VAN DAG TOT DAG Moskou steltt op overleg voor als gewoon gesprek Meredith voltooit zijn mars Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Chinese invloed in het Nabije Oosten commentaar op actuele zaken Rampen en VN-delegatie van Guinee gevangen gezet in Ivoorkust Tsjechen in Cairo Lucht boven Italië meer radio-actief Franse kernproef Burgemeester van Aden ontvoerd Amerikaanse hulp voor Nabije Oosten Vliegongelukken in West-Duitsland eisen 13 levens WOENSDAG 28 JUNI 1967 ni Critiek op Garrison Treinongeluk in Spanje Wapens Achttien miljoen gulden Vier middelen in één tablet helpen snel en... doen wonderen! De vier middelenf verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Sinds Bandoeng Zwaartepunt Noord-A frika Nieuw China Israëlische overwinning op postzegels amm De „les van Amsterdam" heeft verschil lende gezagsdragers in den lande ver schillende dingen geleerd. Niet iedere autoriteit heeft er de conclusie uit ge trokken, dat er met het gezag zelf en zijn apparatuur iets mis moest zijn, doch de fout uitsluitend gezocht bij „het publiek" of „de ontspoorde jeugd". Gelukkig zijn deze eenzijdige denkers op hoge posten in de minderheid en men kan zelfs vast stellen dat de overheid in alle catego rieën een ernstig verlangen naar een be tere aanpak vertoont. Dat wil niet zeggen, dat die aanpak ook metterdaad tot stand komt, want in vele gevallen zal men nu de eerste schrik over de gebeurtenissen in Amsterdam al weer vergeten is op de ons land ken merkende, gezapige wijze afwachten tot er weer eens een kat in de bomen vliegt, die men er dan ook weer zal proberen uit te kijken. Zo gaat het echter niet in Haarlem. Als de eerste stad des lands op het ge bied van orde en rust heeft Haarlem gedn reden zich danig bezorgd te maken over de verhouding tussen politie en burgerij. Er gebeurt niets of weinig dat aan leiding zou kunnen vormen tot ingrij pende wijzigingen in het politiebeleid. Onder de rook van Amsterdam liggend, meeprofiterend van de toeristische trek pleisters in deze omgeving, vormt Haar lem nochtans een soort oase. Toch heeft de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, de wijsheid tot bewaarder van zijn porseleinkast ge maakt en een voorbeeld gegeven aan alle burgemeesters van rustige of onrustige steden, door zijn eigen beleid op het gebied van de ordehandhaving en andere politietaken ter discussie te stellen in een comité van burgers, dat op geregelde tijden bijeen zal komen en zich zal bera den over de vraag, hoe het Haarlemse politiebeleid door de burgerij wordt er varen, welke verlangens, ideeën of aan merkingen in die burgerij leven ten aan zien van dat beleid en op welke manie ren de goede verstandhouding tussen de burger in civiel en de burger in uniform kan worden bewaard, bevorderd en be veiligd. Dat beveiligen is natuurlijk voor de toekomst een belangrijk ding, omdat het gepaard zal dienen te gaan met de in passing en praktisering van geheel nieu we denkbeelden en opvattingen. Onze maatschappij ontwikkelt zich zeer snel op het stuk van denken en doen. Denken was vroeger vaak onvruchtbare theorie. Tegenwoordig bestaan er minder schut tingen tussen het denken en het toepas sen van de gedachtenresultaten. Het Haarlemse initiatief, dat wellicht navol ging krijgt en dat zeker ook verdient, vormt op zich al een erkenning van de mondigheid en het aanzien, waarmee de burger van vandaag is toegerust, ook wat betreft de manier waarop hij geregeerd, geleid, vermaand en gestraft wil worden. Wij verwachten goede dingen van deze gespreksgroep, omdat wij goede dingen menen te mogen verwachten van het Haarlemse gezag. Het bestaan van een rampenfonds is helaas weer eens een nuttige zaak gebleken, nu het natuurgeweld zich op een paar kleine woongemeenschappen heeft geworpen, die zelf hun enorme schade niet kunnen dragen. Het bestaan van een rampendienst zou eigenlijk even nuttig zijn, maar nog altijd zijn de ge dachten ten departemente te zeer vervuld van het fenomeen „oorlog", dan dat de realiteit in dit opzicht zich baan heeft kunnen breken. Rampen en de beveiliging der burgers tegen de gevolgen,daarvan zijn eenvoudig elkanders wederhelften. Toch wordt zeer eenzijdig een ontzaglijk deel van het na tionale inkomen besteed aan een weinig effectief gebleken beveiliging tegen mili tair geweld, terwijl de veiligheid des volks tegenover natuurrampen nog steeds een geïmproviseerd en incidenteel karak ter draagt. Het wordt tijd dat de gedachte doorbreekt, dat oorlogs- en natuurrampen kunnen worden bestreden door dezelfde apparatuur en met hetzelfde geld. Het gehele kostbare defensie-apparaat plus de eveneens zeer dure B B.-organisatie zijn in vredestijd improduktief en werkeloos, al oefenen zij beide druk in nagebootste oorlogsomstandigheden. Wanneer defen sie en B.B. organisatorisch zouden wor den omgebogen in de richting van een algemene beveiliging tegen rampen van welke aard ook, zou het bestede geld meer waarde krijgen, spontaner worden geofferd en minder doelloos worden uit gegeven. De populariteit van een organisatie als de B.B. is gering ,wat psychologisch best te verklaren is. Nagenoeg instinctmatig groeit het besef, dat in geval van een totale oorlog de B.B. al dadelijk volkomen ontredderd en lamgeslagen zal zijn, om dat zo'n oorlog zich niet beperkt tot aan geduide slagvelden maar zich in de vorm van massavernietiging werpt op de hele samenleving. Beveiliging is in dergelijke omstandigheden een ij del begrip, even ij del als het is met betrekking tot de militaire weerbaarheid. Op zo wankele basis een zo kostbaar apparaat in stand houden, onder de on ontkoombare overweging dat het nu een maal niet anders kan, is een noodlottige consequentie van internationale afspra ken en blocvorming. Maar als het dan niet anders kan, waarom dan niet dat kostbare apparaat geschikt gemaakt voor een tweeledige taak, namelijk óók voor beveiliging en hulp in andere ramptoe standen dan oorlog? De B.B. heeft van minister Beernink een pluimpje gekregen voor haar werk bij de windhoosramp in Tricht. Maar zij was voor dergelijke ac ties niet geïnstrueerd, noch uitgerust. Des te meer lof verdient zij, nu gebleken is dat zij ook buiten haar eigenlijke bestem ming kan en wil optreden. Dat zij en ook bepaalde legerafdelingen in vredestijd beter en vruchtbaarder werk kunnen doen dan te verwachten valt in tijd van oorlog, houdt de les in' dat instructie, uit rusting en oefening best kunnen worden gericht op zo'n vredestaak, zonder het principe van haar bestaan aan te tasten. DAKAR (AFP). De Guinee VN-dele gatie die had deelgenomen aan de bespre kingen van de Algemene Vergadering, over het Nabije Oosten, is in Abidjan (Ivoorkust) gevangen gezet. De Guinese minister van Buitenlandse Zaken Beavogui maakte deel uit van de delegatie. Volgens radio-Conakry, waar van de uitzending in Dakar is opgevangen had het KLM-vliegtuig met de delegatie aan boord maandagavond vanwege het slechte weer niet op het vliegveld van Co nakry in Guinee kunnen landen en was uitgeweken naar Abidjan, buitenl. NEW YORK (AFP) Het Amerikaan se televisiestation C.B.S heeft de officier van Justitie van New Orleans, Jim Gar rison, ervan beschuldigd middelen in strijd met de wet en de moraal te ge bruiken in zijn onderzoek naar de moord op president Kennedy. Garrison is ervan overtuigd dat de moord niet het werk was van Lee Har vey Oswald alleen, zoals is vastgesteld door de commissie-Warren maar van een aantal samenzweerders Volgens C.B.S. is er geen enkele reden om de juistheid van de conclusies van de commissie-Warren te betwisten. (Van onze correspondent) MOSKOU. De belangrijkste taak die de Russische publiciteitsorganen deze dagen hebben is de indruk te vermijden dat het bij de ontmoe tingen tussen de Amerikaanse presi dent Johnson en de Russische premier Kosygin ging om een vorm van ge heime diplomatie der beide grote mogendheden die zich om de be langen van hun bondgenoten niet be kommerden. Mede door de vele gesprekken die Ko sygin in New York al voor de ontmoe tingen in Grassboro voerde en nu door het bezoek aan de Cubaanse hoofdstad Havanna, waarop zaterdag nog een be zoekje aan Parijs zal volgen, kan het topoverleg worden voorgesteld als een onderdeeltje van de" serie veelvoudige in ternationale contacten van de Russische regering. En in dit verband wordt er dan in de pers niet meer aandacht aan be steed dan aan die andere ontmoetingen. Het Russische persbureau Tass berichtte vandaag niet welke onderwerpen zijn be sproken in Havanna, maar de samen stelling van de Cubaanse delegatie bij de gesprekken wijst erop dat militaire aan gelegenheden de hoofdschotel gevormd hebben. Premier Kosygin en Fidel Castro zouden een eerlijke gedachten wisseling gevoerd hebben over een aantal kwesties van gemeenschappelijk belang voor de Sovjet-Unie en Cuba. Het gebruik van het woord „eerlijk" duidt er meestal op dat er geen overeenstemming is bereikt aldus Associated Press. ROME (AP) De Italiaanse lucht macht heeft bekendgemaakt dat in de hogere atmosfeerlagen boven Italië een verhoogde radioactiviteit is waargenomen na de Chinese waterstofbomexplosie van tien dagen geleden. De toeneming is geconstateerd op hoog ten tussen tien en 22 km boven de aarde. De toeneming werd voor het eerst ge constateerd op zondag 25 juni. Militaire deskundigen zijn van mening dat de ra dioactiviteit acht dagen nodig heeft om de afstand van China naar Italië af te leggen. PARIJS (AFP) Frankrijk heeft een kernproef van geringe kracht genomen in de Stille Oceaan. Dit is in Parijs offi cieel bekendgemaakt. De Franse serie kernproeven hebben als doel de „lucifer" voor de eerste Fran se waterstofbom te testen. MADRID (AFP) Een passagierstrein en een' goederentrein zijn in de buurt van de Spaanse plaats Logrono met el kaar in botsing gekomen. De beide machi nisten zijn om het leven gekomen. Voorts zijn een tiental inzittenden van de passa gierstrein gewond. Diplomatieke waarnemers in Moskou toonden zich intussen opgelucht dat het vorige week tot een topgesprek kwam in de V.S. Het feit dat het eerste gesprek, op vrijdag, zondag nog eens werd ge volgd door een tweede ontmoeting, wordt zelfs als een buitengewoon goed teken be schouwd. En de negatieve opmerkingen die Kosygin na afloop, tijdens een pers conferentie in New York maakte, hebben de goede indruk niet verstoord. In Moskou is zelfs de toelichting ver spreid dat de Amerikaans-Russische be sprekingen mogelijk waren geworden door een aanduiding dat Washington zijn koers aan het wijzigen is. Als een definitief bewijs voor groot scheepse nieuwe wapenleveranties van het oostblok aan de Arabische staten wordt in Moskou de aankomst van een Tsjechoslo- waakse delegatie in Cairo genoemd. Dit land is, na de Sovjet-Unie, de belangrijk ste wapenleverancier van de Arabische landen. Partijsecretaris Koucky, die als persoonlijk vertegenwoordiger van de Tsjechische president Novotny naar de Egyptische hoofdstad is gereisd, zal daar waarschijnlijk de chef van de Russische generale staf Zacharov ontmoeten, die niet met president Podgorny naar Moskou is teruggekeerd. ADEN (Reuter). Gewapende man nen hebben in de afgelopen nacht de burgemeester van Aden en vijf andere mensen uit de Arabische wijk Grater ontvoerd. De autoriteiten weten niet waar de burgemeester, Chalifa, en de andere ont voerden worden vastgehouden. Chalifa is een van de leiders van het front voor de bevrijding van Zuid-Jemen (Flosy), een van de twee elkaar beconcurreren de nationalistische groeperingen in Aden. Crater is sinds de muiterij van Ara bische soldaten, die van 24 Britse solda ten het leven eiste, omsingeld door Brit se militaire eenheden. w WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft bekendgemaakt dat de Ver enigde Staten ongeveer achttien miljoen gulden zullen schenken voor het lenigen van de ergste noden in het Nabije Oos ten na de Arabisch-Israelische oorlog. Daarvan gaan 357.000 gulden voor di rect gebruik naar het internationale Rode Kruis voor hulp aan slachtoffers. ADVERTENTIES innnnnnnnnnnnnnnnnnnnm- nnniwwMwwvr— (Van een speciale medewerker) Peking heeft het topgesprek tussen Johnson en Kosygin onmiddellijk aangegrepen om er nog eens op te wijzen dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in de grote politiek onder eén hoedje spelen. De Arabieren hebben zo maakt Peking duidelijk van de Russen minder steun te verwachten dan van de Chinezen, die in de strijd met Israel altijd achtei hen hebben gestaan. Het „Volksdagblad" van Peking schreef onlangs onder de titel „Nieuw Amerikaans-Russisch agressiecomplot tegen de Arabische landen": „De Russische revisionisten blijven, ondanks Wash- ingtons nieuwe agressieplannen tegen de Arabische landen, samen werken met de Amerikaanse imperialisten en met hen handel drijven, waardoor de belangen van de Arabische volken worden erraden Ongetwijfeld willen de Chinezen, door Moskou dubbel spel en samen werking met Amerika aan te wrijven, ook hun positie versterken ten opzich te van de communistische partijen in de Arabische landen, die tot dusver altijd nogal duidelijk tegen Moskou aanleunden. DE CHINESE belangstelling voor de Arabische wereld dateert eigen lijk pas van 1955, toen de Bandoeng- conferentie werd gehouden. In 1956 werden diplomatieke betrekkingen aan geknoopt met de Verenigde Arabische Republiek, Syrië en Irak, in 1957 met Tunesië en in 1958 met Marokko. De Chinezen ondersteunden voorts de Al gerijnen in hun onafhankelijkheids strijd. Toen in 1959 een Algerijnse de legatie onder leiding van Omar Ous- sedick in Peking verbleef, beloofden de Chinezen materiële hulp ter grootte van 25 miljoen dollar en de levering van wapens. Tienduizenden Algerijnse vrijheidsstrijders zouden door Chinezen opgeleid zijn. Toen Algerije onafhankelijk was ge worden, kwam Peking te hulp met ïen financiële ondersteuning die het on dermeer mogelijk maakte een ver keersweg van Algerije naar Mali aan te leggen. In 1965 werd tussen Peking en Algiers een overeenkomst geslo ten over de bouw van een cementfa briek. De Chinezen leverden de Alge rijnen bovendien vier transportvlieg tuigen. De betrekkingen tussen Chi na en Algerije zijn echter sinds de staatsgreep van juni 1965, waarbij Ben Bella van het toneel verdween, merk baar afgekoeld. De Chinese contacten met Egypte zijn altijd aan veranderingen onder hevig geweest. Men is er in Peking nooit gelukkig mee geweest dat presi dent Nasser zoveel sympathie voor de Sovjet-Unie aan de dag legde, waar van hij militaire en economische hulp ontving en dat hij zich nauw verbond aan een groep neutralistische landen, waarin Joegoslavië een toonaangeven de rol speelt. Tijdens de Suez-crisis van 1956 schonk China de Egyptena- ren een bedrag van twintig miljoen Zwitserse franken en bood vrijwilli gers aan voor een strijd tegen Israel. Van de in 1964 toegezegde lening van 280 miljoen gulden schijnt echter nog altijd slechts een deel voor de aan koop van industriële uitrusting be schikbaar te zijn gesteld. Het zwaartepunt van de Chinese ac tiviteit in het Nabije Oosten ligt thans in Syrië en Jemen. Pekings propagan dacampagne in dit gebied wordt ge leid door de Chinese ambassade in Damascus. Toen Syrië uit de Verenigde Arabi sche Republiek (waarvan Egypte het andere deel was) brak, ontving het on middellijk een rentevrije lening van zeventig miljoen Zwitserse franken. En premier Tsjoe En-Lai beloofde de regerende Baath-partij, toen hij in juni 1965 in Damascus verbleef, een nieuwe lening van 1250 miljoen gulden. Veel vorderingen schijnen de Chinezen ech ter ook in Syrië niet te hebben ge maakt bij hun pogingen om dit land te winnen voor hun Afro-Aziatische politiek en het op te zetten tegen de Sovjet-Unie. Het meest van de Chinese economi sche hulp geprofiteerd heeft Jemen, waar meer dan duizend Chinese techni ci en deskundigen werkzaam zouden zijn. Jemen ontving in 1956 al een le ning van 56 miljoen gulden, waarmee voornamelijk een wegenproject werd gefinancierd. In 1964 verleende Peking bovendien een krediet van ruim twee miljard Zwitserse franken en een ren tevrije lening van honderd miljoen gulden, die in jaarlijkse termijnen tus sen 1975 en 1985 terug betaald moet worden. Met deze lening moeten een weg tussen Sana en Sada een textiel fabriek eneen ziekenhuis worden ge financierd. Pekings betrekkingen met de Noord- afrikaanse staten Marokko en Tunesië zijn er de laatste jaren slechter op geworden, terwijl de Chinese invloed in Soedan toegenomen schijnt te zijn. Toen het regime-Abboed in laatstge noemd land ten val kwam, zou de Chi nese ambassade de Umma-partij wa pens aangeboden hebben. In juli 1965 werd in Kartoem een „comité voor de verdediging van de nationale onafhan kelijkheid en de wereldvrede" opge richt. Het secretariaat ervan werd hoofdza kelijk bemand met Soedanese com munisten, die tot de „Peking-vleugel" in hun partij behoorden. In Irak hebben de Chinese inspan ningen tot dusver ook al niet veel re sultaat gehad, al is Peking dan ook op dit moment de belangrijkste afne mer van de Iraakse dadels. Na de val van het regime Kassem probeer den de Chinezen ook met de Baath- partij, die evenals in Syrië de teugels in handen kreeg, goede betrekkingen te onderhouden, al is die partij in we zen anti-communistisch en trad zij zelf heel hard op tegen de eigen Iraakse communisten. Mogelijk zagen de Chinezen af van een openlijke critiek hierop omdat de communisten in Irak altijd heel duide lijk achter Moskou hebben gestaan. Een poging om de Iraakse Communis tische Partij te heroriënteren en wel op de Chinese koers is mislukt. Alle pogingen van China om vaste voet te krijgen in Libanon zijn volle dig vastgelopen. Zelfs de in januari 1965 door Peking gedane aanbieding een overschot aan appels af te nemen en alle kosten van reis en verblijf ran een Libanees tafeltennisteam op zich te nemen, is door de regering in Beiroet van de hand gewezen. Aan de Perzische Golf richt de Chi nese belangstelling zich vooral tot Mus- kat en Oman. Peking ondersteunt hier zij het slechts moreel de zaak van de rebellen in Oman. In Koeweit, dat lange tijd geen diplomatieke be trekkingen met China heeft willen on derhouden, proberen de Chinezen even eens vaste voet te krijgen. In Aden onderhouden de Chinese communisten contacten met de vak bonden, die door hen voortdurend zijn opgestookt tot een strijd tegen de „im perialisten". EEN BELANGRIJKE propagandarol speelt in de Arabische wereld het pers bureau „Nieuw China", dat kantoren heeft in Cairo, Damascus. Bagdad, Taiz (Jemen), Kartoem, Algiers en Tunis. Het bureau in het Marokkaan se Rabat is gesloten. Via „Nieuw Chi na" bereiken propagandalitteratuur en films de Arabische landen. In Bagdad verzorgt 't persbureau een nieuwsbe- richtendienst in het Arabisch. Radio- Peking zendt nu veertien uur per week in het Arabisch en zeven uur in het Perzisch uit. Pekings invloed in de communisti sche partijen van de Arabische landen is betrekkelijk gering. In een aantal landen zoals Libanon, Algerije, Syrië, Soedan en in Perzië bestaan commu nistische splintergroepen die de Chine se koers volgen. Over het algemeen hebben zij echter weinig om het lijf. Pekings invloed in de Arabische we reld is minder groot dan vaak wordt beweerd. BADEN-BADEN (DPA en AP). Een Frans militair vlietuig is gisteravond in West-Duitsland neergestort. Vijf officie ren en soldaten en de inspecteur van het luchtvaartkorps van de Franse strijd krachten, generaal Jean Marie Navlet kwamen daarbij om het leven. Het was gisteren het derde vliegtuigon geluk in de Bondsrepubliek. Eerder is op het Noordzee-eiland Norderney een een- motorig sportvliegtuig verongelukt, waarbij vier mensen de dood vonden. On der hen was de burgemeester van Bor- kum, Fritz Kiener. Bij Krumbach in Swaben stortte een heschroefvliegtuig van 't Westduitse le ger neer. Drie militairen kwamen om het leven. TEL AVIV (AFP). De Israëlische posterijen zullen drie postzegels uitge ven ter herinnering aan de overwinning op de Arabische landen. Op de zegels zullen achtereenvolgens de klaagmuur in Jeruzalem, de straat van Tiraan en een detachement militai ren worden afgebeeld. James Meredith, de Amerikaanse neger die vorig jaar tijdens een demonstratie voor gelijke burger rechten werd neergeschoten, heeft gisteren precies twaalf maanden later zijn protestmars voortgezet. De vermoeidheid en een voetbles sure speelden hem parten, maar hij hield vol. nnnnnnnnnnnniMinnnnnnfwnnfMinnnnnnnnnv-v-M''M'""'",''""'""","","MI,*******w*wwll,lll,>,IIMtl>l>'wll>,IIMMWW¥WWt^^ Treinbotsing. In het centrum van Ham burg is een sneltrein uit Berlijn in bot sing gekomen met een trein van de stadsspoorwegen. De Berlijnse trein ont spoorde. Drie wagons sloegen om. Er werden tientallen mensen gewond. Gedenkpenningen. De Bank van Israel zal gouden, zilveren en bronzen penningen laten slaan ter herinnering aan de over winning op de Arabische landen en de hereniging van Jeruzalem. Vliegende schotels. Van verschillende kanten is melding gemaakt dat vorige week vliegende schotels boven Para guay en Argentinië zijn waargenomen. De verkeerstoren van een vliegveld in Paraguay meldde dat minutenlang de radio en andere draadloze verbindingen zwaar gestoord waren, terwijl ronde, hel verlichte voorwerpen op een hoogte van 760 meter overvlogen. Bezoek. De president van Turkije, Cevdet Sunay, is vergezeld van zijn regerings functionarissen en enkele leden van 't Turkse parlement voor een officieel zesdaags bezoek in Frankrijk aange komen. Bevrijd. Het bevrijdingsfront van Mozam bique „Frelimo" heeft ter gelegenheid van vijf jaar guerrilla-strijd bekend ge maakt dat een gebied van meer dan 175000 vierkante kilometer Oostafri kaans grondgebied aan het Portugese gezag is onttrokken. Rond-de-wereld. De Amerikaanse piloot Jim Bede zal zondag beginnen aan een non-stop vlucht rond de wereld. Bede maakt zijn solo-vlucht in een verbouwd zweefvliegtuig. Stralingssporen. De Russische kosmonaut Alexei A. Leonov, de eerste mens die een ruimtewandeling maakte, is vader geworden van een tweede dochter. De kinderen van kosmonauten worden zorgvuldig door de medici onderzocht voor mogelijke sporen van straling waaraan hun ouders in de ruimte bloot gesteld waren. Crematie. In Engeland wordt tegenwoor dig 47 percent van de overledenen ge cremeerd het hoogste percentage in de wereld aldus is gebleken op een conferentie gewijd aan de crematie, die georganiseerd werd door de Engelse bond voor crematie. Vriend van Einstein. In Nottingham is op 83-jarige leeftijd overleden de wis kundige Tomas Piaggio. Professor Piag- gio, een vriend van Albert Einstein, heeft 42 jaar wiskunde gedoceerd aan de universiteit van Nottingham.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3