Bezuiniging spaart 50 miljoen en 18.000 dienstplichtigen uit EIGENTIJDSE PAALWONING Sigarettenindustrie betaalt onderzoek tabaksrook Prins opende Mekog- complex in Pernis Nieuw drink- plezier moms TASSEN Kabinet zet het mes in de landmacht HET WEER Algemene mobilisatie in Kongo afgekondigd V Bisschoppen verlangen persoonlijke excuses WILMSFLOET Doublures in divisies weggewerkt Regering praat morgen over meer geld voor werk Onafhankelijkheidsstrijd met speren Benzine mogelijk weer duurder Café's in Bergen vroeger dicht Lijn 70 van NZH krijgt directe verbinding met Haarlems centrum LOEMPIA'S 85 cent 52e JAARGANG NUMMER 208 DONDERDAG 6 JULI 1967 Kartoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Enschede Kindervakantie-spektakel pagina 6 Iets warmer Aan het strand öamöiii KISANGANI Kivo« m««r Lbkandoa BOEKAVOE Tsjombe's kans 'mÊÊÊ Het woord is aan Brief van theologanten Na incidenten op straat 15 JULI: OPENING BONTMODEHUIS DICK BARTELS de groene tingeling frisdrank REGENKLEDING MAX KOELEMIJ JW ZWIER IKENNEH/IERLAANs SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN 00 KBMNSM&R COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze correspondent) DEN HAAG. Nog dit jaar wil de Generale Staf zodanige besnoeiingen aanbrengen in de structuur van het eerste legerkorps, dat het totaal aan tal „uitgespaarde dienstplichtigen" voor de lichtingen 1968 op achttien duizend komt. Daarmee wordt gevolg In de ministerraad wordt morgen be raadslaagd over het inzetten van de 100 miljoen die de regering in reserve heeft gehouden voor de werkloosheidsbe strijding. Minister Roolvink (sociale za ken) heeft als zijn mening te kennen ge geven dat nu in elk geval een deel van de 100 miljoen moet worden gebruikt, met name voor het scheppen van werk gelegenheid in de bouw. De minister heeft, zo vernemen wij van zijn departement, de indruk dat er in de werkloosheidcijfers van juni een af zwakking zit van de neiging tot stijging van het werkloosheidsverschijnsel, die zich de laatste tijd steeds voordeed als men bij de berekening de gunstige sei zoensinvloeden buiten beschouwing liet. Hij gelooft echter ook weer niet dat er met de recente daling met drieduizend man tot 60.656 werkloze mannen een dui delijke keer ten goede is gekomen. Van daar zijn mening dat er nu geld uit het reservepotje moet worden gebruikt. In Enschede zal de gemeentelijke socia le dienst een administratief servicecen trum inrichten, waarin werkloze hoofd arbeiders en beambten te werk zullen worden gesteld. Er zal met tien werklozen worden ge start. Men denkt er na enige tijd 200 te kunnen ontvangen. Bruynzeel Zaandam heeft 40 bij Twentse textielbedrijven werkloos geworden Turken in dienst ge nomen. Daar Bruynzeel nog meer vacatures heeft, zal het bedrijf trachten via een wervingscampagne in Twente ook Neder landers uit deze streek aan te trekken. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op Zee4 Langs sluizen en havens 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Vrij warm en aanvankelijk zonnig weer. Later toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen fraai strandweer met een zwakke zeewind. Middagtempera- tuur 22 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Er is nog warmere lucht uit Frankrijk onderweg. Wel licht wordt het zaterdag zeer warm aan het strand. gegeven aan de dwingende eis van het kabinet, de begroting voor 1968, die reeds was opgesteld, nog eens drastisch uit te kammen en er zoveel op te bezuinigen, dat er voor de land macht volgend jaar niet meer geld nodig is dan dit jaar. Dit houdt in dat niet mag worden gere kend op de vijftig miljoen waarmee het landmachtbudget de laatste jaren automa tisch steeg en ook niet op de 57 mil joen die destijds onder minister Vondeling „tijdelijk" werden geblokkeerd. Na de „Operatie Chirurg" en het afstoten van 25 kazernes meent de Generale Staf aan deze nieuwe bezuinigingseis te kunnen vol doen door in de parate troepen het divi siebevel te vereenvoudigen. Thans ressorteren onder de beide divi- visies van het eerste legerkorps twee pantserinfanteriebrigades, een infanterie brigade en vrij grote ondersteunende een heden. Bij de brigades (drie in elke di visie) vindt men een deel van deze dien sten op kleinere schaal terug. Deze onder steunende eenheden wil men nu verde len over legerkorps en brigades. Het spaart, omdat niet alles gedoubleerd be hoeft te worden, enige duizenden soldaten uit. Van deze vereenvoudigingen een werkgroep bij het eerste legerkorps stu deert er nog op en de plannen behoeven nog de goedkeuring van het parlement en de NAVO zullen andere bezuinigin gen een gevolg zijn. Bij de brigades bestaat dan namelijk geen behoefte meer aan het divisietrein- bataljon. Deze bataljons kunnen geheel vervallen. Ook in het artillerie-bestand van de divi sie kan door het overhevelen van het legerkorpsniveau een aanzienlijke bespa ring worden bereikt. De twee bataljons 155 mm houwitsers gaan van de divisie naar het legerkorps. Van de twee afde lingen artillerie met nucleaire koppen (Honest Johns en 8 inch houwitsers) zal er één vervallen. Door deze verschuiving kan de eigen artilleriestaf van de divisie geheel verdwijnen, hetgeen zeker de helft van het personeel van deze staf bespaart. De andere helft blijft bij de tactische divisiestaf, die, sterk gekortwiekt, in de plaats komt van de huidige divisiestaf. Een derde bezuinigingsmogelijkheid is het mobilisabel stellen van een geniebatal jon. In elke divisie zijn er thans twee en er is één in het legerkorps. Samen voeging zou tot drie geniebataljons in het legerkorps leiden, hetgeen teveel wordt geacht. Eén bataljon kan derhalve naar huis met klein verlof. Er wordt bij de landmacht ook gewerkt aan automatisering van de weddebetaling en de registratie van de dienstplichtigen en ook aan een centralisering van de mobilisatie-administratie, waardoor een grote besparing aan administratief perso neel kan worden verkregen. ff ff KINSJASA (Reuter, AP en AFP). - In Kongo is een algemene mobili satie afgekondigd. Alle vrouwen en mannen van achttien tot vijfentwin tig jaar moeten zich melden om „niet alleen met geweren, maar ook met speren, messen, pijl en boog te vech ten voor de onafhankelijkheid van het land". Volgens president Moboetoe is „een bende, bestaande uit Belgen, Spanjaarden, Fransen en Britten het land binnengevallen om geld te ver dienen". Radio-Kongo drong er bij de bewoners van het land op aan verdachten en ver raders aan te geven. De radio gaf geen bijzonderheden over de gevechten in Ki sangani en Boekavoe. De Belgische con sul in Boekavoe, gelegen in Oost-Kongo, heeft gisteren aan Brussel melding van gevechten in die stad gemaakt. Alle buitenlanders in Kinsjasa het voormalige Leopoldstad bleven gister avond thuis wegens h'et uitgaansverbod. O Waktifa AHP v.PCtTj (Van onze correspondent) DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat de olie- en benzineprijzen binnenkort opnieuw met een cent moeten worden verhoogd in verband met de hogere aan- voerkosten tengevolge van de sluiting van het Suez-kanaal. De oliemaatschappijen onderhouden veelvuldig contact met het ministerie van Economische Zaken over de garantie van een voldoende olieaanvoer voor Neder land zowel als over de kosten die deze met zich meebrengt. Deze kosten worden volgens de oliemaatschappijen op dit mo ment niet meer voldoende gedekt door de prijsverhoging van een cent die reeds heeft plaatsgevonden. In Duitsland en België is de benzine in verband met de toestand in het Midden- Oosten reeds tweemaal met ongeveer een cent in prijs verhoogd. Maar in de Afrikaanse wijken bleven danstenten en café's open tot de gebrui kelijke sluitingstijd. Door de straten van de hoofdstad wordt door gewapende po- litie gepatrouilleerd. Gisteravond werden de telexverbindingen met het buitenland verbroken. De enige verbinding die nog open was werd gevormd door de telefoon lijnen met Brazzaville aan de andere kant van de Kongo-rivier. De kans voor de voormalige Kongo lese premier Moise Tsjombe om te ont komen aan uitlevering aan de Kongolese autoriteiten is kleiner geworden door de berichten over de landing van parachu tisten in oostelijk Kongo, aldus hebben Algerijnse regeringszegslieden bekend ge maakt. Officieel is echter niets meegedeeld over het lot van Tsjombe, die sinds het afgelopen weekeinde in de Algerijnse hoofdstad wordt vastgehouden na zijn ontvoering in een vliegtuig. Het officiële Algerijse persbureau heeft de parachu tistenlandingen in Kisangani en de aan val op Kongolese troepen door huurlin gen in Boekavoe het werk van imperia listen genoemd, die zouden trachten de terechtstelling van Tsjombe te verhinde ren. In de Algerijnse revolutionaire raad zou volgens bepaalde berichten verdeeld heid heersen over1 wat gedaan moet wor den met Tsjombe hem vrijlaten, hem uitleveren na een formeel juridisch on derzoek of hem zonder vorm van proces naar Kongo sturen. De vrijlating van Tsjombe wordt uit gesloten geacht, maar uitlevering wordt bemoeilijkt door het feit dat Algerije geen uitleveringsverdrag met Kongo heeft. In Algiers is nu ook verslag uitge bracht over de ontvoering van Tsjombe. Volgens de autoriteiten werden een aan tal schoten gelost in het vliegtuig, nadat het was opgestegen voor een vlucht van Ibizia naar Majorca. De twee gewapen de Spaanse politiemannen, die Tsjombe tijdens zijn Spaanse ballingschap moes ten bewaken, waren even verbaasd als Tsjombe en konden niets uitrichten om hem te helpen. De aanslag zou zijn beraamd door één of twee van de negen inzittenden van het toestel leden van het gevolg van Tsjombe. Men gelooft dat zij zich tegen Tsjom be keerden in ruil voor een enorme be loning die hun in het geheim was aan geboden door tussenpersonen van presi dent Moboetoe. Abraham Lincoln: God staat niet aan onze kant; wij moe ten zorgen aan Zijn kant te staan. De excuses van de zeventien theologen van het groot-seminarie Warmond naar aanleiding van de door hen persoonlijk ondertekende en in De Volkskrant gepu bliceerde brief, waarin zij hun mening ga ven over de persoon van de paus en diens plaats in de wereldkerk, zijn door de bisschoppen van Haarlem en Rotter dam, mgr. Th. Zwartkruis en mgr. M. Jansen slechts ten dele aanvaard. De priesterstudenten hadden na de openbaar making van hun open brief de bisschop pen hun verontschuldigingen aangeboden in een gezamenlijk schrijven. De bisschoppen achten de gezamenlijke excuses van de theologanten niet voldoen de. Zij verlangen dat elk van hen afzon derlijk zijn verontschuldiging zal aanbie den. Pas wanneer dat gebeurd is kan deze kwestie als afgedaan worden beschouwd. De bisschoppen staan namelijk op het standpunt dat de zeventien studenten door de gewraakte brief persoonlijk te onder tekenen ook elk voor zich verantwoorde lijk zijn voor de belediging die de paus als persoon en als hoofd van de rooms- katholieke kerk is aangedaan, aldus deel de het secretariaat van het bisdom Haar lem (jns mee. Een Duitse natuurliefhebber wiens auto „rijp voor de sloop" was, kwam op het idee om van het voertuig een paalwoning te maken. Hij heeft er een riant uitzicht in, beschermd tegen wind en regen en als het zo uitkomt kan hij ook nog bezoek ontvangen. (Van onze correspondent) BERGEN. Burgemeeser L. J. de Ruiter van Bergen (N.-H.) heeft bepaald, dat de 27 horecabedrijven in zijn gemeen te een uur vroeger moeten sluiten. Een half uur vóór sluitingstijd mag geen mu ziek meer ten gehore worden gebracht Aanleiding tot de maatregel is een aantal nachtelijke incidenten tijdens het laatste weekeinde. Ongeveer vijftig auto's, die in het centrum stonden geparkeerd, werden door jongelui beschadigd. Een grote groep molesteerde en mishandelde iemand uit jen naburige gemeente. Ook werd een aantal ruiten ingegooid. De burgemeester deelde ons mee, dat, als de maatregel onvoldoende effect heeft, de sluitingstijd die thans in de regel één uur 's nachts is geworden nog maals zal worden vervroegd. Hedenmid dag zal de burgemeester een horecadele- gatie ontvangen, die tegen het besluit protest wil aantekenen. Met ingang van half september, wan neer de nieuwe winterdienstregeling van de N.Z.H. van kracht wordt, komt er een rechtstreekse verbinding tot stand tussen IJmuiden en het centrum van Haarlem. Lijn 70 (IJmuiden-Haarlem) wordt na melijk doorgetrokken via het centrum van Haarlem naar het nieuwe gedeelte van de stad. Schalkwijk genaamd. Lijn 70 zal tot het station Haarlem haar normale route rijden. Vervolgens gaan de bussen via Parklaan, Nassaulaan en Gedempte Oude Gracht naar het Spaarne, waar ze verder grotendeels de route van lijn 2 zullen volgen. Midden in het hart van Haarlem, op het Verwulft komt een halte. T.N.O. gaat met geld van de Stichting Sigarettenindustrie in Nederland 'n onder zoek instellen naar de samenstelling van sigarettenrook. TNO heeft hiervoor reeds een methode ontwikkeld. De opdracht is verstrekt door een com missie onder leiding van de geneesheer directeur van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, dr. M. W. Jongsma. Deze com missie is geformeerd nadat de sigaretten industrie fondsen beschikbaar had gesteld voor een wetenschappelijk onderzoek naar het verband tussen rokeij en gezondheid. De commissie besteedt de gelden in vol ledige vrijheid en onafhankelijkheid van de industrie. Zij heeft zich georiënteerd op de reeds in het buitenland verrichte onderzoekingen en zij heeft, na deze eers te opdracht, nog een aantal onderzoekpro jecten in studie. In Pernis bij Rotterdam heeft prins Bernhard vanmorgen de nieuwe che mische fabrieken van de Verenigde Kunstmestfabrieken Mekog-Albatros n.v. geopend. De prins, die tegen twaalf uur per helikopter bij het nieuwe fabriekscomplex was geland, deed dat door de gebruikelijke druk op de knop. Het complex van de Verenigde Kunst mestfabrieken (VKF) omvat vijf grote fabrieken, die in totaal ongeveer 160 mil joen gulden hebben gekost en aan in to taal 2.900 mensen werk bieden. Het zijn een ureumfabriek, een zwavelzuurfabriek, een fosforzuur-indampcomplex, een am- moniumfosfaatfabriek en een ammoniak- fabriek. Voor de bouw van de op aardgas werkende ammoniakfabriek, die de groot ste ter wereld is, hebben de Mekog en de Badische Anilin- en Soda Fabrik (A.G.) (BASF) te Ludwigshafen op 50/50 basis een afzonderlijke maatschappij gesticht onder de naam Ammoniak Unie n.v. Men verwacht dat de ammoniakfabriek 't vol gend jaar een omzet zal hebben van on geveer 300 miljoen gulden. De openingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, de Duitse ambassadeur in Nederland, de heer K. H. Knoke, de commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Rotterdam, W. Tho massen, de voorzitter van de Rijnmond- raad, mr. V. G. M. Marijnen en door ruim 700 genodigden. Na de officiële opening bezichtigde prins Bernhard het fabrieks complex. ADVERTENTIE met de grootste bontcollectie van Haarlem WAGENWEG 126 rood - HAARLEM TEL. 14360 Êlinnimi SatM|ofisstreat Haarlem - M tSStS leidiestraat (bij Koningsplein) Telefoon (029) 22 55 96 ONZE SPECIALITEIT Diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINPLEIN 6 IJmuiden-O. - Telefoon 14.000 official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1