Vijfhonderd bejaarden uit Velsen een dagje uit Scholen in Heemskerk zijn niet voldoende beveiligd tegen brand Verenigingsnieuws uit de iJmond OUDE BARK DOET HET NOC BEST niet alleen overdag maar ook op vrii Heemskerker De Vries zorgde voor verrassing op Adrichem P5 Bezittingen van kampeerders verbrand VN-assemblee week uiteen Grotere opbrengst Anjercollecte in Velsen Voorlopig geen tweede zeesluis in IJmuiden „Helena" tijdens bergingspoging gezonken Noteringen van groenteveiling Marokkanen en Turken bij Papierfabriek in Velsen V erandering dringend nodig Zuidvloot gaat in IJmuiden markten uit protest Oproep getuigen had resultaat Krediet ombouw gasapparaten Prijs aardbeien teleurstellend Drie gezinsleden bewusteloos in vakantiehuisje Bij Steenwijk woedt een hevige veenbrand Voor 80.000 aan horloges gestolen iSSÜk mmm RAIFFEISENBANK DONDERDAG 6 JULI 1967 maar in IJmuiden verkopen. Vanmorgen 1 Weede V elsertunnei verschenen de eerste Goedereeders in de I IJmuidense Vissershaven om hun platvis "et c°Bege van burgemeester en wet te lossen. I houders van Heemskerk vraagt In Heemskerk Velsen-IJ muiden - - Voedselvergiftiging? Jongen voor ogen van moeder verdronken Granaat opgegraven Om een aantal van de ruim zesduizend onder leiding van de heer S. S. Heins. bejaarden, die de gemeente Velsen telt, I Tot grote hilariteit van de reizigers is een dag vol vakantiegenoegens te bezor- afgelopen maandag een van de Rode gen, organiseert de sectie ontspanning Kruismannen bij een poging om een van de Federatie bejaardenzorg Velsen schaap uit een sloot weer op het droge ook dit jaar weer drie bustochten. te krijgen, zelf tot zijn nek in het met j kroos bedekte water gevallen. Maandag vertrok de eerste groep be-1 jaarden; op 7 en 14 juli volgen de twee De sectie ontspanning van de Federatie andere dagtochten. In totaal zullen vijf- voor bejaardenzorg doet meer voor de be- honderd inwoners boven de vijfenzestig I jaarden in Velsen dan het organiseren jaar uit Velsen in de gelegenheid worden van uitstapjes. Zo heeft zij de oprichting gesteld om eens uit de sleur van het da- van het uit honderd vijf tig leden tellende gelijks leven te breken. bejaardenkoor dat onlangs in Hilver- Deze tochten worden mogelijk gemaakt sum tijdens het Nederlands koorfestival door een subsidie van de gemeente Vel- de derde prijs in_de wacht wist te slepen gestimuleerd. De sectie heeft een eigen toneelvereniging en veertien bejaarden- sen en door bijdragen van particuliere instellingen en organisaties. i C11 veeiueu ueji De dagtochten leiden via IJmuiden naar sociëteiten in de gemeente Velsen. Amsterdam, waar de vakantiegangers in het Havenrestaurant bij een kopje koffie kunnen genieten van het prachtige uit zicht op het drukke havenverkeer. De reis wordt vervolgens voortgezet naar Alphen aan de Rijn, waar de warme maaltijd wordt gebruikt en gelegenheid is het vogelpark „Avifauna" te bezichti gen. De terugreis naar Velsen leidt via. de kuststrook; omstreeks zes uur 's avonds De Anjercollecte heeft in Velsen in to- zijn allen weer in IJmuiden. Maandag taal f 3.457,52 opgebracht. In 1966 was de hebben bejaarde inwoners uit Santpoort, opbrengst 2.824,41. Driehuis en Velsen-Noord deze tocht ge- °ver de verschillende wijken verdeeld maakt. Vrijdag 7 juli en een week later Iwas het resultaat: Santpoort-Zuid zullen bejaarden uit IJmuiden hetzelfde \f 249,36; Santpoort-Noord ƒ297,19; Vel- uitstapje maken. 1 sen-Velserbeek 215,43; Driehuis 271,19; De oudste deelneemster heeft de hoge IJmuiden 1475,12; Velsen-Noord ƒ949,23 leeftijd van vijfennegentig jaar bereikt;1 zij heeft nog geen jaar verstek laten gaan. Op iedere reis gaat een team van het Rode Kruis mee; maandag vergezelde ook het hoofd van de GGD, dr. T. Th. P. Fer- werda het reisgezelschap. Het geheel' staat Er zal voorlopig niets kunnen komen van een tweede grote zeesluis in IJmuiden. Dat heeft minister Bakker van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer mede gedeeld bij de bespreking van een aantal seheepvaartonderwerpen. Voorrang heeft thans de noodzakelijke verbetering van het Amsterdam-Rijnka naal en de toegang tot de Europoort. In 1970 zullen via de „mammoetgeul" schepen tot 225.000 ton Europoort kunnen binnenlopen via de voorlopige toegang. In 1972 zal de definitieve haveningang klaar zijn. Er wordt zo gewerkt, dat de superschepen in de loop van de komende jaren geleidelijk dieper afgeladen Euro poort bullen kunnen binnenlopen. De geul gaat 75 miljoen gulden kosten. Daar komt nog vijftig miljoen gulden bij aan werken die vervroegd moeten worden uitgevoerd. Als het hele project klaar is, zal er jaarlijks voor tien miljoen gulden bag- gerwerk moeten worden gedaan om de geul op diepte te houden. Geen spreekuur. De wethouders van de gemeente Velsen houden op woensdag 12 juli geen spreekuur. Gistermiddag omstreeks twee uur is de Katwijkse kotter „Helena", die sinds maandagmiddag vastzit op een strekdam ter hoogte van Petten, gezonken. De sleepboot „Titan" van Wijsmuller was bezig het schip vlot te trekken. Van de zes bemanningsleden van de „Helena" sprong er één overboord. De andere vijf wisten met een vlot de wal te bereiken. Vanmorgen waren nog onderhandelin gen gaande tussen Bureau Wijsmuller en de Rederij L. van der Plas in Katwijk aan Zee over een eventuele berging van de gezonken kotter. Nagegaan zal worden, of berging van de „Helena", waarvan de mast nog bo ven water uitsteekt, mogelijk is. De bodem-schade aan de kotter is namelijk zeer groot, doordat het vaartuig langdu rig op de stenen strekdam heeft gestoten. BEVERWIJK Aardbeien 180-330 (slof); aardbeien 140-280 (kistje); andij vie 10-24; bloemkool 15-42; bospeen 35 65; spinazie 6-24; sla 5-18; sperziebonen 165-250; snijbonen 125-180; spitskool 6-39; postelein 8-28; peulen 65-150; komkom mer 16-32; tomaten 58-98; waspeen 15-45; rabarber 28-40; tuinbonen 24-32; doperw ten 85-125. Bijna alle scholen in de gemeente Heemskerk zijn onvoldoende beveiligd tegen brandgevaar. Dit blijkt uit een onderzoek verricht door de plaatse lijke brandweercommandant. Hij deed dat op verzoek van de stichting r.-k. schoolbestuur Heemskerk. Deze instelling heeft op haar beurt aan het college van B. en W. gevraagd in deze situatie verandering te brengen De op het ogenblik in de scholen aanwezige brandblusapparatuur biedt de Bij de papierfabriek van Van Gelder school, maar vooral de leerlingen, geen enkele veiligheid. Met een apparaat kendenrokkaM^'op^erf"ij^ielifk lom diende milUlUt W°rden geSP°ten' °3t iS Gen dmppel °P ee" tract in dienst getreden. De Turken en gloeiende Plaat- De directie heeft een beroep gedaan op I Teneinde de veiligheid van de leerlin- het Nederlandse personeel om de Turken gen tn et schooleebouw voldoende te en Marokkanen met vriendelijke raad en waarborgen zou het aanbrengen van poe- daad door de aanpassingsperiode heen te daraPParaten een eenvoudige verbetering zijn. Een meer afdoende maatregel is het plaatsen van haspels met slangen. Burgemeester en wethouders ziin van mening dat al het mogelijke moet wor den: gedaan om de veiligheid van de leer lingen te waarborgen. Zij vragen dan ook aan de raad zijn medewerking aan dit project te verlenen. Het schoolbestuur heeft na nader overleg verklaard er mee accoord te gaan dat de gemeente de gewenste voorzieningen tot stand brengt op de scholen die door de stichting wor OV,«v.xx, V. i UI UC11 CJ.1 Marokkanen zijn aangesteld op dezelfde arbeidsvoorwaarden als voor de Neder landse werknemers gelden. Er zal voorts worden getracht om de binnenkort afvloeiende Spaanse werkne mers in de houtstoffabriek op gelijke wijze te vervangen. daad door de aanpassingsperiode heen te helpen. De Zuidvloot, ongeveer veertig kotters up ue scnoier Bit Ouddorp en Goedereede, gaat haar den beheerd vangsten gedurende twee weken niet zoals gebruikelijk in Scheveningen, T-. 1/ I j. i een krediet van 5.000 de raad te voteren voor lucuict van j o.vvu ie vuieren vuur De Zuidvloot is boos op Scheveningen oen onderzoek naar de bouw van een wegens de onlangs daar ingevoerde „zoot- tweede Velsertunnel. Dat onderzoek jesregeling", volgens welke regeling het wordt door Velsen, met 15.000,- en Be traditionele zootje vis voor opvarenden verwijk met 10.000,- gesteund, en lossers is verboden. B. en W. hechten veel waarde aan De vissers zijn verontwaardigd omdat een dergelijk onderzoek. Zij stellen in een van hen een proces-verbaal kreeg bun pre-advies dat de huidige en toe toen hij een gratis partijtje vis had weg gegeven aan een vislosser. De Zuidvloot verzorgt ongeveer eender de van de totale aanvoer aan de Scheve' ningse afslag. Elke schipper van de Zuid vloot, die zich niet houdt aan de boycot en toch vis in Scheveningen lost, krijgt een boete van honderd gulden opgelegd door het boycot comité. komstige ontwikkeling langs de oevers ADVERTENTIE KADO: Fraaie SLEUTELHANGER bij Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven IJMUIDEN Maandagmiddag omstreeks vier uur werd door een onbekend gebleven auto mobilist een tienjarig jongetje naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden gebracht Het kind bleek een lichte hersenschud ding te hebben. De jongen was op zijn fiets naar het zwembad aan de Heeren duinweg gereden en de Velsense politie dacht aan een aanrijding. Omdat niets bekend werd over een eventueel ongeval riep de politie getuigen op. Naar aanlei ding van de oproep meldden zich vier ge tuigen en uit hun verklaringen is ge bleken, dat het jongetje, wonende in de Kennemerlaan, in de Merwedestraat plot seling met zijn fiets op de rijbaan viel. Een automobilist, die tien meter achter de jongen reed, zag kans te stoppen en hij bracht het kind naar het ziekenhuis De naam van deze automobilist is nog steeds niet bekend. De fiets, die in twee delen was gebroken, werd door een be woner van de Merwedestraat opgeborgen en later naar de ouders toe gebracht. Bij controle van de fiets bleek, dat de voor vork vlak onder het balhoofd was ge broken, tengevolge van een oude breuk. Van een aanrijding is dus geen sprake geweest. Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19-21.15 IH Bu,Semeester en wethouders van uur Heemskerk stellen de raad voor een kre diet van 52.000,- beschikbaar te stellen VRIJDAG 7 JULI vo°r de ombouw van gasapparaten. Voor Ruïne van Brederode, Santpoort, 21.30 u.: !te ombouw en vernieuwing denkt het col- Grammofoonplatenconcert. 8ei\r Üag van 43.594 nodig te Thebben. Voor de post onvoorzien voor aan- Stadhnis, Plein 1945, IJmulden-Oost, is j.;0op van nieuwe apparaten is 4359,- ge- te bezichtigen op werkdagen van 10 tot reserveerd. Voor het onderhoud, toezicht *VUUr' «ui ii..- en flgemene kosten staat een bedrag van Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, f 4000 0 d begrotine Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 u.; filiaal1 P Degroting. van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bi bliotheek in Santpoort-Noord, gebouw Prinses niet naar Ierseke. Prinses Beatrix DONDERDAG 6 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort: des avonds verlicht, van 21 uur af is er muziek op geluidsband; tentoonstelling van plastieken en tekeningen van Leo Dooper. Tot 9 juli. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De „Spaarnberg", Wiistelaan 79; 19-21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. openbare lees zaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Ban- jaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. zal wegens een verkoudheid de feeste lijkheden, die ter gelegenheid van de opening van het mosselseizoen op vrij dag 7 juli in Ierseke worden gehouden, niet kunnen bijwonen. Prins Claus zal wèl aanwezig zijn. van het Noordzeekanaal noopt tot uitvoe- rige planologische studies op rijks-pro vinciaal- en gemeentelijk niveau. Een van de belangrijkste facetten in deze studies vormt het verkeersprobleem en daarbij in het bijzonder het verkeer noord-zuid en omgekeerd. Volgens het ontwerp-streekpjan voor het Noordzeekanaalgebied wordt aange nomen, dat er naast de Velsertunnel, de Coentunnel en de IJtunnel, nog behoef te bestaat aan drie verkeerstunnels on der het Noordzeekanaal nl. bij de Hem- brug, bij Nauerna en een Stamwegtun- nel ten oosten van de Velsertunnel nabij zij kanaal C. De verkeersontwikkeling in Kennemer- land is evenwel van dien aard, dat aan genomen moet worden, dat de Velsertun nel het verkeer over een aantal jaren niet meer zal kunnen verwerken. De vraag rijst dan ook, aldus het col lege van burgemeester en wethouders, of het niet noodzakelijk is, dat een tweede Velsertunnel wordt gebouwd ten oosten van de bestaande tunnel. Goede verbin dingen en juist gesitueerde verkeersver bindingen vormen Voor het IJmondgebied een zaak van zeer groot gewicht, aldus B. en W. (Van onze wielermedewerker) Als afsluitng van het nederlaagtoernooi hield de Beverwijker rennersclub „Ken nemerland" woensdagavond in het sport park „Adrichem" te Beverwijk een finale met alle clubs „De Kampioen", „De Bataaf", DTS, „De Bollenstreek" die aan het toernooi hebben meegedaan. He laas waren de renners van het winnende „Alcmaria Victrix" door een misverstand je niet aanwezig. Het hoofdnummer van dit slottreffen, een race voor amateurs over zestig ronden, leverde een verrassen de zege op voor 'streekrijder Lies de. Vries uit Heemskerk. Hij was in de voorlaatste ronde uit het peloton ontsnapt en bleef on danks een verwoede poging van Jan Peetoom die te laat aan de achtervol ging was begonnen, netaan buiten schot. Aan strijdlust heeft het de amateurs (32 man) en nieuwelingen (25 man) in deze finale niet ontbroken. Steeds weer wa ren er nieuwe demarranten die een ont snapping probeerden te forceren, maar door het hoge tempo en windstille weer leverden al die pogingen geen resultaat op Er deed zich telkens opnieuw een hergroe pering voor. Toen de nieuwelingen nog en kele rondes moesten rijden zij dienden er tien minder dan de amateurs af te leggen glipten Aad Bakker, Jan Jansen en Jan Oosterbeek in een jachtgroepje ama teurs mee en zij bleven daarmee buiten bereik van Haayer, Krom, Van der Meu len etc. In de sprint bleek Bakker veruit de snelste. Uitslag nieuwelingen: 1. A. Bakker. Castricum, de 50 km in 1.16.23, 2. J. Jan sen Haarlem, 3. J. Oosterbeek, 4. W. Haa yer, beiden Halfweg, 5. H. Steeekers, Noordwijkerhout, 6. C. de Koe, IJmui den, 7. G. Krom, Haarlem, 8. N. Hen driks, Heemskerk. 9 M. v.d. Meulen, Aals meer, 10. N. Laan, Beverwijk. Na de finish van de nieuwelingen ble ven er nog 23 amateurs over in de koers en van hen probeerde Schell met een solo ren de strij'd in zijn voordeel te beslissen. Hij kreeg echter Welp en Van de Berg met zich mee én toen ook Cees Stam zich met de aanval ging bemoeien, kwam Mies weer bijeen rijden. Twee ronden voor het einde sprong Lies de Vries weg en hem kregen ze niet meer te pakken. De uitslag was: 1. L. de Vries, Heems kerk. de 65 km in 1.31.30 ,2. J. Peetoom Vijfhuizen. 3. R. Troost .Zaandam, 4. W. Flechter, Haarlem, 5. L. v.d. Berg, Noord- wijk, 6. H. Welp, Heemskerk, 7. R. Schell Haarlem, 8. .P. Konijn, 9. G. Stam beiden Koog aan de Zaan, 10. T. Zelden- thuis, Sassenheim. Uitslag aspiranten; 1. P .Drost Lisse, de 13 km in 21.02, 2. H. Sparnaay, Aalsmeer, 3. R. van Trigt, Hillegom, 4. G. Doffer- hoff, Lisse. 5. P. v.d. Berg, Noordwijk. Bij de jeugd won F. v.d. Velde uit Bad hoevedorp. üMMÉ WsBs^HF'Slhwi'' i nu hi&A ni isbisv aiofnSfibiebfK mmm lil r«stss! m IÈm I fISiwI De aardbeienoogst, die nu in de streek Kennemerland het hoogtepunt bereikt, valt voor de kwekers erg tegen. De prij zen zijn namelijk zodanig, dat het zacht- fruit amper voor dat geld kan worden geplukt. Dat is te meer betreurenswaar dig. nu dit jaar zowel hoeveelheid als kwaliteit bijzonder goed zijn. In vele ge vallen ligt de prijs reeds beneden een gulden per kilo. Woensdag was er op de speciale aard beienveiling in Beverwijk opnieuw een grote aanvoer; 12.000 kistjes en 4300 sloffen. De prijzen voor de kistjes lagen van 140 tot net boven de twee gulden. Voor de extra kwaliteit werd tot 280 cent per kistje betaald. De prijzen voor de sloffen waren er al niet beter aan toe, met als hoogste notering 330 cent per mand. Men verwacht deze hele week nog een grote aanvoer, evenals trouwens de volgende week. De oogstvelden staan er goed voor. (Van onze correspondent) HAAKSBERGEN. Drie leden van een gezin uit Enschede, dat met vakantie is in een zomerhuisje te Buurse, zijn bewusteloos geraakt, naar zij aannemen door voedselvergiftiging. Het gezin wijt de ziekte aan het eten van op de markt gekochte aardbeien. De mogelijkheid be staat, dat zij in het zomerhuisje niet goed zijn bewaard en gewassen. De heer des huizes stond gisternacht om half drie op om te gaan vissen. Hij ontdekte, dat zijn vrouw bewusteloos was. Even later bleek, dat hetzelfde het geval was met een zoon en een dochter. De man en een andere dochter waren ge zond. Zij hadden niet van de aardbeien gegeten. De Keuringsdienst van Waren, die is ingeschakeld, verklaarde dat de laatste weken totaal 150 monsters zijn genomen, en dat nooit een verkeerde partij is aangetroffen. Met volle zeilen voer de Noorse bark Regina Maris de haven van New York binnen. Het schip ver trok elf maanden geleden uit de Noorse haven Arendal. Het maakte de oversteek geheel zeilend. De bark trok geweldig veel bekijks. De terugreis wordt gemaakt via Ber muda en enkele Engelse havens. De kampeerboerderij van de heer K. de Jong in het Friese watersportcentrum Eernewoude is gistermiddag volledig door brand verwoest. Dertig leden van 'n Gro ninger roeivereniging, die deze week een kamp hielden in de boerderij, verloren vrijwel al hun bezittingen. De Groningers waren bij het uitbreken van de brand het water op en vernamen pas enkele uren later wat gebeurd was. De brand is vol gens de politie waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting in een „kunstmoeder" voor kuikens. De totale schade wordt ge raamd op een kleine honderdduizend gul den. De boerderij was goed verzekerd, maar de inboedel zeer laag. Meteeen na afloop werd in de kantine van het sportpark de fraaie wisselbeker door voorzitter S. Davidson van „Kenne merland" opnieuw aan zijn collega N. Boschman van Alcmaria Vitrix uitgereikt. Het was voor de tweede keer dat de club uit de kaasstad tot de grootste zege op de Beverwijkse club was gekomen. ADVERTENTIE drukke werkzaamheden werk buiten de woonplaats vele fac toren zijn aan te wijzen, waardoor een gang naar de bank overdag moeilijkheden oplevert, vandaar onze vrijdagavondzitting extra service! spaarbank en alle bankzaken Beverwijk f GroeneIaan52 President Kennedyplein 4 Europaplein 22 Wijk aan Zee: Verlengde Voorstraat 12 Heemskerk Raadhuisplein 6 IJmuiden Kennemerlaan 57 Canopusplein 1 (Van onze correspondent) STEENWIJK In de omgeving van het dorp Scheerwolde bij Steenwijk woedt een hevige veenbrand in een ongerept natuur gebied, dat het eigendom is van Staats domeinen. De brandweren van Steenwijk, Oldemarkt en Kuinre bestrijden het vuur, maar naar verwachting zal het wel nog geruime tijd duren voor de brand bedwon gen zal zijn. Dichte rookwolken bemoeilijken het werk van de brandweer. De ontginningsmaatschappij „Land vMt'" Vollenhove", die het gebied in beheer heeft van Staatsdomeinen, zal trachten hgt gebied onder water te zetten. Enkele hectaren aanplantingen zijn reeds verloren gegaan. (Van onze correspondent) DEN HAAG Bij een inbraak in een Haagse horlogerie zijn de afgelopen nacht honderd zeer kostbare horloges gestolen. De waarde van de wit- en geelgouden uurwerken, waarvan sommige rijkelijk met edelstenen zijn bezet, bedr,aagt ruim tachtigduizend gulden. Van de horlogerie zijn de voordeur en de etalages voorzien van een alarminstal latie. 's Nachts worden rolluiken neerge laten. De achterdeur is echter niet van een alarminstallatie en een rolluik voor zien, en juist door deze achterdeur kwa men de inbrekers binnen. De ruit werd ingeslagen en het tiental len jaren oude ijzerwerk achter de ruit werd met een koevoet opzij gedrukt. Daarna werd de deur van binnen uit ge opend. De 16-jarige Derk Vogel uit Ronse (België) is in de Wilhelminahaven te Dordrecht voor de ogen van zijn moe der verdronken. De jongen viel over boord van het schip van zijn ouders. Hij kon niet zwemmen. VENLO Bij het graven van een gat om een vlaggemast te plaatsen zijn kamperende verkenners in het Noord brabantse Luyksgestel op een scherpe Engelse mortiergranaat gestuit. De 45 centimeter lange granaat is door deskun digen onschadelijk gemaakt. NEW YORK (AP en AFP) De voor zitter van de Algemene Vergadering van de VN heeft met het oog op „de wens van talrijke landen tot nader beraad" on danks bezwaren van Israel de speciale bijeenkomst over het Nabije Oosten een week verdaagd. De Algemene Vergadering komt volgende week woensdag weer bij een. De Sovjet-Unie ziet debatten in de Alge mene Vergadering over het Nabije Oosten als „een ernstige morele en politieke nederlaag" voor Israel en zijn aanhan gers. Het Russische persbureau Tass beschul digt de Verenigde Staten er van, dat zij politieke- en economische druk hebben ge bruikt om het stemmen in de Verenigde Naties te beïnvloeden. De Egyptische krant „Al Achram" heeft de Verenigde Naties heftig aange vallen wegens het afstemmen van resolu ties die het terugtrekken van de Israë lische troepen eisten. „Nu zullen de Ara bieren zich moeten verlaten op de wereld opinie en wapens om hun land te bevrij den", aldus het blad.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5