In de toekomst meer rampen te verwachten door windhozen a BD0TZ VIVA NU OOK ALS COMBINATIE Waarschuwing via zend en ontvangstinstallatie Elektrische auto voor stad Service in de vakantie Besparingen door nikkelen munten aanzienlijk f UW i goede 1 l keusJ Voedselvergiftiging? Dekking zoeken zegt de Fransman zeggen wy Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn cognac, wij van B00TZ BRANDY SPÉCIAL Een „Hollandse", door Bootz gemaakt. Vraag er naar, waar dan ook. B00TZ - BESTE „KONJAK" NEDERLANDS FABRIKAAT f 10,40 PER HELE LITER BOOTZ RANDT, "MM Meer informatie voor chauffeur Zodra de automobilist in zijn wagen stapt en wegrijdt, verbreekt hij bijna alle con tacten met de „buitenwereld". Slechts op tische signalen en geluidssignalen kunnen dan nog van buiten tot hem doordringen; hij zelf kan tijdens de rit met uitzonde ring van zijn claxon en lichtflitsen geen boodschappen naar de wereld buiten zijn auto zenden. Voor de automobilist leidt dit tot een zeker isolement. Voor informatie van buiten wordt hij afhankelijk van de talrijke vaak onvoldoende verkeersaandui- dingen die wij kennen. Als hij niet in goede conditie is, leveren al deze aanduidingen soms een te zware belasting op. WAARSCHUWING BOODSCHAP NA 1 JULI NIET MEER OVER DE Binnenkort zal in ons land deze driedeurs Viva leverbaar zijn. De wagen uitgerust met een 1159 cc motor heeft een achter bank die kan worden weggeklapt. Er ontstaat dan een laadruimte van 1.229 kubieke meter. Vering en achteras zijn aangepast aan de functie van deze Viva Estate Car. -A.- Boven: het kleine elektrische wagentje, aan gedreven door conventionele accu's. Onder: de vloergroep met de talrijke accubatterijen. I nnnmyunmiMWWIIKW (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij stellen dat er in de toekomst meer rampen door windhozen ver oorzaakt in ons land zijn te verwachten dan willen wij daarmee niet beweren dat er meer zware buien en meer windhozen voor de deur staan. Meteorologisch gezien hebben wij geen enkele reden dit te veronderstellen. Meer rampen door windhozen aangericht voorzien wij wel. Was de windhoos die zondagmiddag 25 juni ons land (Brabant en de Betuwe) teisterde twintig jaar vroeger gekomen dan zouden er geen slachtoffers zijn gevallen. Toen bestond de nieuwe woonwijk Rooyenburg nog niet en was er bij Chaam nog geen camping. Daarom kunnen wij in ons land meer rampen door windhozen aangericht verwachten. Wij behoeven niet terug te gaan tot 1925 (Borculoramp) maar laat een ieder in zijn eigen stad of gemeente eens kijken wat daar (aantal hectares) in de laatste 10 a 20 jaar is bijgebouwd. Neem daarbij ook de hectares campings die wij in genoemde periode rijker zijn geworden, dan is het logisch dat elke windhoos van enige betekenis die de grond bereikt een steeds kleinere kans maakt alle campings en woonwijken te omzeilen. - - land werd tijdens een kleine hoos al I een windstoot van 55 meter per seconde, bijna 200 km per uur gemeten. Door de enorme luchtverplaatsing kunnen krach ten van 200 kg per vierkante meter op treden. Zware windhozen, waartoe die van zondag 25 juni mag worden gere kend, hebben helemaal het karakter van een tornado zoals Amerika die kent. Het is interessant te vernemen tot wel ke natuur-bijzonderheden deze reuzenho- I zen in staat zijn In „The Elements Ra ge" heeft Frank W. Lane er een aantal I deskundig onderzocht en beschreven. In Minnesota werd in een tornado een paard gedood doordat het dier getroffen werd door een maiskolf die het voor- I hoofdsbeen van het dier brak. Een lat werd zo diep in een boom gejaagd dat een man op het uiteinde kon gaan zit ten. Vijftig wagons van de Noordwest I Empire Building Express, elk 70 ton zwaar, werden uit de rails getild. Een I wagon lag 25 meter buiten de rails „De reuzenstofzuiger des hemels" noemt de I Amerikaanse meteoroloog Humphrey de tornado en vertelt als betrouwbare voor vallen dat een ijskast van 360 kg 4V2 km ver werd weggeslingerd. Een torenspits met haar werd 24 km verder terugge vonden. Van een wagen met twee paar den bespannen, bleef een paard dood I liggen. De wagen met het andere paard werd 30 meter weggeslingerd. Kurken vliegen van de flessen, vaatjes met ha ring en bier barsten open, autobanden springen, kippen worden dikwijls geheel van hun veren ontdaan. Het gebeurt bij de Amerikaanse tornado's herhaalde lijk dat mensen worden opgenomen en enkele honderden meter verder weer op de grond terecht komen, meestal lang- I zaam door de nog opstijgende stroming. Mensen die een tornado in de buiten lucht overleefd hebben vertelden een ge voel te hebben of hun ogen en borst uit elkaar zouden springen, hetgeen is toe te I schrijven aan de zeer lage druk (vacu- j um). De Amerikaan Albright, die vele ver nielingen van tornado's onderzocht, zegt: „Er valt geen storm op aarde met een tornado te vergelijken wat hevigheid en I vernielende kracht betreft. Het is moei- lijk iemand die het niet zelf heeft mee gemaakt en heeft gezien een indruk te geven van de geweldige krachten. Ze tarten elke beschrijving". ADVERTENTIE Wanneer wij stellen dat de ramp van Tricht en Chaam de zwaarste is door een cycloon aangericht na Borculo dan ig dit gezien de schade, het aantal doden en gewonden juist. Onjuist is het te ver onderstellen dat er in die periode van ruim veertig jaar niet meer tenminste evenzware windhozen over ons land zijn getrokken. In de jaarlijkse door het KNMI uitge geven boekjes „Onweders en Optische verschijnselen" zijn ze allemaal te vin den. Gemiddeld per jaar mogen wij het aantal windhozen in ons land zeker op twintig rekenen. Gelukkig is het meestal een zwak ontwikkelde slurf die even de grond raakt, enkele bomen ontwortelt en enkele daken vernielt. Toch is de j aar lij ke schade door windhozen aangericht vaak groter dan wordt verondersteld en Van de invoering van nikkelen munten ter vervanging van de zilveren guldens en rijksdaalders, behoeven geen gevaren te worden gevreesd uit een oogpunt van de volksgezondheid. Minister Witteveen van Financien zegt dit in antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over de wijziging van de Muntwet. Hoewel nikkelallergie voor komt, zijn geen gevallen van deze ziekte bekend bij personen, die veel en intensief met nikkelen munten in aanraking komen. Minister Witteveen noemt de besparin gen, die voortvloeien uit de overgang van zilver op nikkel, aanzienlijk. De kostprijs van een zilveren gulden nadert de nomi nale waarde. Die van een nikkelen gulden bedraagt ongeveer 8 cent. Dit betekent, dat elk van nikkel te fabriceren gulden, budgettair gezien, een aanmuntingswinst van 92 cent oplevert. Voor de nikkelen rijksdaalders, die 15 cent kosten, is dit voordeel nog groter, n.l. 2,35 per stuk aldus de minister. Momenteel zijn in ons land ongeveer 60.000 guldenautomaten, waarbij 16.000 sigarettenautomaten, in gebruik. Als zou worden overgegaan tot invoering van kleinere zilveren guldens van een lager gehalte, zou de daardoor noodzakelijke ombouw van deze automaten 200 tot 300, per automaat kosten. Bij de over gang op nikkelen guldens van hetzelfde formaat zijn deze kosten aanzienlijk ge ringer. Voor bepaalde typen automaten zal de omschakeling eenvoudig zijn, zodat daar mede geen hogere kosten dan 20 tot 30, gemoeid zullen zijn. De Tweede Kamer zal nog deze week het wetsontwerp tot wijziging van de muntwet in behandeling nemen. In Den Helder is de 32-jarige heer A Noya maandagmorgen levenloos op zijn bed aangetroffen. Zijn echtgenote was be wusteloos. Zij is naar een ziekenhuis over gebracht. Men denkt aan voedselvergifti ging, hoewel de kinderen uit het gezin, een jongen van drie en een meisje yan vijf jaar, niets mankeren. Als de zwarte trechter nadert resten nog enkele seconden om dekking te zoeken. mag jaarlijks gemiddeld op enige tien duizenden guldens worden gerekend. Het is niet helemaal juist te stellen. zo'n cycloon komt eens in de twintig jaar voor. Er zijn er meer, alleen wer den er geen woonwijken door de ver nielende trechter geraakt. Twee jaar I na de Borculoramp trok er weer een zware hoos op 1 juli 1927 over Neede en omgeving met veel vernielingen. De enor me cycloon die op 23 augustus 1950 over de Veluwe en Friesland trok kon nog wel eens heviger zijn geweest dan de cycloon van Tricht. Die hoos van 19501 vernielde in de staatsbossen rond Koot wijk, Harskamp en omgeving enkele tienduizenden bomen. Een baan van 45 km lengte en 1 km breedte met vernie lingen. Gelukkig in een gebied waarin zich slechts enkele boerderijtjes bevon den welke geheel werden vernield De zelfde cycloon arriveerde een uur later boven Friesland. Het dorp Haulerwijk kreeg grote scha de. Een aantal huizen werd geheel ver nield, twee mnsen gewond. Ook hierbij I weer geluk dat de hoos dwars over de vaart waaraan de huizen stonden trok en dus weinig woningen kon raken. Een enorm zware cycloon trok 14 juli 1956 vlak langs Sint Nicolaasga (Fr.). Ook hier geluk daar voornamelijk in een groot bos eikebomen van een meter middellijn het moesten ontgelden. Men moet het gezien hebben om te kunnen geloven hoe deze enorme natuurkrachten in enkele seconden huis houden. Op 29 juli 1956 trok een hoos over het Groning se Ten Boer; veertig huizen werden ver nield. In sommige gevallen kan tijdig worden gewaarschuwd hetgeen het KNMI die zondagmorgen ook deed, maar hel blijft dan nog afwachten of het tot een hoosontwikkeling komt en waar die zich zal voordoen. Het enige wat men in de laatste se conden, wanneer men zo'n zwarte trech ter op zich af ziet komen, nog kan doen is te trechten er zelf zo goed mogelijk! af te komen. In de kelder of.de tafel tegen de binnenmuur trekken en daar onder schuilen. Het plotseling aardedon ker worden van de lucht kan een waar schuwing voor het naderend onheil zijn. Het is niet doenlijk in kort bestek de waar schijnlijke oorzaak van windhozen te omschrijven. Vele geleerden, onder wie ook de Nederlanders Bleeker (onlangs gestorven) en Delver hebben er hele theorieën overgeschreven. Er zijn vele I factoren nodig die plotseling samenspan nen om tot een dergelijk natuurgeweld te komen. Enkele bijzonderheden kent men wel. In de eerste plaats is de lucht druk in de hoos bijzonder laag. Wanneer iemand toevallig op de barometer zou hebben gekeken moet hij de naald een paar enorme sprongen hebben zien ma ken. Verschillen van 20 a 30 mm kwik- druk in enkele seconden zijn mogelijk. Doordat de luchtdruk even wegvalt aan de buitenkant van huizen en gebouwen drukt de lucht van binnen uit (explosie- effekt) met geweld naar buiten waar door daken in een wip van de huizen worden gelicht. Tevens staat er een enor me draaiende luchtbeweging. Op Vlie-1 SPECIAL k Daarbij komt dat deze verkeersaandqidingen als waar schuwingen vaak te kort schieten; hun boodschap is niet altijd voldoende indringend en er bestaan gevaren op de "weg waarvoor soms geen borden of andere signalen aan wezig zijn: gladde wegen, gevaarlijk wegdek, hellingen, scherpe bochten, mist, ijzel enz. De ontwikkelingsafdelingen van verscheidene auto- fabrieken (vooral in Amerika) hebben de laatste jaren getracht door middel van verschillende systemen de auto mobilist tijdens de rit meer en betere informatie toe te stoppen. Ford bijvoorbeeld experimenteerde met kleine zenders, opgesteld langs de rand van een moeilijk parcours. Een gelijkgerichte ontvanginstallatie in de wagen vmg bij het passeren het radiosignaal van de zender op en transfor meerde dat, hetzij tot een geluidssignaal, hetzij tot een andere boodschap voor de bestuurder. De signalen kwa men door in een bepaalde code; aan de hand daarvan kon de automobilist uitmaken welk gevaar hem bij het voortgaan bedreigde. Volledige uitwerking van dit systeem zou een kostbare zaak worden; nog afgezien van de technische moeilijkheid dat ook tegenliggers dit voor hen nutteloze signaal zouden opvangen. In de technische afdelingen van General Motors is in middels ook een waarschuwingssysteem ontwikkeld, dat verschillende mogelijkheden biedt. Dit DAIR-systeem (Driver Aid Information and Rou ting) steunt in hoofdzaak op magneetelementen die langs de wegrand kunnen worden geplaatst. Op verschillende manieren kunnen deze magneten nu hun diensten ver vullen in dit waarschuwingssysteem. Door middel van een kleine inductiestroom activeren zij een ontvangstinstal latie in de passerende auto. Deze geringe impuls is voldoende om boodschappen over te brengen, die reeds tevoren in een centrale op de band zijn vastgelegd of door de centrale rechtstreeks worden doorgegeven. Bovendien kan door het scheppen van een kortegolf- verbinding een verbinding tot stand worden gebracht tus sen de automobilist en een centrale, die eventuele ge sprekken weer kan relayeren. Er zijn meer mogelijkheden; het systeem kan door een signaal in de wagen en het tegelijk oplichten van een boodschap op een klein scherm de chauffeur waarschuwen voor naderende gevaren. Tenslotte maar dit is nog volledig toekomstmuziek kan een bepaald weggedeelte „in kaart" worden gebracht op een speciaal geprogrammeerde kaart. Deze kaart kan in de DAIR-apparatuur in de wagen worden gestoken en via een optisch systeem (een verlicht scherm waarop na elkaar de aanwijzingen aangloeien) wordt de chauffeur nauwkeurig op iedere verandering van richting gewezen. Na 1 juli zal de automobilist niet meer de doorge trokken streep op het wegdek mogen overschrijden. Op deze datum treedt namelijk artikel 122 van de nieuwe verkeersregels in wérking. In het algemeen zal de doorgetrokken streep buiten de bebouwde kom slechts worden aangebracht in on overzichtelijke bochten en op hellingen. Binnen de bebouwde kom zal men de ononder broken streep met de grootste omzichtigheid moeten aanbrengen, gezien de vérgaande gevolgen die een dergelijke streep voor het verkeersbeeld heeft. De streep op het wegdek wordt voorafgegaan door een waarschuwingsstreep; een aantal lange strepen met kleine tussenruimten, zodat het voor de auto mobilist lijkt of de onderbroken strepen langzaam „dichtgroeien". Volledige invoering van dit systeem zou echter beteke nen de montage van reeksen magneetelementen langs de wegen, bijzondere voorzieningen op kruispunten en een kostbare apparatuur in de auto. Daarnaast verkeerscen- trales en een net van relaisposten. Voorlopig hebben we in Nederland nog nauwelijks vol doende wegen. Als resultaat van enige jaren wetenschappelijk onderzoek heeft de Engelse Fordfabriek een klein, door elektromotoren aangedreven, voertuig vervaar digd. Deze „Comuta" is met zijn lengte van twee meter en kleine draaicirkel van vijfeneenhalve meter bedoeld voor het stadsverkeer. In de wagen is plaats voor twee volwassenen en twee kinderen, of eventueel niet al te zware bagage en boodschappen. Bij Ford verwacht men, dat binnen tien jaar elek trische auto's een commercieel succes zuilen zijn. Daarom gaat een van de twee in Engeland vervaar digde prototypen naar Amerika, waar verder wordt geëxperimenteerd met de door Ford ontwikkelde na- trium-zwavel-accu's. In Engeland wordt dit wagentje nog gevoed door conventionele accu's. De Comuta heeft hiermee een actieradius van 65 kilometer, bij een constante snel heid van veertig kilometer per uur. De carrosserie is vervaardigd van glasfiber, de aan drijving geschiedt via de beide achterwielen. Alle wielen van dit wagentje zijn onafhankelijk geveerd. Het succes van dit soort voertuigen is afhankelijk van de ontwikkeling, van nieuwe accu's die een gro tere actieradius plus een hogere snelheid toestaan en lichtët in gewicht zijn dan de conventionele accu's. Verscheidene Amerikaanse autofabrieken zijn ijverig bezig nieuwe accu's te ontwerpen. Tot eind september zullen op verscheidene Italiaanse autowegen Fiat-bestelwagens rondrijden, die volledig zijn toegerust om snel defecten aan wagens van buitenlanders en Italianen te repareren. Deze servicedienst van de Ita liaanse autofabriek verloopt in samenwerking met de Italiaanse automobielclub ACI. Verleden jaar werden bijna achtduizend buitenlandse wagens na pech weer rijvaardig gemaakt. Onderdelen worden geleverd tegen de vastgestelde prij zen; buitenlandse automobilisten behoeven geen arbeids loon te betalen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7