Gespreksgroep politiebeleid in Haarlems stadhuis geïnstalleerd EEN GEMAAL MIDDEN IN DE STAD BORST Leo Dooper en acht beeldhouwers in Brederode's ruïne exposeren morgen vanaf half negen LUXE POLYETHER MATRASSEN Nieuwbouw van Boeke in de Waarderpolder komt op drie miljoen er WONINGINRICHTING Burgemeester: Hier geen aanleiding tot bijzondere bezorgdheden Aad Bakker verraste Jan Serpenti TEKENINGEN EN PLASTIEKEN merk: VREDESTEIN dikte: 12 centimeter GEBORDUURD BOVENBLAD voor: 49. voor: 79. voor: 89 i TELEVISIE WOENSDAG 28 JUNI 1967 Faillissementen STOFZUIGERS DE VILDER aluminium jaloezieën BarbaarLeo Dooper W WASAUTOMATEN Gé v. d. Winden weer geblesseerd 80 cm normaal 75. 120 cm normaal 125. 130 cm normaal 145. intermeubel marktplein 30 IJ MUIDEN In het Haarlemse stadhuis is gister middag de gespreksgroep die zich zal bezig houden met het beleid, het op treden en het aanzien van de politie door de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, geïnstalleerd. Tijdens de be grotingsbehandeling eind vorig jaai had de burgemeester op suggesties uit de raad aangekondigd een gespreks groep in het leven te roepen die de opdracht zou krijgen zo open mogelijk toelichting en verklaring te geven en te ontvangen omtrent het in Haarlem gevoerde beleid van de politie, na te gaan hoe dit beleid wordt ervaren en na te gaan welke wensen en ver langens er ten aanzien van dit beleid leven. Behalve de hoofdcommissaris van poli tie, de heer A. L. de Boer, hebben in deze gespreksgroep die uniek zou zijn in Neder land, zitting: de heer R. van Amerongen (voorzitter); mejuffrouw A. H. J. Voor- steegh, de heer J. H. A. M. de Beer, ds. M. L. W. Schoch, de heer J. L. Lo dewijks, de heer L. D. van den Berg, de heer P. J. Steijaart, de heer C. W. Fran ken, pater G. M. van Beekhoven en de heer B. D. Schraa. In zijn installatierede herinnerde de genrijk zijn. In deze verwachting verklaar ik u geïnstalleerd". De voorzitter van de gespreksgroep, de heer Van Amerongen (rector van het Ste delijk Gymnasium) ging in zijn anwoord- toespraak terug tot het Athene van de oudheid, waar de stadspolitie niet popula was. In Athene waren problemen aanwezig evenals dat in Haarlem het geval is. Het is de verwachting van de burgerij een politieprobleem te voorkomen, ja, dat het niet zal uitgroeien tot een politiecon- flict. Als men spreekt van de wenselijk heid van inspraak van de burgerij bij de politie, moet men niet denken dat patent oplossingen uit de bus rollen. We hopen op steun van de hoofdcommissaris Ook is blijvende steun van het gemeentebe stuur en de burgerij nodig, aldus de heer Van Amerongen. „We zien ons niet zonder meer als re presentatief voor de burgerij, al zijn we wel haar representanten We zullen wegen moeten vinden om de stem van de bur gers over hun dat zijn onze proble men te vernemen", aldus de voorzitter die aankondigde dat de gespreksgroep met voorzichtigheid, creativiteit, initiatief in denken en spreken, en durf graag haar diensten zal verlenen aan het gemeente bestuur en de stad. ADVERTENTIE (Van onze wielermedewerker) De jonge nieuweling Aad Bakker uit Castricum heeft in het algeheel sprint kampioenschap van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland", dat dinsdaga vond over 300 meter werd verreden, een verrassende overwinning behaald op de meer geroutineerde en als favoriet ge tipte amateur Jan Serpenti. Met enkele banddiktes verschil bleef Bakker in een fel betwiste sprint aan de winnende hand. De sprinttitel van de amateurs ging m 7iin insiaiittiicicuc naar Serpenti. Hij won tweemaal van burgemeester er aan dat door de onlus- Frans Klardi en moest een keer het ten en de onrust in Amsterdam gemeente- hoofd buigen voor Jack vanjH°off. bestuurders en geïnteresseerde particulie- werd op zijn beurt tweemaal door Klar ren in sommige andere gemeenten zich di verslagen. De emdstand: l. J. Serpen- hp7ored hebben afgevraagd of zoiets el- tl. 2. F. Klardi. 3. J. van Hoon. ders ook mogelijk zou zijn en, zo ja, wel- Aad Bakker bleef in desprintfinale ke maatregelen daartegen zouden moeten van de nieuwelingen alle drie zijn te worden genomen. Ook in de Haarlemse genstanders tweemaal de baas De uit- gemeenteraad kwam deze bezorgdheid tot I slag. 1. A. Bakker. D. Heystek. 3. uiting. Wat Haarlem betreft aldus de bur- Laan. 4 J. Minus. Bij de C-klassers was gemeester, is er bepaald geen aanleiding alleen J. Kok van de partij en bij tot biizondere bezorgdheden. jeugd won J. Groen van B- Borivliet. Het pistool is jaren geleden sporadisch In de rit om het algeheel sprintkam- gebruikt. de gummistok zelden, het drei- pioenschap brak Serpenti bij het aan- gende paard behoefde weinig op te tre- zetten zijn derailleur en tden bood Bak- den Er is een tekort aan mankracht bij ker spontaan aan om over te rijden. He de politie een groot tekort zelfs en werd een felle spurt en die werd met ook daaromtrent zou de burgemeester, zo enkele banddiktes verschil verrassendei - zei hij nog een optimistisch geluid kunnen wijs gewonnen door Bakker Uitslag. 1. doen horen. De toeloop naar de politie- A. Bakker 2. J. Serpenti. 3. J. Kok. Met school in Bloemendaal is momenteel wat een na afloop kreeg Bakker van voor- groter Het zal wel in orde komen als in zitter S. Davidson de rood-blauwe kam de loop van dit iaar de Noordhollandse ge- pioenstrui over de schouders getrokken meenteraden zullen besluiten gezamenlijk Het clubkampioenschap lange afstand een Noordhollandse politieschool met in- van „Kennemerland wordt woensdag- ternaat te stichten Men verwacht dat avond 12 juli (start kwart over zes) in zulk eL onderwijsinrichting vrij aantrek- de Wijkermeer verreden. Een weekjr- keliik zal zijn in de ogen van de pas I der. woensdag 5 juli, vindt in het sport deerde mulo-jongens. Park „Adrichem" de slotwedstrijd plaats En toch zo eenvoudig is het niet, zo van het nederlaagtoernooi met alle na- optimistisch mogen wij niet zijn. Het gaat buurclubs die eraan hebben meegedaan om de soliditeit van een der fundamen- uiii ut. ov""» ten van onze staat. Daaromtrent mogen we nimmer „zo maar" gerust zijn, zeker nu niet. Het gezag wordt niet meer axio matisch aanvaard. De betekenis en de waarde van elk gezag worden critisch be zien. Dat zien wij in de kerk, in de school, in het gezin, in de staat. Deze critische instelling dwingt ons, ons te beraden over de vraag of het politie-gezag zo wordt uit geoefend dat het zo juist en zo duidelijk mogelijk appelleert aan de mens van van daag en morgen. Hiermede hangen samen de vragen: waarom is de toeloop naar de Haarlem se politie te gering? Wat moet daaraan ge daan worden? Is dat nieuwe politie-inter- naat op zichzelf een voldoende oplossing. Men zegt wel eens: de politie moet zo optreden dat de burger daarin een vriend ziet. Maar laten we niet vergeten dat de eerste taak van de politie niet is, oude mensen en kinderen te helpen de straat over te steken. De eerste taak van de politie is: de be- itrijding van het delict. In deze strijd zijn politiemannen en de linquenten tegenstanders. Voor de politie is het zaak dat hij daarbij de achting niet verliest van de "fatsoenlijke delinquenten en potentiële delinquenten en dat hij de sympathie van de overige burgers wint. Dit vraagt een bijzonder grote mate van tact. Wie volmaakt tactvol is handelt in al le omstandigheden juist. Hij kan naar behoefte keihard en zacht zijn. Dit is de grootste levenskunst, de moeilijkste opga ve. Deze opgave wordt extra moeilijk, als de levensstijl der mensen snel verandert en zij bovendien nog critischer worden dan ooit tevoren", aldus burgemeester Cre- mers. „U bent geen parlement, u hebt nie mand achter u, u behoeft niemand reken schap te geven. U hebt belangstelling voor het politiebeleid. Door uw functie en plaats in het leven beziet u dit beleid van zoveel kanten dat alle facetten daarvan belicht zijn. Ik mocht niet aan organisa ties om vertegenwoordigers vragen. Er is ook geen plaats voor een raadscommis sie van bijstand in politiezaken. Daarmee zou ik een precedent scheppen in de riph- ting van adviesorganen in politiezaken' De burgemeester besloot zijn toespraak met het vertrouwen uit te spreken dat door de besprekingen voor de gespreksgroep het inzicht van de politie in hetgeen de moderne maatschappij is en wil zal ver helderen en dat anderzijds de gespreks groepleden beter zullen zien wat de politie is en wil. „Dit contact en dit inzicht zul len voor de verhouding burgerij-politie ze De Rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 27 juni 1967 in staat van faillissement verklaard: J. M. Pel, wonende in IJmuiden, gemeen- te Velsen, Leeuweriklaan 23. zaakdoende onder meer onder de naam „International I Building Constructors" aan de Koningin negracht 81, 's Gravenhage, en onder de naam„Advies-Ontwerp enPlanbureau Peel 1 en van Minnen aan de Westzeedijk no. 92 in Rotterdam. Rechter-commissaris: Mr. H. G. Rambon- net. Curator: Mr. W. C. A. Klaufus in Haar lem, Ged. Oude Gracht 65. ADVERTENTIE Electrolux - H..E. - Excelsior e.a vanaf 63.5(1 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 14402 n h|4 WONINGINRICHTING Planetenweg 3842 Telefoon 15991 - Imuiden Evenals vorig jaar is ook deze zomer de Ruïne van Brederode meer dan alleen maar een toeristische bouwval. Er is weer een tentoonstelling van beeldende kunst. Op 9 juni is deze expositie geopend. In verband met vakantie komt deze recensie laat. Het kan nog, want tot 9 juli zijn de tekeningen van Leo Dooper in twee kelders van de ruïne te zien. De ten toongestelde plastieken blijven er de ge hele zomer. Na het werk van Leo Dooper zal in de kelder achtereenvolgens grafiek van Frits Gramberg en van Rob Clous worden geëxposeerd. De tekeningen van Leo Dooper zijn gewassen penseeltekeningen, waaraan kleur-elementen zijn toegevoegd, meestal in krijt. Er is één onderwerp, de mens. Dooper ziet die sterk karikaturaal in een vormtaal, die bindingen verraadt met de Cobra-stijl, doch sterk persoonlijk is ge- evolueerd tot een eigen expressionistische stijl. Hij werkt met sterk vereenvoudig de vormen, bewogen contouren en een zo gering mogelijk aantal picturale midde len. „Schoonheid" telt voor hem niet, wel bewogenheid, maar die dan vermengd met een sterk gevoel voor absurde humor. „De sportman van het jaar" is bij hem een grijze, dynamisch gepenseelde man nenfiguur, voorzien van een sterk ver groot rood hart. „Buikschot in Hollands landsrhan" is een menselijk figuur in een i structiewerk, waaraan de zin der prak- nauwelij ks aangegeven omgeving, maar tische toepasbaarheid is ontnomen en metkleu ri g e darmen om de schokwer- waarvan de artisüekejetekems ook pol king van het buikschot te laten spreken, komen in de lucht hangt of het moet Andere werken zijn vrolijker, maar wel een al te versimpeld en door ieder^ alle in dezelfde indringende „barbansti- te imiteren „verbeelding zijnzegt m j Btifl weinig. De betekenis van werk als dit J wordt meestal gezocht in ver verwijderde r,j i ideeën, waarvan er altijd wel een paar lCiStieRen in SOOI ten toepasselijk schijnen. Ik zie liever, dat de natuur van de kunstenaar sterker is dan Acht beeldhouwers hebben meegewerkt de leer van de theoretici, aan de expositie van plastieken, die tot I in september zal duren. Van Nico Betjes iets dergelijks valt ook te schrijven zijn er twee „totems", langgerekte staan- van de in beschilderd metaal uitgevoerde de figuren in de hem typerende stijl. Het „bewegingsmotieven" van Frits Vanen, is of deze houten beelden organisch zijn Het zijn elkaar kruisende cirkels en gegroeid, of hun verschijningswereld rechthoeken. Wel is er een groei waar te hoewel abstract dicht bij de men- nemen ten opzichte van vroeger werk, selijke wereld te vinden zou zijn. voornamelijk door de toepassing van Van Paul van Crimpen staat er één kleuren en een geraffineerd afwegen van beeld, non-figuratief, gehakt in steen. Het zijn vormen, waardoor het werk in ieder is een spel van volumen, waarin een in- geval estetisch voldoet, afgezien van de tuïtieve wiskunde een rol meespeelt om vraag welke abstracte idee tot uitdruk- de plaats van doorboringen, hoeken en king is gebracht. vlakken te bepalen. Aan dergelijke beel- Louk van Meurs roept vraagtekens op. den wordt een minimum aan menselijke Er zijn twee plastieken, één abstracte bewogenheid meegegeven en ik kan er ijzerconstructie en een gehakte stenen dan ook zelden voor in beweging gera- vrouwenfiguur. Het zijn volslagen tegen- ken of het moet zijn om er een abstract polen en wat ze eigenlijk wil valt hier estetisch genoegen aan te beleven. dus niet uit te maken. Haar man Geert Nog schraler is mijn genoegen bij het Jan van Meurs exposeert een liggend zien van het werk van David J. v.d. houten „Boegbeeld"; het is sterk orga- Koop, die uit fabrieksmatig gefabriceerde nisch gericht en getuigt van de wil om ijzeren elementen als buizen en strips een gevecht met de materie aan te gaan. „bundelingen" vervaardigt. Dit con- ADVERTENTIE éémdagsverkoop Het beeld is abstract, maar gebonden aan menselijke vormen. Van Rob Schotman staat er één plastiek van verguld gips, een abstracte „gestalte", waarvan de buitenzijde is gevormd door afdrukken in het gips van machine-on derdelen. Dit spel in een gebied tussen twee elementen in belooft heel veel goeds Van Janneke Ducro staan er twee beel den, met die van Betjes de beste plastie ken die hier te zien zijn. Het zijn twee vrouwelijke idolen, die ik als bronzen in I kleiner formaat al eens heb besproken ter gelegenheid van een kortgeleden ge houden expositie. Hein Steehouwer In het centrum van Zaandam is de laatste hand gelegd aan een boezemgemaal. Vandaag wordt het door de commissaris der koningin in Noord-Holland in gebruik gesteld. Het gemaal zal het water van de Zaan gaan verversen. De capaciteit van de installatie is zo groot, dat in drie dagen tijds al het Zaanwater kan worden ververst. Het project heeft zeven miljoen gulden gekost. ADVERTENTIE I aéG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER. dagelijks demonstratie' MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 14262 (Van onze wielermedewerker) Het zit de 21-jarige Beverwijkse ama teur Gé v.d. Winden niet bepaald mei in de wielersport. Het vorige seizoen raak te in de ronde van Midden-Zeeland ern stig geblesseerd doordat een volger plot seling een autoportier opendeed, waardoor hij een hele tijd uit de running was, en dit seizoen liep de Beverwij ker bij de massale valpartij in de ronde van Zuid- Holland een kwetsuur aan zijn linkerelle boog op. Hij was daardoor opnieuw vijf weken op non actief. Tijdens de „populai- res" op de Alkmaarse wielerbaan kwam Van der Winden dinsdagavond hij was juist weer twee weken aan het fietsen door een onhandige manoeuvre van Key- zer in de 10 km race opnieuw ten val en liep daarbij een scheurtje in zijn rech- terelleboog op. Hij werd ter observatie in het ziekenhuis te Heemskerk opgenomen, maar hoopt het weer spoedig te kunnen verlaten. Van deelnemen aan het provin ciaal kampioenschap van Noord-Holland dat zondag op het duinparcours in Heems kerk wordt gehouden en waarvan de Be verwij ker zich zoveel voorgesteld had, zal echter wel niets komen. Hij hoopt echter wel over enkele weken aan de nationale titelstrijd in Limburg, mee te kunnen doen. In de gisteren in Haarlem gehouden vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Handelmaatschappij voor heen Boeke en Huidekoper n.v., welk be drijf in het najaar honderd jaar bestaat, heeft de directeur, de heer H. Lems, mee gedeeld dat de goede verwachtingen voor het huidige boekjaar in het jaarverslag gekoesterd realiseerbaar zijn. November het begin van het boekjaar, was een moeilijke maand en men zag de toekomst niet optimistisch tegemoet. De laatste maanden beweegt de omzet zich op het zelfde peil als in het voorgaande jaar. Voorts merkte de directeur op dat de resultaten van de n.v. Handelmaatschap pij Saturnus gunstig zijn en dank zij de exportmogelijkheden is de omzet hoger dan vorig jaar. De zaken van de Machine fabriek en Metaalgieterij Bosch n.v. in Nijverdal zijn florissant en de verwach tingen voor de komende maanden zijn niet pessimistisch. Wat de bouw van panden betreft zei de heer Lems dat vorige week de eerste paal in de grond is geslagen van dat in Zwolle. In november zullen de magazij nen gereed zijn, hetgeen van groot be lang is voor het noorden, oosten en de cliënten tot nabij Utrecht. De showroom en de kantoren kunnen in het komende voorjaar in gebruik worden genomen. De gemeente Zwolle heeft de grond van het oude pand gekocht. De kosten van het nieuwe pand kunnen van anderhalf mil joen gulden tot een eentiende miljoen gulden worden teruggebracht. Daarbij komt een bedrag van 160.000 voor de grond. Dit bedrag is inmiddels betaald en voor de bouwkosten zijn geen finan ciële moeilijkheden door afbouw van voorraden, snellere incasso en verkoop van grond. Wat Haarlem betreft deelde de direc teur mee, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van een bedrijf in de Waarder polder klaar ligt. Spoedig zal een beslis sing over de bouw worden genomen. Aan vankelijk was gedacht dat de kosten drie miljoen gulden zouden bedragen, maar het is mogelijk de plannen te wijzigen, waardoor de kosten minder worden. Met de grond zal het toch wel drie miljoen worden. De financiering is nog in studie. De vergadering besloot het dividend te bepalen op 12% percent (vorig jaar 13 percent). Verder zal ter gelegenheid van het eeuwfeest aan aandeelhouders een bonus uitgekeerd worden ter hoogte van 10 percent ten laste van de agioreserve. De hieruit verworven nieuwe aandelen delen ten volle in de resultaten van het boekjaar 1967. Over een voorstel de statuten te wijzi gen kon geen beslissing worden genomen omdat er te weinig aandelen waren gede poneerd. De volgende bijeenkomst is op dinsdag 11 juli. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7