De wind kan Hartig hapje door fusie van Zwanenberg met Kon. Zout Nieuw concern kan zich met de Europese giganten meten mm POLLE, PELLI EN PINGO Een gigant ^pngestipt RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD RAMMETJE FOK 4 Cf Ons vervolgverhaal Miljoenenorder voor Philips Opbrengst AKU- lening buiten Nederland Loting premielening Den Haag 1952-2 PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT WOENSDAG 5 JULI 1967 Mason Kapitaal en vermogen Gistfabrieken T *1»: Zuur, zoet en zout "Kees Stip Brand in ruimtecabine ■WVAAAAMUUWUUUWWW - è'A - T Sfi-L - -5 85) „Ja, nu geven wij hun te veel bom bardementen. Wel veel, maar toch nog niet genoeg". „Hebt u iets tegen de Japannezen?' „Sir, in Malakka heb ik met mijn scherp mes het hoofd van een Japan- nees afgesneden. Het is niet prettig om dat te doen, het hoofd van een man afsnijden, maar dit zou ik met genoegen opnieuw willen doen". Achter in de wagen zaten Manning en de majoor over Engeland te pra- toonde een vriendelijk toegefelijke glimlach. Toen ik even naar hem ten. De majoor had zijn vastgewor- telde begrippen en zijn gezicht ver- omkeek, kreeg ik zijn profiel te zien en uit zijn korte, spitse neus en wei nig zeggende kin bleek duidelijk zijn eigenwijsheid. Maar zoals ik al zei, hij had iets vriendelijks. Zo lang je zijn vesting van onwetendheid niet probeerde aan te vallen, was hij zeer beminnelijk. Eerst was hij be minnelijk tegen Manning, omdat hij niet opmerkzaam genoeg was om de goedmoedige spot te bespeuren, waarmee Manning hem beschouwde. Toen werd hij achterdochtig en later kwam er iets agressiefs in zijn con versatie, zo ongeveer als de majoor, die zich verwaardigt de kapitein toe te spreken. Hij deed dit uit louter zelfverdediging en om te trachten mij voor zich te winnen, zei hij: „Onze jonge vriend van de lucht macht zal mijn ideeën zeker onder steunen". We hadden maar anderhalf uur no dig om Kohima te bereiken, dat op vijfduizend voet hoogte in de Naga Hills op een bergzadel prijkt. We kwamen daar om half elf aan en ontdekten, dat het nog steeds heer lijk fris was; er zat iets in de lucht, dat aan een Engelse lente deed den ken. Door de open voorruit kon ik de verkwikkende atmosfeer met volle teugen genieten; ik opende mijn mond en dronk haar in als tonic en de hele frisse koelte drong tot in mijn lichaam door, maar raakte geen enkele keer het donkere, versufte plekje in het binnenste van mijn hart, dat daar al sinds de vorige dag gezeten had. Ik was opgewonden, omdat we in Kohima plotseling midden in de oor log leken te zitten. Hier en daar be wogen zich troepen op de badaarden- manier van geharde strijders. Ze maakten zich niet druk om~- hun-' kleren. Ze waren gekleed op de wil dernis en de meesten van hen wa ren daar al geweest en hadden er de nodige ervaring opgedaan. Sommi gen stonden rondom een tent, om thee in ontvangst te nemen. Ze za gen er gewoon uit en alsof ze niet de minste haast hadden, maar alsof ze onder een tamelijk verveeld uiterlijk een fanatieke koppigheid verborgen hadden. Enkelen, die 'ui stonden te leunen, maakten wat grappen en een van hen wees met een ruw ge baar naar de auto. Ik verwachtte, dat de majoor in zijn waardigheid zou zijn aangetast en zich kwaad zou tonen. Maar inplaats daarvan zei hij ,,'t Is goed dat we zulke kerels heb ben". Ik mocht hem opeens veel meer, omdat hij dit had gezegd. Hij was niet slim genoeg om iets derge lijks te verkondigen met de bedoe ling zijn figuur te redden; het was een oprecht bewijs van zijn ruime geest. Toen we eenmaal over de bergrug heen waren, strekte zich een gewel dig panorama voor ons uit, een on gelofelijk prachtig vergezicht. Rechts van ons rezen de heuvels hoog op in een lange keten, die naar het zui den liep en aan de linkerkant vloei den de wildernissen van India en Burma zonder enige scheidingslijn in een in blauwe wazen, die zich steeds verdiepten. „Als ik iemand was, die er iets om gaf waar hij begraven werd dan zou ik hier een eenvoudig graf willen hebben", zei Manning. „Och, als je hier een of twee keer geweest bent, dan kijk je er niet meer naar", zei de majoor. „Ik doe het iedere week. Voor één keer is het goed, maar je krijgt er genoeg van. Geef mij maar wat stevigers. Het Lake District bijvoorbeeld". Hij was volstrekt niet geïmponeerd door die grootse oneindigheid, en het Britse leger evenmin. We passeerden een colonne mannen met volledige uitrusting en wat later een ander transport vrachtwagens. Een paar veldstukken waren naar de kant van de weg getrokken en twee lichte tanks sukkelden op hun eigen houtje voort. We haalden hen allemaal in en een paar mijl verderop stopten we bij een legerkamp om een kop thee te drinken. We zaten op banken aan een ruwe tafel in de openlucht, vanwaar we uitkeken over een dal, aan welks andere kant een Nagadorp op een heuveltop lag. Het leek allemaal precies op een ple zierige zomervakantie. In een boom vlak bij ons zat een vogel zijn vreug de uit te zingen; van vervoering klonken de tonen steeds hoger en ho ger, totdat we meenden dat het dier tje niet hoger kon, maar het jubelde nog almaar hoger, tot het een fijn trillend toontje het horen, dat tot bo ven onze hoofden doordrong. Een drager kwam de tent uit met koppen. Hij had een huid als cho colademelk en langwerpige, Mon goolse ogen. Hij zette het blad op de tafel en de majoor begon in te schen ken. „Zal ik maar voor moeder fun geren?" zei hij. „Eén lepel suiker of KÉVQA2" -•«- mmer j De tanks hadden ons nu ingehaald Twee officieren kwamen het kamp in en gingen aan een tafel in de nabij heid zitten. Eén van de soldaten zei: „Weer zo'n verrekte lijmkit. 'k Zou wat willen geven voor vijf minuten in Café Odeon". „Je zou niet eens weten, wat je er doen moest". „Doen met wat?" „Nou in het Odeon". „Zo, dacht je dat. Nou, wacht maar af." „Wat wacht maar af?" „Wat ik in het Odeon zal doen". „Ik zou je wel even kunnen ver tellen, wat je in 't Odeon kunt doen. Maar als je 't soms hebt over zo'n opzichtig danskind dan is 't natuur lijk wat anders". (Wordt vervolgd.) Een hartig hapje is aan aandeelhou ders Van Zwanenberg-Organon en le Koninklijke Zout-Ketjengroep voor geschoteld. De ophanden zijnde fusie komt niet geheel onverwacht want reeds enige tijd waren er geruchten in omloop over een verdere concentratie in de chemische industrie. Dat beide concerns op een ander terrein werk zaam zijn, Zwanenberg-Organon in de farmaceutische sector en de levensmiddelenbranche en de Konink lijke Zout in de zware zoutchemie, waarbij de sodafabriek in Delfzijl, als mede de verfindustrie van de Sikkens- groep betrokken zijn, zullen zij in menig opzicht in elkaar aansluiten. Aan het besluit van de besturen van beide concerns ligt ten grondslag dat de nauwe samenwerking bevorderlijk zal zijn (Van onze correspondent) STOCKHOLM De in Stockholm gesi tueerde Zweedse dochteronderneming van de N.V. Philips in Eindhoven heeft een order ter waarde van 25 miljoen gulden in de wacht gesleept. Het is een gecom bineerde order die bestaat uit een bestel ling van 18 miljoen gulden voor de leve ring van verschillende soorten wapencon trolesystemen aan de Noorse marine en eenzelfde bestelling van de Zweedse mari ne van 7 miljoen gulden. De Noorse or der bestaat evenals de Zweedse voor het grootste deel uit te leveren wapencontro lesystemen voor de kustartillerie en tor pedoboot jagers, radarinstallaties en vuur leidingssystemen. Van 11-17 juli 1967 zal een Zwitsers banksyndicaat de inschrijving openstellen voor een 5% percent obligatielening van 50 miljoen Zw. frs, tegen een uitgiftekoers van 100 percent, ten laste van de AKU. De Ifipptijd. is 15^iaAo, met -Jaarlijkse aflossingen te beginnen na 10 j^af, Van 31 juli -1974 at isvaOWoegde, g%h#le of gedeeltelijke aflossing mogelijk. De op brengst van de lening zal worden aange wend voor de financiering van groepsac tiviteiten buiten Nederland. Bij de trekking van. de 21,/-> pet. premie lening Den Haag 1952-2 is de premie van 50.000 gevallen op nr. 185.303. De twee premies van 10.000 vielen op de num mers 110.135 en 141525. De volgende tien obligaties viel een pre mie van f 1.000 ten deel: 150.932, 112.737 182.135, 177.058, 125.591, 196.905, 136.24L 154.402. 162.234 en 196.549 en vijf premies van 500 op de nummers 110.570, 154 210 157.059, 118.701 en 166.623. Tenslotte lootten 482 niet hierboven genoemde obligaties uit met 150 elk. voor een verdere gezonde ontwikkeling van hun activiteiten. Daarmee worden de belangen van werknemers en aan deelhouders gediend. De samenwerking is noodzakelijk geworden door de inter nationale ontwikkelingen op het gebied van de afzetmarkten en de ^technologie. Door de fusie, die niet 'noodzakelijk was om de krachten op financieel ge bied te bundelen, zal een technisch en commercieel geheel ontstaan dat naar grootte en kracht vergelijkbaar is met de grote vennootschappen in andere lan den van Europa. Naar het zich laat aanzien zal de nieu we vennootschap ter dekking van de kapitaalbehoeften vooralsnog geen beroep op de kapitaalmarkt behoeven te doen. In een bericht aan aandeelhouders zul len eerlang nadere toelichtingen on het fusievoorstel worden gedaan. Gezien de tot nu toe door beide vennootschappen in het lopende boekjaar behaalde resul taten mag worden verwacht dat op de nieuwe aandelen het dividendniveau kan worden gehandhaafd. Zwanenberg heeft over 1966 3.80 per aandeel van 20 no- minimaal uitgekeerd, overeenkomende met 19 percent, terwijl Koninklijke Zout 20 percent declareerde. Het geplaatste aandelenkapitaal van Koninklijke Zout bedraagt 98.7 min, maar tezamen met reserveringen be draagt het eigen vermogen van de groep f 491 miljoen. Bij Koninklijke Zwanen berg-Organon bedraagt het aandelenka pitaal 66.9 min, terwijl het eigen ver- nogen op 324 3 miljoen werd becijferd. Rekening houdende met de agiobonus die aandeelhouders Zwanenberg vooraf gaande aan de omwisseling zullen ont vangen (25 percent) zal het geplaatste kapitaal van de nieuwe NV 182.3 milj. gaan bedragen terwijl het gezamenlijke vermogen op 814.7 min. uitkomt. 9. Panda en Jollipop gingen Hobbeldonk binnen, om het huis af te sluiten voor ze met vakantie gin gen. En dat was juist, waar Henkie en Aal de Glib ber op hadden gewacht. „Er op af!" fluisterde de kleinste van de twee. „Dat karretje staat klaar om weg te rijden! We kunnen er zo mee terug naar de stad, om de Warapuri-diamant te verkopen!" Maar dat viel hem tegen. Het kontaktsleuteltje van de au to was nergens te vinden, en voordat hij de nodige draadjes aan elkaar had gebonden om op die manier ,Te te kunnen starten, ging er geruime tijd heen. laat!" riep Henkie onderdrukt vanaf de achterbank. „Daar heb je ze! Druk je snor!" „Wij kunnen ons verheugen op een aangename, rustige tocht!" ver klaarde Jollipop, nietsvermoedend instappend. „Wij hebben een aardige reis uitgestippeld naar een verre streek, waar het rumoer van de bewoonde wereld ons niet zal bereiken! We kunnen, kortom, gaan genie ten van rust en stilte!" Helaashij wist niet wat hem te wachten stond. DE KURK ZIT WEE HEEL STEVIG OP DAT JYUT AH, DAAR KOMT HIJ f FLESJE MET -IE SLAAPDRANKJE! E—y WAAROM HEEFT HIJ EI6ÊNLMK EEN StAAPMIDDEt, N0DI6 - HIJ IS TOCH AL LAN6 IN SLAAP 6EVAUEN Zowel Zwanenberg als de Koninklijke Zout groep hebben zich de laatste jaren herhaaldelijk op het fusiepad bewogen terwijl nauwe samenwerkingen tot stand kwamen met de Koninklijke Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft op het gebied van de export van antibioti ca en de produktie van andere genees middelen. De Zwanenberg - Organon groep heeft behalve voor de vervaardiging van insu line, hormone-, lever- en vitamineprepa raten bekendheid door het vervaardigen van „de pil". Het concern beschikt te Oss ovef terreinen, waarop onder' rtfetef slachterijen, vlees- en visconservenfabrie- ken en Idiepvriesinstallaties zijn gevest tigd. De voornaamste deelnemingen van de Koninklijke Zout-Ketjen groep bestaan uit de Sodafabriek te Delftzijl, de elec- trozuur- en waterstoffabriek te Am sterdam, de roetfabriek in het Botlekge- bied en de Kampense Zink mij te Budel. De Sikkens groep die bij Koninklijke Zout is aangesloten en de Verenigde Kunstmestf abrieken Mekog-Albatros maken voorts belangrijke bestanddelen van het concern uit. Voor de Nederland- se economie is het een belangrijk feit dat de fusie tussen de beide kapitaal krachtige concerns tot stand komt. Er zal op die manier een geheel ontstaan dat in staat is zich te meten met de Eu ropese giganten uit de chemische indus trie. Na de fusie van Zwanenberg-Organon met Zout Ketjen zullen in het gigantische concern 22.000 mensen werken. De op bouw van het concern is als volgt: KO NINKLIJKE ZOUT KETJEN. Koninklijke Nederlandsche Zoutindu dustrie, Electro Zuur- en Waterstoffa briek, Chemische Fabriek Chembo, Ex ploitatie Mij. Stork-Chemie, Zoutchemie Botlek, Holland-Electro Chemical Indus tries in Zuid-Afrika, Herbicide-Chemie Botlek, Electro-Chemie Ibbenbüren in Duitsland, Dansk Salt in Denemarken, Norddeutsche Salinen, Croyton, Bevrach tingskantoor Twenthe-Rijn. Rotterdamsche Zoutziederij voorheen Kolff en Vis, Kone- zo in Brussel, Hotel Boekelo, Koninklij ke Zwavelzuurfabrieken voorheen Ketjen, Industriële Mij. Activit, Duper Waterrei niging, Ketjen Carbon, Cynamid-Ketjen Katalysator, Chefaro Maatschappij met on dernemingen in Nederland, Engeland, België en Duitsland, Chemische Industrie Van Hasselt, C. A. Woltman Elpers' Ko ninklijke Zeepfabriek De Vergulde Hand, Nederlandse Farmaceutische Handelmij., Algemene Industriële, Mineraal- en Erts mij. A.I.M.E.-Amsterdam, A.I.M.E.-Lavi- no, Defa Mij voor Verfstoffenhandel, Ne- digepha, Boots-Ketjen in Engeland, Kem- pensche Zinkmij., Zinc-Organon, Nederl. Metallurgisch-Chemische Industrie Meta- du, Sikkens Lakfabrieken, Alpha Muur- verffabrieken, Sikkens Smits, Sikkens Wapex, Flexafabrieken, Sikkens Verkoop Nederland, Koninklijke Fabrieken Talens Zoon, Cetabever, Kunstharsfabriek Synthese, Struyck, Was de Wit, Po lymeric, alsmede de Sikkens fabrieken in België, Duitsland, Frankrijk en Italië, verscheidene verkoopkantoren in binnen- en buitenland en de deelnemingen in de NVCP, Nederlandsch Verkoopkantoor voor Chemische Produkten, de Verenigde Kunstmestfabrieken Mekog-Albatros, Ko- nam en de Titaandioxydefabriek Tiofine. ZWANENBERG: De Koninklijke Zwanenberg-Organon, Zwanenberg's Fabrieken, Nederlandsche Conservenfabriek Neco, E. Noack's Ko ninklijke Fijne Vleeswaren- en Conser- venfabrieken, Wijnbergen's Fabrieken, In dustrie- en Handelsonderneming van Zwieten, Organon, Laboratoria Nobilis, Orgachemia, Echfa, Loda, Glimfabriek, Nederlandsche Cocaïnefabriek. Voorts Zwanenberg's Levensmiddelen- bedrijf Zwan in België, Organon in Bel gië, Duitsland, Engeland, Finland, S. A. pour Ia Diffusion des Produits Opothéra- piques in Frankrijk, de Uithoornsche Ba con- en Conservenfabrieken, de Konin klijke Eau de Colognefabriek J. C. Bol- doot, Or$_anon in de Verenigde StaWn, Argentiniei Brazilië, Colombia, Japan, Mexico, Zihd-Afrik»«e» Pakistan;- De Verenigde Pharmaceutische Fabrie ken Zwitsal, Verapharm, fabriek voor se ra, vaccins en farmaceutica voor dier geneeskunde, Kortman en Schulte, Anton Hunink. Noury Van der Lande, Aero sol Holland, Fino Fabrieken met verkoop maatschappij California Soepen, Farma ceutisch bedrijf Meindersma, Intervet in Frankrijk, Blum01Ier in Denemarken, fa briek voor aardappel-chips Golden Won der Holland, Van Vollenhoven's Fabriek van Comestibles, Etablissements Breton Steinbach in Frankrijk, Cadet Chemi cal Corporation en American Aloë Cor poration in de Verenigde Staten. „Laserstraal Zuidzeereizen" zult u misschien binnenkort op een reisbu reau zien staan. Ik had een gesprek met één van de directeuren, de heer B. Laser. Onze bedoeling is," zei hij, „het publiek een Zuidzeevakantie te bieden tegen de prijs van een Zuiderzeeva kantie. Daarbij verschaffen wij het genot van een wereldreis zonder de rompslomp van het reizen. Kijkt u maar". Hij opende een deur en ik stapte bijna in de Stille Zuidzee. In een aan gename warmte strekte zich een blau we baai voor mij uit, omzoomd door een zandstrand met palmen. Rondom lagen zonnebaders uitgestrekt. Ik keek achterom naar de deur, maar zag alleen een woud van dikke pal men. „Wat u hier ziet", zei de directeur, „is een ruimtelijke laserstraalprojec tie. Als enig verschil met de werke lijkheid zal het bij u een langer ver blijf opvallen dat de Stille Zuidzee wel bijzonder stil is. Dat komt doordat we alleen nog over een foto beschikken. Zodra we een film hebben gaat alles bewegen. Overigens is de illusie vol maakt. Loopt u maar eens om zo'n palm heen". Ik deed het, maar toen ik er tegen wilde leunen viel ik dwars door de boom heen in het zand. „Zijn de zonnebaders ook een illu sie?" vroeg ik, toen ik overeind was gekrabbeld. „Gedeeltelijk", zei de directeur. „Er zijn er ook echte bij, want we zijn de zaak aan het proberen". „Au!" riep een heer met een hand doek op het hoofd, terwijl hij zich plotseling oprichtte. „U trapt op mijn hand". „Dat is een echte", zei de direc teur. Een dame kwam uit zichzelf over eind. „Meneer," zei ze, „ik lig de hele morgen al te prakkezeren of ik thuis het gas wel heb uitgedraaid. Kan ik even gaan kijken?" „Natuurlijk mevrouw", sprak de di recteur. „De uitgang is door de dik ste palm. Maar trekt u wel wat meer aan, want het is koud daarginds". „Dames en heren", zei een stem die nergens vandaan kwam, „hier spreekt uw kok. Uw piepers zijn bijna gaar. Het menu is sperciebonen met een speklap. Over een kwartier kunt u aan tafel". „Dat vinden ze nog het fijnst", zei de directeur. „Geen exotische liflafjes, maar eten als bij moeder thuis. En toch lekker bruinbranden. Ook al met de Laserstraal". Ik heb de heer Laser hartelijk bedankt voor zijn demonstratie. Maar ik geloof dat ik ook hartelijk zou be danken voor zo'n vakantie. Als ik veertien dagen onder de Laserstraal zou liggen, zou ik mij grotelijks be- LAS CRUSES (Reuter) Bij een proef- met een onbemand model van een Ame rikaanse ruimtecabine op een terrein van de NASA in Nieuw-Mexico is brand uit gebroken. Het was een model van een tweepersoons ruimtescheepje dat astro nauten op de maan moet brengen en hen in staat moet stellen terug te keren naar het rond de maan cirkelende Apollo- moederschip. De brand zou zijn uitge broken als gevolg van een lek in een brandstofleiding. De schade is gering. 20. Als Tsjiao Tai wat klein kopergeld op tafel heeft gegooid en de kastelein Hoe's glas opnieuw heeft gevuld, wordt de vagebond spraakzaam. „Wat zal ik jou aan werk helpen, makker," begint hij te fluisteren. „Ik zou je maar mee slepen in mijn eigen ongeluk. Moet je nagaan. Verleden week zal ik een paar karrevrachten rijst jatten op een stille weg in Woe-yie. Een simpel zaakje. Ik hoefde alleen maar de karrevoerder een tik te geven en de rijst te snaaien. Ik had een mooi rustig plekkie uitgezocht, waar de weg door het bos liep, en alles zat kits. Goed, die wagen komt eraan. Ik sla de karrevoerder neer en wil net de balen rijst uitladen, of wat gebeurt er? Een klein jochie komt de bocht van de weg omwandelen, kijkt me stomverbaasd aan en vraagt: „Waarom doet u dat, meneer? Nou vraag ik je, wat moet je' daarop zeggen? Tegelijkertijd hoor ik het gepiep van wagenwielen en even later komt er een huifkar met een troep to neelspelers de hoek om. Wat kon ik doen? Ik ben hem natuurlijk gesmeerd. Die toneelspelers hebben de karrevoer der weer bijgebracht en zijn met hem verder gegaan naar de stad. Al mijn moeite voor nop. Geef toe dat dat pech hebben is. En dat was nog niet eens al les!" 8J3. Van de mannen bij het kleine tent je was niets meer te zien, toen de waar zegster Bram aansprak: „Toekomst voorspellen, zeeman?" „Dank u mevrouw", zei „ik geloof er niet aan". Bram beleefd, .O, nee?" vroeg de waarzegster doordrin gend. „U denkt dus, dat ik niets van u weet? Dat ik niet weet dat u Bram heet? Dat u last heeft van gouden kazenDat de politie uw schip in beslag heeft geno men?" „Daar sta ik van te kijkenstamelde Bram. „U bent werkelijk een waarzegster .maar ik kan u toch niet naar de toe komst vragen, want ik heb geen geld". Hindert niet", zei de waarzegster. „Kom gerust binnen, ik vertel je alles". Door een spleet in het gordijn keken on gure ogen toe, hoe Bram binnentrad....

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9