Israel annexeert Jordanië's gedeelte van stad Jeruzalem Arabische landen bereiden een politieke unie voor Regering wil Grondwet en Kieswet herzien HET WEER SNEEUWRECORDS IN ZWITSERLAND OMEGA morris Prins Bernhard wordt 56 jaar li Haarlemse jongen door stroom gedood Spoedige executie van Soebandrio lijkt voorbarig Twee jongens in Duitsland verdronken J. van Seggelen en H. Goudkuil uit C.P.N. gestoten Wijzigingen voor verkiezingen van 1971 KLM tekent contract voor 3 Boeings Russisch fregat op wacht voor Hoek van Holland Duits echtpaar in Haarlemmermeer verongelukt Bankstellen- aanbieding WOENSDAG 28 JUNI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der M(je Nieuwe slag' II Het woord is aan... Meer bewolking Aan het strand Chinese diplomaten in Oost-Berlijn verongelukt Praten met de politie pagina 7 Wim Sonneveld 50 jaar pagina 15 Rassenrel in Buffalo Tijdens bezoek van VS.-oorlogsbodems aan Rotterdam Haarlemmer gewond mUÊKKÊÊmmmmm^t <m m -» SUEDE - NAPPAJASJES 52e JAARGANG NUMMER 201 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN JERUZALEM (Reuter, AP en AFP). In de Israëlische staatscou rant is vandaag de hereniging van de stad Jeruzalem officieel afgekondigd. Burgemeester Koliek van het Israë lische stadsdeel zal de gehele stad besturen. Hij is belast met de oprich ting van een gemeenteraad. De nieuwe wet die gisteren door het Israëlische parlement werd aange nomen wordt gezien als een eerste stap naar rechtstreekse annexatie van de voormalige Jordaanse sector van de oude stad. De wet machtigt de regering-Esjkol het Israëlische recht en de Israëlische wet geving en bestuursvormen van toepassing te verklaren „in elk gebied van Palestina dat bij decreet wordt omschreven". Voorts worden de heilige plaatsen en bedevaarts oorden onder Israëlische bescherming ge plaatst. Troepen van Israel veroverden in de oorlog het Jordaanse deel van Jeru zalem waarin onder meer de klaagmuur staat. Waarnemers hebben verklaard, dat de nieuwe wetten niet bepaald nodig zijn als de Israëliërs van plan zouden zijn uiteindelijk afstand te doen van het oude stadsgedeelte. De inlijving van het Jor daanse deel zal waarschijnlijk scherpe reacties in het buitenland uitlokken. Zoals bekend heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, zich de vorige week al fel gekeerd tegen De 17-jarige leerling-schilder B. J- van der Meij uit Haarlem is gisteravond in zijn ouderlijke woning in de Oltmans- straat geëlektrokuteerd toen hij een lamp met een ondeugdelijke fitting vastpakte. Omstreeks zeven uur gisteravond waren de vader en de oudere broer van de jon gen bezig een gat in de betonnen huiska mervloer te boren in verband met 'n aan sluiting van een gashaard. De 17-jarige zoon zou onder de vloer kijken of het gat goed uitgekomen was. Hij ging met een lamp in een fitting aan een verlengsnoer onder de vloer. Daar moet hij de schroef draad van de lamp die boven de fitting uitstak, beetgepakt hebben. Men hoorde plotseling een kreet en zag het licht uit gaan. De broer van het slachtoffer ging op zijn beurt naar beneden met een lamp. Hij trok zijn jongere broer, die nog adem haalde, uit het luik naar boven. De vader heeft zijn zoon per auto naar het Grote Gasthuis gebracht, maar kort na aan komst overleed het slachtoffer. eventuele plannen van Israel om de oude stad te annexeren. De wet, op grond waarvan alle gelovi gen, onverschillig welke godsdienst zij be lijden, vrije toegang krijgen tot de heilige plaatsen, voorziet in een gevangenisstraf van maximaal zeven jaar voor hen die de voorschriften overtreden. Vandaag werd Israëlisch geld officieel in de oude stad van Jeruzalem ingevoerd. Premier Levy Esjkol van Israel ont ving gisteren de leiders van alle gods dienstige gemeenschappen in de bezette gebieden. Hij zei dat de heilige plaatsen voor alle gelovigen toegankelijk zullen zijn. „Wij moeten ons best doen de gods dienstige verdraagzaamheid te kweken die zo nodig is voor de oplossing van het Israelisch-Arabische geschil", aldus pre mier Esjkol. Radio-Bagdad heeft gisteren bekendge maakt dat Syrische en Iraakse leiders besprekingen voeren over de vorming van een unie tussen beide landen. De besprekingen, die van Syrische zij de geleid worden door premier Joessef Zouajen en van Iraakse zijde door pre sident en premier generaal Abdel Rah- W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van dag tot Dag 3 Achtergrond 3 In de Vishal en op Zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Kennemer Kruimels 6 Feuilleton 'i Beeldverhalen 9 Kunst 13 13 Ferdinand 14 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs l.i Sport 17. H Luidsprekers 16 DJAKARTA Het Indonesische kabi netspresidium heeft tien gratieverzoeken in behandeling van mannen die door het buitengewone militaire gerechtshof, we gens hun aandeel in de coup \an oktober 1965, zijn veroordeeld. Vier gevallen waren al eerder afgehan deld, namelijk die van vier ter dood ver oordeelde militairen: overste Oentoeng van Soekarno's lijfwacht, majoor Soejono, majoor Moeljono en luitenant Ngadimo Hadisuwignjo. In persberichten is enkele dagen gele den gemeld dat de terechtstelling van overste Oentoeng aanstaande zou zijn. Hetzelfde is al eerder gezegd van ex-mi-1 nister van Buitenlandse Zaken Soeban drio. In laatstgenoemd geval lijkt de be richtgeving ons nogal voorbarig. Het gra tieverzoek van Soebandrio wordt namelijk in de ambtelijke molens zonder twijfel weloverwogen in een zo laag tempo verwerkt dat het nog altijd niet in han den is van het kabinetspresidium. De 18-jarige Peter Basten en de 17-ja- rige Theo Kunneman, beiden uit, het Noordbrabantse dorp Zeeland zijn bij Neuss in Duitsland met een kano op de Rijn omgeslagen en verdronken. De twee jongens, die bij Neuss kam peerden, waren met een 24-jarige jonge man uit Neuss een tocht in een twee manskano gaan maken. De Duitse jongen heeft zich weten te redden. man Aref, worden sinds begin deze week gehouden in het presidentieel paleis te Bagdad. Ook de Verenigde Arabische Repbliek en Algerije zouden bij het gesprek over een politieke unie betrokken zijn. In de Arabische pers is al gewezen op de nood zaak van een verenigd Arabisch econo misch plan: „om alle Arabische landen in staat te stellen de nieuwe slag tegen Israel onder ogen te zien". Aangedrongen wordt op „harde maatregelen in de strijd tegen Israel en zijn bondgenoten onder andere nationalisering van de olieconces sies der agressors". (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De voormalige direc teur van de uitgeverij Pegasus" in Am sterdam, J. van Seggelen, en de seere- taris-pennigmeester van de vereniging Nederland-USSR, H. Goudkuil, zijn uit de C.P.N. gestoten. De heer Van Seggelen is voorgedragen voor royement, de heer Goudkuil is geschorst. Het royement en de schorsing zijn een uitvloeisel van het enige tijd geleden in de openbaarheid gekomen conflict tussen de Peking-gezinde C.P.N.-voorzitter Paul de Groot en een aantal partijleden die het niet eens zijn met z'n opvattingen. De heer Van Seggelen heeft zich het onge noegen van Paul de Groot op de hals ge haald door de import van boeken uit de Oosteuropese landen. De heer Goudkuil heeft geweigerd mee te werken aan de liquidatie van de vereniging Nederland- USSR, die door de groep-De Groot wordt voorgestaan. Ook heeft hij zich verzet te gen het stopzetten van de door de vereni ging Nederland-USSR en het reisbureau Vernu georganiseerde reizen naar de Oosteuropese landen. WM/y/ 4 Ds. Martin Luther King: Ik droom dat mijn vier kinderen eens zullen leven in een land waar zij niet zullen worden beoordeeld naar hun huidskleur, maar naar het kaliber van hun ka rakter. Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met mor gen plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. Door zwak warmtefront morgen meer bewolking, maar slechts geringe kans op regen. Vrij veel wind tussen zuid en west. Overdag 18 tot 20 graden Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Vochtig en vrij warm door oceaanlucht. Bij het regeringsbeleid inzake Grond wet en Kieswet zullen de volgende grond wettelijke vraagstukken voorrang krijgen: De wenselijkheid en mogelijkheid van herschrijving van de Grondwet; 0 De grondwettelijke regeling van het kiesrecht, met name de problematiek van de evenredige vertegenwoordi ging; de grondrechten; de verhouding tussen regering en Staten-generaal en 0 de positie van de burgemeester. De minister president en de ministers Beernink van Binnenlandse Zaken en Polak van Justitie hebben dit de Tweede Kamer meegedeeld in een nota. De herziening van de Kieswet krijgt de hoogste voorrang binnen het raam van de geldende Grondwet. Er wordt naar ge streefd de veranderingen te verwezen lijken vóór de verkiezingen van 1971. Er komt een staatscommissie, verdeeld in twee kamers. De ene kamer heeft tot taak te adviseren over de herziening van de Kieswet, de andere over de herziening van de Grondwet. Wanneer deze kamers over een bepaal de materie advies hebben uitgebracht, zal de regering in overleg treden met een nog in te stellen commissie uit de Tweede Ka mer. De regering verwacht begin 1968 de eerste adviezen van de staatscommissie, waarna overleg met de bijzondere Kamer commissie kan worden gepleegd. In het parlementaire jaar 1969-1970 zouden in diening en behandeling van de wetsont werpen kunnen geschieden. BERLIJN (DPA) Vier Chinese diplo maten zijn volgens het Oostduitse pers bureau bij 'n auto-ongeluk in Oost-Duits- land omgekomen. Hun wagen kwam bij Weisdin in het district Neubrandenburg bij het inhalen frontaal in botsing met een vrachtwagen. Prins Bernhard poseerde voor dit portret, in verband met het feit dat hij morgen zijn 56ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot). De president-directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, heeft vandaag in Seattle het koopcontract met de Boeing Company ondertekend voor de levering van drie vliegtuigen van het type 747. Met de aanschaf van deze vliegtuigen zal een bedrag gemoeid zijn van onge veer 300 miljoen gulden. De Boeing 747, die een lengte heeft van 70,5 meter, is uitgerust met vier Pratt and Whitney Turbofan Motoren, die de machine een kruissnelheid van bijna 1000 km/u kunnen geven. Er kunnen 400 pas sagiers en 25 ton vracht en bagage mee worden vervoerd. BUFFALO (AFP) In de negerwijk van de Amerikaanse stad Buffalo hebben gisteravond ruim driehonderd jonge ne gers slag geleverd met de politie. De politie wist een snel eind te maken aan de ordeverstoringen, waarvan de oor-1 zaak onbekend is. ADVERTENTIE i Buiten de Nederlandse territoriale wa teren, ongeveer 16 mijl uit de kust bij Hoek van Holland, ligt al sinds vorige week vrijdag een Russisch oorlogsschip voor anker. Marinedeskundigen brengen dit in verband met het bezoek dat twee •\merikaanse oorlogsbodems, het vlieg- kampsclüp „Essex" en de jager „John Willis", aan Rotterdam brengen. Beide schepen behoren tot de Amerikaanse at- I lantische vloot. I Het Russische oorlogsschip werd voor Hoek van Holland gesignaleerd kgrt nadat vrijdag de Amerikaanse oorlogsschepen de Rotterdamse haven waren binnengelo pen. De Amerikaanse marinemensen zijn niet onder de indruk van de belangstelling van de Russen voor hun twee oorlogsbo dems. Amerikaanse oorlogsschepen en ook die van andere NAVO-landen, worden vaak nauwlettend door de Russen in de gaten gehouden. Het komt dikwijls voor dat Russische vissersschepen of sleepbo ten in de buurt van Amerikaanse of NAVOvlooteenheden worden gesignaleerd De „Essex" en de „John Willis" ver trekken vandaag uit Rotterdam. Het lijdt geen twijfel dat dan ook het Russische I fregat het anker zal lichten. Gisteren zijn bij een botsing op het kruispunt Schipholweg-IJweg in Haar lemmermeer de 50-jarige heer J. Vendel uit Witten (Duitsland) en zijn 47-jarige echtgenote, mevrouw Vendel-Riedesel om het leven gekomen. De heer Vendel ver leende volgens de politie op deze weg- kruising geen voorrang aan een door een 39-jarige Haarlemmer bestuurde bestel- I auto. De Haarlemmer werd zwaar ge wond in het Elisabeth Gasthuis in Haar lem opgenomen. Hij verkeert nog in le vensgevaar. O De gelukkige draagster van dit gouden Omega-bracelet horloge met gevlochten gouden band bezit tegelijk een prachtig sieraad en een zeer nauwkeurig uurwerk f 625,-. Op de Zwitserse bergwegen is nog weerszijden sneeuwwallen van zes- sneeuwblazer krijgt er ademnood nooit zoveel sneeuw gevallen als tien meter hoog. Links: Rijden dooi dit jaar. De Grimselpas heeft aan een witte tunnel. Rechts. De 1 De Duitse auto kwam na de botsing in een nabij gelegen sloot terecht en sleur de nog een ter plaatse wachtende wiel rijder mee, die een gebroken been en arm opliep. Met assistentie van de duik- groep van de Haarlemse brandweer kon de brandweer van Haarlemmermeer de slachtoffers op het droge halen. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15312 leidiestraat (bi] Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam Bankstellen die in onze col lectie overcompleet zijn, kunt U nu tegen sterk ver laagde prijzen uitzoeken. Moderne en klassieke bank stellen alsmede een moder ne hoekbank combinatie in zwart kreukleer. Kom eens kijken en profi teer van deze unieke aan biedingen. Wilt U voordelig slagen? Dan is dit Uw kans. rneubelen 100(1 HAAAICM 's Maandags gesloten. JUWELIERS HAARLEM Grote Houtstraat 63 AMSTERDAM Kalverstraat 123 DEN HAAG Lange Poten 11 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 KADO: Fraaie SLEUTELHANGER bij Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven SERVICE STATION

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1