STEEDS HARDNEKKIGER GERUCHTEN OVER EEN REVOLUTIONAIR-NIEUWE VOLKSWAGEN MET TWEE LITER-MOTOR VOORIN, MAAR DE „REUS VAN HULT ZICH IN RAADSELEN Er zijn (misschien) geen slechte auto's meer welke is nu eigenlijk - voor u - de AUTO RECHTS GERICHTE ZOEMER ZATERDAG 1 JULI 1967 W Erbij W 13 IN WOLFSBURG, driftig kloppend hart van het gigantische Volkswagen-imperium, gonst het van de geruchten. De reus zelf zwijgt in alle talen, maar iedereen voorvoelt het: er zijn grote veranderingen op til bij VW. De eerste sensatie kwam eind vorig jaar met de bekendmaking dat de produktie beperkt zou worden. De tweede volgde enkele weken geleden, toen bekend werd dat de directie van Volkswagen de Bondsregering om financiële steun gevraagd had o.a. voor nieuwe investeringen. Bonn ant woordde met een verwijt: „Wolfsburg heeft de kardinale fout herhaalddie Henry Ford maakte toen hij maar doorging met T- Fordjes te bouwen, ook toen niemand die meer wilde hebben". VW, aldus Bonn, had tijdig een wagen voor de middenklasse moeten brengen in de trant van de Keulse Ford 2000 die zich als een groot verkoopsucces gaat aftekenen Verwijten uit Bonn „Dalend optimisme" VERGELIJKENDE PROEFRIT DE BESTE MAATSTAF Jan Publiek Geen dumping AL TWINTIG JAAR achtereen is de kleine, krappe, „doodge wone" maar oersolide Volkswagen de meest-verkochte auto ter wereld. Die weergaloze triomftocht zou nu echter ten einde lopen, en wel in hoofdzaak omdat het koopkrachtige publiek tegenwoor dig meer comfort, meer ruimte en meer snelheid verlangt, terwijl de man met de smalle beurs (altijd VWs belangrijkste afnemer) in verband met de onzekere economische situatie aarzelt om zijn spaarcentjes in een nieuwe „kever" te steken. Heeft VW de boot gemist door niet tijdig om te schakelen op grotere en duurdere auto's, of broeit er toch iets in Wolfsburg? Heel de internationale auto-industrie wacht in spanning af. VANUIT BONN is een regen van verwijten aan Volkswagen gericht en dat terwijl de Duitse regering toch werkelijk wel een aardig centje heeft verdiend aan de Volkswagenproduktie en -export, zelfs als men alleen maar denkt aan de Amerikaanse dollars, die de VW heeft ingebracht. Zo hemelhoog juichend als Bonn prof. Nordhoff heeft gehuldigd voor zijn werk in de voorbije jaren, zo scherp bekritiseert men nu zijn echte of vermeende fou ten, maar vooral VW's verzuim om een andere wagen te ontwikkelen ter vervanging van de befaamde „kever". Ook uit de aandeelhoudersvergadering van Volkswagen kwamen soortgelijke verwijten. Prof Nordhoff heeft hierop door zijn ziekte nog niet kunnen rea geren. De belangrijkste vraag, die heel Duitsland en half Europa thans be zig houdt: Is de bekende Volkswagen uit de tijd? De fabriek verklaart cate gorisch, dat de belangstelling voor de kever noch in het binnenland, noch in het buitenland is gedaald. De goed kope nieuwe Volkswagen 1200, in Nederland nog onder de vijf mille grens, is een verkoopssucces. Wolfburg produceert elke dag 5800 kevers, waarvan ruim duizend in de goedkoopste uitvoering. De Duitse uit- Na 3 september zal Zweden rechts verkeer hebben. Om automobilisten met al te linkse neigingen voor fouten te behoeden, hebben listige fabrikan ten een zoemer ontworpen, die luid be gint te kreunen als een auto op de verkeerde weghelft komt. Hoe de zoe mer bij inhalen reageert, is ons helaas niet bekend. voer naar de Verenigde Staten steeg in 1966 met vijfentwintig percent en de kever heeft daarvan het leeuwedeel geleverd. PROF. NORDHOFF zei, voor zijn re cente ziekte, in een interview voor de Duitse televisie „dalend optimistisch" te zijn. Oorzaak van de moeilijkheden was volgens hem gebrek aan vertrouwen in de ontwikkeling van de Duitse eco nomie in de toekomst omdat men nog niet weet waar de nieuwe coalitiere gering heen wil Het zijn vooral de fa- DE MEESTE automobilisten zijn in tussen nauwelijks bereid, objectieve maatstaven aan te leggen bij de aan koop van een nieuwe wagen. Dat be wijst al dadelijk de van land tot land en van jaar tot jaar verschillende voorkeur voor de kleur van de caros- serie. Objectief gesproken is de vei ligste (voor de tegenligger meest op vallende) kleur knalgeel, de kleur die in verschillende landen wordt verkozen voor wegenwacht en posterijen, met name waar deze laatsten zich volgens oude diligence-traditie tevens met het personenvervoer bezighouden. Maar knalgeel is voor personenauto's aller minst in trek. Grijs in allerlei scha keringen was jaren favoriet en wordt nog altijd veel gevraagd, hoewel het speciaal bij mist en in de schemering de gevaarlijkste kleur is die men kie zen kan. SOMS SPELEN voor de koper utili teitsoverwegingen een rol. Zwart en wit zijn in geval van carrosserie-schade gemakkelijk bij te werken. Op grijs vallen stof en modder het minst op. Maar doorgaans komen zulke motive ringen achteraf. En autoverkopers we ten, dat vooral de vrouw een (door persoonlijke smaak en mode bepaalde) stem in het kleurenkapittel heeft. La- wij eerlijk erkennen: het is allerminst onbelangrijk, dat wij elke dag opnieuw met welgevallen naar het voor onze deur geparkeerde vehikel kunnen kij ken. Zoals wij met superieure minach ting onze neus ophalen voor de (af schuwelijke) kleurkeuze van onze bu ren. OOK OP technisch terrein is absolu te waarheid een illusie. Was dat te verwezenlijken, spoedig zou er nog maar één automerk worden gekocht: „het beste". En alle andere merken konden hun fabriekspoorten wel sluiten In werkelijkheid ziet het beste er voor elke koper anders uit. Zoals wij een brieksarbeiders en de kantoorbedien den die zich door de toenemende werkloosheid onzeker zijn gaan voelen, maar die vormen juist voor ruim tachtig percent de kopers van de Volkswagen. Zij aarzelen om zich te binden aan afbetalingen op langere termijn. Met andere woorden: hun nieuwe Volkswagen kan nog wel even wachten. Eind maart vorig jaar had men in Wolfburg 95302 arbeiders, van wie 8614 buitenlanders, eind maart van dit jaar waren dat er 90454, van wie 5594 buitenlanders. De onzekerheid over de economische toe komst uit zich in Wolfsburg zeer sterk. vulpen kiezen die ons ligt, zo doen wij het in laatste instantie ook met een auto. Dat relativeert de betekenis van deskundige rijtests, die allerlei tech nische eigenschappen kunnen analyse ren, maar zelfs bij het ernstigste stre ven aan een subjectieve benadering blijven vastzitten. De enig juiste wijze waarop de aspirant autokoper zuike rijtestverslagen lezen moet is dan ook: ze op alle besproken onderdelen voort durend toetsend aan zijn eigen voor keuren en behoeften. ZIJWIND is een punt dat in elk rij- testverslag serieus aan de orde komt. Het is zeker in ons winderige land een punt van gewicht voor wie er bij alle weersomstandigheden op uit moet. Maar het is van veel minder belang voor wie louter voor zijn genoegen rijdt en bij vliegende storm thuis blijft. Het gaat nagenoeg voorbij aan arts en taxi-chauffeur in de steden, om dat zij met hun wagens zelden de bebouwde kom verlaten. Flitsende ac celeratie? Ze betekent het puurste le vensgeluk voor wat men de sportieve rijder pleegt te noemen. Maar de ge pensioneerde archivaris maakt er zijn vrouw wagenziek mee. WIE EEN auto wil gaan kopen, doet er goed aan met het bestuderen van recente documentatie te beginnen. Daartoe behoren overzichten van wat Er zijn in Duitsland zeven miljoen werknemers in de Bondsrepubliek automobilisten. Een van iedere acht werkt in de automobielindustrie. De geringste wijziging in de conjunctuur treft in de eerste plaats de automo bielindustrie. Vandaar dat de vraag zich opdringt of de totnutoe welhaast onbegrensde expansie van de Duitse autoindustrie thans ten einde loopt. In elk geval is de tijd van de volle dig gebruikte produktie-capaciteit voor bij. Misschien zal men zich in de Duitse en andere Europese autofa- brieken moeten aanpassen aan het Amerikaanse systeem, waarbij nooit in verschillende prijsklassen op dat ogenblik alzo aan de markt is en fol ders van wagens in de door spaar bankboekje, girorekening of banksaldo gedicteerde categorie. Daartoe beho ren ook verslagen van rijtests, al vor men die (zover ze op een bepaald ogen blik voor de aspirant-koper bereikbaar zijn) doorgaans slechts een beperkte greep uit de voorhanden mogelijkheden. Bij zijn theoretische voorstudie neemt de koper-in-spe als vanzelf de punten in zich op die met zijn aard en wen sen stroken en die hij straks in een proefrit moet toetsen aan eigen rij- praktijk. DE GROOTSTE bedreiging van een verantwoorde aankoop is het merkwaardige conservatisme dat re clamedeskundigen betitelen als „merktrouw". Meer dan de helft van alle geroutineerde rijders zweert bij dik en dun bij het automerk waarmee zij indertijd vaak door zuiver toeval vertrouwd zijn geraakt. Zij keren bij elke inruil tot hun lijfmerk terug, om dat er naar hun mening geen betere wagens bestaan, of simpelweg omdat zij er tegen opzien, de hun bekende dealer voor een wildvreemde te ver wisselen. Dat bewijst dan de bekende bewe ring, dat er eigenlijk geen slechte au- meer dan een deel van de totale ca paciteit wordt gebruikt. IN WOLFSBURG is men van men ning, dat de wens van Jan Publiek om een auto te bezitten niet verminderd is, maar dat de mensen wel wat langer nadenken voor zij tot de aan schafing van een auto zullen overgaan. Volkswagen bouwt in de eerste plaats auto's voor „eerste-aanschaffers" en ondervindt dus de eerste tegenslag van die aarzeling. Om de omzetdaling op te kunnen vangen wordt er gespro- to's meer bestaan. Het bewijst verder dat de meeste dealers uitmuntend voor hun taak berekend zijn. Maar het zegt weinig steekhoudends over een verant woorde keuze van de koper. Geduren de de drie, vijf of zeven jaar die hij nodig had om zijn vorige wagentje rijp voor de inruil te maken, hebben de autofabrikanten niet stil gezeten. En de kans is groot, dat een merk waarvan hij tot nu toe weinig afwist, zijn aard en voorkeuren thans het dichtste benadert. HET MIDDEL om daarover uitsluit sel te krijgen is de proefrit. Elke dea ler staat die gaarne toe, maar de meeste kopers voelen zich al voor drie kwart gebonden, als zij een proefrit aanvragen. Ten onrechte. Een verant woorde keuze veronderstelt het tegen elkaar afwegen van verschillende mo gelijkheden. Zie er niet tegen op met drie of vier wagens proef te rijden, eer u beslist. Zeg de dealers wel van meet af aan eerlijk, waar het op staat en tegen welke concurrenten zij het krijgen op te nemen. Dat geeft hun een aanknopingspunt voor het naar vo ren brengen van kwaliteiten die juist voor U van belang zijn. En het voor komt boze gezichten achteraf, als de keuze op een ander merk is gevallen. EEN ECHTE proefrit is méér dan een blokje om. Waarop hebben wij te letten? Alle soorten wegen: goede en slechte (voor de vering), moderne auto wegen (snelheid, acceleratie) en smalle kronkelende landwegen (wendbaar heid), buitenwegen (goede zit) en druk stadsverkeer (vlot en rustig schakelen, prettige bedienbaarheid, gemakkelijk parkeren) moeten in de proefrit betrok ken worden. Kunt u óók in het donker de knoppen op het dashboard vinden? Is de kofferruimte royaal tegen uw vakantiebehoeften opgewassen? Wilt u sportief-laag, met uw benen recht voor uit achter het stuur zitten? Of hecht u aan een gemakkelijke instap, ook voor ouders en schoonouders, die niet zo heel jong meer zijn? Laat het motor geronk een rustig gesprek toe? Is er een modern, gemakkelijk regelbaar ventilatie- en verwarmingssysteem? Zijn de vóórzetels behoorlijk verstel baar en is ook de kleinste versnelling gesynchroniseerd? BETREK in de proefrit alle gezins leden die u straks hoopt te vervoeren. Wij spraken al van de „wegflitsende" wagen die uw vrouw wagenziek maakt, maar het zou een ramp zijn, als u dat te laat bemerkte. Ook behoort uw ken over een Volkswagen met een 2000 cc motor en wellicht ook met een geheel afwijkende vormgeving. De technici van Wolfsburg kunnen zich overigens zeer wel een Volkswagen met de motor vóórin „voorstellen", omdat de motor achterin ook voor hen geen wet van Meden en Perzen is. Er worden nieuwe modellen in Wolfs burg voorbereid en één daarvan is mogelijk een VW met tweeliter motor. Dat idee is geboren uit de bestude ring van de samenwerking met Daim ler-Benz en Auto-Union. De grote kracht van de Volkswagen lag altijd in de klasse onder de twee liter, maar ook dat is geen axioma. Waarom zou Wolfsburg niet profiteren van zijn bin dingen met Daimler-Benz en Auto- Union om een auto met een grotere motor uit te brengen? EEN ANDERE faktor is de prijs vorming. Natuurlijk kan men meer verkopen als men de prijzen verlaagt, zoals Wolfsburg heeft gedaan met zijn nieuwe model 1200 „economy car". Maar lager gaat men niet. „Als we onze prijzen duizend mark zouden kun nen verlagen", zei professor Nordhoff in zijn televisie-interview, „dan had den we een week lang een superver koop die we niet bij konden houden met de produktie. Maar dan zou het ook afgelopen zijn. Het publiek zou denken: Volkswagen gaat door de knieën en zal nog wel goedkoper wor den. Een prijsverlaging zou niet meer betekenen dan een tijdelijke opleving van de afzet, heus niet meer dan tij delijk". MAAR WAT DAN? Daarover zweeg professor Nordhoff wijselijk. Maar op een of andere manier zal men toch moeten proberen, de dalende afzet op te vijzelen of te compenseren. Hoe, dat is in de nevelen der toekomst ver borgen. Een zeer nabije toekomst ech ter, want lang kan deze toestand van onzekerheid en debietverlies niet meer voortduren. Zelfs niet voor een gigan tische grootmacht als het VW-concern. vrouw evenveel medezeggenschap te hebben over de „zit" en de vering (stug of zacht deinend) als over het materiaal van de binnenbekleding (die zij wellicht schoon zal moeten houden) en de kleur van de carrosserie. KERNPUNT bij dit alles is, hoe u zélf, als uw eigen privé-testrijder, deze dingen ervaart. De wagen moet reage ren op een manier die u ligt. Pas dan zult u straks werkelijk ontspannen ook de moeilijkste verkeerssituaties baas kunnen blijven. De veiligste wagen die u kiezen kunt is uiteindelijk niet domweg de auto met 1001 „ingebouwde veiligheden" (hoe belangrijk die ook zijn)maar het voer tuig dat u al bij de eerste tientallen meters van de proefrit van nature zó „in de hand" ligt, dat u er een gevoel van rust en welbehagen bij krijgt Dat is dan de wagen die u jaar na jaar zonder een schrammetje door Amster dam, Rome en Barcelona zult koersen, omdat hij „een deel van uzelf" s Zo'n wagen bestaat. Zorg, dat u hem te pakken krijgt! WENST EN KOOPT de doorsnee-automobilist de beste wagen die voor zijn geld te krijgen is? Of spelen andere factoren dan de kwaliteit een doorslaggevende rol bij de aanschaffing van een auto? Het schijnt een vreemde vraag. Zou iemand die vijf-, tien- of vijftienduizend gulden voor één gebruiksartikel op tafel legt, niet de eis stellen, dat hij voor dat bedrag ook werkelijk het beste krijgt dat aan de markt is? Toch moet het antwoord op deze vraag ontkennend luiden. Met een variant op de vraag: „Wat is waarheid?", zo zou men moeten beginnen met een objectieve benadering van de vraag: „Wat IS eigenlijk het beste?"

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13