Kennemer Theater is de beste plaats voor cultureel centrum EXAMENS Vishandelaar mag geen groene ingevroren haring aanprijzen MKER Verenigingsnieuws uit de IJmond 1 Scholieren helpen IJmuider strand weer mooi maken Stadgenoot over het plan KSA-gebouw Gezamenlijk initiatief noodzakelijk „Helena" zit nog steeds vast bij Petten Padvinderskamp voor driehonderd gehandicapten Tipgever zette Velsense politie Bezoekers, blijft nu even netjes als thuis Gewraakt bord uit kraam verdzvenen Auto driemaal over de kop na botsing met trekker EHBO-examens in IJmuiden Werkgever en collega's bestolen WOENSDAG 5 JULI 1967 5 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY „T Onwaardig MttOÖWON mmmam Durf en fantasie WASAUTOMATEN 1elsen-IJ muiden 40 graden onder nul Rompslomp STOFZUIGERS DE VILDE vanaf 63.50 R In Beverwijk Ten Stadskantore in Beverwijk wordt er naarstig naar gestreefd om het initiatief van de Stichting Sociaal Culturele Voorzieningen: een cultureel centrum te vormen in het voormalige gebouw der K.S.A. aan de Peper straat nog deze maand te laten behandelen door de leden van de ge meenteraad van Beverwijk. Het betreft een plan, waarmede in eerste in stantie een bedrag van 7 ton gemoeid is. Namelijk drie ton voor de aan koop van het pand en vier ton voor de verbouwing ervan vermits dit bedrag voldoende is.Voorts is het een tijdelijke aangelegenheid, daar de kom-verordening van de gemeente ook op het KSA-gebouw van toepas sing is, hetgeen betekent, dat het gebouw te zijner tijd met de grond gelijk gemaakt zal worden. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 14886 Het Kennemer Theater, dat zoals de heer Sigon uiteenzet de beste plaats is voor een cultureel centrum. en/of particulier initiatief realisatie van een cultureel centrum in het Kennemer- Theater-complex per se zouden wensen, er geen enkele mogelijkheid zou zijn tot een vergelijk te komen met de eigenaar, de heer Ch. Hart. Naast dit plan is er ook nog een _i„_ j„ T7 3i Neen; de KSA-oplossing is onze goede plan \an de „Vrienden tot behoud stad onwaar(jig. £>e argumentatie van ge- van het Kennemer Theater", welk j brek aan benodigde middelen is een dood- _i„_j. doener waar men al te gemakkelijk over- plan een grandioze verbouwing van heen stapt Er zijn v00ërbeelden Jte over dit theater in de Zeestraat inhoudt, waar een beetje moed en durf in een r»;* .utu-- mixed double van overheid en particulier Dit plan is echter nog met bij de ge- wonderen verrichten en financiële barriè- meente ingediend. Wel wordt er de res gesloopt worden door gezamenlijk initiatief. laatste hand aan gelegd. Voorts zijn de besprekingen tussen de Amstel Brouwerij met de Stichting Sociaal Culturele Voorzieningen nog niet af- De noodzaak van een cultureel cen trum van het formaat dat onze stad past, is dringender geworden sinds de recente geboorte van het Bever-plan. Onze stad is vanoudsher geboren om te zijn een crprnnd Fwrimin pehter Hp hecnrP ko°Pcentrum voor de omgeving en is nu gerond. Evenmin eenter de bespre- a] jaren ]angzaam maar gestadig, groei- lcingen tussen deze brouwerij en de ende naar een volwaardig regionaal cen trum. Misschien zou dit proces eerst na decennia, misschien ook nooit tot volle directie van het Kennemer Theater. Interessant is het in dit licht bezien de reactie te lezen van de heer P. J. Sigon, voorzitter van de Bever- wijkse Middenstandscentrale en lid van de Kamer van Koophandel. De heer Sigon schrijft: dige rijping zijn gekomen. En toen kwam daar plotseling, als man na uit de hemel, het Beverplan. Dit plan geeft onze stad op korte termijn, 4 tot i jaren, de kans, metterdaad te zijn een regioneel centrum van hoog niveau op het commerciële vlak. Maar een stad die leeft en leefbaar is, waar men graag toeft en die een trekpleister is voor verre om geving, heeft mëër nodig dan een ruim en geassorteerd winkelpakket. Het eist „Ons Beverwijk, geworteld in de histo rie, is sprankelend uitgegroeid tot een stad van ruim 40.000 inwoners, waar het pellige etablissementen, terrasjes kios- goed leven is voor hen die er wonen en ken .en snuffelwmkeltjes. Zo n stad moet aan hnrc H'nomrra ti in mot aan naatia von goed toeven voor degenen, die er tijde lijk verblijven. Een stad van dit formaat, begunstigd met natuurlijke mogelijkheden als wij hebben, kan het zich niet permitteren, haar bewoners verstoken te laten van een adequaat cultureel centrum. Die kans lag er en ligt er onmisken baar in het Kennemer-Theater-complex, waar een bestaapde accommodatie aan wezig is, die bruikbaar is te maken en y-v»-* f-\olr»nrr*"iilr snonr waar bovendien in letterlijke en figuur- UClallgllJlV 5JJ't /IJl lijke zin voldoende grond voor uitbrei- de schoot geworpen. Zo maar; gratis! Zo'n centrum, dat wij hier moeten en kunnen krijgen op korte termijn, stelt na tuurlijk ook zijn eisen op het culturele vlak. Op het terrein van het Kennemer- Theater is zo'n centrum van een beetje Amsterdam. Geslaagd voor het kandi daatsexamen tandheelkunde (eerste gedeel te): Sj. C. Algera (Velsen), F. van Boekho ven (Haarlem), G. J. Molenaar en P. J. H. Schoone (Beverwijk); kandidaatsexamen Nederlands: D. G. Douma (Haarlem); doc toraal examen Nederlands: H. Brand (Haarlem). Nijmegen. Geslaagd voor het doctoraal examen letterkunde Frans: mej. M. Mod derman (Beverwijk); voor het kandidaats examen geneeskunde II: P. C. Juffermans (Heemstede). Utrecht. Geslaagd voor het tandartsexa men R. H. van Empel (Heemstede). Ge slaagd voor het doctoraal examen rechten: mej. R. H. M. de Goeij (Overveen). Amsterdam (V.U.). Geslaagd voor het propaedeutisch examen medicijnen: A. C. de Boer, R .A. van Hogezand, mej. W. E. Bakema (allen Haarlem), J. A. van Kessel (Heemskerk), J. O. Mispelbloem Beijer (Halfweg), P. L. Verkuyl (Aalsmeer), A. J. Wijsenbeek (Bloemendaal); doctoraal exa men sociale we'tenschappenmej. M. Ko ning (Heemstede). Amsterdam (Gem. Un.). Geslaagd voor het doctoraal examen natuurkunde: L. W. J. M. Verpalen (Bennebroek) en M. A. A. Sonnemans; doctoraal examen economie: R. F. L. Koggink (Hoofddorp). Breda. Geslaagd voor het officiersexamen P. E. Selles (Heemstede), A. L. C. Onder water (Lisse) en R. Grootenboer (IJmuiden). De kotter „Helena" KW 164, die nabij Petten op de stenen trekdam is gelopen, zit nog steeds vast. Na aanvankelijk een aanbod van Wijsmuller om het schip te bergen te hebben afgewezen, heeft de re der uiteindelijk hulpverlening door Wijs- mullers sleepboot „Titan" wel aanvaard. De zeesleper bevindt zich bij het schip en men is er inmiddels in geslaagd de lek ken in de bodem van de kotter proviso risch te dichten. Het wachten is op hoog water; vanmiddag om drie uur zal dan opnieuw een poging worden gedaan om de „Helena" vlot te trekken. Wageningen. Geslaagd voor het kandi daatsexamen akker- en weidebouw: J. G. Timmer (Lisse); voor het examen tuin- en landschapsarchitectuur: A. F. Hulsewe (Haarlem); voor het examen cultuurtech niek: B .A. Herfst (Haarlem). Delft. Geslaagd voor het doctoraal exa men natuurkundig ingenieur: R. Reijnhart (Velsen); voor het propaedeutisch examen bouwkundig ingenieur: M. Kloos (Haarlem), W. F. Prins (Velsen), W. M. O. M. Smit (Bloemendaal), F. B. Andehoek (Haarlem), P. A. M van Werkhoven (Lisse); voor het doctoraal examen scheikundig ingenieur: R. Doctor (Haarlem). Rotterdam. Geslaagd voor het examen vakdiploma handelsvertegenwoordiger: J. Meijer (Vijfhuizen) en A. P. G. Verduin (IJmuiden). DEN HAAG Driehonderd zwaar lichamelijk gehandicapte jongens en meis jes van de vier Nederlandse padvinders organisaties en tweehonderd helpers en helpsters zullen van zaterdag af een week op het prachtig gelegen terrein van de Braam Houckgeestkazerne in Doorn deel nemen aan het nationale zomerkamp BE- Blauwe Vogels. De jongens en meisjes in wagentjes, op mobiele bedden en in rolstoelen zullen een week lang zelf hun potje koken, gaan spor ten, kunnen meedoen aan tal van excursies, een vaartocht gaan maken met het motor schip „Kasteel Sta verden" over het IJssel- meer en zeven nachten in tenten slapen. In het medisch centrum op het kamp terrein zijn dag en nacht vijf verpleegsters en een dokter. Veel BE (Bijzondere Eisen)- en Blauwe Vogelgroepen brengen bovendien nog eigen verpleegsters mee. Mochten zich onver hoopt moeilijkheden voordoen, dan kan ook het militair geneeskundig centrum van de Braam Houckgeestkazerne worden inge schakeld. Elke lichamelijk gehandicapte jongen of meisje krijgt bovendien een „medisch persoonsbewijs". Mevrouw A. G. J. H. de Jong—Bartels, echtgenote van de minister-president, zal het kamp openen. een hors d'oeuvre zijn met een beetje van dit en een beetje van dat. Onze stad heeft allure te verwezenlijken van nature alles in zich om dat doel te bereiken. Het is ons in het verleden in ding aanwezig is. Men meent thans de oplossing van een cultureel centrum gevonden te hebben door het situeren van dit centrum in het veelbesproken, veel omstreden KSA-ge- bouw. Dit is péén oplossing, maar slechts een operatieve ingreep onder narcose, waar- Zoals wij gisteren reeds meldden, belde een bewoner van het Koningsplein in Vel- sen-Noord in de nacht van maandag op dinsdag de Velsense politie op met de me dedeling dat er in een pand aan dit plein werd ingebroken. De Velsense politie kon een 29-jarige autohandelaar op heterdaad Er is nog een andere zaak, waarom het Kennemer-Theatercomplex zou moeten prevaleren. Een cultureel centrum als hierboven gesteld brengt in de directe omgeving le ven in de brouwerij, trekt publiek en waar veel publiek komt voelenzaken mensen zich geroepen zich te vestigen; Daarmede zou dan tevens een zo'"nood zakelijk geacht spanningsveld in deze omgeving ontstaan, een ontwikkeling die velen gewenst achten en zelfs nodig, wil het Beverplan ons bestaande centrum niet topzwaar maken. Wanneer straks onze stad zou oplossen in de drieëenheid IJmuiden, zou dit betekenen, dat ons een- betrappen. Bij een nader onderzoek bleek 'rum ook geografisch midden in de roos dat een maat van de autohandelaar was kwam te zitten, uit de culturele patiënt waarschijnlijk ontsnapt. De politie ging toen huiszoeking Wij zijn het aan een toekomstige ge- nooit meer zal ontwaken. Dat is een ernstige zaak en het wil er bij mij niet in, dat wanneer instanties ADVERTENTIE ZANUSSI - IGNIS - ZANKER doen in de woning van de ontsnapte, die neratie verplicht, er alles aan te doen, niet niet thuis bleek te zijn. Op 't moment dat slechts in de roos te zitten, maar ook op de rechercheurs zich in zijn woning be vonden, kwam de man echter aanrijden in een gestolen auto. In zijn huis vond men een groot aantal goederen, die ge stolen zouden zijn. De 22-jarige Amster damse glazenwasser is in arrest gesteld. Hij heeft bekend een aantal autodiefstal len te hebben gepleegd. De tip die de bewoner van het Konings maatschappelijk en rozen. Cultureel, commercieel. Dit jaar wordt het zaad uitgezet voor een goter, grootser Beverwijk als regio naal centrum in ruime zijn. Verzuimen wij dit, dan wordt 1967 geboekstaafd als: het jaar van de gemiste kansen plein de Velsense politie gaf, bleek voor Daarom: een beetje moed, een tikkeltje deze zeer waardevol te zijn. durf en... een snuifje fantasie." dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 14262 WOENSDAG 5 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort: des avonds verlicht, van 21 uur af is er muziek op geluidsband; tentoonstelling van plastieken en tekeningen van Leo Dooper. Tot 9 juli. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. Ook dit seizoen zullen weer vele duizen den vakantiegangers het strand van IJ muiden bevolken. Daarom is de reinigings dienst van de gemeente Velsen reeds kort na Pasen begonnen om het strand voor de vakantiemaanden schoon te maken. Maar door de verlenging van de pieren is de zeestroming gewijzigd, zodat na enige tijd het strand opnieuw was bedekt met rottend zeewier, slib, hout en stenen. Ongeveer anderhalve week geleden nog voordat het PvdA-gemeenteraadslid J. van Os van den Abeelen het college van B. en W. van Velsen vroeg of het bekend was, dat het IJmuider strand de laatste tijd sterk vervuilde is men voor de .tweede maal begonnen met het verwijde- Veiser Zwem Vereniging, Velserbad, ren van zeegras en dergelijke. Geholpen Bnmostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 do0r een aantal scholieren, hebben de u.. zwemtraining tot 16 j., van 20.15 tot mannen van de gemeentereinigingsdienst oï J'i.Y3!1 21 tot het vuil °P h°Pen geharkt, waarna het door een vrachtwagen werd afgevoerd. In totaal is vierhonderd vierkante meter zand van vuil gezuiverd. Afgelopen vrijdag echter is bij een land waarts gerichte wind het strand opnieuw bedekt met een centimetershoog aanspoel sel van wier, zodat maandag weer een begin werd gemaakt met de schoonmaak actie. Dinsdag hebben de strandschoon- Het rottend zeewier, dat een afgrijselijke stank verspreidt, wordt naar achter in de duinen gelegen bunkers vervoerd, het hout naar de vuilnisbelt in Beverwijk. Overigens kunnen ook de bezoekers aan het IJmuider strand meewerken aan het schoonhouden van het strand. Met klem wordt namelijk van gemeentewege en door de plaatselijke VVV verzocht om plastic of andere verpakkingen van ge- nots- en gebruiksartikelen in de daarvoor i een bestemde afvalbakken te deponeren. iiu i^uuu wji uWJitiMiJf tiöjjü >>>33 U3O0J3S- ;iiEtxisn39 X33 (Van één onzer verslaggevers) „lk weet wel waaraan ik begonnen ben. Het produktschap is gisteren de hele dag bij mij met een onderzoek bezig geweest. De telefoon stond roodgloeiend. Allemaal instanties en haringhandelaren die wilden weten wat er met mijn groene ingevro ren haring aan de hand was. Ik geloof dat het in alle kranten lieeft gestaan. Hebt u het vanmorgen op de radio niet gehoord? Wat een publiciteit. Nou al mag ik dan niet meer op het bord zetten dat ik groene ingevroren zonder worm ver koop, ik vertel het wel aan m'n klanten. Ik heb er echt wel een boete van vijfen twintig gulden voor over. 't Is toch een pracht stunt?". De Haarlemse haringkoopman Leo van Rhijn, in zijn viskraam op het Frans Hals plein aan de lopende band glanzend-vette Hollandse nieuwe schoonmakend en ver leidelijk uitstallend op een schotel met frisse slablaadjes, lacht tevreden. Maar het bord waarop hij gisteren groene in gevroren haring zonder worm voor het stevige prijsje van 60 cent de liefhebbers verlokte is nergens te bekennen. „Ach", legt de heer Van Rijn uit, „het staat hier onder de toonbank. Ik heb het nu toch direct niet nodig". Zonder ook maar even met het consumptieklaar maken van de „malse maatjes" op te houden wil hij graag vertellen hoe het allemaal begon nen is. „Twee weken geleden is er een nieuwe K'wijkse hektrawler va nreder Parlevliet Van der Plas in de vaart gekomen met hypermoderne diepvriesinstallatie aan boord. De gevangen haring wordt op dit schip tot veertig graden onder nul diepgevroren. Elke worm van leven, dus ook als er worm in mocht zitten, wordt dan vernietigd. Bovendien wordt de ha ring niet zoalfc normaal in de verhouding een op acht maar een op vijftien inge pekeld Op die manier krijgt de worm geen schijn van kans voor de consument gevaarlijk te worden. Volgens mij blijft het groene haring, maar het produktschap van vis en visprodukten in Den Haag is het daar niet mee eens. Ik mag wel op het bord zetten dat het nieuwe diepgevro ren haring is. Maar de mensen lusten nou eenmaal graag groene haring en als ze pertinent weten dat er geen gevaar voor worm is zullen ze zeker meer ha ring eten. Zo is iedereen er toch mee gediend? De mensen vinden het lekker en de handel is er ook mee gebaat". De heer Van Rijn schudt mistroostig het hoofd. „Het moet ook allemaal zo precies met die reglementen en voor schriften. Ik heb mensen die het weten kunnen, gesproken die zeggen dat ze me niks kunnen maken. Maar ja, je krijgt er wel een hoop romslomp van. En het mooi ste is", zo vervolgt hij, „het mooiste is dat het idee nog niet eens van mij af komstig is. Een expert heeft mij het idee aan de hand gedaan. Ik ben wel in Ne- ADVERTENTIE Electrolux - H.E. - Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Execelsior e-a. Telefoon 14402 21.30 u.. polotraining of wedstrijden. DONDERDAG 6 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort: des avonds verlicht, van 21 uur af is er muziek op geluidsband; tentoonstelling van plastieken en tekeningen van Leo Dooper. Tot 9 juli. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: 9.30-12 uur in Iw'i.'rirT'' de Willebrordstraat 102, IJmuiden, telef. hulp gekregen van een bulidozer, 02550-10715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uit- leenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin pan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 «n 19-21 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuidenTOost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. terwijl een vijftal scholieren aan de glooi ing van de pier met behulp van harken al het aangespoelde hout vergaren. Bij elke lading wier die de bulldozer in de vrachtwagen deponeert, wordt het IJmuidense strand weer aan trekkelijker voor de vakantie gangers; als nu ook de natuur maar meehelpt het strand schoon te houden. V •- derland de eerste die het in de praktijk heeft gebracht. En nu komen ze van alle kanten bij me informeren hoe ik het heb klaar gespeeld. Of ik gisteren goe<F verkocht heb? Nee, niet eens zo gek veel, imaar ik verwacht er vandaag wel wat van". Er komen zich een paar klanten aan het stalletje melden. Met het bekende ma nuaal worden de haringen met graagte ge consumeerd. „Hoe smaken ze?" vraagt Leo van Rhijn met beroepstrots. Het ant woord weet hij al bij voorbaat. „Nou, daar gaat het toch om. Heus, gezonder eten is er niet. Als je maar kwaliteit verkoopt, dan komen de mensen wel". Na een botsing met een landbouwtrek ker is de auto van een veertigjarige kan toorbediende uit Amsterdam maandaga vond op de Amsterdamseweg bij de Vel- sertunnel driemaal over de kop gesla- ken. De bestuurder als diens echt genote kregen nagenoeg geen letsel. Ook het vierjarige dochtertje mankeerde niets. Alleen de veertienjarige zoon van het echtpaar kreeg vermoedelijk een hersenschudding. Een 26-jarige veehouder uit oud-Velsen kwam met een trekker met aanhanger de Amsterdamseweg oprijden. Hij stelde zich op in de brede middenberm, wach tend op het voorgesorteerde verkeer dat de tunnel in wilde rijden. De auto's links van hem trokken op, maar de auto's rechts van hem stelden de veehouder in de gelegenheid de weg over te steken. Deze lette daarbij echter niet voldoende op het verkeer dat langs de file reed in de richting van IJmuiden. Ook de vee houder kreeg bij de botsing geen letsel. Voor het in IJmuiden afgenomen examen E.H.B.O. zijn geslaagd de dames: Amsing, Woning, Jansen, Broek, Groen, Veldhuisen, Eling, Bolland, Woudenberg en Schmid- hamer; voort de heren: Schik, Glas, Gils, Brenk, Boot en Zwaan. Geen van de kandidaten werd afgewezen. Het examen werd afgenomen door dr. T. Th. P. Ferwerda. De kandidaten werden op geleid door dr. J. J. Wuite. De gemeentepolitie van Beverwijk heeft dinsdag een 21-jarige Beverwijker aangehouden, die na verhoor enkele dief stallen heeft bekend. Ten nadele van zijn werkgever ontvreemdde hij circa tachtig liter benzine, evenals enkele auto-onder delen. Eveneens kwam aan het licht, dat hij ten nadele van zijn collega's geld had ontvreemd tot een totaal bedrag van on geveer 185.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5