Raymond Riotte een knechtje met twee truien JAN JANSSEN OVER AIMARS EN ZIJN MISLUKTE ONTSNAPPING: „Als Felice hadden we Gimondi erbij geweldige een was geweest slag geslagen Rik van Looy opeens verdwenen... Jeugdatleten strijden in Haarlem om landstitels Gerben kaas uit het vuistje Ann Jones: Toekomst Rosemary is aan Casals" Tour in cijfers Doelman Van der Meeren van RCH naar Telstar Monsterverbond Donner vierde met zege verjaardag Hergroepering ^xvw wvvzaaoA In de finale tegen Billie Jean King Haarlem kocht weer twee Ajacieden 5 VRIJDAG 7 JULI 1967 15 99 X X X S S X H X X H X s fcR VOEDZAAM MAKJ*> T V X 3 w w Ebben vierde in Aken -T" HlRlÉ (Van een speciale verslaggever) Toen tenslotte iedereen zich boos begon te maken, gebeurde het toch: sensatie in de karavaan, een ontsnapping van allure. Geen warmte woog meer, toen Lucien Aimar listig tussen de etenszakjes aanreikende ploeg leiders doorstuurde en de vrije ruimte intoog. Gewoon een aanval van een eerzuchtig renner, die zich van gele trui noch ploegleider iets aantrok. Er zijn méér eerzuchtigen in het peloton. Vandaar, dat Jan Janssen zich aan de zijde van Felice Gimondi zette en zei: vooruit, we gaan. Ga mee". Maar Felice ging niet. Dai kostte de campionissimo zelf de krachten die hij moest spenderen aan een 15 kilometer lange jacht. En het kostte Jan Janssen en Lucien Aimar een positie die buitengewoon rooskleurig was. Daarna doofde de etappe tussen Metz en Straatsburg weer tot een vuurtje, waarin alleen de prijsrijders pookten. Maar Roger Pingeon raakte zijn gele trui toch kwijt. Toen men in Straatsburg van de verbazing over de ritwinst van de Engelsman Wright was bekomen, liep men met twee truien in de richting van Raymond Riotte. het nationale knechtje, dat in deze Tour vrijwel nog niets anders heeft gedaan dan meerijden bij winstgevende ontsnappingen. De beloning daarvoor lag in Straats burg klaar, want de organisatie van het peloton werkt perfect ook waar het arbeidsvoorwaarden voor de knechten betreft. Riotte was meegedraafd in een groepje van zeven, dat door Belgen werd geregeerd, maar waarin diezelfde Belgen de kansen op een ritzege op grandioze wijze om zeep brachten. Hetzelfde deed trouwens ook de enige Nederlander in het septet, Jos van der Vleuten, dit- af stopte, nadat hij met een demarrage in de laatste bocht een zeer uitzichtrijke positie had verworven. WWWWWWWWWWWW/WWWWWWNAWWWftWWWWWWWWWIWIWIWWMWWWWWWWHWWIHIMWWWWWIlWMWWWWWIIIiy (Van onze atletiekmedewerker) De niet verwachte grote belangstelling voor de Nederlandse jeugdkampioen schappen atletiek, die dit weekend op het Pim Muliersportpark te Haarlem worden verwerkt, heeft de gezamenlijk werkende Haarlemse atletiekverenigingen voor grote organisatorische problemen gesteld. Ruim 500 inschrijvingen kwamen uit den lande binnen, vele met het ver zoek om logies, waaraan door welwillen de medewerking o.a. van de militaire overheid in de Ripperdakazerne ruim schoots kon worden voldaan. Zaterdagmiddag zal in hoofdzaak een programma voor B-klassers worden ver werkt, dat ondanks de spitsvondige chro nologische indeling haast zes uur tijd zal vergen. O.a. zullen daarin twee series 3000 m voor A-jongens moeten worden Maar ach, in Straatsburg lette daar eigenlijk niemand meer op. De belang stelling ging uit naar Lucien Aimar en naar Jan Janssen, de mannen die hadden durven aanvallen. Janssen: „Als Gimon di er nou eens bij was geweest. Dan had den we een geweldige slag geslagen". Die „slag" kan alleen maar bedoeld zijn in de richting van Raymond Poulidor. Want die was het, die niet meedraaide in het groepje dat na de ravitaillering en ook na een „wandelrit" van meer dan 80 ki lometer was ontstaan. Aimar demarreer de, Chappe, de Franse B-rijder en de Spanjaard Alomar volgden hen en vlak daarachter verzamelde Janssen een groepje „inhoud" rond zich. Rik van Looy kwam zijn diensten aanbieden, zijn landgenoot Van Schil eveneens en ook de oud-wereldkampioen Tom Simpson. De niet tot de Jimenez-ploeg behorende Spanjaard Catello wilde ook wel een trap extra geven en de Fransman Ignolin voegde zich om onduidelijke redenen ook bij het gezelschap. Toen de voorsprong naar 1 minuut was gegroeid, toen Poulidor de Franse natio- nalen had beduid, dat men beter de kan sen van Aimar kon steunen dan die van Pingeon, toen klonk het scherpe com mando van Felice door de voorste rij: „Avanti". En de fabrieksrijders van Sal- varani joegen voorwaarts met het pelo ton in hun spoor en hun opperste baas in hun midden. Vijftien kilometer had men nodig om de strijdenden te bereiken. Toen kon Jan Janssen verwijtende blik ken in de richting van Gimondi werpen: „waarom was je er niet bij? Je hebt nu toch hard moeten rijden? Of Of: misschien is er in die bedrijvigheid toch wel een monsterverbond gesloten tus sen Felice Gimondi en Raymond Pouli dor. Misschien hebben die twee elkaar op een punt toch wel verstaan: het uitstellen van de grote strijd tot aan de grote ber gen. Het peloton heeft tenslotte de macht weer in eigen hand gehouden. Ook op de nijdige helling van de col Dedon, die de renners bruut voor de voeten werd geworpen. De ontsnapping van Janssen en Aimar gleed naar de vergetelheid, heel snel al, hoewel: een renner zal zich die vlucht altijd blijven herinneren. Het was Rik van Looy, die nog eenmaal alles gaf. Hij immers, wiens verkiezing in Bel- Na vier ronden heeft Zuidema nog steeds de leiding in het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap. Bouw meester is hem echter inmiddels tot op een half punt genaderd. Donner vierde donderdag zijn veertigste verjaardag. Be halve een winstpunt op Van Scheltinga, leverde deze dag hem vriendelijke woor den van KNSB-bestuurder De Graaf en vele geschenken op. 3e. ronde: Bouwmeester Kuijpers 1-0 Bakker Krabbe 1-0. 4de ronde: Kuijpers Krabbe 1-0, Ree- Bakker afgebr., Boomgaardt Rosenthal 0-1, Van ScheltingaDonner 0-1, Lange- wegZuidema '/t-'/i, Bouwmeester-Scholl 1-0. Stand na 4 ronden: 1. Zuidema 3%, 2. Bouwmeester 3, 3, 4 en 5. Donner, Kuij pers, Langeweg 2Vz, 6. Rosenthal 2, 7,8 Bakker, Ree 1% en 1 afgebr., 9,10 Krab be, Scholl 1V2, 11. Van Scheltinga 1, 12. Boomgaardt 0. gië met jubel, maar ook met hoon was begroet, stond op nauwelijks drie minuten van de gele trui. Nog een keer die trui te mogen dragenRik II had het zich voorgenomen. Jan Janssen zei: „Van Looy reed als in zijn beste dagen. Ge weldig, wat stuwde hij aan het groepje. Dat was de grote Rik weer. En hij ging maar door". Jawel, maar het was de zwanezang van een uniek renner, die tweemaal wereldkampioen was, die vlak ke en iets minder vlakke touretappes had geregeerd met zijn onblusbare zegedrift. Rik van Looy zag tussen Metz en Straats burg de Tour de France voor het laatst. Al wat hij gaf om Jan Janssen te steunen was nog teveel voor de man, die nog eenmaal in het „pact der groten" was opgenomen geweest. Twintig kilometer voor het einde van de rit, gaf Rik van Looy op. Hij raadpleegde geen dokter, men heeft in de groep geen hulpkreten gehoord. Opeens was hij verdwenen; de vroegere wielervorst. De Tour de Fran ce had alweer een van zijn illustere figu ren verloren. En koeltjes noteerden men in Straatsburg onderaan de uitslag van de etappe: 28, Van Looy, Rik, België, Abandoné Maar de meute maalde juist om die tijd niet omtrent het lot van een bijna versleten renner. Men besteeg pelotons- gewijs de eerste col, men liet de Spaan se veteraan Otano de tweede het eerst overschrijden. Men hergroepeerde zich en liet vervolgens het woord aan de knechten om de dagprijzen te verdelen. Drie Belgen haastten zich naar voren: Van den Berghe, Vanneste en Jacque- min. De Engelsman Wright sloot aan, de Spanjaard Lopez-Rodriques ook. De Franse helper Riotte mocht nu dan maar eens voor zijn eigen kans gaan rijden, want tenslotte had hij dat verdiend met al zijn ijver in zeven etappes. En zo waar Jos van der Vleuten was alle ellende van vorige dag vergeten. Dat Riotte zijn beloning opstreek weet u. Maar belangrijk is dat allemaal niet, in het warme Straatsburg. verwerkt, omdat te enen male het aan tal deelnemers voor een directe finale te groot was. Zondagmiddag waarvoor 3V2 uur moest worden uitgetrokken valt het startschot voor de eerste belangrijke fi nale om half drie voor de 800 m meis jes A. In snelle opeenvolging zullen dan merendeels finales op de loopnummers plaatsvinden, wat zal lukken als publiek en deelnemers geen misbruik zullen gaan maken van de altijd nog vrij primitie ve afzetting van deze overigens voortref felijke sintelbaan. Alle jeugdige klasse-atleten, die spoe dig reeds aansluiting zullen vinden bij de Nederlandse top, staan ingeschreven en zullen eerst na maximale inzet van hun atletische kracht de begeerde titels kunnen verwerven. ADVERTENTIE De Engelsman Wright zorgde voor een zeldzame gebeurtenis in de geschiedenis van de Tour: een Engelse etappe-zege fin (i om K oyn O o1 nrm /->-»• /-J 1M 7 Tt.Vf .1 7-i i Vanden Berge veroverde de tweede plaats. Vijfde van links Jos van der Vleuten. H >-4 M W tsj O H f M X X W P» M N 3 M t* X De Nederlander Anton Ebben is gister avond met Kairouan in Aken vierde ge worden in een puissance springconcours. Hij moest die plaats delen met de Duit sers Merkel en Meyer. De overwinning ging naar de Amerikaanse Kathy Kusner met Aberali, die in de vierde barrage waar in eindelijk de beslissing viel strafpuntloos bleef. Rosemary Casals algemeen als de nieuwe Amerikaanse troef voor Wimbledon beschouwd zal nog een jaartje moeten wachten. De tien jaar oudere Engelse Ann Jones versperde de Amerikaanse tennis-dreumes in drie sets de weg naar de finale. Rosemary Casals van de tennisschoen- tjes, waaraan ze met ladies-day wollen balletjes had genaaid, tot aan liet kruintje van haar ravenzwarte haren nog geen 1.60 meter lang, is naar algemene mening een toekomstige Wimbledonkampioene. In de finale van zaterdag zal zij echter ont breken. Eén jaar Wimbledon ervaring was onvoldoende om de taaie weerstand van Ann Jones te doorbreken (2-6, 6-3, 7-5). Maar in het bedompte interviewka mertje beaamde Ann Jones, nerveus na gelbijtend en de antwoorden op moeilijke vragn overlatend aan haar 30 jaar oudere echtgenoot Pip: „Maria Bueno, Margaret Smith en ikzelf, de speelsters dus van de oudere generatie, zijn aan het einde van de weg. Billie Jean King kan nog enige tijd mee. Maar de toekomst behoort aan Rosemary Casals, Virginia Wade en wat de harde banen betreft aan Kerry Mel ville". Rosemary Casals, de rood-ómran- de ogen verbergend achter een donkere zonnebril, was door de onverwachte ont knoping zo onthutst, dat ze nauwelijks in ,„„v staat was een verklaring te geven, waar- j komen" om zij na de gewonnen eerste set de 1 pressie had verminderd. „Ik had beter kunnen blijven aanvallen maar ik dacht meer kans te hebben als ik haar naar het net lokte en dan met lobs te werken. Maar ja, de lobs gingen uit en voordat ik om kon schakelen was het gebeurd. De concentratie is bij mij nog geen honderd percent. Midden in een partij dwalen mijn gedachten af en ik heb niet genoeg ervaring om dat te voor- Uitstag zevende etappe: 1. Wright (GB),- 205 km in 5 uur 46 min. 23sec. (met bon 5.46.03). Gemiddelde snelheid 35.596 km/u 2 Van den Berghe (Belg.) z.t. (met bon.5.46.13); 3. Riotte (Fr.) z.t. (met bon. 5.46.18; 4 Lopez-Rodriguez (Sp.); 5. Van der Vleuten (Ned.); 6. Jacquemin (Rode Duivels Belg r 7. Van Neste (Belg.), allen 5.46.23; 8. Reyi broeck (Rode Duivels) 5.47.42; 9 Grain (Coqs, Fr.) 5.47.42; 10. Durante (It.) 5.47 42' 11. Sweerts (Rode Duivels); 12. Godefroot (Rode Duivels); 13. Spruyt (Belg.); 14. Saez (Sp.); 15. Schepers (Ned.); 16. Hoban (GB); 1/ Milliot (Bleuets, Fr.); 18. Peffgen (W- Dld.); 19. Boelke (W.-Dld.); 23. Harings (Ned.); 33. Janssen (Ned.); 40. Planckaert (Belg.); 60. De Roo (Ned.); 72. Maliepaard (Ned.); 88. Zilverberg (Ned.); 89. Haast (Ned.); 91. Aimar (Fr.l; 97. Pingeon (Fr.); 98. Polidori (Primavera) allen in 5.47.42 Gerben Karstens, die volgens de officials bij de eindsprint van het peloton van zijn lijn zou zijn afgeweken, is gedeklasseerd naar de 116de plaats. Bovendien kreeg hij 30 strafseconden. Karstens finishte als ne gende. Algemeen klassement. 1. Riotte (Fr) 35.53.21; 2. Pingeon (Fr.) 35.53.59 op 38 sec.; 3, Polidori (Primavera) 35.54.35 op 114- 4 Van der Vleuten (Ned.l 35.56.09 op 2 48- 5 Letort (Bleuets) 35.56.34 op 3.1; 6 Ignolin (Bleuets) 35.57.10 op 3.49; 7. Peffgen (W.- Dld.) 35.57.15 op 3.54; 8. Spruyt (Belg.) 35.58.05 op 4.44; 9. Manzaneque (Esperanza) 35.58.06 op 4.45; 10. Garcia (Sp.) 35.58.15 op 4.54; 11 Schleck (Zwits.-Lux.35.58.49 op 5.28: 12. Theilliere (Coqs) 35.58.51 op 5.30' 13. Delisle (Coqs) 35.59.01 op 5.40; 14 Lopez- Rodriguez (Sp.) 35.59.04 op 5.43; 15 Toselle (Primaverai 35.59.05 op 5.44; 16. Van Neste (Belg.) 35.59.06; 17. Basso (Primavera) oÜ'ÜÜ'?8 op 5'47' 18 Van Springel (Belg 35 59.16 op 5.55; 19. Wright (GB) 35.59.56 op 6.35; 20. Poulidor (Fr.l 36.00.05 op 6 44 21 Harings (Ned.) 36.00.08 op 6.47; 22 Haast (Ned.) en Grain (Coqs) 36 00.16 op 6 55 29 Janssen (Ned.) 36.00.25 op 7.04; 32 Schepers (Ned.) 36.00.38 op 7.17; 34. Aimar (Fr.l 36.00.47 op 7.26; 44. Karstens (Ned.l 36 01 03 op 7.42; 61. Zilverberg (Ned.) 36 01.33 op 8 12 65. De Roo (Ned.) 36.01.44 op 8.23; 113'. Maliepaard (Ned.) 36.10.08 op 16 47 Puntenklassement: 1 Riotte (Fr i 56 pun ten: 2. Reybroeck (Rode Duivels) 51 3 Karstens (Ned.) 44: 4/5. Van den Berghe (Belg. I en Godefroot (Rode Duivels) 36' 6/7. Janssen (Ned.) en Van Neste (Belg.) 34,: 8 Aranzabal (Esperanza) 32; 12. Van der Vleuten (Ned.) 28. Dag ploegenklassement1. België (Van den Berghe. Van Neste. Spruyt) 17 20 28' 2 Rode Duivels 17.21.47 25 pnt.; 3 Nederland (Van der Vleuten. Schepers en Harings) z.t 43 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 109.32.20; 2. Primavera 109.37.27; 3. Nederland 109.39.41; 4. België 109.40.20; 5. Rode Duivels 109.41.48. Bergklassement: Jacquemin (Rode Duivels) 13 pnt; 2. Tosello (Primavera) 8; 3. e.a Le- baube (Coqs). Ignolin (Bleuets) en Mug- naini (It.) allen 5 pnt.; 6. e.a. Pingeon (Fr.) Haast (Ned.), Jimenez (Sp.) en Otano (Sp allen 4 pnt. Rosemary begon met de eerste game op love aan de Britse speelster te geven, maar daarna ging ze als een wervelwind over de baan. Elke slag was anders dan de voorgaande en volkomen onbereken baar voor Jones. Volleys, dropshots en smashes kregen de meest grillige effec ten mee en in twintig minuten nam het tweetalige meisje uit Francisco thuis is Spaans de voertaal de set met 6-2. Rosemary Casals legde het er te dik bovenop. In plaats van rustig door te gaan, vond ze het nodig ook nog wat lobs te spelen. Bekwaam trok ze de Brit se naar het net, maar de topspinlob, die zij als een van de weinige speelsters kan slaan, viel telkens achter de achterlijn neer. Het Amerikaanse meisje trachtte in de derde set de aanval weer over te nemen. Jones liet zich echter niet meer van het net verdringen. Haar linkse fo rehandvolley werd een geducht wapen. Tot 4-4 waren de kansen volkomen open. Toen verloor Casals op twee ongelukkige slagen haar servicegame nadat ze de voorgaande drie op love had gewonnen. Jones had haar zenuwen niet voldoende in bedwang om de unieke kans ineens te benutten. Het werd 5-5, maar daarna gingen acht punten achtereen naar de Britse speelster die na vijf maal in de halve finales te zijn gestrand eindelijk tot de finale doordrong. Het duel Billie Jean King-Kathy Har ter was alleen aantrekkelijk door de pot sierlijke wijze, waarop Billy Jean King wat games probeerde kwijt te raken om haar onhandige langenote een echec van tweemaal 6-0 te besparen. Bij el kaar sloeg Billie Jean King meer fouten dan ze ooit op Wimbledon heeft gedaan, maar de arme Kathy destilleerde er met moeite drie games uit en rekte daarmee het ongelukkige duel tot achtendertig mi nuten (6-0, 6-3). Het eerbiedwaardige Wimbledon schudde in de late avondu ren bijkans op de betonnen grondvesten, toen de Britten Curtis en Stilwell een bij na geslaegde poging ondernamen de als vierde geplaatste Australiërs Emerson en Fletcher de pas naar de finale af te snij den. Na twee verloren sets kwamen de jonge Britten zo sterk terug dat zij in de twaalfde game van de vijfde set op de ser vice van Emerson slechts twee slagen van de overwinning af waren. De oud-Wim- bledon kampioen redde echter met sterk serveren de situatie. Vier games later be ëindigde Fletcher op het tweede match point een grandioze rally met een smash via de netband. In het Plate troosttoernooi verloor Ada Bakker in de kwartfinales met 6-3 3-6 2-8 van de 38-jarige Amerikaanse Betty Pratt Ada Bakker maakte in de tweede set niet minder dan tien setpoints on gedaan, maar verloor de set op een elf de en de match daarna. Judith Salome deed het beter. In de halve finales van het jeugd-toernooi won zij met 6-8 6-3 6-3 van de Britse Diana Oakley. Gemengd dubbelspel achtste finales: Metreve- li/Anna Dmitireva (Rusl.)Scott/Carol Aueamp (VS) 8-6 6-4; Cottrill/Jean Cottrlll (Austr)To- bin/Kerry Melville (Austr) 4-6 6-3 6-1; Ruffels/ Karen Krantzcke (Austr.)Moore/Fay Toyne (Austr) 6-1 6-4. Kwart finales: Davidson/Billie King (Austr-VS)—Cottrill/Jean Cottrill (Austr) 6-4 6-1; Ruffels/Karen Krantzcke (Austr)Lutz/ Rosemary Casals (VS) 7-9 6-4 6-4: McMillan/An nette van Zyl (Z. Afr.)—Maud/Virginia Wade (Z. Afr.-G.B.i 6-3 6-2. Iierendubbel kwartfinale: Hewitt/McMillan (Za)— Drysdale/Ulrich (Za-Den) 8-6 6-0 6-2; halve finale: Emerson/Fletcher (Austr)Curtis/Stil- well (G B.) 6-4 8-6 4-6 5-7 9-7. Damesdubbelspel kwartfinales: Maria Bueno/ Nancy Richey (Braz-VS)— Francoise Durr/Gail Sherriff (Fr-Austr) 8-6 6-0; Judy Tegart/Lesley Turner (Austr)Vicky Berner/Fay Urban (Can) (Van onze sportredactie) Na uitvoerige onderhandelingen zijn Telstar, RCH en Paul van der Meeren tot overeenkomst gekomen over de trans fer van de jonge keeper van RCH naar de Velser club. Van der Meeren, opvallend door zijn aanleg en spectaculair optreden, wordt de opvolger van Heinz Stuy, die aan Ajax is verkocht. Van der Meeren had een tweejarig contract bij RCH, maar de Ra cing heeft dit laten vervallen. Over de transfersom wil men zich niet uitlaten. Wel heeft RCH al eerder te kennen ge geven, dat men anderhalve ton voor zijn keeper zou moeten hebben. Dat het be drag zo hoog is geworden lijkt onwaar schijnlijk. Wel heeft Telstar een zeer fors financieel gebaar moeten maken. Van der Meeren heeft vier jaar bij RCH ge speeld. Daarvoor kwam hij uit voor F.HS. Haarlem heeft weer twee Ajacieden ge-, contracteerd. Het zijn de eenentwintigja- amateur Stap van Labor aan rige (rechts)-buitenspeler Hans Dnessen, die nog in militaire dienst is, en de twintigjarige back Hanny Meyer, die full prof was bij Ajax. Beiden kwamen uit in het reserveteam van de landskamnioen. Haarlem heeft nu zeven oud-Ajarieden onder contract. Haarlem speelt 22 juli zijn eerste oefenwedstrijd tegen Volendam (benefietduel voor Dick Tol) en daarna volgt op 2 augustus een wedstrijd tegen DWS. Nol Heijerman gaat volgend seizoen voor Sparta spelen. Xerxes ontvangt een bedrag van rond 125.000. Hij was af komstig van HVC. Daardoor speelde hij bij RFC. De 27-jarige Gerards is weer terug naar zijn oude club Limburgia. Fortuna '54 ruilde hem voor Limburgia-doelman Sjaak Wings. VVV heeft Key bets van For tuna '54 overgenomen. Go Ahead trok de v, '\v. ',v - Duelman Raul van der Meeren tekent het contract dat zijn „promotie" naar de eredivisie tot een feit maakt. Telstar-oefenmeester De Visser kijkt toe. Van der Meeren, die het nieuws gisteren zijn 23ste verjaardag hoorde, vond zijn overgang naar Telstar „een prettig verjaarscadeau".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15