Griekse junta slokte al haar politieke wegbereiders op Ook rechtse politici naar Cycladen-eiland verbannen Vergunningen voor Chinese eethuisjes AMRO-LENING Aaaaaardbeien volop smullen!! 1 Renme Indonesië verwacht betoging tegen Israel en de VS Q DE STERRENHEMEL IN JULI Q in Stockholm voor Geen speciale proef9 de rechtbank Het nut van „Whisky Four" Hof 11 DONDERDAG 2 9 JUNI 1967 ADVERTENTIE (Door drs. Frans van Hasselt) AMSTERDAM De revolutie slokt haar eigen kinderen op. De be drijvers van de Griekse staatsgreep van 21 april noemen hun werk ook graag revolutie. Ervan afgezien in hoeverre deze term van toepassing is, kunnen we wel zeggen dat de mili tairen die de staatsgreep hebben uit gevoerd er heel aardig in slagen, al diegenen op te slokken die hebben bijgedragen tot het ontstaan van het politiek luchtledig waarin zij als gif planten konden gedijen. Juist de laat ste weken worden heel wat figuren van rechts tot uiterst-rechts gear resteerd. Aspida-kwestie Als U op korte termijn 2.500 nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. rolltiemooraenaai S moesten verantwoorden, omdat zij zonder Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Nicotinegehalte op sigarettenpakjes? V Lekker.eten? Neem Rennies mee op reis! digestif Uitlaatklep voor tal van spanningen N *>NvmraoA POOLSTER «ERCulés Verzoek aan Hatta Om nog eens even te recapituleren. Chronologisch de eerste „schuldige" on der de politici was de gamatigde leider van de rechtse partij ERE, Panayotis Ka- nellolopoelos. Toch was hij een door-en door parlementair man, die alleen maar in parlementaire lucht kon ademen. Toen hij de verkiezingen van 16 februari 1964 had verloren, zei hij: „De ERE zal be wijzen even goed oppostie te kunnen voe ren als te regeren". Zoiets is een zeld zame uitspraak in Griekenland waar men zowel in politiek als in sport, moeilijk te gen zijn verlies kan. Verkrijgbaar: voor f.118,37 in de maand Het heeft dan ook niet zo mogen zijn. Men kan zeggen dat de politieke anomalie in Griekenland, die tenslotte tot de val van alle politici leidde, op 24 februari 1965 begon. Kanellopoelos wordt ook wel ge noemd „de man van de twee stappen vooruit en de drie stappen achteruit en hij zette die dag een gigantische stap ach teruit op het pad der normale parlemen taire verhoudingen. Op een bijeenkomst in het centrum van i Athene stelde hij goedgunstig dat „het \LYl 06f (IS centrum mocht blijven regeren, maar pre mier Papandreou moest verdwijnen Zo iets zal men Heath niet gauw horen be weren van Labour en Wilson. En dat te bedenken dat Andreas, de omstreden zoon van de premier, op dat moment niet eens deel uitmaakte van de regering. hoofdklassers in de voetbalcompetitie uit gebreid werd: op die manier zou de club van „zijn" stad Heraklion op Kreta die net niet gepromoveerd was toch nog tot die hoofdklasse kunnen toetreden. Onderwijl werd het land door militairen en burgermilitie volgekalkt met leuzen als „Leve het leger" en „Denk Grieks' De Junta kwam al iets meer aan de opper vlakte. VIJF MAANDEN later had Kanellopoe los zijn zin. Papandreou was gewipt met behulp van eigen partijgenoten en met de „Aspida"-zaak als hefboom. Wat men ook van Papandreou's beleid in deze affaire en zijn persoonlijk conflict met de koning moge denken, duidelijk is nu toch wel dat er gegronde redenen voor hem be stonden om een sterkere controle op de strijdkrachten te willen verkrijgen. De koning werd met behulp van Aspida ANDERHALF jaar „ondersteunde" Ka nellopoelos een politieke constellatie die hij zelf „moeras" noemde. Toen, daags voor Kerstmis 1966. gaf hij een zetje tegen het kabinet-Stefanopoelos zodat het viel. Na een interim-kabinet Paraskevopoelos kwam Kanellopolos aan zijn wel-geprojec- teerde „tweede fase": een eigen minder heidskabinet dat het parlement kon ont binden en verkiezingen organiseren. Alle politici die in februari 1964 waren versla gen keerden als ministers terug. De publieke opinie werd murw: waar stemmen we dan eigenlijk nog voor? Voor de junta een retorische vraag, en tegelijk precies het klimaat dat was gewenst. Nu kwamen haar organen niet alleen meer tekstueel maar ook lijfelijk op straat: tij dens kleine relletjes, op zichzelf qua om vang niet te vergelijken met die van de De koning wera mei Denuip vau .nayiua vauS mei zand in de ogen gestrooid en kwam niet zomer 1965, zaaiden ongekende hoeveelhe i ja j vtnn I .inn ftnVioimQ nniifïo ppfi gf ppr v3Ti ter reu 1 LUI llvi "-4 O den geheime politie een sfeer van terreur en ontzetting die gehel nieuw was voor Athene. „Stillen" die de bevolking bij voorbaat stil kregen voor waf er op 21 april zou gebeuren. TOEN SLOEG zij toe. De politici die hun beurt niet hadden kunnen afwachten De voormalige Griekse premier George Papandreou mocht vorige maand het ziekenhuis verlaten, waar hij in hechtenis werd gehouden. Een politieman bracht hem thuis. op het idee dat er naast de Aspida nog wel eens een ander, veel groter komplot zou kunnen bestaan, waarvan Aspida, wie weet, een vroegere aftakking was. Zo sloeg de junta-in-kinderschoenen twee vliegen in één klap: Papandreou buitenspel en daarvoor in de plaats een politieke con stellatie die het onbehagen in de politiek zou doen toenemen. Een groep van 48 voormalige Centrum afgevaardigden toonde zich via het hof be reid, te gaan regeren aan de leiband van de verslagen ERE waarvan zij parlemen taire ondersteuning genoot (niet steun, zo als Kanellopoelos herhaaldelijk verzeker de). Ongeveer twintig hunner hadden als voormalige Papandreou-ministers een ze ker aanzien: Mitsotakis. meer dan pre mier Stefanopoelos, was hun „sterke man Maar de rest waren „nouveaux riches" in de politiek, wie het alleen om de veel begeerde ministerportefeuille te doen was. Het zogenaamde „Democratisch Cen trum" dat deze lieden vormden, zal in de geschiedenis een uniek voorbeeld blij ven van een minister-partijtje. Om P°PU- I Den Haag. De mogelijkheden tot het lariteit te herwinnen na hun „verraad verlenen van een vergunning tot vestiging konden deze bewindslieden met veel meet aan dp exp|oitanten van Chinese eethui- doen dan op grote schaal vriendjes-poli-I dje njet jn gtaat zyn de daarvoor tiek bedrijven m hun eigen district. vereiste proef af te leggen, zal door de Zo dwong een minister, om staatssecretaris van economische zaken eens een sterk voorbeeld te ee" opnieuw worden bezien. Dit was het re- koninklijk besluit af waar sujjaat van een gisteren gehouden zitting van het college van beroep voor het be- I drijfsleven, waar de heren Man Ying Lam 1i uit Utrecht en H. Ho uit den Haag zich vergunning in Utrecht en Voorburg een hadden hun ondermijnend werk gedaan, de politici konden gaan. Kolonels vulden het luchtledig, verwekt door het elkaar ten val brengen van ambitieuze politici, die de 53 percent van Papandreou niet kon den erkennen. Er loopt een duidelijke lijn van die fe bruaridag in 1965 waarop Kanellopoelos aandrong op het vertrek van de door het elektoraat aangewezen premier naar het moment waarop hij, zelf te vroeg premier geworden, door militairen als een zak vuil achterin een auto wordt gekwakt. Kanellopoelos had afgedaan. Maar ook de voormalige „verraders" van het Cen trum moeten het de laatste weken ont gelden: in het bijzonder figuren uit de groep-Mitsotakis worden van hun vrijheid beroofd. (Stefanopoelos wordt nog onge moeid gelaten en betoont zich ook nu weer zijn bijnaam „boeddha" waardig). Voor deze laatste arrestanten is een eiland je aangewezen dat iets minder bar is dan het concentratie-eiland Jaros: het is Pho- legandros, één der cycladen, waarvan de wijze Solon 600 jaar voor Christus eens zei: „Wat moet het vreselijk zijn om op Pholegandros te zijn geboren en niet in Athene". Zo heeft de Junta haar politieke wegbe- reiders opgeslokt. Maar één wegbereider De staatssecretaris van Sociale staat nog overeind, een instituut dat een ken en Volksgezondheid zal het eigen rol heeft gespeeld bij het ontstaan stel van het Koningin Wilhelminafonds. van de politieke anomalie waarin zij kon sigarettenfabrikanten wettelijk te ver- gedijen: het hof. Belangrijk is de vraag plichten op de Verpakking en in recla hoe de verhoudingen tussen de junta en meboodschappen het teer- en nicotinege- het hof zijn, en of ook dit hof misschien halte van de sigaretten te vermelden, in gevaar loopt het veld te moeten ruimen I Beneluxverband aan de orde te stellen i m 11I r 4U nirorloO 7Q1 Vï 1 Za- voor- voor de op drift geslagen kolonels. In afwachting van dit overleg zal hij geen maatregelen in Nederland treffen. ADVERTENTIE ken van de heren Man en Ho nog eens in dit licht te zullen bezien. Hij gaf toe, dat de Chinese restaurants een zekere sociale functie vervullen omdat speciaal studen ten er graag gaan eten. Het is zeker niet de bedoeling alle Chinese restaurants I „van de kaart te vegen", zo zei hij, maar óók niet om iedereen maar ontheffing te verlenen. De behandeling van de zaken] werd daarna voor onbepaalde tijd aange houden. (Van onze correspondent) STOCKHOLM In Stockholm heeft men de moord op twee politieagenten en één nachtwaker, die plaats vond in de nacht van zondag 8 op maandag 9 januari gere construeerd .Bij het drama dat plaats vond in Handen, een voorstad van Stockholm, De respectieve raadslieden van de res taurant-exploitanten brachten naar voren dat de slechte Chinese restaurants van zelf verdwijnen en dat de goede een zeer florissant leven leiden. Het niet voldoen aan de vereiste proef door de eigenaren berust voornamelijk op taalmoeilijkhe den. De vertegenwoordiger van de staatsse cretaris van economische zaken deelde in Handen, een voorsuiu v... mee, dat men van plan was geweest een werden de drie mannen in koelen bloede speciale proef in te stellen voor de e vermoord door inbrekers die b(j hun ploitanten van Chinees- Indische restau „werkzaamheden" waren verrast. rants maar dat dit met door kan gaan De vermoedelijke leider van het trio dat wegens organisatorische moeilijkheden, de misdaad op zijn geweten heeft, de 29- Men kan namelijk geen „neutrale keuken jarige Leif Peters, werd precies één maand vinden, waar Chinese gerechten kunnen na de drievoudige moord gearresteerd. Hij worden klaargemaakt, houdt vol de drievoudige moord alleen ge- Nadat de voor» Her, mr. F. W. ter Sp pleegd te hebben. had gewezen op een geval, waarin een Uit onderzoekingen is gebleken, dat het Chinees restaurant-exploitant wel onthef dienstpistool van één der beide politie- fing had gekregen, hoewel hij de proel mannen niet juist functioneerde, hetgeen niet had afgelegd, zegde de vertegenwoor- hem het leven heeft gekost. diger van de staatssecretaris toe de za ADVERTENTIES PASTILLES helpen direct tegen brandend maagzuur (Van onze correspondent) DJAKARTA De gebeurtenissen in het Nab(je Oosten hebben ook Djakarta niet on beroerd gelaten. Welingelichte politieke kringen voorspellen zelfs voor de naaste toekomst een geweldig rumoer, wanneer Israel de veroverde Arabische gebieden bezet houdt. Er zouden dan namelijk in In donesië weer op grote schaal anti-Ameri kaanse (en nu bovendien anti-Israelische) demonstraties worden gehouden, hetgeen voor de regering-Soeharto geen prettig vooruitzicht is. Minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, heeft al verklaard, dat Indonesië bereid is troepen naar het Nabije Oosten te zenden, echter alleen als onderdeel van een V.N.-legertje, zoals dat al is gebeurd in Gaza (1957) en Kongo (1961). Het parlement nam een motie aan, waarin Israel als agres sor werd veroordeeld en een beroep op de Veiligheidsraad werd gedaan Palestina te rug te geven aan de Arabieren. De Indonesische pers gaf overigens een wat genuanceerder informatie. Het dag blad „Nusantana' 'wees bijvoorbeeld on middellijk op de dubieuze rol van Egyptes president Nasser (die de strijd wel eens no dig zou kunnen hebben om zijn geschonden prestige te herstellen) en op de invloed van China in Syrië. Het aanbod van de jonge renbeweging van de Mahdatoel Oelama- partij om vrijwilligers naar Egypte te zen den, lokte dit commentaar uit van het stu dentenblad Kami: „Wij hebben eerder vrij willigers nodig voor opbouw dan voor oor log". Kami's hoofdredacteur Nono Anwar Makarim zelf duidelijk zichtbaar van Arabische afkomst is door de Islamiti sche studentenbond nu een „agent van het internationale zionisme" genoemd. MERCURIUS is in juli vrijwel niet waarneembaar; de planeet staat te dicht bij de zon. Venus daarentegen is nu op het hoogtepunt van haar glans: op 24 juli bereikt zij haar maximale helderheid. Ze is zoals men zonder moeite kan vaststellen, na zon en maan, het helderste hemellicht. De planeet is avond ster en kan dus na zonsondergang in het westen gezien worden. Een goede raad is wel: kijk nu, want Venus is nu het mooist, en in de komende maanden zal haar zichtbaarheid vlug afnemen. Ook Mars staat aan de avondhemel. De planeet be vindt zich in het sterrenbeeld Maagd, niet ver van de heldere ster Spica. Rond zonsondergang staat zij dus in het zuiden. Mars heeft een opvallend rode kleur en is middelmatig helder. Venus, niet ver daar vandaan, is wel zestig maai helderder. Jupiter is deze maand slecht zichtbaar. Begin juli kan men haar nog juist vinden 's avonds in het noordwesten, maar spoedig verdwijnt zij in de schemering. Saturnus prijkt aan het nachtelijk firmament in het sterrenbeeld Vissen. Deze planeet, in helderheid te ver gelijken met Mars maar minder roodachtig van kleur, is zichtbaar tijdens de tweede helft van de nacht. Zij komt op omstreeks middernacht. Op 5 juli staat de aarde op haar maximale afstand van de zon. Niet minder dan 152 miljoen kilometer schei den ons dan van de dagster. En toch is het nu het warme jaargetijde. Men vergete echter niet dat op het zuidelijk halfrond nu de winter heerst en de seizoenwisseling heeft dan ook geen verband met de schommelende af tand van de aarde tot de zon. Op 8 juli staat Venus in conjunctie (samenstand) met Regulus, helderste ster van het mooie sterrenbeeld de Leeuw. Men neemt dit het best waar in de avond van 7 of 8 juli en bemerkt dan de schitterende planeet vlak bij en pal ten zuiden van de ster. Een mooie samenstand doet zich voor in de avond van 10 juli. De maansikkel passeert dan ten noorden van het koppel Venus-Regulus. Vier dagen later komt de maan dan aan bij Mars; ondertussen is het Eerste Kwartier. Kijk die avond, 14 juli, eens naar Mars en bedenk dan dat juist twee jaar geleden dat rode hemelpuntje van nabij gefotografeerd werd door het interplanetair ruimtevaartuig Mariner IV. OPH1UCHUS T^ÜARrtlJN ANTARE5 Wat de foto's onthulden deed een schok gaan door de hele astronomische wereld: een woest, met kraters bezaaid, onher bergzaam landschap! Van 30 juni tot 31 juli korten de dagen met 1 uur 15 minuten. Voor de dag be schouwt men de periode van de aanvang der schemering vóór zonsopgang tot het einde der schemering na zonsondergang. Maan: Nieuwe Maan op 7 juli om 18.00 Eerste Kwartier op 14 juli om 16.53 Volle Maan op 21 juli om 15.39 Laatste Kwartier op 29 juli om 13.14 Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 juli om 22 uur. Voor vroegere tijdstip pen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getallen dui den de dag van de maand aan. Ook is de positie van Venus (V) en Mars (M) aan gegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste planeten be vinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. De vrees voor onrust wordt beïnvloed door het frustratiegevoel dat veel jongeren hebben ten aanzien van de huidige situatie. Het pessimisme en gevoel van teleurstel ling dat vooral onder studenten (de avant- garde van de nieuwe orde) bestaat is op merkelijk. Wat de islamieten betreft, komt hier bij dat nog altijd geen sprake is van de rehabilitatie van de in 1960 door Soe- kamo verboden Masjoemi-partij. Voorts heeft generaal Soeharto oud-vice- president Hatta gevraagd niet door te gaan met het oprichten van de „Partai Demokrat Islam Indonesia". Hatta heeft daarop gere ageerd met de voor zijn doen scherpe ver klaring dat er in Indonesië nog altijd geen sprake is van democratie. Wanneer het komt tot grote demonstraties van vooral islamitische jongeren tegen Israel en Ame rika. zal dat dan ook tegelijkertijd een uit laatklep zijn voor spanningen die in Dja karta zelf bestaan. De minister van Defensie heeft in ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Wieldraaijer (P.v.d.A.) medegedeeld, dat het belangrijkste doel dat met het optreden van demonstratie teams als „Whisky Four" van de Ko ninklijke Luchtmacht wordt beoogd, is de vliegers te tonen wat door een goed vlie ger met de vliegtuigen van de Konink lijke Luchtmacht kan worden gedaan. De minister acht in alle omstandighe den het geven van een goed voorbeeld van groot belang. Anderzijds onderkent hij dat het verlies van mensenlevens bij het optreden van demonstratieteams een nadere bezinning vereist. De minister zal, afhankelijk van de resultaten van een onderzoek naar het recente ongeluk, zijn standpunt bepalen ten aanzien van de vraag of tot defini tieve opheffing van het team moet wor den besloten. Tijdens activiteiten van verschillende demonstratieteams hebben zich sinds 1948 twee ongevallen voorge daan, waarbij drie vliegers om het le ven zijn gekomen. Bij het laatste onge val bestaat geen zekerheid of dit in re latie stond tot de aard van de oefening van het demonstratieteam.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11