Bristol Old Vic met „Hamlet" als ouderwets melodrama „Modern" program Nationaal Ballet biedt weinig nieuws nvM Vreemde programmakeuze van Concertgebouworkest Ft 5 TI Deelnemers orgelconcours Presenteerden zich NEGEN MUZEN Betere Henze dan Brahms onder Abbdo Pleyelkwartet met nieuw werk van Robert Heppener HOIU^ MIELE WASAUTOMATEN DONDERDAG 6 JULI 1967 ER ZIJN vele manieren waarop men Shakespeares „Hamlet" intér- preteren, enscèneren en spelen kan, en dat is vooral de laatste jaren door een aantal internationaal vermaard geworden opvoeringen duidelijk aan getoond. Maar er zijn ook vele ma nieren waarop men „Hamlet" bepaald niet of niet meer ten tonele kan brengen, en tot deze laatste categorie behoort de op voering die de Bristol Old Vic Com pany gisteravond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag heeft laten zien. DAGELIJKS DEMONSTRATIE HARTENDORP Sas Bunge Simon Koster J. H. Moolenijzer De radio geeft vrijdag Televisieprogramma's Indianendorp David. Koning Jos de Klerk DE hoofdschuldige aan deze vergissing was de regisseur tevens directeur van het gezelschap, Val May. Op grond van zijn regie moet men veronderstellen, dat hij zich had voorgenomen „Hamlet" nu weer eens op e;en héél andere manier te verto nen, koste het wat het wil; en deze keer ging dat dan ook ten koste van de werke lijke betekenis van het stuk. De „andere manier" van Val May komt namelijk be paald niet uit de inhoud of de strekking van het werk voort, maar is er met ge weld „hineinterpretiert": een „Ham let", gesitueerd in het begin van de ne gentiende eeuw, toen het melodrama op het Europese toneel hoogtij vierde, en ook in die stijl vertolkt. De regisseur heeft daarmee een dikke streep gehaald door de hele ontwikkeling die de benaderings wijze van klassieke dramatiek de laatste twintig jaar heeft doorgemaakt. Er is even veel of liever: even wei nig gegronde reden om het hof van koning Claudius in Empire-kostuum te ste ken als er zou zijn om het bij voorbeeld die willekeurige tijdsverplaatsing heeft ge- zijn monologen dan te laten jodelen. (De mogelijkheid, die de regisseur door die willekeurige tijdsverplaatsing heeft ge kregen om koning Claudius tijdens het ge sprek met Rosencrantz en Guildenstern een sigaar te laten opsteken, lijkt mij na melijk géén gegronde reden). Maar veel erger is nog, dat Val May zijn regie bij die periode heeft aangepast door de han deling schrikbarend te veruiterlijken en al les er even dik op te leggen. Helemaal in de stijl van een ouderwets melodrama demonstreert Hamlet zijn ver twijfeling aan het eind van de monoloog in het tweede bedrijf niet door grote in tensiteit van dictie, maar door met veel lawaai een stoel van de trap te schoppen. Als Hamlet de reizende toneelspelers op het hart drukt „to hold the mirror up to nature" moet er zowaar een echte spiegel aan te pas komen. En met de '"vi/y t met in ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN. CRONJESTRAAT 43 - TEL. 52760 Canaletto. Deze week is op een schilde rijenveiling in Londen een miljoen be taald voor een schilderij van de Ita liaanse meester Canaletto. Het was het hoogste bedrag, dat ooit voor een werk van deze schilder is betaald. Het vorig record stond op 400.000 gulden, in 1961 op een veiling van Sotheby betaald. Het werk is Canaletto's „Regatta op Canal Grande"; het is een van de zes in opdracht van de hertog van Buc- cleugh geschilderde gezichten op Vene tië, die dateren van 1738-1742. EEN VORIG jaar gevormd ensemble van Haagse musici, bestaande uit Jolle de Wit, fluit, Willem Noske, viool, José Stordiau, altviool en Victor Bouguenon, celoo, presenteerde zich in Diligentia, de „kleine zaal" van Den Haag. De naam Pleyel-kwartet die zij gekozen hebben is ontleend aan die van de Oostenrijks- Franse componist (en tevens pianobou wer) Ignace Pleyel, auteur van een aan tal kwartetten voor deze combinatie van instrumenten. Het ensemble zal in het komende seizoen zeven radio-uitzendin gen voor de AVRO verzorgen en ook in het buitenland concerteren. Dit succes is volkomen terecht, want het Pleyel-kwar tet heeft een stijl van musiceren die aan de beste tradities van de kamermuziek beantwoordt. De drijvende maar niet dominerende kracht is Willem Noske, die een langjarige ervaring in dit op zicht heeft en bovendien een ontwikkelde speurzin voor de vergeten domeinen opc dit gebied. Hieraan was dan ook het eerste num mer van het programma te danken, een kwartet van Christiaan Graaf, dirigent van de Stadhouderlijke kapel van Wil lem V. Alsmede het kwartet van Gi- ambattista Viotti (1753-1824), een van de laatste vertegenwoordigers van de Itali aanse school van componerende violis ten, die met Corelli begonnen was. Een flitsend Menuet, dat eigenlijk al naar een bepaald type van de Weense wals verwijst, gaf een indruk van de fraaie balans in ritmiek en klankkwaliteit die het Pleyel-kwartet bereikt heeft. Het strijktrio alleen liet zich horen in een Largo en Fuga van J. S. Bach, door Mo zart bewerkt voor de bijeenkomsten bij Baron van Swieten, en een fuga van diens oudste zoon Wilhelm Friedemann, waar Mozart zelf een inleidend Adagio »an toevoegde. Het ensemble wil bij de hedendaagse componisten belangstelling wekken voor de oude, maar wat in de verdrukking ge raakte combinatie van fluit en strijkers. Het Holland Festival had aan Robert Heppener opdracht gegeven een werk voor hen te schrijven. Heppener maakte gebruik van de altfluit, een lagere en minder doordringende variant van de dwarsfluit. Hij verkreeg daardoor een belangwekkende integratie van de klank tussen het éne blaas- en de drie strijk instrumenten. Men zou van een driedeli ge studie in klankvetdichting en -ver- dunning kunnen spreken, waarbij de fluit aanvankelijk aan de druk van de strijkinstrumenten lijkt te gehoorzamen, later zelf krachtiger impulsen uitzendt, zodat klankvelden vol van een beweeg lijke spanning ontstaan, die verloopt van felle erupties tot mysterieuze verstillin gen. Het stuk boeide de aanwezigen zeer, naar uit het nadrukkelijk applaus viel op te maken. Het kwartet in D gr. t„ KV 285 van Mozart, een van de vier die geschreven werden voor de Nederlandse amateur De Jean, was hierna een idyllisch besluit van de avond en een overtuigend be wijs van de hoge standaard van musice ren die het Pleyel-kwartet weet te rea liseren. „Hamlet", tragedie van William Shakespeare. Opvoering door de Bris tol Old Vic Company op 5 juli in de Koninklijke Schouwburg, Den Haag Regie: Val May. Hoofdrollen: Richard Pasco, John Franklyn Robbins, Bar bara Leigh-Hunt, Frank Middlemass, Madge Ryan. Decors: Graham Barlow. Kostuums: Audrey Price. geest van Hamlets vader, een dreunende, hijgende figuur met bloed-besmeurde han den waren we vdlledig terug in de tijd waarin er maar raak gebouwmees- térd werd. Het klonk in deze voorstelling nogal ko misch te horen, hoe Hamlet bij de to neelspelers op matiging aandringt; de re gisseur zou er goed aan hebben gedaan zelf deze raad ter harte te nemen. Men kan „Hamlet" nu eenmaal niet op het toneel brengen als of het een dramztisering van „Die Leiden des jungen Werthers" was. HET is moeilijk zich onder deze om standigheden een redelijk oordeel te vor men over de acteurs, die zich bij May's vreemde regie-opvatting moesten aan passen. Richard Pasco (wiens verschij ning eerder schooljaren-herinneringen aan „Majoor Frans" opriep dan gedach ten aan Shakespeare) sloeg zich vrij be hoorlijk door de titelrol heen, zij het zon der dat hij de grote monologen in hun volle betekenis op het publiek wist over te brengen (hij zou in dit opzicht nog veel kunnen leren van onze Eric Schnei der!). John Franklyn Robhins was een oppervlakkig getypeerde koning Claudi us, Frank Middlemass een wel grappi ge Polonius. De twee vrouwen bleven bei de ver beneden de maat: Barbara Leigh- Hunt, die uiterlijk meer voor een Wag- ner-heldin meebrengt, dan voor Ophelia, speelde dat ongelukkige meisje met een hart- en oorverscheurende melo-drama- tiek, en Madge Ryan, als de koningin was zo grof-burgerlijk alsof ze recht streeks uit een „kitchen-sink drama" van een der Engelse boze jongemannen was weggelopen. Een opvoering die zich wel heel on gunstig onderscheidde van wat er tot dusver in het Holland Festival op to neelgebied te zien is geweest. Koningin Juliana, prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, die de voorstelling gister avond bijwoonden, moeten er een ver tekend beeld door hebben gekregen van het huidige peil der Engelse toneelkunst. Richard Pasco als Hamlet. HET Concertgebouworkest concerteer de gisteravond in de Doelen te Rotterdam o.l.v. Claudio Ab- U I I 4 Hl lï bado. Hoewel net VI >- {J programma er op het eerste gezicht vrij normaal uitzag Vi valdi, Henze, Brahms bij nader inzien wekte de samenstel ling ervan toch enige verwondering. Het concerto in g kl. van Vivaldi, aangekon digd als Concerto per Dresda, is op zich zelf zeer de moeite waard, maar als in leiding tot het vioolconcert van Hans vVerner Henze was het bepaald niet ge schikt. Het concert van Vivaldi ontstond om streeks 1715 en het vioolconcert van Henze werd in 1948 voltooid. Daar liggen meer dan tweehonderd jaar tussen en hef ver schil in stijl is even groot als dat tussen Lodewijk XIV en Charles de Gaulle OP HET vioolconcert van Henze volgde dan weer de 2e Symfonie van Brahms, die gecomponeerd werd in 1877, daar lig gen zeventig jaren tussen. De werkelijke motieven die geleid hebben tot dit pro gramma zullen wel een geheim blijven, maar het vioolconcert van Brahms was een betere keuze geweest dan het concert van Henze. Vooral omdat Wolfgang Schnei- derhan de viool-solist was op dit concert; hij staat bekend als een Brahms-vertolker par excellence. Ook in historisch opzicht zou het niet onaardig zijn geweest, want eertijds heeft de grote vriend van Brahms, de violist Joseph Joachim, zijn 2e Sym fonie gedirigeerd en enkele jaren later het vioolconcert ten doop gehouden. Maar genoeg hierover. Het Concerto van Vivaldi werd door Abbado met Italiaanse gloed voorgedragen bovendien v/erd er zeer veel zorg aan het detail besteed. Prachtig waren de tussenspelen voor hobo en fagot, meesterlijke solo-prestaties van Han de Vries en Brian Pollard. Het vioolconcert van Hans Werner Hen ze bleek een werkstuk te zijn van zeer degelijke kwaliteit. De zeer virtuoos be handelde solo-vioolpartij gaf Woligang Schneiderhan alle kansen om zijn mees terschap te bewijzen. De orkestpartij was zeer kundig en effektief geïnstrumenteerd. De vertolking van de 2e Symfonie van Brahms was voor mij helaas een teleur stelling. Claudio Abbado dirigeerde met grote overgave en het was duidelijk waar te nemen, dat hij een oprecht bewonde raar van Brahms is. Maar deze jonge dirigent uit het land van Ferrarj bleek ook een snelheids-aanbidder te zijn. Het resultaat was een gestroomlijnde uitvoe ring, waarbij bijzonder vlot en soepel ge schakeld werd, hetgeen in het Scherzo overigens niet misplaatst was, maar de razende vaart van het laatste deel ont nam ons volkomen het uitzicht op de muzi kale schoonheden. Het is bekend dat Brahms bijzonder gesteld was op de Ita liaan, maar ik denk niet dat hij gelukkig zou zijn geweest met een dergelijke op vatting van zijn muziek. Ik ben er echt een beetje door geschokt, tenslotte is Brahms in Haarlem niet de eerste de beste hij was in 1880 erelid van de Haarlemse Bachvereniging. HET NATIONALE BALLET neemt en dat is een Verheugend vërschijfiébl de medewerking aan het Holland Festival altijd bijzonder serieus. Niettemin is er vorig jaar veel critiek geweest op de ma nifestaties van overwegend romantische inslag met vooraanstaande Russische so listen. Misschien mede daarom of daar door heeft directrice Sonia Gaskell er dit- keer naar gestreefd een soort over zicht van heden- C daagse stromingen in f P de danskunst samen te stellen. Dinsdag avond heeft van dat programma onder de wat weidse titel „Choreografieën van Oost en West" de première in de Amsterdamse Stadsschouwburg plaats gehad. Over de lange uitloop daarvan door de als verras sing bedoelde bijdrage van de „pop"- artiest Koert Stuyf heb ik reeds gisteren bericht. Het grootste bezwaar daartegen is eigenlijk alleen maar dit: het ontbreken van alternatieve mogelijkheden, die blij ven boeien, voor een voortzetting van de als verouderd beschouwde traditie. Alles wat er te zien was werd gekenmerkt door landerigheid en gebrek aan vindingrijk heid, waardoor men genoegen moest zien te nemen met schier onophoudelijke her halingen van aanlopen tot helemaal niets. Daartegenover echter moet eerlijk wor den toegegeven, dat er van de beloofde pogingen tot openbaring van het heden daagse met middelen van danskunst niet veel terecht bleek te zijn gekomen Iets werkelijk nieuws of actueels werd er niet geboden. Het enige meesterwerk kenden de doorgewinterde theaterbezoekers al van enkele seizoenen geleden, toen de Pools pantomimegroep van Henryk To- maszewsky hier terecht veel opzien baar de. Diens „Labyrinth" is een schitterend toonbeeld van een bewegingsspel zonder muziek. Een dergelijke autonome compo sitie zonder muziek is als ballet vrijwel ohdenkbaar. Deze „geometrische vormge ving van ruimtelijke gedachten" met als thema van abstracte dramatiek het con flict tussen eenling en gemeenschap is een wonder van constructief vermogen, bijna barok te noemen als men let op de geweldige spanningslijnen en effectieve details. Met de plastisch wel zeer begaaf de Toer van Schayk als „voorman" werd er door de leden van het toch overwe gend academisch getrainde ensemble een suggestieve voorstelling van gegeven. De plaatsing als openingsnummer was niet erg gelukkig. Er waren van Tomaszewsky nog twee kortere bijdragen,namelijk „De aroom en „Pit en bolster". Het is jammer, dat men deze betrekkelijk korte werken niet voor een later programma heeft bewaard. Nu werd men te nadrukkelijk geconfron teerd met de beperkingen van het genre dat bovendien als zovele modernismen al gauw ouderwets ging aandoen, in deze gevallen door herinneringen aan het sur realisme. Bovendien kreeg men de in druk, dat het aandeel van de ontwerper van dekors en kostuums, de met een fenomenale fantasie gezegende Krzvstof Pankiewicz, aan wie in de bovenfoyer een interessante expositie was gewijd, een indringende om niet te zegen over heersende rol heeft gespeeld. Van laatstgenoemde was ook nog de aankleding van het werk van een andere Pool, genaamd Conrad Drzewiecki, üit te spreken als i.dzjeWietskie" bij benadering. Deze choreograaf uit de kleine stad Poz- nan verenigt in zijn persoon en de artistie ke uitdrukking daarvan elementen van een klassieke opleiding, acrobatische oefe ning en Amerikaanse invloeden. Wat hij in „Variations 4:4" deze titel wil niet meer aangeven dan dat er vier paren bij betrokken zijn heeft 'aten zien, houdt een rijke belofte in. Tegen kleurig be hangen staketsels op een overigens leeg HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Lichte or kestmuziek. 7.30 Nws 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte orkestmuziek. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Lichte orkestmuziek. 9.00 Semi-klassieke muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gram.muziek. 12.00 Lichte pianomu ziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Ballet muziek. 13.45 Licht orgelspel. 14.05 Voor dracht. 14.25 Operette. 15.05 Ronde van Frankrijk. 15.10 Operette-aria's. 15.35 Semi- klassieke muziek. 16.05 Ronde van Frank rijk. 16.10 Voor oudere luisteraars. 17.30 Ne derlandse militaire orkesten. 18.00 Semi- klassieke en moderne muziek. 18.55 Praatje. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muzikaal Spectrum. 20.00 Informaties voor vakantie gangers. 22.25 Humanistisch Verbond. 22.30 Nws. 22.40 Oude madrigalen en moderne orkestmuziek. 23.20 Radiorama. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.23 Lichte gram.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.mu ziek. 9.00 Klassieke muziek. 9.15 Klassiek strijkkwintet. 9.45 Moderne liederen. 10.00 Lichte gram.muziek. 11.00 Nws. 11.02 Lied jes. 11.30 Klassieke muziek. 11.55 Beurs. 12.00 Licht pianospel. 12.27 Meded. t.bv. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Sport. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Schakeringen: cultureel programma. 14.20 Slotakkoord. 14.50 Hou je aan je woord. 15.30 Thuis. 16.00 Nws. 16.02 Klassiek en moderne muziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualitei ten. 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termijnen. 18.20 Licht instrumèntaal kwartet. 18.30 Jazz rondo. 18.55 Wimbledon. 19.00 Help. 19.30 Lezen en schrijven. 20.00 Nws. 20.05 Ge woon anders. 20.30 Licht instrumentaal kwartet. 20.45 Het waaien van de Geest. 21.00 Klassieke orkestwerken. 22.20 Ronde van Frankrijk. 22.30 Nws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Prettig weekend. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.0 Actualiteiten. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10.0 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El pée. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. 15.00 Nws. 15.02 Muziekkantjes. 16.00 Nws. 16.02 Oud Plaatwerk. 17.00 Nws. 17.0 Actualiteiten. 17.05 Party. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Muziek la carte. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. Aansl. muzikaal programma met flitsen van de Ronde van Frankrijk. 16.03 Beurs. 17.00 Nws. 17.15 Chansons. 17.27 Vioolmuziek. 17.45 Lie deren. 18.00 Nws. 18.04 Voor de strijdkrach ten. 18.29 Paardesport. 18.30 Voor automobi listen en tips voor het weekendverkeer. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gram.- plaat. 19.00 Nws. 19.30 Amusementsmuziek. 20.00 Klassieke muziek. 20.30 -Cabaret. 22.00 Nws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND 1 Tussen 16.15-17.00 u. Ronde van Frank rijk, 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Attentie. 20.50 Het zuidstation bestaat niet meer (tv- spel). 22.00 Vioolrecital. 22.25 Gesprek op het Waterlooplein. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Coronation Street (film). 20.55 Documentaire over Hon garije, Tsjechoslowakije en Polen. 21.45 Ach ter het nws. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Documentaire over kerkmuz. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 15.30-16.15 uur Ronde van Frankrijk. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Recla me. 19.00 Overzicht van de oernederlandse scheepsbouwtradities. 19.30 Kolonel Hogan's Helden, film. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 The Saint. TV-film. 21.35 Knokke Song Fes tival '67. 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Hazel, film. 20.30 De geschiedenis van ritmeester Schach von Wuthenow. TV-spel. 21.50 Onze man in Washington. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. toneel met schijnwerpers terzijde probe ren menselijke wezens verbindingen aan te gaan. Er is geen anekdotische inhoud, zodat iedere poging tot vertaling in woor den moet falen, waarvoor men alleen maar dankbaar kan zijn. Er is een won derlijk mooi duet (uitgevoerd door Jessi ca Folkerts en Ronald Snijders) en ver der herinnert men zich de fascinerende finale met ongekende verwikkelingen. Deze choreografie wordt vertolkt op mu ziek van Franciszek Wozniak (speciaal hiervoor gecomponeerd, met frequent ge bruik van slagwerk en getokkelde snaar instrumenten) en daartussen in volstrek te stilte. Men zal graag een nieuwe po ging tot synthese van hem tegemoet zien. Direct na de pauze kwam „Symohonie concertante" op de gelijknamige mu ziek van Frank Martin door Michel Descombey, sinds kort directeur Van het Parijse Operaballet, een aaneenschake ling van clichés met bijbedachte symbo liek over eenzaamheid in de menigte en in de verliezende liefde. Een aanvaard bare merkwaardigheid was het gebruik van eep grote, tenslotte verpletterende spiegel boven het toneel, welke verteke nende verdubbeling een opmerkelijk on derdeel vormde van het in eenvoud fraaie decor van Bernard Daydé, die ook voor de geraffineerde kostumering zorgde. Einfin, Nederland 1. Het gewone programma van de donderdag ook vanavond: de Ver rekijker, het gewestelijk journaal, Mensen in de sport en de toeristische tips. Na het journaal gaat de NCRV verder met Attentie, waarna een Nederlandse bewer king van een Engels televisiespel op het programma staat. Het is een Belgisch- Nederlandse coproduktie, gemaakt in Ant werpen en getiteld „Het Zuidstation be staat niet meer" (Na trams to Lime Street). Het thema is ,dat van de teleurstelling. Drie zeelui komen na lange tijd terug in de plaats van hun jeugdherinneringen. Ze ontdekken, dat de stad niet meer zo is als ze hadden verwacht. De tram rijdt niet meer, oude vertrouwde plekjes zijn verdwenen of zo veranderd, dat ze ze nauwelijks herkennen. Ook in hun privé- leven kennen de drie mannen teleurstel lingen. In hun herinnering ware er fijne contacten die blijken verdwenen. Waar ze op hadden gehoopt een andere ver houding tot hun vader of contact met een vrouw blijkt een illusie geweest te zijn. Cas Baas, de in België werkende Neder landse toneelspeler-regisseur, heeft de regie van dit stuk, waarin acteurs van het Nederlandse Kamertoneel in Antwer pen optreden. Onder regie van Jan Duive- man speelt vervolgens de violist Thomas Magyar vier werkjes van onder meer Paganini en Kreisler, waarna Hans Baart- mans zijn Close up regisseert: Rien van Nunen (Toon Stiefbeen) wisselt van ge dachten met een collega uit het echte leven: een handelaar in lompen en metalen van het Waterlooplein. Vanavond om zeven uur zal in de kin deruitzending „De Verrekijker" op het eerste net een verfilmd bezoek aan het Indianendorp van de Linnaeushof in Ben- nebroek worden opgenomen, dat een in druk geeft van de manier waarop deze nieuwe vorm van kinderrecreatie func tioneert. Nederland 2. Coronation Street vult de eerste vijftig minuten op het tweede net. Kenneth Barlow wordt verliefd. Joe Makin- son moet zijn avondje uit duur betalen en Ena Sharpies ontdekt de televisie. Daar na Achter het Nieuws, gevolgd door een herhaling van de reeks documentaires, die Milo Anstadt maakte over landen achter het ijzeren gordijn. De samensteller heeft zijn eerder uitgezonden programma's nog eens bekeken en ze opnieuw gemonteerd. Deze nieuwe versie van de reeks is on langs ook tijdens het filmfestival in Praag vertoond. De Tsjechische televisie gaat er een selectie van uitzenden. Tot slot van de avond nog een kerkelijke uitzending en wel Meer stemmen in de Kerk. In de katholieke kerk wordt gewerkt aan ver nieuwing van de zang. Een aantal voor beelden daarvan in dit programma. Ver schillende koren verlenen hun medewer king. Liesbeth List. Chansonnière Lie^bqth Lisf gaat naar Brazilië. Zij zal daar, op uit nodiging van de Braziliaanse regering, ons land vertegenwoordigen op het tweede internationale chanson-festival, dat van 19 tot 29 oktober in Rio de Janeiro wordt gehouden. De uitnodiging is een gevolg van bemoeienissen van haar grammofoonplaten-maatschappij, aldus onze Haagse correspondent. tegenover al het ongerijmde dat eraan vooraf was gegaan bevestigde deze pre tentieuze suite in het verlengde van de traditie, is als er geen nieuw genie als Balanchine verschijnt. Heel mooi, van een bijna wanhopige te derheid, vond ik het duet „Aureool" van de Zuidamerikaanse choreograaf Oscar Araiz, een prachtige versmelting van ly rische gymnastiek met de muziek van Tomaso Albinoni, die helaas door het Gelders Orkest onder leiding van André Presser heel lelijk werd gespeeld. Callio pe Veriieris (van geboorte een Griekse) en Oscar Tartara realiseerden zeer ge voelig de ondulaties van witte figuren in een zee van licht. DAAR de Rus Jantsjenko, die zich op gegeven had als kandidaat voor het zeventiende internationaal Orgelconcours, verder niets meer van zich heeft laten horen, is tijdig met goed gevolg uitgezien naar een andere prijswerver. Deze, Hans Martin Corrinth, organist van de Oster- kirch in Hamburg-Bramfeld, opende woensdagavond het deelnemersconcert, waarop de vier kan- li 1 k O dictaten naast een of W V) L U meer werken naar eigen keuze ieder r een interpretatie zou- f f 0 T 1 \l Ik V. ^en laten horen "lil™ van het Bach-koraal ,,Herr Gott, nun schleuss den Himmel auf". Corrinth be gon met zijn keuzewerk: Preludium en Fuga in e van Buxtehude. dankbare orgelmuziek waarmee hij zijn vaardigheid vermocht te tonen tegelijk met een duide lijk inzicht betreffende de structuur van het stuk. In het zeer vlot gespeelde Bach- koraal misten wij echter een klare af- lijning van de cantus firmus. ANDRé ISOIR, de Fransman die ver leden jaar de wisselprijs veroverde en hem nu moet verdedigen tegen een Duit ser, een Zwitser en een Hollander, gaf van het koraal een al even vlotte ver tolking, maar iets helderder en door zichtiger, zodat de melodie beter te volgen was. Verder speelde hij Bach's Triosonate II (C kl.t.) in het karakter dat in een kleinere ruimte stel lig moet voldoen, doch in de weidse oude St. Bavo de intieme concertante sfeer moet misseh. Dit geldt vooral voor het eerste deel (vivace), waarvan het lijnen spel der beide manualen in het vlugge tempo verwarrend klonk. De gefugeerde finale kwam duidelijker uit de verf. In het Largo verhield het thema in fluitre gister zich goed tegen de drukkere te- genlijn. NICO VAN DEN HOOVEN, prijswin naar van het nationale Improvisatiecon cours te Bolsward en Prix d'Exellence van het conservatorium te Utrecht, liet het Bach-koraal horen in een kleur en een tekening die de cantus firmus alle recht liet wedervaren. Beheerst spel ia twee koralen van Reger maakte ook een treffende indruk; opvallend was in „See- lenbrautigam" de fraaie contrastwerking der register-dynamiek. Tenslotte intro duceerde Van den Hooven een nieuwe compositie van zijn leraar Cor Kee: vijf korte stukjes onder de titel „Frazen"; avantgardekunst met als lichtpunt een hier en daar opgangkomen van de „so- niek" (om deze aangevochten term nu ook maar eens te gebruiken), en zulks met tamelijk vertrouwde middelen. GUY BOVET gaf van het Bach-koraal een licht getinte en vrij duidelijk te vol gen interpretatie, die veel overeenkomst vertoonde met die van zijn collega Isoir. De reeds meermalen als interpreet en improvisator bekroonde Geneefse orga nist besloot het deelnemers-concert met het briljante virtuosenstuk van Liszt over de naam Bach. Het dreigde vals te klinken na de echte Bach, maar we ga ven er ons graag aan gewonnen om de goed beheerste verklanking en de in de compositie technisch niet te onderschat ten verwerking van het kernmotief. Al met al was dit introductieconcert een veelbelovend voorproefje van de wed strijd op vrijdagavond. Isoir zal zich duchtig te weren hebben tegen zijn me dekandidaten. Intussen zijn hedenavond de drie juryleden aan de beurt om met een uitgebreid programma, waarop van ieder een improvisatie, zich aan het pu bliek en de kandidaten voor te stellen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7