VAN DAG TOT DAG \1 Sanovite Debat over Nabije Oosten in VN-Assemblee is vastgelopen is Alleen Pakistan-resolutie over Jeruzalem aanvaard Egyptische Mig neergeschoten Spelen in de schuttersput Moise Tsjombe in Algerijnse valkuil commentaar op actuele zaken Oppergezag ie het gedini Bonn onderzoekt verdwijning van 14 Zuidkoreanen VAKANTIEVREUGDE 't zit in Russen bezorgd over Cyprus „Patriottenpartij" in VS opgericht t wagen- Primfour PRIMATOUR A telegrammen WOENSDAG 5 JULI 196 7 3 Eigen kracht Bang Eikedag voor VOOr het instappen: en u hebt Ziekte? een fijne reis. T ouwtrekken Brits onderzoek legt verband tussen kanker en suikergehalte van sigaretten Vrije luipaard Overschatting A ristocraat De rooms-katholieke bisschoppen van Haarlem en Rotterdam hebben zeventien priesterstudenten van het seminarium in Warmond op hun nummer gezet, die in een ingezonden stuk in de Volkskrant zaterdag hun misnoegen uitten over de encycliek van de paus waarin het celibaat onveranderlijk verplicht wordt gesteld. De bisschoppen van Haarlem en Rot terdam hebben zich vooral gestoten aan passages in het ingezonden stuk, die dui delijk ironisch waren uitgevallen en die een rebellische ondertoon hadden. Zo werd gespreken over de merkwaardig heid dat een brief van „de bisschop van Rome" zoveel aandacht buiten de gren zen van het bisdom had gekregen. Dat „bisschop van Rome" sloeg op de paus, die inderdaad deze titel voert en bis schoppelijke bevoegdheden uitoefent bin nen het episcopaat Rome, dat niet sa menvalt met Vaticaaristad. Vandaag publiceert de Volkskrant een tweede ingezonden stuk van de studen ten, althans van veertien hunner, waarin zij hun excuses aanbieden voor hun „al te emotionele reactie", die als een persoon lijke belediging van de paus is opgevat. Deze excuses waren geëist door de twee genoemde bisschoppen, die zich zeer ver ontwaardigd toonden over de passage waarin ironischerwijs het pauselijk op pergezag over de gehele kerkelijke hiër archie werd aangevallen. In hun verkla ring houden de studenten echter vol, dat zij zeer teleurgesteld zijn over de inhoud van de encycliek, die naar hun mening voorbijgaat aan een nieuwe theologische visie en tot stand gekomen is zonder de „collegialiteit tin de kerk", die behoort tot de nieuwe praktijk voor de vorming van het kerkelijke beleid. Het excuus is dus zeer openhartig be perkt tot de formulering waarin deni grerend over het pauselijk oppergezag werd geschreven. Verder blijven deze priesterstudenten bij hun gebrek aan appreciatie voor de encycliek, een gebrek dat in rooms-katholieke kring wijd ver spreid en zeker niet alleen bij de jonge ren is waar te nemen. De twee bisschop pen zullen zich realiseren dat met het gepubliceerde excuus niets is afgedaan aan de grote teleurstelling, die de ency cliek heeft gewekt en die ongetwijfeld WWWMWW»'^WWWWWWWIIWWMWl«aMWMI>l>WMIHIMIIWIIWW» ^^wwwwwwMWMwwiiwiniMwuMwvwwmiMmw/mimimftft,) BONN (Reuter) De Zuidkoreaanse ambassade in Bonn heeft het een en an der onthuld over de geheimzinnige ver dwijning in West-Duitsland van veertien Zuidkoreanen. Gezegd werd dat de Koreanen, voor het grootste deel studenten, door leden van de Zuidkoreaanse geheime politie zijn overgehaald naar huis terug te ke ren om zich daar te verantwoorden in verband met tegen hen uitgebrachte be- schuldingen. Ze waren niet ontvoerd. De ambassade gaf deze verklaring nadat be kend was gemaakt dat de federale pro cureur-generaal in Karlsruhe een onder zoek was begonnen naar de verdwijning van de studenten, nu veertien dagen ge leden. y De Zuidkoreaanse ambassadeur was ontboden op het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken en had daar te horen gekregen dat de regering in Bonn de aanwezigheid in de Bondsrepubliek van Zuidkoreaanse geheime-agenten niet kon toestaan. ADVERTENTIE Geniet in gezondheid. Zorg voor goede voe ding.... De kracht van zuiver volle tarwe, een keur van edelvoedings- stoffen, Neem Sanovite mee op uw uit stapjes. Handig verpakt, altijd vers, heerlijk met "zoet" en "hartig" beleg. (Ook zoutarm overal verkrijgbaar) bij verdere gelegenheden en in andere vormen aan de oppervlakte zal komen. De emotionaliteit, waarmee de jonge studenten zich uitten, demonstreert de stemming die in het seminarium is ont staan. Het gezag van Rome heeft sterk geleden en is door de krachtige ingreep van de twee bisschoppen allerminst ge restaureerd. Natuurlijk blijft de vraag, of het zin heeft in een ingezonden stuk aan een krant (al is het een katholieke!) dat gezag openlijk een deuk te geven, omdat zo iets onmiddellijk de reactie van het groepsbehoud tegenover de buitenwe reld oproept. Behoudende en onderdanige elementen zijn intussen al druk in de weer om hun solidariteit met Rome uit te stallen en de jonge rebellen een veeg uit de pan te geven. Maar de kreet is nu eenmaal geslaakt en de buitenwereld heeft begrepen, dat de jonge priester generatie niet van plan is haar geloofs- (Van onze correspondent) NEW YORK. De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties is vastgelopen in het debat over de cri sis in het Nabije Oosten. Noch de door de neutralen ingediende en door Ara bieren en communisten gesteunde resolutie tot terugtrekking van de Is raëlische troepen uit de Arabische staten, noch het voorstel van de Zuid amerikanen waarachter het Westen zich grotendeels had geschaard, kreeg gisteren in de Algemene Vergadering de vereiste tweederde meerderheid. Het op 17 juni begonnen debat over Maar of deze resolutie, waar Neder land voor stemde maar waarbij de Ver enigde Staten zich ondanks critiek op Is raels Jeruzalem-beleid van stemming ont hielden enig effect zal hebben, staat te bezien. Israels minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban maakte gisteren in een rede voor de Assemblee nog eens duide.- lijk dat zijn regering niet diep onder de indruk is van de Volkerenorganisatie, daar zij geen vin verroerde toen de hele Arabische wereld openlijk moord op het Israëlisch staatsbestel predikte. „In zaken van leven en dood moet men op eigen kracht vertrouwen", zei Eban, die de hereniging van Jeruzalem beleving op te offeren aan conservatieve disciplinaire proclamaties. Het Neder- eeT1 nachtkaars uit te gaan. landse episcopaat staat voor moeilijke uren, waarin het enerzijds een schild zal moeten blijven vormen voor het pauselijk oppergezag en tegelijk een „collegialiteit" zal moeten opbrengen ten opzichte van de avant-garde met haar nieuwe visie, die nu reeds getoond heeft dat zij „Rome" j. - I i' - onder Israëlische vlag de beste oplossing n et Nabije Oosten dreigt v00r situatie noemde. Na langdurig resoluties Het enige resultaat van het eindeloze gepraat en gestem was gisteren de aan vaarding met 99 stemmen voor, geer te gen en 20 onthoudingen van een Pakis taanse resolutie waarin de inlijving door Israel van oud-Jeruzalem ongeldig wordt genoemd, de Israëlische regering wordt gevraagd de annexatie ongedaan te ma schuldig acht aan de grootste zonde van '<6n en secJetaris"generaal Oe Thant wordt verzocht de zaak te onderzoeken en er- het geestelijke leiderschap, de traagheid. ADVERTENTIE d\il/ M'V tabletten tegen reisziekte werken snel én langdurig CrLJ over te rapporteren. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft verklaard, bezorgd te zijn over de ontwikkelingen op Cyprus en heeft ge waarschuwd tegen een mogelijke staats greep. „Zij die een staatsgreep op Cyprus be ramen, nemen de verantwoordelijkheid op zich voor de mogelijke gevolgen er van", aldus het Russische persbureau Tass. „Niemand mag in de binnenlandse zaken an Cyprus ingrijpen". Volgens Tass willen de NAVO-leiders de situatie uitbuiten, die zich in Grie kenland ontwikkelt na de militaire staats greep: „Zij willen ook op Cyprus een mi litaire dictatuur vestigen." voor de situatie noemde. Na gestem over bovengenoemde en over de paragrafen van de Russi sche resolutie en amendementen leek het Israëlisch zelfvertrouwen nog geste gen. Aan het stemmen van gisteren was een lang touwgetrek vooraf gegaan om een compromisresolutie op tafel te leg gen, die wel een twee-derde meerder heid had kunnen krijgen. Maar dit lukte niet, omdat de neutralen eraan vasthiel den dat Israel zijn troepen moest terug trekken zonder daarvoor veel meer in ruil te krijgen dan de verzekering dat de Veiligheidsraad alle hangende kwes ties in het Nabije Oosten zou gaan behan delen. Hun resolutie ingediend door Joe goslavië, India en vijftien andere sta ten kreeg 53 voorstemmen, 46 tegenstem men waaronder Nederland, en twintig onthoudingen. De resolutie die aan de Assemblee werd voorgelegd door 19 Latijns Ameri kaanse landen en die gisteren 57 voor stemmen, 43 tegen en ook twintig ont houdingen oogstte, bevatte ook de terug trekking van de Israëlische troepen, maar eiste daarnaast dat de Arabieren de oorlogstoestand met Israel beëindi gen. Verder noemde de resolutie de vrije scheepvaart door de Golf van Akaba alsmede internationalisering van Jeruza lem. De Russen hadden in hun door premier Kosygin in grimmige stemming inge diende resolutie gevraagd om een ver oordeling van Israel, onmiddellijke te rugtrekking van de Israëliërs achter de oorspronkelijke bestandlijnen van voor de Suez-campagne van 1956 en een schadeloosstelling van de Arabische lan den door Israel. „Jeruzalem kan niet opnieuw in twee delen worden gesplitst." gaf een Israë lische woordvoerder vandaag als com mentaar op de VN-resolutie waarin op Israel een beroep wordt gedaan de een making van de stad ongedaan te ma ken. KANSAS CITY (AFP) Een nieuwe uiterst-rechtse Amerikaanse groepering, de „Patriottenpartij", opgericht door Robert Depugh, leider van de anti-communistische, semi-miiitaire „Minutemen"-organisatie, heeft in Kansas City bekendgemaakt dat zij de kandidatuur van de oud-gouverneur van Alabama, George Wallace, een fel voorstander van rassenscheiding, voor het presidentschap van de Verenigde Staten zal steunen. Haar kandidaat voor het vice-president- schap is de 37-jarige William Patrick, een miljonair uit Californië. De nieuwe partij zegt in haar programma te zullen streven naar afschaffing van de directe belastingen en terugtrekking van de V.S. uit de Ver enigde Naties. TEL AVIV (Reuter) Israel heeft gis teravond melding gemaakt van het neer schieten van een Egyptische straaljager ten zuiden van Port Toefik, aan de kust van de Golf van Suez. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft gezegd, dat het Egyptische vliegtuig, waarschijn lijk een Mig-19, werd geraakt door Israë lisch luchtdoelgeschut en vermoedelijk is neergestort. Een tweede Egyptisch vlieg tuig werd door luchtafweervuur verdre ven, aldus de Israëlische woordvoerder. LONDEN (Reuter) In landen waar de populaire sigarettenmerken een laag suikergehalte hebben is de sterfte aan longkanker betrekkelijk gering. Landen als Groot-Brittannë echter waar het tegendeel het geval is hebben de hoogste sterftecijfers wat deze ziekte aangaat, al dus een door een Britse kankerbestrij- dingsorganisatie gepubliceerd rapport, opgesteld door professor Richard Passey van het Londense Chester Beatty-instituut De Britse sigarettentabak bestaat vol gens deze geleerde voor zestien percent uit suiker een ,zeer hoog" gehalte. De Franse sigaretten bevatten minder dan twee percent suiker en daar komt dan ook minder longkanker voor. De kunstma tige tabaksdroging is volgens hem verant woordelijk voor het hoge suikergehalte. (Van een speciale medewerker) De maatstaven waarmee president Moboetoe van Kongo meet, zijn niet die van een Europeaan. Daarom geeft men weinig voor het leven van Moise Tsjombe, wanneer Algerije hem aan de Kongolezen zal uit leveren. Vorig jaar liet Moboetoe vier tegenstanders in Kinsjasa, Kongo's hoofdstad, publiekelijk ophangen. Enkele weken later hadden wij een gesprek met hem, waarin die gebeurtenis aan de orde kwam. „U denkt", zei Moboetoe toen, „Europees. Ik ben een Afrikaan en heb te maken ge had met vier mannen die mij uit de weg wilden ruimen". Moboetoe had afgerekend met een viertal tegenstanders. Onder hen was Everiste Kim- ba, een van Tsjombes grootste politieke vrienden. Ook de andere vroe gere medewerkers van Tsjombe zijn van het politieke toneel verwijderd. Een van de laatsten was Godefroid Moenongo, die kort geleden nog als gouverneur van Zuid-Katanga zetelde in een fraai paleis even buiten Loe- boembasji, het vroegere Elisabethstad en daar zijn afkeer van het regime in Kinsjasa niet voor zich placht te hou den. Zelfs de dikke president Kasa- voeboe, geen vriend van Tsjombe maar een man die indertijd net als hij een fedraal Kongo voorstond en die later zelfs bereid was de Katangees als pre mier van Kongo te aanvaarden, is ver dwenen. Zo nu en dan menen de Belgische „waarnemers" in Kongo, die met de regelmaat van de klok komplotten re gistreren, te weten dat Kasavoeboe weer is betrokken bij politieke activi teiten. Er wordt weinig aandacht aan besteed. Anders is het echter wan neer in zo'n verband de naam wordt genoemd van Moise Tsjombe, die dus niet meer zal kunnen steunen op poli tieke vrienden in de hoogste politieke kringen, maar algemeen toch steeds als een bedreiging voor Moboetoe's regime is beschouwd. Tsjombe, daar heeft Kongo nooit twijfel aan laten bestaan, bereidde in zijn Spaanse schuilhoek de terugkeer naar Kongo voor. Toen vorig jaar in Kinsjasa een mysterieus en in Europa gedrukt blaadje opdook, „de vrije lui paard" (de luipaard is Kongo's natio nale symbool) was men ervan over tuig dat Tsjombe de uitgever was. Toen vorig jaar in Frankrijk een kamp werd ontdekt waar in het geheim blan ke huurlingen voor Kongo werden ge traind, wees iedereen beschuldigend op Tsjombe. Nu heeft de Katangese politicus in het verleden nogal eens laten zien dat lij het er niet zo gauw bij laat zit ten, maar wanneer een affaire zich af speelt in of rond Kongo is alles nog altijd uiterst verwarrend. Begin dit jaar werd in Kinsjasa beweerd dat in Zuid-Afrika ongeveer vijfhonderd goed getrainde blanke huurlingen De Franse advocaat René Floriot heeft in Parijs meegedeeld dat hij de verdediging van de Kongolese oud-premier Tsjombe in Algiers op zich zal nemen. De Algerijnse rechtspleging is gebaseerd op de Franse wetgeving en eist dat over uitlevering van Tsjombe aan Kongo door de rechter wordt beslist. periode van ballingschap in Spanje verrassend zijn rentree gemaakt in de Kongolese hoofdstad. Tsjombe behoort tot een van Afri ka's grootste stammen, die der Loen- da's. Hij is door zijn afkomst en ontwik keling een Afrikaans aristocraat. Hij beweert dat zijn vader, een zakenman Kongo's eerste niet-blanke miljonair is geweest. Moise Tsjombe trouwde met de dochter van het hoogste Loenda- stamhoofd. Hij ontving zijn scholing van Amerikaanse methodisten. Als voorzitter van de Afrikaanse kamer van Koophandel was hij ook in de economie van het rijke Katanga een groot man. Iemand die nauw sa menwerkte met de Belgen. Later door hen ongetwijfeld is gebruikt en dan ook overal in Afrika zou doorgaan voor de stroman van het Belgische grootka pitaal. Ex-premier Moise Tsjombe. klaarstonden om Tsjombe's belangen in Kongo te gaan behartigen. Op bezoek in Durban hebben wij geprobeerd in contact te komen met de daar wonende huurlingencomman dant Mike Hoare, een van de mannen die enkele jaren geleden Tsjombe's troepen aanvoerde tegen de rebellen van Moelele, Gbenje en anderen. Hoare was echter op vakantie in Kinsjasa. Moboeto praat daar liever niet over, maar de indertijd door Tsjombe ge worven huurlingen vormen nog altijd de ruggegraat van het Kongolese le ger. Ongetwijfeld is de pas 48-jarige en zeer ambitieuze Tsjombe niet van plan geweest zich te blijven bezighouden met grondtransacties in Spanje. En al eens eerder heeft deze man na een In de geschiedenis van Kongo heeft echter tussen Elisabethstad en Leo- poldstad (Kinsjasa) nooit meer dan een losse band bestaan. Katanga is voor de Belgen verreweg het interessantste deel van Kongo geweest. Er stonden ook voor Tsjombe voldoende belangen op het spel om hem een tegenstander te maken van Patrice Loemoemba, die van Kongo onmiddellijk een hechte een heidsstaat wilde smeden. De situatie die bestond, toen Tsjombe kort na het onafhankelijk worden van Kongo be sloot Katanga af te scheiden, kan men de Katangese leider niet verwijten. Maar dat besluit zelf was voor Kon go rampzalig. Terwijl nooit zal kun nen worden beoordeeld of Tjsombe, steunend op Belgisch kapitaal, Kongo voor het communisme (dat nergens in Afrika aan de macht is gekomen) heeft behoed, weet men wèl zeker dat door zijn toedoen een grote crisis ontstond. Katanga's afscheiding is in 1963 on gedaan gemaakt en Tsjombe nam voor het eerst de wijk naar Spanje. Nau welijks een jaar later keerde hij ech ter met veel bravour terug naar Kins jasa, liet zich, staande in een open auto, toejuichen en vormde op verzoek van Kasavoeboe 'n nationale regering die de grote problemen het hoofd zou moeten bieden. Tsjombe begon, gesteund door zijn blanke huurlingen, een succesvolle ope- Generaal Moboetoe ratie tegen de rebellen. Hij maakte een triomftocht langs Europese hoofd steden, kon het bijvoorbeeld uitstekend vinden met De Gaulle, maar over schatte zijn kracht toen hij het vlieg tuig nam naar Cairo voor een confe rentie met niet-gebonden landen. In 1964 maakte hij in Egypte voor het eerst kennis met een vijandig gezinde Arabische regering. Nasser gaf de Kongolese premier huisarrest. Na een machtsstrijd met president Kasavoeboe moest Tsjombe een jaar later opnieuw zijn toevlucht zoeken in Spanje. Kasavoeboe is door Moboetoe de laan uitgestuurd. Luitenant-generaal Moboe toe was onder Tsjombe de loyale op perbevelhebber van het Kongolese leger. Hij heeft, afgezien van het feit dat Tsjombe begin dit jaar wegens hoogverraad bij verstek ter dood is veroordeeld, echter een bijzondere reden om nu af te rekenen met Moise Tsjombe. Moboetoe heeft vorig jaar Patrice Loemoemba verheven tot een nationale held, een gebaar dat in Kongo indruk heeft gemaakt. Als Loemoemba's moordenaar is Moise Tsjombe aange wezen, die inderdaad in ieder geval medeplichtig is geweest .In de herden kingsredes, die Moboetoe houdt op de dertigste juni, de verjaardag van de democratische republiek Kongo, is de laatste jaren veel aandacht besteed aan Loemoemba's verdiensten. Dit jaar kwam, op de verjaardag maar te laat om de feestvreugde te vergroten, het bericht over de arrestatie van „Loe moemba's moordenaar". infififn In de straten van de Noordvietna- mese hoofdstad Hanoi zijn talloze schuttersputtèn, die tevens dienst doen als schuilplaatsen bij bomaan vallen, aangelegd. Als de schuil plaatsen niet in gebruik zijn spelen de kinderen „oorlogje". 1 Eredoctor. Aan professor Walter Hall- stein, oud president van de uitvoeren de commissie van de EEG. is het ere doctoraat van de juridische faculteit van de universiteit van Hamburg ver leend. Peking-reis. Een Roemeense delegatie onder leiding van premier Ion Mau- rer is uit Boekarest in Peking aange komen. Maurer heeft ook eind vorig jaar een bezoek gebracht aan Hanoi en Peking. „Atoom-dokter". De politie in de Duitse plaats Moers heeft een 39-jarige gees telijke gearresteerd. De man heeft in middels bekend dat hij zich heeft ver grepen aan tal van kinderen. Hij ver telde de kinderen dat de Chinezen een atoombom hadden geworpen en dat de mogelijkheid bestond dat de kinderen daardoor besmet waren. Daarna onder zocht hij de argeloze kinderen in een bos en pleegde hij er onzedelijke han delingen mee. Bij veel kinderen was de man bekend als de „atoomdokter". Veroordeeld. De Hongaar Laszlo Laszlo Geresdy en zijn vrouw zijn tot gevangenisstraf veroordeeld wegens het verstrekken van inlichtingen aan het Amerikaanse radiostation „Free Euro pe" over de Russische troepen in Hon garije en het privé-leven van hoogge plaatste Hongaarse functionarissen. Snoerloos. De Amerikaanse Bell Tele phone Maatschappij heeft meegedeeld een telefoon zonder snoer te hebben ontwikkeld waarmee spoedig in de praktijk proeven zullen worden geno men. Het toestel werkt op batterijen en staat via radio in verbinding met het gewone telefoonnet. Ontkenning. Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam ontkent dat zijn be slissing, om niet als presidentskandi daat deel te nemen aan de verkiezin gen van 3 september, door de mili taire leiders van het land is afgedwon gen. Gado-Gado-verkoopster. Mevrouw Slamah Soepratman, de bejaarde weduwe van de 35-jaar geleden gestorven nationale held en componist van het Indonesi sche volkslied „Indonesia Raya", woont nu al negen jaar in een lekkende ga rage. Zij heeft een pensioen van twee honderd roepiah (bijna vijf en een hal ve gulden) plus acht kilo rijst per maand. In al die tijd heeft zij, zo ver telde zij aan een verslaggever van het Indonesische persbureau Antara, nooit bezoek van een regeringsvertegenwoor diger gehad. Om wat bij te verdienen, verkoopt zij het nationale gerecht gado- gado. Reactionair. Het Russische regeringsblad „Izwestia" heeft een bijzonder heftige aanval gedaan op Mao Tse-Toeng. Het blad noemt de leider van. de Chinese communisten een angstig, reactionair, dictatoraal, zelfzuchtig en onbekwaam man die zijn volk arm houdt om een kernwapenarsenaal te kunnen aanleggen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3