Demka Staal werft weer 60 man nieuw personeel HET WEER Verdachte brandjes in Haarlemse binnenstad Veiligheidsraad vanavond weer bijeen Kongo wordt gesteund door de Sovjet Unie en de VS Groep-Voogd naar de CDU Gezin F ent ener moet huis uit N.V. Auto-Shop Haarlem morris ELZER's BRITSE HULP VOOR SCHOOLKINDEREN IN KENIA Orderpositie veel beter Politie denkt aan opzet steeds in kliniek Woonkunst „Onderhandelingen over Vietnam nog dit jaar op komst" Boudewijn H. nog Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mtfe IN DEZE KRANT Kans op regen Aan het strand Niet gerust Gevechten Belastingverlaging bepleit voor openbaar vervoer pagina 2 Benzine wellicht op de bon in Engeland pagina 3 VAN BREUKELEN Alles voor uw Auto Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE CAMEL - TWEEDJASSEN OVERHEMDEN Verhoog uw vakantiegenot! HEERIJK VRUCHTENGEBAK Het woord is aan Japanse VN-diplomaat: Baarnse moordzaak 52 e JAARGANG NUMMER 209 VRIJDAG 7 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN TOKIO (Reuter) Morio Aoki, de Ja panse ambassadeur bij de V.N. in Genève, voorziet, dat vredesonderhandelingen over Vietnam gevoerd zuilen worden tussen de rechtstreeks betrokkken landen in het conflict vóór het einde van het jaar. Dit meldt het Japanse persbureau Kyodo. Aoki zei de mogelijkheid te zien van voorbereidende besprekingen. Naar zijn mening schijnen tekenen erop te wijzen, dat zowel de VS als Noord-Vietnam besef fen, dat zij zich in een slijtage-oorlog be vinden. „Dat de V.S. nog eens 70.000 man troepen in Vietnam in de strijd gaan wer pen is veelbetekenend. Met Hanoi is het in dit opzicht niet anders gesteld", aldus Aoki. De ambassadeur is op het ogenblik met vakantie in Japan. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren in Chicago voorgesteld de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam terug te trek ken als Noord-Vietnam hetzelfde doet met zijn geregelde troepen en guerrilla eenheden in het zuiden. (Van onze correspondent) UTRECHT. De staaf- en draad walser ij van Demka (een dochterbe drijf van de Hoogovens) heeft 60 man personeel meer nodig om de nieuwe orders in binnen- en buitenland aan te kunnen. De gezamenlijke verkoop- politiek van Hoogovens en Demka heeft zulke gunstige resultaten afge worpen, dat Demka in plaats van fwee, drie ploegen in de walserij moet laten werken. Men had dit op zo korte termjjn niet verwacht. Directie-secretaris drs. A. van de Bunt zei niet te verwachten, dat na de afwer king van deze nieuwe orders een nieuwe inzinking weer het ontslag van de 60 man noodzakelijk zu maken. De vooruitzich ten op lange termijn zijn gunstig. „Trou wens, we zouden hen niet willen aanne- Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op see4 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving 4, 3 Kunst 9 Radio en tv 9 Uitgaan in Haarlem 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen13 Sport 15, 17 Ferdinand 16 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond opgemaakt te 11.15 uur. In de avond en nacht hier en daar mist en voornamelijk in het oosten van het land enkele regen- of on weersbuien. Morgen vanuit het zuidwesten meer bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot ma tige wind, morgen in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Later daling van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen meer bewolking en een kleine regenkans. Middagtemperatuur 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Tijdens het week einde wisselvallig en kans op een bui, al houdt het strandweer nog een zomers karakter. men, als we dat nu al zagen aankomen", zo meende hij. Ondanks de afvloeiing van ruim 1000 man in het najaar '66 (noodzakelijk door sluiting van de onrendabele afdeling spe- ciaal-staal) zag drs. Van de Bunt de kan sen op het succes van de wervingsactie niet somber in. Hij noemde het wel „wrang" dat Demka nu al weer, zo spoedig na de dramatische ontwikkelingen van het afgelopen najaar, mensen nodig had. Aan de andere kant acht Demka het ook verheugend dat de orderpositie weer op loopt. Districtsbestuurder Van Hulzen van de Katholieke Metaalarbeidersbond St. Eloy zag de zaak wat somberder. Naar zijn mening zijn de metaalarbeiders er toch niet helemaal gerust meer op, dat je bij Demka nu wel zo veilig zit. Overigens had hij alle begrip voor de nieuwe perso neelsbehoefte van Demka, omdat het nu eenmaal zo is dat de nieuwe orders vlug ger zijn afgekomen dan verwacht mocht worden. Daarbij komt dat leveranties van ge- Gretig drinken schoolkinderen uit Mombasa in de Oostafrikaanse staat Kenia uit hun melkkommetjes. De inhoud daarvan is een gift van de Britse organisatie voor hulp aan ontwikkelingslanden, Oxfam. Maar het voedsel en de melk door Oxfam gestuurd zijn uitsluitend bedoeld om de kinderen aan te sterken. Een grote moeilijkheid blijkt nu aan de ouders uit te leggen dat het geen volledige maaltijd betreft. walst draad, die het hier betreft, door gaans korte levertijden hebben en dus met spoed de deur uit moeten. Hij zag er tegen deze achtergronden niets vreemds in, dat Demka weer personeel aanneemt terwijl de ontslagenen nog maar enkele maanden hun opzegtermijn achter de rug hebben. Hij hoopte wel, dat na de afwer king van de nieuwe orders de voorspoed ook doorzette en bij terugvallende bedrij vigheid geen nieuwe ontslagen zou ver oorzaken. Hij had in het gesprek met de Demka-directie wel de indruk gekregen, dat het er inderdaad vrij goed voorstond. In een straat van enkele honderden meters heeft zich in de afgelopen nacht in de Haarlemse binnenstad een drietal brandjes voorgedaan. De recherche die deze gevallen in onderzoek heeft, heeft aanwijzingen dat hier van opzettelijke brandstichting sprake is. Om half drie raakte een vat huisbrand olie die voor de kosterij van de Remon strantse kerk aan de Oranjekade 1 onder een raam stond in brand. Drie ruiten werden vernield en een stel gordijnen verbrandde. Ook werd het houtwerk ge blakerd. De brandweer bluste het vuur met een middendrukstraal. Uit het on derzoek bleek dat de koperen leiding bij de kraan van het olievat was afgebro ken waarna de uitstromende olie kenne lijk was aangestoken. Kort na vijf uur vanochtend werd de brandweer gewaarschuwd voor een bin nenbrand in de woning Gedempte Vol- NEW YORK (AP en Reuter). De Kongolese re gering heeft gisteravond een beroep op de Veiligheids raad gedaan bij alle lidstaten aan te dringen op het ver bieden van het aanwerven van huursoldaten door „een internationale maffia", die president Moboetoe zou wil len afzetten. De Veiligheidsraad was in spoedvergade ring bijeen op verzoek van de Kongolese ambassadeur Theodore Idzoembuir. Idzoembuir vermeed de landen te noemen waar de huurlingen zouden zijn aangeworven. Hij zei dat dit was gebeurd in West-Europa en dat Frankrijk alleen enige maatregelen had genomen om dit aanwerven tegen te gaan Wel zei hij dat Angola weer by de kwestie was betrokken. De Kongolees kreeg steun van de Rus Fedorenko en de Amerikaan Buffum. De eerste vergeleek de gebeurtenissen in Kongo met die in het Midden-Oosten. De Veiligheidsraad moet aandacht besteden aan de nodige maatregelen om een eind te maken aan de agressieve krachten. De Amerikaan noem de de inmenging in andermans binnenlandse zaken on duldbaar en vroeg de Kogolese regering om meer feiten. De afgevaardigde van Mali gaf alvast zijn steun en medewerking aan de slachtoffers van „imperialistische kuiperijen en akkoorden". De vergadering werd ver daagd tot vanavond negen uur Nederlandse tijd. Inmiddels gaan de gevechten in Kongo in volle hevig heid verder. In Boekavoe hebben de troepen van gene raal Moboetoe een tweehonderd blanke huurlingen en kolonisten omsingeld. De huurlingen zouden werken voor een Belgische suikerplantage. Na enkele gevechten trokken de huurlingen zich terug naar Boekavoe, waar zich blanke huurlingen bij hen aansloten. In een communiqué van de ambassade van Kongo-Kinsjasa in Parijs heet het, dat een Belg, een zekere Gramme, de leiding heeft gehad van de landing op het vlieg veld Kisangani van buitenlandse huurlin gen, die met twee niet-geïdentificeerde vliegtuigen werden aangevoerd. Gesteund door een groep buitenlandse vrijwilligers die deel uitmaakte van het Kongolese leger en onder leiding staat van de Franse kolo nel Bob Denard, vielen zij stellingen van Kongolese militairen aan. Tezelfdertijd vielen buitenlandse kolonisten stellingen van het Kongolese leger in Boekavoe aan en sleepten in hun actie verscheidene Kon golezen mee, die destijds van de Katangese gendarmes deel hebben uitgemaakt. Kongo-Kinsjasa en Egypte hebben gis teren de diplomatieke betrekkingen hervat, zo meldt het Russische persbureau Tass uit Kongo-Brazzaville. Tass zei dit vernomen De Kongolese V.N.-afgevaardigde, Theodore Idzoembuir gisteren in de Veiligheidsraad. te hebben van radio-Kinsjasa. Beide landen zouden reeds ambassadeurs benoemd heb ben. De betrekkingen tussen beide landen werden verbroken onder het bewind van de voormalige Kongolese premier Moise Tsjombe, die thans in Algerië wordt vast gehouden. dersgracht 20, welk huis wordt bewoond door een leraar. Een twaalftal kleding stukken werd door de vlammen min of meer ernstig beschadigd terwijl een deel van de vloer verbrandde. De brandweer wist erger te voorkomen door met een middendrukstraal het vuur te doven. Er ontstond nogal waterschade als gevolg van het blussingswerk. Even later stond aan de overzijde een voor het huis Gedempte Voldersgracht 53 staande bromfiets in brand. Van de brom fiets was de benzineleiding stuk getrok ken waarna de benzine was aangestoken. De brommer, eigendom van een 30-jarige overwegwachter van de Nederlandse Spoorwegen, brandde geheel uit. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De groep-Voogd zal toetreden tot de C.D.U. Tot deze beslis sing zijn gisteravond bestuursdelegaties van beide politieke groeperingen gekomen tijdens een in Ede gehouden vergadering. Op de algemene ledenvergadering van de C.D.U. op 23 september in Utrecht zal de heer Voogd worden voorgedragen als lid van het dagelijks bestuur van deze partij. De heer Voogd, die indertijd uit de Boerenpartij trad en als eenmansfrac tie zitting bleef houden in de Tweede Ka mer, stichtte een eigen politieke groepe ring, die echter bij de jongste verkiezingen niet voldoende stemmen vergaarde voor een zetel in de Kamer. Hij had plannen voor de oprichting van een nationale volkspartij. De politieke idealen van de heer Voogd en zijn medestanders bleken in grote lijnen parallel te lopen met die van de C.D.U. Boudewijn H, éen van de daders van de destijds gepleegde moord op de 14- jarige Theo Matswijk uit Soest, verblijft sinds ongeveer anderhalf jaar in de dr. Van der Hoeven-kliniek in Utrecht, waar hij wordt behandeld. Tezamen met de nu 23-jarige Henny W. werd hij in april 1963 veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar en een onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. De jongere broer van Boudewijn H. werd tot zes jaar veroor deeld en terbeschikkingstelling. Sinds 1929 bestaat in ons land de mo gelijkheid delinquenten, bij wie sprake is van een gebrekkige ontwikkeling of zie kelijke storing van de geestvermogens, ter beschikking van de regering te stel len om van harentwege te worden ver pleegd. Bij delinquenten wordt deze maatregel veelal opgelegd in combinatie emt een ge vangenisstraf. Eerst wordt meestal de ge vangenisstraf ten uitvoer gelegd en daar na gaat de maatregel van terbeschikking stelling in. Het komt slechts bij hoge uitzondering voor dat een ter beschikking van de re gering gestelde delinquent, vóórdat hij zijn gevangenisstraf heeft uitgezeten, in een psychiatrische kliniek wordt opgeno men. Meestal heeft in dergelijke gevallen de delinquent ten minste tweederde deel van de straftijd uitgezeten. Dit is met Boudewijn H. niet het geval, want deze periode verstrijkt voor hem pas begin november. Het ministerie van Justitie heeft beves tigd dat Boudewijn H. in de dr. Van der Hoevenkliniek verblijft. Nadere inlichtin gen wenst het niet te verstrekken omdat het niet gebruikelijk is informaties te ver strekken over delinquenten, teneinde hun terugkeer in de maatschappij niet moei lijker te maken. De eveneens tot negen jaar en terbe schikkingstelling veroordeelde Henny W. verblijft in de gevangenis in Vught. De autoriteiten van het Zwitserse kan ton Waadt en van de gemeente St. Sul pice hebben mevrouw Fentener van Vlis- singen gelast, met haar vier kinderen vóór maandag haar huis in St. Sulpice te verlaten. Anders zal zij er uit worden gezet. De oud-Nederlander H. Fentener- van Vlissingen (die thans Amerikaans staatsburger is) heeft reeds jarenlang moeilijkheden met de autoriteiten over het huis, dat hij in St. Sulpice heeft la ten bouwen en dat enkele decimeters ho ger is dan de bouwverordening toestaat. Hij mag het land niet meer binnen; zijn gezin heeft tot nu mogen blijven. Eind juni werd een nieuw bezwaarschrift van de heer Fentener over deze zaak afge wezen. Hij heeft enkele dagen geleden de Zwitserse minister van justitie om een persoonlijke uitspraak verzocht. VORIGE KEER ADVERTENTIE waren wij finaal uitverkocht, deze week hebben wij een extra grote hoeveelheid KERSVERSE BANKETBAKKERS ALLERHANDE gebakken, zo uit de oven. Toch blijft de prijs nog steeds 1.30 voor 250 gram DUS SPOTGOEDKOOP Gaat u op reis, neem dan onze grote bltterkoeken mee. le klas Banketbakkerij LAGERSSTRAAT 13 achter de De Noostraat. Telefoon 1 53 62. (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575 INTERIEU RS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15551 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUIDEN Neem onze luchtdicht verpakte produkten mee: Vakantiekoeken - Spritsen - Amster dammers - Boterrondjes - enz. A.S. ZATERDAG: 6 in een doosje 2.75 Dus naar mmm heerlijk Tel. 16479 Locke: Er is geen grotere onbeschoftheid dan het onderbreken van iemand die in het vuur van een betoog is.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1