Londen hoopt op Nederlandse steun voor straaljager-plan Conservatieven bereiden op Healey scherpe aanval voor McNamara in Zuid-Vietnam „Geen plaats voor Brezjnev herhaalt Russische eis Israels troepen terug commentaar op Het jaar 2000 Wapenfabrieken in Frankrijk verliezen Israel als klant ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN Weer getuige in Sarrison-onderzoek vrijgelaten Jordanië verloor 6094 soldaten Dayans opmerking werd teruggenomen amrn 2 DONDERDAG 6 JULI 1967 3 Onjuist' Noordvietnamese aanval verwacht Basis voor persoonlijk bezit Westduitse oplichter stak tien miljoen gulden in zijn zak Staking bij Italiaanse telefoondienst Proces-Soedisman in Djakarta begonnen „Gaza hoort bij Israel Bandieten Dr. J. Luning Prak, directeur van een psychologisch instituut in Den Haag, is in hoge mate ontstemd geraakt over de „blinde bureaucraten van het Centraal Bureau voor de Statistiek" en eveneens over de berekeningen van de Nederlandse planologen, die hij beide in een circulaire aan publiciteitsmedia van ernstige blun ders beticht, omdat zij volgens hem vol komen verkeerde prognoses hebben opge steld en verspreid ten aanzien van de Nederlandse bevolkingsaanwas en de daar door noodzakelijk wordende voorzienin gen. Het C.B.S. heeft inderdaad nogal verme tele schattingen ten beste gegeven over het in 1980 te verwachten inwonertal van ons land. In 1965 kwam het bureau tot de conclusie dat in 1980 Nederland bij na 15% miljoen inwoners zou tellen. Men had toen blijkbaar geen rekening géhou- den met de inmiddels ingezette geboorten daling, ofschoon veranderende opvattin gen tengevolge van seksuele voorlichting alsmede de „opmars van de pil" op dat tijdstip toch al duidelijk waarneembaar zouden hebben moeten zijn. Verder in de toekomst kijkend, hebben statistici en planologen op zeker moment voorspeld dat Nederland in het jaar 2000 twintig miljoen inwoners zou tellen. Ook die voorspelling wordt door dr. Luning Prak gelaakt als een onverantwoorde, dwaze prognose, die tot gevolg heeft ge had dat de planologen in gedetailleerd uitgewerkte studies plannen hebben op gebouwd die nooit in praktijk zullen kun nen worden gebracht, omdat de bevol kingsaanwas van 8 miljoen in veertig jaar een slag in de lucht zou blijken te zijn geweest. Volgens dr. Luining Prak zullen het er ln het jaar 2000 geen twintig en zelfs geen 17 miljoen zijn, omdat de veranderingen in het geboortepatroon in deze veertig jaar tot een sterke daling der jaarlijkse overschotten zullen kunnen leiden. Boven dien voorziet hij een sterke toeneming van de emigratie indien Nederland tegen die tijd een grotere welvaart kent. Hij haalt daarbij het Amerikaanse voorbeeld aan, namelijk de sterke emigratie van kleine kapitaalbezitters naar Staten die hogere inkomens beloven. Of Nederland zich aan dit voorbeeld zal kunnen spiegelen, is echter twijfelachtig, omdat de verhuizing van de ene" Amerikaanse staat naar de andere heel wat minder moeilijke eisen stelt dan het verlaten van de Oude We reld om een fortuin in de Nieuwe te zoe ken. Afgezien van dit laatste argument dat nauwelijks ernstig lijkt te mogen worden genomen, is de redenering van dr. Luning Prak wel aanvaardbaar. Het is echter vreemd waarom deze profeet zo boos is op de profeten van het C.B.S. Een statis tiek is immers altijd een onbetrouwbaar instrument om voorspellingen te doen. Men kan er ten hoogste in aflezen hoe de trend ligt op het moment van de sa menstelling. Dr. Luning Prak kan ook onmogelijk voorspellen hoe die trend zich zal gedragen in de komende jaren. Wellicht mislukt de rol van „de pil" wel volkomen, wanneer bijvoorbeeld nadeli ge bijverschijnselen worden geconsta teerd en de vrouwen er „kopschuw" voor worden. Maar redelijkerwijs mag men wel aannemen dat door maatschappelijke omstandigheden als de woningnood, even tuele wijziging in het sociaal beleid der regering en een stijgende werkloosheid de omvang van het gemiddelde Nederlandse gezin nog verder wordt verlaagd. Als deze en andere factoren doorwerken, zal het Centraal Bureau voor de Statistiek dat in zijn nuchtere becijferingen duidelijk kun nen constateren. En dat planologen aan het werk zijn met te ruime cijfers, lijkt ons eerder een voordeel dan een nadeel. Men kan beter teveel dan te weinig ruim te scheppen, vooral wat recreatie betreft. Laten er dan in 2000 ettelijke miljoenen mensen minder in Nederland zijn dan men aanvankelijk heeft gevreesd dan is dat alleen maar een meevaller voor degenen die op dat tijdstip een plaatsje moeten veroveren. De tegenstand in Amerika ten aanzien van de methoden der Amerikaanse oor logvoering in Vietnam demonstreert zich bij tijd en wijle op een verbrokkelde, weinig effectieve manier door demonstra ties, verklaringen van senatoren, hand- tekeningen-acties en dergelijke, terwijl een goed georganiseerde nationale bun deling van protesten en argumenten ach terwege blijft. Daarom kan de regering- Johnson deze tegenstand die voor haar geen geheim is gemakkelijk de baas door hem doodeenvoudig te negeren. Er is een tijd geweest dat een aantal senatoren, van wie Fulbright en Robert Kennedy de exponenten waren, bij vele gelegenheden hun afkeuring van de oor logvoering in Vietnam lieten blijken en met alternatieve eisen kwamen, die ech ter geen van alle zijn ingewilligd. Hun politieke positie werd er ernstig door be nadeeld en zij werden het mikpunt van verdachtmakingen, die voor een in actie ve dienst werkend politicus riskante na werking konden hebben. Daarom hebben zij noodgedwongen na gelaten iets te doen om de anti-Vietnam- beweging in de VS te concentreren of te organiseren, ofschoon zij hun persoonlijke mening over de nutteloze, verkwistende oorlog niet onder stoelen of banken ste ken als het onderwerp aan de orde komt. Intussen is het initiatief tot coördinatie van de protesten verhuisd naar de univer sitaire wereld, waaruit de „AFDA" is ontstaan, de Americans For Democratie Action, onder voorzitterschap van Ken neth Galbraith, econoom van de Harvard Universiteit en voordien ambassadeur van de Verenigde Staten in India. Deze actie groep doet de laatste tijd sterk van zich spreken, vooral omdat hij niet een in-het- wilde-weg protestactie tegen de oorlog in Vietnam voert, maar constructieve plan nen voor een alternatief op tafel legt. die de meeste Amerikanen zouden moe ten bevredigen. Deze burgerlijke actie beoogt in de eer ste plaats een einde te maken aan de slachting, niet alleen van Noordvietna- mezen maar ook van Amerikaanse solda ten, zonder Vietnam prijs te willen geven aan een chaotische toestand van burger oorlog en terreur. Het stopzetten van de bombardementen is een eerste eis, maar ook de wijziging van de militaire strategie in de grondoorlog. Amerika zou volgens de „AFDA" moeten overgaan tot een de fensieve strategie, die zich niet ten doel stelt de Vietcong te verdrijven uit dun bevolkte streken, moerasgebieden en jungles, doch de beveiliging en opbouw van de thans door de Amerikanen be heerste gebieden nastreeft. Juist die achtervolgingen en acties in de wildernis kosten de grootste offers: twaalfduizend doden, 67 duizend gewon den en zevenhonderd vermisten tot dus ver. De „AFDA" pleit vooral voor het los maken van de Amerikaanse strategie van die der politieke Saigon-generaals en het terugbrengen van het conflict in Vietnam tot zijn juiste proporties: een ruzie tussen rechtsgeoriënteerde militaire kopstukken en linkse nationalistische rebellen. Viet nam ligt niet meer in een brandpunt van de internationale belangen, sinds de com munistische blocvorming in Azië mislukt is door de strijd tussen Moskou en Pe king, aldus meent de „AFDA", die het doodbloeden van Amerika's jeugd op de slagvelden van Vietnam een onvergeef lijke, wraakroepende consequentie vindt van een mislukt politiek prestige-offen- sief. Volgens de Herald Tribune is Galbraith bezig met krachten te bundelen voor een politieke macht van anti-oorlogsgezinde burgers voor de presidentsverkiezingen in 1968, die Johnson zou willen brandmer ken als de man die een verkeerde politiek, een verkeerde strategie en een verkeerde volharding heeft gekozen ten koste van het beste Amerikaanse bloed. (Van onze correspondent) LONDEN. De Franse regering heeft uitsluitend wegens geldgebrek afgezien van het veelbelovende Frans- Britse project voor de bouw van een supersone straaljager met beweeg' bare vleugels. Denis Healey, de Britse minister van Defensie, die gisteravond het Lagerhuis van het fiasco van het plan in kennis stelde, verklaarde dat hem uitdrukkelijk was verzekerd dat Frankrijk zich om zuiver budgettaire redenen had teruggetrokken. De Fransen blijken al hun beschikbare geld aan geleide projectielen en door kern energie gedreven duikboten te hebben be steed. Dit kan een fatale slag voor de Britse vliegtuigindustrie betekenen, die sinds het opgeven van de TSR-2 in steeds belang rijker mate van dit produktieplan afhan kelijk was. Healey weigert echter in dit stadium het project als een verloren zaak te beschouwen. Hij zoekt nu naar andere deelgenoten die bereid zijn de rol van Frankrijk over te nemen. Dit kan alleen gebeuren door een groep Europese landen, door de Verenigde Staten of door een combinatie van beide. Healey heeft vooral zijn hoop gesteld op West-Duitsland, Nederland en Italië. Als deze landen met het project in zee zouden (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse wapen- en vlieg tuigfabrieken van Dassauld zullen verlie zen van ettelijke miljoenen franken lijden nu Israel aan Parijs te kennen heeft ge geven alle militaire contracten te ver breken. Een verbreking die uiteraard het direc te gevolg is van de neutralistische houding van president De Gaulle die bij het uit breken van het conflict een wapen-embar go uitvaardigde waardoor Israel toencvon de bronnen van zijn oorlogvoering werd afgesneden.: n n Ofschoon de Gaullistische woordvoer ders nog altijd beweren dat dat wapen embargo met een zeer losse hand werd uit gevoerd beklagen de Israëliërs zich inte gendeel over verschillende Franse inter venties, waardoor zo tijdens de oorlog een Israëlisch vliegtuig op weg naar Neder land boven Frankrijk tot dalen werd ver plicht. Het toestel dat in Nederland mili taire vliegtuigonderdelen moest ophalen, werd door de Fransen pas na de wapen stilstand weer vrijgegeven. De Israëlische regering schijnt zich nu voor zijn militaire materieel tot de Ameri kanen te willen richten. De Franse -oorlogsindustrie loopt ver der het gevaar dat het Israëlische voor beeld door Australië, dat eveneens een be langrijke klant is, zal worden gevolgd. gaan, is de kans groot dat ook alle andere Europese NAVO-landen de machine zullen aanschaffen. De bewering, dat de Britten zich nu als vergeldingsmaatregel zullen terugtrekken uit de gezamenlijke Frans-Britse produk- tie van drie nieuwe typen helikopters, is onjuist, maar zij zullen er alleen mee doorgaan wanneer ze van de Fransen dfe verzekering ontvangen dat dezen Groot- Brittannië niet opnieuw in de steek zullen laten. De conservatieve oppositie heeft aangekondigd in een speciaal debat een scherpe aanval op Healey te zullen doen wegens de mislukking van het oorspron kelijke „swing-wing"-project gebaseerd op een Britse uitvinding en de ineen- WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse minister van Defensie, Robert Mcnamara, is in Zuid-Vietnam om een uitgebreid onderzoek in te stellen naar alle aspecten van de oorlog. McNamara zou vorige maand vertrok ken zijn, maar zijn vertrek werd uitge steld in verband met de Amerikaans- Russische topconferentie, waaraan de Russische premier Kosygin en president Johnson hebben deelgenomen. Amerikaanse militaire kringen houden rekening met de mogelijkheid dat aan de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam een groot Noordvietnamees offensief wordt voorbereid. Zij maken dit op uit de grote activiteit die de Noord- vietnamezen de afgelopen dagen aan het noordelijke front aan de dag leggen. Sedert zondag zijn bij voortdurende beschietingen van Amerikaanse stellingen langs de gehele zonegrens, maar vooral in de omgeving van de mariniersbasis Con Thieri, 93 Amerikanen gesneuveld en meer dan 220 gewond. Voor zover bekend sneuvelden 148 Noordvietnamezen. Amerikaanse bommenwerpers hebben gisteren 'n reusachtige ondergrondse ben- zine-opslagplaats bij de Noordvietnamese havenstad Haiphong gebombardeerd. Vier ,uur na de aanval stond het depot nog in brand. ADVERTENTIE Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar f 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. storting van zijn defensiepolitiek die daar van het gevolg zou zijn. Voor Frankrijk betekent het laten val len van het Brits-Franse project in- dustrieël en van een militair-operationeel standpunt gezien, ook een ernstige tegen slag. Later zal moeten blijken of er ook nog een politieke factor in het spel is geweest, namelijk het verschil van opvat ting over de militaire taak van beide landen. Hoewel de Britten vooral door finan ciële overwegingen gedwongen worden hun algemene defensiepolitiek te herzien, leeft bij hen de gedachte dat hun welis waar afbrokkelende wereldrol nog niet helemaal is uitgespeeld. DALLAS, (AFP) Een rechter in Dal las heeft de onmiddellijke vrijlating be- /olen van Sergio Acacha Smith, die twee maanden op verzoek van de officier van justitie Jim Garrison uit New Orleans is vastgehouden als „belangrijke getuige" in het onderzoek naar de moord op Kennedy. Smith, die tijdens het Batista-bewind ambassadeur van Cuba in India was, zegt door zijn arrestatie zijn baan bij een in- ;n uitvoerbedrijf te 'zijn kwijtgeraakt en heeft een aanklacht tegen Garrison aan gekondigd. Drie dagen geleden is een an dere getuige van Garrison, de voormalige nachtclubeigenaar Gordon Novel, in Co lumbus (Ohio) op vrije voqten gesteld. AMMAN (AFP) Premier Joema'a van Jordanië heeft de lijst van Jordaan se verliezen tijdens de oorlog met Israel gepubliceerd. Deze ziet er als volgt uit: 6094 doden en vermisten, 722 gewonden en 463 krijgsgevangenen. HAMBURG (DPA) In West-Duits land is een 40-jarige bouwondernemer uit Hittfeld bij Hamburg gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduisteringen voor een bedrag van ruim tien miljoen gul den. Hij zou meer dan honderd echtpa ren van hun spaarduiten hebben afge holpen, die zij als huurvoorschot voor een zogenaamd in aanbouw zijnde wo ning aan de onderneming van Kessler hadden overgemaakt. ROME, (AFP) De 12.000 werknemers van het Italiaanse staatstelefoonbedrijf zijn vandaag voor 48 uur in staking ge gaan. Het interlokale en internationale telefoonverkeer zal daardoor ernstig wor den verstoord. DJAKARTA (ANP). Vandaag is voor de speciale militaire rechtbank in Djakar ta het proces begonnen tegen de Indone sische communistenleider Soedisman. De 47-jarige Soedisman was in decem ber 1966 door de Indonesische autoriteiten gearresteerd wegens zijn rol bij de mis lukte staatsgreep. (Van onze correspondent) MOSKOU. De Russische strijd krachten zullen nog meer moeten worden versterkt. Dit heeft de Rus sische partijleider Brezjnev gisteren gezegd tijdens een bijeenkomst van leerlingen van elf Moskouse aka- demies. In een rede waarin hij de Russische koers in de Nabije Oosten- crisis verdedigde, herhaalde de partij leider de bekende verwijten aan het adres van Israel en verzekerde hij de Arabische wereld dat ze op alle steun van het Kremlin zouden kunnen re kenen. Brezjnev plaatste in zijn rede het con flict in het Nabije Oosten in het raam van de klassenstrijd, waarbij naar het beken de schema de Arabieren optraden als ver tegenwoordigers van de vooruitgang en de Israeli als representanten van de reactie werden geklassificeerd. Het is veelbetekenend dat de Russische partij leider met geen woord repte over het af stemmen van de resoluties in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties. Ondanks de Russische nederlaag in de V.N. herhaalde Brezjnev de oude eisen: bestraffing van Israel en terugtrekken TEL AVIV (Reuter en AFP) De Israëlische minister van Defensie Mosje Dayan heeft in Gaza verklaard dat pro jecten zullen worden uitgevoerd ter be- betering van de levensstandaard der be volking van de strook. Zo zegde hij de heropening van de ban ken toe, de uitvoering van ontwikkelings projecten, de verschaffing van meer werkgelegenheid en het weder toestaan van visserij overdag. Een eerder aan hem toegeschreven ver klaring, dat de strook van Gaza tot Isra el behoort en in dat land opgenomen zal worden, werd later weggelaten door de nieuwsdienst van radio-Jeruzalem. Re geringsfunctionarissen noemden het een verkeerde uitleg van Dayans antwoord op een vraag. De verklaring had niet alleen in de Verenigde Naties, maar ook in Israel grote opwinding verwekt. Sinds het be staan van Israel heeft de strook steeds gediend als basis voor terroristenacties tegen de joodse staat en onder de ruim 250.000 Palestijnse vluchtelingen die er wonen zijn vele actieve leden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Waarnemers beschouwen de opneming van de strook in Israël als een veel las tiger probleem dan de hereniging van Jeruzalem. van de Israëlische troepen uit de verover de gebieden. Brezjnev betitelde de Israëliërs als „bandieten". Het heeft er alles van, aldus Brezjnev „dat de Israëliërs met hun wreedheden tegen het Arabische volk de misdaden van de Hitler-orde willen ko piëren". Brezjnev gebruikte ook dergelijke for muleringen voor de „Amerikaanse Viet- nam-oorlog". Anderzijds repte hij met geen woord over de ontmoeting tussen premier Kosygin en president Johnson in Glassboro, waarbij zeker uitvoerig over Vietnam is gesproken. In de rede ontbrak vanzelfsprekend ook de obligate veroordeling van het Westduitse militairisme en revanchisme niet. „We kunnen en zullen de posities, die door de strijd van ons volk en door de gezamenlijke krachten van een voort schrijdend socialisme in Europa gewon nen zijn, niet prijsgeven", aldus Brezjnev. Ahmed Sjoekairy op de voor grond van de foto de krijgslus tige leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie, heeft gisteren verklaard dat de Palestijnen zich liever zullen neerleggen bij een nederlaag dan met Israel gaan onderhandelen over Palestina. Sjoekairy zei dat er geen andere oplossing voor de crisis in het Na bije Oosten bestaat „dan bevrijding van Palestina". „Op een tweede vijf de juni (de dag dat de oorlog uit brak) in de komende jaren, zullen we Palestina bevrijden. Wij zullen leven en sterven om terug te kun nen keren naar Palestina". Hij verklaarde dat de organisatie, wier troepen in de Sinai voor het merendeel gevangen zijn genomen, op het moment bezig is zich opnieuw te groeperen en te organiseren. Sjoekairy herhaalde eerder ver klaringen dat er geen sprake kan zijn van onderhandelingen met Is rael. „Palestina behoort aan de Ara bieren, en er is in het Nabije Oosten geen plaats voor Israel als staat". Achmed Sjoekairy is in Jordanië tot ongewenst persoon verklaard. De Jordaanse autoriteiten moeten niets van hem hebben en hebben zijn vertegenwoordigingen opge heven. Bagatel. De Soedanese premier Moham med Achmed Mahgoeb heeft gezegd dat de inval die 150 Ethiopische militairen in Soedan zouden hebben gedaan geen ernstig incident is. Modernste. De gemeenteraad van Glas gow wil 50 miljoen gulden uitgeven om de luchthaven van de Schotse stad in de komende vijf jaar tot een van de modernste van Europa te maken. Herkomst. Frankrijk heeft zijn oliemaat schappijen gelast de herkomst van hun voorraden bekend te maken, kennelijk om te verzekeren dat geen aan Frank rijk geleverde Arabische olie Engeland of de VS bereikt. „Dwaas". Premier Ian Smith van Rhode- sië heeft in een televisievraaggesprek erkend dat de sancties de economie van de opstandige Britse kolonie schade toebrengen. „Het zou dwaas zijn te ont kennen dat de sancties een nadelige invloed op onze economie hebben", ver klaarde hij. Spanning. Reizigers die uit Haïti in de Dominicaanse Republiek zijn aangeko men melden groeiende onrust in dit land en massa-arrestaties. Nederlaag. De 34-jarige negerjurist James Meredith is Canton in de Amerikaanse staat Mississippi binnengestrompeld, het einddoel van zijn 265 km lange „mars tegen de angst" onder de negers. Meredith, die veel last had van blaren aan zijn voeten, zei dat zijn toeht van tien dagen „de nederlaag van de neger tjuidelijk heeft aangetoond". Correspondent. Israel heeft de Sovjet- Unie verzocht een Israëlische corres pondent in Moskou te mogen statione ren, aldus hebben Israëlische regerings kringen gemeld. Bloedig. In Transkei, de eerste „Bantoe stan" in Zuid-Afrika, die gedeeltelijk zelfbesturend is, heeft de politie arres taties verricht in verscheidene distric ten na bloedige botsingen tussen stam men. Bij een eerste treffen, werden elf Afrikanen gedood. Stammenstrijd. De Soedanese regering heeft bekendgemaakt, dat zeker veer tien mensen zijn gedood bij een stam- menoorlog in twee provincies van Zuid- west-Soedan. De politie heeft van de vuurwapenen gebruik gemaakt, om een einde aan de gevechten te maken. Dinosaurus. Een Zuidafrikaan heeft op zijn boerderij in Aberdeen in de Kaap provincie een geraamte van vijftien meter opgegraven waarschijnlijk af komstig van een dinosaurus. De wervel kolom heeft een doorsnede van 12 cm terwijl de ribben 7 cm dik en 2.5 cm breed zijn. De kop ontbreekt. Gered. Opnieuw zijn op de Philippijnen vijf mijnwerkers gered die behoorden tot de groep die ruim een week gele den na een instorting op 1200 meter diepte ingesloten raakten. Van de 42 mijnwerkers die ingesloten werden zijn er nu 27 gered. Audiëntie. De paus heeft de Israëlische ambassadeur in Italië, Ehoet Gabriel, in particuliere audiëntie ontvangen. Ruil. Twee huilende Japanse echtparen hebben hun vier jaar oude zoontjes ge ruild nadat was gebleken dat zij vlak na de geboorte in de verkeerde wieg moeten zijn gelegd. Uit een onderzoek naar de bloedgroepen kwam aan het licht dat de „zoon" van het ene paar bloedgroep a heeft, terwijl de man en zijn vrouw bloedgroep b hebben.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3