Oud-kath. Kerk kiest 5 september een nieuwe bisschop van Haarlem Verenigingsnieuws uit de IJmond ,PRISMAV 2000 boete geëist tegen Aerdenhoutse zakenman strego strego Prins opende fabriek in Pernis Mgr. van der Oord legt het bisschopsambt eerder neer K.P.J.-sportdag zondag in Beverwijk Gieteling S op Duindigt favoriet Geslaagden bij in Velsen-Noord Van Gelder Zonen Geldboete geëist voor niet verlenen van voorrang Eis van een jaar voor bedreiging van politie-agent Carillonkanken over Velsen Dit seizoen nog geen diepgevroren groene haring Velserbad gesloten tot 20 augustus Wasaut ornaat zon niet nieuw zijn geweest Officier eist 2000 boete voor heling keus van de sportieve man Prijs aardbeien iets gunstiger Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Wijkerbaan 23 Meerestein B e v e r w ij k 4 VRIJDAG 7 JULI 1967 5 „BRANDENBURG" Velsen-IJ muiden CACTUSSEN CACTUSSEN CACTUSSEN HAARLEMSE RECHTBANK DRI ESSEN JUWELIERS 't SILVER STOEPKE Examens kolen,olie,gas? •li De verkiezing van een nieuwe bisschop van Haarlem van de Oud-Katholieke Kerk van Nederland is vastgesteld op dinsdag 5 september. Zoals wij eerder hebben gemeld, heeft de huidige bisschop van Haarlem van de Oud-Katholieke Kerk, mgr J. van der Oord, de wens te kennen gegeven met ingang van 1 september 1967 zijn bisschopsambt neer te leggen. De thans 85-jarige bisschop had zich aanvankelijk voorgenomen na de viering van zijn 60-jarig priesterjubileum op 28 mei 1968 zijn taak te beëindigen. Zijn thans minder goede gezondheid heeft het besluit echter bespoedigd. ADVERTENTIE Elektrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 - Umuiden - Tel. 13405 Licht-, kracht- en geluidsinstallaties - sterk- en zwakstroominstallaties - nieuw bouw en onderhoud De Katholieke plattelands jongeren van Noord en Zuid-Holland houden aanstaan de zondag hun grote sportdag in het sportpark Adrichem in Beverwijk aan de St. Aagtendijk. Van 12 uur tot 18 uur zullen diverse sportevenementen plaats hebben. Óm acht uur 's avonds begint een dans-(beat) festijn in het Concertgebouw in Haarlem, met medewerking van „The Star Roc ket's" en „The Flying Birds". (Van onze paardesportmedewerker) Nu de 2-jarige dravercracks zich met hun ge wonnen bedragen gedistantieerd hebben van de tot nu minder begaafden komt deze laatste groep zaterdagmiddag op Duindigt ten getale van vijftien aan de start, waaruit Gieteling S als de beste wordt gesignaleerd. Rennen ontbreken de ze middag op het programma. De tips: 1. Friesland-prijs 1. Fabiola Kitty, 2. Favera, 3. Fury Hollandia Outsider: Friscoline Mac. S. Gelderland-prijs 1. Daimler, 2. Enigste, 3. Due Narciso. Outsider: Edelpapegaai S. 3. I)rente-prijs 1. Gieteling S, 2. Grace Rodney, 3 Gracia Trickson. Outsider: Guustaaf. 4. Groningen-prijs 1. Fuschia, 2. Etty Hollandia, 3. Fantastica. Outsider: El vera. 5. Limburg-prijs 1. Bretteur P, 2. Diogen, 3. Yberflöte. Outsi der: Zilver Kid. i. Overijssel-prijs 1. Ever Queen, 2 Dougalls Stern S., 3. Do rothea. Outsider: Arizona. 7. Utrecht-prijs 1. Youngstar, 2. Dazy H, 3. Esculaap R. Outsi der: Constant Hollandia. I. Noord-Brabant-prijs 1. Emma Quichotte, 2. Emprit S, 3. Breche de Roland. Outsider: Eugeen Z. ADVERTENTIE Willemsbeekweg 88. Tel. 1 46 27 Vraag naar onze spaarregeling VRIJDAG 7 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, is des avonds verlicht; grammofoonplatenconcert; tentoonstelling van plastieken en tekenin gen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1S45, IJmuiden, geopend van 19 tot 21.30 uur; filiaal gemeentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, ge bouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en biblio theek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 19 tot 21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-N„ Banjaertstraat 13: 19 tot 21 uur. ZATERDAG 8 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, des avonds klankbeeld „Zingende stenen"; ten toonstelling plastieken en tekeningen. Bibliotheken: De gemeentelijke openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945, IJmui den, het filiaal in Santpoort-Noord, de r.-k. bibliotheek aan de Willemsbeekweg 96. IJmuiden en het filiaal van de r.-k. biblio theek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. Tevens is bekendgemaakt dat de gees telijken van het bisdom Haarlem tot tweede vicaris hebben verkozen, pastoor A. R. Heiligers, pastoor in Alkmaar. Met deken mr. J. W. Key, pastoor in Haarlem die automatisch als eerste vicaris op treedt, moet de gekozen tweede vicaris het bestuur van het bisdom voeren vanaf de datum waarop de tegenwoordige bis schop aftreedt tot het tijdstip waarop zijn opvolger het bisschopsambt aanvaardt. De vebkiezing van de nieuwe bisschop is thans vastgesteld op dinsdag 5 septem ber en dit zou theoretisch betekenen, dat de beide vicarissen, behalve de werk zaamheden, die moeten worden verricht ter voorbereiding van de bisschopsverkie zing slechts van 1 tot 5 september, dus 5 dagen, in functie zouden zijn. De nieuw gekozen bisschop zal echter zeker be denktijd vragen, voordat hij de moeilijke beslissing neemt over het al of niet aan vaarden van het bisschopsambt. Het is daarbij ook mogelijk, dat de beslissing negatief uitvalt, waardoor een nieuwe verkiezing noodzakelijk zal zijn. Een bisschopsverkiezing is geen alle daags gebeuren en velen vragen zich af. op welke wijze deze verkiezing in de oud-katholieke kerk geschiedt. De verkie zing van de nieuwe bisschop gebeurt door de geestelijken van het bisdom, daartoe gekozen door de bisschop van Haarlem en de geestelijkheid. In dit geval is geko zen ir. J. H. Giskes, lid van het kerkbe stuur van de parochie van de H. Lauren tius in Alkmaar. Tot bisschop van Haarlem zijn verkies baar alle geestelijke van de Oud-katholie ke Kerk van Nederland die dertig jaar oud zijn en tenminste vijf jaar het pries terambt hebben vervuld. De verantwoor- Verscheidene personeelsleden van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. in Velsen hebben dezer dagen hun studie met goed gevolg kunnen be eindigen. Van de afdeling Centrale slaagden de heren H. Elzer en J. Riekwel respectieve lijk voor het diploma landmachinist A en voor de zogenoemde verklaring A- werktuigkundige in centrales. Het theo retisch diploma B van het leerlingenstel sel diploma VAPRO, welke opleiding aan de papiervakschool is gevolgd, werd be haald door de heren C. P. Cardol, H. Drij ver en L. J. Roeland, terwijl beide laatst genoemden tevens slaagden voor het praktijkexamen VAPRO. Verder slaag den de heer D. J. de Jong van de centrale onderhoudswerkplaats voor het diploma elektrisch lassen en snijden en de heer A. Both, functionaris bij de afdeling In- koopdienst, voor het NIVE-examen basis inkoper. Tegen een 32-jarige schilder uit Bever wijk heeft de officier van justitie van de Haarlemse rechtbank 250,- boete en zes maanden gevangenisstraf geëist. De schil der moest terecht staan voor het feit dat hij op 15 maart op de kruising van de Alkmaarseweg-Büllerlaan in zijn woon plaats een 16-jarige bromfietser had aan gereden. De bromfietser reed hierbij op een voorrangsweg. De man verklaarde de brommer niet te hebben gezien. De jongen was tegen de wagen gebotst en had daarbij een wervel breuk en een fractuur aan een hielbeen opgelopen. De knaap had twee weken in het ziekenhuis gelegen en totaal zeven weken niet meer kunnen werken. De rechtbank doet uitspraak op 20 juli, 's ochtends om half tien. Tegen een 48-jarige wafelverkoper uit Den Haag heeft de officier van Justitie van de Haarlemse rechtbank een jaar gevangenisstraf geëist. De man werd er van verdacht op 16 maart op de Bloemen- daalseweg in Bloemendaal op een agent te zijn ingereden toen deze hem wilde aanhouden. De verkoper zou bij het aan de man brengen van zijn wafels nogal opdringerig te werk zijn gegaan. Mensen hadden toen de politie gebeld. Een agent op een scooter reed toen naar de verdachte toe, die in zijn auto zat. Toen de verkoper de politieman opmerkte, stuurde hij zijn wagen naar links. Door te remmen zou de agent een aanrijding hebben kunnen voorkomen. De verdachte werd de volgende dag in Zandvoort aan gehouden, toen hij weer liep te venten. De man was reeds verscheidene keren voor verkeersdelicten veroordeeld. De officier van Justitie merkte op dat hij niet geloofde dat de verdachte de opzet had gehad om de agent te doden. Wel zag hij in het gedrag een poging tot zware mishandeling. De rechtbank doet uitspraak op don derdag 20 juli, 's ochtends om half tien. delijkheid van de kleine groep die de keuze moet bepalen is bijzonder groot. Vele geestelijken zullen in eigen kring enig inzicht proberen te verkrijgen over de gedachten, die binnen de Oud-katholie ke Kerk leven ten aanzien van deze bis schopsverkiezing, die met zeer grote be langstelling (en niet alleen in oud-katho lieke kringen) zal worden tegemoetge- ADVERTENTIE J. ZWART - Bloemsierkunst Rijksstraatweg 100 - Tel. 56003 - Haarlem Zaterdag 8 juli van 16-17 uur speelt bei aardier Hein de Ligt op het stadhuiscaril lon van Velsen hei; volgende programma: Fantasie, van Addie de Jong; Variaties over een oud-Nederlands liefdeslied, van Cor Kee; Hemony-Suite, van Albert de Klerk; My bonnie is over the ocean; Suite I, van Chris Dubois; Musz i denn; Zes bewerkin gen in oude stijl van een eigen koraalthe ma, van Leen 't Hart; Auprès de ma blon de; Improvisatie, van Hein de Ligt. (Van een onzer verslaggevers) De handelwijze van een Katwijkse vis handelaar, die diepgevroren „groene ha ring" heeft geleverd aan de Haarlemse haringkoopman Leo van Rijn, heeft ont stemming teweeggebracht bij TNO in IJ muiden. Deze transactie doorkruist na melijk de proefnemingen, die al langer dan een jaar door TNO worden verricht en die beogen groene haring op de markt te brengen. Proefondernemingen met bestraling leid den niet tot een onverdeeld bevredigend resultaat. Op verzoek en in overleg met het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten in Den Haag heeft TNO in IJmuiden toen proeven met diepgevroren haring genomen, welke, naar men hoopt, wel tot een goed resultaat zullen leiden. Het onderzoek met diepgevroren haring is echter nog lang niet beëindigd. In het gunstigste geval zal het nog maanden duren alvorens diepgevroren „groene" het fiat van alle bevoegde instanties heeft verworven. Dat zulks nog dit ha ringseizoen het geval zou zijn, is bepaald uitgesloten. In verband met onderhoudswerkzaam heden is het Velserbad in IJmuiden tot 20 augustus gesloten. De officier van justitie van de Haar lemse rechtbank heeft donderdag tegen een 37-jarige directeur uit Aerdenhout een geldboete van 2000 geëist. De di recteur moest terechtstaan omdat hij een echtpaar uit Haarlem op 26 januari van dit jaar een volautomatische wasmachine als nieuw had verkocht ofschoon deze reeds zou zijn gebruikt en op 28 januari de vrouw zou hebben uitgescholden en haar vervolgens in het gezicht gespuugd De vrouw had enige dagen tevoren een tweede handswasmachine bij het bedrijf in IJmuiden gekocht, doch deze was nog niet afgeleverd. Daarna bedacht zij zich, en stapte naar de zaak waar zij vroeg de koop van de machine ongedaan te maken. Zij wilde een volautomatische van 1098. De zaak ging hiermee ak koord. Deze maakte het eerste koopcon tract ongedaan en leverde het andere apparaat. De machine werd gebracht, nadat eerst het nieuwe koopcontract was geleverd. Toen het apparaat eenmaal bij het echt paar thuis stond wilde de vrouw het eigenlijk niet hebben, omdat zij zag dat er een kras op zat en in de machine kalk- resten waren. Ze verklaarde dat de zaak haar had verzekerd dat het apparaat fa- brieksnieuw zou zijn. Op de zitting bleek dat de machine al twee jaar in de zaak stond. Eerst had het in een filiaal in Haarlem gestaan, daarna was het naar de IJmuidense zaak ge gaan, waar er ongeveer tien of twaalf keer mee was gedemonstreerd. De advocaat van de directeur meende dat het hier in feite niet om strafzaak ging maar om een civielrechtelijk geschil over de vraag wat het echtpaar nou eigenlijk had gekocht. Deze afgeleverde mascine of een andere machine van het zelfde type. Een monteur van het wasmachinemerk verklaarde dat het desbetreffende type reeds vorig jaar uit de handel was ge nomen en dat de winkels hierover be richt hadden gekregen. De machine kon voor 898 worden verkocht. De raadsman verklaarde dat het be drijf al lang geen zaken meer met het merk deed. Een brief hierover had het nooit ontvangen. „Het bedrijf heeft", aldus de raadsman, de winst op de eerste verkochte tweede hands-machine laten vallen en de andere met 200 korting aan het echtpaar ver kocht". Uit de verklaringen van het echtpaar concludeerde de raadsman dat het wel degelijk zou hebben geweten wat het voor apparaat in huis haalde. „Men kwam", zo zei hij, „twee dagen later met opgestoken zeilen de zaak binnen om het garantiebewijs tè krijgen van deze ge kochte automaat en te praten wanneer de aansluiting voor de machine verzorgd Wegens schuldheling heeft de officier van Justitie van de Haarlemse rechtbank donderdag 2000 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf geëist te gen een 54-jarige vishandelaar uit Velsen De man moest terechtstaan, omdat hij van een zeeman in maart en april een partij kabeljauw en tong had gekocht, die was gestolen. De man, die wel erkende de partij aanvankelijk niet te hebben ver trouwd, zei toch min of meer gemeend te hebben dat de vis van een „zootje" af komstig was. „Als men in IJmuiden", aldus de presi dent, „eens zei zich niet met gestolen vis te bemoeien, zou er daar niet zoveel ge stolen worden." De uitspraak is bepaald op 20 juli om half tien. zou 'worden. En niet over de teruggave van de machine". De raadsman stipte ook het begrip „nieuw" aan. Voor een bedrijf dat een machine enkele keren als demonstratie heeft gebruikt is het apparaat nog nieuw. „Als men een nieuwe auto koopt", ver duidelijkte de raadsman, wil dit nog niet zeggen dat er tevoren nooit mee gereden is. Niemand zal zo'n auto tweedehands willen noemen". Op een gegeven moment zou de vrouw in de winkel zijn gaan schelden. De ver dachte had haar toen verzocht de winkel te verlaten. Toen zij dit aanvankelijk niet deed had hij haar naar buiten ge duwd. „Als er gescholden wordt", aldus de advocaat, „heb ik zelden gehoord dat er niet van twee zijden gescholden wordt". Hoewel hij meende dat door verklaringen van de echtgenoot en de vrouw het wet tig en overtuigend bewijs was geleverd van de belediging zei hij toch te willen twijfelen aan de beweerde uitingen. Over het spugen zei hij: „Waar heftig gespro ken wordt, wordt wel vochtig gespro ken". De advocaat vroeg vrijspraak. De rechtbank doet uitspraak op donder dag 20 juli, s ochtends om half tien. ADVERTENTIE :n edelstaal f 99.- idem met datum f 105. en vele andere modellen Watersport voor zonnige dagen... Maar water is voor een horloge - die dag-en-nacht doorwerkende, minuscule supermachine - een voortdurende bedreiging. Daarom is Prisma Dolphin zo'n technische prestatie. 100% waterdicht door drievoudige extra afdichting: bodem met extra o-ring, kroon met rubber-pakking, glas met extra condens-ring. Zelfs het kleinste waterdeeltje komt daar niet door! Daarom is Prisma Dolphin de keus van de sportieve man. Reeds 5 zaken in Amsterdam Sinds 1776 Barteljorisstraat 1, hoek Smedestraat, Haarlem - Telefoon 13131 Grote Houtstraat 49 - Haarlem - Telefoon 20049 Amsterdam. Geslaagd voor het examen boekhouden m.o.: H. Helmus (Haarlemmer meer), H. J. W. Olieman (Castricum) en M. Th. Kortekaas (Velsen). Amsterdam. Geslaagd voor het kandi daatsexamen tandheelkunde: H. van den Berge en C. A. Krabbendam (Heemstede); kandidaatsexamen wiskunde en natuurwe tenschappen: R. W. M. van Soest (Haarlem) en mej. W. G. ter Steege (Overveen); kan didaatsexamen geneeskunde (2de deel): B. G. Szabo (Haarlem), J. P. B. van Tetering (Aerdenhout), J. den Uijl (Haarlem), mej. J. N. Zuidervaart (Velsen), K. van den Berg (Santpoort), J. S. A. Davidson (Be verwijk) R. Pierik (Haarlemmermeer); doctoraal examen geneeskunde (eerste deel) H. Wierda (Haarlem), W. R. Filet (Heem stede), J. P. de Groot (Beverwijk), J. Ver- hoeff (Nieuw-Vennep) en B. J. Wiggers (Zwanenburg); doctoraal examen genees kunde (2de deel): W. G. van Arkel (Haar lem). Amsterdam (V.U.). Geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie: P. A. C. Bongers (Haarlem); voor het kandidaats examen economie: B. J. van der Leest (Haarlem) en G. Hylkema (Hillegom); voor het kandidaatsexamen scheikunde: R. J. Scheper (Haarlem) en W. de Kool (IJmui den); kandidaatsexamen sociale weten schappen (psychologie): mej. M. van der Koek (Heemstede); propaedeutisch examen theologie: P. M. J. Hoogstrate (Santpoort). Gistermiddag opende prins Bern- hard de nieuwe fabrieken van de Mekog-Albatros n.v. en van de Ammoniak Unie n.v. in Pernis. De prins bij zijn rondwandeling over de fabrieksterreinen. ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GEVAL kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden ADVERTENTIE Vroeg begonnen, veel gewonnen Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Het was te voorzien, dat de prijzen op de speciale aardbeienveiling in Beverwijk donderdag iets hoger zouden zijn De aanvoer was namelijk iets minder- 10.000 kistjes en 3500 sloffen. Men betaalde nu tot 3.40 per mand en tot 2,90 per kistje Hoewel de doorsneeprijzen iets aantrokken, vormen zij voor de tuinders niettemin nog matige beloningen. Het me rendeel van het zachtfruit bleef 'n eigen omgeving: slechts een geringe hoeveel heid verdween naar West-Duitsiand. Nog niet zoveel jaren geleden kwamen de kopers van heinde en verre. De handel uit Amsterdam en Den Haaag was toen tertijd ook ruimschoots aanwezig.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5