AGRARIËRS IN SANTPOORT ZIJN ONGERUST OVER DE TOEKOMST Vrees dat bedrijven zullen wegkwijnen lm Commentaar wethouder Ockeloen raak PRISMA mSSmSm mm Officier eist 10 maanden cel voor verduistering goederen O kom kijken en vragen bij Grote aanvoer van aardbeien keus van de sportieve man VRIJDAG 3 0 JUNI 196 7 6 Onzekerheid Onhoudbaar Oplossingen Nieuw gebied kolen,olie, gas? Streekplan en bestemmingsplan De bedrijven Ingebruikneming HAARLEMSE RECHTBANK Schulden Inklimming Kustvaarder sleepte Engels jacht binnen DRIESSEN JUWELIERS 't SILVER STOEPKE De gemeenteraad van Velsen heelt onlangs tijdens een openbare ver gadering in voorbereiding verklaard een bestemmingsplan voor het ooste lijk gedeelte van de gemeente Velsen. In dit gedeelte zijn belangrijke agra rische bedrijven gevestigd, maar vol gens het streekplan voor het Noord- zeekanaalgebied moet deze land- en tuinbouwstrook de bestemming re creatiegebied krijgen. De gemeente lijke plannen dienen te worden inge past in het streekplan. Daarom wilden Burgemeester en Wethouders van Velsen reeds nu de bevoegdheid ver krijgen om vergunningen voor bouw- objecten ook kassenbouw op de betreffende gronden voorlopig aan te houden. Het gaat om de strook grond langs de rijksweg van Velsen naar Haarlem, aan de linkerzijde van de weg als men uit Velsen komt. Daar liggen kapitale agrarische bedrijven, die zich belem merd voelen in hun ondernemings vrijheid. De gezamenlijke agrarische organisaties hebben zich met betrekking tot deze kwestie per brief gewend tot de fractie voorzitters in de Velsense gemeenteraad. In deze brief spreken zij hun ongerust heid uit over „bevriezing" van het betrok ken gebied. Verscheidene bedrijven zou den in hun bestaans- en expansiemoge lijkheden worden bedreigd. De gezamen lijke organisaties hebben er met klem op aangedrongen, geen voortijdige maat regelen te nemen en eerst het definitieve streekplan af te wachten. Een gesprek met enkele betrokkenen verduidelijkt de problemen waarvoor deze groep Santpoorters zich ziet gesteld. Problemen, die weinig mogelijkheden bieden voor een bevredigende oplossing op korte termijn. De bedrijven verzetten zich niet in eer ste instantie tegen het streekplan. Als het werkelijk noodzakelijk wordt geacht, dat hun grond in het recreatiegebied Spaarndammerhout wordt opgenomen, dan zullen zij dit nuchter aanvaarden. „Dergelijke ontwikkelingen kan je nu eenmaal niet tegenhouden", zeggen de agrariërs. Maar de grote ongerustheid schuilt in de onzekerheid, in de angst voor een zeer langdurige procedure, die de bedrijven remt in hun ontwikkeling en in zekere zin lam legt. Nu al heeft het gemeentebe stuur van Velsen belemmerende maat regelen genomen, terwijl het streekplan nog definitief moet worden vastgesteld. Als dit plan ongewijzigd wordt aange nomen dan komt de Santpoortse strook in het recreatiegebied te liggen. De reali sering van dit recreatiegebied zal mil joenen guldens en vele jaren vergen. Wie die miljoenen op tafel zal leggen, daar over is nog niets bekend. Verscheidene instanties en autoriteiten hebben de vrees uitgesproken dat het betreffende recrea tiegebied niet te handhaven zal zijn als de in Amsterdam geconcentreerde haven en industriebelangen de grond nodig zul len hebben voor verdere expansie. Voor die expansie zou Amsterdam ook alternatieve mogelijkheden kunnen vin den in het gebied langs het toekomstige Oostvaardersdiep, in de richting van de nieuwe IJsselmeerpolders. Maar het is de vraag of dat gebied tijdig genoeg be schikbaar zat komen. Hoe de ontwikkeling ook zal zijn. er zullen vele jaren verstrijken en onder tussen zijn de Santpoortse agrariërs nu al genoodzaakt om passen op de plaats te maken. Dat is vooral voor de bollenkwekers en -exporteurs een onhoudbare situatie in een tijd waarin juist deze sector in de agrarische bedrijvigheid volop in be weging is en men bijvoorbeeld in E.E.G.- verband voor allerlei nieuwe ontwikke lingen staat, die een snelle aanpassing van de bedrijven noodzakelijk maakt. Die aanpassing kan enkele bedrijven voor de noodzaak van een volledige omschake ling plaatsen die grote investeringen zal vergen. „Er gebeurt tegenwoordig in deze sec tor meer in een maand dan vroeger in jaren", zegt de heer A. Nijssen senior, met wie wij over deze kwestie een ge sprek hadden. Hij benadrukt als bollen- exporteur dat het steeds moeilijker wordt om een slagvaardig bedrijfsbeleid te voe ren. Dat wordt bijna onmogelijk wanneer men er niet zeker van kan zijn of men kan blijven beschikken over de grond en over voldoende uitbreidingsmogelijkheden. Dan haalt men letterlijk en figuurlijk de grond onder een bedrijf vandaan. Dat geldt uiteraard voor alle bedrijven in het toekomstige recreatiegebied tussen het Amsterdamse haven- en industrieter- rem en dat van de IJmond. In Santpoort spitst dit probleem zich toe naar aanleiding van het belemmeren de besluit van de Velsense gemeenteraad. Wat zijn nu mogelijke oplossingen? Ten eerste, dat de grond langs de rijks weg een agrarische bestemming behoudt en dus wordt onttrokken aan het in het streekplan geprojecteerde recreatiegebied. Die strook zou dan echter zo groot moeten zijn. dat de uitbreidingsmogelijkheden voor de bedrijven tot in de verre toekomst zijn verzekerd. Uitsluitend handhaving van de bestaande bedrijven is niet vol doende. Of het mogelijk zal zijn een grote strook grond een agrarische bestemming te laten behouden, terwijl deze grond nu al een voorlopige recreatieve bestemming heeft en men zich er nu al ongerust over maakt of dit gebied, ook als recreatie terrein, op den duur niet opgeofferd zal moeten worden aan de haven- en in dustriebelangen, is een vraag waarop nog geen zinnig antwoord is te geven. De Santpoortse bedrijven zouden willen dat er maar zo spoedig mogelijk een keuze wordt gedaan, hoe die keuze ook zal zijn. Men moet weten waar men aan toe is. Men vreest het „langzaamaan verzieken" van de bedrijven door de beperkingen waardoor het straks gemakkelijk zal zijn om de strook als agrarisch gebied van de kaart te vegen „omdat de bedrijven dan niet meer van zoveel betekenis zijn". „Als we toch weg moeten, laat men dan zo spoedig mogelijk de knoop door hakken", is het standpunt van de Sant poorters. „Dan hebben we nog de tijd om maatregelen te nemen". Een deel van de agrariërs zal dan wel licht het bedrijf zo lang mogelijk voort zetten en dan een schadeloosstelling ac cepteren. De anderen en niet de kleinste be drijven zullen zich op andere gebieden gaan oriënteren. De heer A. Nijssen senior vat zijn me ning als volgt samen: „De regering zou voor de bollenbedrijven een groot en nieuw project op moeten zetten. Overal moeten bollenkwekers verdwijnen als ge volg van stadsuitbreidingen, enzovoort. Er zou nu al gewerkt moeten worden aan een geheel nieuwe bollenstreek, bijvoor beeld in de nieuwe IJsselmeerpolders. Met steeds maar weer een incidentele verplaatsing van de bedrijven die tot een verspreiding leidt komen we er niet. Een optimaal resultaat is alleen mo gelijk bij een nieuwe concentratie van de bedrijven om een centrum met aanver wante bedrijven, een veilingorganisatie, aangepaste vervoersmogelijkheden, enzo voort. Voorlopig is er maar één realiteit: de vrees dat de bedrijven kapot zullen gaan aan een jarenlange procedure. ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GEVAL T - Foto: Intensivering van de tuin bouw leidt onvermijdelijk tot de bouw van kassen, die echter niet passen in een recreatief groenge bied. De Santpoortse kwekers maken zich zorgen over de ruimte die er over zal blijven voor de uitbreiding van hun bedrijven. Op de foto een overzicht van de bedreigde strook. kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden De ongerustheid en de onzekerheid die de agrariërs op dit moment vervul len is volkomen te begrijpen. Vast staat dat de zekerheid, die iedereen in zijn bestaan graag heeft, is aangetast. Die zekerheid is ook een uitgangspunt van het beleid van het gemeentebestuur. Het zal zeker doen wat in zijn vermo gen ligt om een wegkwijnen van be drijven te voorkomen. De opvatting die uit bijgaande bij drage blijkt hinkt op verschillende gedachten. Enerzijds staat er: „De grote ongerustheid bestaat uit de onzekerheidsfactor" en „Als we toch weg moeten, laat men dan zo spoedig mogelijk de knoop door hakken". en anderzijds: „Het streekplan is nog niet vastge steld en nu zijn er al belemmerende maatregelen genomen". Behalve door de menselijke neiging om in dergelijke in het persoonlijke leven ingrijpende situaties zo te reage ren- het verstand zegt „het is nu een maal zo", het gevoel zegt „maar ik wil het niet" komt dit door een niet juist begrip van de betekenis en de be doeling van de nog nieuwe wet op de ruimtelijke ordening. Op grond van deze wet worden het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied en de ge meentelijke bestemmingsplannen voor bereid. Het systeem van deze wet is, dat voor de grote lijnen de provincie de bevoegdheid heeft om de gemeenten een bepaalde aanwijzing te geven voor het gebruik van de ruimte, maar dat de gemeenten meer bevoegdheid krij gen dan tot dusverre om binnen die grote lijnen de nadere uitwerking te bepalen. Het ingrijpen van de provincie dat moet gebeuren aan de hand van het streekplan is dus uitzondering en slechts voor de grote lijnen bedoeld, wanneer een gedeeltelijk bestem mingsplan een gewenste ontwikkeling in een streek sterk bemoeilijkt of on mogelijk maakt. Het gemeentelijk bestemmingsplan is echter het belangrijkste en het enige dat in feite een direct regelende wer king heeft. Nu heeft de Raad van Vel sen zich uitgesproken voor een recre atieve bestemming van het gebied ten oosten van de rijksweg, zoals dit in het ontwerp streekplan is aangegeven. Bekend is dat alle gemeenten in dit gebied zich eveneens vóór dit recrea tieve gebied hebben uitgesproken. In de nota's van de regering over de ruimtelijke ordening is dit gebied ook voor de recreatie bestemd. Daarom is te verwachten dat van hogerhand een gemeentelijk bestemmingsplan, dat dit gebied een in hoofdzaak recreatieve bestemming geeft, zal worden goedge keurd. Wethouder C. Ockeloen. Het zou daarom de onzekerheid ver groten indien het gemeentebestuur van Velsen niet zo spoedig mogelijk een bestemmingsplan voor dat gebied zou voorbereiden, nu de Raad van Velsen zijn standpunt heeft bepaald. Zoals uit het voorbereidingsbesluit blijkt, wil het gemeentebestuur reke ning houden met de kapitaalintensieve bedrijven die langs de rijksweg geves tigd zijn voor zoveel dit het gemeente bestuur wenselijk en mogelijk leek, is voor die bedrijven de ruimte onbelem merd gelaten. Uit het systeem van de wet vulgt, dat de hogere overheid dit zeer waar schijnlijk zal goedkeuren, omdat het de taak van het gemeentebestuur is alle belangen tegen elkaar af te wegen. Onnodig wachten zou het wegkwij nen van bedrijven bevorderen en ze ker ook het menselijk leed dat met deze ontwikkeling gepaard gaat ver groten. Op grond van de beslissing weet men nu wat wacht. Nog een opmerking over de realise ring van dit gebied. Men moet zo'n groot recreatiegebied niet vergelijken met een groot bouwwerk. Een groot bouwwerk, denk aan het nieuwe Schip hol, dat evenveel gekost heeft als de inrichting van dit gebied, kan pas ge bruikt worden als het helemaal klaar is. Eerst moet er 300 miljoen geïn vesteerd zijn, dan pas krijgt het zijn bestemming. Bij dit recreatiegebied is dit totaal anders. Zodra het gebied op grond van een geldig gemeentelijk bestemmings plan voor de recreatie bestemd is, kun nen delen ervan worden ingericht en voor de recreatie in gebruik gegeven worden. Onze gemeente heeft nu in dit gebied al grond, die wellicht meteen aan een recreatief doel dienstbaar kan worden gemaakt. Vanuit dit begin kan verder worden gewerkt. Natuurlijk is het nodig dat er ook voldoende geld komt om het gehele gebied in te rich ten. binnen een redelijke tijd, want uit eindelijk is het gebied eerder aan de kleine dan aan de grote kant, gemeten naar de recreatiebehoeften. Maar de in de overgangstijd nog aan wezige agrarische bedrijven en activi teiten zijn voor de recreatie bepaald niet storend. Niet alleen een boer maar ook een stedeling kijkt met genoegen naar een weide met vee of een akker met gewas, vooral als het omrinde landschap, door bosschages bijvoorbeeld een verzorgd, aantrekkelijk aspect krijgt. De officier van Justitie van de Haar lemse rechtbank heeft donderdag tegen een 23-jarige fabrieksarbeider uit Zaan dam zes maanden gevangenisstraf, voor waardelijke terbeschikkingstelling en toe zicht van de reclassering geëist. De man had in de eerste twee maanden van dit jaar een aanzienlijke hoeveelheid goede ren gekocht zonder deze evenwel volledig te betalen. Zo had hij in januari een televisie en een radio gekocht voor een waarde van 1148, in februari meubilair voor een bedrag van 1125, een gaskomfoor en lampen voor 230 alsmede voor een ge ring bedrag in februari en maart aan drank en consumpties. In maart had hij ook een Duitse postwissel gestolen van ƒ372,95. De officier verweet de man, dat hij vele nachten in nachtclubs had doorge bracht, terwijl vrouw en kinderen thuis waren. „Als u zo doorgaat", aldus de officier, wordt u nog eens onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld." De raadsman van de verdachte meende dat er, zo hij bij de reclassering een man zou kunnen vinden met wie hij goed overweg zou kunnen, alle hoop niet ver loren was. Een 50-jarige assurantie-agent uit IJmuiden stond terecht voor het feit dat hij een huurkoopovereenkomst niet was nagekomen, zich in Velsen 123 had toe- geeigend en als verzekeringsagent 2000, die hij van cliënten had ontvangen, niet had afgedragen. Tegen hem eiste de offi cier één jaar en drie maanden gevange nisstraf. De man had schulden tussen de 25 tot 30 duizend gulden. De feiten waren tussen december en februari gepleegd. Tien maanden gevangenis, waarvan twee voorwaardelijk, eiste de officier te gen een 28-jarige kraandrijver uit Be verwijk. Deze was in januari in een wo ning binnengekommen en had een foto toestel en geld gestolen. In februari was hij eveneens in een pand in Beverwijk binnengedrongen en had een lasapparaat en schroevedraaier gestolen. In deze drie zaken doet de rechtbank op 13 juli uitspraak, 's ochtends om half tien. De Nederlandse kustvaarder „Antarcti ca" is donderdagmiddag het Engelse jacht „Mareld" uit Londen te hulp geko men nadat het scheepje drie mijl van het lichtschip Goeree door het slechte weer in grote moeilijkheden was geraakt. De kustvaarder nam de „Mareld" met haar twee opvarenden op sleeptouw en bracht het jacht naar de berghaven in Hoek van Holland. Geen spreekuur. De wethouder voor de financiën in Velsen, de heer J. G. Kolkman, houdt op woensdag 5 juli geen spreekuur. ADVERTENTIE Een rood badpak, blond haar, blauwe lucht. Een kleurige va kantieherinnering. Dat kunt U ook! Met een camera die U (des noods automatisch) bij de be lichting helpt. Maak zo, probleemloos, Uw kleurendia's of foto's. Spranke lend mooi en scherp. Probleemloos is de Agfa Isomat Rapid. Altijd goede opnamen door dat de belichting automatisch wordt geregeld. Duidelijke zoe- J ker. Rood/groen signaal vertelt wanneer afgedrukt kan worden. Haarscherpe Color-Agnar lens. Beveiliging tegen dubbele foto's. Een camera die rr\ U helpt mooie VJ dia's en foto's f \Jm te maken. 7 Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 Ondanks het gure weer was donderdag de aanvoer op de speciale aardbeienvei ling in Beverwijk groter dan men had verwacht. Duizenden kistjes en sloffen vormden de aanvoer van een dag hard plukken. De aardbeien komen groten deels uit Heemskerk, voorts komen ook heel mooie partijen uit Limmen, die da gelijks per vrachtauto aangevoerd wer den. De handel had in grote lijnen een zelfde verloop als de dag te voren, al la gen de prijzen dan misschien iets lager. De sloffen varieerden van 210 tot 350 cent per stuk, terwijl voor de kistjes van 170 tot 280 cent per stuk betaald werd. De soort Red Gauntlet beheerst da markt. ADVERTENTIE in edelstaal f 99.- idem met datum f 105.- en vele andere modellen Watersport voor zonnige dagen... Maar water is voor een horloge - die dag-en-nacht doorwerkende, minuscule supermachine - een voortdurende bedreiging. Daarom is Prisma Dolphin zo'n technische prestatie. 100 °/o waterdicht door drievoudige extra afdichting:bodem met extra o-ring, kroon met rubber-pakking, glas met extra condens-ring. Zelfs het kleinste waterdeeltje komt daar niet door! Daarom is Prisma Dolphin de keus van de sportieve man. Sinds 1776 Barteljorisstraat 1, hoek Smedestraat, Haarlem - Telefoon 20049 Grote Houtstraat 49 - Haarlem - Telefoon 20049

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6