuw kanaal. Dit heeft de Amerikaanse regering gisteren be kendgemaakt. Over de inhoud werd niets bekendge maakt .Wel zou onder meer de soeverei niteit van Panama over de kanaalzone worden erkend. LONDEN (Reuter) De negerleider Stokely Carmichael, die „zwart aan de macht" als devies voert, heeft de negers in de wijk Roxbury van Boston opgeroe pen zich „met alle nodige middelen" mees ter te maken van grond en winkels in het gebied. „Wanneer de blanke elke vrijdag of zaterdag uit zijn winkel gebombardeerd wordt zal hij die ten slotte wel aan ons moeten verkopen", zo zei hij op een bij eenkomst. De enige manier om de „ra cistische agressie" van de politie tegen te gaan is volgens Carmichael gewapend ver zet. In Roxbury hebben zich begin deze maand drie dagen achtereen rassenonlus- ten voorgedaan. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een 33-jarige inwoner van Havelte, heeft zaterdagavond een overval gepleegd op een Franse taxichauffeur, die hem van Douai naar Oostende zou ver voeren. In de buurt van Dixmuiden heeft de Nederlander de chauffeur met een mes in de hals gestoken. Daardoor verloor deze de macht over het stuur, waardoor de auto tegen een betonnen paal reed en in brand vloog. Voorbijgangers redden de inzittenden uit de brandende taxi. Toen zij van de chauffeur hoorden wat er was gebeurd, hebben zij de Nederlander op hardhandige wijze ontwapend en aan de rijkswacht van Dixmuiden overgeleverd. rails vrij te maken, werd door de boe ren met van alles en nog wat gegooid. Niet alleen met eieren, tomaten en kip pen, maar ook met stenen. De politie gooide met traangasbommen terug. Een half uur lang kon men op het plein van de republiek geen hand voor ogen zien door de nevel van de traangasbommen. De politie wist de vakbondleiders te bewegen met hun troepen naar huis te rug te keren, maar een menigte van on geveer duizend opgewonden boeren bleef achter en liet van het gebouw van de prefectuur geen ruit meer heel. In aller- haast reeds de prefect van Bretagne naar Redon, waar met de vakbondleiders on derhandeld werd .De boeren beloofden dat zij naar huis zouden gaan, wanneer de gearresteerden in vrijheid werden gesteld. Toen dat gebeurd was, keerde de rust in het stadje terug. New York (Reuter en AP). Koning Hoessein van Jordanië verweet gisteren de Israëliërs in de Algemene Vergadering dat zij barbaars zijn opgetreden tegen Jordaanse soldaten en burgers. In het bij zonder beschuldigde hij de „Israëlische in vallers" van het gebruik van napalm- en splinterbommen op grote schaal. Zij hadden verder Palestijnse en andere Arabische steden en dorpen geplunderd en de bewoners van hun haardsteden verdre ven en krijgsgevangenen onfatsoenlijk en onmenselijk behandeld. „Als de volkenorganisatie de agressor ook maar iets van zijn buit zou laten houden, zou ze nooit en nergens meer de woorden „staakt het vuren" kunnen uit spreken, laat staan hiervoor gehoor vin den", aldus de Jordaanse koning. De Albaanse afgevaardigde sprak de be schuldiging uit dat de Sovjet-Unie de spoed zitting van de Verenigde Naties had bij eengeroepen als een complot om met pre sident Johnson te kunnen onderhandelen ten koste van de volken van de wereld". Hij verklaarde, dat de progressieve lan den van de wereld „diep verontwaardigd" zijn over de „vriendschappelijk bijeen komsten" tussen Kosygin en president Johnson. „Weg met het Kosygin-Johnson complot", zo besloot hij. ADVERTENTIE Een Organon produkt Tsjechen. Een Tsjechische delegatie onder leiding van Vladimir Koucky, speciale afgezant van president Novotny, is dezer dagen in Cairo voor besprekingen met president Nasser en andere Egyptische functionarissen. AMMAN (Reuter) Een Dakota van de Saoedi-luchtvaartmaatschappij is op weg van Djedda naar Najran, twee kilo meter van de grens met Jemen, veronge lukt. Op een na werden alle achttien in zittenden gedood. De enige overlevende, een van de vijftien passagiers, werd ern stig gewond. ADEN (AFP). Voor de derde keer in negen dagen is er sabotage gepleegd aan olie-installaties id Aden. Een benzinetank van de Esso-oliemaatschappij is geëxplo - deerd. Trots toont president Johnsons dochter, Luci, haar pasgeboren zoon tje Patrick Lyndon aan de foto grafen. De nieuwe wereldburger zal „Lyn" worden genoemd, naar zijn grootvader. E J Honderd miljoen. In mei van dit jaar be droeg de Japanse bevolking 99.720.000 personen. In juli zal het cijfer van hon derd miljoen worden bereikt. Wat het aantal mensen betreft komt Japan hier mee in de wereld op de zevende plaats. Breuk. Drie leden van het politieke bureau van de Peking-gezinde Communistische Partij van België zijn uit de partij ge stoten. Ze worden beschuldigd van „ern stige politieke afwijkingen van sektari sche en opportunistische aard". Commando's. De Engelse generaal Sir Alan Bourne is op 84-jarige leeftijd in Torquay overleden. Hij formeerde in de tweede wereldoorlog onafhankelijk opererende aanvalseenheden, waaruit de commando's ontstonden. Kibboetzen. De vereniging van kibboetzen van de links-socialistische partij Ahdoeth Haavoda in Israel heeft besloten kibboet zen te stichten in de „bevrijde" gebieden, speciaal ten zuidoosten van Jeruzalem, waar zulke collectieve ondernemingen ook tot 1948 bestonden. Executies. In de Syrische hoofdstad Da mascus zijn twee gewezen Syrische leger officieren wegens hoogverraad door een vuurpeloton terechtgesteld. Zij waren zondagavond door een speciaal militair tribunaal ter dood veroordeeld wegens „een samenzwering tot omverwerping van het Syrische bewind" met de hulp van de Verenigde Staten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3