DE GROTE UITTOCHT IS WEER BEGONNEN NS verloren f 79 miljoen NIEUWSFLAT Moskou ziet wellicht af van veroordeling Israel morris ELZER's i HET WEER Huizenbouw loopt terug Olieprodukten worden morgen iets duurder Vliegramp bij Hongkong N.V. Auto-Shop Haarlem Woonkunst Bonn handhaaft Schnez als NAVO-kandidaat Twee doden bij ongeluk met Nederlandse toerbus Twee resoluties komen vandaag in VN in stemming Weer aanval op Russisch schip Amsterdammers bekenden diefstal bij Plaatwellerij Hermans weer contra uitgever Van Oorschot DEALER WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Zonnig en droog Aan het strand Hajer en Okker hielpen elkaar er overheen pagina 15 Zie verder pagina 13 In Joegoslavië Moskou protesteert: Oerwoudwet Zeker vijftig doden Het woord is aan 100.000-ste bezoeker in de Linnaeushof CAMEL - TWEEDJASSEN Alles voor uw Auto PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE GARAGE J. HEINING Verhoog uw vakantiegenot! hazenberg POLO-PULLS 52e JAARGANG NUMMER 203 VRIJDAG 30 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering houdt vast aan haar beslissing om generaal Schnez voor te dragen als opvolger van generaal Kielmansegg, die volgend jaar zijn post als NAVO-opperbevelhebber Europa-Midden verlaat. Het ministerie van Verdediging keerde zich in een ver klaring tegen een artikel in het weekblad „Der Spiegel". Hierin waren onthullingen gedaan over het nazistische verleden van Schnez. Het ministerie verklaarde gisteren, dat beide in „Der Spiegel" gedane beschuldi gingen ongegrond waren. Noch in 1941 noch in '44 zou Schnez zijn meerdere, de huidige gepensioneerde generaal Höffner om diens anti-nationaalsocialistische uit latingen hebben bedreigd. Het ministerie beroept zich ook op de brief die diezelfde generaal Höffner in 1951 aan Schnez schreef dat was zes jaar voordat de geadresseerde tot de Bundeswehr toetrad en waarvan de indruk uitgaat dat Höffner de zaak als opgehelderd be schouwt. Volgens het ministerie heeft Höffner nogmaals een verklaring afgege ven, dat de beschuldigingen niet klopten. De generaal zal overigens binnenkort van zijn post als commandant van het derde legerkorps in Koblenz worden ont heven, om een half jaar lang in NAVO- verband dienst te doen. Hij wordt binnen kort plaatsvervangend opperbevelhebber van het gebied „toegangen tot de Oost zee", in het NAVO-bereik Europa-Noord Wachten op enkele miljoenen mede- recreatiezoekers aan Nederlands stranden. Volgens de prognoses zul len er dit seizoen minder badgasten zijn, maar de vraag is of dat „op de vloedlijn van het kusttoerisme" zichtbaar zal blijken. De grote vakantie-uittocht is begonnen! Tussen de twee en twee-en-een-half miljoen Nederlanders beginnen vandaag aan hun vakantie. Meer dan een derde deel gaat naar het buitenland, waarbij dit keer landen achter het IJzeren Gor dijn duidelijk favoriet zijn. De rijkspoli tie rekent op een massale uittocht van vliegtuigen en een maximale bezetting op het verkeersplein Oudenrijn en de grote wegen naar de grens zal de rijks politie deze uittocht in goede banen pro beren te leiden. Dat enkele miljoenen Nederlanders vanavond al met vakantie gaan is het gevolg van de omstandigheid dat zater dag de vakanties van de bouwvakkers, van de textielindustrie en van vrijwel al le lagere scholen beginnen. De A.N.W.B. verwacht dat velen dit jaar, vaak voor de eerste keer, de noor delijke provincies, Groningen, Friesland en Drente zullen „ontdekken". Ook de Veluwe, Zuid-Limburg en de kuststreek zijn in trek. Wat de buitenlandse bestemmingen be treft staat Tsjechoslowakije bovenaan. Als nieuw vakantieland is Hongarije in opkomst. De Nederlandse badplaatsen verwachten ook hun deel van de vakan tiegangers. In vergelijking met het vori ge jaar is echter een teruggang te con stateren in het reserveren van kamers. Men meent dat dit een gevolg is van de teruglopende conjunctuur. Men verwacht meer dagjesmensen dan vakantiegangers voor langere tijd. Weerrapporten1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op Zee4 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving ....4,5, 6 Feuilleton 7 Beeldverhalen7 Kunst 9 Radio en tv 9 Uitgaan in Haarlem 9 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Economisch nieuws 11, 13 Sport 13, 15 Ferdinand 17 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog, zonnig en vrij warm weer. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een zwakke veranderlijke wind kan het strandbezoek niet bederven. Het zal zonnig zijn en vrij warm: overdag 20 graden Celsius. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Door de nadering van een hogedrukgebied mag men op een zomers weekeinde rekenen. De Nederlandse Spoorwegen hebben in het afgelopen jaar een recordverlies geleden van ƒ79.1 miljoen. Dit enorme ver lies ontstond onder meer doordat het rei- zigersvervoer niet groeide, het goederen vervoer met ruim acht percent daalde en de opbrengsten slechts met één percent stegen. De kosten (voornamelijk in de personeelssector stegen met ruim elf percent. Sinds 1955 hebben de spoorwegen acht jaar met winst en vier jaar met verlies gewerkt. De jaren met winst brachten in totaal ƒ47.8 miljoen op, die met verlies 138.5 miljoen. In het vandaag versche nen verslag zegt de directie dat een keer ten goede alleen mogelijk is door grotere rationalisatie. Met de investeringen zal so berheid worden betracht. Het personeel wordt verder ingekrompen zonder ontsla gen. Eind 1966 werkten er nog bijna 28.000 man bij de NS. (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor het eerst dit jaar blijkt de nieuwbouw van woningen achter te blijven bij 1966: in mei zijn, volgens CBS-cijfers, ruim 1200 woninigen minder in aanbouw genomen dan vorig jaar mei. Met 11.000 woningen, waarvan de bouw in mei is begonnen, begint het jaarge middelde ook wat terug te lopen. Het ligt echter nog hoger dan in dezelfde periode van 1966. Nu is er begonnen met de bouw van ruim 51.400 huizen, vorig jaar was dat 48.000. Dit jaar zijn in mei bijna 10.000 nieuwe woningen opgeleverd. Het vorig jaar wa ren dat er ruim 10.700. De lichte daling heeft het totaal van dit jaar nog niet sterk kunnen beïnvloeden. Het totaal ligt met ruim 50.000 nieuwe huizen nog altijd met 7000 nieuwe huizen boven het totaal van het vorig jaar in de eerste vijf maandén. Als gevolg van de gestegen tarieven voor de omzetbelasting gaan met ingang van morgen de prijzen van een aantal aard- olieprodukten omhoog. Zo wordt de auto benzine (super en gewoon) drietiende cent per liter in prijs verhoogd. Petroleum wordt in het algemeen ééntiende cent per liter duurder De overige prijsverhogingen per 100 liter: tractorpetroleum 0,10, autogasolie uit pom pen, gasolie voor andere doeleinden, dunne stookolie, huisbrandolie I en II 0,10. Stookolie 400 sec. 0,55 per 1.000 liter, stookolie 800 sec. 0,55 per 1.000 liter en stookolie ±3.500 sec. 0,50 per 1.000 kg. Zoals bekend zijn vloeibare brandstoffen voor ruimteverwarming ten behoeve van particulieren, bejaardentehuizen e.d. vrij gesteld van omzetbelasting. Als gevolg hiervan gelden bovenstaande prijsverho gingen niet voor deze categorie van ver bruikers (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een toerbus van het reisbureau Lindbergh is in Joego slavië betrokken geraakt bij een ern stig verkeersongeluk. Voor zover tot nu toe bekend is zijn twee inzitten den van de bus om het leven ge komen. Het zou hier gaan om de 66- jarige Amsterdammer D. de Boer en de eveneens uit Amsterdam afkom- itige mevrouw Van Haasteren. Drie passagiers werden ernstig gewond. De chauffeur en drie andere passagiers liepen lichte verwondingen op. De ern stig gewonden zijn opgenomen in zieken huizen in Lubljana en Novagorica. Het ongeluk gebeurde nabij Novagori ca bij de Italiaanse grens. De eerste be richten uit Joegoslavië spraken van een frontale botsing van de bus met een vrachtwagen. Latere berichten spreken deze gang van zaken echter tegen. De heer H. van Olffen, directielid van Lind bergh, is vanmogen naar Joegoslavië vertrokken. De bus was maandag met 21 reizigers uit Amsterdam, Heemstede, Tilburg en Valkenburg vertrokken voor een veer tiendaagse reis door Duitsland, Oosten rijk en Joegoslavië. Volgens een ooggetui ge, die Lindbergh telefonisch van het on geval in kennis stelde, ligt de schuld bij de vrachtautobestuurder. Dit is het ontwerp voor een nieuw internationaal perscentrum in Lon den. Er komen kantoren voor pers bureaus, woningen voor journalis ten, vergaderzalen, telexcentrales en fotobureaus in dit gebouw. MOSKOU (Reuter en AP). De Sovjet-Unie schijnt te zijn afgestapt van de eis dat de Verenigde Naties in een resolutie Israel moet veroordelen wegens agressie. Er schijnt een be reidheid te zijn om genoegen te nemen met een compromis-resolutie waarin alleen om terugtrekking van de Israëlische troepen wordt ge vraagd. Dit wordt gesuggereerd in een bericht in het Russische re geringsblad Izvestia van de corres pondent bij de Verenigde Naties. Deze stelt zich daarin achter de com promisresolutie van vijftien niet-gebon- den landen. De resolutie is ingediend door ambassadeur Danilo Lekic van Joegosla vië en wekt Israel op de bezette gebieden in Egypte, Jordanië en Syrië te ontrui men. De Sovjet-Unie heeft tevoren een aan merkelijk scherpere resolutie ingediend, waarin naast terugtrekkinn van troepen ook wordt geëist dat Israel veroordeeld zal worden als agressor en herstelbeta lingen zou moeten doen. Gisteren werd Israel in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in toenemende mate aangevallen vanwege de annexatie van de oude stad van Jeru zalem. Frankrijk heeft het besluit offi cieel afgekeurd. Israel probeerde het tij te keren door te verklaren dat zijn optre den vrede gebracht heeft in de eens ver deelde stad en dat alle godsdiensten vrije toegang hebben tot de heilige plaatsen. De Algemene Vergadering zou vandaag stemmen over twee resoluties. In beide wordt aangedrongen op terugtrekking van de Israëlische troepen van Arabisch grondgebied dat in de oorlog van zes dagen bezet werd. De VS, Groot-Brit- tannië en Canada werken achter de schermen nog aan een resolutie, waarin aangedrongen wordt op terugtrekking van de Israëlische troepen, maar waaraan een eis verbonden wordt voor beëindiging van MOSKOU (AP). De Sovjet-Unie heeft krachtig geprotesteerd tegen „een aanval van Amerikaanse vliegtuigen op een Rus sisch koopvaardijschip in de Noordviet- namese haven Haiphong". In het protest aan de Amerikaanse am bassade worden „afdoende waarborgen tegen herhaling en „strenge bestraffing van de verantwoordelijkheden" geëist. Het Russisihe schip „Mikhail Frunze dat in de haven van Haiphong lag gemeerd zou bij de aanval zijn beschadigd. Er wordt niets gezegd over slachtoffers. Het is het tweede Amerikaans-Russische incident deze maand. Op 2 juni hebben Amerikaanse vliegtuigen het koopvaar dijschip „Turkestan" aangevallen in de Noord Vietnamese haven Cam Pha waar bij één opvarende werd gedood en ver scheidene gewond werden. Na een aan vankelijke ontkenning verklaarde het Amerikaanse ministerie van buiten landse Zaken dat het mogelijk was dat Amerikaanse vliegtuigen de „Turkes tan" hadden geraakt. De verzekering werd gegeven dat geprobeerd zou worden herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. de staat van oorlog door alle partijen. In Cairo heeft een spoedvergadering van de Islamitische Raad op de moslims in de hele wereld een beroep gedaan om een heilige oorlog te ontketenen ter be vrijding van de heilige stad. Koning Hoessein van Jordanië heeft, teruggekerd in New York van een ont moeting met president Johnson in Wash ington, reeds verklaard dat „de hele we reld krachtig stand moet houden" tegen de Israëlische annexatie van de heilige stad Jeruzalem". Hoessein wordt vandaag in Londen verwacht. Vrijwel alle Arabische kranten en ra diostations hebben veel aandacht besteed aan de rede van de Jordaanse koning in de Verenigde Naties. Radio-Damascus zei: „De Arabieren zullen nooit toelaten dat Israel het internationale recht vervangt door de wet van het oerwoud, zoals het nu doet bij de inlijving van Jeruzalem". HONGKONG (Reuter en AP) Een Thais passagiersvliegtuig uit Bangkok is vandaag bij een poging in mist te landen op het vliegveld Kai Tak in de haven van Hongkong gestort. Het toestel had negen bemanningsle den en vermoedelijk 73 passagiers aan boord, onder wie zeven kinderen. Van middag waren 58 overlevenden en lijken uit de haven van Hongkong opgepikt, on geveer 30 mensen hebben de ramp over leefd. De toestand van verscheidene over levenden is ernstig. Voor zover bekend bevonden zich geen Nederlanders onder de passagiers. D. T. N i 1 e s Willen wij God dienen, dan moeten we aandacht wijden aan de wereld, want dat is het enige waarin God ts geïnteresseerd. In het afgelopen weekeinde zijn bij de Plaatwellerij in Velsen-Noord alle las- en aardkabels van zeventien lasmachines ge stolen, ter waarde van ongeveer 3000,-. Een aannemingsbedrijf, dat achter de Plaatwellerij bezig was met het leggen van een aardgasleiding, deed vrijwel ge lijktijdig aangifte van diefstal van hon derd meter staaldraad, ter waarde van ongeveer 500,-. Twee Amsterdammers hebben inmid dels bekentenissen afgelegd en zij bevin den zich thans in arrest in het hoofdbu reau van politie te Velsen. In de nacht van zondag op maandag zagen leden van de rijkspolitie te water in Amsterdam min of meer toevallig, dat twee mannen bij de Schellingwoudebrug iets in het Am sterdam-Rijnkanaal wierpen. De mannen werden aangehouden en bij onderzoek bleek het de rubber mantel van de las- kabel te zijn, die bij de Plaatwellerij is ontvreemd. De mannen verklaarden, dat zij de rub bermantel voor vijftig gulden in opdracht van anderen in het water gooiden. Het waren een 28-jarige kolenwerker en een 37-jarige acrobaat uit Amsterdam. In een schuur bij een van hen vond men koper uit de laskabels. Aanvankelijk ontkenden de Amsterdammers, dat zij iets met de diefstal te maken zouden hebben gehad. Later trok de kolenwerker zijn verklarin gen echter in en hij bekende toen, dat hij de diefstal zou hebben gepleegd, samen met een 26-jarige bankwerker, eveneens uit Amsterdam, die toen werd gearres teerd. De bankwerker en de kolenwerker zijn naar Velsen overgebracht. De Am sterdamse politie arresteerde tevens nog een 57-jarige opkoper, die zich aan heling zou hebben schuldig gemaakt. (Van onze correspondent) GRONINGEN Wanneer de Gronings» auteur W. F. Hermans zijn zin krijgt zal de Amsterdamse uitgeverij G. A. van Oorschot de verkoop van het onlangs bij haar in de Witte Olifantenreeks versche nen boek „Hermans is hier geweest" stop moeten zetten. Namens de heer Hermans heeft de Groningse advocaat mr. P. Bout gisteren in een kort geding tegen de uitgeverij de president van de rechtbank te Groningen gevraagd een dergelijke stopzetting te ge lasten. Het boek is een heruitgave. Eerder heeft Van Oorschot het uitgegeven als onder deel van een bundel verhalen. De heer Hermans stelt zich op het standpunt dat de uitgever deze bundel niet gedeeltelijk had mogen herdrukken. De uitgever is van mening dat hij wel tot gedeeltelijke herdruk gerechtigd is. De president van de rechtbank doet op 10 juli uitspraak. Vanmiddag is in de Linnaeushof in Ben- nebroek de 100.000ste bezoeker ontvangen door de directeur van het recreatiepark, de heer Henry W. Roozen. Het vorig jaar werd de 100.000-ste bezoeker op 11 juni verwelkomd. De hof was toen drie weken eerder opengesteld. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 155J2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575 INTERIEURS 1000 mï MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem SCHULPWEG 4 en 6 AERDENHOUT Telefoon 42830 Austin Neem onze luchtdicht verpakte produkten mee: Vakantiekoeken - Spritsen - Amster dammers - Boterrondjes - enz. Hazelnoottaartjes 3. U snijdt er 8 punten uit! A.S. ZATERDAG: HEERLIJK AARDBEIENGEBAK 6 in een doosje 2.75 iDus naar mmm heerlijk Tel. 16479 HERE NNI ODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1