Poorten van Jeruzalem weer open voor alle stadsbewoners Joden en Arabieren verkenden eikaars winkels en bazaars Soeharto: „Maak geen kwestie van ex-president Soekarno" Valse informatie verstoort V ietnam-vredesconferentie Achttien gewonden in Buffalo na nieuwe rassenrelletjes m Voor een beter meubel Brand in centraal station van Rome EEG-commissie is bezorgd over de ontwikkeling in Griekenland Proefterrein door straling aangetast Brits Lagerhuis akkoord met derde Londens vliegveld Duurdere sigaretten en hogere belasting in België Moord na mislukte bankroof in Londen Benzineprijzen in Engeland omhoog Premier Ky trekt kandidatuur in Kosygin vanavond in Parijs verwacht Vrijwilligers naar Kenia vertrokken VAN DAG TOT DAG telegrammen VRIJDAG 30 JUNI 196 7 Koliek I «rfr-- „Kerk en Wereld" op weg naar Uppsala HET bloemen Gezondheid voormalige president slechter Zuivere sabotagepoging vermoedelijk van CIA DDR weert toeristen uit de Bondsrepubliek Zeg het met bloemen! Er hóéft ™et Bloemen brengen Syrische ex-president Koewatly overleden Gracia in verwachting commentaar op actueJe zaken 99 99 De Westduitse Bondsdag debatteerde gisteren in eerste lezing over het veel omstreden wetsontwerp ter regeling van de noodtoestand. In het najaar zullen openbare „hearings" over de kwestie worden gehouden. De derde en definitie ve stemronde wordt niet voor volgend jaar verwacht. Het ontwerp houdt het parlement en de publieke opinie al sinds 1960 bezig, toen de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken Schroder een eerste wetsontwerp over deze materie in diende. In de huidige debatten zijn de rollen tussen de parlementariërs op ver bazingwekkende manier omgedraaid Hoewel de sociaal-democraten zolang zij in de oppositie waren zich altijd fel tegen deze zogenoemde „Notstandsge- setze" hadden gekeerd, zijn het nu de liberalen, de regeringspartners van toen die zich tot spreekbuis van de arbeiders klasse hebben gemaakt. Het zijn vooral de vakbonden die zich tot de dag van vandaag het felste tegen de wetgeving op de noodtoestand hebben gekeerd. Deze vakbonden voelen zien nu door de sociaal democraten min of meer in de steek gela ten. Het ontwerp dat gisteren ter sprake kwam en dat voor verantwoording komt van de huidige C.D.U.-minister van Bin nenlandse Zaken Paul Lücke, maakt on derscheid tussen een noodtoestand die van binnenuit en die van buitenaf kan ontstaan. De laatste term is een eufemis tische uitdrukking voor het begrip oor log. Bij een binnenlandse noodtoestand en men moet maar afwachten in welke situatie zo'n noodtoestand wordt afgekon digd kan door de nieuwe wet de parle mentaire democratie eenvoudig buiten werking worden gesteld. De macht wordt dan toegeschoven aan een „commissie van 22 leden, die met verstrekkende vol machten kan werken zonder enige ver antwoording schuldig te zijn. Die com missie wordt trouwens al meteen be noemd en gaat ook dadelijk in actie, om dat zij gaat fungeren als een lichaam dat „geheime" regelingen goedkeurt buiten de Bondsdag om. Een soort geheime dienst met een parlementair masker, waarop de oppositie uiteraard geen enkele vat meer zal hebben. De nieuwe wet vormt ontegenzeggelijk een van de ernstigste bedreigingen der persoonlijke vrijheid en democratische rechten die West-Duitsland na de oorlog heeft gekend .„Het heimwee naar een conflictloze samenleving", zoals de voor uitstrevende Kölner Stadtanzeiger zegt, doet de Duitsers opnieuw grijpen naar een instrument voor staatsalmacht, he laas nu zelfs met volle medewerking van da socialisten, onder vruchteloos protest van de liberalen. HyWWWWMM ■..WWWMW ADVERTENTIE (Van onze correspondent) JERUZALEM. Jeruzalem, sinds gisteren weer één geheel, rekent er op dat het de komende dagen een invasie van Israëliërs uit alle delen van het land zal moeten verwerken. Om twaalf uur precies gingen gister middag de poorten open en werden de barrières, waardoor de stad in twee verschillende werelden werd gescheiden verwijderd. Een massa Israëliërs trok onmiddellijk door de nauwe straatjes van de oude stad, die tot dat moment Jordaans was, nieuwsgierig winkelend in de kleine oos terse bazaars en winkeltjes. Tegelijker tijd werd de nieuwe stad overstroomd met Arabieren, doorgaans Europees ge kleed, die duidelijk opgetogen winkelden in drukke straten als de Jaffa-straat, de Ben Jehudahstraat en de King George Avenue. Velen van hen zochten oude vrienden en collega's op en een enkeling maakte met vrouw en kinderen, m een auto met Jordaans nummerbord, een rondrit door de Israëlische hoofdstad. Het Israëlische pond is het enige geldi ge betaalmiddel geworden in de oude stad, tot grote teleurstelling van de Ara bische Jeruzalemmers, die aarzelend en nogal wantrouwend hun dinars inwisselen tegen Israëlisch geld. Men kan zich voor stellen dat zij, drie weken na de Jcorte oorlog, niet onmiddellijk gewend zijn aan de nieuwe regels die de Israëlische rege ring voor hen heeft uitgevaardigd. „Hoe kan men van ons verwachten dat wij ons geld wisselen? Alleen Allah weet wat er morgen zal gebeuren", werd ons enkele keren gezegd door de kooplui die overigens niet aarzelden Israëlische mun ten te incasseren van hun nieuwe, jood se klanten. Van de recente oorlogsdagen is in de stad weinig meer te merken. Bulldozers, verstrekt door het gemeentebestuur van het nieuwe stadsdeel, ruimen hier en daar in het voormalige Jordaanse deel nog puin. Netheid en orde zijn opvallend. Jor daanse politiemannen doen dienst samen ADVERTENTIE De belemmeringen in het grensver keer tussen de verschillende stads delen van Jeruzalem zijn opgeheven. Sinds gisteren passeren Arabieren en Israëliërs ongehinderd de Jaffa- poort, die negentien jaar lang ge sloten is geweest. Kennemerlaan IK. iJnituden ZO APART.. In 1968 zal de Wereldraad van Kerken in Uppsala (Zweden) haar vierde assem blee houden met als thema: Alle din gen nieuw". Eén van de zes secties van deze assemblee gaat zich bezighouden met het onderwerp „Kerk en samenleving dat ook in 1966 al op de gelijknamige in ternationale conferentie in Genève uit gebreid werd besproken. Voor de agenda van de vierde assemblee worden bijdragen gevraagd van alle bij de Wereldraad aan gesloten kerken. Ook in Nederland wordt al druk gewerkt aan de voorbereiding op Uppsala. Kerk en Wereld in Driebergen organiseert van 22 tot 29 juli een zomer (Van onze correspondent) ROME. Op donderdagmiddag is er een grote brand uitgebroken in het cen traal station van Rome. Het gaat hier om het grootste en tevens mooiste station van geheel Europa. De brand werd ont dekt in de namiddag, tegen half vier, toen dikke rookwolken opstegen uit de ondergrondse winkelhal, die in verband met de feestdag van de heilige Petrus en Paulus weinig bezocht werd, omdat de winkels gesloten waren. De brand is vermoedelijk een gevolg e l^^va^teStkg in de elektrische instal- de bei^ genoenfde conferenties Aan deze latie van het magazijn Somer, een van zomerweek kan door alle belangstellenden de winkels in die galerij. worden deelgenomen. Ook gezinnen met De rook drong ook door in het zoge kinderen zijn welkom; er is gezorgd voor noemde daghotel, een inrichting waar kinderleiding die de jongsten bezighoudt aankomende en vertrekkende reizigers als de ouders aan het programma deel- kunnen baden, zich laten sch^en °f uit nemen. rusten. De brandweer heeft in dit hotel In de eerste plaats zal ruime informatie een tiental jonge meisjes gered, die al worden gegeven over het werk van de door de rook bedwelmd waren. Zij wer- Wereldraad van Kerken in het algemeen den overgebracht naar een ziekenhuis en en over de in 1966 te Genève gehouden zijn buiten gevaar. Er bestaat onzeker- conferentie. Aan de hand van die in- heid over een man, die naar men vreest formatie zal worden geprobeerd een bij- m een van de douchecellen om het leven drage te leveren aan de Nederlandse in- hs gekomen. breng voor Uppsala. Het grote plein voor het station ls^door Belangstellenden kunnen zich wenden tot Kerk en Wereld te Driebergen. Spreken bloemen geven is goud met leden van de Israëlische militaire i en burgerlijke politie. Aangezien het oude stadsdeel eenvoudig door de Israëliërs is geannexeerd, is de burgemeester van het nieuwe stadsdeel, de in Amerika geboren en hier zeer po pulaire Teddy Koliek, nu ook aangewe zen als het hoofd van de herenigde stad. Alle gemeenteambtenaren, wier namen voorkomen op de salarislijsten van de ou de stad, worden beschouwd als tijdelijke werknemers, in afwachting van hun inte resse voor een functie in het nieuwe be-1 stuur. Vrijwel alle winkels in de oude stad zijn geopend. Slechts hier en daar ziet men op een deur nog de met de hand geschreven mededeling dat de eigenaar „afwezig" is en „later" zal terugkeren. Hier en daar ziet men in etalages foto's van een lachende koning Hoessein Het schijnt de Israëlische bezoekers niet te raken. DJAKARTA (ANP). De waarnemend president van Indonesië, generaal Soehar to, weigert Soekarno anders te behande len dan als „president zonder bevoegd heden". Hij heeft dit duidelijk gemaakt in zijn antwoord op schriftelijke vragen van dertig parlementsleden, die zich af vroegen waarom Soekarno nog steeds pre sidentiële voorrechten geniet. Betrouwbare kringen uit de omgeving van het kabinetspresidium vertelden giste ren dat Soeharto uiteen had gezet dat zijn beleid gebaseerd was op psychologische overwegingen met betrekking tot de be volking. De afgezette president heeft nog veel aanhangers in Midden- en Oost-Ja- va. De generaal wees er tevens op dat volgens een medisch team Soekarno's ge zondheid nog steeds achteruitgaat. De parlementsleden hadden critiek op Soeharto geoefend omdat hij Soekarno het zomerpaleis in Bogor als tijdelijke woning had toegewezen en hem toestond het uni form van president en opperbevelhebber van de strijdkrachten te dragen tijdens ADVERTENTIE officiële plechtigheden. „Wie nodigt Soe karno uit voor officiële plechtigheden?" vroeg Soeharto op zijn beurt de parle mentsleden. Hij verklaarde dat hij erop toe zou zien dat Soekarno daar niet bij tegenwoordig is. De waarnemend president verzocht het parlement vertrouwen te hebben in zijn beleid. Men kon ervan verzekerd zijn dat hij de beslissing van het volkscongres van maart jl., waarbij Soekarno van het pre sidentschap werd ontheven en hij (Soe harto) tot waarnemend president werd be noemd, trouw zou uitvoeren. Soeharto drong er tenslotte bij het par lement op aan, geen kwestie van Soekarno te maken, maar alle aandacht te richten op dat veel grotere probleem de ver betering van de economie. (Van onze correspondent) I ke richtlijnen aangeduid, die duidelijk tot doel hebben de komende conferentie te saboteren. Onder meer wordt er bij de honderden politieagenten afgezet, maar reizigers die moeten vertrekken kunnen door zij-ingangen de perrons bereiken en ook de aankomende reizigers kunnen het station verlaten. Bij het uitbreken van de brand ontstond paniek onder de reizigers die zich in de verschillende wachtkamers bevonden. HAMBURG (DPA) Westduiters kun- I UI Cl Ulj WC I v J r\ Ï3 Oostelijke deelnemers op aangedrongen nen dit jaar Oost-Duitsland en Oost-Ber de conferentie politiek uit te buiten en lijn met meer als toerist bezoekem Het 1 te benutten voor anti-imperialistische STOCKHOLM. In Stockholm zal in met andere woorden anti-Amerikaanse, X 1, ..on i ui i oon I'l'PflMfinil- -ii i.-T-\. 1TD de eerste week van juli een vredescon ferentie beginnen, gearrangeerd in sa- menwerking met praktisch alle vredes- organisaties ter wereld. Onder de deel nemers bevinden zich dr. Martin Niemöl- ler, de Zweedse VN-delegaat in Genève, Gunnar Myrdal, de vroegere burgemees ter van Florence, Giorgio de la Pira, de bekende abbé Pierre van Frankrijk en de vroegere minister van Defensie van India, Krisjna Menon. Het is de bedoeling om tijdens de con I ferentie het totale Vietnam-vraagstuk vanuit juridisch oogpunt te onderzoeken en indien mogelijk een oplossing voor dit probleem te presenteren. Uniek is deze conferentie in zoverre, dat het de eerste keer is dat Westelijke vredesorganisaties samenwerking met de uitlatingen. De heer Romesj Chandra, die staatsreisbureau van de DDR heeft de Westduitse reisbureaus meegedeeld dat toeristenreizen „om technische redenen is, CI nUlilCöJ V/iiaiivai u, I wux vvi»* 77 verklaarde bij navraag niet meer mogelijk zijn. niets van het bestaan van een dergelijk rondschrijven te weten en zei ervan over tuigd te zijn dat het een vervalsing was. Ook de Westelijke organisatoren van het internationale congres waren ervan overtuigd dat het hier een zuivere sabo tagepoging betrof en verklaarden het niet als onmogelijk te beschouwen dat het hier een actie van de Amerikaanse geheime dienst, de CIA, betrof. WASHINGTON (AFP en Reuter) I Buitenlandse toeristen zijn wel welkom. Reizen naar Oostduitse kuuroorden zijn de Westduitsers nog wel toegestaan, even- ADVERTENTIE vredesorganisaties samenwermng mei ue ond ndse kernproef van de BRUSSEL (ANP) -De gebeurtenissen V.S. die gisteren op het proefterrein in in Griekenland geven de EEG-commissie aanleiding tot ernstige bedenkingen. Zij gelooft dat de verdere ontwikkeling van de Griekse associatie bij de EEG in ge vaar kan komen. De commissie heeft dit vandaag ver klaard in antwoord op een parlementaire vraag van de Nederlandse afgevaardigde jhr. mr. van der Goes van Naters. De commissie zegt, dat ze niet onverschillig kan blijven ten aanzien van het constitu tionele stelsel van een land dat, zoals Griekenland, de bedoeling heeft lid van de EEG te worden. (De huidige associatie is een voorbereiding voor dat lidmaat schap). Jhr. van der Goes had gevraagd of de EEG-commissie bereid is de associatie met Griekenland op te schorten. Het ant woord daarop luidt, dat de associatie door de gemeenschap, de zes gemeen- schapslanden en Griekenland is gesloten en dat het gemeenschapsstandpunt inza ke de verdere ontwikkeling der associatie niet door de EEG-commissie alleen kan worden bepaald. (7cP)nDe^voorbereXgen worden ove- V.S. die.gisteren op het proefterrein in rigens ernstig verstoord door vervalste Nevada is genomen, blijkt een hoeveel informatiejdfe In de°bneven die het briefhoofd van proefterrein neergeslagen. Vijf kilometer het internationale instituut voor de vrede buiten het proefgebied, in een onbevolkte te Wenen dragen en die zijn ondertekend streek, werd eveneens nucleaire straling Lvpnla r nri ra secretaris-eeneraal ontdekt. „Gevaar voor de gezondheid be- er zegt de Amerikaan,e com-| aftljb een aanleiding te zijn... LONDEN (AFP) Het Britse Lager huis heeft zijn goedkeuring gehecht aan Stansted ten noordoosten van Londen als plaats voor een nieuwe internationale luchthaven die in 1974 in gebruik moet worden genomen. Tegen het plan is krachtig geprotes teerd door een aantal Britten en de mees te dagbladen. Inwoners van Stansted en omgeving waren met een speciale trein naar Londen gekomen om tegen het plan te demonstreren. De minister van Handel zei tijdens het debat dat de vliegvelden Heathrow en Gatwick tegen 1974 te klein zullen zijn om het toenemende aantal passagiers te verwerken. Verwacht wordt dat dit aan tal in 1975 dertig miljoen zal bedragen. BUFFALO (Reuter) In de Ameri kaanse stad Buffalo is het gisteren voor de derde dag achtereen tot botsingen tus sen jonge negers en de politie gekomen. Zeker achttien mensen werden gewond, van wie twaalf door schoten uit hagelge- weren. Een 15-jarige negerjongen verk'aarde een nekschot te hebben opgelopen van blanken, die volgens hem niet tot de po litie behoorden. De relletjes bleven niet beperkt tot de negerwijk van Buffalo. De politie moest missie voor kernonderzoek. I als bezoeken aan familieleden. BEIROET (Reuter) De voormalige Syrische president Sokri al-Koewatly is vandaag op 76-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Beiroet overleden. Koewatly was tot 1958 als staatshoofd van Syrië. In dat jaar trad hij af, omdat Syrië met Egypte de Verenigde Arabi sche republiek vormde, die in 1961 weer werd ontbonden. In België is vrijdag de reeds vele ma len aangekondigde verhoging van de si- garettenprijs en de verhoging van be paalde belastingen officieel afgekondigd. Een pakje sigaretten dat tot op heden 13.50 frank (ongeveer een gulden) kostte, iDe kosten van het nieuwe vliegveld, een---- gebruik maken van traangas om te voor- verkeersweg en een treinverbinding met gaat drie frank (een kwartje) meer kos 1Brand stichtten. Er I rI-- rAAIC wt., komen dat betogers brand stichtten, werden honderd arrestaties verricht. Volgens de politie werden sommige blanke winkeliers gedwongen in hun win kels te blijven. Neger-demonstranten ston den hun niet toe hun zaken te verlaten. De politiecommissaris Frank Feiicetta heeft verklaard, dat hij vastbesloten zal optreden om een herhaling van de wan ordelijkheden te voorkomen. Londen inbegrepen, worden op 550 mil joen gulden geraamd. (en. Importsigaretten die 15 frank kosten 1.10) worden circa 30 cent duurder. De regering verwacht van deze prijsver hoging een stijging van haar inkosten met 100 miljoen gulden. De belastingverhoging heeft betrekking op hogere inkomens en wel boven de 500.000 frank (ƒ36.000). De verzwaring van de belastingdruk met tien percent heeft betrekking op het gedeelte van het inkomen dat deze grens te boven gaat. Uuk: elk weekend een nieuw boeket De bezineprijzen in Groot-Brittannië mogen met twee pence per gallon (onge veer twee Nederlandse centen per liter) worden verhoogd, zo heeft de minister van Energievoorziening, Richard Marsh, in het Lagerhuis verklaard. Ook de prij zen van alle andere olieprodukten mogen met hetzelfde bedrag worden verhoogd. SAIGON (Reuter en AFP). De Zuid- vietnamese premier, generaal Ngoejen Cao Ky, heeft zich teruggetrokken als pre sidentskandidaat en besloten aan de ver kiezingen van 3 september mee te doen als kandidaat voor het vice-president- schap Hij zal op dezelfde lijst uitkomen als het huidige staatshoofd, generaal Ngoejen Van Thieu, die zich kandidaat voor het presidentschap heeft gesteld. (Van onze correspondent) LONDEN. Na een overval op een bank in Sloanestreet, een deftige winkel straat in de Londense wijk Chelsea, heeft de dader die is ontkomen een hem ach tervolgende voorbijganger doodgeschoten. Twee bankbedienden, die het gebouw uit- I stormden om de man te grijpen, werden De Russische premier door revolverschoten gewond. rH vanavnnH nit Cuba I man dje de overval pleegde was een doodlopend straatje ingevlucht en werd door zijn achtervolgers in het nauw gedreven. Door te schieten wist hij ruim baan te maken. De rover was de volle bank binnenge- gaan en had een revolver op de kassier i «a «tn - MnNAm AP) Prinses Gracia van gericht Hij eiste dat deze hem een stapel metaalbewerker gaan naar de werkplaats hetei prinselijk paleis in Monaco meege jroen^ hgt op een lopen van der Wolden uit Zandvoort. PARIJS (AP). De Russische premier Alexei Kosygin wórdt vanavond uit Cuba in Parijs verwacht, waar hij morgen om elf uur een ontmoeting zal hebben met president De Gaulle. Van Schiphol is opnieuw een groep van zeven door de Stichting Nederlandse Vrij willigers opgeleide jongeren vertrokken om in de Afrikaanse staat Kenia de be volking te gaan helpen. Drie monteurs, een werktuigkundige en een elektronicus zullen in de hoofdstad Nairobi te werk worden gesteld. Een bankwerker en een Euratom-succes. De Europese Gemeen schap voor Kernenergie, Euratom, heeft bekendgemaakt, dat succesvolle experimenten zijn uitgevoerd met een nieuw type splijtstofelement, Vortex" genaamd. Lufthansa. De Iraakse regering heeft de Westduitse luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" verboden boven Irak te vliegen of op Iraakse vliegvelden te landen. Voedselvergiftiging. Vijfenvijftig Pakista- nen onder wie 33 kinderen zijn met ernstige verschijnselen van voedselver giftiging opgenomen in een ziekenhuis te Jessore. Aanslag. Op het huis van de 62-iarige Amerikaanse negerleider J. L. Leflore in Mobile (VS) is een bomaanslag ge pleegd. Leflore liep een lichte verwon ding op. Parkeeroplossing. In Parijs is een auto mobilist van 23 jaar na een woorden wisseling over verkeerd parkeren door een 56-jarige voorbijganger doodge schoten. De moordenaar zou door voor bijgangers gelyncht zijn als de politie hem niet tijdig had ontzet. Huis en hart. Het Pekingse „Volksdag blad" heeft opnieuw een scherpe aan val op premier Kosygin van de Sovjt- Unie gedaan. „Kosygin en zijn geest verwanten huizen dan wel in het Krem lin, maar met hun hart zijn zij in het Witte Huis", zo schrijft het blad. Overstromingen. Bij grote overstromin gen als gevolg van zware regenval zijn op Zuid-Celebes twintig bruggen weg gespoeld en een aantal grote gebou wen verwoest. Raketproeven. De Sovjet-Unie heeft be kendgemaakt dat de raketproeven met lange-afstandraketten die afgevuurd werden op doelen in de Stille Oceaan, ongeveer zesduizend kilometer van de Sovjet-Unie verwijderd, zijn beëindigd. De proeven hebben een maand geduurd. Macroblouse. Een meisje, dat de toegang tot een restaurant in Chicago was ont zegd omdat zij een lange broek droeg, wist dit verbod te omzeilen door de broek uit te trekken. Volgens de chef kelner kon de lange blouse van het meisje wel doorgaan voor een mini- jurk. Grensincidenten. In de afgelopen dagen zijn zeker tien Noordkoreaanse infil tranten door Zuidkoreaanse militairen of politie doodgeschoten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3