Dansgroep Joza Vlahovic komt een week te gast bij „Zieme" Verenigingsnieuws uit de IJmond Vanavond grootse intocht van wandelvierdaagse DE GROOTSTE SLUIS TER WERELD Wethouder De Boer reikte MHAS-diploma's uit r r I VERWARMING Joegoslaven treden in Beverwijk op m Ontvangst op Stadskantoor „Aanduidingen op stations misleidend" Deelnemers worden met muziek en bloemen ingehaald Sportdag Gymnasium Felisenum Marty Min exposeert in Galerie Boumans Havenberichten Voor het eerst allen geslaagd I r 1 karnemelk: koele drank» frisse drank, blanke drank, zomerdrank GAS- en OUESTOOK Velsen-IJ muiden MEERVAL Spoorwegvakverenigingen Klacht afgewezen tegen „Vrij Nederland'' fiSÉh KARNEMELK Hü - s Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. Zondagmiddag treedt de Joegosla vische dansgroep „Joza Vlahovic" op in de rozentuin van park „Schey- beeek" in Beverwijk. Deze 36 leden tellende groep uit Zagreb is een week te gast bij de Beverwijkse dansver- eniging „Zieme" (Zo is er maar één tje). De Joegoslaven (allen studen ten) die ook zondagavond in het Ken- nemer Theater voor iedereen (gratis) te zien zijn, werken tijdens hun ver blijf in Nederland mee aan het inter nationaal dansfestival in Leiden. „Zieme", een groot aanhanger van de Balkandansen, wilde graag een groep die aan het festival mee doet onderdak brengen. Na veel moeite is het gelukt om de Joegoslaven naar hier te krijgen. Er zijn namelijk wat moeilijkheden geweest met het consu laat in dat land. Zaterdag arriveert de groep in Bever wijk. „Zieme" heeft voor zijn gasten een aantrekkelijk programma opgesteld Het optreden wordt met enkele toeristi sche uitstapjes verlevendigd. Maandagochtend zijn de buitenlanders te gast op het Stadskantoor. Het is bijna zeker dat de Joegoslaven voor het ge meentebestuur een staaltje van hun kun nen zullen laten zien. Daarna vertrekt de groep naar Den Haag en Madurodam wordt niet overgeslagen. Aan dit bezoek is tevens een optreden in het Kurhaus verbonden. De gastouders en de dansers treffen elkaar dinsdagavond in Huize Scheybeeck voor een gezellig samenzijn De volgende dag staat een bezoek aan Amsterdam op het programma. Vanuit een rondvaartboot kunnen de „artiesten' een indruk opdoen van onze hoofdstad Marken, Volendam en Zaandijk, waar wordt gegeten, worden op dezelfde dag met een verzoek vereerd, 's Avonds staat de groep een optreden in het openlucht Theater in Bloemendaal te wachten. Sa men met de dansgroep Nevo (Nederlandse volksdans vereniging) geven de Joegosla ven donderdag een voorstelling in Zwol le. Vrijdagochtend staat het festival in Leiden te wachten. Daar danst „Joza Vlahovic" niet alleen, maar geven de le den ook les in hun danskunst. Tot slot van hun bezoek aan Nederland danst de groep een hele week in Amersfoort, van waar „Joza" koers zet naar België. Joza Vlahovic werd in 1945 opgericht Drie jaar later veroverde de groep een zilveren medaille op een jongerenfesti- val. Enkele jaren later ontvingen de dan sers een prijs van hun landsregering Een bronzen medaille werd in Moskou behaald. De bekroning van de groep kreeg in Helsinki gestalte waar een gou den medaille mee naar huis kon worden genomen. Het hoogtepunt van de groep werd in 1965 bereikt toen Joza Vlahovic de onderscheiding ten deel viel van de order van de president van de Joegoslavi sche republiek. De Balkandansen staan op het ogenblik erg in de belangstelling. De Israëlitische dansen zijn ook erg populair, maar bij Zieme" is men er van overtuigd dat het slechts een modegril is. „Zieme" heeft zich speciaal toegelegd op de Balkandans, waarmee de groep erg populair is ge worden. Vooral de schooljeugd heeft interesse voor „Zieme". Dat kan een gevolg zijn van de onderwijzing in deze dansvorm op bepaalde middelbare scholen. Eind augustus is de dansgroep „Zie me" van plan een groot openluchtbal te organiseren. VRIJDAG 30 JUNI Ruïne van Brederode, Santpoort, van 21 uur af geopend; concert op geluidsband, grammof oonplatenconcert, tentoonstelling van plastieken en tekeningen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945, IJmuiden, geopend van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 19 tot 21.15 u.; filiaal gemeen tebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Sant poort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüs- telaan 79, 19 tot 21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 19 tot 21 uur; filiaal r.-k. open bare leeszaal en bibliotheek in Velsen-N., Banjaertstraat 13: 19 tot 21 uur. ZATERDAG 1 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, van 21 uur af geopend; verlichting, concert op ge luidsband, tentoonstelling van plastieken en tekeningen. Bibliotheken- De gemeentelijke openbare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Vel- sen-Noord, Santpoort-Noord en Willems beekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. De dansgroep „Zieme" (hier ook in Joegoslavische kostuums) zal de Joegoslaven tot en met vrijdag her- hergen. Zowel in de rozentuin als in het Kennemer Theater zal ,jZieme" tezamen met „Joza Vlahovic" op treden. KONINGSTRAAT 4 - IJMUIDEN Alle maten AQUARIA Tropische vissen - planten enz. ALLEEN ZATERDAGS DINSDAGAVONDS 7—9 UUR voorlichting over inrichting ziektebehandeling enz. De Fedratieve Spoorweg Vakvereniging heeft in haar orgaan „Recht Spoor" scherpe critiek geleverd op het systeem dat de Nederlandse Spoorwegen heeft in gevoerd op de stations Haarlem, Amersfoort, Utrecht, Schiedam, Weesp en Den Bosch. Op deze stations zijn aandui dingen van perrons vervangen door aan wijzingen naar sporen. In het orgaan wordt gesteld dat deze stations voor de reizigers doolhoven zijn geworden, waar haast niet uit wijs is te worden. De voorzitter van de fedratie, de heer Gijsbertsen in Utrecht, is van mening dat het meest bezwaarlijke is dat cijfers die op het ene station perrons aanduiden op het andere gelden voor sporen. Dit zou uitermate misleidend werken. Het nieuwe systeem zou aanmerkelijk begrijpelijker zijn indien het in het ge hele land tezelfdertijd was ingevoerd. Thans zouden de mensen die veel reizen er wel wijs uit worden, maar de anderen zeker niet. De stevige westenwind zorgde donder dagavond bepaald niet voor de sfeer van een zomeravond, maar dit verhinderde niet dat de derde wandeldag van de avondvierdaagse in de IJmond een suc ces is geworden. Gisteravond ging de wandeling op nieuw over de ponten, maar nu naar het bebouwde IJmuiden met de nieuwe ho ge flatgebouwen en voor vele 15 kilome ter tippelaars wekte dit herinneringen op aan het vroegere IJmuiden: langs de vishallen en de Heerenduinweg kwam men in omgeving van de Fazantenlaan in IJmuiden-Oost. De eerste groep die zich om zeven uur terugmeldde aan de startplaats in de Smidt van Gelderstraat was die van de Zeewij kschool, onder leiding van het hoofd der school, de heer W. J. Schip per. De oudercommissie van deze school, die reeds maandagavond aan de vierda gentrip begon, had na aankomst van de pont aan de noordzijde voor een bloem rijke huldiging gezorgd. Getooid met fleurige bloemen werden de laatste hon derden meters afgelegd. Bij de zandbak van de kleuterschool werden medailles uitgereikt. De Zeewijkschool haalde haar twaalfde groepsprijs en de leider zijn welverdiende „nummer twaalf". Bij de ze groep waren oud-leerlingen, die voor de derde maal en zelfs negende meewan- delden. Ook de groep van de Sportbond (NASB) uit IJmuiden kreeg gisteravond reeds bloemen, medailles en groepsprijs, evenals enkele individuele deelnemers. Overigens waren er gisteren zowel on derweg als bij binnenkomst wandelaars die wegens blaren een behandeling dien den te ondergaan om vanavond het slot te kunnen meemaken. Het Rode Kruis wist er wel weg mee. De lijst van wandelaars vermeldt ook mejuffrouw D. v.d. Pais uit IJmuiden, die voor de 12de maal meewandelt. Vanavond is de grote intocht, nadat al len via Wijk aan Zee aan de Anjelieren laan (vijver) in de omgeving van de Be verwijkse Warande om kwart over acht verzameld zijn. Met de vele honderden wandelaars en bijna tweehonderd leden van de eerder genoemde drumkorpsen kan dit weer een groots slot worden van het wandelfestijn in de IJmond, dat ve- velen heel veel genoegen heeft gegeven. Dank zij ook de staf van medewerkers, onder de algehele leiding van de heer M. J. Marcus. Met een zeer geslaagd tweedaags sport toernooi besloot het Gymnasium Felisenum dit schooljaar. Op de sintelbaan Adri- chem in Beverwijk werd de atletiekvijf kamp gehouden. De bekerwinnaars wa ren: Meisjesklas 1 en 2, 1. Ynnit Taber- nal. 2. Eri Visser, 3. Reinild Mees; Jongensklas 1 en 2. 1. Kees Gouds waard, 2. Willem Mees, 3. Maarten van Tol; Meisjesklas 3-4-5, 1. Saskia Maters, 2. Mieke Bruyning, 3. Marry Rijlaarsdam; Jongensklas 3-4-5, 1. Jan Willem Slig- ting. 2. Jan Mulder, 3. Frank van Dix- hoorn. De onderdelen: verspringen: Margriet Prins, Saskia Maters, Kees Goudswaard, Hidde Heringa. Kogelstoten: Mappie Scholten, Marry Rijlaarsdam, Jan Wil lem Bruntink, Rob Vedder; Speerwer pen: Ynnit Tabernal, Anja Rietman, Kees Goudswaard, Jan Mulder; Sprint: Ynnit Tabernal, Mieke Bruyning. Maarten van Tol, Hidde Heringa; 400/800 m: Eri Vis ser. Saskia Maters, Maarten van Tol, Jan Willem Sligting. 5 x 80 m. estafet- te:4e klas met Saskia Maters, Mieke Bruyning, Jan Willem Sligting, Hidde Heringa, Han Pronker. Het onderlinge klasse softbaltoernooi werd door de derde klas gewonnen. ADVERTENTIE Spaarzaamheid is een wijs beleid Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Rein Bloem moest donderdag in gale rie Boumans de opening der tentoonstelling van Marty M. Min uit Bergen zonder de exposant verrichten. Door allerlei om standigheden kon de schilder niet tijdig aanwezig zijn. Toen vele kunstminnende genodigden al aan de openingsbanaan stonden te kluiven, stapte Mart Min met zijn vrouw het intieme zaaltje achter de fotozaak Boumans binnen. Dat belette de heer In 't Hout van de Culturele Raad Noord-Holland de schilder aan het pu bliek voor te stellen. Marty M. Min woont en werkt in Ber gen. Hij ontving zijn opleiding aan de kunstnijverheidsschool in Amsterdam en in Stockholm. Zijn schilderijen, gouaches en tekeningen waren eerder te zien in gen, Alkmaar, De Rijp en nu tot en met 25 juli in Beverwijk. Donderdag te IJmuiden aangekomen: Benin- kust. van Antwerpen; Christina Oldendorff, Norfolk IJmuiden; Diogenes. Antwerpen: Ner- landia. Gothenburg, Buitenhuizen; Odax, Noord zee: Velox, Londen; Noord, Fowey; Maron, Paramaribo; Waverstroom, Par; Militence, Ro chester; Barken, Londen. IJmuiden; Apricity, Londen; Tor Anglia. Immingham; Cimbria, Van couver: Delfzijl, Great Yarmouth; Bern, Fo wey; Anglia. Londen, IJmuiden; Ulysses, Ant werpen; Nautilus. Londen; Syktyukar. Avon- mouth; Tasman, Londen; Bruse, Oslo; Ernst Mittmann. Bremen Shoreham, Londen; Gré, Greenwich, IJmuiden; Sanne Stenhoy. Pors- grun, IJmuiden; Gazelle. Boston, Zaandam; Port Talbot, Londen; Vliestroom, Grangemouth, IJmuiden. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Wal cheren, naar Rotterdam; Anda, Kirkaldy, IJmui den; Prudentia, Kingslyn, IJmuiden; Windsor Queen. Leith; Alert. Londen; IJstroom, Dagen ham; Nerlandia. Lissabon, IJmuiden; Wotan, Dagenham; Egret, Liverpool; Tor Anglia. Go thenburg; Spaamestroom, Manchester; Tauru», Helsinki; Aida. Harwich, Zaandam; Patria. Ant werpen: Fidra, Plymouth; Plover, Felixtowe; Drenthe, Mariage, IJmuiden. Vrijdag te IJmuiden aangekomen: Hoechst, van Antwerpen; Jongkind, Hull; Havdrott, Puer to Ordaz. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Apricity, naar Dublin; Gruno. Londen; Lies. Aalborg. Zaandam; Velox, Montrose; Hias. Rotterdam; Stechenpferd, Bremen Wiking, Bremen. IJmui den: Zwarte Water. Odense, IJmuiden: Ber- kelstroom. Goole, IJmuiden; Aud Presthus. Le Havre; Mads Skou, Bremen; Schokland, Fleet wood; Theron, Point a Pietre. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) De Raad voor de Journalistiek, het tuchtcollege van de Federatie van Neder landse Journalisten, heeft een klacht van de VPRO-verslaggever Dick Verkijk afge wezen, die het weekblad ervan beschul digde de discussie rond generaal Von Kiel- mansegg te hebben gevoerd op een wijze die in strijd is met de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten. De raad heeft dit verwijt verworpen. Op 4 oktober zond de VPRO-televisie een documentaire uit, waarin de samen steller, Dick Verkijk, tot de conclusie kwam, dat Von Kielmansegg zich reeds Bij het Belgische plaatsje Zandvliet, dicht bij de Nederlandse grens, wordt morgen de grootste zeesluis ter wereld geopend voor het scheep vaartverkeer. De sluis is 500 meter lang en 57 meter breed. Over de bouw heeft men zes jaar gedaan. De sluis vormt de verbinding tussen de Schelde en het nieuwe industrie- en haventerrein ten noorden van Antwerpen. tijdens de oorlog heeft gerehabiliteerd door zijn verzetswerk tegen het nazisme. „Vrij Nederland" publiceerde daarna een artikel, waarin de conclusies van Dick Verkijk op alle punten werden aangevoch ten. ADVERTENTIE fig 'V* I HHI aai MÉU 1 V 5... - Zesendertig geslaagde kandidaten van de gemeentelijke middelb. handelsavond school in IJmuiden hebben donderdag avond uit handen van de wethouder van onderwijs in de gemeente Velsen, de heer H. de Boer, het zo fel begeerde diploma ontvangen. Voor deze speciale gelegenheid waren in de gymnastiekzaal van de Willem de Zwijgerschool in IJmuiden onder anderen aanwezig de rijksgecommiteerden, het aan de avondschool verbonden lerarenkorps, alsmede enkele ouders van de geslaagde kandidaten. De feestelijk getinte avond werd ge opend door de directeur van de school, de heer R. Otten, die bijzonder verheugd was met het uitmuntende resultaat van de examens, want alle voor het examen opgekomen leerlingen zowel voor de driejarige, als voor de vijfjarige cursus waren geslaagd. In de acht jaar dat de heer Otten als hoofd van de school is aangesteld, is het dit jaar voor de eerste maal, dat geen enkele kandidaat voor het examen is afgewezen. De directeur ver zekerde de aanwezigen, dat er tijdens de proeve van bekwaamheid niets door de vingers was gezien en dat de geëxami- neerden honderd percent aan de rijks normen hadden beantwoord. Tevens maakte de heer Otten van de gelegenheid gebruik, om de geslaagden aan te raden zich verder te bekwamen; bijvoorbeeld in handelscorrespondentie of boekhouden, daar degenen die tegen woordig in de administratieve sector werkzaam zijn, een geduchte concurrent in de computer ontmoeten. Wethouder De Boer begon zijn woord van lof met een onvoldoende aan zichzelf toe te kennen, daar hij door drukke werk zaamheden niet geheel op tijd bij de di ploma-uitreiking aanwezig was. Hierna complimenteerde de wethouder in de eerste plaats de aanwezige leer krachten door op te merken, dat het de beste docenten zijn die behalve hun zware dagtaak nog het geduld kunnen opbren gen om in hun avonduren les te geven. Maar ook degenen, die 's avonds nog de moed weten op te brengen om door te studeren, worden in de maatschappij veelal hoog aangeslagen, verzekerde de heer De Boer. De heer Otten wenste de geslaagde jongens en meisjes geluk met het be haalde succes. Vervolgens ontvingen de geslaagde kandidaten het diploma, dat hun werd uitgereikt door de wethouder. Zes geslaagden met het hoogste aantal punten op de cijferlijsten werden boven dien met een boek verrast. De geslaagden voor de driejarige avondcursus zijn: F. Dammers. E. van Dorp, F. B. Hagedoorn, A. E. Huijboom, A. Koning. A. M. Meesters. H. van Ries- sen, J. A. E. Schaap, J. J. Sintenie, E. G. Tol, M. J. de Vries, J. Baak. M. J. Hooge- werf, M. H. B. Huijbens, E. van Kan, J. H. Kistemaker, M. v.d. Kuil, A. v.d. Lugt, H. Moos, R. A. van Opbergen, M. Post, M. C. Scheffer, A. Schepers, M. Schouten, A. W. Timmerman, C. C. M. te Welscher, P. P. Wullaert. Voor de vijfjarige cursus slaagden de volgende kandidaten: C. Barnhoorn, J. P. van Dorp, W. C. Kruiswijk, P. J. v.d. Linden, L. J. H. M. Prüst, P. J. Rietdijk, H. G. de Vries, I. M. de Vries, N. de Weers. ADVERTENTIE CENTRALE- LUCHT- BEDRIJFS- MEERKAMER- Gratis advies en prijsopgave Technisch Bureau DE JONG Zeeweg 343 - IJmuiden - Tel. 11076

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5