Bergen (N.H.) toomt nachtleven in Groningse arts stelt ongehuwde moeders voor: Leg uw ongewenste kind op mijn stoep te vondeling Het is minder strafbaar volop smullen!! Restaurants, dancings en bars moeten vroeger dicht Houtbewerkers willen garanties Twee man politie voor bevolking van 35 a 40.000 DRIE BAARSJES EN EEN HAM GESCHIEDENIS VAN VELSEN Boekhandel H. DE VRIES VRIJDAG 7 JULI 1967 7 Geen vrijbrief Kort nieuws In paniek Schande Reacties Vernielingen Geen ontheffingen meer wife nyy '/wv y sluitingsuur van al die drink-, dans- en len. Dan pas zullen hier weer orde en rust heersen. Want al die narigheid ge beurt altijd na middernacht, vooral op vrijdag, zaterdag en zondag". Opperwachtmeester der rijkspolitie J. F. Duster, 51 jaar; „Mijn chef, de adjudant Verduin, is vandaag ingestort. Hij was de laatste maanden al niet honderd percent. Het laatste weekeind heeft de deur dicht gedaan. We zitten hier op de post inder daad met te weinig mankracht. Op de weekends hebben we maar twee man be schikbaar. Vergeet niet dat hier in de ge meente zomers zo'n vijfendertig tot veer tigduizend mensen wonen. Er wordt op die manier roofbouw op ons politiemensen gepleegd. Vergrijsde Bërgenaren heffen waar schuwend de vinger: „Zolang er te kort aan politie is, zullen hier na middernacht geen orde en rust heersen". (Van onze correspondent) GRONINGEN. Ik stel voor, aan staande moeders, die hun geheim willen bewaren, gelegenheid te geven hun baby te vondeling te leggen bij ons. Het is minder strafbaar een baby te vondeling te leggen dan te vermoorden. Dit is een zin uit een brief die de Groningse arts mevrouw S. M. I. Damstra-Wijmenga on langs stuurde aan dertien afdelingen van de SOS-dienst, de instelling die zijn telefoonlijnen dag en nacht heeft open staan voor mensen in geestelijke nood. Mevrouw Damstra heeft veel met kinde ren op. Haar eigen gezin telt negen kin deren, onder wie twee pleegkinderen. Zij is verontrust over de regelmatig terugkerende berichten in de kranten over vermoorde pasgeboren kinderen. „Daar zit een brok angst en verdriet achter", zegt zij. Het is niet mevrouw Damstra's bedoeling de op haar stoep en op haar uitnodiging te vondeling gelegde kinderen zelf in huis te houden. Via de officiële kanalen moet voor de baby's een pleeggezin worden gezocht. Het lijkt een stoutmoedig en ongewoon idee om radeloze (ongehuwde) moeders op deze manier de helpende hand toe te steken. Maar mevrouw Damstra spreekt erover als iets eenvoudigs, als een van de dingen die nu eenmaal gedaan moe ten worden. Haar man staat achter haar. In eerste instantie kwam het idee van hem, vertelt ze. Mevrouw Damstra, ook geestelijke raadsvrouwe van het Huma nistisch Verbond, weet waar zij over praat als zij het over ongehuwde moe ders en hun moeilijkheden heeft. Al in Bakkeveen, waar zij van 1950 tot 1955 een huisartsenpraktijk had, kwam zij in contact met een ongetrouwd meisje dat in verwachting was en dat door haar werd bijgestaan op de moeilijke weg van zwangerschap en bevalling tot de verzor ging en opvoeding van het kind. Van het één kwam het ander en langzamer hand kreeg de arts, mevrouw Damstra, een zekere reputatie als de vrouw bij wie aanstaande ongehuwde moeders te recht konden voor vertrouwde en niet op winstbejag gebaseerde hulp. Deze re putatie verhuisde met haar mee naar Groningen zodat ook daar tijdelijk inwo- De Nederlandse Katholieke Bond van Houtberwekers „St. Antonius van Padua" wil dat er zo spoedig mogelijk een ga rantiefonds komt om de schade die voor werknemers voortvloeit uit bedrijfssslul- tingen, te kunnen opvangen. Een fonds, dat zou moeten dienen voor de hele meu belindustrie. Aldus een hoofdartikel in het orgaan van de Katholieke bond van Houtbewer kers. Aanleiding is de sluiting van een vijftal bedrijven in de houtwarenindustrie in de afgelopen weken. Het bestuur van de bond vindt het on begrijpelijk dat in de boezem van de drie samenwerkende organisaties in deze be drijfstak niet gelijk wordt gedacht over plannen om te komen tot het invoeren van vakantiebonnen. Met het wegvallen en niet uitbetalen van de vakantiedagen en des percent vakantietoeslagen (zoals bij sluitingen van bedrijven regelmatig voor komt) is in de huidige situatie tien per cent van het jaarinkomen van de werk nemers gemoeid. nende aanstaande en jonge moeders vèr van roddelende en schandesprekende bu ren en familieleden geen ongewone gas ten zijn. „De moeilijkheid voor die meisjes", zegt mevrouw Damstra, „is, dat ze meestal de wegen niet kennen. Wie weet nu bij voor beeld het adres van de Raad van de Kinderbescherming? Bovendien hebben bureaus vaste openingsuren en hebben ze gebrek aan tijd en mensen. Daardoor ontstaat er een groep die verloren dreigt te gaan Het zijn bovendien vaak de goe de meisjes die „met een kind blijven zit ten". De slechte weten het wel kwijt te raken". Mevrouw Damstra is tegen abortus, te gen trouwen op zeer jeugdige leeftijd al leen omdat er een baby moet komen en ook tegen het gebruik van De Pil door jonge meisjes. „Dan zou je ieder meisje vanaf de puberteit met De Pil moeten belasten. Dat is niet wenselijk". Me vrouw Damstra vindt het gezag van de ouders belangrijk. „Ik ben erg ouder wets in die dingen. Ik vind bij voor beeld, dat je kinderen van 15, 16 jaar niet met elkaar moet laten kamperen". Maar het voorkomen van het ongehuw de moederschap is niet een zaak die me vrouw Damstra zich in de eerste plaats heeft gesteld. Zij wil vooral helpen, waar voorkomen niet meer mogelijk is. Schietpartij. In de buurschap Het Heufke in Brunssum is een 22-jarige Duitser met een jachtgeweer het huis van zijn ex-verloofde binnengedrongen. Nadat de knaap met moeite naar buiten was gewerkt lost hij in 't wilde weg twee schoten. De hagel verbrijzelde een ruit. De jongeman is ingesloten. Het meisje had de verloving tien dagen geleden uitgemaakt Het heeft bovendien weinig zin om met de twee man die hier in de weekends dienst hebben op het Plein te surveille ren. Wat moet je doen als er plotseling zo'n tweehonderd jongelui aan het rellen slaan? Als het niet anders kan gebruik je de wapenstok, maar ik doe het niet graag. Ik geloof niet in bruut geweld al leen. Als de wortel van het kwaad zie ik vooral bepaalde gelegenheden op het Plein waar de jongelui tot diep in de nacht kunnen rondhangen. Dan hoeft er maar iets te gebeuren en dan vliegen ze, belust op een verzetje er allemaal op af. Als politieman alleen of met je tweeën sta je dan machteloos tegen die horde. Ik ben nu zes jaar hier bij de post Ber gen maar zoveel narigheid als de laatste week heb ik nog nooit meegemaakt. Het feit dat er afgelopen zaterdag kermis was in het dorp was heeft natuurlijk ook een rol gespeeld. Maar ik zie het toch wel als een symptoom van jongens die tegen het gezag willen schoppen. Eén po- litieuniform werkt al provocerend op ze, laat staan als je met tien man ten tonele verschijnt". De heer J. Duyvis, 40 jaar, directeur van de V.V.V. Bergen: „Ik ben niet ge lukkig met de door de burgemeester ge nomen maatregelen tot vervroeging van de sluitingstijden der horecabedrijven. Het heeft er veel van weg dat het besluit in paniek is genomen. Bergen is nu een maal een gezelligheidscentrum en nu wor den de bedrijven die het van veel publiek moeten hebben de dupe doordat er niet voldoende politie is om tegen herrieschop- pende jongelui op te treden. De pers moest ook niet zoveel aandacht besteden aan dit soort ongeregeldheden die overal kunnen voorkomen. Deze publicaties kun nen volgens mij alleen maar het imago van de hedendaagse jeugd verstevigen. Al met al is het een nare zaak terwijl Ber gen toch zoveel moois te bieden heeft. Ve le tienduizenden bewaren aan Bergen de mooiste vakantieherinneringen. Het zou funest zijn wanneer die goeie naam in diskrediet gebracht zou worden door vrij incidentele relletjes en onregelmatigheden van brooddronken jongelui". De heer J. J. H Schrama, eigenaar van café-restaurant „De Dikke Boom" bij de ruïnekerk: „Ik vind het een schande, Opperwachtmeester Duster: „Ze plegen roofbouw op ons. Met twee man tegen tweehonderd jonge lui sta je machteloos". die vervroegde sluitingsuren. Het gemeen tebestuur heeft geen overleg met ons ge pleegd. We zijn zonder meer voor een vol dongen feit gesteld. Hoe moet het nu met de contracten die we met de voor ons werkende musici hebben afgesloten. We zullen er dik geld op moeten toeleggen". Tenslotte de heer Woudstra, hotelhouder en lid van de K.V.P.-fractie in de Ber gense gemeenteraad; „De horecabedrij ven die in deze gemeente de meeste be lasting betalen zijn de dupe. Het laatste woord is er nog niet over gesproken. We moeten maar afwachten of de maatregel van de burgemeester het beoogde effect zal sorteren". Het Plein in het hartje van Bergen, waar zich de laatste weken in de nachtelijke uren steeds rumoeriger „happenings" voordeden. gemeentebesturen van Noord-Kennemer- land in de naaste toekomst zoveel moge lijk één lijn wordt getrokken ten aanzien van de vervroegde sluitingstijden die thans in Bergen gelden. Hoe reageert men in Bergen op de on verkwikkelijke tonelen die dit veor kort nog zo ingetogen dorp een minder gunsti ge naam dreigen te bezorgen? Wij noteer den enkele meningen. De heer P. Baltus, 80 jaar, geboren en getogen Bergenaar: „Dit probleem is vol gens mij niet op te lossen zo lang hier zo'n tekort aan politie is. Laten ze het In nader overleg met de raadscommis sie voor openbare orde, de wethouders, de officier van Justitie te Alkmaar en de korpschef der rijkspolitie van de groep Bergen besloot burgemeester De Ruiter alle ontheffingen betreffende het sluitings uur van horecabedrijven met ingang van vandaag in te trekken. Deze etablissemen ten, 38 in totaal waaronder 17 bars moe ten één uur vroeger sluiten dan normaal d.i. om één uur 's nachts inplaats van om twee uur. Alle levende- en mechanische muziek dient een half uur voor sluitings tijd op te houden. De sluitingstijd van alle winkels en kiosken wordt gedurende het zomersei zoen op 24.00 uur gesteld. In de kiosken mag na kwart voor twaalf niet meer wor den verkocht en een kwartier na sluiting moeten de lichten zijn gedoofd. In bedrijven waar wegens ordeversto ring voor de derde keer binnen een ka lenderjaar door de politie moet worden ingegrepen zal het sluitingsuur genoemd in de Algemene Politieverordening wor den toegepast. De burgemeester wees er op dat boven genoemde maatregelen van tijdelijke aard zijn. Na het seizoen zullen de vaststel ling van het sluitingsuur van de horecabe drijven en de uitgifte van de muziek- en dansvergunning volledig worden herzien. Het ligt in de bedoeling dat er door de ADVERTENTIE Binnenkort verschijnen (Geschiedenis van Spaarndam) Intekenprijs f 12.90, na verschij nen 15.90, en door H. J. Calkoen. Rijk geïllustreerd 29.50. Ged. Oude Gracht 27 Jacobijnestraat 3 Telefoon 10784-10885 Bergense „Pleiners" „Na gedaan nachtwerk is het over dag goed rusten". schaduw der bomen, de afwezigheid van het politieuniform - niets duidt er op dat ditzelfde vriendelijke en gastvrije Ber gen in de vaste greep dreigt te raken van kwaadwillige elementen die voor massale ordeverstoring, opzettelijke vernieling, mishandeling en diefstal niet terugdeinzen. Bergens burgemeester, de heer L. J. de Ruiter windt er geen doekjes om. Hij zegt: „De verstoring van de openbare or de, zowel op de openbare weg als binnen de horecabedrijven, in het bijzonder in bars en dancings, neemt de laatste maan den onrustbarende vormen aan. Straat schenderijen, vechtpartijen, het moleste ren van toeristen en het plegen van dief stallen in garderobes vormen ieder week einde een steeds langere lijst van straf bare feiten in de dagrapporten van de rijkspolitie. Het centrum van de gemeen te en de aangrezende woonwijken dreigen daardoor een onveilig gebied te worden". Volgens burgemeester De Ruiter loopt de schade die aan gemeente-eigendom men wordt toegebracht wekelijks in de vele honderden guldens, terwijl de scha de aan particuliere eigendommen zelfs bij benadering niet is te schatten. In het af gelopen weekeinde, toen de wanordelijk heden een triest dieptepunt bereikten, werden* maar liefst vijftig auto's bescha digd en sneuvelden ettelijke ruiten. Een belangrijke uitbreiding van het plaatselij ke korps rijkspolitie is, zo stelt de bur gemeester, door verschillende oorzaken niet mogelijk. Dit korps heeft met inbe grip van de post in Bergen aan Zee, we liswaar op papier een sterkte van twaalf man, maar door ziekte en gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid kan men slechts in feite volledig beschikken over acht poli tiemannen, waarvan vijf in het dorp Ber gen zelf zijn gestationeerd. U'-V .v. .vx*<v.v.-. .v. .wxc.v k'Xv.vi vLv.<^ v?.Jjixrb.'l v.J (Van een onze verslaggevers) Donderdagmiddag twee uur op het door bomen omzoomde Plein in het hart van het Noordhollandse Bergen, geliefde woon stee van pastorale rust zoekende kunste naars. In de dorpskern is die sereniteit echter ver te zoeken. Op het plaveisel tussen de winkels, lunchrooms, bars, ter rasjes, ijs-, patates frites- en viskramen zit, flaneert of staat, drinkt, eet of ver veelt zich bij toerbeurt de vakantievie rende bezetting van de normaal elfduizend zielen tellende badplaats, die in het hoog seizoen met gemak een ruim driemaal zo grote bevolking bereikt. In de straten rondom het plein zoekt het verkeer ru moerig en schokgsgewijs zijn weg. Op een bank keuvelen vier, vijf bejaarden over de dingen van verleden en heden. De temperatuur is zomers maar de stropdas sen houden de boorden van de grijsaards hardnekkig gesloten. Even verderop bie den felgekleurde minirokjes vrij uitzicht op gebruinde meisjesbenen. Twee jon gens liggen in hun volle lengte op de te gels uitgestrekt. Kinderwagenduwende moeders sturen bekwaam langs de obsta kels heen. Achter het glas van een tijd schriftenkiosk lonkt het vrouwelijk schoon van velerlei nationaliteit en uitvoering de passanten tegen. Het Plein in Bergen een broeinest van wanordelijkheden, een geliefde trek pleister voor op relletjes belusten, op trekkend achter het vaandel van de hi- ha-happeners? De zonnige, goed bezet te terrasjes, de koele streling van de Burgemeester De Ruiter: „De verstoring van de openbare orde neemt onrustbarende vormen aan".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7