De wind kan niet lezen Speculaties over opvolging van Bondspresident Lübke Hallstein en Gerstenmaier als kandidaten genoemd POLLE, PELLI EN PINGO RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD KRAMMETJE FOK igestipt Ons vervolgverhaal Britse troepen naar Aden PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT Niet meer dan 55 kg op de nek „China bereidt zich voor op invasie van Amerikanen Nieuwe pauselijke internuntius DONDERDAG 2 9 JUNI 1967 13 Eenromantisch verhaal door Richard Mason Verbale misstappen 1 9 "V TTrWïïïïiWj ill II! SPD-drootn Chinese premier Tsjoe: Provinciaal ziekenhuis in Medemblik dicht :...U f v- 8Ó8. 80) We schoven dicht naast elkaar op de nauwe, ongemakkelijke zitbank en sukkelden een kwartier lang over de weg, totdat we bij een reusachtige boog kwamen. We stapten uit en de tonga-man wees ons op het nummer van zijn rijtuigje, zodat we het tus sen de andere zouden kunnen vin den. Hij sprak met zwaar accent de nummers uit; het was het enige En gels dat hij kende: „Zeven twee negen". Heel hoog in de gewelfde gang brandde een lamp van kunst be werkt metaal, die flauwe lichtschijn- seltjes op de stenen wierp. We liepen er onderdoor en wat verderop, om lijst door het donkere metselwerk van de booggang, zagen we het mar meren gelaat van het Taj, koel en bleek in het maanlicht. Sabby hijgde en greep mijn arm en ik voelde hoe haar tengere lichaam beefde. Ze beefde door de schoonheid van het tafereel, de schoonheid van de minarets, die in het water van het langwerpige bassin werden weer kaatst, en de rechte rijen cypresbo- men, die als donkere reuzen tegen al dat wit afstaken. Ik geloof dat het in zekere zin het mooist was, dat ik ooit had gezien, omdat het maanlicht op marmer niet anders dan mooi kan zijn, evenals op sneeuw, en boven dien gaf het hier aan dat plechtige tafereel een onbeschrijfelijke rustige en reine sfeer. „Is het echt waar dat ik hier met jou ben, of is het droom dat ik naar hemel ben gegaan?" fluisterde Sabby. „Het is alleen maar een droom", zei ik. „Wil je mij dan alsjeblieft even knijpen?" „Nee blijf nog maar een poosje dromen". We wandelden langzaam langs de rand van het bassin totdat we bij de treden naar het terras kwamen. Een bewaker schoof grote sandalen van zeildoek over onze schoenen en we gingen de trap op. De hele opper vlakte van het terras was van mar mer, even glad als het wateropper vlak, en liep rondom de tombe. We beklommen een van de minarets, waarbij we twee gevaarlijke transen passeerden, todat we het bovenste paviljoen bereikten. Er stonden daar veel mensen opeengedrongen, onder wie twee jonge Indiërs, heel dron ken en luidruchtig. Sabby klemde zich steviger aan me vast, want als iemand ons een duw had gegeven, zouden we zeker over de lage balu strade zijn gevallen. We bleven er maar een klein poosje, om naar het bleke landschap te kijken en daarna daalden we de trappen weer af, de den onze overschoenen uit en liepen langs het bassin terug. Van op deze afstand, aan het eind van het bassin, was het gezicht het mooist en we gingen in het gras liggen en keken ernaar en we wisten, dat het werke lijk een droom was en dat die niet lang meer kon duren. „Lieveling, ik zou nu wel graag willen sterven", zei Sabby. „Dat is pas het begin van ons geluk". „Nee, het is het eind en het kan mij niet schelen, lieveling. Ik ben zo gelukkig geweest met jou". „Zo mag je nooit praten", zei ik. „Het is waar, dus het hindert niet om over te praten". „Maar ons leven is pas begonnen". „Nee, het is het eind en jij gaat weg, naar oorlog". „Ik ga immers niet vechten", zei ik. „Maar toch ga je weg". „Je bent toch niet bang, dat ik zal sneuvelen?" „Nee, dat bedoel ik niet; je zult nooit sneuvelen". „Nu dan", zei ik. „Binnen zes maanden ben ik terug en dan hebben we een hele maand voor onszelf. We zullen naar de Himalja gaan en er Margaret en Jennifer weer ontmoe ten en we gaan weer heerlijk met de pony's de bergen in". „Ja natuurlijk zullen we dat doen, lieveling". „Je zegt dat, alsof je het niet gelooft." „Ik geloof ook, eerrijk". „Eerlijk", zei ik. „O hemel, ik zal nooit leren. Eer lijk. Eer-lijk". „Je huilt, Sabby". „Ik weet het. Alleen maar omdat het zo prachtig is. Toe kijk eens naar maan". „Die kan ik in je tranen zien". „Alle Japanse meisjes laten grote tranen vallen als ze iets heel moois zien. Hoe komt het, dat mooie din gen ook bedroefd maken?" „Omdat er al een zeker verdriet in je binnenste is". „Ik heb mijzelf vanavond beloofd dat ik sterk zou zijn en niet be droefd". „Je kunt er niets aan doen, als je sabishii heet". „Ja, ik kan wél aan doen en ik ga niet meer huilen". „Zul je dan aldoor aan onze vol gende vakantie in Jali Tal denken?" „Ik beloof, dat ik aan niets anders denken zal", zei ze. „Je wou toch zeker niet, dat je van die minaret was gevallen?" „Nee, ik wou niet van minaret val len; alleen als jij gevallen was, zou ik ook gesprongen zijn". „En ben je nu weer gelukkig?" „Ja, want dit is mooiste avond van heel mijn leven". „We hebben nog tijd genoeg over", zei ik. „Nog veertieneneenhalf uur voor dat je trein gaat: ik heb uitgerekend" „Je moet alleen maar de uren tel len totdat de goede dingen gebeu ren". „Dan is het nu nog één uur tot muskietennet. En dan ga ik in neus bijten". „En ik zal jou in je oren bijten". „Heb je liever Sabby's oren dan Taj?" „Ja liefste", zei ik. „Ze zijn even wit, maar beter geproportioneerd". „Laten we dan naar hotel gaan". „Dat is goed", zei ik. „We zullen de tonga gaan opzoeken". Hoofdstuk 2 Toen ik uit de badkamer kwam, zat Sabby voor de toilettafel met haar handen in de schoot en met ellendig vertrokken gezicht. Ze mon terde dadelijk op toen ze me zag en begon haar haar te borstelen met vlugge, handige streken. (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) BONN. Hoewel aan de tweede en laatste ambtstermijn van bonds president Heinrick Lübke pas officieel op 12 september 1969 een einde komt, wordt nu al over zijn opvolging en eventueel over een vervroegd afscheid gesproken. Officieel luidt een van de argumenten voor een eerder vertrek van Lübke, dat de officiële verkiezingstermijn in 1969 samenvalt met de campagne voor de Bondsdagverkiezingen van dat jaar. Een minder officiële reden tot zorg rond de figuur van de huidige president is, dat de nu bijna 73-jarige oude heer bezig is het aanzien van zijn ambt enigszins in discrediet te brengen. Aldus denkt tenminste een aantal leden van het hoofdbestuur van de CDU, de Christen-Democratische Unie, uit welke partij Lübke is voortgekomen. Vorige week besloot de top van dit bestuur aldus een bericht in het week blad „Der Spiegel" snel tot handelen over te gaan, met de bedoeling het aan zien van het presidentschap voor verde re erosie te behoeden. Men zou zelfs in de schoot van de CDU overeengekomen zijn, dat ales wat Heinrich Lübke doet en zegt, nauwlettend wordt gadegeslagen. Ook zou men een gesprek met hem wil len, waarin diepgaande politieke thema s zouden worden aangesproken. Voor het geval dit „examen" niet gunstig zou uit vallen, is het de bedoeling dat bonds- minister voor Binnenlandse Zaken. Paul Lübke de enige man die blijkbaar nog door de president ten volle wordt vertrouwd Heinrich Lübke er met zachte woorden toe overhaalt zijn functie voortijdig neer te leggen. HET IS echter zeer de vaag of Lübke het gewillige slachtoffer van dergelijke intriges zal willen worden. Als typische spruit van het Schwabenland staat hij bekend om zijn koppigheid, en hoe meer men hem zal willen dwingen, des te min der zjn zal hij erin hebben aan de wens van de anderen gevolg te geven. Lübkes autoriteitsverlies komt voor een groot deel voort uit het feit, dat anekdotes over zijn vreemde opmerkingen bij officiële gelegenheden niet langer voor de buiten wacht verborgen konden blijven. Kort geleden verscheen zelfs een boekje, waar in de beste of de ergste, zo men wil verbale misstappen werden verzameld en met cartoons verlucht. De toehoorders en niet het minst de ambtelijke „ghost-writers" van de pre sident beginnen te sidderen od hun stoel, als Lübke zijn officiële tekst ver laat en een van zijn gevreesde improvi saties begint af te steken. Dezer dagen teruggekeerd van een reis door Canada en een bezoek aan de wereldtentoonstel- ADEN (AFP) Groot-Brittannië heeft besloten een bataljon naar Aden te zen den. Deze militaire versterkingen zullen dienen „ter bescherming van installaties van de basis en om de druk te verlichten op de troepen ter plaatse", aldus een offi ciële woordvoerder in Londen. De troe pen, ongeveer vijfhonderd man, worden per vliegtuig vervoerd. A at* ïütfkooi 4. Henkie werd door zijn makker teruggeduwd van de Warapuri-diamant en daardoor kwam hij met zijn rug tegen de museummuur te leunen. Maar het on gelukkige toeval wilde, dat zich daar juist een knop bevond, waarmee men de alarmbel in werking kon stellen. En dat deze installatie goed werkte, werd on middellijk duidelijk. „Alarm!" kreet Aal de Glibber onderdrukt. „Hoe komt dat? Jij hebt toch niet met je grabbels ergens aan gezeten?" „Ik?" vroeg Henkie verontwaardigd. „Wat denk je wel? Het is je eigen schuld! Had je maar maar niet moeten duwen! Ik duw jou toch ook niet?" „Dat moest er bij komen!" riep de ander kwaad. „Dan zou je een oplawaai te gen je ribbekastje krijgen!" Het valt te begrijpen dat Henkie die belediging niet nam. Van de ene klap kwam de andere en al spoedig waren de beide in brekers in een vreselijk gevecht gewikkeld, zonder te letten op de nadering van een museum-wachter H06PIJ26R1 MEM 2E6T DAT DAT6EL0K BR6M6T ALS, JE HEM Ol/ERJE I SCHOUDER. óOOIT! 0, EEN HOEFIJZER! DAT ZAL IK METEEN OVER A/IIJM SCHOUDER GOOIEN j— C PI B MEN ZE6T, DAT DAT GEUli? V8REN6T! ling in Montreal, vergastte hij het offi ciële ontvangstcomité bij zijn terugkeer op het Bonner vliegveld Wahn weer op enige staaltjes van zijn scherpe opmer kingsgave. Uitvoerig babbelde de presi dent over de grote afstanden in Canada, die „veel groter zijn" dan in de Bonds republiek. Maar wanneer men de moge lijkheden tot reizen heeft aldus Lübke „zoals ons die door de Canadese rege ring gegeven werden, die heeft ze dan- ook". En hij ging verder: „Wij kunnen haar daarvoor zeer dankbaar zijn, wij zijn met allen in goede verstandhouding (en hier zoekt de president zoals gebruikelijk naar zijn woorden) uitgekomen, en ik geloof, dat de opvattingen van de Duitse rege ring en de Canadese regering volkomen en volledig overeenstemming aan de dag leggen". Ook bekende Lübke bij zijn terugkeer uit Canada nog: „Ik ben gevraagd naar mijn belangstelling, ik heb gezegd dat ik daar al lang in mijn jeugd met mijn vriend Karl May was geweest gaan wandelen. Daarvoor hadden ze (de rege ring) het volste begrip". Inmiddels heeft de zogenaamde „Bonds- GENèVE (Reuter). De Internatio nale Arbeidsconferentie heeft defini tief een aanbeveling goedgekeurd, dat arbeiders voortaan geen vrachten neer mogen torsen die zwaarder zijn dat 55 kilogram. De conferentie, de jaarlijkse bij eenkomst van de 119 leden tellende internationele arbeidsorganisatie, heeft ook haar uiteindelijke goedkeuring ge hecht aan een conventie inzake het maximum-gewicht. De conVentie, die bindend is voor staten die haar ratificeren, stelt, dat geen enkele arbeider een vracht mag dragen waardoor zijn gezondheid of veiligheid in gevaar zou kunnen ko men. De aanbeveling die niet meer is dan een leidraad voor de diverse landen, zegt, dat de maximum-vracht voor vrouwelijke arbeiders aanzienlijk min der zwaar dient te zijn dan die voor mannen. centrale voor politieke vorming", die een onderdeel van het ministerie van Binnen landse Zaken vormt, een boek uitgege ven, dat in honderdduizend exemplaren werd gedrukt, en waarin de indruk wordt gewekt alsof de president aldus het weekblad „Die Zeit" „onaangevochten en stralend uitverkozen, meer dan geko zen werd". Het blad vervolgt: „Het schandelijk spel van Konrad Adenauer met het hoog ste staatsambt wordt in dit offcieuze „vormingsblad" evenzeer verzwegen als de omstandigheid dat na ettelijke weige ringen de CDU alleen nog de minister voor Voedselvoorziening, „Lübke, te pre senteren had. „Met de geruchten over Lübkes aftre den ontstonden meteen de speculaties over zijn opvolger. De CDU zou wellicht Bondsdagpresident Gerstenmaier voor stellen, terwijl ook de gedachte naar pro fessor Hallstein tot voor kort presi dent van de EEG-commissie in Brussel uitgaan. De sociaal-democraten rede neren dat de eerste president profes sor Heuss een liberaal was, en de tweede, Lübke, een christen-democraat, en dat nu dus de beurt aan de SPD is. Een parlementair samengaan van SPD en FDP ondanks de grote coalitie in Bonn zou de SPD-droom kunnen realiseren. TOKIO (AP) De Chinese premier Tsjoe En-Lai heeft in een verklaring voor Japanse zakenlieden en vakbondsleiders gezegd dat een van de doeleinden van de huidige zuiveringscampagne in China is de zevenhonderd miljoen Chinezen voor te bereiden op een „Amerikaanse invasie" in China. Volgens Japanse correspondenten is het de eerste maal dat Tsjoe het doel van de Chinese „culturele revolutie" heeft uit eengezet. Premier Tsjoe zou hebben ge zegd: „China zal nooit als eerste een oor log uitlokken, maar als de V.S. China zouden binnenvallen dan zullen wij tot het uiterste vechten." VATICAANSTAD Volgens welinge lichte kringen is de benoeming te ver wachten van mgr. Angelo Felici, verbon den aan het Vaticaanse staatssecretariaat, tot pauselijk internuntius in Nederland. Mgr. Felici zal mgr. Giuseppe Beltra mi opvolgen, die tot kardinaal is be noemd. Mgr. Angelo Felici is op 26 juli 1919 in Segni geboren. Hij is sinds april 1942 priester en volgde zijn opleiding in de di plomatie aan de pauselijke academie voor diplomaten. Op 1 juli 1945 kwam hij in dienst van het staatssecretariaat. Ne derland zal zijn eerste „buitenpost" wor den. De paus benoemde hem in 1964 tot onder-secretaris voor kerkelijke aangele genheden. Het zal zo zijn gegaan: de minister van Financiën zat achter zijn bureau. In de hand hield hij een zilveren gul den. Dat was om het probleem duide lijk te stellen. Er moesten veel meer van die guldens komen. Maar hoe? Hij kon natuurlijk 's Rijks Munt opbellen en zeggen: „Muntmeester, ik maak u mijn compliment over de laatste zen ding guldens. Zo moeten ze zijn. Niet te licht, niet te donker. Stuur me nog zo'n bakseltje." Maar dat hadden zijn voorgangers al veel te vaak gedaan. Het zou wel weer op belastingverho ging uitdraaien. Dat moest dan wel zo onoverzichtelijk mogelijk gebeuren, anders werd de Kamer kopschuw. Ver hoging van de verhoging van de veer tiende tranche van de loonbelasting? Of verlaging van de verlaging van de vierentwintigste tranche van de ver- mogensaanwasbelasting Door die tranche in trance gebracht, draaide de minister de gulden tussen zijn vingers rond, gereed om het lot te laten beslissen, toen het muntstuk plotseling met een zilveren gerinkel op zijn bureau viel. Daardoor begon een belletje te rinkelen in de ideeën bus van zijn brein. Na een kwartier koortsachtig zoeken in zilvergehalte- tabellen en beursnoteringen maakte hij op een dienstenvelop een eenvou dige berekening die zijn vermoeden bevestigdeDe gulden was bijna een gulden waard! En dat is nergens voor nodig. Nie mand loopt liever met duizend zilveren guldens in zijn zakken dan met een briefje van duizend dat aan papier nog geen dubbeltje waard is, in zijn binnenzak. Tenzij hij zijn nieuwe bre tels wil proberen. De minister kan dus op elke nieuwe gulden die wordt aan gemaakt bijna een gulden verdienen als hij hem van iets goedkoops laat maken. Persoonlijk zou ik guldens la ten slaan van drop, pepermunt of De venter koek. Wie ze dan opeet, moet ze nógeens verdienen en dat levert weer loonbelasting op. Maar nikkel schijnt het geschiktst te zijn, hoewel sommigen daar jeugdpuisten, zenuw inzinkingen of kwade dampen en va- peuren van krijgen. Daar staat dan misschien tegenover, dat anderen, in het besef van de gerin ge waarde van het nikkelen muntstuk, wat guller zullen worden met het stor ten daarvan in collectebussen waarmee wordt rondgegaan voor de slachtoffers van de rampen waarmee onze wereld zo rijkelijk voorzien is. Misschien zal er dan op de lijsten in wat wij de betere buurten noemen wat minder ingetekend worden met N.N. f 1. Want N.N. betekent dan Nikkelen Nelis. Kees Stip Het provinciaal ziekenhuis in Medem blik zal op 1 juli worden gesloten. De verpleging van geesteszieken zal dan worden voortgezet in het provinciaalzie kenhuis in Bakkum (Castricum). Het besluit van Provinciale Staten om het ziekenhuis op te heffen is onder meer gegrond op de omstandigheid, dat de gebouwen, die uit 1798 dateren, niet langer voor de verpleging van geestes zieken geschikt zijn. De gebouwen zijn eigendom van het rijk en werden door de provincie gehuurd. Welke bestemming het rijk aan de gebouwen zal geven, is niet bekend. 15. „Je weet natuurlijk nooit of Seah hier niet een oude vijand heeft ontmoet, die zich vermomd had om niet herkend te worden", oppert de hoofdman. „Mis schien wel die zogenaamde vagebond Hoe Ta-ma". „Het is mogelijk", zegt Tsjiao Tai, maar ook als hij een echte zwer ver is, weet hij misschien nog wel meer van de zaak. De trommelaar vertelde toch dat hij een oogje had laten vallen op Seah's dochter? Stel dat ze niets van hem wilde weten.Als hij laag ge noeg gezonken is, heeft hij misschien op deze wijze wraak willen nemen. In elk geval was Hoe in de gelegenheid om de zwaarden te verwisselen, want toen hij ruzie maakte met Lau, stond hij vlakbij het zwaardenrek. Lau zelf heeft natuur lijk ook de gelegenheid gehad, maar ik zou geen reden kunnen verzinnen waar om hij het gedaan had". Ze houden stil bij de trap van het gerechtsgebouw en Tsjiao Tai vervolgt tot de hoofdman: Stel jij nu vast met de oudste klerk een rapport op van wat er gebeurd is. Dan kan ik proberen die Hoe- Ta-ma op het spoor te komen. Als hij hier al vier dagen rond scharrelt, zullen er wel mensen zijn die weten waar hij te vinden is". Vereerd met zijn opdracht gaat de hoofdman naar binnen. Rapporten opstellen is niet iets wat hem vaak wordt toevertrouwd. Tsjiao Tai gaat zijn eigen weg. 7>. t; 868. Na een voorspoedige reis bereikte Bram de haven van Tongpong. waar de kaas moest worden afgeleverd. Er heerste grote drukte in dit bedrijvige gebied, maar Bram wist in elke haven de weg. Hij zocht de havenmeester op, liet een sigaartje opsteken, sloeg op een schouder en mocht vóór. Het was dan ook een zeer goede sigaar. Met enige onrust keek Bram toe, hoe de kisten met kaas uit het ruim werden gehesen. Het leek hem toe, dat de hijs niet vakkundig werd gemaakt; dat was hij anders gewend in Rotterdam, Amster dam of Delfzijl. En al spoedig bleek, dat hij gelijk had. Een kist met kaas gleed uit de strop en barstte open op de kade. Ook de kazen braken open. Ieder, die het zag, moest het hoofd afwenden voor de oogverblindende schit tering. „G-g-g-goud stamelde Bram.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13