De wind kan niet lezen DEFILE VAN GOUDEN M.L.D. - - - POLLE» PELLI EN PINGG Deel huwelijksgeschenk voor gehandicapten ngestipt RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD KRAMMETJE FOK Bjjjji Ons vervolgverhaal iwa jr Guinee verwerpt Haags protest DE BOZE 2 Gift van prinselijk paar Geen vervolging na klacht van provo „Niet meer leveren aan Dordts bedrijf' i DONDERDAG 6 JULI 1967 Mason Willi Slis - -l.v" mHhK i - niet ingediend - Kees Stip Schade commissie: 86) Ze rookten allemaal sigaretten. Ze hadden bruine, gezonde gezichten en het was moeilijk aan hen te den ken, zoals ze in goedkope pakken langs de Edgware Road zouden slen teren. Hun handen waren smerig en gaven de indruk, dat ze hun werk goed deden, zonder vijven en zessen. De twee officieren waren rustige jon gens uit de middenstand, die pas hun snor hadden laten staan. De ene had verdrietige ogen en een vrij intelli gente blik, en de ander was lang en had een dikke bos zwart haar en volle lippen, uitgedroogd en gehard door de zon". „Waar gaan jullie heen?" vroeg de majoor. „Verrek, dat 's ook 'n vraag!" zei een van de soldaten. „We weten 't eigenlijk zelf niet", zei een lange officier. „We zwerven maar een beetje rond om dat rottige landschap te bekij ken", zei een andere soldaat. „ÏJog geen Jappen hier in de buurt?" „Ik zeg je dat ze d'r wel zijn! Die kleine smeerlappen zitten altijd over al". „Nee", zei de officier, „ze schijnen in de richting van de Naga's te zijn opgetrokken, maar de grote moeiljk- heden zijn aan de andere kant van Imphal. Ze komen daar langs de Tid- dem Road opzetten. Imphal zal waarschijnlijk geliquideerd zijn als u er aankomt". „Zo lang ze nog niet op dez'e weg zitten. „En zo lang wij onze blikken bus sen hebben, komen ze d'r ook niet", zei de soldaat. „We houen ze wel uit de weg tot jullie weer thuis zijn". „Hou ze in ieder geval uit de weg", zei ik. „We willen allemaal weer naar huis". Toen we weer vertrokken passeer de de achterste vrachtwagen van het transport juist het kamp. De weg leek vastgekleefd tegen de heuvelrug en er waren maar heel korte rechte stukken tussen de blinde hoeken, zo dat we er verscheidene mijlen over deden eer we alle vrachtauto's had den ingehaald. De Sikh chauffeur reed vlak achter een truck aan en zodra hij de kans schoon zag, schoot hij met vol gas naar het uiterste rand je van de weg, remde toen plotseling en reed .achter de volgende truck aan. Heel af en toe naderde er een vracht wagen of een jeep van de tegenover gestelde richting en dan hadden we bijna een botsing; maar we lieten het transport stukje bij beetje achter ons en binnen een kwartier hadden we de weg vrij vóór ons en konden we zo hard we wilden doorrijden. We kwamen langs een paar dorpjes met modderige huizen en toen begon de weg kronkelend te dalen, nog steeds over de heuvelhelling en nu en dan half geblokkeerd door kleine lawines berggruis. We zagen mijlsteen 85 vóór Dimapur en 47 vóór Imphal en berekenden, dat we binnen een uur in de vlakte zouden zijn. De majoor zat achterin te dutten en Manning keek uit het raam met een verstrooide blik. Ik haalde Sab- by's brief tevoorschijn en las hem nog eens door, en de laatste zin las ik zelfs verscheidene malen over. Ik vond haar brief even karakteristiek als haar neus of haar oren of haar ogen vol tedere liefde, en als er geen tranen in mijn eigen ogen stonden, dan kwam dat alleen, omdat het naast die prinselijke Sikh zo onman nelijk leek om te huilen. Later las ik de brief van Marga ret en Jennifer nog eens over en ik probeerde, er een minder bittere betekenis aan te hechten dan ik eerst had gedaan. Tegen de kinderen zelf voelde ik niet de minste bitter heid omdat ze me dit hadden ge schreven; hun instinctief begrijpen was feilloos. Het was beter, dat ik het nu wist, hoewel mijn hulpeloos heid mijn bezorgdheid en berouw nog vergrootte. Ja, de brief had maar één betekenis. De kinderen wisten het en ik wist het ook, niet alleen door de voorvallen die ik me herinnerde, maar ook door een ze ker besef van fataliteit. Ik begon te voelen, dat ik het onbewust altijd had geweten sinds die nacht in ons huis, toen het tromgeroffel langs de heuvels had geklonken, maar ik had die wetenschap niet bewust dur ven aanvaarden, opdat er vooral geen schaduw over mijn geluk zou vallen. De wagen slingerde plotseling he vig. De Sikh liet met een harde trap zijn voet neerkomen en de remmen gaven een gillend geluid, als een dier dat gewond is. Wij schoten met een smak naar voren, rolden toen ach terover, en stonden abrupt stil. De motor sloeg af. We tuurden allemaal door de voorruit. Dwars over de weg lag een barri cade een dunne boomstam en een stapel losse takken. Aan weerszijden was de weg verlaten; achter ons lag de scherpe hoek, die we met vijftig kilometer per uur hadden genomen; voor ons bevond zich weer een blinde hoek. Aan onze rechterkant liep de grond loodrecht in een ravijn af en links was een dichtbegroeide berm, waar we niet overheen konden zien. We zaten allemaal verwezen te staren, .en in die korte stilte kwa men ons één voor één de mogelijke verklaringen voor deze blokkade in gedachten, maar de ergste verklaring schoven we onmiddellijk van ons af. „Kan die boom omgevallen zijn?" vroeg ik. „Misschien". „Hij kan heel gemakkelijk verlegd worden, sir", zei de Sikh, „ik zal het vlug doea". „Wacht!" zei He majoor. Hij liet duidelijk blijken, dat hij de leiding op zich had genomen. We wachtten en bekeken de boom op de weg wat nauwkeuriger; we zagen geen wortel, waarvan hij was afgebroken. Dit keer viel er een lange stilte. Zonder onze schouders te bewegen wendden we het hoofd om, om zijdelings in de wildernis te kijken. We zagen niet anders dan de klim- ranken. die van de bomen afhingen en de dichte struiken eronder. We luisterden scherp en hoorden alleen de rauwe kreet van een vogel. We keken weer naar de boom en de stil te leek ondraaglijk, zodat ik ernaar verlangde, dat de majoor iets zou zeggen. (Wordt vervolgd.) 3 Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Marine Lucht vaartdienst defileerde gisteren een formatie „Neptunes" boven West- Nederland. Ter gelegenfieid van de viering van het vijftigjarig bestaan van de Marine Lucht vaartdienst is gisteren op de kampen De Kooy en Valkenburg „open huis" gehou den. Daar hebben vele leden van het per soneel van de Marine Luchtvaartdienst hun familieleden laten zien wat de MLD is, wat hij doet en waarmee hij dat doet Op Valkenburg was er een flinke be langstelling voor de op het platform op gestelde typen vliegtuigen en helikopters voor de spelende kapel, voor de stalletjes met lees-, drink- en etenswaar, voor de tentoonstelling die in een der hangars was ingericht en voor het voorvliegen van en het demonsteren met verscheidene vlieg tuig- en helikoptertypen. Ook de nieuw ste aanwinst, de Westland „Wasp", ont brak niet op dit appèl. In de morgenuren hadden zes „Nep tunes" en vijftien „Trackers" een rond vlucht boven Noord- en Zuid-Holland en Utrecht gemaakt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is er nog altijd niet in geslaagd overleg te ple gen met een vertegenwoordiger van de regering van Guinee over het lot van de vier KLM-employés, die in deze West- afrikaanse staat huisarrest hebben ge kregen. Den Haag heeft een telegram ontvangen van de regering in Conakry, maar daarin worden slechts de al lang bekende achtergronden van de zaak be vestigd. Gisteren deelde radio-Conakry mee, dat de Guinese regering een „Neder lands protest" tegen de arrestatie van de hand had gewezen. Er is echter van een Nederlands protest tot dusver geen sprake geweest. Den Haag heeft slechts om in lichtingen gevraagd. Onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot commandeur in de huisorde van Oranje mr. C. J. van Schelle, tot 1 april 1967 tijdelijk particulier secretaris van prins Claus. nTil 10. „Dit belooft een aardige vakantie-tocht te wor den!" verklaarde Jollipop, toen Panda zijn autootje het zonnige landschap instuurde. „En wei-verdiend, mogen wij wel zeggen! We hebben genoeg last gehad van schurken en andere misdadigers, de laatste tijd!" Op de achterbank trok Henkie zijn revolver en haalde de veiligheidspal over. „Zal ik hem een blauwe boon voor zijn raap geven?" stelde hij fluisterend voor. „Sssst!" siste Aal de Glibber. „Houd je kalm! Geen geknal, als je het kan laten! De rest van zijn woorden ging verloren in een luide ontploffing. Het was een achterband, die lek sprong maar Henkie dacht niets anders dan dat er op hem werd geschoten. Met grote tegenwoordigheid van geest vuurde hij enkele kogels het landschap in WflR IK Zie HEM NÉRGENS MAMMIE W4MMA6 J WAAR 8EN IK NU TOCH ~j OP UlT666t,ED6N?6EK, H6T2A6 ERUIT ALS 66N BA WANEN SCHIL Z3*)A Prinses Beatrix en prins Claus hebben een deel van het bedrag, dat zij als huwe lijksgeschenk hebben ontvangen, bestemd, voor de verzorging van gehandicapten. Prins Claus deelde dit mee in een toe spraak tot vertegenwoordigers van een zestal organisaties die daartoe naar kas teel Drakesteyn waren gekomen. Prinses Beatrix, die voornemens was ge weest de toespraak te houden, was door een verkoudheid haar stem kwijt. De cheques werden uitgereikt door prin ses Beatrix: vier keer 60.000 aan de ouderverenigingen en 50.000 aan het Ro de Kruis en de Stichting Zilveren Jeugd centra. Dr. K. v. Dijk, voorzitter van Helpt Elkander" en van de federatie van ouderverenigingen, bedankte het prinse lijk paar namens de zes organisaties. Dankbaar was dr. Van Dijk dat prinses Beatrix en Prins Claus ook aan de zor genkinderen in Suriname en de Nederland se Antilleri hdbbeh gedacht','"dif te méér omdat het idee „helpt elkander" in deze beide rijksdelen nóg verdér toTdnfwfkke- ling moet worden gebracht. Dr. Van Dijk verzekerde het prinselijk paar dat aan het geld een bestemming zal worden gegeven die de vakantiemogelijkheden van de pu pillen van de verenigingen opnieuw zullen uitbreiden. Dat is, zei hij, een belangrijke stap in de richting van ons aller streven: de gehandicapte een volwaardige plaats te geven onder de Nederlandse zon. Het Rode Kruis zal het geld gebruiken om op het hospitaalschip „Henri Dunant" vakantiemogelijkheden te scheppen voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. De stichting „Zilveren Jeugd centra" gaat „De Hunnenschans" bouw technisch aanpassen om gehandicapten in de vakantie te kunnen ontvangen. De Bond ter Bevordering van de Belangen van Spastici zal het vakantiewerk voor spastische en dubbel-gehandicapten kin deren uitbreiden. „Helpt elkander" ge bruikt de 60.000 gulden voor de wederop bouw van het door brand vernielde va kantiehuis „Bos en Hei" in Uddel, de pro testants-christelijke oudervereniging „Phi ladelphia" boirwt een nieuw vakantiehuis en de r.-k. oudervereniging „Voor het Zorgenkind" voor het vakantiewerk in het algemeen. De officier van Justitie in Den Haag, mr. A. W. Rosingh, heeft besloten geen strafvervolging in te stellen tegen de Haagse po4itieman>'die de Amsterdamse provo en het ex-gemeenteraadslid Bern- hard- de - Vries mmtgrnimur op het hoofd bureau van politie zou hebben mishan deld. De klacht die de provo destijds indien de, heeft wel tot gevolg gehad dat disci plinair tegen de betreffende politieagent is opgetreden. Volgens de klacht zou De Vries na zijn aanhouding bij relletjes op het Plein, op het politiebureau met een gummiknuppel in het gezicht zijn gesla gen. De Vries, die thans als filmacteur in Italië werkt, zal op zijn beurt nog wel terecht moeten staan voor het verzet dat hij bij zijn arrestatie pleegde. Het leek een aardige, eerlijke jon gen die in de tweede etappe uit de tour de France werd gewipt omdat hij zich door een auto had laten trek ken. En hij was nog aardig eerlijk ook, want eerst ontkende hij het een klein beetje en later helemaal niet meer. Hij zei alleen dat hij dacht dat het niet zo erg was. Daar dachten wij vroeger anders over. Als de dag van gisteren, hoewel het langer is geleden, herinner ik mij dat ik belangeloos meedeed aan de tour. De eerste dag had ik mij bij ge brek aan bergen op de vlakte gehou den. De tweede etappe voerde echter destijds over de beruchte Col du Ca- niche. Men is daar later van terugge komen omdat er bijna niemand van terugkwam. Ik wist dit, maar de ge dachte dat aan de eindstreep de gele trui wenkte gaf mij vleugels. Had ik deze gebruikt, de overwinning had voor het grijpen gelegen. Maar zo goedkoop wou ik mij er niet afmaken. Ik vouwde ze dus zorgvuldig samen onder de flanellen borstrok die ik had aangetrokken omdat ik had verno men dat het boven op zo'n col ont aard koud kan zijn. Nu, dat viel mee. Ik kreeg het zelfs zo warm dat ik de gele trui als een weinig begeerlijke attractie zou hebben beschouwd, als ik niet door een of ander misverstand van mening was geweest dat het geen kledingstuk was, maar een dame. Trappend alsof ik een trein moest halen kwam ik pas bovenop de col op de gedachte om achterom te kij ken. Precies wat ik dacht: toen het peloton zag hoe ik reed, was het ner gens. En daar bleef het gedurende mijn hele verdere rit, die dankzij de steile afdaling zo snel verliep dat ik de eindstreep niet eens opmerkte en pas over de streep van de volgende etappe tot stilstand kwam. Een haas tig bijeengetrommelde jury trachtte mij tot overwinnaar te verklaren. Maar nu een mooi staaltje van spor tiviteit: hoewel niemand het had ge zien bekende ik dat ik onderweg een overtreding had begaan. Ik had een autobus met toeristen die het niet kon bolwerken, tegen het steilste stuk van de helling opgetrokken. En reeds toen verboden de reglementen het vasthou den van motorvoertuigen. Het verschil tussen deze twee ge vallen zal u duidelijk zijn. Enerzijds een beroepsrenner die vecht voor zijn brood en daarbij de sporteer aan zijn achterwiel lapt. Anderzijds een ama teur die de eer boven de overwinning stelt. Voor wie zoudt u een stand beeld oprichten? Doe het maar voor de amateur. Want een standbeeld eet geen brood. De schadecommissie voor het bouwbe drijf in Rotterdam deelt mee dat zij haar leden per circulaire heeft geadviseerd geen verdere prestaties te verrichten voor de N.V. Aannemingsbedrijf v/h Bakker en Smit te Dordrecht op grond van het feit, dat de schadecommissie van mening is, dat faillissement van de n.v. Bakker en Smit respectievelijk aanvrage van sur séance door genoemde N.V. niet langer onwaarschijnlijk moet worden geacht. 21. „Je hebt inderdaad geen geluk, makker," zegt Tsjiao Tai. „Trouwens, ik zal je maar meteen waarschuwen dat er nog meer voor je op komst is. Gisteren zag ik een troep toneelspelers op straat acrobatische kunstjes vertonen. Er was een jochie bij van een jaar of acht, en dat zou best eens dezelfde kunnen wezen die jou betrapte bij die rijstdiefstal. Pas maar op dat hij je niet in de smiezen krijgt." „Hou op, man," zegt Hoe Ta-ma, „hij heeft me al in de smiezen. Ik zal het je nog sterker vertellen. Hij heeft me een tweede keer betrapt. Dat jochie kende ik niet, moet je weten, maar toen ik een paar dagen geleden onopvallend naar die troep ging kijken, herkende ik wel de dochtér. Daar ben ik vroeger in Woe-yie wel eens mee uitgeweest. Dus ging ik gisteravond naar haar kleedhokje tijdens de voorstelling, en vroeg of ze haar broertje wilde zeggen dat hij zijn snavel moest houden over die rijstkwestie. Dat zou gebeuren. Goed, we halen wat oude herinneringen op. Ze vertelt me dat ze een rijke vent aan de haak heeft en van plan is om er vandoor te gaan om met hem te trouwen. Van het een komt het ander, ik wil haar net om de hals vallen of daar komt waarachtig datzelfde jochie weer naar binnen gluren. De hemel weet hoelang hij al had staan luisteren." kV. >5* At - ".V 874. „Je wilt dus de toekomst weten", zei 'de waarzegster, toen Bram eenmaal was gezeten. „Kijk maar eens goed in de kristallen bol". Bram boog zich voor over. Hij en zijn vrienden waren zo ge- soannen, dat ze niet merkten hoe de on gure personen op hun tenen het kleine vertrek binnenkwamen. „Ik zieik zieik zie, dat u bin nenkort wordt gevangengenomen", zei de waarzegster. „Ik zie een man met een touw.ik zie, dat hij u wil gaan binden. Bram keek nauwkeurig toe. Nu de man vlak achter hem stond werd diens beeld door de glazen kogel weerkaatst. „Warempel, nu zie ik 'm ook", zei Bram hoogst verbaasd.en toen voelde hij plotseling hoe de lus om zijn middel viel en strak werd aangetrokken. „Héik ben erin gelopen, schreeuw de hij woedend. Dat had ik je wel kunnen voorspel len", giechelde de waarzegster.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9