Westduits SPD-rapport pleit voor afschaffing dienstplicht Besparing op defensiekosten door inkrimpen van leger HET WEER Ajax tegen Real Madrid RUSSENS „KLOKKENSPEL" Volgens Kongolese radio: „Vijandelijke para's in Kongo geland" ZES OUDJES TREKKEN OVER DE ALPEN morris KLM boekte winst van 81.5 min Britse campagne voor veilig verkeer Mr. J. N. Meijsing werd gekozen tot gemeentesecretaris Maatregelen tegen „Veronica" staan op stapel Fataal einde van rit op van totoprijs gekochte brommer Nederland vraagt Guinee opheldering m a J| H m 12 5 2e JAARGANG NUMMER 207 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KEN-NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WOENSDAG 5 JULI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, f 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der My« zienlijk moeten worden ingekrompen Bovendien zou volgens dit opzien- (Van onze correspondent) i barende rapport dat in het week- BONN. Het Westduitse leger d afgedru,kt de Autorijles op scholen Kredietgaranties voor N.S. pagina Fusie van zout, zoet en zuur pagina Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Zonnig en warmer Aan het strand Eerste ronde Europa Cup In oppositie-kamp Vandaag in Haarlem SUEDE - NAPPA JASJES 1 KADO: Fraaie SLEUTELHANGER Het woord is aan Zie verder pagina 11 Huisarrest KLM'ers Bankstellen- aanbieding eubelen IJmuider Courant zou, volgens een geheim rapport enige leden van de sociaal-democra tische fractie in de Bondsdag, aan- j Volgens de samenstellers van het rap port, kolonel Hellmuth Roth en dr. Buss man, zou de Bundeswehr in hun gedach- tengang zich beter aanpassen bij het nieuwe concept van de NAVO. Ook zou het een gedeeltelijke oplossing betekenen voor het kostenprobleem, dat juist nu een rol speelt, terwijl het kabinet bezig is aanzienlijke bezuinigingen op alle minis teries aan te brengen. Volgens de SPD-experts moet de Bun deswehr van 461.000 op 250.000 man wor den teruggebracht, en dit zouden allen vrijwilligers moeten zijn. Bovendien zou er dan nog een soort thuisfront moeten worden gevormd, dat 40.000 dienstplich tigen omvat. Tot nu toe telt het West duitse leger 217.000 dienstplichtigen. De dienstplicht zou in dit concept van acht tien op 6 maanden worden teruggebrcht. Een belangrijke these in het rapport van de beide sociaal-democratische Bondsdag-afgevaardigden is, dat de Bondsrepubliek geheel van kernbewape- nig afstand dient te doen. Men zou zich moeten concentreren op snelle wapens met een reikwijdte van niet meer dan dertig kilometer. Ook de luchtmacht zou van haar taak moeten worden ontheven, die er tot nu toe in bestaat om in geval van een nucleaire aanval tot de tegenaanval over te gaan. De luchtmacht zou zich moeten bepërken tot het ondersteunen van de landstrijdkrachten, die over kleiner en vlugger, maar hoogst modern materieel moeten beschikken. Deze opvattingen komen overeen met het officiële besluit van de laatste NAVO- (Van onze correspondent) LONDEN. Tot de nieuwe maatrege len die de Britse regering voorstelt ter verhoging van de verkeersveiligheid be hoort, naar het Amerikaanse voorbeeld, aanmoediging van het geven van autorij lessen op de scholen, waarmee al een begin is gemaakt. Voetgangers zullen be ter worden beschermd, maar hun vrij heid om over te steken waar ze dat wil len, zal worden beperkt. Van groot belang is dat zwaardere mo toren en scooters met een cilinderinhoud boven de vijftig cc voortaan verboden zullen zijn voor personen beneden de zeventien jaar. Tot nu toe waren ze voor zestienjarigen toegestaan. Geüniformeerde parkeermetercontro- leurs zullen enkele politiebevoegdhe- den krijgen, maar niet de bevoegd heid tot arrestatie, en zullen als ver keersagent kunnen worden ingescha keld, zodat de politie voor belangrij ke taken kan worden vrijgemaakt. Veiligheidsgordels voor nieuwere auto's zullen verplicht worden gesteld Tweedehands auto's zullen in show rooms door het departement van Transport bij wijze van steekproef kunnen worden geïnspecteerd. Televisiefilms zullen in een grote pu bliciteitscampagne worden vertoond, met als onderwerp bij voorbeeld ex tra-moeilijke verkeerssituaties. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond J Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee 6 Kennemer Kruimels 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Ferdinand 8 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 14 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond opge maakt te 11.15 uur. Droog en morgen overdag in het algemeen zonnig weer. Zwakke wind en vooral in het binnenland hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen zonnig en warm bij een zwakke wind. Overdag 20 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied beven West-Europa zorgt de komende dagen voor fraai strandweer. (Van onze sportredactie) Ajax zal in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen uitkomen tegen Real Madrid. Ajax speelt de eerste wedstrijd, zeer i u j- v v- waarschijnlijk, thuis. Dat gebeurt op 39 Radio-Kongo. Kisangani is raad in Parijs, waarbij de al eerder door de Amerikaanse regering omhelsde strate gie van de „flexible response" voortaan als de NAVO-strategie werd aanvaard. Tot op dat moment had de NAVO offi cieel vastgehouden aan de idee dat een komende oorlog onvermijdelijk een kern oorlog zou zijn, die met een massieve tegenaanval beantwoord diende te wor den. Het is juist de Westduitse minister van Defensie Schroder, die zich maar moei lijk aan dit idee van de „flexible res ponse" kan aanpassen. De minister blijft hoge bedragen eisen voor de aankoop van te gecompliceerde en te dure wa pens, die in de nieuwe strategie minder bruikbaar zijn. Minister Schroder vraagt over 1967 19.5 miljard DM voor de Bun deswehr. De SPD-afgevaardigden hebben in hun rapport uitgerekend, dat het budget in zijn opvatting op ruim achttien miljard DM gestabiliseerd zou kunnen worden. De SPD-afgevaardigden bevinden zich met hun plan midden in het kamp van de liberale FDP, die zich in de oppositie bevindt. Ook binnen de FDP heeft men het kernwapen voor de Bondsrepubliek afgezworen en wil men een dienstplicht- verkorting van achttien tot twaalf maan den. Ook hier wil men de troepensterkte verminderen. De officiële SPD-woordvoerder in de Bondsdag is de fractievoorzitter van de partij, Schmidt. Nog kort voor de grote coalitie (van Christen-Democraten en so ciaal-Democraten) in december werd ge vormd, sprak hij als zijn overtuiging uit en hij trad toen op als verdedigings- expert van zijn partij dat het leger „klein moest zijn en een hoge waarde diende te zitien". Ook moest volgens Schmidt toentertijd de Bundeswehr in de toekomst uit vrij willigers en beroepssoldaten bestaan. Dit soort denkbeelden zijn Schmidt echter niet langer gepermitteerd, nu hij deel van het verbond met de CDU uitmaakt. KINSJASA, (Reuter en V ijandelijke parachutisten zijn geland in Kisangani en Boekavoe. Dit meldde september. De uitwedstrijd is op 4 okto ber. Dit zijn de data, die door de UEFA voor de eerste ronde zijn aangewezen. De clubs kunnen onderling nog tot andere data besluiten, maar in ieder geval moet de beslissing in de eerste ronde verkre gen zijn voor 15 oktober. De winnaar van de Europa Cup vorig seizoen, Celtic Glasgow, heeft geloot te gen de Russische kampioen Dynamo Kiev. Juventus moet spelen tegen Olympiakos Piraeus, Eintracht Braunschweig tegen Dynamo Albanië, Manchester United te gen Floriana (Malta) en Benfica tegen Glentoran Belfast. Het commentaar van Rinus Michel s trainer van Ajax op de loting was: „Ik had wel een betere tegenstander ge weten, maar nu het Real geworden is, zullen we ons daarop moeten richten Het kan een interessante krachtmeting wor den. Real is vorig seizoen wat terugge vallen en zal willen terugkomen; Ajax behoort bij de clubs in opkomst". NAC, de Nederlandse club, die in het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars zal uitkomen, heeft in de eerste ronde geloot tegen Malta. het voormalige Stanleystad, Boekavoe ligt in Oost-Kongo. Volgens het Amerikaanse persbureau Associated Press zou de Kongolese radio gespro ken hebben van „buitenlandse huur soldaten". AP). —1 De melding van de parachutisten landing komt op een moment dat m Je Kongolese pers mededelingen verschenen zijn over het zogenaamde „Kerilis"-plan. Dit plan zou bedoelen oud-premier Moise Tsjombe weer aan de macht te brengen. Tsjombe wordt in Algerije vastgehou den. Hem wacht mogelijke uitlevering aan Kongo, waar hij bij verstek ter dood veroordeeld is. De radio verzocht de luisteraars aan het toestel te blijven en kondigde aan dat president Joseph Moboetoe zich via de radio tot het land zal richten. De radio zei dat de situatie in Ooste lijk Kongo zeer gespannen is. Volgens sommige berichten is het hoofd kwartier van de buitenlandse huurlingen in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa door het Kongolese leger omsingeld. De landing zou volgens radio-Kongo deel uitmaken van een plan van „im perialisten om zich van de macht meester te maken". In Kinsjasa was het vanmiddag rustig. De meeste mensen zaten bij de radio te luisteren. De Kongolese minister van Buitenland se Zaken Bernadin Moengoel-Diaka heeft in Genève gewaarschuwd dat zijn re gering de diplomatieke betrekkingen zal verbreken met alle landen die de ont voerde oud-premier Tsjombe trachten te helpen. De officiële Kongolese radio beweerde gisteren dat in Brussel tweehonderd huur lingen klaar staan om naar Kinsjasa te vliegen en daar oud-premier Moise Tsjom be te bevrijden wanneer deze eventueel door Algerije wordt uitgeleverd. Daarvoor zouden twee Britse vliegtuigen klaar staan, zij zouden tegelijkertijd van plan zijn pre sident Moboetoe te vermoorden. Volgens de radio zijn drie Belgen, die met Tsjombe in het vliegtuig zaten, een oud-lid van de Franse OAS, genaartid Hemburgsein, een voormalige advocaat uit Brussel, Cigale en diens vrouw. Het mysterie van de terugdraaien de, kromtrekkende en soms af brekende wijzers van de klokken in huize Seppenwoolde in Rijssen is nog steeds niet opgelost. De klok kenmaker in het dorp heeft het druk met de dagelijkse reparaties, want steeds is er weer iets mis, be halve met enkele verzegelde klok ken die op de schoorsteenmantel staan. Deskundigen van T.N.O. en hoogleraren van Delft en Wage- ningen staan zeer sceptisch tegen over allerlei verklaringen van het klokkenmysterie en vermoeden dat er een grappenmaker aan het werk is. Mevrouw Seppenwoolde, hier met haar zevenjarig zoontje Erik, krijgt dagelijks stapels brieven van men sen, die menen de oplossing van het raadsel te weten. Er zijn erbij die de schuld geven aan duivels, de monen en.giftige insecten! Mr. J. N. Meijsing is vanmiddag door de gemeenteraad van Haarlem gekozen tot gemeentesecretaris als opvolger van de heer B. J. Thijssen, die per 1 januari vol gend jaar met pensioen gaat. De heer Meijsing is 46 jaar en momenteel hoofd van de afdeling algemene zaken van de Haarlemse secretarie. Als tweede op de aanbeveling van B. en W. stond mr. E. Brederveld, de gemeentesecretaris van Almelo. De heer Meijsing is geboren in Tilburg maar verhuisde op 5-jarige leeftijd naar Eindhoven. Daar ging hij school. In '42 stu deerde hij in Utrecht af en daarna was hij werkzaam bij de gemeentesecretarie in zijn woonplaats. In 1951 kwam hij naar Haarlem als waarnemend hoofd van de afdeling algemene zaken. In 1960 werd hij hoofd van die afdeling en datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot loco-secretaris. Hij bekleedt in het maatschappelijk leven van Haarlem tal van functies. ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15552 leidieitraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam Gisteren vertrokken zes oude Fords van het model „T" uit Arnhem om een rit van veertien dagen naar Zwitserland te maken. De oude wa gentjes, die het echter nog prima doen, moeten zeven bergpassen nemen. De bemanningen hebben zich uitgedost met kleding uit het bouw jaar van de Fordjes, 1927. Uii Ai DIJ p B VAN GELDER Jfl Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven ni'HiMjn Friedrich Nietzsche: Wie ervan leeft een vijand te bestrij den, heeft er groot belang bij die vijand in het leven te houden. De KLM heeft over het afgelopen boek jaar een winst behaald van f 81.5 miljoen of wei 24.9 miljoen meer dan in het jaar daarvoor. De verbetering wordt in het van middag verschenen jaarverslag onder meer toegeschreven aan de stijging van de be- drijfsinkomsten met 11 percent, terwijl de stijging van de kosten tot 9 percent beperkt bleef. Het totale verliessaldo is nu terug gebracht tot 11.4 miljoen. De directie verwacht dit saldo nog in dit eerste kwar taal van het nieuwe boekjaar weg te wer ken. DEN HAAG. Ambtenaren van het ministerie van Verkeer en Waterstaat be reiden momenteel twee wetsontwerpen voor tot wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet. Wanneer die wijziging een feit zal zijn, kan de handtekening, die ons land heeft geplaatst onder de conventie van Straatsburg die in optreden tegen illegale radiostations voorziet, door de Ka mer worden geratificeerd en krijgt deze wetskracht. Dat zou het einde van Radio- Veronica betekenen. Wanneer de wetsontwerpen bij de Tweede Kamer worden ingediend, is nog niet te zeggen. Vermoedelijk zal ook het kabinet zich nog wel enige tijd met het probleem van de radiopiraten willen be zighouden. Verwacht kan dan ook worden dat de behandeling pas in het najaar zal plaatshebben. Eventueel optreden tegen Veronica en de naar ons land uitgewe ken Britse piratenstations kan dus pas tegen het eind van dit jaar of anders begin 1968 worden verwacht. Op de Brink in Nijkerk is gisteravond de 44-jarige heer H. Mostert uit Nijkerk om het leven gekomen, toen de brom fiets waarop hij als duopassagier meereed tegen een lichtmast botste. De heer Mostert had pas 20.000 gewon nen in de voetbaltoto en 2 nieuwe brom fietsen gekocht. Een buurvrouw mocht gisteravond op één van de nieuwe brom mers een ritje maken met de heer Mos tert als duopassagier. De vrouw werd bij de botsing met de paal zodanig gewond dat zij in een zie kenhuis moest worden opgenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft de diplomatiek ongebruikelijke stap gedaan, de regering van Guinee rechtstreeks te benaderen om opheldering te krijgen over het huisarrest, dat vier KLM-employés is opgelegd. Guinee nam deze maatregel, nadat een KLM-vliegtuig met de VN-delegatie van Guinee aan boord door het slechte weer in Ivoorkust had moeten landen en de delegatie daar was gevangen gezet. ADVERTENTIE Bankstellen die in onze col lectie overcompleet zijn, kunt U nu tegen sterk ver laagde prijzen uitzoeken. Moderne en klassieke bank stellen alsmede een moder ne hoekbank combinatie in zwart kreukleer. Kom eens kijken en profi teer van deze unieke aan biedingen. Wilt U voordelig slagen? Dan is dit Uw kans BOOT HitriMtl 's Maandags gesloten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1