Benzine zo goed als zeker op de bon in Engeland Westduitse regering zal bezuinigen op het leger Treinramp in Oost-Duitsland eist 54 levens Minister Thomas naar Nigerië Dollarschaarste en gebrek aan tankers spelen rol Guinee geeft wellicht alle Nederlanders huisarrest Kroningsfeest van Toepou IV van Tonga a *711 °lOGNE mineer en Botsing van twee Amerikaanse B-52 bommenwerpers Critiek op prinses Margaret in Brits Lagerhuis Dertig in dienst van Beverwijks bedrijf China beschuldigt VS van aanval op schip in Haiphong Komende vier jaar in totaal zeven m iljard DM ni i tider Brandende benzine spoot uit tankauto over de wagons VRIJDAG 7 JULI 1967 Koningin Elizabeth gaf Chichester ridderslag Bomaanslag in Athene 1 ÜK amm Gisteren gepubliceerde bezuinigings maatregelen van de Generale Staf op de samenstelling van het eerste legerkorps tonen aan, dat het bij Defensie ernst is geworden met het „uitkammen" der be groting. De vermelde bezuinigingen, die door louter organisatorische vereenvoudi ging zijn te bereiken, zullen het totaal aan kosten voor de landmacht op de begroting voor volgend jaar gelijk houden aan die van het lopende jaar. Men kan er zeker van zijn dat de motor achter deze bezuinigingen minister-presi dent De Jong is, een militaire deskundige die zich geen knollen voor citroenen laat verkopen en best weet op welk gebied de defensiekosten kunnen worden gedrukt zonder de bondgenoten te verontrusten. Deze laatste overweging hebben zijn voorgangers Zijlstra, Cals en Marijnen aan hun ministers van Defensie moeten overlaten, met het gevolg dat de defensie begroting al die jaren onaantastbaar is gebleven. Uit de kamer is geen bijzondere drang op premier De Jong uitgeoefend om al dadelijk met bezuinigingen te beginnen. De komende kamerdebatten over de be groting zullen echter, te oordelen naar de voortekenen, het taboe op de defensie- kosten niet langer eerbiedigen. Heel ver standig dat premier De Jong en minister Den Toom alvast begonnen zijn hun goede wil te tonen en de versterkte tegenstand tegen de hoge defensiekosten zoveel mo gelijk de wind uit de zeilen te nemen. Er schuilt natuurlijk een gevaar in deze gang van zaken, namelijk, dat sommige kamerfracties uit deze vrijwillige en vlot te bezuinigingen zullèn concluderen dat er op dit gebied nog heel wat meer te bereiken is. Die conclusie lijkt ook niet onredelijk. Nog steeds is onze defensie niet toegekomen aan een reorganisatie op grote schaal aan de hand van de verande rende omstandigheden in de internationa le verhoudingen, speciaal met betrekking tot de NAVO. Een nieuwe structuur van deze verdragsorganisatie, noodzakelijk ge worden door politieke en strategische kli maatsveranderingen en door de houding van Frankrijk, zal een nog verdergaande bezuiniging der nationale inspanningen wellicht kunnen bevorderen, waarbij de intussen aan de dag getreden economische neergang eveneens van invloed zal zijn. De Westafrikaanse staat Guinee gedraagt zich wel bijzonder vreemd in het inter nationale diplomatieke spel, dat het als jon ge zelfstandige staat sinds kort mee mag spelen. Vier personeelsleden van de KLM en ruim vijftig andere Nederlanders, on der wie het personeel van het aannemers bedrijf Van Hattum en Blankevoort in Be verwijk, is blijkbaar huisarrest opgelegd en zij mogen het land niet verlaten. En dat alles omdat een KLM-vliegtuig een noodlanding heeft moeten maken in Ivoorkust, een andere kleine zelfstandige in West-Afrika, waar de aan boord zijnde UNO-delegatie van Guinee prompt gearres teerd werd vanwege een futiele ruzie over aanhouding van Ivoorkust-vissers in Gui- nese wateren. Men heeft er wel eens aan getwijfeld of het aan de lopende band zelfstandig heid verlenen aan al die kleine Afrikaan se landen niet wat voorbarig was, gezien het niveau van politieke en maatschappe lijke mondigheid, waarop deze zich bevon den. In Kongo, waar die zelfstandigheid alleen maar tot bloedbaden en intriges heeft geleid, zijn de politieke leiders er ten minste nog van doordrongen dat de ma nier waarop ze met buitenlandse diploma ten moeten omgaan van enige beschaving dient te getuigen. In Guinee heeft men dat besef blijkbaar nog niet verworven, want de ongehoorde wijze waarop de rege ring daar zich vergrijpt aan totaal on schuldige buitenlanders, die bezig zijn het land ontwikkelingshulp te verlenen, tart alle diplomatieke fatsoen. Het uitvoeren van grote baggerwerken ten dienste van de industriële ontwikke ling van het land, dat daardoor rijper wordt voor buitenlandse investeringen is evenzeer ontwikkelingshulp als het ves tigen en inrichten van vliegvelden waar door het land in het internationale ver keer wordt opgenomen. Zowel Van Hat tum en Blankevoort als de KLM vormen Guinee Voorposten van een mo gelijke welvaart naar Westers model. Dat politieke heethoofden in het vuur van hun politicusje spelen" zich maar meteen aan deze burgers van vreemde nationa liteit vergrijpen om eens te laten zien hoe zelfstandig zij wel zijn, betekent dat er niet alleen in materieel opzicht, maar vooral op het gebied van goede manieren nog heel wat ontwikkelingshulp zal moe ten worden geboden voordat deze kleine zelfstandigen werkelijk in staat zullen zijn op eigen benen te staan. WWWWWt^MWIAAAAAAAAAWAAAAAAAAIWWWllWWWIIWUWWWMWIIUMWIWyWWIIWWWWIIMWUWUWWI/WWWWWIIWMWW (Van onze correspondent) LONDEN Het ziet er naar uit dat benzinerantsoenering in Engeland niet meer ver af is. Rantsoeneringskaarten worden thans gedrukt, maar de regering houdt vol dat dit slechts een voorzorgs maatregel is. De olie- en benzinevoorra den zijn voldoende en er bestaat geen onmiddellijke reden voor alarm, maar het uitvallen van Nigerië door de moeilijkhe den in Biafra zou de situatie kunnen ver ergeren. De Amerikanen hebben de pro- duktie sterk opgevoerd ook krijgt Enge land nog olie uit Perzië en zijdelings uit Irak en Libye. Het grote probleem is een tekort aan tankers en tevens de dollarschaarste. De oliemaatschappijen zullen hun opslag en transport gaan samenbundelen. Hiertoe zal volgende week in Rotterdam overleg wor den gepleegd tussen Amerikaanse, Britse, SAIGON (Reuter). - Twee zware Ame rikaanse bommenwerpers van het type B-52 zijn vandaag boven de Zuidchinese zee in botsing gekomen en neergestort. De toestellen die vermoedelijk waren op gestegen van een basis in Thailand, zou den doelen in Zuid-Vietnam aanvallen. Over het lot van de bemanning is niets be kend. Een B-52 heeft normaal een beman ning van zes koppen. Nederlandse en andere belanghebbenden, George Thomas, de onderminister voor gemenebest-zaken, is naar Nigerië ver trokken voor besprekingen met de federa le regering. Enkele uren nadat Biafra (het vroegere Oost-Nigerie) had aangekondigd dat het de olie-export heeft verboden. De Shell-BP-groep is de grootste olie producent in Nigerie. Door dit verbod zullen tevens de olieleveranties uit de hele federatie worden aangetast omdat de olie uit het Midden Westen (het belangrijkste oliegebied buiten Biafra) via een buislei ding welke over het grondgebied van Biaf ra loopt, wordt verscheept. Shell-BP liet GREENWICH (AP) Koningin Eliza beth II van Groot-Brittannië heeft Sir Francis Chichester in Greenwich de ridderslag gegeven voor zijn eenzame reis om de wereld in de zeilboot „Gipsy Moth IV" De koningin legde het zwaard van Sir Francis Drake op beide schou ders van de grijze zeezeiler, terwijl Chi chester op een bekleed bankje knielde. Miljoenen zagen de ridderslag van Chi chester op de televisie. ATHENE (AP) Op het plein van de Grondwet in het centrum van Athene heeft zich vannacht een ontploffing voor gedaan, waardoor ruiten in gebouwen rond het plein versplinterd werden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het was de eerste bomaanslag in de stad sedert de staatsgreep van 21 april. Twee jongemannen zijn aangehouden, maar later vrijgelaten. weten dat haar leveranties uit Nigerie thans zijn beperkt. Afgewacht moet echter worden hoe effectief de blokkade zal zijn. Zelfs wanneer de oliestroom geheel wordt afgesloten, zullen er in de eerstvolgende tien dagen nog tankers uit Nigerië in En geland aankomen. Daarna kan het tekort worden opgevangen door de extra leve ranties waarmee Iran thans is begonnen. Door de stijging van de produktie gedu rende de laatste jaren is Nigerie een be langrijke leverancier geworden. Engeland krijgt tien procent van zijn olie uit dit gebied en 70 percent uit het Midden Oos ten. LONDEN (AP) Prinses Margaret van Groot-Brittannië is door Labour-le- den van het Lagerhuis beticht van het uitspreken van meningen over reclame die hogelijk stuitend werden geacht. Een motie in ongewoon scherpe bewoordin gen is door zeven Labour-leden inge diend. Prinses Margaret heeft vorige week de Wereldconferentie voor Reclame toege sproken bij de opening. Zij noemde re clame een smeermiddel van de interna tionale handel en zei over de internationa le reclame dat deze een belangrijke vorm van communicatie tussen de volkken is. „Op den duur zal de weg naar wereld eenheid zeker evenzeer worden ontwik keld door commerciële banden als door politieke activiteit. De communicatieka nalen die de reclame biedt, zullen hier bij een nuttige rol spelen", zei de prinses. Vier conservatieve Lagerhuisleden heb ben een amendement ingediend op de motie. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. Waarschijnlijk is aan alle Nederlanders in Guinee huisarrest opgelegd. Het zijn er circa vijftig, van wie ongeveer dertig in dienst zijn van het Beverwijkse aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort. Het aannemers bedrijf had reeds van zijn vertegenwoor diger in Freetown, de hoofdstad van het aangrenzende Sierra Leone, telegrafisch vernomen dat Nederlanders door de re gering in Conakry uitreisvisa waren ge weigerd. Van Hattum en Blankevoort had gisteren vier werknemers terugverwacht. Zij arriveerden niet. Nog altijd heeft men er in Den Haag geen idee van hoe het conflict met de Guinese regering moet worden opgelost. De moeilijkheden zijn begonnen toen de vier vertegenwoordigers van de KLM in Conakry huisarrest werd opgelegd. Dit zou zijn gebeurd als represaille nadat een KLM-toestel met de Guinese VN-delega- tie aan boord had moeten uitwijken naar Ivoorkust, waar de delegatie was gear resteerd. De regering van Ivoorkust had met Guinee nog een appeltje te schillen omdat vissers uit Ivoorkust in dat land werden gevangen gehouden. Van de VN- delegatie, die nog altijd wordt vastgehou den, maakt onder anderen Guinee's mi nister van Buitenlandse Zaken deel uit. Guinee heeft de KLM, die haar fnestel moest laten uitwijken wegens slechte weersomstandigheden in Conakry, ervan beschuldigd met Ivoorkust te hebben sa mengespannen. Tot dusver heeft de regering in Den Haag uit Conakry officieel slechts te ho ren gekregen dat deze achtergrond van de gebeurtenissen inderdaad zo is. Boven dien is uit Bonn, waar de Guinese ver tegenwoordiging ook voor Nederland is gevestigd, vernomen dat Den Haag een brief van ambassadeur Sikhe Camara zou ontvangen over de zaak. Die brief was echter vanochtend nog altijd niet bij de diplomatieke post. HONGKONG (Reuter) China heeft vandaag beweerd dat een van zijn sche pen vorige week donderdag in de haven van de Noordvietnamese stad Haiphong door de Amerikaanse luchtmacht is aan gevallen. Het persbureau Nieuw-China meldde dat het ministerie van Buiten landse Zaken in Peking in een verklaring krachtig heeft geprotesteerd. Het bombardement op het schip, de „Hong Qi" (Rode Vlag) nr. 157, had vol gens de verklaring ernstige schade tot gevolg, maar of er slachtoffers waren ge vallen werd er niet bij gezegd. Burgemeester. Tot burgemeester van Tubbergen is benoemd mr. L. P. H. Schepers, thans burgemeester van Grootebroek (NH). mr. Schepers is 46 jaar en lid van de K.V.P. Drie pages met driekantige steek droegen gisteren de sleep van de pas-gekroonde koning van Tonga, Toepou IV. Het kroningsfeest in Tonga, één van de zevenhonderd Vriendschapseilanden in de Stille Oceaan, waarover de nieuwe koning gaat regeren, is nu voorbij. De res ten van de zevenduizend varkens lagen nog op honderden schotels met uitgelezen Tonga-spijzen, die voor de tweede dag van het enorme koninklijke feest waren bereid. Na dat de gasten vertrokken waren kwamen de dorpelingen aan de beurt, die sinds het middernachte lijke uur druk bezig waren geweest met het bereiden van het maal. Zij hadden de schotels 's morgens naar de hoofdstad gebracht en verzwol gen alles wat restte van de varkens, kippen, yams, watermeloenen en de speciale gerechten, die in bananen schillen waren verpakt. Tenslotte werden nog eens zeshonderd var kens een geschenk aan de koning naar binnen gewerkt. BONN. (DPA) De Westduitse rege ring heeft gisteravond laat haar drie daagse marathonzitting over ingrijpende bezuinigingsmaatregelen beëindigd en over alle kwesties volledige overeenstem ming bereikt. Om het begrotingseven- OOST-BERLIJN (Reuter en AP). Een hevige botsing heeft gisteren plaats gevonden tussen een passa- gierstrein en een tankauto nabij Langenweddingen in Oost-Duitsland. De ramp heeft zeker 79 mensenlevens geëist, terwijl 54 passagiers werden gewond. Een aantal gewonden ver keert in levensgevaar. Dit heeft het officiële Oostduitse persbureau ADN meegedeeld. De baanwachter op de plaats van de ramp is aangehouden. Vier wagons van een passagierstrein raakten in brand toen deze in botsing kwam met de tankauto. Het station bij de overweg raakte eveneens in brand. Acht uur na het ongeluk kon het Oost duitse persbureau ADN nog geen nadere gegevens verschaffen over het aantal slachtoffers. De Oostduitse radio wijzigde zijn pro gramma in verband met het ongeluk en zond alleen ernstige muziek uit. Volgens ADN had de tankauto de spoor wegovergang gepasseerd toen de bomen nog openstonden. Uit de voorlopige inlichtingen blijkt dat de tankauto die 15.000 liter benzine ver voerde, een passagiersrijtuig en drie an dere rijtuigen, het station en het perron met brandende benzine besproeide. Het stationsgebouw zou geheel zijn uitgebrand. Door snel ingrijpen van de brandweer uit Maagdenburg en omgeving kon het vuur binnen korte tijd worden geblust. De botsing gebeurde 's ochtends op een moment dat veel schoolkinderen in de trein meereden. De slachtoffers konden niet uit de brandende trein komen. Het Centrale Comité van de Oostduitse partij heeft een verklaring van deelneming ondertekend door partijleider Walter Ul- bricht, aan de betrokken gezinnen gezon den. Daarin belooft het comité dat de partij „al het mogelijke en menselijke zal doen om de gewonden elke hulp te verstrek ken en het verdriet van de nabestaanden te verlichten". wicht te handhaven zijn voor de komende vier jaar bezuinigingen van in totaal ze ven miljard DM vastgesteld. Een regeringswoordvoerder deelde na afloop van de bijeenkomst mee dat onder andere de meerwaarde-belasting voor 1968 op 10.5 percent en voor 1969 op 11.5 percent is bepaald, terwijl deze belasting die op 1 januari in de plaats komt van de oude omzetbelasting oorspron kelijk tien percent zou bedragen. Verder is besloten tot een verhoging van in komsten- en winstbelasting. Naar gisteren uit betrouwbare bron werd vernomen zullen de defensie-uitga ven besnoeid worden door de sterkte van de strijdkrachten van 460.000 op circa 400.000 man te brengen, waarbij ook de luchtmacht een veer zal moeten laten, door het aantal draagraketten voor kern wapens in te krimpen. Door dit besluit is het oorspronkelijk NAVO-plan niet meer te verwezenlijken. Dit voorzag in de opbouw vanaf 1968 over vijf jaar van een Westduits leger van 508.000 man waarvoor 124 miljard DM moest worden uitgetrokken. De beraadslagingen over de belasting verhogingen waren naar verluidt door meningsverschillen binnen het kabinet vertraagd. Bondskanselier Kiesinger, die in verband met deze zitting een bezoek aan de Verenigde Staten had uitgesteld, zal pas vandaag de fractiebesturen in het parlement en daarna waarschijnlijk het Westduitse volk van het resultaat in ken nis stellen. Laatste woord heeft de Bonds dag. Turks. De Turkse regering heeft een verzoek van Bulgarije afgewezen om 700.000 Bulgaren van Turkse afkomst naar Turkije te laten terugkeren. Tur kije, zo zei een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Ankara, wil alleen maar die mensen op nemen die familieleden in Turkije heb ben. Verdediger. De Belgische advocaat Roger Lallemand is in de Braziliaanse hoofd stad La Paz aangekomen om assistentie te verlenen bij de verdediging van Re- gis Debray, de Fransman, die beschul digd wordt van medeplichtigheid aan guerrilla-activiteiten in Bolivië. Ongebruikelijk. Griekenland heeft bekend gemaakt dat de Griekse ambassadeur in Boedapest is teruggeroepen in ver band met de ongebruikelijke houding die de Hongaarse regering aannaam te genover de diplomaat. Asiel. De Griekse politicus Nicolas Nico- laidis heeft politiek asiel gevraagd in Denemarken. Aangenomen wordt, dat zijn verzoek zal worden ingewilligd. De vroegere secretaris-generaal van de Griekse Centrum Unie Partij bevindt zich op het ogenblik in Stockholm. Botsing. Ten gevolge van een botsing tus sen een autobus en een sneltrein ten noorden van Bangkok zijn veertig men sen het leven gekomen en 39 ge wond. Het ongeluk gebeurde vlak bij het spoorwegstation van Korat, 250 km ten noorden van Bangkok. Commandant. Generaal-majoor Abdel Ka der Hassan is benoemd tot commandant van de Egyptische strijdmachten in re publikeins Jemen. Hij is de opvolger van generaal Talaat Hassan. De Egyp tische strijdkrachten vechten al sind* 1962 aan de zijde van de republikeinse troepen die de imam, Mohammed al Badr, hebben afgezet. Schenking. De Amerikaanse kunstenaar Rockwell Kent, die in mei in Moskou de Lenin-prijs voor de vrede heeft ont vangen, heeft het bedrag van de prrijs 36.000 gulden geschonken aan „de lijden de vrouwen en kinderen van het Viet namese bevrijdingsfront". Moskou-reis. President Amadou Ahidjo van Kameroen is in Moskou voor een officieel bezoek van zeven dagen aan de Sovjet-Unie. Hij werd bij zijn aankomst begroet door president Podgorny. erliezen. Het verliescijfer van de Ameri kanen in Vietnam, 161 doden en 1529 ge wonden die in de afgelopen week sterk gedaald, maar het legercommuniqué van de vorige week bevat nog niet de cijfers van de verliezen bij de hevige gevechten die zich in de laatste dagen langs de grens van de gedemilitariseer de zone hebben voorgedaan. Heroïne-smokkel. De Parijse politie heeft drie Fransen gearresteerd die zouden hebben getracht 35 kilogram zuivere heroïne via Mexico de Verenigde Sta ten binnen te smokkelen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3