Raad van Velsen woensdag m vergaderde 25 minuten Laboratoriumschool in Velsen-N. startte goed kijk Gans Antje Ypelaar exposeert haar „Spelende kerk" in Artificia KOLOS BEREIKTE AMSTERDAMSE HAVEN VEILIG i 4, Recordtijd voor flinke agenda Vragen over de vervuiling van IJmuider strand Onderzeeboot „Odax" in IJmuiden op weg naar Amsterdam Aardbeien worden al weer kleiner Resultaten erg gunstig Klank en licht in Ruïne van Brederode wm Veerboten Noteringen van groenteveiling 6 8 HUMOR IN KLOKKEN EN IKON EN LANGS SLUIZEN EN HAVENS kom kijken en vragen bij DONDERDAG 2 9 JUNI 1967 Samenwerking JtSSmk. Waardering Meer spel dan religie Arie van der Veer J. A. Andriesma (K.V.P.) Tijdjens een openbare raadsvergade ring, welke in totaal 25 minuten in beslag beeft genomen, heeft de gemeenteraad van Veisen onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Ch. Bührmann woensdagavond een 16 punten teilende raadsagenda afgewerkt, waarbij garanties voorschotten en subsidies werden ver leend, grond werd verkocht en gelden werden gevoteerd voor diverse aanschaf fingen. Bij de aanvang van de vergadering vroeg het K.V.P.-raadslid de heer Th. C. Witte het woord voor een persoonlijk feit. De heer Witte greep nog even terug naar het zogenoemde Telstar-debat, dat onlangs in de raad heeft plaatsgehad. Daarbij was door de heer J. van Os van de Abeelen gewezen op een schrijven van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de financiële steun aan Telstar. De indruk zou gewekt kunnen worden aldus de heer Witte dat de heer Van Os kennis droeg van een briefwisseling tussen Ge deputeerde Staten en Telstar. Spreker wilde die gedachte wegnemen, daar het hier een schrijven d.d. 1964 betrof, het welk in een commissievergadering ter sprake was gebracht. De heer Van Os op zijn beurt dankte de heer Witte voor diens royale en loyale houding. Temeer omdat de door de heer Witte veronderstelde indruk inderdaad hier en daar gevestigd scheen te zijn. Hierna stemde de raad in met het ver lenen van een voorschot groot vijfdui zend gulden, bestemd voor de aanschaf fing van een auto door een ambtenaar, die deze auto voor zijn arbeid nodig heeft. Een garantie werd gegeven voor de geldlening aan de stichtnig wijkgebou- wen in Velsen. De heer J. A. Andriesma (K.V.P.) maakte van deze gelegenheid gebruik om zijn waardering uit te spre ken voor de voortreffelijke samenwer king tussen de kruisverenigingen in deze gemeente. Woorden, die door wethouder ADVERTENTIE KADO: Fraaie SLEUTELHANGER bij Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven J. G. Kolkman van harte werden onder streept. De verhoging van de subsidie aan de stichting RUAZ Noord-Holland, welke de radio-uitzendingen in de ziekenhuizen mogelijk maakt, ontmoette evenmin be zwaar. Op voorstel van B. en W. werd als aanvullend krediet een bedrag tot 1950 verleend. Voor de wijziging van de aansluiting van de Parkweg op de Rijksweg naar Amsterdam voteerde de raad zonder op- of aanmerkingen ƒ61.000. Ook stemde de raad in met de verkoop van grond aan de Lijndenweg in Velsen- Noord aan de N.V. Kijkgrijp Zelfbedie ningswinkels v.h. D. Kat in Beverwijk zij het met uitzondering van de P.S.P.- fractie, die bij monde van de heer W. Buist verklaarde tegen verkoop, doch vóór erfpacht te zijn. Teneinde de verwarming van de ge meentelij ke werkplaats „Het Seepaerdt' om te bouwen tot een aardgasverwar Een kruisvormige „staartklok" van Antje Ypelaar. Het uurwerk drijft heen en weer draaiende vergulde zonnetjes aan, primitieve houten engeltjes zorgen voor de bim-bam- slag. Antje Ypelaar uit Amsterdam heeft de laatste paar jaar naam gemaakt met een heel eigen kunstvorm. Voor wie die naam weinig zegt, vertel ik er maar bij, dat zij meer bekend is onder haar vroegere pseudoniem „Ans XXIII". Zij werkte destijds in een voormalig en bouwvallig kerkje in de Rijp en in dat kerkje poseerde ze vele malen met haar klokken en ikonen voor de fotografen van allerlei bladen. Tot half juli exposeert ze nu in Artificia in Heemstede, waar stad- en streekgenoten kunnen gaan zien of ze haar bekendheid terecht verdient. Als Fons Jansen zijn cabaret de „La chende kerk" noemt, dan mag Antje Ypelaars expositie zeker „Spelende kerk" heten. Haar uitgangspunt is name lijk kerkelijke beeldende kunst, waarmee ze een artistiek geestig en intelligent spel bedrijft. Zij voert het spel zover, dat er van het religieuze karakter niet zo veel meer overblijft. Haar houten engeltjes zijn meer gepa renteerd aan de kerstboom, dan dat ze nog ergens de schijn van goddelijke afge zanten zouden hebben. Die engeltjes ko men veelvuldig voor als kleine marionet- jes op, rond en in klokken. Ze luiden de klokken, slaan op de gongen, schudden hun hoofdjes omdat ze worden bewogen door de zichtbaar aangebrachte uurwer ken. Er is ook een grappig engeltje, dat door een motortje aangedreven als een speelgoedwezentjes met klapwiekende vleu gels over de vloer kan rijden. Die afde ling „klokken" is dan ook vooral artistiek speelgoed, waaraan ik heel veel plezier beleefde. Van groter betekenis zijn haar ikonen. Antje Ypelaar vist oud hout uit de gracht, die langs haar woonboot stroomt, bouwt daar panelen mee op en beschildert die vervolgens met voorstellingen, die aan ikonen herinneren. Zij verstaat uitmuntend de kunst om deze panelen de schijn van antiek mee te geven met behoud van een moderne vormtaal, waardoor een ge heel eigen en sterk persoonlijke stijl is ontstaan. Er zijn ook panelen geïnspireerd op bladzijden uit oude bijbels. Ze zijn be schilderd met teksten en voorstellingen, die vaak alleen maar de schijn hebben in de verte met originele voorbeelden te corresponderen. Het is heel knap werk, want Antje is bijzonder veelzijdig. Zij werkt met allerlei afvalmateriaal, waar aan ze een volstrekt nieuw leven mee geeft in schijnbaar primitieve vormen, want met groot raffinement hanteert zij haar middelen, waarbij zij een uitstekend ontwikkeld kleurgevoel blijkt te hebben. Het is een volstrekt eigen wereldje, dat door Antje Ypelaar wordt gecreëerd, mis schien geen grote kunst met hoofdletters maar dan toch wel een picturale klein kunst van heel hoog niveau. Hein Steehouwer Wethouder J. v. Leeuwen. rning vroeg en kreeg het college van burgemeester en wethouders van de raad een krediet groot 24.500. Tevens werd een krediet groot 20.000 beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van ver scheidene machines ten behoeve van de gemeentelijke werkplaats „Het See paerdt". Diverse raadsleden spraken hun waardering uit voor de leiding van de gemeentelijke werkplaats, welke het ge presteerd heeft deze een dusdanige ge stalte te geven, dat het aantal opdrachten blijft groeien. Verheugd was men te ver nemen, dat een van de opdrachtgevers uit zijn machinepark machines ter waar de van eveneens 20.000 in de werkplaats heeft laten plaatsen. Wethouder J. van Leeuwen verklaarde de waardering te zullen overdragen aan degenen, voor wie deze bestemd is. Hij deelde de raad mede, dat men nu binnen afzienbare tijd voor raad kan maken, zodat de opdrachtgever terstond op zijn wensen bediend zal kun nen worden. Met de benoeming van de heren J. W. Uiterdijk in Aalsmeer als leraar wiskunde en de heer P. H. v.d. Klugt in Leiden als leraar Engels, beiden aan de Prof. Mr. Vissering-hbs en van mevrouw A. E. Brandwijk-Tjeerds als hoofdleidster aan de openbare kleuter school „De Kruidberg" in Santpoort alsmede met de vervulling van vacatures in verschillende commissies en besturen der gemeente, nam de vergadering een einde. Door het PvdA-gemeenteraadslid J. Os van den Abeelen zijn de volgende schriftelijke vragen gericht aan het col lege van B. en W. van Velsen: Is het uw college bekend, dat het IJmui der strand de laatste tijd in steeds ster ker mate vervuilt door de aanwezigheid van rottende planten, slib, stenen, plastic folie en ander vuil? Is er een verklaring te geven voor deze voor de talrijke strandbezoekers zeer onaangename ontwikkeling en acht het college het mogelijk en uitvoerbaar maat regelen te treffen, welke de vervuiling blijvend tegengaan? Vanmorgen is de Amerikaanse onderzee boot „Odax" no. 484 in IJmuiden aangeko men, op doorreis naar Amsterdam. De oorlogsbodem brengt een bezoek aan de hoofdstad, dat tot 5 juli zal duren. De „Odax" heeft na aankomst in de Amsterdamse haven ligplaats gekozen aan het Stenenhoofd. In het weekeinde ver wacht de Amerikaanse onderzeeboot veel bezoek van de Amsterdammers. Bij een vrij ruim aanbod op de speciale aardbeienveiling in Beverwijk leefde de handel woensdag wat op. De prijzen la gen weer enkele dubbeltjes hoger dan tij dens de veiling van dinsdag, dit ondanks het feit, dat er niet voor de export werd gekocht. Voor de kistjes betaalde men van 160-300 cent per stuk, terwijl de sloffen van 200-370 cent per stuk noteer den. Hoewel de kwaliteit van de aard beien tot nu toe heel goed is, worden de vruchten toch al weer kleiner. Dinsdagmiddag werden in de kantine van het Onderwijscentrum IJmond aan de Wenckebachstraat in Velsen-Noord voor de eerste maal diploma's uitgereikt aan geslaagde kandidaten van de school voor assisterend laboratoriumpersoneel. De directeur van de school, ir. A. Waasdorp, sprak er zijn voldoening over uit, dat aan het einde van het eerste jaar, dat de school bestaat, de examenresultaten zo gunstig zijn. an de 35 kandidaten behaalden er namelijk 31 het diploma, terwijl twee andere kandidaten het examen de komende herfst zullen voortzetten. Tevens deelde spreker mee, dat de school, die nu in dagonderwijs opleidt tot laborant, chemisch analist en scheikundig laboratoriumassistent, het komende jaar uitgebreid zal worden met een opleiding tot klinisch analist. Als waardering voor de resultaten van de leerlingen mejuffrouw Lia Zwart en de heer Harmen Bakker reikte de adjunct- directeur drs. H. H. K. Rossmark enige boekwerken aan deze beide leerlingen uit. Voor het basisexamen laborant werden de diploma's vervolgens uitgereikt aan: R. C. S. van Baren (Haarlem); Th. A. C. van Bozu (Haarlem); J. Blenk (Velsen); G. E. Broersen (Alkmaar);; J. E. Contze (Beverwijk); J. Fraanje (IJmuiden); A. Hoek (IJmuiden); J. Koster (Heemskerk) I. Reinders (Haarlem); H. L. Swiers, (IJmuiden); A. C. Thomas Velsen-noord) en mejuffrouw L. M. G. Zwart (Haarlem). Als leerling analist chemische richting slaagden: mejuffrouw C. J. M. Bijwaard (Beverwijk); J. A. M. Butter (Heems kerk); W. Kat (Heiloo); M. Koolwijk (Eg- mond aan Zee); GE Roessink (Heems kerk); mejuffrouw E. Schouten (Velsen- noord); F. P. Valkenburg (Heemskerk); mejuffrouw M. M. Vodde (Heerhugowaard), mejuffrouw J. M. Zonneveld (Heemskerk) Het diploma chemisch analist werd be haald door: H. R. Goudmijn (Haarlem); W. J. J. Ozinga (Amstelveen) en B. v.d. Meij (Heemskerk). Tenslotte kon het diploma scheikundig laboratorium-assistent in ontvangst wor den genomen door: J. W. Blok (Heems kerk); L Blokland (Beverwijk); S. Dek ker (Haarlem); H. Gootjes (Heerhugo waard); C. F. Graafstal (Haarlem): F. A. Jong (Santpoort) em H. A. Stoker (Be verwijk). Na afloop van de diploma-uitreiking na men de geslaagden onder het genot van een kop koffie felicitaties in ontvangst. De „Ursula Schulte", de ertstanker die gisteren met veel omzichtigheid door de sluis in IJmuiden werd ge loodst, heeft veilig de Amsterdamse Westhaven bereikt. Het schip heeft een diepgang van 44 voet en is 830 voet lang. Het heeft 78.500 ton erts aan boord. - A De veerboot „Prinses Beatrix" ADVERTENTIE Waterskieën, snel, boeiend, foto geniek. Uw camera legt het vast voor later. Tegenlicht, zon opzij, somber weer? Geen probleeml Uw camera bepaalt de belich ting. U doet wat belangrijk is kijken en knippen. Scherp, snel en feilloos. Scherp, snei en feilloos is d« Canonet QL. Uitgerust met het beroemde Canon objectief. Inge bouwde afstandsmeter. Automati sche belichtingsregeling (CdS). Handinstelling ook mogelijk. Door het nieuwe snellaad systeem is filminzetten een handomdraai. Sluitertijden tot 1/500 sec. Met 2,5 lens (met 1,9 345, w A lens ^mei i /"fTj T lens f 345,—) 1 Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 Vrijdag wordt in de verlichte Ruïne van Brederode in Santpoort weer een concert gegeven op geluidsband. Het programma, dat hiervoor is samengesteld uit de vol gende onderdelen: Concert van klarinet en orkest van W, A. Mozart; Prélude a l'après-midi d'un faune van Claude Debussy; La mer van Claude Debussy. Op de uit te voeren werken zal via de geluidsband een korte toelich ting worden gegeven. Het concert begint om 21.30. uur. De tentoonstelling van tekeningen van Leo Dooper, die in de kelders van Brede rode is ingericht duurt nog tot 9 juli. Op 14 juli wordt een expositie geopend van grafisch werk van Frits Gramberg. m ER ZIJN nog tal van plaatsen die in het geheel niet of moeilijk per trein of bus te bereiken zijn. De verbin ding wordt dan onderhouden door een of meer veerboten en dit scheeps- type heeft de laatste jaren een enorme ontwikkeling ondergaan. Auto's kun nen er gemakkelijk op en weer af gereden worden en tijdens de over tocht wordt al het mogelijke gedaan het de passagiers naar de zin te maken. De ferry-boten Tor Anglia en Tor Hol- landia passeren geregeld de sluizen van IJmuiden, naar en van Amsterdam; zij onderhouden een vaste dienst op Im- mingham en Gotenburg. Nog niet zo lang geleden is als vaste bezoeker de Black Prince er bij gekomen: Kristiansund- Amsterdam v.v. Maar ook in ons eigen land worden nog vele verbindingen onderhouden met veerboten en veerponten. De bezoeker aan onze Waddeneilanden is nog steeds op de bootverbinding aangewezen. De bootdienst Enkhuizen-Staveren v.v. heeft veel aan betekenis verloren maar tijdens de zomermaanden wordt van deze verbin ding nog veel gebruik gemaakt. In Zeeland zijn de boten van de Pro vinciale Stoombootdiensten nog steeds van veel belang. Het schip op de foto is een van de fraaie veerboten die dienst doen tussen Vlissingen en Breskens. Het is de Prinses Beatrix, welke in 1958 is gebouwd door de Scheepswerven van J. K. Smit te Kinderdijk. De bruto inhoud bedraagt 4668 reg.ton, de lengte over alles is 102.18 m, de breedte 18.02 m, de holte 5.29 m en de diepgang 4.83 m. De voortstuwing geschiedt diesel elektrisch, waarvoor 4 MAN dieselmotoren in de machinekamer staan opgesteld, die elk 1070 pk ontwik kelen. De Prinses Beatrix, die twee schroe ven heeft, één voor en één achter, kan 90 auto's vervoeren en 1500 passagiers. Met deze boot en enkele andere wordt de dienst onderhouden tussen Vlissingen en Breskens en voorts wordt met andere boten gevaren tussen Hoedekenskerke en Terneuzen en tussen Kruiningen en Perk- polder. Dit doen de Provinciale Stoomboot diensten ai sedert 1866. Op 1 maart 1866 werd in de vergadering van Provinciale Staten het plan goedgekeurd tot het aan gaan van een geldlening van ten hoogste 75.000 gulden. Dit bedrag was nodig om het materieel voor de uitoefening van de provinciale stoombootdienst op de Wes- terschelde aan te schaffen. Datum van ingang: 1 april 1866. In dal jaar waren er in Zeeland meer dan vijftig veerdiensten. Hoofdzakelijk werd er gevaren met steigerschuiten en roeiboten. Op enkele diensten voer men met raderboten. Eeuwenlang was de ver binding tussen de eilanden met steiger schuiten en voor de kleinere stromen met roeiboten onderhouden. Voor het grootste deel waren het ambachtsheerlijke veren, die aan de veerschippers verpacht wer den. Het varen op het meestal woelige wa ter van de Ooster- en Westerschelde ver eiste degelijk vakmanschap en was niet te vergelijken met het varen op de stille wateren van Gelderland en Holland, zoals de vergadering van de Staten van l maart 1866 naar voren werd gebracht. Hoe woelig het water van de Westerschel de kon wezen ondervonden de statenle den die in 1866 door Gedeputeerde Sta ten waren uitgenodigd een proeftocht met de nieuwaangekochte Zeeland te maken. Het was de heren maar matig bevallen. Ofschoon er slechts een stijve koelte waaide, slingerde de boot hevig. Een lid van de staten verklaarde dat met deze boot geen reizigers konden worden ver voerd en ook geen vee. Als het zulk weer was als op de dag van de proefvaart, dan zou de spreker „nauwelijks een geit mede durven overzenden". Zo waren er nog tal van klachten en bezwaren geweest, maar gelukkig is men niet op alles ingegaan. Er zou nimmer iets van terecht gekomen zijn. De Provinciale Stoombootdiensten heb ben thans de beschikking over moderne veerboten. De dienst Vlissingen-Breskens neemt nog steeds de voornaamste plaats in met, volgens de dienstregeling, 20 bo ten per dag in beide richtingen. In de zomermaanden is dit niet eens voldoende, zodat de boten dan voortdurend heen en weer varen om de passagiersstroom te kunnen verwerken. Beverwijk, 28 juni. Aardbeien 160-300 (kistjes); aardbeien 200-370 (sloffen); andijvie 11-28; bloemkool 18-28; bospeen 38-72: spinazie 22-55; sla 5-16; sperziebo nen 185-260; snijbonen 135-180; spitskool 27-54; postelein 21-46; peulen 180-260; komkommer 20-39; tomaten 67-107; was- peen 38-71; rabarber 19-38; tuinbonen 55- 58.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6